Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΘΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΘΕΡΜΙΑ.?ΕΔΩΣΑ ΝΤΕΠΟΝ ΣΤΗΝ ΤΡΕΙΩΝ ΜΗΝΩΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ 38 ΠΥΡΕΤΟ.ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 35,5, ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ 32,1 ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ ΠΟΛΥ.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανονικα πανω απο 38 δινεις ντεπον.και αυτο το αποδεικνυει και η υποθερμια που σου εκανε.δεν ηταν σοβαρο και πηρε σιροπι και της εριξε τη θερμοκρασια του σωματος της.καλυτερα σε τοσο μικρο μωρο αν εχει μεχρι 38 να βαζεις κομπρεσες με νερο και ξυδι στα ποδαρακια της και χλιαρο μπανακι!

Link to comment
Share on other sites

το 32,1 δεν ηταν αληθινο.φανταζομαι οτι μετρησες το παιδακι σου απο την μασχαλη και ενω ηταν ιδρωμενο γι'αυτο και η χαμηλη θερμοκρασια.οταν ειναι ιδρωμενο θα το μετρας απο το πωπουδακι του και θα αφαιρεις ο,4.δηλαδη αν γραφει 37,6 η πραγματικη θερμοκρασια θα ειναι 37,2.

και εμενα κανει παντα υποθερμια αλλα μετα απο 2-3 μερες πυρετο.παιζει ρολο και ποσο φαρμακο εδωσες.μην ανησυχεις απλα παρακολουθησε το και φυσικα να το πεις στον γιατρο σου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω!!!!!

vickypap, αυτο μου ειπε ακριβως και η παιδιατρος την πηγα χθεσ το απογευμα μαλλον ιωση μου ειπε δεν βρηκε κατι αλλο, μολις τησ ειπα για την υποθερμια γελουσε και μου ειπε πως αποκλειεται να ηταν τοσο χαμηλα και πως τις θερμοκρασιες της μασχαλιτσας δεν τις δινει σημασια η μονη αξιοπιστη μετρηση ηταν στο πωπο, η αληθεια ειναι πως ηταν μουσκεμα μολις την μετρησα και πραγματι την μετρησα στην μασχαλιτσα της.

Τρομαξα περισσοτερο γιατι δεν κοιμηθηκα δυο βραδια και διαβαζα στο internet γενικα για την υποθερμια....και κυριως για τα μωρα ελεγε πως μπορει να φερει προβληματα στην καρδια και δυσκολια στην αναπνοη περιττο να σας πω οτι μετρουσα τις αναπνοες της.....ως νεα μαμα!!!

εκτως αυτου εχει και φυσημα σε δυο σημεια της καρδιας και ολα αυτα με τρομαξαν πολυ....εχασα τα μισα χρονια τησ ζωης μου σε δυο βραδια.

ευτυχως της εχει πεσει και ο πυρετος.

την λυπηθηκα παρα πολυ..ηταν τοσο ησυχη με κοιτουσε μονο σαν να μου λεει..κανε κατι....παρε απο πανω μου τον πυρετο...

ευχομαι σημερα να καταφερω να κοιμηθω γιατι ειμαι και νεα.... και εργαζομενη... μαμα!!!

δεν θα το ξανα κανω αυτο....να ψαχνω στο ιντερνετ...:roll: το μονο καλο που μου εκανε ειναι πως ανακαλυψα αυτο το site που ειναι υπεροχο!!!!

να συνεχισουμε ετσι...να μοιραζομαστε χαρες και λυπες.

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε εδω για να βοηθαμε και να στηριζουμε ο ενας τον αλλον.και οσο για αυτο που ειπες

να συνεχισουμε ετσι...να μοιραζομαστε χαρες και λυπες.

κοιτα την υπογραφη μου :wink:

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και καλωσηρθες!!!

Κι εμένα η μικρή μου είχε κάνει λίγη υποθερμια μετα απο πυρετό και ήμουνα να πάρω τα βουνα για αλλη μια φορά,,,Άσε μεγάλη υπόθεση τελικά να μην πολυψάχνεισ στο ίντερνετ στο άσχετο ,τουλάχιστον απο δω παίρνεισ πιο έγκυρη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω έχω το εξής θέμα. Αρκετό καιρό τώρα (χωρίς να έχει κανένα σύμπτωμα ο μικρός) τον θερμομετρώ. Ο λόγος που το κάνω, είναι οτι έχω αγοράσει ένα καινούριο θερμόμετρο (είναι θερμόμετρο αφής που μετράει τη θερμοκρασία απο το μέτωπο) και επειδή στην αρχή το φοβόταν, το χρησιμοποιώ 2-3 φορές τη μέρα για να το μάθει.

 

Εχω παρατηρήσει λοιπόν οτι μόνιμα η θερμοκρασία του μωρού (14 μηνών) είναι 35,3 - 35,8. Ο μικρός είναι πολύ ζωηρός, τρώει καλά, κοιμάται καλά, είναι πάντα ευδιάθετος, αλλά είναι φυσιολογικό να έχει μόνιμα τόσο χαμηλή θερμοκρασία? Να πω επίσης οτι και στο θερμόμετρο υδραργύρου την ίδια θερμοκρασία μου δείχνει.

 

Θα το συζητήσω και με τον παιδίατρό του, αλλά εως τότε, θα ήθελα και τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το εξής θέμα. Αρκετό καιρό τώρα (χωρίς να έχει κανένα σύμπτωμα ο μικρός) τον θερμομετρώ. Ο λόγος που το κάνω, είναι οτι έχω αγοράσει ένα καινούριο θερμόμετρο (είναι θερμόμετρο αφής που μετράει τη θερμοκρασία απο το μέτωπο) και επειδή στην αρχή το φοβόταν, το χρησιμοποιώ 2-3 φορές τη μέρα για να το μάθει.

 

Εχω παρατηρήσει λοιπόν οτι μόνιμα η θερμοκρασία του μωρού (14 μηνών) είναι 35,3 - 35,8. Ο μικρός είναι πολύ ζωηρός, τρώει καλά, κοιμάται καλά, είναι πάντα ευδιάθετος, αλλά είναι φυσιολογικό να έχει μόνιμα τόσο χαμηλή θερμοκρασία? Να πω επίσης οτι και στο θερμόμετρο υδραργύρου την ίδια θερμοκρασία μου δείχνει.

 

Θα το συζητήσω και με τον παιδίατρό του, αλλά εως τότε, θα ήθελα και τις γνώμες σας.

 

καλημερα κοριτσα !!! loukomamy και η δικια μου η κορη εχει την ιδια ηλικια με το μωρο σου και την ιδια θερμοκρασια και δεν υπαρχει προβλημα ο φοβος υπαρχει αν κατεβει του 35 .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Έχεις ρωτήσει το γιατρό σας? Σου έχει πει για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό?

 

Ρωτησα την παιδιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικες οι θερμοκρασιες αυτες . καθαρα θεμα οργανισμου τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο και εγω τις ιδιες θερμοκρασιες εχω ξερω οτι μωρο δεν ειμαι αλλα ειναι απολητα φυσιολογικες .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας..Ειμαι πολυ ανήσυχη διότι η μικρη μου εχθες τ βραδυ μου εκανε πυρετο 38.1 μετα απο συναχη και βήχα της εδωσα αντιπυρετικό και κατέβηκε..

Σημερα μου ειπε η δασκαλα της στο βρεφικό πως εκανε λιγο πυρετό και ρης εδωσε αντιπυρετικό και τωρα το βράδυ μολις της εδωσα το γαλα της και την κοίμησα αρχισε να ιδρώνει και να ειναι κρυο το πρόσωπό της της εβαλα θερμομετρο στη μασχαλη και ηταν 35.4 της αλλαξα ρουχα και την ξανα εβαλα για υπνο και την σκεπασα καλα για να κοιμηθει ζεστα και πριν λιγο την ξανα μετρησα και κατέβηκε στους 35.0 εχω φρικάρει πρωτη φορα μας συμβαίνει αυτο .. ειναι 21 μηνων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα; Έχω μια μικρούλα 3 μηνών σήμερα, κάναμε κ εμβόλιο. Η θερμοκρασία παίζει στο 35,5 με 35,8, έφτασε κ 35,1. Την έχω σκεπασμένη με δυο κουβέρτες κ είναι λίγο δροσερό μάγουλο κ αυτί.. είναι υποθερμία ; Να ανησυχήσω ; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...