Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καρότσι για δίδυμα...


il

Recommended Posts

Γειά σας, περιμένω και εγώ δύο δίδυμα κοριτσάκια τον Ιούλιο και ψάχνουμε για καρότσι :D .

Θα θέλαμε να το χρησιμοποιούμε από την αρχή αφού θα γεννηθούνε τα μωρά καλοκαίρι και γι αυτό σκεφτόμαστε το maclaren twin techno.

Mήπως μπορεί μία μανούλα που το έχει να μου πει τι διαστάσεις έχει ανοικτό; Στον κατάλογο του mothercare και σε διάφορα sites βρήσκω μόνο τι διαστάσεις έχει κλειστό. Επίσης έχουμε μικρό αυτοκίνητο: citroen saxo. Γνωρίζετε αν χωράει στο πορτ παγκάζ, έστω και διαγώνια;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε toyota corolla χωραει τσιμα τσιμα

σου προτεινω αν ειναι ευκολο να περασεις απο ενα μαγαζι και να το δοκιμασεις πρωτα. Μη κλεισεις με τιποτα αν δεν ειστε σιγουροι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και στο honda civic (485 λίτρα)χωράει διαγώνια όχι πολύ άνετα.Τώρα υποθέτω πως το saxo εχει ακόμη μικρότερο χώρο...

Ανοιχτό όπως το μέτρησα από τροχό σε τροχό είναι περίπου 73-74 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τις διαστάσεις. Οπότε περνάει λογικά άνετα από τις συνηθισμένες πόρτες και ασανσέρ :wink:

Θα προσπαθήσω να πάω σε καποιο κατάστημα και να πείσω την πωλήτρια να δοκιμάσω αν χωράει. Αλλιώς πρέπει να δώ για εναλλακτικές λύσεις. Κάποιος μου είπε για σχάρα, αλλά δε ξέρω αν βολέβει :?:

Μήπως έχετε δοκιμάσει αυτό το καρότσι σε παρόμια μικρά αυτοκίνητα πχ peugeot 106, corsa κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι σε παλαιού τύπου ασανσερ δεν χωράει κάνενα διπλό καρότσι!!!! Σε πότρες δεν έχει πρόβλημα.

Οσον αφορά το αυτοκίνητο έχω Opel Corsa τρίπορτο και δεν χωράει!!!! Στο Peugeot 206 χωράει διαγώνια και στο Seat Leon χωράει πάλι διαγώνια. Και όταν λέμε χωράει διαγώνια πρέπει να βγάζεις την εταζέρα του πορτ παγκαζ!!!!!!! Αν θες να δοκιμάσεις αν χωράει πήγενε στο μαγαζί KIDS COM στην Κηφισίας στο Μαρούσι. Το έχουνε και μπορείς να το τσεκάρεις πολύ εύκολα γιατί παρκάρεις ακριβώς έξω από το μαγαζί.

Σε πολύ λίγα αυτοκίνητα χωράει τελείως οριζόντια!!!!! Το λέω αυτό γιατί στα αυτοκίνητα που μπαίνει διαγώνια, δύσκολα μπορείς να βάλεις βαλίτσες, παρκοκρέββατα..... Για τη σχάρα δεν το συνιστώ... Είναι 11,5 kgr το καρότσι και θα βαρεθείς να δένεις και να ξεδένεις......

Επειδή έχεις χρόνο δες μήπως βρείς κάποιο άλλο καρότσι από το internet και να το παραγγείλεις. Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8735

Επίσης αν όταν βγαίνεις με τα παιδιά είστε πάντα δυο άτομα πάρε δύο καρότσια που χωράνε σίγουρα. Στο Corsa χωράνε.

Αυτά!!!

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια!!!!!!

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς το twin techno έχουμε. Το προτίμησα επειδή ήταν το πιο στενό σε φάρδος. Σε παλιό ασανσέρ (τέτοιο έχουμε :roll:) δεν χωράει με τίποτα. Μόνο κλειστό. Στο αυτοκίνητο (Golf 3θυρο) χωράει τσίμα-τσίμα διαγώνια, χωρίς την εταζέρα φυσικά! Εννοώ ότι φτάνει μέχρι την ταπετσαρία και βάζουμε πετσετάκι για να μη λερώνεται από τις ρόδες. Και στριμώχνεις τα υπόλοιπα πράγματα στα κενά, ανάμεσα στα καθισματάκια των μωρών, πίσω από τα μπροστινά καθίσματα, στα πόδια του συνοδηγού και πάνω του φυσικά :lol:! Όποτε ταξιδεύουμε είμαστε πιο τίγκα από τίγκα! Στις αρχές στέλναμε πολλά πράγματα λίγες μέρες πριν πάμε στον προορισμό μας με άλλο μέσο και ακολουθούσαμε κι εμείς!

Δεν νομίζω πάντως να υπάρχει καλύτερη λύση. Είναι γενονός ότι δύο παιδιά ισοδυναμούν με άπειρα πράγματα. Το καλύτερο ίσως είναι να έχεις αυτοκίνητο τεράστιο, τύπου μεγάλου τζιπ που έχει μεγάλο πορτ-μπαγκάζ και είσαι άνετος!

 

Πάντως μην αγχώνεσαι! Όλα γίνονται! Και το καλύτερο είναι μία δοκιμή. Πήγαινε στο κατάστημα που σου προτείνει η cjohnson για να σιγουρευτείς!

.png
Link to comment
Share on other sites

και στο mothercare και στο Λητω το ειχανε και φανταζομαι ακομα

 

Εγω αυτο κοιταζα, ειχα παει στο mothercare το κατεβασα κατω και το δοκιμασα...και δε το πηρα...μη κολλας

 

τσεκαρε το πρωτα και παρτο απο οπου θελεις

 

ψαξε και στο ιντερνετ εχει απιστευτες διαφορες σε μερικα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο citroen saxo δε χωραει με τιποτα κανένα καρότσι διδυμων. Εχουμε κι εμεις αυτό το αμαξι και μάλιστα πενταθυρο. Ακόμα και χωρίς τη μπακαζιερα δε χωράει με τιποτα ούτε διαγώνια.Μάλλον πρεπει ναπάρεις άλλο αμάξι.

eNortjK1UjKzMLM0V7IGXDAS-gKw47.png
Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ λίγα αυτοκίνητα χωράει τελείως οριζόντια!!!!!

Επειδή έχεις χρόνο δες μήπως βρείς κάποιο άλλο καρότσι από το internet και να το παραγγείλεις. Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8735

Επίσης αν όταν βγαίνεις με τα παιδιά είστε πάντα δυο άτομα πάρε δύο καρότσια που χωράνε σίγουρα. Στο Corsa χωράνε.

Αυτά!!!

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια!!!!!!

 

Πραγματικά μέχρι στιγμής μόνο το καρότσι της INGLESINA για δίδυμα έχω βρει να χωράει οριζόντια στο saxo (πεντάθυρο) αλλα δε ξέρω αν είναι για νεογέννητα. Κάποιοι πωλητές λένε ναι, αλλά στο internet οχι. Μάλιστα ένας πωλητης είπε ότι το καρότσι αυτο και το aria pegpergo είναι αρκετά καλά για νεογέννητα αλλά όχι για πάρα πολλές ώρες :roll::?:

Και ευχαριστώ πολύ για το link! Είναι θησαυρός site για αγορές! Ειδικά στα δίδυμα που όλα τα χρειαζόμαστε διπλά, η οικονομία είναι πολύ σημαντική :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο citroen saxo δε χωραει με τιποτα κανένα καρότσι διδυμων. Εχουμε κι εμεις αυτό το αμαξι και μάλιστα πενταθυρο. Ακόμα και χωρίς τη μπακαζιερα δε χωράει με τιποτα ούτε διαγώνια.Μάλλον πρεπει ναπάρεις άλλο αμάξι.

 

Πεντάθυρο έχουμε και εμείς. Μέχρι στιγμής έχω βρει το καρότσι της INGLESINA για δίδυμα που χωράει τέλεια οριζόντια. Ίσως να χωράει και της PEG PEREGO.

Δυστυχώς φοβάμαι ότι τα υπόλοιπα καρότσια μόνο διαγώνια θα μπαίνουν στο αυτοκινητάκι μας, αλλά τι να κάνουμε; Καινούριο αυτοκίνητο και γέννα διδύμων με την παρελκόμενη προίκα δε συνδιάζονται εύκολα οικονομικά :lol:

Όπότε ψάχνουμε την καλύτερη δυνατή λύση!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το περεγκο οριζοντια το εχω ορθιο με βγαλμενη την εταζιερα

 

Γατούλα, το aria της perego το είχατε χρησιμοποιήσει και όταν τα μωράκια ήταν νεογέννητα;

 

Το διαφορετικό πλάτος των θέσεων σας εξυπηρετεί ή σας προβληματίζει; :?:

Link to comment
Share on other sites

ειμασταν χειμωνιατικοι!

το χρησιμοποιησα απο τον 4ο μηνα χωρις προβλημα

οσο για τη διαφορα θεσεων το οτι η αναστασια ειναι 8,5 και ο βασιλης 12 κιλα σου λεει κατι? :lol::lol::lol:

 

με καταβολεψε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Εγώ το aria το χρησιμοποίησα μόλις σαράντησ.Αν κόψεις με ένα μαχαιράκι τα λουράκια πίσω από το κάθισμα αυτό ξαπλώνει.Μια χαρά.Και φυσικά ελαφρύ γιατί με δύο μωρά 9 μηνών να είναι ήδη 11 και 10 κιλά καταλαβαίνει κανείς τι τραβάω μία μάνα 57 κιλά.

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Εγώ το aria το χρησιμοποίησα μόλις σαράντησ.Αν κόψεις με ένα μαχαιράκι τα λουράκια πίσω από το κάθισμα αυτό ξαπλώνει.Μια χαρά.Και φυσικά ελαφρύ γιατί με δύο μωρά 9 μηνών να είναι ήδη 11 και 10 κιλά καταλαβαίνει κανείς τι τραβάω μία μάνα 57 κιλά.

 

kai πως το ξαναφτιαξες καλε????? :roll:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούργιο μέλος .Έχω ένα αγοράκι 4 χρονών και τώρα είμαι 8,5 μηνών έγκυος σε δίδυμα κοριτσάκια.Το πρόβλημά μου είναι το καρότσι διδύμων.Διάβασα στο forum για τα δύο πιο δημοφιλοί καροστάκια.Της peg perego και της maclaren. Πήγα στα καταστήματα και τα είδα.Της peg perego μου άρεσε πάρα πολύ αλλά είναι από 6 μηνών και πάνω.Δηλαδή όλο το καλοκαίρι δεν θα πρέπει να τα βγάλω έξω καθόλου.Της maclaren δεν μου άρεσε πολύ. Δεν ξέρω τι να κάνω.Έχω ήδη από το γιο μου ένα μονό.Σκέφτηκα να πάρω άλλο ένα φτηνό και από Σεπτέμβριο να πάρω της peg perego.Αλλά δεν θα μπορώ να τα βγάλω έξω και τα δύο μόνη μου.Μήπως γνωρίζει κανένας για κάποιο άλλο καρότσι?

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι Αθηνα περνα απο ενα καταστημα Λητω, θα βρεις καμια 10αρια διδυμοκαροτσα και θα αποφασισεις πολυ καλυτερα

Εγω θυμαμαι σαν συμπαθητικα και τα Iglesina και τα Greco καπως ετσι λεγονταν

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...