Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωτίτιδα


Recommended Posts

Ναι ακριβώς για τον ίδιο λόγο παθαίνουν τις ωτίτιδες γιατί οι ευσταχιανές σάλπιγγες (τα σωληνάκια που επικοινωνούν τα αυτιά με το στόμα-λαιμό-μύτη) είναι πολύ κοντά στα μωρά και αν τα ταϊζεις ξαπλωμένα μπορεί να γυρίσει το γάλα προς τα πίσω μέσα στα σωληνάκια. Το ίδιο ισχύει και για το μπούκωμα ή για το λαιμό και έτσι ένα μικρόβιο να μεταφερθεί στο αυτί. Από όσο ξέρω όμως αυτό δεν ισχύει για την περίπτωση του θηλασμού αλλά για να είσαι εντελώς σίγουρη μπες στην κατηγορία του θηλασμού και ρώτα την Αγλαϊα η οποία είμαι σίγουρη ότι θα σε διαφωτίσει.

 

Όταν της βάζω τον φυσιολογικό ορό, στην μυτούλα, πειράζει που την έχω ξάπλα?Μήπως πρέπει να της ανασηκώνω λίγο το κεφαλάκι?

 

Πως καταλαβαίνουμε οτι το μωρό έχει ωτίτιδα??

 

καλό είναι όταν βάζεις φυσ ορό να είναι στα πλάγια,και ένα μωρο καταλαβαίνουμε ότι έχει ωτίτιδα απο τον τρόπο που τρίβει το αυτάκι του.εμένα η κόρη μου με το που πιάνουν τα κρύα είναι μονίμως μπουκωμένη,(να φανταστήτε κλείσαμε ήδη 1 μήνα συνεχόμενο ) και ωτίτιδα δεν έχει κάνει γιατι καθημερινά χρησιμοποιώ φυσ ορό και της τραβάω της μυξούλες όσο πιό πολύ μπορώ.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια και εγώ όταν του βάζω ορό ξαπλωμένο τον έχω, βέβαια γίνεται πόλεμος αλλά τι να κάνουμε. Για να έχεις τη σωστή στάση στο μωρό διάβασε τις οδηγίες που έχουν στο κουτί και για να είσαι ακόμη πιο σωστή πες στον παιδίατρο να σου δείξει. Ωστόσο για το αν τρίβει το αυτί του όταν πονάει, εγώ δεν μπορώ να στηριχτώ σε αυτό γιατί όταν είναι πολύ μωρά δεν μπορούν να το κάνουν. Εγώ τώρα μπορώ να καταλάβω αν κάτι τον ενοχλεί που είναι 17 μηνών, όταν έπαθε πρώτη φορά 2,5 μηνών δεν είχα καταλάβει τίποτα. Επίσης παρότι χρησιμοποιούμε καθημερινά ορό παθαίνει συχνά ωτίτιδες. Αlmodobar αν θυμάμαι καλά το δικό σου το μωράκι είναι πολύ μικρό, οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι σε επαφή με τον παιδίατρο και αν παρατηρείς κάποια αλλαγή στη διάθεση ή στην όρεξη να το αναφέρεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τελικά θα έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά καλύτερα να είσαι σίγουρη....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη ακομη θηλαζω σε ποια σταση να το ταιζω αν οχι ξαπλωτη...;;;

 

Για ευκολία παραθέτω το τόπικ που άνοιξε η ΧΡΙΣΤΙΝΑ σχετικά:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13528

 

Συνοπτικά, η ξαπλωτή στάση στο θηλασμό δεν πειράζει τα αυτάκια του μωρού.

 

Τώρα, μια ένδειξη ότι το μωρό έχει πρόβλημα με το αυτάκι είναι να κλαίει όταν του πατάμε ελαφρώς την περιοχή δίπλα στην φαβορίτα. Αν πονάει, δεν το ανέχεται με τίποτε. Μια άλλη ένδειξη είναι να κάνει πυρετό. Προσωπικά, θα ήμουν επιφυλακτική να δώσω την αντιβίωση, χωρίς το μωρό να έχει τέτοια συμπτώματα, γιατί ο οργανισμός ξεπερνά πολλά μόνος του.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

η ωτίτιδα όντως δεν κολλάει. Και μία ένδειξη είναι αυτή που αναφέρει η amaretto.

Εμένα ο Νικόλας έκανε μία φορά ωτίτιδα 14 μηνών. Δεν έκανε πυρετό, ούτε είχε γκρίνια, για να καταλάβω ότι κάτι συμβαίνει. Ήρθε ο παιδίατρος για τακτική επίσκεψη και διέγνωσε ωτίτιδα. Βέβαια είχε αναρρώσει από μία ίωση με απίστευτες μύξες, κατά τη διάρκεια της οποίας τον είχε δει ο παιδίατρος.

Θέλει μεγάλη προσοχή στη στάση που πίνουν το γάλα, τουλάχιστον όταν πίνουν με μπιμπερό, γιατί καταπίνουν μεγάλη ποσότητα σε μικρότερο χρονικό διάστημα σε σχέση με το θηλασμό.

Αν έχουν μυξούλες, πολύ καλό καθαρισμό με ορό. Εγώ μετά από ίωση με μύξες πάντα ζητάω από τον παιδίατρο να κοιτάξει τα αυτιά τους γιατί η ωτίτιδα είναι λίγο ύπουλη, δεν είναι σίγουρο ότι θα σου δώσει ενδείξεις αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

εμεις πριν απο ενα μηνα περασαμε ωτιτιδα ( μαζι με βροχιολιτιδα ) και πηραμε αντιβιωση για 8 ημερες ακομα κια σημερα πειραζει ετσι λιγο τα αυτακια του πηγαμε στην παιδιατρο για εμβολιο τον κοιταξε ξανα και μου ειπε οτι ειναι ελαφρα κοκκινα αλλα δεν ειναι τιποτα οτι πρεπει να ειναι απο τα δοντια του γιατι καθε πρωι εχει ενα ελαφρυ μπουκομα στην μυτη που μετα παο κανενα τεταρτο περναει βγαζει τα δοντια του ματιου και πανω και κατω το ζητημα ειναι οτι ξυπναει την νυχτα 2-3 φορες πραγμα που δεν το εκανε αντε να ξυπναγε μια τι να κανω ?

 

να παμε ρε ωρηλα ?

ειναι οντως απο τα δοντια η να ξανακυλυσε?

:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ωχ...μεγάλο θέμα, κοριτσάκι...Την περάσαμε προ μηνός και την έχουμε νοπή ακόμα στην μ΄νημη...Προκειτε για τον μεγάλο τον Στέλιο και οταν λέω μεγάλο εννοώ, 3 ετών και 10 μηνών...

Ηθελε διαρκώς την τηλεόραση στην διαπασόν...

Του μιλούσες και σου έλεγε σχεδόν πάντα..."Ορίστεεεεε"...Το παρατηρησε ο πεθερός μου και ειχε δικιο...

Παραπονιόταν σχεδόν καθημερινά πως του πονάει το κεφαλάκι του

Τ΄λικά μετά απο τις οδηγιες του γιατρού κάναμε ακουόγραμμα και βγηκε ...κλάφτα Χαράλαμπε!!!!!!!!

Αντιβίωση και πάλι αντιβιωση και τελικά η ακοή αποκαταστάθηκε μετά απο 1.5-2 μήνες αφου επαναλάβαμε το ακουόγραμμα και βγηκε, ανθρωπινο οχι ομως τελειο...

Δεν γνωριζω αν υπάρχουν διάφοροι τυποι ωτιτιδας αλλά αυτη ειναι μια απαυτές...

Στο γιατρό καλυτερα, γιατι τα αυτάκια ειναι πολύ ευαίσθητα...

Συντομα καλά ευχομαι...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για πιο μωρά που δεν μπορούν να σου πουν πώς νιώθουν είναι η γκρίνια, να τραβάνε ή να πειράζουν το αυτάκι τους και τελικά πυρετός.

Ελπίζω είναι καλα το μωράκι σου. Αν παρατηρείς κάτι πήγαινε στον γιατρό να κοπιτάξει τα αυτιά του-θα μάθεις σίγουρα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι γενικά η μικρή μου έχει εδώ και καιρό τη συνήθεια να βάζει το δαχτυλάκι της στο αυτί της, να το ξύνει και να το πειράζει γενικά...

Βέβαια ούτε ιδιαίτερη γκρίνια έχει, ούτε πυρετό....

 

Αναρωτιόμουν λοιπόν αν είναι μια ακόμα συνήθεια (από τις τόσες και τόσες) ή αν έχει πάθει καμμία ωτίτιδα !!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλέφωνο τον γιατρό και πες του το.Αυτος θα αποφασισει και η θα σου πει να το δει το παιδάκι ή οτι ησυχάστε...δεν ειναι τιποτα...Μην παίρνεις ευθυνη, μονη σου...Ποτε δεν μπορεις να ξερεις.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, παίρνω το θάρρος να μιλήσω για την ωτίτιδα παρόλο που το μωρό μου ακόμα -ευτυχώς- δεν έχει παρουσιάσει κάποιο σύμπτωμα.Το θάρρος το παίρνω καθώς η ίδια πάσχω από ωτίτιδες συνέχεια ,παθαίνω ωτίτιδα τουλάχιστον 4 φορές το χρόνο. Πονεμένη ιστορία !!!!! μάλιστα την τελευταία την έπαθα όταν ήμουν στον δεύτερο μήνα εγκυμοσύνης και επειδή θηλάζω δεν μπορώ να πάρω φάρμακα μέχρι τώρα .

Κορίτσια πονάει πολύ , πριν ανέβει πυρετός και τα λοιπά θα δείτε πιθανότητα το παιδί να πονάει ακόμα και αν του αγγίζετε το κεφαλάκι κοντά στο αυτί , θα κλαίει αν το βάζετε να ξαπλώσει από την μεριά του αυτιού που πονάει- εγώ δεν μπορώ να αγγίξω το αυτί μου στο μαξιλάρι.

Όσο για την μαμά που λέει ότι το παιδάκι της βάζει το δάκτυλο στο αυτί για να το ξύσει είναι επειδή την τρώει το αυτί έχει φαγούρα, αυτό το σύμπτωμα είναι για ωτίτιδες από μύκητες (ωτίτιδες του έξω αυτιού)- οι οποίοι κολλάνε από το νερό της πισίνας της θάλασσας ή ακόμα και από το νερό που μπαίνει στο αυτί του μωρού όταν το κάνουμε μπάνιο. το νερό περιέχει βακτήρια, αν αυτά μείνουν στην κοιλότητα του αυτιού τότε υπάρχει πιθανότητα να παρουσιαστεί ωτίτιδα .

Βέβαια δεν είναι πανάκεια ότι η φαγούρα είναι ωτίτιδα ,αλλά καλό θα είναι να το δούμε πριν εξελιχθεί σε κάτι που θα προκαλέσει στο μωρό πόνο.

Και ένα μικρό τρικ για να μην μπαίνει στο αυτάκι του μωρού νερό, βάζουμε σε λίγο βαμβάκι λάδι και με αυτό κλείνουμε το αυτάκι του μωρού - σαν να βάζουμε ωτασπίδες- το λάδι δεν αφήνει το νερό να μπει μέσα στο αυτί και έτσι προφυλάσσεται το παιδί. αυτό το κάνω και εγώ ακόμα και τώρα που είμαι ολόκληρη γαδαρα!!!!. :lol:

as1cCDk0g410010NDdqfDk4MTE1N2R2fG1hcmlhIGlzIGFscmVhZHk.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμάς έκανε πριν ένα μήνα ωτίτιδα ο μικρούλης. Είχε μια εβδομάδα συνάχι, προς το τέλος λίγο βήχα και μια μέρα ξύπνησε από τον απογευματινό του ύπνο με κλάματα που δεν ηρεμούσαν με τίποτα. Το ίδιο συνεχίστηκε όλο το βράδυ το οποίο το πέρασε στο ριλάξ με εμάς να το κουνάμε συνέχεια. Δεν έφαγε τίποτα και συνέχεια έκλαιγε. Το πρωί έκανε και πυρετό, τον πήγαμε στην παιδίατρο και είδε το αυτάκι του και μας είπε ότι ίσως η γρίπη που είχε το χτύπησε εκεί. Πήραμε αμέσως depon και gantil εναλλάξ και αντιβίωση και ηρέμησε. Από την επόμενη ημέρα ήταν καλύτερα (τουλάχιστον δεν πονούσε). Πρέπει να είναι φοβερός αυτός ο πόνος...

YVGlp2.png,

holPp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΩΤΙΤΙΔΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ!ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ (ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ) ΑΠΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΤΟΥ (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΥΠΑ) ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ Η ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΤΟΝ ΒΟΛΒΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΠΑΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΗΡΕΜΗΣΩ ΠΡΩΤΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ.... :(

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ (ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ) ΑΠΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΤΟΥ (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΥΠΑ) ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ Η ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΤΟΝ ΒΟΛΒΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΠΑΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΗΡΕΜΗΣΩ ΠΡΩΤΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ.... :(

 

Aυτο ξερω και κανω και εγω.

 

Και προσοχη οχι ταισμα ξαπλωτος αν δεν θηλαζεις. Κανει ασχημη ωτιτιδα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θέμα.μετά από 3 24ωρα με πυρετό 39-40 διαπίστωσε ωτίτιδα ο γιατρός.το αφτακι του τρέχει υγρό από σήμερα το πρωί.αυτό είναι καλό ή κακό;γιατί διάβασα ότι κάποιες δεν είχατε καμία ένδειξη.

Δεν με αφήνει να του το καθαρίσω εξωτερικα γιατί πονάει μάλλον αλλά κοιμάται απ την μεριά του αφτιού που νοσεί.

Link to comment
Share on other sites

εμενα mariantinos εκανε πανω απο 7 ωττιδες το χειμωνα απανωτα εβγαινε το υγρο προς τα εξω καλο ειναι αυτο ομως δεν πηγαινε αλλο με τις αντιβιωσεις και καναμε επεμβαση σωληνακια και καλα που το καναμε γιατι ολο το υγρο αντι να βγει προς τα εξω ετρεχε μεσα στο αυτι με αποτελεσμα να γεμισει εως πισω στο κοκκαλο και το προλαβαμε στο τσακ απο τοτε δεν εχει ξανακανει ωττιδες

 

περαστηκα σας

Link to comment
Share on other sites

εμενα mariantinos εκανε πανω απο 7 ωττιδες το χειμωνα απανωτα εβγαινε το υγρο προς τα εξω καλο ειναι αυτο ομως δεν πηγαινε αλλο με τις αντιβιωσεις και καναμε επεμβαση σωληνακια και καλα που το καναμε γιατι ολο το υγρο αντι να βγει προς τα εξω ετρεχε μεσα στο αυτι με αποτελεσμα να γεμισει εως πισω στο κοκκαλο και το προλαβαμε στο τσακ απο τοτε δεν εχει ξανακανει ωττιδες

 

περαστηκα σας

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. 7 ωτίτιδες;χαρά στο κουράγιο σας.τι φάρμακα περνάτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και μεις ωτίτιδα. στην αρχή πέρναμε αμοξίλ, αλλά δεν τον έπιασε και τώρα προσέφ. Πέρασε μια ίωση με πυρετό και καταρροή, αλλά μήπως φταίει το ότι τον κάνω μπάνιο με το ντουζ? μήπως μπαίνει νερό μέσα στο αφτάκι του και έτσι την πατήσαμε?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι τον κάνω μπάνιο νικόλ.βασικα από χτες ψάχνω να μάθω για την ωτίτιδα κ δεν μπορώ να καταλάβω αν η ωτίτιδα προκαλεί πυρετό κ συναχι ή αν ο πυρετός κ το συναχι προκαλούν ωτίτιδα!νομίζω κ τα 2 ισχύουν μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σαν παιδι υπεφερα πολλα χρονια με ωτιτιδες και ο μικρος μου την περασμενη χρονια εκανε 2 φορες εχω καταλαβει οτι η ωτιτιδα ειναι υπουλη...

Την πρωτη φορα ο μικρος ηταν αρρωστος με μυξες και βηχα.εβαzα απιστευτη ποσοτητα ορου και otrisalin.

Φωναξα λοιπον την παιδιατρο επειδη ειχα ανησυχησει για το βηχα και μου λεει οβηχας ειναι απο το μπoυκωμα και δεν εχει κατι αλλο αλλα απορω πως δε σου γκρινιαζει διοτι εχει ωτιτιδα.

Πηραμε λοιπoν αντιβιωση ceclor και περασε.

Τη δευτερη φορα παλι μετα παο ιωση με μυξες η οποια του ειχε περασει και χωρις να διαμαρτυρεται πηγαμε για εμβολιο και βρηκε το αυτακι με ωτιτιδα και εδωσε ξανα αντιβιωση procef.

Μου εξηγησε λοιπον οτι δεν υπηρχε περιπτωση να μη διαμαρτυροταν καποια στιγμη και πιθανοτατα θα εκανε και πυρετο αν το αφηναμε.

Η ωτιτιδα δεν περναει χωρις αντιβιωση...

Εγω σαν παιδι θυμαμαι φοβερο πονο και πολλες αντιβιωσεις.

Σιγουρα η υγρασια δε βοηθαει καθολου αν υπαρχει καποια ευαισθησια.

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι μετα απο ιωση με πολλeς μυξουλες ειναι πολυ πιθανον να εχουν ερεθιστει τα αυτακια για αυτο καλο ειναι να ειμαστε υποψιασμενοι και να τα βλεπει ο γιατρος.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι τον κάνω μπάνιο νικόλ.βασικα από χτες ψάχνω να μάθω για την ωτίτιδα κ δεν μπορώ να καταλάβω αν η ωτίτιδα προκαλεί πυρετό κ συναχι ή αν ο πυρετός κ το συναχι προκαλούν ωτίτιδα!νομίζω κ τα 2 ισχύουν μάλλον.

Φανταζομαι οτι η ωτιτιδα ειναι αποτελεσμα του συναχιου απλα καποιες φορες μπορει να προυπαρχει ερεθισμος και να φανει οταν το παιδι εχει ιωσουλα..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...