Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικό αδιέξοδο!ίσως κάποια ιδέα σας βοηθήσει.


mariantinos

Recommended Posts

 

Μιλάμε για ΤΟ δούλεμα που ρίχνει σ όλο τον κόσμο.άλλο να πεις δεν εχω να σου δώσω κ άλλο πάρε με σε δέκα λεπτά μετά πάρε με σε μισή ώρα ,θα σε πάρω σε 2 λεπτά τα εχω στο χέρι κ να παίρνω εγώ σε ένα τέταρτο κ να το έχει κλειστό ως την άλλη μέρα κ την επόμενη μέρα ξανά τα ίδια!μόλις μιλούσα με φιλο μου απ το χωριό.έχει μαζέψει 900 στρέμματα!κ όλους τους δουλεύει

 

Καλα, δεν το ξερετε οτι οι πλουσιοι ειναι αυτοι που δεν πληρωνουν; Αυτοι που εχουν περιουσια αλλα δεν εχουν φιλοτιμο και αποφευγουν να πληρωσουν; Εχω θειο ελαιοχρωματιστη που μας το ελεγε αυτο, οι πιο πολλοι που του χρωστανε, ειναι τετοιοι...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α τώρα θυμήθηκα ξέχασα να το γράψω πριν.για αποκλειστική νοσοκόμα νομίζω πρέπει να έχεις σχέση με κατι τέτοιο,νοσηλευτική κτλ.

Απ'ότι ξέρω όχι! Το μόνο που θα χρειαστείς είναι να γραφείς σε ένα σύλλογο και να πληρώνονται κάποιες εισφορές σε κάποιο ταμείο για σύνταξη. Η γειτόνισά μου μεγάλωσε έτσι τα δυό της παιδιά αξιοπρεπέστατα επειιδή χώρισε και δεν είχε άλλους πόρους. Τα παιδιά της όταν ήταν μικρά τα πρόσεχε η γειτονιά που έμεναν σπίτι μόνα τους και αυτή δούλευε νύχτα για να τα μεγαλώσει. Έπειτα έχω ακούσει και για αλλοδαπές που κάνουν αυτή την δουλειά, χωρίς εισφορές και ταμεία κλπ, δεν έχουν κανένα δίπλωμα απ'ότι ξέρω. Απλά παίρνουν λιγότερα από τις Ελληνίδες. Αν όντως σε ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω την γειτόνισα μου. Εγώ πάντως όταν η μητέρα μου νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο για εγχείριση, επειδή η γειτόνισα ήταν ήδη κλεισμένη, πλήρωσα 500 ευρωπουλάκια για μια βδομάδα σε μια αποκλειστική, για τις νύχτες,με αποδείξεις και τα πάντα, για να τα πάρω πίσω από το ασφαλιστικό ταμείο, άρα ήταν η νόμιμη αμοιβή της αυτή. Η κοπέλα έκανε αυτή την δουλειά σαν δεύτερη και τα απογεύματα έκανε και μια άλλη παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα της ημέρας!

Χάλια!

1.πηγα δεη.έλειπε ο διευθυντής.επιστρέφει με άδεια την πέμπτη!οι υπάλληλοι μου ανοίγουν το ρεύμα ΜΌΝΟ αν καταθέσω το μισό πόσο δηλ 600+ .

2.πήγαμε στο τοεβ να δούμε τι γίνετε με τα νερα των χωραφιών κ ο κύριοσ τα έχει απλήρωτα 3 χρόνια.δηλ 3000ευρώ.τα οποία αν δεν τακτοποιηθούν δεν μπορώ να πουλήσω χωράφι!

3.πάλι δεν μου έδωσε λεφτά φυσικά κ είναι εξαφανισμένος.

Στα υπόλοιπα δεν πρόλαβα να παω.

Τι ωραία...:-(

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω όχι! Το μόνο που θα χρειαστείς είναι να γραφείς σε ένα σύλλογο και να πληρώνονται κάποιες εισφορές σε κάποιο ταμείο για σύνταξη. Η γειτόνισά μου μεγάλωσε έτσι τα δυό της παιδιά αξιοπρεπέστατα επειιδή χώρισε και δεν είχε άλλους πόρους. Τα παιδιά της όταν ήταν μικρά τα πρόσεχε η γειτονιά που έμεναν σπίτι μόνα τους και αυτή δούλευε νύχτα για να τα μεγαλώσει. Έπειτα έχω ακούσει και για αλλοδαπές που κάνουν αυτή την δουλειά, χωρίς εισφορές και ταμεία κλπ, δεν έχουν κανένα δίπλωμα απ'ότι ξέρω. Απλά παίρνουν λιγότερα από τις Ελληνίδες. Αν όντως σε ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω την γειτόνισα μου. Εγώ πάντως όταν η μητέρα μου νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο για εγχείριση, επειδή η γειτόνισα ήταν ήδη κλεισμένη, πλήρωσα 500 ευρωπουλάκια για μια βδομάδα σε μια αποκλειστική, για τις νύχτες,με αποδείξεις και τα πάντα, για να τα πάρω πίσω από το ασφαλιστικό ταμείο, άρα ήταν η νόμιμη αμοιβή της αυτή. Η κοπέλα έκανε αυτή την δουλειά σαν δεύτερη και τα απογεύματα έκανε και μια άλλη παράλληλα.

 

Για μαθε τι ακριβώς χρειάζετε...

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σημειώσω κάτι...Μετάθεση δεν παίρνεις έτσι απλά. Και ο δικός μου άνδρας είναι αστυνομικός και επι 12 χρόνια κάνει αίτηση για μετάθεση και ακόμα εδώ είναι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι, καλησπέρα! Δεν θέλω να πολυλογώ γι αυτό θα μπω κατευθείαν στο "ψητό": μου φαίνεται πως πρέπει πραγματικά να ζητήσεις βοήθεια από κάποια υπηρεσία όπως αυτή που πρότεινε η aria πιο πάνω ή κάποια παρόμοια , γιατί τα προβλήματα δυστυχώς συσσωρεύονται, τα ποσά είναι μεγάλα και το ελληνικό δημόσιο δενφημίζεται για την "σβελτάδα" του, να μην πω για την εξυπηρετικότητά του, αντιθέτως είναι αμείλικτο για όποιον χρωστάει (ΤΕΒΕ).

 

Όμως εσύ κορίτσι μου, δεν έχεις πολλά περιθώρια. Θα πρέπει λοιπόν να αναζητήσεις κάποιον που θα έρθει σε επαφή με όλους αυτούς στους οποίους χρωστάς και να εξηγήσει το θέμα σου για να πετύχει τον καλύτερο δυνατό διακανονισμό κι αφού γίνει αυτό να ανασκουμπωθείς για να αρχίσεις να πληρώνεις. Αυτό με τα χωράφια είναι όντως άσχημη εξέλιξη, γιατί αν πουλούσες κάτι θα ήταν ευκολότερο να ξελασπώσεις.

 

Δικηγόρο χρειάζεσαι και λογιστή να σε συμβουλέψουν και να τα βάλουν σε μια σειρά κι αφού δεν είναι βέβαια δυνατόν να πληρώσεις καποιον γι αυτό, πρέπει να απευθυνθείς σε κάποια οργάνωση. Συγγνώμη που στα λέω έτσι μονότερμα, αλλά έχω στενοχωρηθεί πολύ με όλα αυτά και κυρίως που δεν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο, αλλά είναι αλήθεια, πρέπει να πάρεις δύσκολες αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι τι να πω... Υπομονη! Δεν ξερω τι αλλο να σου πω ή να γραψω! Παντως αυτο με τη μεταθεση ειναι αρκετα δυσκολο.. Κι εμενα ο δικος μου αντρας ειναι αστυνομικος και ειχε κανει για Πατρα το 2000. Εχουμε 2009 κι ειναι ακομα Αθηνα. Επισης απο οσο ξερω (αν δεν κανω λαθος γιατι δεν ειμαι και ξερολας πανω στο θεμα) αιτηση για μεταθεση κανεις καθε Φεβρουαριο, θεσεις βγαινουν τον Ιουνιο και εκτακτες θεσεις τον Σεπτεμβρη. Βεβαια παιζει ρολο και το αν εχεις τοπο συμφεροντων καπου, τα μορια που μαζευεις καθε χρονο, το αν εισαι παντρεμενος, το αν εχεις παιδια και διαφοροι αλλοι παραγοντες που δεν τους ξερω!

Υ.Γ.: Βρηκα συσκευη, αν και οταν βρεις χρονο, στειλε μου πμ με τον αριθμο να τα πουμε! Υπομονη Μαρακι...

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, καλησπέρα! Δεν θέλω να πολυλογώ γι αυτό θα μπω κατευθείαν στο "ψητό": μου φαίνεται πως πρέπει πραγματικά να ζητήσεις βοήθεια από κάποια υπηρεσία όπως αυτή που πρότεινε η aria πιο πάνω ή κάποια παρόμοια , γιατί τα προβλήματα δυστυχώς συσσωρεύονται, τα ποσά είναι μεγάλα και το ελληνικό δημόσιο δενφημίζεται για την "σβελτάδα" του, να μην πω για την εξυπηρετικότητά του, αντιθέτως είναι αμείλικτο για όποιον χρωστάει (ΤΕΒΕ).

 

Όμως εσύ κορίτσι μου, δεν έχεις πολλά περιθώρια. Θα πρέπει λοιπόν να αναζητήσεις κάποιον που θα έρθει σε επαφή με όλους αυτούς στους οποίους χρωστάς και να εξηγήσει το θέμα σου για να πετύχει τον καλύτερο δυνατό διακανονισμό κι αφού γίνει αυτό να ανασκουμπωθείς για να αρχίσεις να πληρώνεις. Αυτό με τα χωράφια είναι όντως άσχημη εξέλιξη, γιατί αν πουλούσες κάτι θα ήταν ευκολότερο να ξελασπώσεις.

 

Δικηγόρο χρειάζεσαι και λογιστή να σε συμβουλέψουν και να τα βάλουν σε μια σειρά κι αφού δεν είναι βέβαια δυνατόν να πληρώσεις καποιον γι αυτό, πρέπει να απευθυνθείς σε κάποια οργάνωση. Συγγνώμη που στα λέω έτσι μονότερμα, αλλά έχω στενοχωρηθεί πολύ με όλα αυτά και κυρίως που δεν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο, αλλά είναι αλήθεια, πρέπει να πάρεις δύσκολες αποφάσεις.

 

Ισως σας φανεί χαζό αλλα αν απευθυνόταν στην νέα εκμπομπή "για λογιαριασμό σας";; νομίζω εκεί δεν θα χρειαστεί να πληρωσει για τις παραπάνω υπηρεσίες κ νομίζω όσοι πάνε δέχονται κ μια οικονομική ενίσχυση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου, διαβάζω το θέμα σου από την αρχή αλλά δεν είχε τύχει να σου γράψω...

Καταρχάς λυπάμαι για το αδιέξοδο που έχεις φτάσει, αν και στις μέρες μας πλεον έχει γίνει πολύ συνηθισμένο δυστυχώς, εμείς στην πολυκατοικία μας να φανταστείς σε δύο μήνες είχαμε ΔΥΟ εξώσεις!!! Δϋο οικογένειες στο δρόμο!!!

Όσο για το ΤΕΒΕ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ρύθμιση αλλά έχε υπ'οψιν σου ότι θα πρέπει να πληρώνεις και τις εισφορές κάθε μήνα και τη δόση σου..επίσης έχουν ξεκινήσει να κάνουν μηνύσεις σε όσουν χρωστάνε....τί να πώ κοριτσάκι μου....

Όσο για τις μςταθέσεις..αν δεν υπάρχει οργανικό κενό δεν είναι εύκολο να πάει...πρέπει να είσαι πολυυ τυχερός ή πολυυ βισματούχος....αλλά και να κάνεις συνέχεια αιτήσεις....

Βρε κοριτσάκι μου καμία γιαγια να την προσέχεις δεν υπάρχει εκεί??? Οσο για τις αποκλειστικές....δεν χρειάζονται σίγουρα άδεια..τόσες αλλοδαπές που κυκλοφορούν στα νοσοκομεία πώς κάνουν δουλειά???

Ρώτα και τους πελάτες που έρχονται στο περίπτερο, μην κολλάς, αν χρει΄ζονται κάποιο άτομο για βοήθεια, βάλε και χαρτάκι στο περίπτερο, εν ανάγκη τύπωσε μερικά και δώστα τους μαζί με τα πράγματα....στη χρυσή ευκαιρία έβαλες αγγελία??? Εϊναι δωρεάν και έχει και μεγάλη αναγνωσιμότητα....

Είναι δύσκολο και άδικο το ξερω για όλους όσυς το περνάνε...(κι εμείς δεν είμαστε πλούσιοι μή νομίζεις..) αλλά αν το βάζει κανείς κάτω δεν βγαίνε τπτ...

Καλή δύναμη κοριτσάκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως σας φανεί χαζό αλλα αν απευθυνόταν στην νέα εκμπομπή "για λογιαριασμό σας";; νομίζω εκεί δεν θα χρειαστεί να πληρωσει για τις παραπάνω υπηρεσίες κ νομίζω όσοι πάνε δέχονται κ μια οικονομική ενίσχυση

Να σου πω την αλήθεια, δεν είχα και σε μεγάλη υπόληψη αυτού του είδους τις εκπομπές, ΑΛΛΑ αν αυτό μπορούσε να βοηθήσει ... βέβαια νομίζω πως η Μαρία θέλει να αποφύγει τη δημοσιότητα τέτοιου είδους λόγω οικογενειακών προβλημάτων ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην αυτή η ιδέα υπήρχε εξ αρχης. Δευτερον το μόνο που κάνει η εκπομπή είναι να δίνει ιδέες προσπαθώντας να δωθεί λύση. Ούτε τα χρέη σου πληρώνει ούτε σου δίνει χρήματα...

Επίσης για τις μεταθέσεις δεν παιζουν καν τα βύσματα. Με τέτοιο τρόπο ίσως πάρει απόσπαση για λίγους μήνες αλλά με πολλά αν και εφόσον...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην αυτή η ιδέα υπήρχε εξ αρχης. Δευτερον το μόνο που κάνει η εκπομπή είναι να δίνει ιδέες προσπαθώντας να δωθεί λύση. Ούτε τα χρέη σου πληρώνει ούτε σου δίνει χρήματα...

Επίσης για τις μεταθέσεις δεν παιζουν καν τα βύσματα. Με τέτοιο τρόπο ίσως πάρει απόσπαση για λίγους μήνες αλλά με πολλά αν και εφόσον...

Δυστυχως ετσι ειναι.. Κι αν τελικα καταφερει και παρει αποσπαση, χανει τα μορια που μαζευε τοσο καιρο (που ειναι σαν "σειρα προτεραιοτητας").. :? Ετσι τουλαχιστον εχει φτασει στα αυτια μου απο συναδελφους του αντρα μου που εχουν παρει αποσπαση. Εγω σαν Φαιη δεν εχω ασχοληθει (μεσω του συζυγου) με το ζητημα "αποσπαση" και δεν μπορω να ειμαι καθετη πανω σε αυτο.

 

Εγω λεω οσα ξερω πανω σε αυτο το κομματι, αν παρ' ολ' αυτα λεω κατι λαθος, ας με διορθωσει καποια αλλη κοπελα που γνωριζει κατι παραπανω!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια πηγα στην διαχειρίστρια αλλά έλειπε.ο Ντίνος ξεκινάει δουλειά σήμερα κ θα ζητήσει μόνο πρωινα

.θα παω μεσημέρι στο χωριό να φέρω το κομπιούτερ να εκτύπωσω χαρτιά ότι αναλαμβάνουμε καθαρισμό πολυκατοικιών όπου θα μοιρασω σ όλη την πόλη.επίσης θα ρωτήσω την ρωσσίδα στο χωριό που σας έλεγα για να κρατάει τον μικρό κ έμαθα ότι πριν καιρό κρατούσε μια παιδιά στην πολυκατοικία μου.θα ρωτήσω κ εκεί.ανάλογα το τι θα ζητά η κάθε μια θα δούμε τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα μου ηρθε μια ιδεα .... τι θα ελεγες να κρατουσες εσυ παιδια μαζι με το γιο σου ????

 

Το πρότινα κ αυτό όταν ρώτησε η αρια νομίζω τι θέλω να κάνω.θα το ψάξω κ αυτό.ΕΊΜΑΙ ΔΕΗ!μου έδωσε ο άλλος 1000 ευρώ.περιμένω στην ουρά.ελπίζω με 650να μου το ανοίξουν για να πληρώσω κ νερό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαρια λυπαμαι για οτι περνας.ομως ολα μπορουν να λυθουν με ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ και τι θελω να πω εχεις εν απεριπτερο χρησορυχειο οπως αναφερεις γιατι δεν ξεσκιζεσαι στη δουλεια απο το πρωι στις 7 ως το βραδυ αργα πιστευω μονο ετσι θα καταφερεις να καλυψεις τις αναγκες σου.οσο για το μωρο βρες μια κυρια να το κραταει η κουμπαρα μου εχει με 600 ευρω στη θεσσαλονικη γυναικα που προσεχει τα μωρα της και μενει μαζι τους πρωι βραδυ

Link to comment
Share on other sites

και μην αφηνεις κλειστο ουτε μερα το περιπτερο αν θελεις να παρεις μια ανασα τα ως τα χριστουγεννα και να μην παρακαλας δεξια και αριστερα.βρες τη λυση μονη σου και μην περιμενεις απο το συντροφο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαρια

 

Δεν σε ξεχασα παρακολουθω το θεμα καθημερινα και ευτυχως εχεις πια νερο και ρευμα χαιρομαι!!!!

Να προτεινω κι εγω κατι? Αφου εχεις δικα σου χωραφια γιατι δεν καλλιεργεις κατι? σιταρι βαμβακι κλπ? Να σε βοηθησει καποιος συγγενεις σου με τα μηχανηματα .Νομιζω ειχες πει οτι εχεις καλη σχεση μαζι τους

ο αντρας μου στο χωριο εχει χωραφια και καθε χρονο με αυτα που σπερνει εχουμε ενα εξτρα εισοδημα που μας βοηθαει πολυ

Ξερω οτι ειναι δουλεια για αντρες αλλα προκειμενου να κυνηγας τον ενοικιαστη να σε πληρωσει πιστευω οτι αν τα σπειρεις θα χεις και παραπανω εισοδημα απο το ενοικιο που σου δινει. Βεβαια αυτη η δουλεια δεν θα σου δωσει χρηματα αμεσα πιστευω για μελλοντικα ειναι μια καλη σκεψη

as1cEZlx03-1110MjQyZHwwMDA2NDk1ZHxvIG5pa29sYXMgbW91ISEhISE.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω πως με το περιπτερο εχει φτασει σε αυτη την κατασταση με δικη της δουλεια.ξερω περιπτεραδες που εχουν καταφερει να σπουδασουν παιδια ομως δουλευουν μερα νυχτα ενα περιπτερο και οπως λεει η ιδια ειναι χρυσορυχειο γαιτι δε στρωνεται να δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

δέσποινα δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και πιο πάνω, ή ακόμα καλύτερα όλες τις σελίδες, αλλά η κοπέλα είναι μόνη της και έχει και ένα μωρό. δεν έχει κανέναν να την βοηθήσει. το περίπτερο, όπως όλοι γνωρίζουμε, είναι ένας χώρος που χωράει ίσα ίσα ένα άτομο μέσα. το μωρό που θα το βάλει; στο ψυγείο με τα παγωτά; ή μήπως η κοπέλα δεν θέλει να δουλέψει και προτιμά να της πάρουνε το σπίτι; εμας περιμένει να της πούμε οτι αν δουλεύει νυχθημερόν θα βγάλει κάποια καλά λεφτα; δεν το ξέρει; απλά ορισμένα πράγματα δεν γίνονται. ήμαρτον δηλαδή!

γι'αυτό λοιπόν πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να την βοηθήσει όπως μπορεί καλώς. αλλιώς δε νομίζω οτι θα πρέπει ο καθένας να μπαίνει και να αμφισβητεί πράγματα που λέγονται. και δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα, μιλάω γενικά! έχω δει κάποιες κοπέλες που δεν τα πολυπιστεύουνε κιόλας! και στην τελική η κοπέλα δεν ζητάει ελεημοσύνη, καμιά ιδέα ζητάει για να καλυτερέψουν τα πράγματα ζήτησε! οι ιδέες δεν κοστίζουν!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...