mariantinos

Οικονομικό αδιέξοδο!ίσως κάποια ιδέα σας βοηθήσει.

Recommended Posts

Εγω ξέρω πως εξω απ το χορό πολλά τραγούδια λέμε,επειδή εχω περάσει χοντρά λούκια σε σημείο που κινδύνευε να βγει το σπίτι μου στο σφυρί μπορώ να καταλάβω τη Μαρία.Επίσης οταν εχεις τόσα προβλήματα μπλοκάρει το μυαλό,απελπίζεσαι.Άσε που οταν κλείνει μια πόρτα ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται απο πίσω.Η φίλη Μαρίνα προφανώς δεν αντιλαμβάνεται οτι για τη Μαρία είναι ενας τρόπος εκτόνωσης αυτός,δεν παει να πιεί ενα καφέ για να μη δώσει 3 ευρώ,δεν αγοράζει πράγματα για τον εαυτό της,εχει άλλες ανάγκες,δεν είναι απάνθρωπο να μην μπορώ να χαλαρώσει,να ξεχαστει για λίγο μιλώντας για οτι γουστάρει????Επίσης μένει σε μια μικρή πόλη με τεράστια ανεργία,δεν είναι ευκολο να κάνει και άλλη δουλεια,ειναι σ ενα κουτι ολημερα,δεν νομιζω οτι είναι ιδανικες εργασιακές συνθήκες.Και οπως ειπε και μια άλλη κοπέλα,αν εχεις να προτείνεις κατι για δουλεια με ιντερνετ πολύ ευχαρίστως.Κάποτε εφυγα απο μια δουλεια που πληρωνόμουν πολύ καλα και τα μόνα λεφτα που εμπαιναν στο σπίτι ηταν τα δικα μου,πολλοί με είπαν ανευθυνη και αλλα πολλά,κανενας δεν ηξερε όμως οτι εφυγα επειδή ο σαπιοκοιλιας που ειχε την επιχείρηση προσπάθησε να με στριμώξει.Ξαναλέω εξω απ το χορό πολλά λέμε όλοι,δεν εχουν ολοι οι άνθρωποι τις ιδιες αντοχές,τα ιδια ψυχικά αποθέματα,ουτε το ιδιο μυαλό,αλλος παλευει στο ανθρακορυχείο για πεντε δεκάρες,αλλος καθεται κ κατεβάζει παπάδες και κονομάει.Κλείνω γιατι θα μου καεί το φαι!

Διαφημίσεις

Αγαπητές μου candy και vicky,

το παράδειγμα που έφερα της κυρίας είναι ένα μόνο παράδειγμα ενός άλλου ανθρώπου που αντιμετωπίζει δυσκολότερα κατ'εμέ προβλήματα από την Μαρία και παρ'ολ'αυτά δεν σκύβει το κεφάλι, δεν το βάζει κάτω, προσπαθεί και το καταφέρνει.

Δεν σημαίνει ότι και η Μαρία θα πρέπει να κάνει το ίδιο.

Αυτό που ήθελα να επισημάνω στη Μαρία, είναι να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές της (εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα ταλέντα της φυσικά) και την υγεία της και να ενεργοποιηθεί αντί να κάθεται πίσω από μια οθόνη κινητού και να περιμένει το...τίποτα..

Εσύ αγαπητή μου candy ήδη έχεις δώσει τόσες ιδέες με δυο σου και μόνο μηνύματα, νομίζεις ότι η Μαρία δεν θα μπορούσε να έχει άλλες τόσες ή ακόμα περισσότερες; και τι θα γινόταν εάν δεν έμεναν μόνο ιδέες και ενεργοποιούνταν;

Το επαναλαμβάνω, εγώ δεν ήθελα να δώσω κάποια ιδέα ως προς το τι να κάνει, ήθελα απλά να αφυπνίσω την παθητική κατά την άποψή μου στάση της προς το πρόβλημά της.

μαρινα μου να σε ρωτησω εγω κατι? οταν η φιλη σου φευγει στις 6 για να παει να καθαρισει την καφετερια, το αφηνει μονο του στον υπνο το παιδι? Το παιδι κοιμαται στο σπιτι μονο του και εκεινη φευγει και παει για δουλεια? (σε ρωταω γιατι η μαρια δεν εχει αλλο παιδι στο λυκειο. Οταν φευγει απο το σπιτι δεν μενει άλλος πισω...)

επισης θα σε ενημερωσω οτι ενα παιδακι 14 μηνων ειναι αδυνατον να το βαλεις να κατσει φρονιμο σε ενα ξενο σπιτι. Θα το δεις κι εσυ του χρονου με το καλο... (και θα με θυμηθεις). Ιδιως οταν κανει τα πρωτα του βηματα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ !!!

επισης θα συμφωνησω με την candy . Μεσα σε ενα περιπτερο ειναι πολυ λιγα τα πραγματα που μπορεις να κανεις για extra εισοδημα. Εγω ας πουμε που πιανουν τα χερια μου θα εφτιαχνα βιβλια ευχων. Θα εφτιαχνα κοσμηματα. Θα εφτιαχνα μπομπονιερες! ΕΓΩ ΟΜΩΣ!! που τα χερια μου πιανουν! Η μαρια σπαει και τις κουταλες της!

Η Μαρια ειναι καλη σε ιντερνετικες καταστασεις! ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΧΤΡΑ?

Επίσης αν ειχε το ταλέντο του Μυταρά στη ζωγραφική θα ζωγράφιζε μέσα στο περίπτερο δυο πίνακες και θα έλυνε το πρόβλημα της ζωης της.Δεν το εχει ομως ουτε προλαβαίνει να το αποκτήσει

Αγαπητή Μαρία,

δεν έχω ξαναγράψει στο θέμα σου αν και το διαβάζω από την πρώτη μέρα, παρ'ολ'αυτά σήμερα αποφάσισα να σου πω τη γνώμη μου (αν και δεν θα σου αρέσει, αλλά ευελπιστώ να σε αφυπνίσει) επειδή διάβασα και την τελευταία εξέλιξη - της διακοπής του νερού εννοώ..

Σχεδόν όποιο θέμα και να ανοίξω στο forum αγαπητό Μαράκι μου, έχω δει να έχεις δώσει τουλάχιστον 1-2 απαντήσεις... δεν αναφέρομαι στα χρήματα που δίνεις για να έχεις internet άλλωστε διάβασα ήδη ότι είναι απειροελάχιστα...αναφέρομαι στο χρόνο που διαθέτεις για να το κάνεις αυτό..

Εγώ Μαρία μου, δόξα τον Θεό δεν έχω οικονομικό πρόβλημα και οι ώρες που μπορώ να ασχοληθώ με το internet είναι ελάχιστες και συνήθως αφορούν κάποια ενημέρωση σχετικά με το μωρό.. εσύ Μαρία μου που βρίσκεις το χρόνο; Θα μου πεις ότι κάθεσαι πολλές ώρες στο περίπτερο...και θα σου πως το εξής:

Η γυναίκα που καθαρίζει το σπίτι μου έχει 3 παιδάκια τα οποία μεγαλώνει μόνη της, δεν έχει καμμία βοήθεια από πουθενά (εννοώ γονείς) και σύζυγος δεν υπάρχει, και σημειώνω ότι έχει τις βασικές γραμματικές γνώσεις..

Τα πολύ πρωινά δλδ 5-6 η ώρα καθαρίζει 2 καφετέριες. Μόλις τελειώσει γύρω στις 8κ30 πάει σπίτι της να πάρει το μωρό και να το πάει στον παιδικό.

Τα πρωινά γύρω στις 9 εργάζεται (δεν είναι δικό της) σε ένα περίπτερο στο οποίο επειδή έχει πάρα πολλές ώρες που κάθεται έχει γίνει dealer σε ό,τι μπορείς να φανταστείς (autoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadmin, amway, πετσέτες, σεντόνια, μαξιλάρια, κοκκαλάκια για μαλλιά, διακοσμητικά σπιτιών κλπ). Επειδή είναι ιδιαίτερα αγαπητός άνθρωπος έχει κάνει πελάτισσες όλη τη γειτονιά πολλές από τις οποίες ψωνίζουν απλά για να βοηθήσουν και όχι γιατί χρειάζονται κάτι πραγματικά..

Μόλις λοιπόν τελειώσει από το περίπτερο, περίπου στις 2 παίρνει το αγοράκι της που είναι 2 ετών (τα υπόλοιπα 2 παιδία της είναι γυμνάσιο και λύκειο οπότε δεν χρήζουν ιδιαίτερης βοήθειας) και καθαρίζει-σιδερώνει, σπίτια. Πού είναι το αγοράκι της; ΜΑΖΙ ΤΗΣ, κανέναν ποτέ δεν άκουσα να παραπονιέται γιαυτό, το παιδάκι είτε κοιμάται στο σπίτι που είναι η ΚΥΡΙΑ είτε παίζει, κ ας χρειάζεται να το κυνηγάει και λίγο..αυτό δεν την σταμάτησε από τη δουλειά..

Της ΚΥΡΙΑΣ λοιπόν αυτής δεν της έλειψε ΠΟΤΕ το ρεύμα, το νερό και τα βασικά βιοποριστικά αγαθά. Δεν είναι πλούσια είναι μια πάρα πολύ σκληρά εργαζόμενη μητέρα, η οποία δεν χάνει ούτε 1 λεπτό της ημέρας σε άσκοπες συζητήσεις και surfαρισμα στο Internet, δίνοντας συμβουλές ακόμα και σε γυναίκες που χωρίζουν...ζηλεύουν...κλπ απλά επειδή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ..

Τελειώνοντας Μαρία μου, δεν είναι ο σκοπός μου να κατακρίνω ούτε τη συμμετοχή σου στο forum ούτε τις απαντήσεις σου εδω, αλλά να αφυπνίσω της σκέψη σου ως προς το πώς αντιλαμβάνεσαι τη ζωή..

Είσαι νέα, έχεις τη βοήθεια του συντρόφου σου, της μητέρας σου όσο λίγη κ αν είναι αυτή, έχεις την υγεία σου (όπως σου επισήμαναν και άλλα μέλη της συζήτησης) εκμεταλλεύσου τη ζωή σου, το χρόνο σου, τις δυνάμεις σου. Πάρε τη ζωή στα χέρια σου και μην μεμψιμοιρείς πίσω από την οθόνη ενός κινητού ψάχνοντας αλήθεια για ποιό πράγμα;;; γιά λύση; για ιδέα; Η μόνη ιδέα είναι η δουλειά είτε θέλεις να το δεχτείς είτε όχι, είτε προβάλλεις 1000 δικαιολογίες ότι δεν μπορείς..ΜΠΟΡΕΙΣ αλλά θέλεις;

Πολύ φιλικά

Μαρίνα

Καλημέρα!καταρχήν το ότι λέω την γνώμη μου κ προσπαθήσω με τις "γνώσεις-εμπειρίες" μου κάποια άτομα δεν το βρίσκω κακό.ή μήπως όσες είναι εδώ έχουν λυμενα όλα τα προβλήματα τους;αν ψάξεις στις δημοσιεύσεις μου θα βρεις πολλές απαντήσεις.δυστυχώς εχω ασχοληθεί με πωλήσεις καλλυντικών αλλά δεν τα κατάφερα.μια κοπέλα μου προτίνε μέσω πμ να γραφτώ σε μια συγκεκριμένη αλλά στην συγκεκριμένη χρωστάω χρήματα(ω ναι ακόμα κ εκεί) στο περίπτερο πως να το κάνω αυτό;στους περαστικούς;μαζί με το μαλμπορο να σας δείξω κ το νέο κραγιόνακι της τάδε εταιρίας;

Χτες ήρθα χωριό το απόγευμα κ πήγαμε βόλτα σε μια θεία μου.έτρεχα όλη την ώρα από πίσω του.άνοιγε τα ντουλάπια έβγαζε έξω τα πράγματα,έριξε μια καρέκλα τραβούσε τραπεζομαντιλα καλώδια κ γενικά ότι έβρισκε.στα σπίτια για να καθαρίζω θα πηγαίνω ή για να τα γκρεμίζω;

Αγαπητές μου candy και vicky,

το παράδειγμα που έφερα της κυρίας είναι ένα μόνο παράδειγμα ενός άλλου ανθρώπου που αντιμετωπίζει δυσκολότερα κατ'εμέ προβλήματα από την Μαρία και παρ'ολ'αυτά δεν σκύβει το κεφάλι, δεν το βάζει κάτω, προσπαθεί και το καταφέρνει.

Δεν σημαίνει ότι και η Μαρία θα πρέπει να κάνει το ίδιο.

Αυτό που ήθελα να επισημάνω στη Μαρία, είναι να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές της (εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα ταλέντα της φυσικά) και την υγεία της και να ενεργοποιηθεί αντί να κάθεται πίσω από μια οθόνη κινητού και να περιμένει το...τίποτα..

Εσύ αγαπητή μου candy ήδη έχεις δώσει τόσες ιδέες με δυο σου και μόνο μηνύματα, νομίζεις ότι η Μαρία δεν θα μπορούσε να έχει άλλες τόσες ή ακόμα περισσότερες; και τι θα γινόταν εάν δεν έμεναν μόνο ιδέες και ενεργοποιούνταν;

Το επαναλαμβάνω, εγώ δεν ήθελα να δώσω κάποια ιδέα ως προς το τι να κάνει, ήθελα απλά να αφυπνίσω την παθητική κατά την άποψή μου στάση της προς το πρόβλημά της.

Το ανέφερε και άλλη κοπέλα...πως όταν είσαι στο λούκι...κολλάει το μυαλό...γι'αυτο ανοιξε και το θέμα εδω η Μαρια...για να ζητήσει καμιά ιδέα...από ολες μας! Εγώ κάθε άλλο παρά παθητική θεωρώ τη στάση της..με το να μπαίνει εδώ μέσα...γιατί και ιδέες παίρνει..και λίγο ξεσκάει...όσο αυτό είναι δυνατόν...Παθητική θα τη θεωρούσα αν καθόταν στο περίπτερο και έλυνε σταυρόλεξα....ή διάβαζε Μανίνες! Σε ότι αφορά για τις ιδέες που εδωσα εγώ (μιας κ με εφερες σαν παράδειγμα) έχω να πω πως όταν πρόκειται για δικά μου προβλήματα...δυστυχώς κολλάω...δεν κατεβάζει τίποτα η γκλάβα μου...βλεπω μονο τον τοίχο και οχι πέρα απο αυτόν...Εντάξει μωρέ κορίτσια...ο κάθε άνθρωπος είπαμε βιώνει διαφορετικά τις καταστάσεις..Δεν σημαίνει πως υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" ή "οδηγός επιβιώσης" που πρέπει πιστά να ακολουθούμε...αυτά είναι υποκειμενικά! Εξάλλου, μπορεί όντως απο εδω μέσα...με αυτή την "παθητική της στάση" να βρήκε μια δυο λυσεις, να υπερπήδησε δυο εμπόδια, να βγει στο τέλος στην επιφάνεια η κοπέλα! Τοτε σίγουρα θα αποδειχτει πως ήταν η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσε να έχει κάνει!

Και κάτι για να χαλαρώσουμε και λίγο: Να στείλουμε στον ΑΛΦΑ μνμ να κάνει μια εκπομπη αντίστοιχη με την "Ο Εφιάλτης στην Κουζίνα σας" ...αλλά για περίπτερα..."Ο Εφιάλτης στο Περίπτερο σας" :)

Μαράκι τι λες;

μπορεις να πας σε καποιο καταστημα με μπομπονιερες και να ρωτησεις αν μπορουν να σου δινουν υλικα να δενεις μπομπονιερες και να πληρωνεσαι με το κομματι?

μπορεις να πας σε καποιο μαγειριο ή καφενειο που βγαζει μεζεδες να ρωτησεις αν μπορεις να φτιαχνεις κανα φαί την ημερα... ( η πεθερα μου καποτε εφτιαχνε για να μεζεδοπωλειο τη μια μερα μουσακα, την άλλη παστιτσιο..)

μπορεις να πας σε καποιο καταστημα με μπομπονιερες και να ρωτησεις αν μπορουν να σου δινουν υλικα να δενεις μπομπονιερες και να πληρωνεσαι με το κομματι?

μπορεις να πας σε καποιο μαγειριο ή καφενειο που βγαζει μεζεδες να ρωτησεις αν μπορεις να φτιαχνεις κανα φαί την ημερα... ( η πεθερα μου καποτε εφτιαχνε για να μεζεδοπωλειο τη μια μερα μουσακα, την άλλη παστιτσιο..)

Ωραίες ιδέες! Τι θυμήθηκα τώρα....οταν πηγαιναμε στο νεκροταφειο για τον μπαμπα μου η μαμα μου είχε μια γυναικα απο εκει που αναβε τα καντηλια. Αν και πηγαιναμε καθε μέρα ή μερα παρα μερα..την ειχαμε μη τυχων και σβήσει..Το νεκροταφειο βεβαια ειχε τους δικους του καντηλαναφτες..αλλά αυτή η κυρια..μας ειχε προσεγγίσει off the record και μαζι με εμας είχε και αλλους 10 τάφους (μακαβρια η συζητηση που επιασα...αλλά τι να κανω...μπας και ειναι μια ιδεα και αυτη). Αν η Μαρια παει και προσεγγισει καμια 10ρια κυριες-κυριούς που εχουν συγγενικά προσωπα στο νεκροταφειο ωστε να πηγαινει καθε πρωι και να τους αναβει το καντηλακι; Αλλα να πει...εχεμυθεια..μην το μαθουν τα "κουμαντα" του νεκροταφειου...και να ζηταει λιγοτερα απο οτι το νεκροταφειο..π.χ. 20? το μηνα Χ 10= 200?.

Μαρία αν έβαζε υποθήκη κάποιο/α ακίνητα και να έπαιρνες ένα δάνειο και μ’αυτά τα χρήματα έκλεινες κάποιες τρύπες και να είχες σε μια μεριά μόνο να δίνεις το μήνα ? ( από μισθό ντίνου και έσοδα περιπτέρου )

rQGhp3.png

εγω προσπαοω να βρω λυσεις που μπορει να τις κανει στο περιπτερο ή στο σπιτι μαζι με το παιδι..

φανταζεσαι να πηγαινει με το παιδι σο νεκροταφειο να αναβει καντηλια? Ασε που οι καντηλαναυτισσες ειναι κλικα...

Διαφημίσεις

εγω προσπαοω να βρω λυσεις που μπορει να τις κανει στο περιπτερο ή στο σπιτι μαζι με το παιδι..

φανταζεσαι να πηγαινει με το παιδι σο νεκροταφειο να αναβει καντηλια? Ασε που οι καντηλαναυτισσες ειναι κλικα...

Αυτό να μου πεις...έχεις δίκιο..Γράψτε λάθος!

Καλημέρα! Μπαίνω στο forum εδώ και πολύ καιρό, αλλά ελάχιστες φορές (1-2) έχω γράψει post. Η μία ήταν εδώ. Το πρόβλημα της Μαρίας με συγκινεί πολύ και παρακολουθώ καθημερινά, γιατί κάποτε πέρασε κι εγώ από ανάλογο λούκι και θυμάμαι πολύ καλά πώς ήταν. Για μένα ήταν τότε πολύ πιο εύκολα τα πράγματα, γιατί ήμουν ελεύθερη, χωρίς υποχρεώσεις κι επομένως θα έλεγε κανείς ότι θα μπορούσα πολύ πιο εύκολα να τα βγάλω πέρα. Ε, λοιπόν, δεν είναι έτσι! Απ' τη μια είναι πολύ δύσκολο να βρεις την ψυχραιμία και να σκεφτείς καθαρά πως θα αντιμετωπίσεις τις δύσκολες καταστάσεις, απ'την άλλη οι εποχές είναι δύσκολες κι οι άνθρωποι τα βγάζουν πέρα με το ζόρι, οπότε μπορείς να στηρίζεσαι μόνο στον εαυτό σου!

Θαυμάζω την Μαρία που καταφέρνει να μεγαλώνει κι ένα παιδί παρ'όλα αυτά και νομίζω ότι αυτό που πρέπει τώρα να γίνει, Μαράκι, είναι :

1) Nα αρχίσεις να παίρνεις τις σωστές αποφάσεις για σας, γιατί, κακά τα ψέματα, κι εμένα κι εσένα μας έφεραν σε δύσκολη θέση κάποιες λάθος επιλογές, έτσι? Ακόμα κι αν πλήρωνες όλα τα χρέη, θα μπορούσες εύκολα να ξαναβρεθείς στα ίδια αν δεν αλλάξεις κάποια πράγματα.

2) Να ζητήσεις βοήθεια από ένα λογιστή που να εμπιστεύεσαι την κρίση του. Θα μπορούσε να είναι κάποιος από εδώ μέσα? Να δώσει κάποιες συμβουλές στη Μαρία για τον χειρισμό των προβλημάτων της, π.χ. να θέσει προτεραιότητες? Να συμβουλέψει για το πώς θα διαχειρίζεται τα έσοδα από το περίπτερο κλπ? Αυτή την ώρα είναι κανείς τόσο θολώμένος που δεν ξέρει από που να αρχίσει, αγαπητή maan, και στο λέει αυτό κάποια με 2 πανεπιστημιακά πτυχία, καθόλου δύσκολο δεν είναι στην εποχή μας να πάει άσχημα μια επιχείρηση, είναι μάλλον εύκολο, πολύ περισσότερο αν τα πράγματα σου έρθουν λίγο διαφορετικά απ' ότι περιμένεις. Μην βιάζεστε να κρίνετε τους ανθρώπους. Ο καθένας από μας πορεύεται στη ζωή με την δική του πραγματικότητα, μην το ξεχνάτε. Και μην ξεχνάτε πως κανείς δεν εξαιρείται από την αρρώστια, την κακοτυχία, τους αστάθμητους παράγοντες, ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να βγάλουμε συμπέρασμα!

3) Μαρία, όλοι όσοι μπαίνουμε εδώ νοιαζόμαστε, ο καθένας με τον τρόπο του! Ακόμα κι οι κοπελιές που σου γράφουν λίγο σκληρά posts, ενδιαφέρονται και μπαίνουν στον κόπο να σου πουν την γνώμη τους, αυτό είναι καλό, έτσι?

Το νερό μου φαίνεται πως είναι το πιο σημαντικό σ' αυτή την φάση, γι αυτό: βγάλε από τα λεφτά πουσου έστειλαν για το παιδί 50-100 ευρώ και ξεκίνα να πας να κάνεις ό,τι και με την ΔΕΗ, δλδ διακανονισμό, άσε τα εμβόλια για αργότερα, τον άλλο μήνα. Θα σου στείλω και προσωπικό μήνυμα. Φιλιά και κουράγιο.

Για δείτε αυτό τον τρόπο να βγάζεις χρήματα απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ....

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=253665

Δεν είμαι σχετική, δεν έχω ιδία άποψη αλλά αφού η Μαρία εχει πρόσβαση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και από καποια κοπέλα διαβασα οτι τα καταφέρνει και καλά ίσως μπορεί να βγαζει ένα εξτρα εισόδημα.. και αν την βοηθήσουμε και μεις και αφού μας συστήσει εγγραφούμε (κατι τετοιο της εξασφαλίζει μεγαλύτερα κέρδη αν καταλαβα καλά) ίσως βγαζει περισσότερα...

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξερω πως δουλεύει το σύστημα το προτείνω με επιφύλαξη...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Αυτό να μου πεις...έχεις δίκιο..Γράψτε λάθος!

Τελικα ομως ο,τι και να προταθει απο οποιαδηποτε, υπαρχει ενας αντιλογος και ενας λογος που και αυτο δεν γινεται.

Παντως και η καθαριστρια της μαμας μου με το παιδι της (μωρο) παει και καθαριζει.

Και η δικη μου εδω στο γραφειο μονη της το μεγαλωσε το κοριτσι της και οχι αντρα και βοηθεια δεν ειχε, ουτε ελληνικα να συνεννοηθει δεν ηξερε. Η κορη της τωρα ειναι πλεον φοιτητρια στο ελληνικο πανεπιστημιο.

Οσο για τους "χορους", επειδη ειμαστε και αγνωστοι μεταξυ μας, δεν ξερουμε τι σοι χορους εχει χορεψει ο καθενας μας και μιλαει.

Το νερο παλι βρε κοριτσι μου πως σου το εκοψαν?

Εγω παλια μια φορα το χρονο το πληρωνα και κομμενο δεν το βρηκα ποτε.

Παντως κι εκει κανουν ρυθμιση.

k9Tap3.png

Συμφωνώ με την mariazil, ότι με θολωμένο μυαλό από τα πολλά προβλήματα δεν μπορείς να σκεφτείς εύκολα λύσεις για κάποια κατάσταση που μοιάζει αδιέξοδο.

Μariazil,εξέφρασες ακριβώς την σκέψη μου σε πολλά, είναι σαν να το έγραψα εγώ το ποστ. Αν καταλάβει η Μαρία ότι είναι δική της η ευθύνη για τις λάθος επιλογές, γιατί στην εποχή μας πρέπει να είναι κανείς άσσος σε οτιδήποτε καταπιάνεται αλλιώς είναι πανεύκολο να φαλιρίσεις, θα είναι ήδη ένα τεράστιο βήμα μπροστά. Βρίσκω επιτακτικό να αναθέσει σε κάποιον την διαχείριση των εσόδων της, ο οποίος με καθαρό μυαλό θα κάνει κάθετες τομές και θα προχωρήσει στην ρύθμιση των χρεών και στον διακανονισμό με τους πιστωτές.Στην Αμερική υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες, για την Ελλάδα όμως δεν γνωρίζω κάτι, πόσο μάλλον για την επαρχία όπου είναι δύσκολο να βρεθεί κάτι τέτοιο. Αλλά και ένας τίμιος λογιστής να βρεθεί με διάθεση να βοηθήσει αξίζει!

Έπειτα, πόσο χρονών είναι η Μαρία βρε κορίτσια; Μαράκι αν θέλεις απαντάς. Μια νέα κοπέλα είναι, όλοι μας δηλαδή γεννηθήκαμε ξερόλες και έμπειροι στη ζωή; Εμείς δηλαδή δεν κάναμε τα λάθη μας, μερικά από αυτά μάλιστα χοντρά; Μόνο που τα έβλεπαν οι άλλοι κι εμείς όχι! Και αυτό γιατί είναι εύκολο να βλέπεις τα λάθη των άλλων και όχι τα δικά σου. Αυτό βέβαια ισχύει για όλους, βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Και όπως έλεγε η γιαγιά μου η συγχωρεμένη "Των αλλονών είναι καρύδια και βροντάνε, τα δικά μας είναι σύκα και ζουλάνε!" Σε ελεύθερη μετάφραση είναι εύκολο να κρίνουμε τα λάθη και τα σφάλματα των άλλων, τ οποία "βροντάνε"ενώ τα δικά μας είναι πταίσματα ακόμη κι αν είναι τεράστια και τα αποσιωπούμε!

Το ότι η Μαρία γύμνωσε την ψυχή της και βγάζει τα εσώψυχα της σε κοινή θέα θέλει κουράγιο, ομολογεί έτσι ότι χρειάζεται βοήθεια, ταυτόχρονα όμως δέχεται και πυρά από πολλές μεριές. Μαράκι μου συμβουλή, μην είσαι τόσο ανοιχτό βιβλίο, κράτα και κάτι για τον εαυτό σου κοπέλα μου!

Διαφημίσεις

Επίσης να πω ότι και ο ρόλος όσων κοριτσιών κριτικάρουν έχει κι αυτός την χρησιμότητά του, μπορεί να πληγώνει και να τσούζει η κριτική, αν όμως ξέρουμε να "δεχόμαστε" μας βοηθάει στο να αποκτήσουμε αυτογνωσία.

Πολύ σωστά αυτά που λέει ο/η Luce!!! Και για να εξηγήσω κάτι που είπα πιο πάνω: δεν αρκεί να είσαι άριστα καταρτισμένος γύρω από το αντικείμενο της δουλειάς σου! Πρέπει να έχεις και "χάρισμα" στα οικονομικά και την διαχείριση, να ξέρεις να διαπραγματεύεσαι και να είσαι σκληρός με όσους σου χρωστάνε, αν θέλεις να πετύχεις ως ελεύθερος επαγγελματίας! Εγώ το κατάλαβα με τον άσχημο τρόπο, αλλά ευτυχώς επέλεξα τον σωστό λογιστή που έκανε για μένα τις σωστές κινήσεις. Και ναι, η ηλικία κι οι εμπειρίες παίζουν σημαντικό ρόλο στη λήψη αποφάσεων. Μαρία, θα τα καταφέρεις κι εσύ!

Παντως ενα μονο θα πω και δεν ξαναμιλαω , οτι εμεις ειχαμε ξεχασει για 1 χρονο να πληρωσουμε το νερο και ουτε καν μας ενοχλησανε , πληρωσαμε οταν ξενοικιασαμε το σπιτι 300 ευρω συνολο .

Παντως ενα μονο θα πω και δεν ξαναμιλαω , οτι εμεις ειχαμε ξεχασει για 1 χρονο να πληρωσουμε το νερο και ουτε καν μας ενοχλησανε , πληρωσαμε οταν ξενοικιασαμε το σπιτι 300 ευρω συνολο .

Για να καταλάβω...και συγνώμη κιόλας αν είναι άτοπη η ερώτηση μου, υπονοείς πως μπορεί να μην της έχουν κόψει το νερό και να το λέει έτσι; Και πάλι ξαναλέω συγνώμη....αλλά διαβάζοντας αυτό το ποστ..αυτή την αίσθηση ειχα...γι΄αυτό ζητάω και την διευκρίνηση..προς αποφυγή παρεξηγήσεων:)

Για να καταλάβω...και συγνώμη κιόλας αν είναι άτοπη η ερώτηση μου, υπονοείς πως μπορεί να μην της έχουν κόψει το νερό και να το λέει έτσι; Και πάλι ξαναλέω συγνώμη....αλλά διαβάζοντας αυτό το ποστ..αυτή την αίσθηση ειχα...γι΄αυτό ζητάω και την διευκρίνηση..προς αποφυγή παρεξηγήσεων:)

βρε candy μου η Μαρία μια χαρά μπορεί να υπερασπίσει τον εαυτό της...

η κοπέλα απορία εξέφρασε....σου λέει πως είναι δυνατόν να της κόψουν το νερό...ας πάει στην εταιρεία...

εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα

rQGhp3.png

mariazil και luce,

συμφωνω μαζι σας.

αυτο που περναει ειναι αποτελεσμα λανθασμενων κινησεων.

ξερω οτι υπαρχουν και πιο δυσκολες καταστασεις.

απλως εκεινοι, ειχαν την ψυχολογια να το αντιμετωπισουν, ανθρωπους γυρω τους να τους συμβουλεψουν.

Η απελπισια ειναι ο χειροτερος συμβουλος.

Καποιες φορες οταν εχουμε μαθει σε εναν τροπο ζωης κ ξαφνικα ανατρεπονται ολα, πελαγωνουμε. Ακομη και αν εχουμε υγεια, λεφτα, στεγη, κλπ.

δεν περασε καιρος που μεγαλα στελεχη εταιριων (που σιγουρα κ υγεια ειχαν και λογαριασμο στην τραπεζα κ σπιτι με κανα 2-3 αυτοκινητα) αυτοκτονησαν οταν εγινε ξαφνικη αλλαγη στην ζωη τους.

Η καθε περιπτωση εχει τις δικες της πτυχες, λεπτομερειες που δεν μπορουμε να ξερουμε μεσα μονο απο μια συζητηση.

Διαβασα ολα τα γραφομενα απο ολα τα μελη της συζητησης.

το ευκολο ειναι να συμφωνησω/διαφωνησω με αποψεις/προτασεις/ιδεες. Ειναι λεξεις μονο πισω απο ενα ψευδονυμο ή ενα ονοματεπωνυμο, ουτε με ξερετε ουτε σας ξερω.

το δυσκολο ειναι να σταθεις διπλα σε εναν ανθρωπο που εχει πελαγωσει/απελπιστει απο την κατασταση που εφτασε και να τον ακουσεις. να του μιλησεις. να ξερει οτι καποιος ειναι εκει για να κρατηθει μεχρι να ξεμπλοκαρει το μυαλο. χωρις να κρινεις, να επικρινεις, να μαλωσεις ή να υποδειξεις.

οταν ειμασταν παιδια, για να μαθουμε να περπαταμε, βλεπαμε πρωτα τους μεγαλυτερους. μετα μας κρατουσαν τα χερια για λιγο, και στη συνεχεια μαθαιναμε να περπαταμε.

Μεσα στην μαθηση πεφταμε, σκονταφταμε, χτυπουσαμε, κλαιγαμε, σηκωνομασταν και παλι συνεχιζαμε μεχρι να μαθουμε. Ετσι και στην ζωη μας.

Απο εφηβοι βλεπαμε τους μεγαλυτερους, αν ειμασταν τυχεροι μας μαθαιναν πως να αντιμετωπισουμε την ζωη μας.Και αν ειμασταν ακομη πιο τυχεροι μας στηριζαν μεχρι να ξεκινησουμε μια σωστη πορεια. Ολοι απευθειας δεν πετυχαμε. Καποιοι ναι, καποιοι ακομη προσπαθουν και καποιοι απετυχαν/επεσαν. Οσοι επεσαν σηκωθηκαν ευκολα και συνεχισαν.

Καποιοι ομως, δεν ξερουν πως να το κανουν.

Ειμαι σιγουρη, οτι ολες/ολοι οσοι εγραψαν σε αυτη την συζητηση το καναν μεσα απο την καρδια τους, με αγαπη.Με θεληση να προσφερουν μεσα απο τα δικα τους βιωματα και παραδειγματα ιδεες για να μπορεσει η Μαρια (και καθε ανθρωπος που βρεθηκε σε αυτη την θεση) να σηκωθει και να πατησει γερα στα ποδια της. Ο καθενας με τον δικο του τροπο.

Με αυτη την διαθεση εγραψα και εγω.

Σας ευχαριστω που διαβασατε αυτο το μηνυμα.

δεν θελω να προσβαλω κανενα και ειδικά μια κοπελα που ειναι σε αυτην την δυνη φαση της ζωης της οπως το μελος mariadinos !

αλλα υπάρχει ενα κοινωνικό δειλημα κατεμε !

μου γεννηθηκε η εξης σκεψη :

πώς καποιος έχοντας πρόσβαση στον ιστό μπορεί να επωφεληθεί σε σχέση με κάποιον που δεν έχει πρόσβαση!

Η mariantinos εχει (καλος η κακος) την πολυτέλεια να δηλώσει την κατάστασή της δημόσια και να¨ επωφεληθεί ¨ απο τα συναισθήματα φιλανθρωπίας που γεννιούνται στον καθένα προσωπικά!

αυτην την πολυτέλεια όμως δεν την εχει κάποιος που δεν εχει πρόσβαση στον ιστο !

Αρα καποιος σε δεινότερη θεση απο αυτήν της mariantinos δεν έχει πρόσβασή στον ιστο που θα μπορούσε να τον κανει να αναπτύξει σχέσεις , ξαλάφρωμα και οφάλη απο αυτην την σχεση !

σε καμια περιπτωση δνε αμφισβιτώ την κατασταση της mariantinos υπαρχουν αλλωστε μελη που γραφουν οτι συναντησαν αυτο το μελος και όντως εχει αναγκη !

αλλα μια συμβουλη κι ας αναπαυτω στην γωνια μου .

Δεν θα λυθει η κατασταση σου maraintinos βαση των ευγενικ΄ν προσφορών και στηρηξης που εχει απο εδω μεσα!

λυπαμε που στο λεω ! τα αποτελεσματα θα ειναι δυστηχως προσωρηνα και θα πρπει αργα η γρηγορα να ανακαλυψεις τροπους που (α) θα σε κανουν να μπαλωσεις τις ειδη υπαρχουσες τρυπες και (β) τροπους για να μπορεσεις να ΜΗΝ ξαναμπεις σε αυτην την κατασταση !

( μονο το θεμα με το νερο μου φαινεται καπως ...κουλο να το πω? ειναι κουλο ... )

make a financial plan !παιδι μεγαλωνεις !!!! αν τωρα που δεν εχει αγγλικα γαλλικα πανεπιστημια ρουχα για σχολειο κλπ, ΔΕΝ μπορεις να ζησεις αξιοπρπεως ή οπως επιθυμεις

τι θα γινει μετα !????

μην ζητας προσωρινες λυσεις!

elisabeth να διευκρινησουμε καταρχην οτι τα στελεχη που αναφερεις αυτοκτονησαν γιατι απο υψηλοβαθμα στελεχη με τεραστια μορφωση και περγαμηνες, βρεθηκαν αστεγοι στο δρομο ή στην καλυτερη περίπτωση οδοκαθαριστες. Δεν τους εμειναν ουτε σπιτια ουτε αυτοκινητα ουτε αξιοπρεπεια.

Φυσικα και ολοι δεν εχουμε τις ιδιες ικανοτητες αντιδρασης στα προβληματα.

Οταν δε με ηθελε ενα αγορι στα 16 μου ειπα σκασιλα μου. Μια συμμαθητρια μου για τον ιδιο λογο επεσε απο μπαλκονι.

Και φυσικα δεν μπορουμε να βρεθουμε ποτε στη θεση του αλλου, ακομα κι αν καποια εχει περασει παρομοια. Η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη.

Η λυση του να παιρνεις ομως λεφτα απο αγνωστους ειναι πολυ προσωρινη και δεν ειναι καν λυση.

Αυτο προσπαθουνε καποιες να της πουνε. Οτι χρειαζονται αλλες πιο δραστικες και ισως πιο μονιμες και σοβαρες λυσεις.

Το τι ειναι αληθεια και τι οχι και ποια ειναι η καθεμια πισω απο ενα ονομα φυσικα και δεν το ξερουμε και ισως γι αυτο καποιες ειμαστε πιο δυσπιστες απο αλλες.

Καμμια απο τις δυο κατηγοριες μελων ομως δεν πρεπει να προσπαθει να πεισει την αλλη, οποτε ο,τι κανει η καθεμια μας να το κανει επειδη εκεινη το πιστευει και το αποφασιζει.

k9Tap3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα