Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωτίτιδα


Recommended Posts

Περαστικά στο γιό σου Έλενα.Γρήγορα να γίνει καλά και να απολαμβάνετε βολτίτσες κι αγκαλιές χωρίς πονεμένο αυτάκι :):):):)

 

Ιοκαστη, Ελενα σε λενε????????????????????

(ασχετο.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περαστικά στο γιό σου Έλενα.Γρήγορα να γίνει καλά και να απολαμβάνετε βολτίτσες κι αγκαλιές χωρίς πονεμένο αυτάκι :):):):)

 

Ιοκαστη, Ελενα σε λενε????????????????????

(ασχετο.....)

 

 

ναι μιμκα μου ελενα το ιοκαστη προοριζοταν για την κορη που τελικα ηταν γιος κι εμεινε....σε ευχαριστω για τις ευχες σου :D

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Aχχχ κι εινια τοσο ωραιο ονομα!

Αντε στο δευτερο να ακουστει!!!!!

 

 

 

 

MAKAΡΙ!παρεπιμπτοντως ειδα την φωτο σας απο την συναντηση την κυριακη μαμα και γιος κουκλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!φτου σας! :D

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρεπιμπτοντως ειδα την φωτο σας απο την συναντηση την κυριακη μαμα και γιος κουκλια

αυτή η φωτό βρίσκεται καπου στο φόρουμ ή την είδατε κάπου private;

γενικά από τη συνάντηση εννοώ!μη με παρεξηγήσετε! :oops:

Link to comment
Share on other sites

παρεπιμπτοντως ειδα την φωτο σας απο την συναντηση την κυριακη μαμα και γιος κουκλια

αυτή η φωτό βρίσκεται καπου στο φόρουμ ή την είδατε κάπου private;

γενικά από τη συνάντηση εννοώ!μη με παρεξηγήσετε! :oops:

 

 

στις συναντηση parentholics..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Aχχχ κι εινια τοσο ωραιο ονομα!

Αντε στο δευτερο να ακουστει!!!!!

 

 

 

 

MAKAΡΙ!παρεπιμπτοντως ειδα την φωτο σας απο την συναντηση την κυριακη μαμα και γιος κουκλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!φτου σας! :D

 

Ιοκαστη στη φωτο δεν ειμαι εγω, ειναι η παιδαγωγος της Νιννετας.

Εγω ειμαι ακομη πιο ομορφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

παρεπιμπτοντως ειδα την φωτο σας απο την συναντηση την κυριακη μαμα και γιος κουκλια

αυτή η φωτό βρίσκεται καπου στο φόρουμ ή την είδατε κάπου private;

γενικά από τη συνάντηση εννοώ!μη με παρεξηγήσετε! :oops:

 

Ευδοκια ες εδω!

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2162&start=105

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχχχ κι εινια τοσο ωραιο ονομα!

Αντε στο δευτερο να ακουστει!!!!!

 

 

 

 

MAKAΡΙ!παρεπιμπτοντως ειδα την φωτο σας απο την συναντηση την κυριακη μαμα και γιος κουκλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!φτου σας! :D

 

Ιοκαστη στη φωτο δεν ειμαι εγω, ειναι η παιδαγωγος της Νιννετας.

Εγω ειμαι ακομη πιο ομορφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

 

 

 

 

 

 

ειμαι σιγουρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!συγνωμη! :oops:

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ο μικρός μου περνάει ωτίτιδα δυστυχώς

Το ευχάριστο είναι ότι την καταλάβαμε εγκαίρως και πήγαμε κατευθείαν γιατρό κι έτσι πολύ σύντομα όλα τα συμπτώματα (πόνος πυρετός κλπ) υποχώρησαν σε λιγότερο από 24 ώρες

Πλέον παίρνει την αντιβίωση του, που θα την πάρει για δέκα μέρες (δυστυχώς) κι ολα καλά

 

Ανοίγω αυτό το θέμα όμως κυρίως για τις νέες μητέρες που δεν γνωρίζουν, όπως δεν γνώριζα κι εγώ

 

Η ωτίτιδα έχει διάφορους τρόπους για να δημιουργηθεί και είναι εξαιρετικά επώδυνη για το παιδί αν και είναι και εξαιρετικά συνηθισμένη

 

Συνήθως δεν είναι μεταδοτική, αλλά την παθαίνει από μόνο του παιδί

Μπορεί να δημιουργηθεί αν το παιδί έχει μυξούλες και δεν τις καθαρίσουμε, αν μπει νεράκι στο αυτάκι απ το μπάνιο και δεν σκουπιστεί καλά και μετά το φυσήξει αεράκι, ακόμα κι επειδή πίνει το γάλα του ξάπλα εντελώς ή και σπανιότερα μπορεί να είναι και ιογενής

 

Η έγκαιρη διάγνωση της, βγάζει το παιδί από μεγάλες ταλαιπωρίες

Επειδή τα μωρά δεν μπορούν να πουν που πονάνε, τα σημάδια είναι

Γκρίνια φυσικά ασταμάτητη

Μείωση της όρεξης για φαγητό

Πυρετός

Πιάνει το αυτάκι του ή προσπαθεί να το πιάσει

Και το σημαντικότερο... αν το πιέσετε το αυτί ή του τραβήξετε το λοβό προς τα κάτω, θα δείξει μεγάλη δυσφορία καθότι θα πονέσει πολύ. Κάτι που δεν θα κάνει με το άλλο αυτί

 

Οταν διαγνωστεί απ το γιατρό, δίνει κατευθείαν αντιβίωση και σταγόνες είτε για τη μύτη είτε για το αυτί

 

Αυτά λοιπόν και περαστικά μας

 

 

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λες να μην πίνει το γάλα ξάπλα εντελώς τι εννοείς? Η δικιά μου το πίνει στο κρεβάτι της με μαξιλάρι κάτω από το κεφάλι της βέβαια. Δεν κάνει?

 

θεωρητικά πάντα, γιατί επί του πρακτικού δεν γνωρίζω να σου πω, υπάρχει βαθμός επικινδυνότητας για ωτίτιδα όταν είναι ξαπλωμένο το παιδί και πίνει γάλα (πέραν φυσικά του κινδύνου του πνιγμού)

ο λόγος είναι ότι, καθότι αυτιά μύτη και στόμα συνδέονται εσωτερικά, μπορεί να περάσει σταγονίδιο γάλακτος στο αυτί όπως είναι ξαπλωμένο και να δημιουργήσει την ωτίτιδα (στα λέω όπως τα έχω καταλάβει κι εγώ κι όχι επιστημονικά ε?)

Θεωρητικά λοιπόν, θα πρέπει το παιδί να πίνει το γάλα του με τέτοια κλίση ώστε τα αυτιά του να είναι πάντα πιο πάνω απ το στόμα του κι όχι στην ίδια ευθεία (αν στο περιγράφω σωστά)

Η ροή του γάλακτος να είναι σίγουρα προς τα κάτω στο λάρυγγα κι όχι πλαγιαστά

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να μην πίνει το γάλα ξάπλα εντελώς τι εννοείς? Η δικιά μου το πίνει στο κρεβάτι της με μαξιλάρι κάτω από το κεφάλι της βέβαια. Δεν κάνει?

 

θεωρητικά πάντα, γιατί επί του πρακτικού δεν γνωρίζω να σου πω, υπάρχει βαθμός επικινδυνότητας για ωτίτιδα όταν είναι ξαπλωμένο το παιδί και πίνει γάλα (πέραν φυσικά του κινδύνου του πνιγμού)

ο λόγος είναι ότι, καθότι αυτιά μύτη και στόμα συνδέονται εσωτερικά, μπορεί να περάσει σταγονίδιο γάλακτος στο αυτί όπως είναι ξαπλωμένο και να δημιουργήσει την ωτίτιδα (στα λέω όπως τα έχω καταλάβει κι εγώ κι όχι επιστημονικά ε?)

Θεωρητικά λοιπόν, θα πρέπει το παιδί να πίνει το γάλα του με τέτοια κλίση ώστε τα αυτιά του να είναι πάντα πιο πάνω απ το στόμα του κι όχι στην ίδια ευθεία (αν στο περιγράφω σωστά)

Η ροή του γάλακτος να είναι σίγουρα προς τα κάτω στο λάρυγγα κι όχι πλαγιαστά

 

είναι σωστό αυτό που λες, μου το είχε πει και μενα ο παιδίατρος της Κατερίνας.

Link to comment
Share on other sites

περαστικα σας!!!

 

αλλα μην ακουω για ωτίτιδα......... μην ακουω για ωτιτιδα...... μας ταλαιπορουσε για 1 ολοκληρο χρονο :evil::evil::evil::evil: ουτε να το σκευτομαι ευχομαι κανενα παιδακι να μην ταλαιπορηθει σαν την Μαρινουλα μου ατιμο πραγμα κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

α κατι που ξεχασα μαμα του Ωριων κανει πολυ καλο η θαλασσα και η βουτιες καλα ειναι και μικρουλης αλλα εστω λιγο η μυτουλα να μπει καλο θα ειναι εμεις ετσι σωθηκαμε οταν γινει καλα λοιπον καλα μπανακια :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να μην πίνει το γάλα ξάπλα εντελώς τι εννοείς? Η δικιά μου το πίνει στο κρεβάτι της με μαξιλάρι κάτω από το κεφάλι της βέβαια. Δεν κάνει?

 

οχι οτι δεν κάνει αλλα πονάνε περισσότερο οταν πίνουν γάλα ξαπλωμένα. Ακομα και το ρούφηγμα της πιπίλας πονάνε τα αφτιά.

 

Επίσης μόνο το ποσταν απο παυσίπονα πιάνει για τον πόνο στο αφτί.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...