Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικό αδιέξοδο!ίσως κάποια ιδέα σας βοηθήσει.


mariantinos

Recommended Posts

Συγνώμμη που θα το πω χοντρά αλλά δεν έχει απλώς ξεφύγει...... άντε μη συνεχίσω.

και το καλοκαίρι κάτι τέτοια έλεγε αν θυμάμαι, δηλαδή όποτε ζορίζουν πολύ τα πράγματα, φορτώνει οοοοοοολες τις ευθύνες σε σένα, και απο δω πανε και οι άλλοι.

Δηλαδή αυτός δεν έχει καμιά μια καμιά ευθύνη για το κινητάδικο, ούτε 1%?

Δεν έχει καμία μα καμιά ευθύνη για το τι έφερε κι άλλο παιδί στον κόσμο? Και μη μου πεις έτυχε.......... ωραία έτυχε, αναλαμβάνουνε τις ευθύνες τους και οι 2 πλευρές.

Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του στο μερίδιο που του αναλογεί .... αλλά αυτό θέλει ωριμότητα , πράγμα που δεν βλέπω να υπάρχει στο Ντίνο (από αυτά που διαβάζω πάντα).

 

Και πως θα σου πάρει το παιδί, αφού δεν το΄χει αναγνωρίσει καν?

 

Δεν συνεχίζω άλλο γιατί θα νευριάσω περισσότερο και θα πω πολύ άσχημα πράγματα, αλλά αυτές τις αντιδράσεις του θα πρέπει να τις λάβεις σοβαρά υπόψη σου γιατί υποτίθεται ότι περάσεις το υπόλοιπο του βίου σου μαζί του ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΚΑ.

 

Όχι θα φέρει κοιν λειτουργό να δει πως ζει το παιδί χωρίς νερό κ ηλεκτρικό κ να το πάρουν να ζήσει σε καλύτερο περιβάλλον..

Το πρώτο καλοκαίρι που ήμασταν μαζί πέρασα εγώ μια τέτοια φάση.κ ήταν αυτός ο δυνατός που μου στάθηκε.3 μήνες κράτησε αυτή η φάση μου.από τότε όμως εγώ άλλαξα.ίσως με κρατάει σχετικά ήρεμη κ λογική ο μικρός μου.γιατί ο κωνσταντίνος μου δεν θέλει μούτρα,θέλει χαμόγελα.δεν θέλει δάκρυα,θέλει να παίξει μαζί μου.πολλές φορές βέβαια σπαω κ τον αγκαλιάζω κ κλαίω.σαν πατέρας είναι πάρα πολύ καλός πλέον.όταν ήταν μικρότερος είχαμε προβλήματα.δεν ασχολιόταν όσο(θεωρούσα εγώ)ότι έπρεπε.

Κ για το νεφρό...ότι να ναι λέει.αν το εννοούσε θα εψαχνε μόνος του.τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα.το θέμα είναι ότι η ζυγαριά των πλεονεκτημάτων κ των μειονεκτήματων λυγίζει στα πλεονεκτήματα :wink: απλά το έγραψα για να καταλάβαιτε πόσο μόνη νοιώθω ώρες ώρες κ γιατί βρίσκω καταφύγιο εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαράκι μπορει να μην έπρεπε να εκφραστώ έτσι, ίσως φταίνει τα νεύρα μου, έχω φάει μια χοντρή φρίκη από χτες βράδυ με ένα οικογενειακό θέμα και ακόμα είμαι ψιλοσοκαρισμένη.

Αλλά κάποια πράγματα δεν λέγονται βρε κορίτσι μου.... σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μπορει να μην έπρεπε να εκφραστώ έτσι, ίσως φταίνει τα νεύρα μου, έχω φάει μια χοντρή φρίκη από χτες βράδυ με ένα οικογενειακό θέμα και ακόμα είμαι ψιλοσοκαρισμένη.

Αλλά κάποια πράγματα δεν λέγονται βρε κορίτσι μου.... σε καμιά περίπτωση.

 

Στο είπα κ στο μήνυμα...κ δεν έχεις άδικο αλλά εξήγησα καλύτερα κ κατάλαβες ε;κι εγώ τα ίδια θα σκεφτόμουν.

Κ αυτός όπως κ εγώ πιο πολύ για το παιδί στεναχώριετε με αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε...γιάννη θεωρώ αυτούς που χρωστάω!γιάννη με έκανε αυτός που ήταν να μου δώσει σήμερα χρήματα.αυτός κάηκε πιο πολύ που δεν είχε να τα δώσει ή εγώ;εεε;για σκέψου το

 

Χαζούλι μου, άλλο εννοούσα αλλά στο γραπτό λόγο δεν εκφραζόμαστε πολλές φορές σωστά.

Εννοούσα ότι ο Ντίνος με το να σου λέει ότι φταις, σου μεταθέτει το πρόβλημα που έχετε και οι δυο σας.

Φυσικά και το πρόβλημα το έχεις εσύ και όχι αυτός που σου χρωστάει.

Όσο για αυτούς που δε σε πιστεύουν έχω να πω ότι είναι δικαίωμα του καθενός να μην εμπιστεύεται εύκολα. Απλώς πρέπει, όπως λες κι εσύ, να υπάρχει ένα τακτ.

Εμείς όλες που σε βοηθήσαμε σε εμπιστευόμαστε κι αυτό έχει σημασία.

Όταν αποφασίζουμε να εκτιθέμεθα δημόσια, σίγουρα θα ακούμε και σχόλια.

Αγνόησέ τα.

Όσο για το ότι αποφάσισες να γράψεις δημόσια το πρόβλημά σου, καλά έκανες και το έγραψες. Εγώ απόψε έπρηξα μια αγαπημένη φιλενάδα από το φόρουμ. Της εξέθεσα όλα όσα με απασχολούν και ηρέμησε η ψυχούλα μου. Να 'ναι καλά το κορίτσι που με ανέχτηκε μία ώρα να της λέω τα διάφορα και να ΄ναι καλά που μου έδωσε την πολύτιμη συμβουλή της και με ηρέμησε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι θα φέρει κοιν λειτουργό να δει πως ζει το παιδί χωρίς νερό κ ηλεκτρικό κ να το πάρουν να ζήσει σε καλύτερο περιβάλλον..

Το πρώτο καλοκαίρι που ήμασταν μαζί πέρασα εγώ μια τέτοια φάση.κ ήταν αυτός ο δυνατός που μου στάθηκε.3 μήνες κράτησε αυτή η φάση μου.από τότε όμως εγώ άλλαξα.ίσως με κρατάει σχετικά ήρεμη κ λογική ο μικρός μου.γιατί ο κωνσταντίνος μου δεν θέλει μούτρα,θέλει χαμόγελα.δεν θέλει δάκρυα,θέλει να παίξει μαζί μου.πολλές φορές βέβαια σπαω κ τον αγκαλιάζω κ κλαίω.σαν πατέρας είναι πάρα πολύ καλός πλέον.όταν ήταν μικρότερος είχαμε προβλήματα.δεν ασχολιόταν όσο(θεωρούσα εγώ)ότι έπρεπε.

Κ για το νεφρό...ότι να ναι λέει.αν το εννοούσε θα εψαχνε μόνος του.τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα.το θέμα είναι ότι η ζυγαριά των πλεονεκτημάτων κ των μειονεκτήματων λυγίζει στα πλεονεκτήματα :wink: απλά το έγραψα για να καταλάβαιτε πόσο μόνη νοιώθω ώρες ώρες κ γιατί βρίσκω καταφύγιο εδώ.

 

Μαράκι μου, εγώ το κατάλαβα ότι θέλει να φέρει την κοιν. λειτουργό, για να δει πως ζει το παιδί χωρίς ρεύμα και νερό, για να το πάρει να ζήσει σε καλύτερο περιβάλλον. Για το παιδί του ενδιαφέρεται ο άνθρωπος και δε χωρά αμφιβολία.

Όμως αυτή είναι κίνηση απελπισίας. Και στη φάση που είστε πρέπει να σταθεί κι αυτός δυνατός στο πλάι σου.

Και για το νεφρό, αν το εννοούσε στ' αλήθεια, θα έψαχνε μόνος του.

Πρέπει όμως να σου μιλά λογικά και να μη σε φορτώνει και με περισσότερα. Ήδη είσαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση, δε σου χρειάζεται να σκέφτεσαι πώς να ηρεμήσεις και τον Ντίνο. Το παιδί θέλει χαμόγελο και παιχνίδι, όπως πολύ σωστά λες, και νομίζω ότι ξεπερνάς τον εαυτό σου που προσπαθείς να είσαι χαμογελαστή. Και έτσι πρέπει να κάνεις, γιατί το παιδάκι σου σού δίνει τη δύναμη.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαζούλι μου, άλλο εννοούσα αλλά στο γραπτό λόγο δεν εκφραζόμαστε πολλές φορές σωστά.

Εννοούσα ότι ο Ντίνος με το να σου λέει ότι φταις, σου μεταθέτει το πρόβλημα που έχετε και οι δυο σας.

Φυσικά και το πρόβλημα το έχεις εσύ και όχι αυτός που σου χρωστάει.

Όσο για αυτούς που δε σε πιστεύουν έχω να πω ότι είναι δικαίωμα του καθενός να μην εμπιστεύεται εύκολα. Απλώς πρέπει, όπως λες κι εσύ, να υπάρχει ένα τακτ.

Εμείς όλες που σε βοηθήσαμε σε εμπιστευόμαστε κι αυτό έχει σημασία.

Όταν αποφασίζουμε να εκτιθέμεθα δημόσια, σίγουρα θα ακούμε και σχόλια.

Αγνόησέ τα.

Όσο για το ότι αποφάσισες να γράψεις δημόσια το πρόβλημά σου, καλά έκανες και το έγραψες. Εγώ απόψε έπρηξα μια αγαπημένη φιλενάδα από το φόρουμ. Της εξέθεσα όλα όσα με απασχολούν και ηρέμησε η ψυχούλα μου. Να 'ναι καλά το κορίτσι που με ανέχτηκε μία ώρα να της λέω τα διάφορα και να ΄ναι καλά που μου έδωσε την πολύτιμη συμβουλή της και με ηρέμησε.

 

Δεν θα ξεχάσω...ένα απόγευμα έπεσε ένας μεγάλος καθρέφτης ξύλινος στην πλάτη μου.εκείνη

Την στιγμή δεν πόνεσα.ξυπνάω ξημερώματα κατά τις 5 νομίζω ( ο Ντίνος δεν ήταν σπίτι ήταν θεσσ ακόμη) κ είχα τάσεις για εμετό κ πονούσα!τρόμαξα τόσο πολύ!μπαίνω φόρουμ κ βρίσκω μια κοπέλα συνδεδεμένη.της γράφω γρήγορα μήνυμα ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΚΑΛΆ για να την προλάβω μην βγει.ήταν μόλις είχα ανοίξει αυτό το τοπικ κ μου λέει μην σκασ καλέ για τα οικονομικά θα λυθούν.κ άρχισα να της εξηγώ τι εχω.πρέπει να την κράτησα την καημένη καμία ώρα ξύπνια. να προσπαθεί να με ηρεμήσει να μου βρίσκει ιστοσελίδες με σχετικά χτυπήματα κτλ.ΤΟ ΞΕΧΝΆΩ ΕΓΏ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΈΚΑΝΕ;κ την άλλη μέρα πρωί πρωί μήνυμα πάλι να δει αν είμαι καλά!κ δεν θυμάμαι να είχα ξαναμίλησει πμ μαζί της...πόσα ευχαριστώ να πεις κ που πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες ήρθε η ΝΟΥΝΟΥ κ γνωρίστηκαμε.πριν φύγουν ήθελαν να πάμε βόλτα κ τελικά καταλήξαμε για φαγητό.αυτό το έγραψα στο καφέ που μιλάω κ δεν έγραψα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ.γιατί ήθελα να δω ΑΝ θα σχολιαστεί.κ πράγματι μου έστειλε πμ κάποια κοπέλα κ μου είπε ότι 2 άλλες σχολιάζουν ότι τρώω τα λεφτά που μου στέλνουν σε σουβλάκια.κ όπως είπα στην κοπέλα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ,έτσι θα την γράψω κ εδώ.τα παιδιά ήθελαν να πάμε κ μας κερασάν!

 

συγνωμη μαρια μου...οταν σου προτεινα να παμε για φαγητο δεν σκεφτηκα πως μπορει καποιος αλλος ανθρωπος να το σχολιασει και λυπαμαι πολυ που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι.σκεφτηκα ν ασου στειλω πμ να μου πεις ποια ειναι αλλα τελικα το μετανιωσα...δεν αξιζει τον κοπο να ασχολεισαι με τετοιους ανθρωπους.πιστευω στο θεο και σε αυτη τη δυναμη που λεει πως οτι κοροιδευεις το παθαινεις.γιατι αυτο το ατομο σε κοροιδευει...αν ηθελε να βοηθησει αποκλειεται να την ενοιαζε αν φαγαμε μαζι και ποιος πληρωσε....εμεις δεν θα λεγαμε τπτ για φαγητο γιατι ξεραμε την κατασταση ελα μου ομως που ειχαμε επετειο.δεν θα κερνουσαμε κατι?

τελος παντων αγνοεισαι αυτες τις φωνες και δωσε σημασια μονο σε αυτες που αξιζει να ακους

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες ήρθε η ΝΟΥΝΟΥ κ γνωρίστηκαμε.πριν φύγουν ήθελαν να πάμε βόλτα κ τελικά καταλήξαμε για φαγητό.αυτό το έγραψα στο καφέ που μιλάω κ δεν έγραψα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ.γιατί ήθελα να δω ΑΝ θα σχολιαστεί.κ πράγματι μου έστειλε πμ κάποια κοπέλα κ μου είπε ότι 2 άλλες σχολιάζουν ότι τρώω τα λεφτά που μου στέλνουν σε σουβλάκια.κ όπως είπα στην κοπέλα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ,έτσι θα την γράψω κ εδώ.τα παιδιά ήθελαν να πάμε κ μας κερασάν!

 

συγνωμη μαρια μου...οταν σου προτεινα να παμε για φαγητο δεν σκεφτηκα πως μπορει καποιος αλλος ανθρωπος να το σχολιασει και λυπαμαι πολυ που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι.σκεφτηκα ν ασου στειλω πμ να μου πεις ποια ειναι αλλα τελικα το μετανιωσα...δεν αξιζει τον κοπο να ασχολεισαι με τετοιους ανθρωπους.πιστευω στο θεο και σε αυτη τη δυναμη που λεει πως οτι κοροιδευεις το παθαινεις.γιατι αυτο το ατομο σε κοροιδευει...αν ηθελε να βοηθησει αποκλειεται να την ενοιαζε αν φαγαμε μαζι και ποιος πληρωσε....εμεις δεν θα λεγαμε τπτ για φαγητο γιατι ξεραμε την κατασταση ελα μου ομως που ειχαμε επετειο.δεν θα κερνουσαμε κατι?

τελος παντων αγνοεισαι αυτες τις φωνες και δωσε σημασια μονο σε αυτες που αξιζει να ακους

 

Δεν μου είπαν ποιες το είπαν.απλά μου το μετέφεραν με αγανάκτηση.εγώ σε τέτοια πράγματα απλά ζητάω να τα ρωτάνε δημόσια αλλά όπως είπαμε με τακτ.

Εκείνη Την μέρα πέρασα τόσο όμορφα,γνώρισα εσένα κ την φανή κ είχα να βγω από το καλοκαίρι.τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

κι οταν ξαναβρεθουμε παλι για σουβλακια θα παμε....ετσι για σπασιμο!!

 

Χαχαχαχαχα.

Κ δεν έγραψα στο καφέ ότι έκανα κοτόπιτα κ κέικ για να σας κερασω.λέω τι θα ακούσω πάλι!

ΑΣ ΒΓΕΙ Η ΦΙΛΕΝΆΔΑ ΠΟΥ ΞΈΡΕΙ ΤΙ ΕΣΤΊ ΚΟΤΌΠΙΤΑ ΝΑ ΕΞΗΓΉΣΕΙ...φαίη ακούς;

Άσχετο τώρα το θυμήθηκα!εκείνο το μικρό το κρέμακι που μου έδωσες για τον μικρό από που το αγοράζουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίζαμπεθ θα ρθεις κ στον διακανονισμό νερού;

Η καλύτερα μπορείς να ρθεις αύριο να με πάρεις να κατεβούμε στο υπόγειο να δεις πως είναι κομμένη η παροχή;

καταρχας δεν ειμαι η ελισβατ ειμαι η αρια ....

Ίσως μοιάζει εύκολη λύση ότι έγραψα εδώ το τι μου συμβαίνει.αλλά ήθελε πολύ θάρρος.πολλές φορές νωρίτερα ξεκίνησα να βγάλω το πρόβλημα μου στον αέρα,ξεκινούσα κ μετά έσβηνα.το μυαλό μου είχε τέτοια μα τέτοια θολούρα...κ είχα πίεση από Ντίνο να μου λέει βρεΣ λύση βρεΣ λύση βρες λύση.όλα αυτα μόνη σ ένα σπίτι με ένα μωρό που πέρασε κ 2 απανωτές αρρώστιες.έτσι έκατσα κ τα έγραψα όλα.ήξερα όμως κ τι με περίμενε...μπήκα στο μικροσκόπιο.κάθε κίνηση μου παρακολουθείτε.δεν είναι εύκολο όλο αυτό αλλά το ήξερα.ΠPEΠEI καθημερινά να δικαιολογούμε για πολλά πράγματα.

Πριν μερικές μέρες ήρθε η ΝΟΥΝΟΥ κ γνωρίστηκαμε.πριν φύγουν ήθελαν να πάμε βόλτα κ τελικά καταλήξαμε για φαγητό.αυτό το έγραψα στο καφέ που μιλάω κ δεν έγραψα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ.γιατί ήθελα να δω ΑΝ θα σχολιαστεί.κ πράγματι μου έστειλε πμ κάποια κοπέλα κ μου είπε ότι 2 άλλες σχολιάζουν ότι τρώω τα λεφτά που μου στέλνουν σε σουβλάκια.κ όπως είπα στην κοπέλα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ,έτσι θα την γράψω κ εδώ.τα παιδιά ήθελαν να πάμε κ μας κερασάν!

Ήθελα να ανεβάσω μια φωτο χτες στην συλλογή εικόνων στο φόρουμ των καφέ.δεν την ανέβασα αλλά θα το κάνω.ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΈΒΑΣΑ;γιατί σ εκείνη την φωτό ο κωνσταντίνος φοράει μπουφάν μπενετον.ΓIAYTO πριν αναρρωτηθουν κάποιες να γράψω ένα ευχαριστώ στην mom που μου το έστειλε.

Για το νερό...πραγματικά θα αρκούσε να ακουγόταν γνώμες με περισσότερο τακτ.με την φράση ΚΟΥΛΟ δείχνεις KATEYΘEIAN την γνώμη ότι πιστεύεις ότι είμαι μουφα.αυτό με πείραξε.όχι το να ερωτηθώ πως μου το έκοψαν αφού στην τάδε κ στην ταδε ένα χρόνο απλήρωτο κ δεν τους έκαναν τίποτα.την ίδια απάντηση δεν παίρνατε;

Όσο κ να το αποβάλω πονάει κάπως.να μην μπορείς να πας ούτε τουαλέτα κ να σε αποκαλούν ότι λες κουλα!

Τέλος πάντων θα παρακαλέσω με ότι διάθεση κ αν μπει ο οποιοσδήποτε σ αυτό το τοπικ κ ότι απορίες έχει για πράγματα που δεν του στέκουν να τις εκφράζει με περισσότερο τακτ.κ αν δει ότι πράγματι δεν κολλάει κατι ας βγει σ όλο το φόρουμ να φωνάζει ΕΊΝΑΙ ΜΟΥΦΑ ΕΊΝΑΙ ΜΟΥΦΑ.ευχαριστώ!

 

θα σου πω κατι

εχω βρεθει σε πολυ πιο δυνη φαση απο σενα. ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΗ !!!! (να ναι καλα ο θηλασμος ...δεν ειχα για γαλα)

 

μαλλον δεν διαβαζεις οοολα τα ποστ παρα επιλεκτηκα(δεκτον)

 

επισης εισαι και ευθυκτη (επιδης δεκτον)

 

αν εβλεπες αναλυτηκα τι γραφω αλλα και χωρις μάσκα του τυπου (οποιος δεν συμφωνει μαζι μας ειναι εχθρος μας)

θα εβλεπες οτι κανεις δε σου τη λεει ... !

και επιδη λες για κουλο και επειδη εγω το ειπα ... και μου κανεις ανετια επιθεση , θα σου πω οτι ναι το θεωρω κουλο ! το τελευταιο πραγμα που κόβουν ειναι το νερο ....αν το εκαναν ειναι πολυ π@π@ρες .... και στην τελικη σαν ανυπαντρη μητερα μπορεις να πας και να κραξεις ..

υπαρχει κοινωνική οδηγία σε ολες τις αε δημοσιας εκμετεαλυεσης (δνε ξερω και πως σκατα τις λενε χαχαχα) για θεματα κοινωνικων ασθενεστερων ομαδων !

δεν καταλαβαινω γιατι βγαζεις αυτον τον ευατο σε οποιον σου δηνει μακροχρονιες συμβουλες αλλα που δνε μπορει να σε βοηθησει επι του πρακτεου .... γιατι ΙΣΩΣ λεω μπορει να μην εχει να σε βοηθησει ;

δεν ειναι υπερ σου

ξερω σε πιεζουν χιλια δυο

αλλα αν δεν μπορεις να αντεξεις την κριτικη και να την δεις με μια ματια που να λεει ... :

ρε ουπσ ...μηπως αυτος τελικα θελει να με βοηθησει αλλιως με εναν τροπο που δνε εχω σκευτει εγω γιατι ειμαι θολωμενη ;

δλδ με μια θετικη ματια ...θα χασεις το παιχνιδι !

 

υ.σ.

κρατα την αξιοπρεπεια σου και την δυναμικη σου σε κατι δημιουργηκο ...που θα σε βοηθησει κι οχι απαντωντας στα φορα σε στριμαδια σαν εμενα (αν τελικα με θεωρεις τετοια ...που κριμα ρε γμτ δεν ειμαι !)

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

καταρχας δεν ειμαι η ελισβατ ειμαι η αρια ....

 

 

θα σου πω κατι

εχω βρεθει σε πολυ πιο δυνη φαση απο σενα. ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΗ !!!! (να ναι καλα ο θηλασμος ...δεν ειχα για γαλα)

 

μαλλον δεν διαβαζεις οοολα τα ποστ παρα επιλεκτηκα(δεκτον)

 

επισης εισαι και ευθυκτη (επιδης δεκτον)

 

αν εβλεπες αναλυτηκα τι γραφω αλλα και χωρις μάσκα του τυπου (οποιος δεν συμφωνει μαζι μας ειναι εχθρος μας)

θα εβλεπες οτι κανεις δε σου τη λεει ... !

και επιδη λες για κουλο και επειδη εγω το ειπα ... και μου κανεις ανετια επιθεση , θα σου πω οτι ναι το θεωρω κουλο ! το τελευταιο πραγμα που κόβουν ειναι το νερο ....αν το εκαναν ειναι πολυ π@π@ρες .... και στην τελικη σαν ανυπαντρη μητερα μπορεις να πας και να κραξεις ..

υπαρχει κοινωνική οδηγία σε ολες τις αε δημοσιας εκμετεαλυεσης (δνε ξερω και πως σκατα τις λενε χαχαχα) για θεματα κοινωνικων ασθενεστερων ομαδων !

δεν καταλαβαινω γιατι βγαζεις αυτον τον ευατο σε οποιον σου δηνει μακροχρονιες συμβουλες αλλα που δνε μπορει να σε βοηθησει επι του πρακτεου .... γιατι ΙΣΩΣ λεω μπορει να μην εχει να σε βοηθησει ;

δεν ειναι υπερ σου

ξερω σε πιεζουν χιλια δυο

αλλα αν δεν μπορεις να αντεξεις την κριτικη και να την δεις με μια ματια που να λεει ... :

ρε ουπσ ...μηπως αυτος τελικα θελει να με βοηθησει αλλιως με εναν τροπο που δνε εχω σκευτει εγω γιατι ειμαι θολωμενη ;

δλδ με μια θετικη ματια ...θα χασεις το παιχνιδι !

 

υ.σ.

κρατα την αξιοπρεπεια σου και την δυναμικη σου σε κατι δημιουργηκο ...που θα σε βοηθησει κι οχι απαντωντας στα φορα σε στριμαδια σαν εμενα (αν τελικα με θεωρεις τετοια ...που κριμα ρε γμτ δεν ειμαι !)

φιλικα

 

Αρια σχολίασα την φράση κουλο που είπες.για τα αλλα δεν είπα τίποτα.

Κ το άτομο που ευχαριστώ πιο πάνω για το βράδυ που ξενύχτησε μαζί μου είναι η ελενικ.η οποία δεν με βοήθησε ουδέποτε οικονομικά.κ το γράφει κ το τονίζει.ούτε η ελίζαμπεθ μου έδωσε χρήματα.βλέπεις όμως ότι τα ευγνώμωνω αυτα τα άτομα κ εδώ κ με πμ.κ όταν το διάβασα από εσένα δεν πίστευα στα μάτια μου!ξανάλέω το κουλο μου χτύπησε άσχημα.πάντως όσες γράφουν εδώ κ με στηρίζουν δεν σημαινει οτι μου έστειλαν πράγματα κ χρήματα.κ αν εχω δείξει κατι τέτοιο ότι -αχ φιλη μου μου έστειλες χρήματα-εχθρε μου εσένα σου παω κόντρα γιατι δεν εχω όφελος-καλύτερα να μην στείλει καμία άλλη τίποτα από δω κ πέρα.

Link to comment
Share on other sites

κλείνω περίπτερο κ παω σπίτι να ψάξω με την ησυχία μου σε ποια έστειλα το πμ που έγραφα ότι δεν το περίμενα αυτό το ΚΟΥΛΟ απ την αρια γιατί την είχα σε εκτίμηση.το φωνάζω!το ακούς;το κουλο μου έκατσε στον λαιμό.εκτός κ αν το εννοούσες μόνο με την έννοια κουλο ότι έκανε τέτοιο πράγμα η δευασ.εγώ κατάλαβα πάντως ότι το θεώρησες ψέμμα.φεύγω παω στο παιδί μουουου πριν μου το πάρουν τα ιδρύματα :wink::-P

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο, όπου συνοπτικά έλεγε ότι μας έχει περάσει η πουριτανική αντίληψη ότι ο φτωχός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τη φτώχεια του, γιατί δεν αξιοποιεί τις "ευκαιρίες" που έχει να γίνει πλούσιος, ότι δηλαδή η φτώχεια είναι περίπου κάτι σαν αμαρτία. Αυτό λειτουργεί και σαν άλλοθι για τους υπόλοιπους που θεωρούν ότι δεν έχουν έτσι καμία υποχρέωση να βοηθήσουν ή να δείξουν συμπάθεια, αφού είναι ικανοί και τα καταφέρνουν.

Είμαστε σε πολύ μεγάλο βαθμό υπεύθυνοι για την τύχη μας, αλλά μπορεί πραγματικά να τύχει μια στραβή και να μην μπορούμε να ορθοποδήσουμε ξανά εύκολα. Ειδικά σε περιόδους ύφεσης, όπως τώρα.

Η Μαρία ζήτησε κατ' αρχήν ιδέες και στην αρχή του θέματος δεν ήθελε να δεχτεί βοήθεια. Το ότι άνοιξε το θέμα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να απολογείται για το πώς ζει, αν έχει κινητό και τι τρώει. Αφού καταφέρνει και διασκεδάζει σχεδόν τζάμπα με το κινητό της, με γειά της με χαρά της. Όποιος δεν μπορεί να δώσει στήριξη, τουλάχιστον ας δείξει ανοχή.

Μαρία, το καταλαβαίνω ότι με μικρό παιδί είναι δύσκολο να βρεις δεύτερη δουλειά. Βάλτε τα ξανά κάτω, τι έσοδα και τι υποχρεώσεις έχετε και βάλτε προτεραιότητες. Λογαριασμοί, φαγητό και ιατρική παρακολούθηση του παιδιού πάνε πρώτα, το ξέρεις.

Έχετε το πολύ μεγάλο πλεονέκτημα του σταθερού μισθού του Ντίνου, άλλοι ούτε στον ύπνο τους...

Ο Ντίνος θα έπρεπε να μείνει Σέρρες, δύο σπίτια και μετακινήσεις, είναι έξοδα, ας πάρει μετάθεση αν μπορεί. (Αλήθεια τελωνείο δεν μπορεί να πάει? μήπως συμφέρει?)

Και πες του να μη σε ψήνει κάθε φορά που σκουραίνουν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό πια με το νερό είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί, για να μην εκφράσει καμιά άλλη κοπέλα την αμφιβολία αν όντως κόπηκε το νερό. Μπορεί όντως η εταιρεία νερού να έχει ένα πλαφόν πχ 1.000 ευρώ,που αν ξεπεραστεί να το κόβουν, τι να πω, δεν μου έτυχε ποτέ!

H Elizabeth, που απ'ότι είδα είναι κι αυτή Σερραία, καθώς και οποιοδήποτε άλλο μέλος που βρίσκεται εκεί κοντά, πχ στην Θεσσαλονίκη, θα μπορούσε να πάει μαζί με την Μαρία για την επανασύνδεση του νερού. Θα μπορούσε μετά να το καταθέσει αυτό στο φόρουμ για να πάψει να υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία. Μαράκι μου έτσι να κάνεις, δυστυχώς θα πρέπει να αποδείξεις στους επικριτές σου ότι δεν είσαι ελέφαντας!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μοιάζει εύκολη λύση ότι έγραψα εδώ το τι μου συμβαίνει.αλλά ήθελε πολύ θάρρος.πολλές φορές νωρίτερα ξεκίνησα να βγάλω το πρόβλημα μου στον αέρα,ξεκινούσα κ μετά έσβηνα.το μυαλό μου είχε τέτοια μα τέτοια θολούρα...κ είχα πίεση από Ντίνο να μου λέει βρεΣ λύση βρεΣ λύση βρες λύση.όλα αυτα μόνη σ ένα σπίτι με ένα μωρό που πέρασε κ 2 απανωτές αρρώστιες.έτσι έκατσα κ τα έγραψα όλα.ήξερα όμως κ τι με περίμενε...μπήκα στο μικροσκόπιο.κάθε κίνηση μου παρακολουθείτε.δεν είναι εύκολο όλο αυτό αλλά το ήξερα.ΠPEΠEI καθημερινά να δικαιολογούμε για πολλά πράγματα.

Πριν μερικές μέρες ήρθε η ΝΟΥΝΟΥ κ γνωρίστηκαμε.πριν φύγουν ήθελαν να πάμε βόλτα κ τελικά καταλήξαμε για φαγητό.αυτό το έγραψα στο καφέ που μιλάω κ δεν έγραψα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ.γιατί ήθελα να δω ΑΝ θα σχολιαστεί.κ πράγματι μου έστειλε πμ κάποια κοπέλα κ μου είπε ότι 2 άλλες σχολιάζουν ότι τρώω τα λεφτά που μου στέλνουν σε σουβλάκια.κ όπως είπα στην κοπέλα ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ,έτσι θα την γράψω κ εδώ.τα παιδιά ήθελαν να πάμε κ μας κερασάν!

Ήθελα να ανεβάσω μια φωτο χτες στην συλλογή εικόνων στο φόρουμ των καφέ.δεν την ανέβασα αλλά θα το κάνω.ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΈΒΑΣΑ;γιατί σ εκείνη την φωτό ο κωνσταντίνος φοράει μπουφάν μπενετον.ΓIAYTO πριν αναρρωτηθουν κάποιες να γράψω ένα ευχαριστώ στην mom που μου το έστειλε.

 

Εγώ πάντως απο την πλευρά μου, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι έστειλα στη Μαρία και μπουφάν benetton και τζην παντελόνι benetton και άλλα ρούχα μεταχειρισμένα που μου περίσσευαν και καινούριες φόρμες απο τα Sprider. Και μια φίλη μου, τις έχει στείλει ολοκαίνουρια ρούχα που αγόρασε για τον Κωνσταντίνο. Το ξέρω απο πρώτο χέρι. ;)

Και όλα αυτά πριν ακόμα ανοιχτεί αυτό το τόπικ.

Όλα αυτά κανονικά δεν θα τα ανέφερα ποτέ, αλλά τα γράφω τώρα, μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω αυτό που λέει η Μαρία και να σας δείξω πως μπορεί να συμβαίνει το φαινομενικά παράδοξο: Απο τη μια να μην έχουν ρεύμα ή νερό κι απο την άλλη το παιδί να φοράει καινούρια ή επώνυμα ρούχα. ΟΚ? ;):D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γεια

δυστηχως ο καπιταλισμός δνε μπορει να έχει συναισθηματισμούς

ετσι ειναι το καπιταλιστικό συστημα

(και ειμαι ΜΕΓΑΣ ΕΠΙΚΡΗΤΗΣ του )

ευθύνη η μαριαντινος δεν μπορει να εχει για το συτημα ευθυνη εχει για την καταστατης της ...

(κι εγω γι ατην δικη μου)

 

ανοχή και συμπονια υπαρχει ! (μα καλα τυφλοι ειστε?)

απο ολους μας ...

και η γιαγια μου μου εχει μαθει να λεω:

εκει που εισαι ημουνα κι εδω που ειμαι θα ρθεις

 

ΔΥΣΤΗΧΩς ΕΧΩ υπαρξει (το ξαναλεω) σε δυνοτερη θεση απο την μαριαντινος....

δε με τιμα αλλα ειναι μια αληθεια!

εγγυτε στην συνηδηση και την αξιοπρπεια του οποιοδηποτε μελους να νοήσει την διαφορα !

εγω μαριαντινος εκβιασμους τυπου : α ειπε η αρια ειναι κουλο(χωρις να εχω καταλαβει τι θελει να πει ακριβως) με αμφισβητει

και κατα συνεπεια οσοι μου δωσατε οτι μου δωσατε .... κακος το κανατε γιατι η αρια με αμφησβητησε....

τα θεωρω ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕς και προσβολη προς τα ατομα που σε βοηθησαν (ητε ηθηκα ητε υλικα) αλλα και συναισθηματικό εκβιασμο προς αυτα τα ατομα!

αλλα και ... προσβολη προς το ατομο μου που αυτο που ηθελα να κανω ειναι να σου δωσω μια συμβουλή (εντως εισαγωγικών ) για να μην επαναπαυτεις απο την προσκαιρη βοήθεια που μπορει να σου δωσουν καποιοι και μετα ...

να χαθουν ....!

ειμασετ στον ιστο ! δεν ειμαστε σε μια γειτωνια και δνε ειμαστε γειτωνες σου !

κι εγω δεν σου εχω προσφερει και τιποτα αν ηθελες ιδέες τις πείρες για το οικονομικο αδιεξοδο αλλα συνεχως ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΗΠΤΕΙΣ τις αμφησβητεις και τελικα οποιος σε βοηθα ΗΘΙΚΑ και με ΙΔΕΕΣ του λες ναι εχεις δικιο αλλα....

το αλλα ..ειναι που κανει την διαφορα και απορείπτει εμπρακττα το γεγονος ότι αυτό το τοπικ φτιαχτηκε για ν α παρεις ιεδεες !

Ιδεες βλεπω να ερχονται

 

Εσυ όμως δεν τις θελεις

και όχι μονο αυτο ...εχει γινει και ενα λομπινγκ που αν κανεις σου πει τελικα ιδεες ή εκφρασει την γνωμη του

θα μας φανε κι ολας !!!!

 

Και ας σταματησει το θεμα ..ναι εχει αναγκη ναι εχει προβλημα η κοπελα, εγω πηγα εγω την ειδα εγω αυτό εγω εκεινο…

το ξερουμε και ΚΑΝΕΙς ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΌΤΙ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ !!!! Κ Α Ν Ε Ι Σ !!!

Υ,Σ.

Τα σχόλια περι …να βρω το πμ που ελεγα δεν το περημενα από την αρια αυτό…με κανεις να νιωθω όπως στο σχολειο που όταν εγραφα σε ένα τεστ τα δικα μου μου λεγε η θρησκευτικου …δεν το περημενα από την αρια αυτό (και μου χωνε 8 ξυλιες στα χερια)

Εγω τέλος δεν θα προσπαθησω να αποδειξω ότι δεν ειμαι ελεφανατας …γιατι πολυ απλα δεν ειμαι

και οποις εχει ματια μεβλεπει

 

λυπαμε που την επεσες γιατι αν δεις στη σειρα τα ποστ μου ...μονο συμβουλες ειχαν ...!

λυπαμε που δημιουργεις στην τελικη ενα δυσμενες κλιμα απεναντι σου ! γιατι η μονη χαμενη απο αυτην την επιθετικοτητα εισαι εσυ !

Link to comment
Share on other sites

γεια

δυστηχως ο καπιταλισμός δνε μπορει να έχει συναισθηματισμούς

ετσι ειναι το καπιταλιστικό συστημα

(και ειμαι ΜΕΓΑΣ ΕΠΙΚΡΗΤΗΣ του )

ευθύνη η μαριαντινος δεν μπορει να εχει για το συτημα ευθυνη εχει για την καταστατης της ...

(κι εγω γι ατην δικη μου)

 

ανοχή και συμπονια υπαρχει ! (μα καλα τυφλοι ειστε?)

απο ολους μας ...

και η γιαγια μου μου εχει μαθει να λεω:

εκει που εισαι ημουνα κι εδω που ειμαι θα ρθεις

 

ΔΥΣΤΗΧΩς ΕΧΩ υπαρξει (το ξαναλεω) σε δυνοτερη θεση απο την μαριαντινος....

δε με τιμα αλλα ειναι μια αληθεια!

εγγυτε στην συνηδηση και την αξιοπρπεια του οποιοδηποτε μελους να νοήσει την διαφορα !

εγω μαριαντινος εκβιασμους τυπου : α ειπε η αρια ειναι κουλο(χωρις να εχω καταλαβει τι θελει να πει ακριβως) με αμφισβητει

και κατα συνεπεια οσοι μου δωσατε οτι μου δωσατε .... κακος το κανατε γιατι η αρια με αμφησβητησε....

τα θεωρω ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕς και προσβολη προς τα ατομα που σε βοηθησαν (ητε ηθηκα ητε υλικα) αλλα και συναισθηματικό εκβιασμο προς αυτα τα ατομα!

αλλα και ... προσβολη προς το ατομο μου που αυτο που ηθελα να κανω ειναι να σου δωσω μια συμβουλή (εντως εισαγωγικών ) για να μην επαναπαυτεις απο την προσκαιρη βοήθεια που μπορει να σου δωσουν καποιοι και μετα ...

να χαθουν ....!

ειμασετ στον ιστο ! δεν ειμαστε σε μια γειτωνια και δνε ειμαστε γειτωνες σου !

κι εγω δεν σου εχω προσφερει και τιποτα αν ηθελες ιδέες τις πείρες για το οικονομικο αδιεξοδο αλλα συνεχως ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΗΠΤΕΙΣ τις αμφησβητεις και τελικα οποιος σε βοηθα ΗΘΙΚΑ και με ΙΔΕΕΣ του λες ναι εχεις δικιο αλλα....

το αλλα ..ειναι που κανει την διαφορα και απορείπτει εμπρακττα το γεγονος ότι αυτό το τοπικ φτιαχτηκε για ν α παρεις ιεδεες !

Ιδεες βλεπω να ερχονται

 

Εσυ όμως δεν τις θελεις

και όχι μονο αυτο ...εχει γινει και ενα λομπινγκ που αν κανεις σου πει τελικα ιδεες ή εκφρασει την γνωμη του

θα μας φανε κι ολας !!!!

 

Και ας σταματησει το θεμα ..ναι εχει αναγκη ναι εχει προβλημα η κοπελα, εγω πηγα εγω την ειδα εγω αυτό εγω εκεινο…

το ξερουμε και ΚΑΝΕΙς ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΌΤΙ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ !!!! Κ Α Ν Ε Ι Σ !!!

Υ,Σ.

Τα σχόλια περι …να βρω το πμ που ελεγα δεν το περημενα από την αρια αυτό…με κανεις να νιωθω όπως στο σχολειο που όταν εγραφα σε ένα τεστ τα δικα μου μου λεγε η θρησκευτικου …δεν το περημενα από την αρια αυτό (και μου χωνε 8 ξυλιες στα χερια)

Εγω τέλος δεν θα προσπαθησω να αποδειξω ότι δεν ειμαι ελεφανατας …γιατι πολυ απλα δεν ειμαι

και οποις εχει ματια μεβλεπει

 

λυπαμε που την επεσες γιατι αν δεις στη σειρα τα ποστ μου ...μονο συμβουλες ειχαν ...!

λυπαμε που δημιουργεις στην τελικη ενα δυσμενες κλιμα απεναντι σου ! γιατι η μονη χαμενη απο αυτην την επιθετικοτητα εισαι εσυ !

 

Άρια Καλημέρα.σου έγραψα ότι με πείραξε το κουλο που είπες κ μου ανέπτυξεσ θεωρίες ότι εκβιάζω ότι σε προσβάλω ότι λέω ανακρίβιες.με αυτα που λες δεν προσβάλεις μόνο εμένα αλλά κ τα άτομα που βοήθησαν KAI ΔΕΝ ΜΙΛΆΩ ΜΌΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΉΜΑΤΑ αλλά που έφαγαν τον χρόνο τους εδώ.

Όσο για το σχολείο που λες...ναι πλέον ότι λέω ΠPEΠEI να το αποδείξω κιόλας γιατί υπάρχει αμφισβήτηση.δεν είμαι η καθηγήτρια σου ούτε το έγραψα επειδή θέλω να σε τιμωρήσω.κ αυτό που χαρακτηρίζεις επιθετικότητα απέναντι σου,είναι απλά άμυνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και ... ψυχραιμία, παιδιά!

Το πρόβλημα είναι ότι , δυστυχώς, όπως ξαναείπα την πραγματικότητά της την βιώνει μόνο η Μαρία. Αυτό σημαίνει ότι εκτός από την ηθική και ,περιστασιακά, την υλική μας συμπαράσταση δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο! Ασφαλώς και η κοπέλλα ζήτησε ιδέες, αυτό δεν την υποχρεώνει να τις ακολουθήσει όλες για να νιώσουμε εμείς καλύτερα! Αυτή ξέρει τη ζωή και τις δυνατότητές της και τι είναι εφικτό να καταφέρει! Εμείς ιδέες μπορεί να έχουμε, αλλά υπάρχουν και 1002 άλλοι παράγοντες που δεν γνωρίζουμε. Παιδιά, είναι δύσκολο για την Μαρία να έχει την απαιτούμενη ψυχραιμία σ' αυτές τις συνθήκες. Αν καταφέρουμε να την βοηθήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση θα ήταν καλύτερα πιστεύω. Μαράκι, και στο λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί ξέρω ελάχιστα για την περιοχή, δεν υπάρχει κάποια οργάνωση για ανύπαντρες μητέρες με την οποία θα μπορούσες να έρθεις σ' επαφή ώστε να βοηθήσουν εσένα και το παιδί για ένα διάστημα? Θάθελες να το ψάχναμε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρακολουθώ το θέμα σου απο την ημέρα που το άνοιξες, δεν είχα χρονο να σου γραψω γιατι αντιμετωπίζω ένα σοβαρό προβλημα υγείας του παιδιού μου.

Σήμερα που διάβασα την συνέχεια μετά απο πολύ καιρό ένα έχω να σου πώ. Μην αναλώνεσαι σε πραγματα που σε στεναχωρούν, μην δίνεις σημασία σε κακόβουλες παρατηρήσεις, το προβλημά σου είναι σοβαρό και μόνο εσύ ξέρεις τι πραγματικά περνάς. Μακάρι να μπορούσαμε να σου πέρναμε ολα τα προβλήματα και να έκανες μια νέα αρχή με γερές βάσεις. Εγω πιστέυω ότι όλα θα ξεπεραστούν γιατί είσαι δυνατό ατομο,και ο γιόκας σου που συνέχεια θέλει να χαμογελάς είναι αυτός που θα σου δώσει όλη τη δύναμη που χρειάζεσαι. Μαρία μου ισως να φανώ λίγο κοινότυπη με αυτό που θα πώ αλλα πάνω απο την υγεία του παιδιού σου και τι δική σου μη βάζεις τίποτα. Ολα τα αλλα ξεπερνιούνται αργά η γρήγορα. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά για τον Κωνσταντίνο σου και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, που θα πάνε κοριτσάκι μου. :P:p

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και ... ψυχραιμία, παιδιά!

Το πρόβλημα είναι ότι , δυστυχώς, όπως ξαναείπα την πραγματικότητά της την βιώνει μόνο η Μαρία. Αυτό σημαίνει ότι εκτός από την ηθική και ,περιστασιακά, την υλική μας συμπαράσταση δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο! Ασφαλώς και η κοπέλλα ζήτησε ιδέες, αυτό δεν την υποχρεώνει να τις ακολουθήσει όλες για να νιώσουμε εμείς καλύτερα! Αυτή ξέρει τη ζωή και τις δυνατότητές της και τι είναι εφικτό να καταφέρει! Εμείς ιδέες μπορεί να έχουμε, αλλά υπάρχουν και 1002 άλλοι παράγοντες που δεν γνωρίζουμε. Παιδιά, είναι δύσκολο για την Μαρία να έχει την απαιτούμενη ψυχραιμία σ' αυτές τις συνθήκες. Αν καταφέρουμε να την βοηθήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση θα ήταν καλύτερα πιστεύω. Μαράκι, και στο λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί ξέρω ελάχιστα για την περιοχή, δεν υπάρχει κάποια οργάνωση για ανύπαντρες μητέρες με την οποία θα μπορούσες να έρθεις σ' επαφή ώστε να βοηθήσουν εσένα και το παιδί για ένα διάστημα? Θάθελες να το ψάχναμε αυτό?

 

Ναι να το ψάξουμε!να με βοηθήσουν πως όμως;εννοώ αν γνωρίζεις τι προνόμια υπάρχουν;πχ για να μπω στον βρεφικό έπαιξε ρόλο το ότι είμαι ανύπαντρη.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ! Βέβαια ζούμε και στο χάαααλια κράτος γι αυτά τα θέματα, αλλά δεν αποκλείεται να υπάρχουν κάποιες ελαφρύνσεις για μια μονογονεϊκή οικογένεια όπως η δική σου! Θα το ψάξω καλά, αν μπορεί ας ψάξει και καμμια άλλη κοπελιά από δω, όσο περισσότερες, τόσο καλύτερα, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρακολουθώ το θέμα σου απο την ημέρα που το άνοιξες, δεν είχα χρονο να σου γραψω γιατι αντιμετωπίζω ένα σοβαρό προβλημα υγείας του παιδιού μου.

Σήμερα που διάβασα την συνέχεια μετά απο πολύ καιρό ένα έχω να σου πώ. Μην αναλώνεσαι σε πραγματα που σε στεναχωρούν, μην δίνεις σημασία σε κακόβουλες παρατηρήσεις, το προβλημά σου είναι σοβαρό και μόνο εσύ ξέρεις τι πραγματικά περνάς. Μακάρι να μπορούσαμε να σου πέρναμε ολα τα προβλήματα και να έκανες μια νέα αρχή με γερές βάσεις. Εγω πιστέυω ότι όλα θα ξεπεραστούν γιατί είσαι δυνατό ατομο,και ο γιόκας σου που συνέχεια θέλει να χαμογελάς είναι αυτός που θα σου δώσει όλη τη δύναμη που χρειάζεσαι. Μαρία μου ισως να φανώ λίγο κοινότυπη με αυτό που θα πώ αλλα πάνω απο την υγεία του παιδιού σου και τι δική σου μη βάζεις τίποτα. Ολα τα αλλα ξεπερνιούνται αργά η γρήγορα. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά για τον Κωνσταντίνο σου και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, που θα πάνε κοριτσάκι μου. :P:p

 

Εύχομαι περαστικά στο παιδάκι σου κ γρήγορα.δεν αρνήθηκα ότι υπάρχουν χειρότερα.πριν μερικές μέρες στο άλλο φόρουμ έπεσα πάνω στο θέμα της κοπέλας που πέθανε ο άντρας της.από εκείνη την μέρα σκέφτομαι αυτή την κοπέλα κ όταν με ζορίζει κατι λέω Μαρία ποιος είναι σε χειρότερη κατάσταση;την απάντηση την φαντάζεστε...τα προβλήματα μου είναι πολλά κ πολύπλοκα.ξέρω όμως ότι υπάρχουν κ χειρότερα!κατά καιρούς διαβάζουμε ιστορίες εδώ μέσα...θυμάμαι μια κοπέλα που έκανε (αν δεν κάνω λάθος) κάπου 8 χειρουργεία στο παιδί της.όχι δεν συγκρίνομαι εγώ με αυτή την μάνα σε καμία περίπτωση.εχω κάποια προβλήματα,τα έγραψα.όπως είπα κ μερικά ποστ πιο πριν το πιο σημαντικό που πήρα από εδώ είναι κουράγιο κ θάρρος.ότι θα τα καταφέρω!πόσες ιστορίες μου είπαν με πμ πολλά κορίτσια.κάποιες χειρότερες από την δική μου κάποιες πιο ελαφράς μορφής.όλες με αίσιο τέλος.κ έτσι άρχισα να πιστεύω ότι ναι ρε γμτ θα τα καταφέρω κ εγώ!

Η πίστη κινεί βουνά λένε.προσπαθώ...είμαι στην φάση που σπρώχνω το βουνό κ σαν κατι να άρχισε να κινείτε :-)όταν έγραψα ήμουν ENTEΛΩΣ στα χαμένα.ENTEΛΩΣ πελαγωμενη.τώρα θα με χαρακτήριζα λίγο παραπάνω ψύχραιμη.άρχισε να λειτουργεί η λογική.πριν βασίλευε η παράνοια.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, αν θέλεις επικοινώνησε εδώ:

Νινέττα Φραγγεδάκη τλφ:23210-24474 είναι ο σύλλογος ανύπαντρων μητερων και η κυρία είναι ενήμερη για όλες τις παροχές που μπορεί να έχει κάποια ανύπαντρη μητέρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...