Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[/font]

διαφωνώ γιατί να μην μπορείς να μιλήσεις με περισσότερα άτομα...θυμάμαι όταν πρωτομπήκα στο parents και μιλούσα στο chat ήμασταν συγρόνως πάρα πολλά άτομα..

 

 

ακριβώς γιάυτό το λόγο προτιμούσα κάποτε το chat, είχα χρόνο μιλούσα, δεν είχα δε μιλούσα...( σ.σ. πάντα από το γραφείο έμπαινα ), ενώ στο καφέ συμβαίνει το εξής, γράφω το πρωί που έχω χρόνο 5 πράγματα και ξανακαταφέρνω να μπω μεσημέρι...ποιο το νόημα αν πρέπει να πάω 100 σελιδες πίσω ???

 

 

 

ναι αλλα αν εγω θελω να γραψω κατι που θελω να το δει η χ ή ψ που δεν ειναι online τι γινεται? ενω με τα καφε τουλαχιστον μπορεις να δεις νεα καποιας κοπελας που σε ενδιαφερει οποια ωρα και αν αυτη μπηκε.....

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλετε να χαλάσετε το κλίμα που υπάρχει στα καφέ?

Περνάμε πολύ ωραία.

Εδώ κάποιες φορές αργεί να φορτώσει το site και περιμένουμε πώς και πώς,όχι να κλείσει το καφέ μας........

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τα κοριτσια.... αν κλεισουν τα καφε δεν υπαρχει η δυνατοτητα απο τα chat να μιλαμε με τα κοριτσια που εχουμε κοινα ενδιαφεροντα....

Ελπιζω να βρεθει μια άλλη λύση.......αλλιως θα χασω τις φιλεναδες μου.....

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποιος προτεινει να καταργηθουν τα καφε και να αντικατασταθουν απο τα chat, απλα ΔΕΝ εχει ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τη χρησιμοτητα των καφε.

 

Δεν ανταλλαζουμε απλα καλημερες. Ξερετε ποσες φορες εχω περασει αγνωνιες και μπαινοντας να δω τα προηγουμενα ποστ, μου δινει την εξηγηση μια αλλη κοπελα?? Απλα διοτι τα καφε εχουν δημιουργηθει απο ομαδες ατομων που περνανε τα ιδια πραγματα, την ιδια περιοδο....η βοηθεια που εχουμε λαβει ειναι τεραστια και ηθελα μαλιστα να σας ευχαριστησω που μας δωσατε την ευκαιρια να εχουμε ενα τετοιο βοηθημα...

 

Το chat ειναι για ατομα που θελουν να σκοτωσουν την ωρα τους μια δεδομενη στιγμη. Ασχετο....

 

Ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ της καταργησης τους....καταλαβαινω τον ογκο τους, αλλα ειμαι σιγουρη οτι λυση τεχνικη θα βρεθει. ΤΕΧΝΙΚΕΣ λυσεις, βρισκονται....το να χαλας ενα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ εργο, δεν ειναι λυση, ειναι πισωγυρισμα για ενα τοσο σημαντικο site...

Link to comment
Share on other sites

Mε καλύπτουν απόλυτα όλες οι κοπέλες που έγραψαν παραπάνω... Το καφέ μας στην προκειμένη φάση της ζωής μας είναι συντροφιά, παρηγοριά, σύμβουλος, ψυχολόγος...

Ειδικά για νέες μαμάδες που κλείνονται λίγο περισσότερο στο σπίτι, που ζουν πρωτόγνωρες καταστάσεις, που πολλές φορές η κούραση τις καταβάλει τα καφέ είναι αυτά που λίγες στιγμές μέσα στη μέρα μας δίνουν χαρά και κουράγιο και δύναμη και λύσεις.

Με ρωτάτε εμένα τι θα απογίνω που όλες οι φίλες μου είναι ελεύθερες και εξαφανισμένες από όταν έκανα το μωρό? Θα μου αλλάξετε που θα μου αλλάξετε το nickname θα καταργήσετε και τα καφέ... πάει χάθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Mε καλύπτουν απόλυτα όλες οι κοπέλες που έγραψαν παραπάνω... Το καφέ μας στην προκειμένη φάση της ζωής μας είναι συντροφιά, παρηγοριά, σύμβουλος, ψυχολόγος...

Ειδικά για νέες μαμάδες που κλείνονται λίγο περισσότερο στο σπίτι, που ζουν πρωτόγνωρες καταστάσεις, που πολλές φορές η κούραση τις καταβάλει τα καφέ είναι αυτά που λίγες στιγμές μέσα στη μέρα μας δίνουν χαρά και κουράγιο και δύναμη και λύσεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!

(Για να μην γράφω και 'γω τα ίδια)

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ admin δεν θα μπορούσατε να βάλετε ένα όριο; Π.χ κάθε μέλος να μην μπορεί να μπαίνει παραπάνω από 2 ή 3 φορές την ημέρα σε κάθε καφέ. Έτσι δεν θα τα χρησιμοποιούμε για καλημέρες, καλησπέρες, καληνύχτες, δεν θα γεμίζει η βάση δεδομένων αλλά θα μπορούμε να γράφουμε αυτά που παραγματικά μας απασχολούν ή μας χαροποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος προτεινει να καταργηθουν τα καφε και να αντικατασταθουν απο τα chat, απλα ΔΕΝ εχει ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τη χρησιμοτητα των καφε.

 

Δεν ανταλλαζουμε απλα καλημερες. Ξερετε ποσες φορες εχω περασει αγνωνιες και μπαινοντας να δω τα προηγουμενα ποστ, μου δινει την εξηγηση μια αλλη κοπελα?? Απλα διοτι τα καφε εχουν δημιουργηθει απο ομαδες ατομων που περνανε τα ιδια πραγματα, την ιδια περιοδο....η βοηθεια που εχουμε λαβει ειναι τεραστια και ηθελα μαλιστα να σας ευχαριστησω που μας δωσατε την ευκαιρια να εχουμε ενα τετοιο βοηθημα...

 

Το chat ειναι για ατομα που θελουν να σκοτωσουν την ωρα τους μια δεδομενη στιγμη. Ασχετο....

 

Ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ της καταργησης τους....καταλαβαινω τον ογκο τους, αλλα ειμαι σιγουρη οτι λυση τεχνικη θα βρεθει. ΤΕΧΝΙΚΕΣ λυσεις, βρισκονται....το να χαλας ενα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ εργο, δεν ειναι λυση, ειναι πισωγυρισμα για ενα τοσο σημαντικο site...

συμφωνώ απολυτα και έχω να πω ότι όσες φορές και να μπήκα στα chat δεν βλέπω σχεδόν καμία γνωστή , και από τότε που καταργήθηκε το καφέ με τις φιλεναδίτσες του χειμώνα έχω χάσει τις φίλεναδίτσες μου. ευτυχως που υπάρχουν τα πμ και ανταλλάσω καμιά κουβέντα αλλά ως πότε θα πάει έτσι? ας βρεθεί μια λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ admin δεν θα μπορούσατε να βάλετε ένα όριο; Π.χ κάθε μέλος να μην μπορεί να μπαίνει παραπάνω από 2 ή 3 φορές την ημέρα σε κάθε καφέ. Έτσι δεν θα τα χρησιμοποιούμε για καλημέρες, καλησπέρες, καληνύχτες, δεν θα γεμίζει η βάση δεδομένων αλλά θα μπορούμε να γράφουμε αυτά που παραγματικά μας απασχολούν ή μας χαροποιούν.

 

 

συμφωνώ για άλλη μια φορά. ακόμα και εχθές είδα να ανοιγουν τόπικ χωρίς καμια ουσία! απλα να ενημερώνουν για την επικαιρότητα. μήπως θα ΄πρέπει να μπουν κάποια όρια?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ για άλλη μια φορά. ακόμα και εχθές είδα να ανοιγουν τόπικ χωρίς καμια ουσία! απλα να ενημερώνουν για την επικαιρότητα. μήπως θα ΄πρέπει να μπουν κάποια όρια?

 

δεν διαφωνώ σ'αυτό...την επικαιρότητα έτσι και αλλιώς οι περισσότερες από εμάς την μαθαίνουμε από άλλα site...εκτός εάν είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ενα πραγμα θα πω....

στα θεματα για διαγραφη υπαρχουν 14 σελιδες εκ των οποιων αρκετες ειναι απο παλια καφε.... γιατι δεν σβηνονται εκεινα?τοτε ποιος ο σκοπος του να μας κλειδωνετε καθε τοσο το θεμα μας και να το εντασσετε στην συγκεκριμενη ενοτητα?????

και τελικα οχι δεν θελουμε να καταργηθουν τα καφε και επισης δεν θελουμε να μιλαμε σε τσατ διοτι αν το θελαμε θα το ειχαμε κανει ηδη στα χιλιαδες τσατ που υπαρχουν στο διαδικτυο....

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα πραγμα θα πω....

στα θεματα για διαγραφη υπαρχουν 14 σελιδες εκ των οποιων αρκετες ειναι απο παλια καφε.... γιατι δεν σβηνονται εκεινα?τοτε ποιος ο σκοπος του να μας κλειδωνετε καθε τοσο το θεμα μας και να το εντασσετε στην συγκεκριμενη ενοτητα?????

και τελικα οχι δεν θελουμε να καταργηθουν τα καφε και επισης δεν θελουμε να μιλαμε σε τσατ διοτι αν το θελαμε θα το ειχαμε κανει ηδη στα χιλιαδες τσατ που υπαρχουν στο διαδικτυο....

συμφωνώ απολύτως

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

καλα δε το συζητω οτι δεν μου αρεσει καθολου το οτι εκλεισαν τα καφε μας,

μπηκα κανα δυο φορες στο chat και έμενα μονο εαν εβλεπα καποια φιλεναδιτσα μου μεσα,

ειναι ακριβως οπως αναφερθηκαν τα κοριτσια παραπανω, νιωθεις σα να μπαινεις αναμεσα σε μια συζητηση και να λες τα δικα σου, ενταξει δε λεω μπορεις να πεις ενα γεια αλλα εαν δε σε γνωριζει και ο αλλος, εαν δε ξερει την ιστορια σου και εαν δεν υπαρχουν κοινα ενδιαφεροντα, ειναι λιγο αβολα, τι να πω!

μακαρι να βρεθει λυση γιατι δε μας αρεσει καθολου αυτο!!!!!!!!!!

as1cEXX08j-0030NjQ3MWJ8MjAxOTI0YnxJXCdtIHByZWduYW50.gifMarchBaby.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι εδώ για να κρίνω κανέναν, πραγματικά. Απλά να πω και εγώ δυο κουβέντες. Πραγματικά το chat και το forum δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως σχέση. Όσοι είναι χρόνια χρήστες του διαδικτύου το γνωρίζουν καλά. Προσωπικά chat έκανα σε κανάλι με γνωστούς και φίλους. Εδώ δε θα έκανα ποτέ. Τα μέλη είναι απίστευτα πολλά και αποκλείεται να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Στα καφέ του φόρουμ έχω συμμετάσχει λίγες φορές αλλά τα έχω διαβάσει πολλές. Όντας διαχειρίστρια σε άλλα forums με εντελώς άλλη θεματολογία, ξέρω καλά τι σημαίνει να μην αντέχει ο server και posts με καλημεροκαληνυχτίσματα που είναι εντελώς άνευ λόγου. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με τους διαχειριστές. Και προσωπικά αν ήθελα να πω καλημέρα και να ρωτήσω τι κανει μια κοπέλα θα επέλεγα το pm. Και όπως βλέπω από τα posts οι κοπέλες είναι διατεθημένες να σταματήσουν αυτού του είδους τα ποσταρίσματα. Αντίθετη είμαι και στα υπο-καφέ "Μανούλες Απρίλιου" κ.λπ. Ήμουν ενεργό μέλος τους όσο ήμουν έγκυος και πραγματικά βοηθήθηκα γιατί συνομιλούσα με κοπέλες στην ίδια φάση. Πρέπει όμως να βρεθεί άλλη λύση ώστε αυτά τα καφέ να διατηρηθούν γιατί τα θέλει η πλειοψηφία των μελών αλλά να μην επιβαρύνουν το forum. Είμαστε ευγνώμονες για την ύπαρξη του χώρου αυτού που μας φιλοξενεί αλλά πρέπει να γίνονται πράγματα για να το κάνουμε καλύτερο και όχι χειρότερο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμμετέχω ούτε στο τσατ ούτε στα καφέ γιατί δεν έχω τόσο χρόνο.

Το έκανα παλαιότερα (σε άλλο φόρουμ) και πραγματικά καταλαβαίνω τόσο τη χρησιμότητά τους όσο και τις διαφορές τους.

Νομίζω όμως ότι τα καφέ παραείναι πολλά

Καφέ για μανούλες ανά μήνα φέτος, του χρόνου, πέρυσι

Καφέ για α, β, γ τρίμηνο

Καφέ εντοπιότητας, νομού πόλης, γειτονιάς

καφέ χωρισμένων, παντρεμένων, αρραβωνιασμένων

καφέ ενός παιδιού, διδύμων, τριδύμων

Καφέ απλώς για καφέ

και δεν αναφέρω τα καφέ του θηλασμού (τα οποία θεωρώ και τα σημαντικότερα).

Και πραγματικά πάνω από τα μισά όσων γράφονται είναι καλημέρες καλησπέρες και χιούμορ που συνήθως το καταλαβαίνουν μόνο οι καθημερινά συμμετέχουσες στο καφέ.

Μήπως κάπου το έχουμε παρακάνει βρε παιδιά?

Με κουράζει πολύ να κάνω log-in κάθε μέρα και να βλέπω 4-5-6 σελίδες από τις οποίες οι μισές είναι καφέ.

Νομίζω πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή και να κάνει η διαχείριση το έργο της αλλά και να μη χαθεί αυτή η επικοινωνία των μελών που είναι τόσο σημαντική....με τρία τέσσερα το πολύ καφέ νομίζω ότι αυτό επιτυγχάνεται.

Για πιο εξειδικευμένη επικοινωνία υπάρχουν τα πμ, το facebook, msn και όχι το parents

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το "Καλημέρα & Καλησπέρα" Προάγουν πολλά.

 

Το πρώτο που προάγει είναι οι καλοί τρόποι.

 

Όταν μπαίνεις σε ένα σπίτι δεν χαιρετάς? Οταν φεύγεις δεν αποχαιρετάς?

 

Φυσικά και το κάνεις.

 

Εν πάση περιπτώση εάν το πρόβλημα είναι ο χώρος του server που είναι απόλυτα κατανοητό τότε να δούμε πως θα βοηθήσουμε την κατάσταση μιας και αρκέτες/τοι από εμάς θέλουν τα καφέ. (Φυσικά και εγώ)!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Απαιτώ απ αυτή την κυρία να ζητήσει συγνώμη σε ΌΛΕΣ ΜΑΣ που γράφουμε εδώ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1336149&postcount=2

 

Ψυχραιμία...

 

Ποιό είναι το πρόβλημα;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν ειμαι υπερ της καταργησης των καφε κ της λειτουργειας του τσατ.

1ον. Για να συνδεθεις στο τσατ πρεπει να εχει συνδεση υψηλης ταχυτητας που δεν εχουμε ολοι. Εγω πχ με τη δικη μου σπανια μπορω να συδεθω κ πολλες φορες καθολου.

2ον. Στα πιο εξειδηκευμενα καφε (θηλασμος, εγκυμοσυνες κλπ) πολλες φορες γραφονται σημαντικες πληροφοριες που ειναι κριμα να μην διαβαζονται απο ολους του συμμετεχοντες. Συχνα ομως αυτες οι πληροφοριες δεν ενδιαφερουν το συνολο των μελων του φορουμ ωστε να μπουν σε ενα ξεχωριστο τοπικ. (πχ ποσα κιλα ειναι το δικο μου μωρακι στην 30η εβδομαδα). Ενδιαφερει ομως μια μαμα που ειναι ακριβως στην ιδια εβδομαδα. Επισης τετοιες πληροφοριες δεν μπορει να δωσει μια μαμα που γεννησε πριν ενα χρονο γιατι απλα δεν θυμαται.

3ον Στα καφε αυτα συμμετεχουν ατομα τα οποια εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα κ τις ιδιες ανησυχιες κατα τη χρονικη στιγμη που συμμετεχουν. Οποτε αυτοματα μεταξυ τους δημιουργειτε ενας πιο ισχυρος δεσμος. Αλλωστε ενας απο τους λογους που μπαινουμε σε ενα τετοιο σαιτ περαν της ενημερωσης ειναι κ η δημιουργεια "φιλων" με τους οποιους να μπορεις να μοιραστεις καποιες ανησυχιες σου, ενα προσωπικο σου προβλημα.

Και αυτο που λεω δεν εχει να κανει με τη δημιουργεια "κλικας" (οπως εχει αναφερθει πολλες φορες στο παρελθον, δεν ειναι "κλειστα κλαμπ" τα καφε, μπορει ο καθενας που θα γραφτει σημερα να συμμετεχει σε αυτα.

4ον πολλες φορες μπαινουμε κ θελουμε μια αμεση απαντηση σε καποιο θεμα απο καποιον που εχει τις ιδιες ανησυχιες με μας (εστω ενα λογο παρηγοριας). Αυτο δυσκολα θα γινει στο τσατ. Γιατι εγω μπορει να μπω στις 3 το μεσημερι κ η επομενη 3-4 ωρες μερα.. Οποτε μαλλον δεν θα δει την αναρτηση μου για να μου απαντησει.

Και υπαρχουν πολλα θεματα που τα θεωρουμε "χαζα" ή ντρεπομαστε να ρωτησουμε σε ενα ευρυτερο φορουμ ενω μας ειναι πιο ευκολο να τα πουμε απευθυνομενοι σε μια ομαδα 20-30 ατομων τα οποια γνωριζουμε εκ των πραγματων οτι περνανε την ιδια φαση με μας οποτε δεν θα μας κοροιδευουν.

 

Πιο πολύ δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω !!!!

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...