Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλωσόρισμα νέων μελών στην ενότητα του Kafe au lait!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ds

    ds 104 δημοσιεύσεις

  • Elenikat

    Elenikat 84 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 82 δημοσιεύσεις

  • Λέγκω

    Λέγκω 73 δημοσιεύσεις

Α, παραλίγο να ξεχάσω, φέλια, στην καισαρική με επισκληρίδιο μπορεί να θηλάσεις και μέσα στο χειρουργείο, βγαίνει το μωρό, το πάνε λίγο να το στεγνώσουν και να το δει η παιδίατρος και μετά το φέρνουμε στην μαμά και η μαμά μπορεί εφόσον θέλει να θηλάσει. Γνώμη μου να το έχεις συζητήσει και ζητήσει πάντως πριν... Αλλιώς στην αίθουσα ανάνηψης μόλις βγεις. Από γενκή αναισθησία μόλις συνέλθεις και νιώσεις ότι μπορείς να κρατήσεις το μωρό.

 

Αλλά οι 10 μέρες είναι μόνο δική σου εντύπωση γιατί όλες αυτές τις ημέρες έχεις πρώτα πρωτόγαλα και μετά μεταβατικό γάλα και στις 20 ημέρες έχεις πλέον το "ώριμο" γάλα... Οπότε μάλλον κάτι το τάιζες το μωρό σου τόσες μέρες τί λες. Επίσης το ότι καθυστερεί να κατέβει το γάλα με την καισαρική είναι μύθος εκτός και αν υπάρχουν φοβερές απώλειες αίματος...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

 

λοιπόν λαχανικά της δίνω από την Παρασκευή, και τρώει περίπου 6 κουταλάκια γεμάτα. Τα έδωσα όλα μαζί, όχι ένα ένα, και της άρεσαν!!!!

 

Από την επόμενη μέρα άρχισε να κάνει κακά 3-4 φορές τη μέρα ενώ πιο πρίν έκανε 1 (μπορεί η κοκινίλα να οφείλεται και σε αυτό, δηλαδή την περισσότερη "δραστηριότητα" του πωπού).

κι εγώ εκεί προσανατολιζόμουν...θα πρέπει να δοκιμάσεις κι άλλη μάρκα σε πάνες (να προτείνω υφασμάτινες????)

Πάντως δεν μυρίζουν, ούτε ζορίζεται να τα κάνει, αφού συχνά δεν την παίρνω χαμπάρι. Το χρώμα είναι κιτρινοπράσινο. Υπερπαραγωγή δεν είχα ποτέ, δεν νομίζω να είναι τέτοια σύμπτωση.

καλά το πράσινο παίζει να είναι το κολοκύθι. Θα πρέπει να σταματήσεις απαραιτήτως την τριλογία και να τα πιάσεις ένα ένα από την αρχή και σγα σγα. Σκέτη πατατούλα, ή αβοκάντο ή γλυκοπατάτα για αρχή. Δε βιαζόμαστε εξάλλου, έτσι δεν είναι?:)

Link to comment
Share on other sites

Λεγκω. στοπ. ρεβυθιου αποκαληψις. στοπ.

 

Παίρνετε 2 κουταλες ρεβυθια απο την κατσαρολα οταν βραζουν αρκετα και δεν χυλώνουν και εχετε νευριασει...και δεν τα πετατε στον τοιχο. οχι.

 

τα βαζετε στο μουλτι τα κανετε νιανια, βγαζουν ολο το αμυλο τους και τα ξαναριχνετε...ετσι δενει και χυλωνει η σουπα...ειναι σαν να ριξεις κορν φλαουερ αλλα χωρις να το ριξεις μπουαχαχαχα...το κολπο επιασε και αντι να βραζουν 2 ωρες και να σωνεται και το ζουμι εγιναν ωραιοτατα. το κολπο το ακουσα στην τιβι βεβαιως βεβαιως.

Άντε καλέ το ξέρω αυτό... το πρόβλημα είναι να βράσουν. Παιδί μου έχω κάνει διατριβή στα ροβύθια αλλά τίποτις. Τα αποφλυωμένα βράζουν ευκολα αλλά δεν μου φαινονται τόσο ωραία... τα θέλω όλα εεε;

Ρε Τάτι θα σκάσω... τι θα γίνει 26/11; Γεννάς;;;

Αφρο μου, ότι και να πω λίγο θα είναι ρε μωρό... αυτό με τα μάτια είναι το κερασάκι στο βόθρο!!!

Φακές με μαυρο ρυζάκι, καλαμπόκι, αρακά, καροτάκι... δεν χρειάζεται ούτε φέτα ούτε τίποτα... Είναι κόλαση από μόνες του!!!

Για το σύγκαμα δοκιμάστε και μελάνι απ'το φαρμακείο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ρύζι τα φαγαμε κ εμεις χτες τα ροβυθια:D

Για πες πως τα κανεις με καλαμποκι κ αρακα??

Μιαμ!!

Dr Αφροδίτη τι λες για το δικό μας συγκαμα????

Για εσάς ευχομαι περαστικα:-(:sad:

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλέ το ξέρω αυτό... το πρόβλημα είναι να βράσουν. Παιδί μου έχω κάνει διατριβή στα ροβύθια αλλά τίποτις. Τα αποφλυωμένα βράζουν ευκολα αλλά δεν μου φαινονται τόσο ωραία... τα θέλω όλα εεε;.

 

τώρα θα σε πληγώσω αλλά εμένα μου έβρασαν μια χαρά την παρασκευή που τα έκανα, η Άννα έφαγε ένα βουνό!!!!!

βέβαια χρησιμοποίησα σόδα, και χύτρα ταχύτητος για αρχή αλλά τελικά τα έβαλα να σιγοβράσουν στο πήλινο στον φούρνο και έγινανα μιρλιααααααααααα

Αλλιώς αν θέλεις χωρίς σόδα βάλε τα ένα 24ωρο και μετά ξεκίνα να τα σιγοβράζεις από το βράδυ...

 

((((((αφροδίτη))))))))

Μα καλά επιπεφυκίτιδα πάθατε οικογενειακώς;;;;; Από κανά ιό θα είναι τοσο μεταδοτικό...

Κορίτσια δεν ξέρω αν θα το πιστέψετε εγώ έπαθα μία φορά στην ζωή μου όταν διάβαζα οφθαλμολογία στο πανεπιστήμιο, χαχα!

 

οχι δεν γεννάω, δλδ μπορεί να παίζει και αυτό αλλά δεν είναι αυτό...

Σματς!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Dr Αφροδίτη τι λες για το δικό μας συγκαμα????

δυστυχως δεν ειμαι γκουρου στο θεμα, απλα ατυχη να εχουν κ τα δυο μου παιδια αλλεργιες. δε ξερω τι να σου πω, φανατζομαι αν ηταν κατι εντονο θα με προβληματιζε... κανει συχνα κακα?

((((((αφροδίτη))))))))

Μα καλά επιπεφυκίτιδα πάθατε οικογενειακώς;;;;; Από κανά ιό θα είναι τοσο μεταδοτικό...

ναι ρε γμτ... ξεκινησε με τον αγγελο, μετα εγω κ μετα η Δαναη. Ο αντρας μου την ειχε αρχικα γλιτωσει αλλα το εμφανισε αργοτερα πολυ πιο εντονα. Και τωρα με τα ιδια δικα του συμπτωματα ξανα εγω κ ελπιζω να σταματησει εδω αλλα φοβαμαι οτι δε θα μου κανει τη χαρη. Α, κ η πεθερα μου ειχε κολλησει τοτε που ειχε ερθει απο τον Αγγελο μαλλον κ σε αυτη ο οφθαλμιατρος για ιο της μιλησε. και μαλλον ειναι γιατι αυτες οι σταγονες που μαε εδωσε εμας η οφθαλμιατρος δεν κανουν τιποτα, πρεπει να κανει το κυκλο του μαλλον:cry:

θελω κ γω τη συνταγη για τα πολυσπορια!!!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

φελίνι ευχαριστώ για τα φώτα!!!Είχα την υποψία και ήθελα ένα ξεκαθάρισμα...

 

Λοιπόν,το ρουβίθ θέλ απου βραδίς να του βάλσ στο νιρό με αλάτ....την άλλη μέρα το βράζεις και χυνς του πρωτ νιρό,τ αποφλοιώνς βριβουντας με τα χέρια και ύστερα το βαζσ κανουνικά....()

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητά μέλη,

παρακαλούμε να ελέγξετε τους λογαριασμούς εμαιλ σας όσον αφορά την σύνδεσή σας στο ParentsCafe.gr

έτσι ώστε να κάνετε χρήση του εκεί καφέ au lait για τα καθημερινά σας νέα.

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=235'>http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=235

 

 

To καφέ αυτό θα παραμείνει ανοιχτό, αλλά παρακαλούμε να λειτουργεί σαν καλωσόρισμα και βοήθεια/κατατόπιση, νέων μελών,

που αναζητούν την έμπειρή σας καθοδήγηση στα θέματα της ενότητας ή σε άμεσά τους προβλήματα.

 

H ανακοίνωση αυτή θα ξανατοποθετηθεί και απο τον Συντονιστή Org αλλά και θα τοποθετείται και στο μέλλον απο τον Συντονιστή Θηλασμού,

έτσι ώστε να κατευθύνονται όσα μέλη επιθυμούν μια ψυχαγωγική συζήτηση, στο αντίστοιχο θέμα που έχει ανοιχτεί.

 

 

οδηγίες σύνδεσης και πληροφορίες για το http://www.parentscafe.gr

 

Αγαπητά μέλη γειά σας!

 

 

Μερικές πληροφορίες για το νέο φόρουμ!

 

Για να μπορέσετε να γράφετε στα topic, μπορείτε

είτε να κρατήσετε τον υπάρχον λογαριασμό σας/να τον μετονομάσετε

 

είτε να δημιουργήσετε καινούριο λογαριασμό.

 

Τα φόρουμ έχουν ξεχωριστές βάσεις δεδομένων και οι δημοσιεύσεις σας,

ακόμα και αν κρατήσετε το ίδιο όνομα χρήστη, δεν θα συνδέονται μεταξύ τους.

 

To ParentsCafe.gr δημιουργήθηκε απο τους διαχειριστές του Parents.gr

(ΕΕΕΓ) έτσι ώστε να εξυπηρετήσει τις ανάγκες των μελών για διασκέδαση

και ψυχαγωγία, οι οποίες δεν ήταν δυνατόν να καλυφθούν απο την ΕΕΕΓ

και την ιστοσελίδα parents.gr για οικονομικούς λόγους/λόγους του

καταστατικού της. (Διαχειρίστρια του parentscafe.gr είναι η Μ.Στυλιανάκη,

-το parentscafe.gr όμως δεν ανήκει στην ΕΕΕΓ)

 

Έτσι ώστε να γράψετε σε αυτό το τόπικ που παραθέτουμε,

 

θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας στο http://www.parentscafe.gr

 

- μέσω του εμαιλ που θα σας αποσταλεί ( η πιο σύντομη μέθοδος )

 

 

- μέσω ειδοποίησης στον administrator(at)parents.gr

με το εξής κείμενο

 

"Διατηρώ τον εξής λογαριασμό με όνομα χρήστη : .... και θα ήθελα να μου

τον ενεργοποιήσετε και στο parentscafe.gr / θα ήθελα να μου τον

ενεργοποίησετε και στο parentscafe.gr και να μετονομάσετε και σε .....(νέο

όνομα χρήστη) "

 

Η αλλαγή αυτή είναι απαραίτητη για την καλή λειτουργία του parents.gr

σαν ενημερωτικό εργαλείο για τους γονείς και καθιστά δυνατή την

συνέχιση της λειτουργίας του site.

 

Η βάση δεδομένων του parents.gr δεν μπορεί πλέον να δεχτεί τις

δημοσιεύσεις ψυχαγωγικού χαρακτήρα και έτσι πλέον το περιεχόμενο που

είναι ψυχαγωγικό ενώ και κείμενα/τόπικ κοινωνικής δικτύωσης έχουν

μεταβιβαστεί στο νέο site το οποίο βρίσκεται σε άλλο σέρβερ και έχει την

δική του ξεχωριστή βάση δεδομένων.

 

ευχαριστούμε!

 

 

Μετά απο κάποιο διάστημα ο Συντονιστής Θηλασμού θα δίνει ειδοποιήσεις στα μέλη, με περιεχόμενο αυτό το κείμενο, έτσι ώστε να αποφευχθεί η χρήση του τόπικ για ψυχαγωγικούς/κοινωνικούς σκοπόυς, και να παραμείνει σαν καφέ καλωσορίσματος και κατατόπισης των μελών.

 

επίσης για ταυτόχρονη επικοινωνία ειδικά σε άμεση ανάγκη τα μέλη θα μπορούν να χρησιμοποιούν και το ειδικό chatroom που έχει δημιουργηθεί στο parentscafe.gr με τίτλο Θηλασμός

 

http://www.parentscafe.gr/chat/chat.php?room=cafe_thilasmou

 

όπου θα μπορείτε να έχετε ταυτόχρονη/παράλληλη επικοινωνια με κάποιο μέλος που μπορεί να χρειάζεται την βοήθειά σας σε άμεσες περιπτώσεις.

 

Μέσα στο ΣΚ αυτό το καφέ θα κλείσει και θα ανοίξει νέο στην θέση του,

το οποίο καλείστε να χρησιμοποιείτε για καλωσόρισμα και κατατόπιση των νέων μελών, αλλά όχι πλέον σαν καφέ καθημερινής ανταλλαγής κοινωνικών πληροφοριών.

 

Όπως πάντα, στην περίπτωση που έχετε σημαντικές πληροφορίες μην αμελείτε να τις τοποθετείτε σε αντίστοιχα άλλα θέματα/υπομνήματα σαν συμπληρωματικές πληροφορίες, ή να τις στέλνετε με πμ στον συντονιστή θηλασμου ο οποίος και μπορεί να τις ταξινομήσει αντίστοιχα.

 

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Συγνώμη... και αν πάμε δηλαδή από κει... ποιος θα μείνει εδώ για το καλωσόρισμα; 15 καφέ θα έχουμε ανοιχτά; Και γιατί να διαβάζουμε τι γίνεται εδώ αν είναι όλοι να γράφουν εκεί; Τουλάχιστον τώρα μπαίναμε εδώ, ρίχναμε και μια ματιά σε όλη την ενότητα του θηλασμού και απαντούσαμε αν ξέραμε και σε καμιά μαμά με απορίες...:roll:

 

Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη ξανθιά που δεν καταλαβαίνει πώς θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα και τι λόγο ύπαρξης έχουν τα 2 καφέ!:?

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Συγνώμη... και αν πάμε δηλαδή από κει... ποιος θα μείνει εδώ για το καλωσόρισμα; 15 καφέ θα έχουμε ανοιχτά; Και γιατί να διαβάζουμε τι γίνεται εδώ αν είναι όλοι να γράφουν εκεί; Τουλάχιστον τώρα μπαίναμε εδώ, ρίχναμε και μια ματιά σε όλη την ενότητα του θηλασμού και απαντούσαμε αν ξέραμε και σε καμιά μαμά με απορίες...:roll:

 

Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη ξανθιά που δεν καταλαβαίνει πώς θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα και τι λόγο ύπαρξης έχουν τα 2 καφέ!:?

 

 

Απόλυτο δικιο έχεις.......

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Συγνώμη... και αν πάμε δηλαδή από κει... ποιος θα μείνει εδώ για το καλωσόρισμα; 15 καφέ θα έχουμε ανοιχτά; Και γιατί να διαβάζουμε τι γίνεται εδώ αν είναι όλοι να γράφουν εκεί; Τουλάχιστον τώρα μπαίναμε εδώ, ρίχναμε και μια ματιά σε όλη την ενότητα του θηλασμού και απαντούσαμε αν ξέραμε και σε καμιά μαμά με απορίες...:roll:

 

Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη ξανθιά που δεν καταλαβαίνει πώς θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα και τι λόγο ύπαρξης έχουν τα 2 καφέ!:?

 

μαλλον θα εχει την μοιρα του "καφε θηλασμος" το θυμαστε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟυκου!!!!

Αλο, αλο!!!

Ηρθα!

Τι εγινε; τι εχασα; Ολα καλα;;;

Το Παρισακι λοιπον ηταν υπεροχο, το Αλεξανδρι διασκεδασε τη μιαμιση μερα που ηρθε, κι εγω τρεχω τρεχω τρεχωτρεχω και θα τρεχω μεχρι τις 23/12 που τελειωνει η γλυκια αυτη ταινια!

Τι κανετε;;;

Παρολα αυτα ειμαι ανοιχτη σε προσκλησεις-προκλησεις-συναντησεις κτλ κτλ...

Επισης: Εκει που καθομανε ωραια ωραια σένα παρισινο καφε (γιατι οταν δε δουλευα, δεν εκανα αλλη δουλεια: πηγαινα ενα μουσειακι και βουρρρρ για καφε) εβλεπα το Αλεξανδρι που σαχλαμαριζε, κι εκεινη την ωρα αυθορμητα μου γβηκε οτι ηθελα να σας γραψω τι κανει ποσο μαμα κουκουβαγια ειμαι...και συνειδητοποιησα με τα ποσο καιρο εχω να εχω αυτη την καθημερινη επαφη και στενοχωρηθηκα λοιπον!!! Μου λέιπετε!

Σας φιλω ολες...εδω γυρω θα μαι και θα δουλευω....φιλακια και καληνυχτουδια!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟυκου!!!!

Αλο, αλο!!!

Ηρθα!

Τι εγινε; τι εχασα; Ολα καλα;;;

Το Παρισακι λοιπον ηταν υπεροχο, το Αλεξανδρι διασκεδασε τη μιαμιση μερα που ηρθε, κι εγω τρεχω τρεχω τρεχωτρεχω και θα τρεχω μεχρι τις 23/12 που τελειωνει η γλυκια αυτη ταινια!

Τι κανετε;;;

Παρολα αυτα ειμαι ανοιχτη σε προσκλησεις-προκλησεις-συναντησεις κτλ κτλ...

Επισης: Εκει που καθομανε ωραια ωραια σένα παρισινο καφε (γιατι οταν δε δουλευα, δεν εκανα αλλη δουλεια: πηγαινα ενα μουσειακι και βουρρρρ για καφε) εβλεπα το Αλεξανδρι που σαχλαμαριζε, κι εκεινη την ωρα αυθορμητα μου γβηκε οτι ηθελα να σας γραψω τι κανει ποσο μαμα κουκουβαγια ειμαι...και συνειδητοποιησα με τα ποσο καιρο εχω να εχω αυτη την καθημερινη επαφη και στενοχωρηθηκα λοιπον!!! Μου λέιπετε!

Σας φιλω ολες...εδω γυρω θα μαι και θα δουλευω....φιλακια και καληνυχτουδια!

 

Αχ πηγες Παρίσι?

Θα πάμε οικογενειακώς την Πρωτοχρονιά

Τα κορίτσια έχουν μεταφερθεί σε άλλο καφέ (βλέπε παραπάνω).

Θέλω να σε ρωτήσω τόσα πολλά για το Παρισι.

please πες μου που θα γράφεις για να σε βρίσκω.

Καλή ξεκούραση

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ πηγες Παρίσι?

Θα πάμε οικογενειακώς την Πρωτοχρονιά

Τα κορίτσια έχουν μεταφερθεί σε άλλο καφέ (βλέπε παραπάνω).

Θέλω να σε ρωτήσω τόσα πολλά για το Παρισι.

please πες μου που θα γράφεις για να σε βρίσκω.

Καλή ξεκούραση

Καλημερα Αργυρακι στο αλλο καφε το κανονικο συχναζω ...οτι θες εκει η πμ!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ciao belline!

 

Είπα να πω ένα γρήγορο γεια! στο αγαπημένο μου θέμα στο forum! Από 21 Μαρτίου πάνω κάτω - όλα να πάνε καλά - θα έχω ενα επιπλέον μικρό φατσούλι με το οποίο θέλω να αρχίσω πάλι αυτή τη μαγική σχέση που λέγεται θηλασμός!!!!!

 

Περιμένω πως και πως! Σε λίγες μέρες σταματώ δουλειά, οπότε θα μπορώ να σας επισκέπτομαι πάλι!

 

Πολλά φιλιά σε παλιές και νέες! Χαίρομαι να βλέπω ότι η παρέα έχει μεγαλώσει πααααρα πολύ!

 

Τα λέμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...