Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Melina, αν θηλάζεις αποκλειστικά, ελεύθερα και στο στήθος (δηλ. θηλάζει όποτε θέλει το παιδί και στο στήθος, όχι με θήλαστρο και μπιμπερό), τότε μη φοβάσαι τίποτα. Προς Θεού, μη δώσεις πιπίλα, το μωρό σου μάλλον αρχίζει να εξερευνά... το σώμα του με το στόμα του. :) Μάλιστα, σε λίγο καιρό θα αρχίσει να βάζει και τα πόδια του στόμα του. Όταν αρχίσει να στέκεται καθιστό, τότε αυτή η συμπεριφορά θα εκλείψει από μόνη της.

 

Ναι αποκλειστικά θηλάζω(χωρίς θήλαστρο κ μπιμπερό). Δεν ήξερα ότι είναι τόσο εύκολο να την "γλιτώσουμε". Μέχρι στιγμής νόμιζα ότι θα πρέπει ουσιαστικά να διαλέξω ή πιπίλα ή δάχτυλο. Είναι ενθαρρυντικό το ότι μπορεί να μην χρειαστεί τίποτα από τα δύο γιατί αυτό καταλαβαίνω από τις απαντήσεις σας. Δηλαδή υπάρχουν παιδιά που μεγαλώνουν χωρίς να πιπιλάνε κάτι ή που κόβουν είτε την πιπίλα είτε το δάχτυλο χωρίς να φτάσουν σε πιο μεγάλη ηλικία;

 

Πάντως κ τα δύο έχουν αρνητικά, το θέμα είναι πιο είναι το χειρότερο... Αυτό μόνο γονείς με εμπειρία κ από τα δύο το ξέρουν καλύτερα γι' αυτό ρωτάω εδώ για να μου δώσετε τα φώτα σας ώστε να προλάβω τις όποιες αρνητικές εξελίξεις στο μέλλον.

 

Κ κάτι τελευταίο. Επειδή ανέφερες το θήλαστρο, αν θελήσω να χρησιμοποιήσω τι γίνεται; Να το αποφύγω; Απλά το σκέφτομαι για να μπορώ να κάνω κάποια πράγματα χωρίς να είμαι με την ψυχή στο στόμα αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή υπάρχουν παιδιά που μεγαλώνουν χωρίς να πιπιλάνε κάτι ή που κόβουν είτε την πιπίλα είτε το δάχτυλο χωρίς να φτάσουν σε πιο μεγάλη ηλικία;

 

Τα παιδιά θέλουν να πιπιλάνε ένα και μόνο πράγμα: το στήθος της μαμάς.

Αν για κάποιο λόγο δεν έχουν το ελευθέρας στο στήθος, τότε θα πρέπει να πιπιλίσουν κάτι άλλο (δάχτυλο, πιπίλα κλπ).

 

Η 23 μηνών κορούλα μας (θηλάζει ακόμα) δεν δέχτηκε ποτέ πιπίλα. Την έφτυνε. Και με το δίκιο της. Συγκρίνεται με το "ζωντανό" πράγμα; :)

 

Επίσης, τα δάχτυλά της τα έβαζε για κάποιο λίγο καιρό στο στόμα της (στο στάδιο "εξερεύνησης" που σου ανέφερα) και το σταμάτησε από μόνη της, χωρίς να ανακατευτούμε εμείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι τελευταίο. Επειδή ανέφερες το θήλαστρο, αν θελήσω να χρησιμοποιήσω τι γίνεται; Να το αποφύγω; Απλά το σκέφτομαι για να μπορώ να κάνω κάποια πράγματα χωρίς να είμαι με την ψυχή στο στόμα αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

 

Αν και ανέφερα το θήλαστρο, αυτό που ουσιαστικά εννοούσα ήταν το μπιμπερό (ή ποτηράκι).

Ότι και να λέμε, το μπιμπερό δεν προσφέρει εφάμιλη εμπειρία με το στήθος. Η χρήση του, επομένως, δεν μπορεί να ικανοποιήσει το ένστικτο του πιπιλίσματος του παιδιού, άρα μπορεί το παιδί να αρχίσει να πιπιλάει άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ανέφερα το θήλαστρο, αυτό που ουσιαστικά εννοούσα ήταν το μπιμπερό (ή ποτηράκι).

Ότι και να λέμε, το μπιμπερό δεν προσφέρει εφάμιλη εμπειρία με το στήθος. Η χρήση του, επομένως, δεν μπορεί να ικανοποιήσει το ένστικτο του πιπιλίσματος του παιδιού, άρα μπορεί το παιδί να αρχίσει να πιπιλάει άλλα πράγματα.

 

Κατάλαβα τι εννοείς. Άρα πιστεύεις ότι καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιήσω θήλαστρο. Εσείς πώς αντιμετωπίσατε το να χρειάζεται π.χ να πας έναν οδοντίατρο; Να κάνω απλά υπομονή κ θα γίνουν πιο εύκολα τα πράγματα; Γιατί σε αυτή τη φάση ενώ θηλάζω δημόσια π.χ σε μια βόλτα χαλαρά δεν ξέρω τι να κάνω σε τέτοιου είδους υποχρεώσεις.

 

23 μηνες! μπραβο! θέλω να σας μοιάσω!:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Οχι, να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο. Απλά, αν το χρησιμοποιήσεις για π.χ. τα μισά γεύματα την ημέρα, τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Κι εμείς το χρησιμοποιήσαμε σε κάποια φάση και δίναμε 1 γεύμα την ημέρα (για να κοιμάται λίγο η μαμά). Απλά, ακόμα κι έτσι, δεν είναι για να βασιστείς για να κλείσεις ραντεβού. Υπήρχαν ημέρες μεγάλης ανησυχίας (π.χ. οδοντοφυΐα) που δεν δεχόταν με τίποτα μπιμπερό, ήθελε στήθος οπωσδήποτε.

 

Τα πράγματα σίγουρα γίνονται πιο εύκολα με τον καιρό.

 

Μπράβο σου που δεν κολώνεις να θηλάζεις δημόσια, η γυναίκα μου ζοριζόταν πολύ στην αρχή, τώρα το κάνει πιο εύκολα.

 

Πριν το 6μηνο ούτε να διανοηθούμε να πάει η σύζυγος στο γιατρό. Μετά, πηγαίναμε όλοι μαζί κι εγώ κρατούσα τη μικρή και βολτάραμε έξω απ το γιατρό. 1μισυ ώρα μπορεί να αντέξει το παιδί, άνετα. Απλά, πρέπει να βρείς τις ώρες που το μικρό σου έχει καλή διάθεση και να κανονίσεις τότε το ραντεβού σου.

 

Επεκταθήκαμε όμως και βγήκαμε εκτός θέματος (δαχτυλοπιπίλισμα ήταν...) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα δεν εμμενουν ολα τα παιδακια στο δαχτυλο...Αυτο θα φανει στην πορεια. Οι δικες μου οταν δεν τις απασχολουσα, κατευθειαν εβαζαν το δαχτυλο στο στομα, απο βρεφη αλλα και αργοτερα.

 

Να σας πω τωρα τα νεωτερα μου. Ενω επρεπε να παμε στον παιδοοδοντιατρο (ο οποιος την παρακολουθει απο 4 χρονων)την οχταχρονη κορη μου πριν μηνες, καθυστερησαμε και εν τω μεταξυ επεσαν τα μπροστινα δοντια οπως περιμεναμε και αρχισαν να φυτρωνουν και να πρωτοεμφανιζονται τα νεα δοντακια.

 

Σε αυτη τη φαση πηγαμε στον παιδοοδοντιατρο, προσφατα δηλαδη και οταν την ειδε, μας ειπε οτι καθυστερησαμε και ηδη η ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ εχει ξεκινησει γιατι εμφανιστηκαν τα νεα δοντια.

 

Αυτο συμβαινει γιατι βαζοντας το δαχτυλο γερα μεσα στο στομα, ακινητοποιει τους μυς της ανω γναθου ενω εργαζονται οι μυες του μαγουλου. Το αποτελεσμα ειναι η επανω γναθος να αρχισει να προεκτεινεται προς τα μπροστα.

 

Επισης το δαχτυλοπιπιλισμα σε εμας, εμποδιζει τα δοντακια τα καινουργια, να κατεβουν κατω με αποτελεσμα οι ριζες να αναπτυχθουν προς τα πανω, στα εσωτερικα ουλα αλλα τα δοντακια να μην κατεβαινουν για να ενωθουν με τα κατω δοντια γιατι τα εμποδιζει το δαχτυλο...

 

Ετσι, αν συνεχισει, οι ριζες θα ολοκληρωσουν την αναπτυξη τους οποτε τα δοντακια θα δε θα μεγαλωσουν, και ως αποτελεσμα θα υπαρχει χασμα αναμεσα στην πανω και στην κατω οδοντοστοιχια!!!

 

 

Να ξερετε ομως οτι η δικια μου κορη βαζει ολο το δαχτυλο μεσα και προς τα επανω και ρουφα με δυναμη. Ισως για αλλα παιδακια που το ψευτοβαζουν να μην υπαρξει ποτε τετοιο θεμα.

 

Τωρα θα δουμε ορθοδοντικο-οδοντοτεχνιτη για την κατασκευη μασελιτσας που περιεχει ενα καγκελακι μπροστα. Υπαρχει το μονιμο, υπαρχει και το παροδικο το οποιο μπαινει-βγαινει. Εμεις ενδιαφερομαστε για το μονιμο για να μην το βγαζει στα κρυφα.

 

Ομως σημερα ο οδοντοτεχνιτης που θα μας κατασκευασει το μονιμο μασελακι, οταν τον τλφ για το ραντεβου μας, μου ειπε οτι θα μας δει για ν' αποφασισουμε αν θα βαλει το παιδι το μασελακι αλλα αν η κορη μου δεν παρει την αποφαση να κοψει το δαχτυλοπιπιλισμα, τοτε το αποτελεσμα μενει μισο και αναποτελεσματικο...

 

Αυτα τα νεα μας...Τα δικα σας; Μηπως πιο ελπιδοφορα;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο. Απλά, αν το χρησιμοποιήσεις για π.χ. τα μισά γεύματα την ημέρα, τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Κι εμείς το χρησιμοποιήσαμε σε κάποια φάση και δίναμε 1 γεύμα την ημέρα (για να κοιμάται λίγο η μαμά). Απλά, ακόμα κι έτσι, δεν είναι για να βασιστείς για να κλείσεις ραντεβού. Υπήρχαν ημέρες μεγάλης ανησυχίας (π.χ. οδοντοφυΐα) που δεν δεχόταν με τίποτα μπιμπερό, ήθελε στήθος οπωσδήποτε.

 

Τα πράγματα σίγουρα γίνονται πιο εύκολα με τον καιρό.

 

Μπράβο σου που δεν κολώνεις να θηλάζεις δημόσια, η γυναίκα μου ζοριζόταν πολύ στην αρχή, τώρα το κάνει πιο εύκολα.

 

Πριν το 6μηνο ούτε να διανοηθούμε να πάει η σύζυγος στο γιατρό. Μετά, πηγαίναμε όλοι μαζί κι εγώ κρατούσα τη μικρή και βολτάραμε έξω απ το γιατρό. 1μισυ ώρα μπορεί να αντέξει το παιδί, άνετα. Απλά, πρέπει να βρείς τις ώρες που το μικρό σου έχει καλή διάθεση και να κανονίσεις τότε το ραντεβού σου.

 

Επεκταθήκαμε όμως και βγήκαμε εκτός θέματος (δαχτυλοπιπίλισμα ήταν...) :)

 

Έχεις δίκιο, βγήκα λίγο εκτός!:oops::D

Πολύ χρήσιμα όμως όσα λες για μένα, γιατί είμαι άπειρη κ δεν έχω κάποιον έμπειρο στο περιβάλλον μου να μου πει ακόμα κ τα πιο απλά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κ ζητώ συγνώμη για το off topic:oops:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσομάνα, αν βάλει μασελάκι αναγκαστικά θα κόψει το δάχτυλο, είναι αδύνατο να βολευτείς. Εκ πείρας......

 

Μελινάκι έχει δίκιο ο tiller βάζε το μωρό στο στήθος όταν βλέπεις ότι θέλει να πιπιλάει. Ο μικρός μου έτσι έκοψε την πιπίλα που του μάθανε στο νοσοκομείο όταν ήταν στη ΜΕΝΝ (αναγκαίο κακό) και δεν την ξαναέπιασε ποτέ. Ούτε δάχτυλο έμαθε τελικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσομάνα, αν βάλει μασελάκι αναγκαστικά θα κόψει το δάχτυλο, είναι αδύνατο να βολευτείς. Εκ πείρας......

 

Μελινάκι έχει δίκιο ο tiller βάζε το μωρό στο στήθος όταν βλέπεις ότι θέλει να πιπιλάει. Ο μικρός μου έτσι έκοψε την πιπίλα που του μάθανε στο νοσοκομείο όταν ήταν στη ΜΕΝΝ (αναγκαίο κακό) και δεν την ξαναέπιασε ποτέ. Ούτε δάχτυλο έμαθε τελικά.

 

Μακαρι,χαιρομαι που η πειρα σου δειχνει αυτο ως αποτελεσμα. Στεναχωρηθηκα, γιατι ο ιδιος ο οδοντοτεχνιτης μου το παρουσιασε σχεδον ως περιττο αν δεν κοψει μαζι και το πιπιλισμα. Βρε μπας και ηθελε να μας κανει οικονομια, να με γλιτωσει απο εξοδα; :)

 

Να εισαι καλα παντως, αναθαρρησα! ;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι,χαιρομαι που η πειρα σου δειχνει αυτο ως αποτελεσμα. Στεναχωρηθηκα, γιατι ο ιδιος ο οδοντοτεχνιτης μου το παρουσιασε σχεδον ως περιττο αν δεν κοψει μαζι και το πιπιλισμα. Βρε μπας και ηθελε να μας κανει οικονομια, να με γλιτωσει απο εξοδα; :)

 

Να εισαι καλα παντως, αναθαρρησα! ;)

 

Κι εμενα ο παιδιατρος που το ειχαμε συζητησει μου ειχε πει οτι το μασελακι ειναι εσχατη λυση μιας και μπαινει απο καποια ηλικια και μετα...στοιχιζει ακριβα αλλα ετσι το κοβει γιατι δε βολευεται.Ηδη αν παρατηρησεις...δεν ξερω αν σου εχει τυχει....αλλα αν τους κατσει τπτ στον ουρανισκο δε μπορουν να πιπιλισουν.Ομοιως λειτουργει και το μασελακι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο παιδιατρος που το ειχαμε συζητησει μου ειχε πει οτι το μασελακι ειναι εσχατη λυση μιας και μπαινει απο καποια ηλικια και μετα...στοιχιζει ακριβα αλλα ετσι το κοβει γιατι δε βολευεται.Ηδη αν παρατηρησεις...δεν ξερω αν σου εχει τυχει....αλλα αν τους κατσει τπτ στον ουρανισκο δε μπορουν να πιπιλισουν.Ομοιως λειτουργει και το μασελακι.

 

Μια χαρα με ακουγεται! Να τολμησω να το ρωτησω;;; Ποσο στοιχιζει; αν θελεις πες μου, φυσικα...οχι οτι θα τεθει θεμα αναστολης αλλα για να υποψιαστω ποσο βαθια θα βαλω το χερι στην τσεπη και να μην τα χασω οταν με πει ο γιατρος την τιμη...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Melina, αν θηλάζεις αποκλειστικά, ελεύθερα και στο στήθος (δηλ. θηλάζει όποτε θέλει το παιδί και στο στήθος, όχι με θήλαστρο και μπιμπερό), τότε μη φοβάσαι τίποτα. Προς Θεού, μη δώσεις πιπίλα, το μωρό σου μάλλον αρχίζει να εξερευνά... το σώμα του με το στόμα του. :) Μάλιστα, σε λίγο καιρό θα αρχίσει να βάζει και τα πόδια του στόμα του. Όταν αρχίσει να στέκεται καθιστό, τότε αυτή η συμπεριφορά θα εκλείψει από μόνη της.

 

Κι όμως δεν είναι πάντα έτσι. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά μόνο στήθος κι όμως βάζει το δαχτυλάκι του όλο και πιο συχνά στο στόμα. Θηλάζει όποτε θέλει και πολλές φορές και ενώ το έχω στο στήθος μου, δεν θέλει αλλο, αφήνει το στήθος, γυρίζει από την άλλη και χώνει το δαχτυλάκι του..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γιατί? Επειδή αυτός θέλει απλά να πιπιλίσει, ενώ το στήθος έχει ΚΑΙ γάλα!

Αυτό το κάνει ο δέυτερος, που είναι 4,5 μηνών, ο πρώτος δε, είναι 3 χρονών και ακόμη πιπιλάει! Σήμερα δοκιμάσαμε το προσωπάκι στο δάχτυλο, για να δούμε! Πάντως ενω ήμουν αποφασισμένη στον δεύτερο να μην την πατήσω, μπορώ να παραδεχτώ ότι κατέθεσα τα όπλα, αν το παιδί θέλει να φάει δάχτυλο ότι και να κάνεις εσύ, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα! Δάχτυλα- Μαμα: 2-0....

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν είναι πάντα έτσι. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά μόνο στήθος κι όμως βάζει το δαχτυλάκι του όλο και πιο συχνά στο στόμα. Θηλάζει όποτε θέλει και πολλές φορές και ενώ το έχω στο στήθος μου, δεν θέλει αλλο, αφήνει το στήθος, γυρίζει από την άλλη και χώνει το δαχτυλάκι του..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γιατί? Επειδή αυτός θέλει απλά να πιπιλίσει, ενώ το στήθος έχει ΚΑΙ γάλα!

Αυτό το κάνει ο δέυτερος, που είναι 4,5 μηνών, ο πρώτος δε, είναι 3 χρονών και ακόμη πιπιλάει! Σήμερα δοκιμάσαμε το προσωπάκι στο δάχτυλο, για να δούμε! Πάντως ενω ήμουν αποφασισμένη στον δεύτερο να μην την πατήσω, μπορώ να παραδεχτώ ότι κατέθεσα τα όπλα, αν το παιδί θέλει να φάει δάχτυλο ότι και να κάνεις εσύ, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα! Δάχτυλα- Μαμα: 2-0....

 

Μην σε βάζει από κάτω!

Αν προσέξεις τι έγραψα στη Μείνα, θα δείς οτι είναι μια φάση που τα παιδιά ξεκινούν και εξερευνούν τα άκρα τους (χέρια-πόδια) με το στόμα τους. Συνήθως η φάση αυτή συνοδεύεται κι από πολλά σάλια. Σ' εμάς κράτησε 2 μήνες περίπου. Αν ο μικρός σου είναι στη φάση αυτή, ΜΗΝ τον εμποδίσεις να βάζει τα άκρα του στο στόμα του, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα επιφέρεις το αντίθετο αποτέλεσμα.

Πιπίλα φαντάζομαι δε δίνεις, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πολλα σάλια και πολύ γκρίνια (εγώ νομίζω είναι δόντια), με το δάχτυλο ηρεμεί, πιπίλα προσπαθούσα στους πρώτους μήνες να δώσω και τώρα πολύ σπανιότερα, αλλά δεν την θέλει, την φτύνει, και πολλές φορές εκνευρίζεται κιόλας χειρότερα έτσι. Γι' αυτό και έχω παραιτηθεί, δεν πρόκειται να την μάθει, αν και ήμουν αποφασισμένη να του την μάθω, γιατί με τον μεγάλο έχω πρόβλημα που έμαθε το δάχτυλο και δεν μπορεί να το κόψει!! Η δε γιατρός μας βάζει χέρι που ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ παιδιά πιπιλάνε...Εχω απογοητευτεί.. Ο μεγάλος το πρωί το είχε φάει το παιδάκι που ζωγραφίσαμε στο δάχτυλο..Το μεσημέρι δε, μου είπε να μην το ζωγραφίσουμε γιατί θέλει να κάνει δαχτυλούμπα. Ασχημα τα πράγματα

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι οδοντοφυία, τότε με την πιπίλα δεν θα ανακουφιστεί τόσο καλά, όσο αν του δώσεις ένα κρύο μασητικό. Η οδοντοφυία, όπως και η φάση της εξερεύνησης με το στόμα, δεν έχουν σχέση με το πιπίλισμα. Περισσότερο δάγκωμα είναι. Το ξεπερνάει γρήγορα το παιδί. Το πιπίλισμα είναι αυτό που μένει.

 

Όσο για τον μεγάλο που πιπιλάει, μήπως σε κάποια φάση είχε συνηθίσει στην πιπίλα ή στο μπιμπερό;

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου είναι (για λίγο ακόμα μιας και συνταξιοδοτείται πλέον) οδοντίατρος, άρα γνωρίζει.

Μέχρι τα 6 είχα το δάχτυλο στο στόμα όταν κοιμόμουν και ποτέ δεν δέχτηκα πιπίλα.

Ο πατέρας μου έλεγε πάντα στη μητέρα μου που ανησυχούσε "Αν δεν το κόψει μέχρι τα 6, που θα βγουν τα καινούρια δόντια, τότε θα δούμε τι θα κάνουμε".... Στα 6 το έκοψα... Δεν ξέρω πώς! Μάλλον από μόνη μου....

 

Όσο για τα στραβά δόντια, οι γιατροί στο εξωτερικό λένε ότι οφείλονται στην καλύτερη διατροφή των παιδιών. Παίρνουν περισσότερα θρεπτικά συστατικά από ό,τι έπαιρναν τα παιδιά πριν χρόνια, άρα τα δόντια γίνονται πιο μεγάλα (φαρδιά) και δεν χωράνε στα ούλα. Συνεπώς βγαίνουν/σπρώχνονται προς τα έξω ή προς τα μέσα και έτσι στραβώνουν.

Αυτό που λες, δεν αναιρεί αυτό που λέω εγώ.

Μετά τα 6 ίσως.

Σε μικρή ηλικία, δεν υπάρχουν τεκμηριωμένες απόψεις.

Υποψίες ναι, ίσως κάνει κακό, πολύ πιθανό όμως το παιδί να χρειαστεί ορθοδοντική ούτως ή άλλως, ασχέτως πιπιλίσματος.

Εγώ τουλάχιστον, και σε οδοντίατρο που επισκέφθηκα και σε έρευνα που έκανα στο Internet, σε αυτό κατέληξα.

Η μικρή μου όπως είπα, πιπίλαγε το δάχτυλο από την κοιλιά (την έχω σε υπέρηχους) μέχρι τα 3,5 χρόνια.

Και δόξα τω θεω, δεν έχουμε πρόβλημα (την πήγα σε οδοντίατρο, αφού το έκοψε για να ξέρω τι με περιμένει).:-P

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

tiller δεν μπορεί ακόμη να συντονίσει καλά τις κινήσεις του και ότι και να του δώσω δεν μπορεί να το βάλει καλά στο στόμα και μετά από μερικά δευτερόλεπτα του πέφτει..Επίσης δεν πιστεύω ότι πιπίλισμα και οδοντοφυίια δεν συνδέονται καθώς ο αλλος μου γιος, ναι έπαιρνε πιπίλα και όταν ξεκίνησε να βγάλει τα πλαινά δόντια, που δεν βοήθαγε η πιπίλα (γιατί είναι στο κέντρο) αρχισε να βάζει το δάχτυλο στο πλάι, το οποίο μετά έγινε κανονικό πιπίλισμα. Επίσης εκείνο τον καιρό εννοείται είχαμε κόψει τον θηλασμό και έπινε γάλα με μπιμπερό. Αλλά γιατί ρώτάς? Δεν πρέπει να δίνω πιπίλα? Με αυτά που εχω πάθει με τον μεγάλο, προτιμάω πιπίλα παρά πάλι δάχτυλο!!!!!!!!

Σημείωση, σήμερα αφού καναμε το προσωπάκι, μου είπε "μαμά δεν ήθελα να το κανουμε, εγώ θέλω να κάνω δαχτυλούμπα!" Περαστικά μου..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμένα έχει περάσει δίμηνο, το κάνει από ημερών και τώρα κλείνει τους 5 μήνες, το κάνει όλο και πιο συχνά, ασε που εχει την κλασική συμπεριφορά πιπιλίσματος, γιατί το κάνει όταν βαριέται και όταν θέλει να κοιμηθεί..έτσι κοιμάται δηλαδή, και μεσα στον υπνο του αν αναστατωθεί το χώνει..Αφηστε που μπιμπερο αναποφευκτα θα μάθει, σε λίγο καιρο θα κόψουμε τον θηλασμό, οπότε αναγκαστικα θα μάθει. Εμένα γιατί όλο αυτο, γιατι μου θυμίζει τον μεγάλο μου γιο και την εξέλιξη του??...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμένα έχει περάσει δίμηνο, το κάνει από ημερών και τώρα κλείνει τους 5 μήνες, το κάνει όλο και πιο συχνά, ασε που εχει την κλασική συμπεριφορά πιπιλίσματος, γιατί το κάνει όταν βαριέται και όταν θέλει να κοιμηθεί..έτσι κοιμάται δηλαδή, και μεσα στον υπνο του αν αναστατωθεί το χώνει..Αφηστε που μπιμπερο αναποφευκτα θα μάθει, σε λίγο καιρο θα κόψουμε τον θηλασμό, οπότε αναγκαστικα θα μάθει. Εμένα γιατί όλο αυτο, γιατι μου θυμίζει τον μεγάλο μου γιο και την εξέλιξη του??...

 

Τις ελάχιστες φορές (2-3) που είδαμε τη μικρή να έχει αυτή τη συμπεριφορά την εκλάβαμε ως σημάδια οτι είχε προ πολλού καθυστερήσει να θηλάσει (το ίδιο θα σου πεί κι οποιοσδήποτε σύμβουλος θηλασμού). Τις επόμενες φορές η μαμά προσέφερε στήθος νωρίτερα. Όταν "πιάσαμε" τα σημάδια αυτά (και πολλά άλλα, βέβαια), καταφέραμε να θηλάζει η μικρή προτού πεινάσει (ή γκρινιάξει) και η μικρή δεν πιπίλισε ποτέ (23 μηνών είναι τώρα).

 

Κι επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα εξ' αρχής εδώ: Αν στη βρεφική ηλικία το παιδί δεν έχει το στήθος της μαμάς όποτε αυτό θέλει, τότε θα το υποκαταστήσει με οτιδήποτε βρεί διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω γράψει και παραπάνω ότι δεν θέλει στήθος εκείνη την ώρα, το κάνει και ενώ είναι στο στήθος, αφού χορτάσει, ΑΦΗΝΕΙ το στήθος ΜΟΝΟΣ του και γυρνάει από την άλλη και χώνει το δάχτυλο!! Επίσης το κάνει μέσα στον ύπνο του αν "αναστατωθεί" από κάποιον μικρό θόρυβο, το χώνει, δηλαδή τι να κάνω, να τον ξυπνήσω και να τον βάλω στο στήθος?? Και όποτε κοιμάται να τον παρακολουθώ και μόλις πάει να το χώσει, να τον βάζω στο στήθος? Το στήθος το έχει όποτε θέλει. Εσύ τι πιστεύεις πως πεινάει, ή ότι πιπιλάει απλά? Γιατί εγω πιστεύω πως απλα πιπιλάει και αν ειναι ετσι προτιμαω 1000 ΦΟΡΕΣ ΠΙΠΙΛΑ ΠΑΡΑ ΔΑΧΤΥΛΟ.

Θελω πραγματικα την γνωμη σας γιατι ειμαι στο ΑΜΗΝ και ετοιμαζομαι να του δώσω παλι πιπίλα!!!!!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το εκανε κι ο δικος μου αυτο απο καποια στιγμη και μετα.Το βραδυ πχ τον θηλαζα και καποια στιγμη γυριζε πλευρο εβαζε το δαχτυλο στο στομα και αποκοιμιοτν ετσι.Η τη νυχτα που ξυπναγε με τη μια εβαζε το δαχτυλο...καποιες φορες καταφερνε να αποκοιμηθει παλι ετσι...καποιες φορες δε μπορουσε και ηθελε γαλα.Το σταματησε μονος του ευτυχως ο δικος μου.

Με τον παιδιατρο που το ειχα συζητησει...ο οποιος κι μενα με εκραζε οποτε τον εβλεπε να πιπιλαει...μου ειχε πει αν βαζει το δαχτυλο για να αποκοιμηθει δε μας πειραζει...το κακο ειναι οταν χωρις λογο κι αιτια εχει ολη τη μερα το δαχτυλο και πιπιλαει...την περασαμε και αυτη τη φαση εμεις αλλα κρατησε ευτυχως λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν μπορώ να κρίνω εξ ενός forum την κάθε περίπτωση. Χιλιάδες πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί στη διάρκεια των λίγων μηνών ζωής ενός βρέφους

 

Η αλήθεια, όμως, είναι μία:

Εάν η φύση είχε εξοπλίσει τον άνθρωπο με το ένστικτο πιπιλίσματος δαχτύλου ή πιπίλας κι όχι με το ένστικτο πιπιλίσματος στήθους, τότε πολλά βρέφη θα πέθαιναν απροστάτευτα κι από την πείνα, γιατί θα προτιμούσαν πάντα το άμεσα διαθέσιμο δάχτυλο.

 

Αν έχετε όρεξη να ενημερωθείτε κι από έναν ανθρωπολόγο, διαβάστε λίγο το http://www.kathydettwyler.org/detthumb.html που το εξηγεί λίγο.

 

Εύχομαι τα μωράκια μας να είναι όλα καλά, χαίρετε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πάνω απ' όλα έχουν το ένστικτο του πιπιλίσματος του στήθους γιατί και το ένστικτο της πείνας είναι το ισχυρότερο από ολα, από εκεί και μετά είναι το θεμα τι γίνεται! Δεν διαφωνούμε σε αυτό! Ευχαριστώ πάντως..θα συνεχίσω με βάση το ένστικτο μου..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αλλο προβλημα κι αυτο! Η δικια μου βαζει τα δαχτυλα στο στομα απο μηνων και γι αυτο το λογο δεν πηρε ποτε πιπιλα. Οσο ηταν βρεφος τα ειχε ολη μερα στο στομα και μεγαλωνοντας τα βαζει μεχρι να αποκοιμηθει. Εν τω μεταξυ στα δαχτυλα εχουν δημιουργηθει καλοι απο τα δοντια και τα νυχια της εχουν παραμορφωθει απο το συνεχες δαχτυλοπιπιλισμα. Τι να κανω δεν ξερω. Εννοειται οτι δεν παιρνει απο λογια. Ειναι και απιστευτα πεισματαρα συν το δυσκολο της ηλικιας της και καθε τρεις και μια εχουμε θεματα να ασχολουμαστε και να προσπαθουμε να λυσουμε. Με τα δαχτυλακια τι κανω? πως κοβεται? Η θα παμε γυμνασιο ακομα ετσι?

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...