Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικό αδιέξοδο!ίσως κάποια ιδέα σας βοηθήσει.


mariantinos

Recommended Posts

Η λύση της στεγης ανηλίκων θα ειναι σκληρη για το παιδι, μηπως θα μπορουσες να βρεις μια οικογενεια να σου το κραταει το απογευμμα ή οταν σου λενε απο τον παιδικο ελα να τον παρεις νωριτερα για χ ψ λόγους και εσυ για ανταλλαγμα να τους καθαρίζεις, να τους μαγειρευεις κατι τελος παντων?

 

Με τον βρεφικό έχουμε άλλο θέμα...άσε!δεν ξέρω αν το παρακολουθείτε.έγιναν κ άλλα!κ δεν πρόλαβα να τα γράψω στο άλλο τοπικ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47996&page=5

Πριν αναφερθεί, προσπάθησα εχθές να ενημέρωσω για το πρόβλημα σου μέσα και από άλλες θεματικές ενότητες...σαν κι αυτή που παραθέτω....Το αποτέλεσμα διαβάστε το απο το λινκ.... Ίσως βιάστηκα καθώς μάλλον θα έπρεπε να αναλάβει την ευρητερη δημοσιοποίηση του προβλήματος κάποιος απο τους Συντονιστές..

Μαρία, το παιδάκι σου, οταν σχολάει απο το παιδικό, πού το έχεις; Κλείνεις το περίπτερο; Δεν ξέρω αν το αναφέρεις σε προηγούμενο σου ποστ και δεν το διάβασα...

Επίσης, η κοπέλα αυτή που θα έρθει Σέρρες, Αθήνα μετά πού μένει; Σε ποια περιοχή; Γιατί καλά να παραγγείλουμε...αλλά αν μένουμε στην άλλη άκρη...μην είναι δύσκολο; Εγώ μένω Πειραιά...Πες μας σε ποια περιοχή μένει η κοπέλα...για να δούμε πώς θα παραλάβουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει η κουμπάρα μου αυτές τις μέρες σέρρες(μαρακικ)θέλετε να στείλω με αυτην τσιγάρα στις κοπέλες από αθήνα;βέβαια λογαριάζω χωρίς τον ξενοδόχο αλλά δεν νομίζω να διαφωνήσει.

ναι μαράκι, εγώ θέλω θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορουσαν οσες κοπελες θελουν τσιγαρα απο Αθηνα, να δουν αν θελουν και κοντινοι συγγενειες τους, φίλοι τους, συνάδερφοί τους, λεω εγώ τωρα και μηπως θα έπρεπε αν γινει μεγάλη παραγγελία να δωθουν λίγα χρηματα μπροστα να μπορεσει η κοπελα να τα παρει απο τους προμηθευτες της, ξανα λεω εγώ τωρα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορουσαν οσες κοπελες θελουν τσιγαρα απο Αθηνα, να δουν αν θελουν και κοντινοι συγγενειες τους, φίλοι τους, συνάδερφοί τους, λεω εγώ τωρα και μηπως θα έπρεπε αν γινει μεγάλη παραγγελία να δωθουν λίγα χρηματα μπροστα να μπορεσει η κοπελα να τα παρει απο τους προμηθευτες της, ξανα λεω εγώ τωρα.

ναι... και εγώ αυτό σκέφτηκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω από χτες που πολλές κοπέλες θελουν να παρουν τσιγαρα αλλά δεν ξέρεις πως να τα στείλεις...

Λοιπόν θα σου αγοράσω έγω γραμματοσημα 150 € σου φτάνουν???

Θα σου αγοράσω και φακέλους μεγάλους και θα στα στείλω.Θα βάζεις εκεί μέσα τα τσιγάρα και θα τα στέλνεις.

Ενα απλό γραμμα εσωτερικου κανει περιπου 0,60 δεν ειμαι σιγουρη, αντε να βαζεις εσυ 1 € στον καθε φακελο...Λοιπον αμα θέλεις φυσικα αυριο κ ολας θα παω να σου τα στειλω.ΤΙ λες?:roll:

Αν συμφωνεις στείλε μου πμ με την δ/νση...

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47996&page=5

Πριν αναφερθεί, προσπάθησα εχθές να ενημέρωσω για το πρόβλημα σου μέσα και από άλλες θεματικές ενότητες...σαν κι αυτή που παραθέτω....Το αποτέλεσμα διαβάστε το απο το λινκ.... Ίσως βιάστηκα καθώς μάλλον θα έπρεπε να αναλάβει την ευρητερη δημοσιοποίηση του προβλήματος κάποιος απο τους Συντονιστές..

Μαρία, το παιδάκι σου, οταν σχολάει απο το παιδικό, πού το έχεις; Κλείνεις το περίπτερο; Δεν ξέρω αν το αναφέρεις σε προηγούμενο σου ποστ και δεν το διάβασα...

Επίσης, η κοπέλα αυτή που θα έρθει Σέρρες, Αθήνα μετά πού μένει; Σε ποια περιοχή; Γιατί καλά να παραγγείλουμε...αλλά αν μένουμε στην άλλη άκρη...μην είναι δύσκολο; Εγώ μένω Πειραιά...Πες μας σε ποια περιοχή μένει η κοπέλα...για να δούμε πώς θα παραλάβουμε.....

 

Δεν θυμάμαι που μένει.περιμένω τηλ της να σας πω.

Όταν τελειώνει βρεφικό τον πάει σπίτι ο Ντίνος.το απόγευμα που βραδιάζει κλαίει(ίσως δεν του αρέσει το σκοτάδι)κ χτες τον είχα περίπτερο απ της 7 μέχρι της 10.ευτυχώς είναι βολικός στον ύπνο κ κοιμάται κ με φασαρία.

Αφού υπάρχει πρόβλημα μην το γράψουμε κ αλλού.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν και κάτι άλλο που δεν ξέρω αν γίνεται. Εσύ θα ξέρεις, ή ρώτα τους προμηθευτές. Συνεργάζονται μα κάποια πρατήρια στην Αθήνα, ούτως ώστε να τα παραγγελνεις εσύ και να τα παραδίδουν μέσω άλλου πρατηρίου??? Έτσι, θα μπορουσαν όλοι να παιρνουν τσιγάρα από εσένα!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω από χτες που πολλές κοπέλες θελουν να παρουν τσιγαρα αλλά δεν ξέρεις πως να τα στείλεις...

Λοιπόν θα σου αγοράσω έγω γραμματοσημα 150 ? σου φτάνουν???

Θα σου αγοράσω και φακέλους μεγάλους και θα στα στείλω.Θα βάζεις εκεί μέσα τα τσιγάρα και θα τα στέλνεις.

Ενα απλό γραμμα εσωτερικου κανει περιπου 0,60 δεν ειμαι σιγουρη, αντε να βαζεις εσυ 1 ? στον καθε φακελο...Λοιπον αμα θέλεις φυσικα αυριο κ ολας θα παω να σου τα στειλω.ΤΙ λες?:roll:

Αν συμφωνεις στείλε μου πμ με την δ/νση...

 

Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν συμφωνώ.χάθηκαν πράγματα απ το ταχυδρομείο που έστειλα.εκτός αυτού μπορεί να σπάσουν μέσα σε φακέλους.εγώ σκέφτηκα κτελ.σε μια μεγάλη κούτα.για θες είναι 3 ευρώ.δεν ξέρω όμως αν πηγαίνει με το βάρος.ξέρει καμία;να μπούνε όλα σε μια κούτα κ να αναλάβουν πχ να τα παραλάβουν 2 κορίτσια από 2 διαφορετικές περιοχές ώστε να βολευτούν όλες να πάνε να τα πάρουν.επίσης θα ρωτήσω την κούριερ που συνεργάζομαι πόσο θα μου πάρουν.απ ότι θυμάμαι μου χρεώναν 3,5 ευρώ το δέμα.αν στείλω 3 μεγάλα δέματα σε 3 διαφορετικές περιοχές για να βολευτείτε όλες;απλά αν είναι κάπου δέκα οι κοπέλες θα χρεωθούν 1 ευρώ επιπλέον η κάθε κοπέλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσον αφορά την ΔΕΗ κάπου διάβασα ότι επειδή είναι μονοπωλιακή επιχείρηση και το ρεύμα είναι είδος πρώτης ανάγκης, δεν έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να παρέχουν ρέυμα σε κάποιον, με τον διακανονισμό που αυτός ο κάποιος επιθυμεί. Αλλά επειδή δεν είμαι νομικός, αν μπορούσε η Κασσιανή που είναι δικηγόρος να το ψάξει θα ήταν μια καλή λύση για να επανασυνδεθει το ρεύμα.

Εσένα Μαράκι σου έχουν πει ότι θέλουν όλο το ποσό??

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν και κάτι άλλο που δεν ξέρω αν γίνεται. Εσύ θα ξέρεις, ή ρώτα τους προμηθευτές. Συνεργάζονται μα κάποια πρατήρια στην Αθήνα, ούτως ώστε να τα παραγγελνεις εσύ και να τα παραδίδουν μέσω άλλου πρατηρίου??? Έτσι, θα μπορουσαν όλοι να παιρνουν τσιγάρα από εσένα!!

 

Αυτό που λες δεν γίνετε.τα τσιγάρα εδώ τους έρχονται από αθήνα.να τα πληρώνω κ να τα στέλνουν πίσω;από πρατήριο μόνο εμείς μπορούμε να αγοράζουμε.κάποιοι θέλουν κούτες κ μου λένε ότι πήγαν να πάρουν από πρατήριο κ δεν τους έδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και αυτο εδω...Είναι ο τιμοκαταλογος..Ρίξε μια ματια και εδω και πες μου http://www.elta.gr/pricelist1.pdf

 

Δεν μου το ανοίγει(ως γνωστών μπαίνω από κινητό) :-(

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ΔΕΗ κάπου διάβασα ότι επειδή είναι μονοπωλιακή επιχείρηση και το ρεύμα είναι είδος πρώτης ανάγκης, δεν έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να παρέχουν ρέυμα σε κάποιον, με τον διακανονισμό που αυτός ο κάποιος επιθυμεί. Αλλά επειδή δεν είμαι νομικός, αν μπορούσε η Κασσιανή που είναι δικηγόρος να το ψάξει θα ήταν μια καλή λύση για να επανασυνδεθει το ρεύμα.

Εσένα Μαράκι σου έχουν πει ότι θέλουν όλο το ποσό??

 

Ναι την προηγ φορά έτσι μου είπαν.αν όμως πήγαινα πριν το κόψουν θα γινόταν διακανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν γίνετε.τα τσιγάρα εδώ τους έρχονται από αθήνα.να τα πληρώνω κ να τα στέλνουν πίσω;από πρατήριο μόνο εμείς μπορούμε να αγοράζουμε.κάποιοι θέλουν κούτες κ μου λένε ότι πήγαν να πάρουν από πρατήριο κ δεν τους έδωσαν.

δεν εννοούσα να τα στέλνουν πίσω. Πχ παραγγέλνεις εσυ από πρατήριο και το πρατήριο παραγγέλνει από Αθήνα. Αντί η Αθήνα να τα στέλνει εκεί, να τα παραδίδει κάπου αλλού στρην Αθήνα. Αυτό εννόουα και πάλι δεν ξέρω αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

candy μου γράφω εδώ για να μην χαλάμε άλλο τα υπόλοιπα θέματα. Προσωπικά μπορείς να δεις και μόνη σου οτι σε αυτό το θέμα συμμετέχω εξ αρχης και θυμάμαι πολύ καλά κάθε κουβέντα της Μαρίας ενώ στο θέμα των διακοπών που πήγες και έγραψες δεν συμμετέχω ενεργά απλά διαβάζω που και που. Επειδή γνωρίζω πως λειτουργούν τα forum σου είπα ότι δεν ήταν σωστό να το κάνεις αυτό. Αν ήταν κάτι που μπορούσες να κάνεις αυτό θα ήταν να στείλεις ένα pm στους διαχειριστές ζητώντας άδεια για να το κάνεις και υπόδειξει για ποια θέματα. Το να κινδυνεύσει να πάει στο αρχείο λόγω λάθος χειρισμών δηλαδή θα ήταν μεγαλύτερη βοήθεια? Το να θεωρείς ότι δεν είναι άνθρωποι οι γονείς που κανονίζουν τις διακοπές τους είναι σωστό? 'Η μηπως ξέρεις ποιοι απο αυτούς έχουν ήδη βοηθήσει τη Μαρία? Για μένα το θέμα κλείνει εδώ. Προς το παρον είμαι εδώ για να βοηθήσω με ιδέες (όπως και ζητάει) και να στηρίξω ψυχολογικά την κοπέλα. Εύχομαι και ελπίζω να καταφέρω να τη βοηθήσω και οικονομικά...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... οι κοπέλες που παρακολουθούν αυτό το μήνυμα έχουν την δυνατότητα να μαζέψουμε αυτό το ποσό ώστε να μπει τουλάχιστον το ρεύμα??? Εγώ είμαι μία, υπάρχει κάποια άλλη??

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοούσα να τα στέλνουν πίσω. Πχ παραγγέλνεις εσυ από πρατήριο και το πρατήριο παραγγέλνει από Αθήνα. Αντί η Αθήνα να τα στέλνει εκεί, να τα παραδίδει κάπου αλλού στρην Αθήνα. Αυτό εννόουα και πάλι δεν ξέρω αν γίνεται.

 

Δεν νομίζω ότι γίνεται. Το πρατήριο της Αθήνας, πρέπει να παραδώσει και τυπικά και ουσιαστικά στο πρατήριο των Σερρών (τιμολόγια, δελτία αποστολής, φορτωτικές κλπ.) και όχι να τα δώσει στο χέρι σε κάποιον ιδιώτη. Έτσι νομίζω......:roll:

Για να γίνει αυτό, θα έπρεπε ίσως, να συνεννοηθούν και να συμφωνήσουν και τα δύο πρατήρια, (να κανονίσουν και τα μεταξύ τους διαδικαστικά έγγραφα) και οι ιδιοκτήτες τους να είναι μεγάλες ψυχές...:rolleyes:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται. Το πρατήριο της Αθήνας, πρέπει να παραδώσει και τυπικά και ουσιαστικά στο πρατήριο των Σερρών (τιμολόγια, δελτία αποστολής, φορτωτικές κλπ.) και όχι να τα δώσει στο χέρι σε κάποιον ιδιώτη. Έτσι νομίζω......:roll:

Για να γίνει αυτό, θα έπρεπε ίσως, να συνεννοηθούν και να συμφωνήσουν και τα δύο πρατήρια, (να κανονίσουν και τα μεταξύ τους διαδικαστικά έγγραφα) και οι ιδιοκτήτες τους να είναι μεγάλες ψυχές...:rolleyes:

Για άλλα είδη γίνεται. Τιμολογείς μια εταιρεία και το δελτίο αποστολής πάει με το εμπόρευμα στον προορισμό που έχει συμφωνηθεί. Αλλά δεν ξέρω για τα τσιγάρα λόγω των ειδικών φόρων που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλα είδη γίνεται. Τιμολογείς μια εταιρεία και το δελτίο αποστολής πάει με το εμπόρευμα στον προορισμό που έχει συμφωνηθεί. Αλλά δεν ξέρω για τα τσιγάρα λόγω των ειδικών φόρων που υπάρχουν.

 

ΟΚ, δεν ξέρω συγκεκριμένα, απλά αυτό μου έλεγε η λογική μου και η μικρή εμπειρία μου σε μεταφορές εμπορευμάτων.;) Sorry.:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοούσα να τα στέλνουν πίσω. Πχ παραγγέλνεις εσυ από πρατήριο και το πρατήριο παραγγέλνει από Αθήνα. Αντί η Αθήνα να τα στέλνει εκεί, να τα παραδίδει κάπου αλλού στρην Αθήνα. Αυτό εννόουα και πάλι δεν ξέρω αν γίνεται.

 

Κοίτα εδώ είναι 5 οι έμποροι κ σ αυτούς πηγαίνουν τα τσιγάρα μεγάλες κούτες.δεν νομίζω να γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, στείλε μου ένα πμ με την ακριβή τοποθεσία/διεύθυνση του περιπτέρου, μήπως μπορέσω και στείλω κόσμο να ψωνίζει απο σένα....(έχω κάτι φίλους στις Σέρρες)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να χρησιμοποιησεις ψευδη στοιχεια στη δεη.

Ειπαμε να βρεις λυση, οχι να δημιουργησεις κι αλλο προβλημα.

Πηγαινε και πες τους οτι εφυγε ο νοικαρης και αφησε απληρωτα και θελεις διακανονισμο να τα πληρωσεις εσυ.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι επιμενουμε οτι δεν κανουνε ρυθμιση, ενω ξερω οτι κανουν.

Αυτο που σου ειπε η Χριστινα, μπορει να ακουγεται σκληρο, μοιαζει παντως με αυτο που σου ειπα κι εγω, να αφηνες για λιγο διαστημα το παιδι καπου ωστε να δουλεψεις πιο εντατικα και να κλεισεις καποιες τρυπες.

Φυσικα και δεν πρεπει να κλεισεις το περιπτερο, μπορεις ομως να το δουλεψεις πχ πολυ περισσοτερες ωρες ειτε αφηνοντας καπου το παιδι ειτε εχοντας το μαζι σου.

Εμενα οι γονεις μου μεσα στο μαγαζι μας με ειχαν μεχρι να παω σχολειο.

Τιποτα δεν επαθα.

Και 3 μηνες στη γιαγια μου με αφηναν για να δουλεψουν σκληρα.

Μια χαρα περνουσα. Μονο η μαμα μου στενοχωριοταν, αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας, οταν υπαρχει προβλημα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται. Το πρατήριο της Αθήνας, πρέπει να παραδώσει και τυπικά και ουσιαστικά στο πρατήριο των Σερρών (τιμολόγια, δελτία αποστολής, φορτωτικές κλπ.) και όχι να τα δώσει στο χέρι σε κάποιον ιδιώτη. Έτσι νομίζω......:roll:

Για να γίνει αυτό, θα έπρεπε ίσως, να συνεννοηθούν και να συμφωνήσουν και τα δύο πρατήρια, (να κανονίσουν και τα μεταξύ τους διαδικαστικά έγγραφα) και οι ιδιοκτήτες τους να είναι μεγάλες ψυχές...:rolleyes:

 

Έτσι!κ όπως είπα εδώ είναι 5 οι χοντρέμποροι που μοιράζονται τις μάρκες.δηλαδή ας πούμε μου κάνετε παραγγελία 20 κούτες τσιγάρα.μπορεί στον ένα έμπορο να αντιστοιχούν 8 κούτες στον άλλο δέκα κ στον τρίτο 2.ε δεν νομίζω να μπούνε σε τέτοια διαδικασία.αν κ όπως είπα αυτοί παραλαμβάνουν μεγάλες κούτες που έχουν μέσα πάνω από 20κούτες τσιγάρα η κάθε κούτα.να τις ανοίξουν να βγάλουν 2 κούτες τσιγάρα.ακατόρθωτο...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν ξέρω συγκεκριμένα, απλά αυτό μου έλεγε η λογική μου και η μικρή εμπειρία μου σε μεταφορές εμπορευμάτων.;) Sorry.:mrgreen:
Sorry γιατί??? Κουβέντα κάνουμε μπας και βρεθεί κάποια λύση. Τόσο αυστηρή φαίνομαι από τα γραπτά μου? Ίσως φταίει και η ηλικία μου!!:mrgreen:

Απλά μόνο τη σκέψη ότι ίσως δεν γίνεται εγώ δεν τη δέχομαι. Πρέπει να μου το αποκλείσουν 2-3 προμηθευτές. Για αυτό επιμένω.

 

Κοίτα εδώ είναι 5 οι έμποροι κ σ αυτούς πηγαίνουν τα τσιγάρα μεγάλες κούτες.δεν νομίζω να γίνετε.

Μαράκι ρώτα και πιεσε. Ναι μάλλον δεν θα γίνεται αλλά αν και μία πιαθανότητα υπάρχει να γίνει ( εγώ δεν το βλέπω απίθανο) θα έιναι μεγάλη βοήθεια. Απλά ρώτα.;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...