Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλωσόρισμα νέων μελών στην ενότητα του Kafe au lait!


Recommended Posts

αληθεια το εμβολιο για την κοινη γριπη το κανατε τελικα? μας συστησε η παιδιατρος να το κανουν ο στρατος και ο συζηγος που συναναστρεφονται με πολυ κοσμο για να προστατευσουμε οσο μπορουμε και τα μωρα....ποια ειναι η γνωμη σας?θα βοηθησει λετε?μηπως πρεπει να το κανω και εγω για να περασουν τα αντισωματα μεσω του θηλασμου και στα μωρα???

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ds

    ds 104 δημοσιεύσεις

  • Elenikat

    Elenikat 84 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 82 δημοσιεύσεις

  • Λέγκω

    Λέγκω 73 δημοσιεύσεις

Καλημέρα μικρά μου σοκολατοκέικ

Τι κάνει το ξενύχτι... Ανακάλυψα πώς μπαίνει ο επεξεργαστης κειμένου!

:lol: Καλά ρε κοπελιά περίμενες τα ξενύχτια για να το βρεις; Είσαι μαμω τα παιδιά!

Μέχρι τότε, προσπάθησε να μην είσαι στο ύψος του (πχ με λυγισμένα γόνατα), αλλά πάντα πιο ψηλά από εκείνον.

Γιατί όμως; Εγώ νόμιζα ότι καλύτερο είναι να του μιλάς στο ύψος του:?

Σοφούκα σκεφτόμουνα χθες ότι ο Έκτορας σου έκανε πριν χρόνια το καλύτερο δώρο γεννεθλίων!!!

Και βέβαια να το πω ότι είστε τρελά αρρωστάκια που βαριόσασταν να πάτε να γεννήσετε:mrgreen: Εγώ όταν σπάσανε τα νερά πανηγύριζα μέσα στο σπίτι... πήρα μέσα στην τρελή χαρά τον γιωργάκη να του το πω που βέβαια εκείνος έπαθε δέκα εγκεφαλικά! Φαντάζομαι πως και τώρα έτσι θα με:wink:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο φυσιολογικό ορό μπορείς να βάλεις Αναστασάκο μου για τα φλέματα τίποτ'αλλο...

Κι εγώ άκρη δεν έχω βγάλει για το εμβόλιο της κοινής γρίπης, μάλλον σκέφτομαι να μην το κάνω. Εντομεταξύ έχω την εντύπωση ότι βοήθησε που ο μικρός ξεκίνησε από πέρσι τον παιδικό γιατί φέτος αρρωσταίνει συνέχεια... μη λέω βεβαια και μεγάλες κουβέντες!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

μωρε φ.ο. βαζω συνεχεια αλλα το λυπαμαι μωρε τοσο μικρουλη που ειναι να βηχει και να πνιγεται και ελεγα μηπως γινεται και τπτ αλλο...πολλες φορες να φανταστεις σκεφτομαι να τα κανει εμετο για να ησυχασει λιγο το πουλακι μου....

το εμβολιο εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανουμε μηπως και γλιτωσουμε τπτ...

παντως σιγουρα βοηθησε που ξεκινησαν και ο θοδωρακης και ο στρατουλης περυσι παιδικο....

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο εμετός στα φλέματα είναι σωτήριο αλλά πρέπει να φτάσουν σε οριακά σημεία για να κάνουν... μετά ομως ξαναφρώνουν τα έρμα, το θυμάμαι κι απ'το θοδωρίκο.

Να σου πω αν είχα γεννήσει ήδη ίσως να το σκεφτόμουν πιο σοβαρά για το εμβόλιο της κοινής γρίπης.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!

 

Δεν σας είπα... Προχτες με πήρε διακριτικά η δασκάλα στο παιδικό και μου είπε ότι ο Γιάννης μια μέρα που μιλάγανε για την οικογένεια, της είπε ότι η μαμά δεν τον αγαπάει καθόλου, όλο το αδερφό του έχει αγκαλιά και αυτόν συνέχεια τον δέρνω λέει στο χεράκι και στο ποπό...(αυτό δεν είναι ακριβώς έτσι... απλώς τελευταία έχει μια τάση να βαράει και ανάλογα που με χτυπάει του το ανταποδίδω ελαφρά για να καταλάβει ότι ο άλλος πονάει... βλακεία αποδείχτηκε...το ξέρω..)

 

Σοκαρίστηκα!! Δεν το περίμενα να ζηλεύει τόσο!! Από τότε έχω αλλάξει πολυ΄συμπεριφορά γιατί βλέπω τελικά ότι όλα τα μετράει!!

Αχ, το παιδακι μου τι τραβαει... Πολλες αγαπουλες να του κανεις και να προσπαθεις να παιρνας χρονο μαζι του, χωρις τον Μανο. Καταλαβαινω οτι εχεις ζοριστει πολυ, αλλα κ ο γιαννης σε βλεπει να ασχολεισαι συνεχεια με τον μανο που ηταν κ τοσες φορες αρρωστουλης κ ζηλευει το πουλακι μου. οταν εχεις μικροτερα παιδια ασυνειδητα θεωρεις τα πιο μεγαλα ως "μεγαλα", αλλα αυτο δεν ισχυει. το παθαινω απειρες φορες με την Δαναη, αλλα μετα καταλαβαινω οτι εχω υπερβολικες απαιτησεις οσον αφορα την κατανόησή της τουλαχστον. Ειδικα με τον Γιαννη που ειναι τοσο εξυπνο κ ωριμο παιδι φανταζομαι θα ειναι πολυ ευκολο να νομιζεις οτι απευθυνεσε σε πιο μεγαλο παιδι κ να ελπιζεις οτι ειναι πιο ασφαλης συναισθηματικα. αλλα ειναι μικρουλης μωλε. να του δωσεις πολλα πολλα φιλακια απο την πεθερουλα του!

Γιατί δεν σε πιστεύω, γιατί;;;; :lol::lol::lol:

Εσύ εννοείται πως θα έρθεις, αλήθεια γιατί δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα πάρε τον Άγγελο και ελάτε, τα πρωινά μου είναι εντελώς βαρετά...

Δε με πιστευεις γιατι μεχρι τωρα ολο γκρινιαζα! Αλλα ευτυχως δειχνουν καλυτερα τα πραματα, εχουμε βρει καποιους ρυθμους. Περναμε καλα με τα παιδια κ αν δεν εχει κανεις απο τους 4 γκρινιαση, ειμαστε πολυ καλα. Η δαναη εχει στρωσει παρα πολυ στο θεμα της ζηλειας, ο μικρος τρελλαινεται απο την χαρα του οταν την βλεπει, εχει αρχισει κ αυτος να καταλαβαινει καλυτερα τον κοσμο γυρω του, δεν ειναι βρεφος πια, καθεται κ στον πωπο του οποτε μπορει κ παιζει καλυτερα κ δεν σας λεω αλλα γιατι φοβαμαι μη μας ματιασω!!!

 

α, ελενη (και οχι μονο) το αλλο που θυμηθηκα ηθελα να πω σχετικα με την συμπεριφορα του πρωτου παιδιου ειναι το εξης: Παρατηρησα οτι η δαναη ειναι πολυ καλυτερα με τον μικρο οταν εχει κ "δικη της, ανεξαρτητη ζωη", που να τη θελει ομως, να της αρεσει. Το καλοκαιρι στις διακοπες που ημασταν ολη μερα οι τεσσερις μας ηταν απαισια. με το που πηγαμε στο κυπαρισσι που ειχε τους φιλους της βελτιωθηκε πολυ το πραμα. τωρα με το σχολειο-που της αρεσει να πηγαινει, ή οταν βρισκομαστε με αλλα παιδια κ παιζει, χωρις να ασχολειται με τον αγγελο, τη βλεπω οτι ειναι καλυτερα. Επισης βοηθαει αφανταστα οταν κανουμε πραματα οι δυο μας με δικη μου, ομως, πρωτοβουλια.

Θέλουνε μωρέ τα γλυκούλια μου!:D

αχ, αυτο ειναι καλη ανταμοιβη!!! εμενα η Δαναη χτες με τρελλανε! ολο "μαμακα σ'αγαπαω" ηταν, μετα με επιανε απο το προσωπο και μου ελεγε "εισαι κουκλί" κ ολο κατι τετοια. Το πνιγεις τοτε στα φιλια ή το αφηνεις?

 

αναστασια, ο φ.ο. ειναι καλος για τα φλεμματα κ το ζεστο μπανιο ωστε να δημιουργηθουν υδρατμοι. Γαι το εμβολιο της απλης γριπης δε καταλαβαινω γιατι να το κανετε φετος... Αν ειναι να κολλησει απλη γριπη, θα την κολλησει και θα την περασει κ αυτος κ οποιος αλλος στην οικογενια. δεν εχει κανεις σας προβληματικο ιστορικο,ε?

 

οριστε εφαγα ολο το πρωινο μου για να γραψω το σεντονι μου κ ξυπνησε απο τη σιεστα του ο νεαρος και γω δεν εκανα καμια δουλεια.... εξαρτηση ειστε κ μου την λεει κ ο ερως...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως; Εγώ νόμιζα ότι καλύτερο είναι να του μιλάς στο ύψος του:?

υπό νορμάλ συνθήκες όλα πρέπει να τα κάνεις στο ύψος του. Αν βαράει όμως, καλύτερα να σηκώνεσαι για να αποφύγεις τις φάπες :lol:

 

Βέβαια, με αυτό δεν είναι σίγουρο ότι θα σταματήσει να δέρνει άλλα παιδάκια, που είναι στο ύψος του, αλλά από ότι έχω καταλάβει, τα μικρά δέρνουν πρώτα από όλα τους γονείς τους. Για να φτάσουν να δέρνουν άλλα παιδάκια, αλλού είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

υπό νορμάλ συνθήκες όλα πρέπει να τα κάνεις στο ύψος του. Αν βαράει όμως, καλύτερα να σηκώνεσαι για να αποφύγεις τις φάπες :lol:

Ααα εντάξει αυτό το καταλαβαίνω:lol::lol:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!

 

Πωπω διαβαζω και διαβαζω και ακομα δεν τελειωσα με τα νεα σας ! Και τι νεα !!!!

Θελω τοσα μα τοσα να γραψω αλλα ουτε χρονο εχω και τα ξεχναω τα μισα ...

 

Τζενάκι μουυυυυυυυ !!! Φιλια πολλα σε ολους σας και τα πιο πολλα στο Ταρζανομητσάκο !!!

 

Αθηνούλα μου εχουμε και μεις θεμα με το ξυλο . Κοπαναει τα παιδακια στην παιδικη χαρα και μετα απο μονη της τα χαιδευει και λεει "α-ι α-ι " . Να σε καψω Γιαννη να σε αλοιψω λαδι ...Να ανοιξει η γη να με καταπιει νιωθω....

 

Ειμαστε καλα , αυπνες για μια ακομα βραδια ... Ερχομαστε Ελλαδα στις 14 του μηνος για να δουμε τη μαμα μου . Δυστυχως θα παμε μεσω Θεσσαλονικης στο χωριο οποτε δεν θα μπορεσω να σας δω εστω και λιγο :(

 

Σας φιλω ολες και τα μικρουλινάκια σας !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

 

Αναστασία μην το λυπάσαι..ρίξε ορό..εγώ έτσι την πάτησα και καταλήξαμε στην ανριβίωση και την κορτιζόνη,απο απλά φλέματα που κατάπινε...

 

Το εμβόλιο της γρίπης τελικά δεν θα το κάνω στον μικρό..

 

Άλλαξα και γιατρό και ο καινούργιο μου είπε να μην κάνω κανένα εμβόλιο γιατί απαγορεύεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε ντι εσάκι μη στενοχωριέσαι και αγχώνεσαι... αυτό συμβαίνει στα μωράκια που θηλάζουν, να έχουν μια στασιμότητα κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί ήδη τους πρώτους μήνες έχουν βάλει αρκετό βάρος. Αν το μωράκι σου έχει 6 περίπου πάνες βρεγμένες την ημέρα δε χρειάζεται να ανησυχείς. πόσο είναι το βάρος της;

 

Βρε Ντι Ες 8 μηνών κορίτσαρος! Δεν παίρνουν βάρος όπως στηυν αρχή τώρα...

Πόσα κιλά είναι και ανησυχείς? Νομίζω ότι δεν χρειάζεται... Η παιδίατρος τι λέει?

 

DS, για να σου απαντήσουμε σωστά βάλε όλα τα βάρη και τις ημερομηνίες...

Τα παιδιά που θηλάζουν έχουν άλλες καμπύλες ανάπτυξης σε σχέση με αυτά που δεν θηλάζουν και παρουσιάζουν στασιμότητα σε κάποια φάση...

Σταματα να ανησυχείς, είναι πολύ μεγάλη τώρα και το γάλα σου είναι μια χαρά...

 

 

ΝΤεσακι μην στεναχωριεσαι μωρε μια χαρα ειναι η μικρουλα σου! Αυτο ελειπε να περνουνε κ σε αυτη την ηλικια μηνα κ κιλο ειναι λογικο απο ενα σημειο κ μετα να υπαρχει στασιμιτητα ηξ πολυ μικρη προσληψη βαρους! Κ μενα αρκετους μηνες επερνε κ παιρνει 100- 200 γρ η κ καθολου αλλα δεν ανησυχω. Στειλε παντος λεπτομερειες που σου ειπε η φελινι κ βλεπουμε!

 

λοιπον κατα αρχην σας ευχαριστω πολυ ολες!!!

η μικρη ειναι 7,100kg προς το παρον ειμαστε μεσα στις καμπυλες και του θηλασμου και τις κανονικες(στο τσακ βεβαια, αλλα μεσα)!

μεχρι τον 4ο μηνα ειχαμε προβλημα, ειχαμε πεσει απο την καμπυλη γιατι ειχα προβλημα με την παραγωγη λογω ψευδοθηλων, οταν ανακαλυψαμε τι εφταιγε με τη συμβουλο, σιγα σιγα καλυτερευαν τα πραγματα και κοβοντας φυσικα τις ψευδοθηλες (με αποτελεσμα την αμεση αυξηση) αλλα και πετυχαινοντας περαιτερω αυξηση με το θηλαστρο.

ολα καλα, ακομα και η παιδιατρος (αρνητικη με το θηλασμο) μου ελεγε πως ευτυχως επιτελους κατι εκανα και πηγαιναν ολα καλα.

για αυτο εχω αγχωθει τοσο....η μικρη κερδισε αρκετο απο το χαμενο χρονο μπαινοντας και στις καμπυλες μας, αλλα αν μου μεινει στασιμη και αλλη μια εβδομαδα,μπορει να πεσουμε παλι...:(

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, καιρο εχω να σας 'δω'...περαστκα στα αρρωστουλικα, χρονια πολλα στους εορταζοντες, υπομονη στις ζηλιες κ αγαπη...τα μεγαλυτερα αδερφια φαγαμε μεγαλη ηττα καποτε:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

εγω αρχισα μαθηματα,το προγραμμα ειναι @#$#@ κ εχω και παλι πετρωμα στο ιδιο σημειο.....εχετε καμια καλη ιδεα γι'αυτο;λιπαρα εχουν κοπει προ πολλου....αλλα το παθαινω παρα πολυ συχνα, απο τον 4ο μηνα της ερατως καθε 10-15 μερες.....

Link to comment
Share on other sites

Χμμ μικρό μου ανήλικο εγώ τα κλασσικά θα σου πω... αυτά είχα κάνει όταν είχα παθει... συχνή θηλασμοί (όσο είναι εφικτό), κομπρέσες με ζεστό νερό, μασαζάκι και πολλά υγρά.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Από το πρωί προσπαθούσα να συνδεθώ αλλά κάτι έπαιζε...

Και τώρα να 'μαι!

Σήμερα έμεινα στο σπίτι και διεκπεραίωσα κάποιες από τις δουλειές που απαιτούνται για το διορισμό μου.

Φυσικά, είμαι κομμάτια! Έχω πολύ έντονες ενοχλήσεις στην κοιλιά και κάθε μετακίνηση την σκέφτομαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως ήρθατε!

ειναι καφε για θηλαζουσες μανουλες?

 

Mμμμ ε περίπου, όλοι οι καλοί χωράνε. Πολλές περιμένουμε να θηλάσουμε το μωρό #2, άλλες θηλάζουν το μωρό νο1, άλλες περιμένουν να θηλάσουν το μωρό νο2 ενω θηλάζουν το νο1, άλλες δεν θηλάζουν πια, από όλα έχει ο μπαξές. Ποικιλία έχουμε. Ένα είναι σίγουρο. Οτι γάλα και να πίνει το μωρό σου είσαι ευπρόσδεκτη.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθατε!

 

 

Mμμμ ε περίπου, όλοι οι καλοί χωράνε. Πολλές περιμένουμε να θηλάσουμε το μωρό #2, άλλες θηλάζουν το μωρό νο1, άλλες περιμένουν να θηλάσουν το μωρό νο2 ενω θηλάζουν το νο1, άλλες δεν θηλάζουν πια, από όλα έχει ο μπαξές. Ποικιλία έχουμε. Ένα είναι σίγουρο. Οτι γάλα και να πίνει το μωρό σου είσαι ευπρόσδεκτη.

:lol: :lol: Άψογη περιγραφή, όμως ξέχασες αυτές που θηλάζουν το νο 2 και 3 μαζί, αυτές που θηλάζουν το νο 4 κλπ κλπ:wink:

 

elizabeth καλωσήρθες, να σου ζήσει η μικρούλα σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Διάβασα λίγες σελίδες και κατάλαβα την κατάσταση που βρίσκονται τουλάχιστον οι παλιές.Πολλές 2ες εγκυμοσύνες(ευτυχώς όχι 5ες) και μωρουλίνια που έχουν γίνι ολόκληρα παιδάκια!

Λέγκω δεν κατάλαβα πότε έμεινες έγκυος εσύ?????

v@sso να μας προσέχεις τη Στεφανία και εύχομαι να περάσετε σύντομα το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας.

Τα δικά μου νέα είναι πως το Σάββατο η κόρη μου γίνεται ενός χρονού κι εγώ την θηλάζω ακόμη πράγμα που θα φαινόταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας αν δεν είχα μπει σε αυτό το forum.

Tι φαίνεται να έχω κερδίσει?

Η κόρη μου είναι ένα υγιέστατο μωρό που εως τώρα έχει κάνει ένα διήμερο πυρετό χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα!Εγώ αυτό το καταλογίζω στο θηλασμό!

Ο γιος μου είναι πλέον και επίσημα μαθητής νηπιαγωγείου και εκτός ότι αγαπάει απίστευτα την μικρή του αδελφή , βοηθάει κι εμένα σε ότι του ζητάω και έχει να κάνει με τη μικρή.

Ελπίζω όλες να είστε καλά και με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας σε όσες είστε εγκυμονούσες.

Ευτυχώς μάλλον που δεν παρακολουθούσα και πολύ γιατί δεν το έχω και σίγουρο ότι δεν θα με είχε συνεπάρει η κατάσταση για να κάνω τρίτο παιδάκι!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι νέα μητέρα και θηλαζω αποκλειστικα. Χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας. 1663255z5biza6uly.gif

 

Καλησπερα!

πρωτη φορα γραφω εδω.

ειναι καφε για θηλαζουσες μανουλες?

 

 

καλως ορισατε οι καινουριες!!!

να χαιρεστε τα παιδακια σας!!!!:)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μεράαααα... την ξέρετε την παροιμία είπαν στο λωλό να χ....; Εχθές δουλεψα με κέφι απ'το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα και στις 6.30 σκάει ένα πρόγραμμα για έκθεση φωτογραφίας που έπρεπε να φτιαχτεί για σήμερα και δούλεψα μέχρι τις 3 το βράδυ... Σήμερα είμαι κομμάτιαααααααα, ανακατωσούρες και ζαλάδες, και μάλλον θα ξαπλώσω λίγο τώρα που πήγε ο μικρός σχολείο γιατί δεν παλεύεται αλλιώς. Να βάλω και το σχετικό τραγούδι εεε;

Να χαιρετίσω τα καινούργια κοριτσάκια μας καθώς και τα παλιότερα που εχουμε καιρό να ακούσουμε νέα τους. :)

Καλημ

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...