Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΧΗΜΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΘΕΡΙΚΑ... ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?


eleni_k

Recommended Posts

εγώ κορίτσια τώρα θα κάνω το πρώτο μας μωράκι και έτσι στο θέμα πεθερικών-παιδιού δεν έχω εμπειρία.Μέχρι στιγμής οι σχέσεις με τα πεθερικά μου είναι οι τυπικές,το μόνο κακό είναι ότι θέλουν να μας βλέπουν συνέχεια,αν και μένουμε μακριά και δεν καταλαβαίνουν ότι εμείς κάποιες φορές έχουμε δουλειές κτλ.να φανταστείτε κάναμε γενικό στο σπίτι με τον άντρα μου και πήραν τηλ και ενώ τους είπαμε ότι κάνουμε γενικό και έχουμε ξεσηκώσει όλο το σπίτι αυτοί επέμεναν να έρθουν για καφέ το απόγευμα...τι να πεις??

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πω πω ρε κοριτσια.ειστε ολες οι τελειες νυφουλες!!:twisted:δεν αντεχω αυτη τη παρακμη!γιατι δηλαδη οι νυφες να κανουν παντα πισω??ειληκρινα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.δεν εχω τη διαθεση να "μαλωσω"με καμια σας ,ουτε να ανοιξω συζητηση με εντασεις κλπ κλπ.το μονο που εχω να πω ειναι να μην κρινετε "εξ ιδιων τα αλλοτρια",και να μας αφησετε να μισουμε τα πεθερικα μας οπως θελουμε!!!αλλωστε εγω προσωπικα,αν ηξερα οτι η γιαγια μου δεν ηθελε τη μανα μου και της εκανε τη ζωη δυσκολη,δεν θα ηθελα να εχω σχεσεις μαζι της!!:cool:

 

δικαίωμα έχουμε να αντιδρούμε όπως θέλουμε καλή μου...εσύ δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθι σου και έτσι είμαι κι εγώ...η δική μου γιαγιά παλιά πριν καν γεννηθούμε είπε στον μπαμπά μου να χωρίσει την μάνα μου γιατί δεν μπορεί να κάνει παιδιά..είχε 2 αποβολές...και του έκανε προξενιά με άλλες!!!!εγώ αυτήν την γιαγιά την απέρριψα και δεν πάω να τους δω,είχα 3 χρόνια να πάω στο χωριό και πήγα φέτος για να δουν το δισέγγονο!!!όσο για την πεθερά μου,μένει από κάτω και την βλέπει 1 φορά την βδομάδα δεν ανεβαίνει και φυσικά δεν βοηθάει είναι για πάρτη της...αλλά δεν ξέρω πως θα είμαι αργότερα..δεν θέλω να κατεβαίνει φοβάμαι μήπως την επηρεάσει στον χαρακτήρα της επειδή σκέφτεται τα λεφτά!!!εγώ ούτε να την βλέπω,ούτε να την ακούω

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

έχω μια ερώτηση πάνω στο θέμα αλλά κάπως ανάποδα

 

τι θα πούμε στο παιδί μας όταν μας ρωτάει γιατί δεν έρχονται να με δουν οι παππουδογιαγιάδες????

 

γιατί φέρονται στον άλλο-η εγγονό-η διαφορετικά????

 

τον μικρό μου τον γιο δεν τον έχουν δει και κοντεύει 2 μηνών και τον μεγάλο έχουν να τον δουν 7 μήνες! εγώ τι θα του πω όταν ρωτάει γιατί δε δίνουν δεκάρα γι αυτόν? δε θα καταλάβουν τα παιδιά μεγαλώνοντας ποιος είναι ποιος?

2,5 χρονών ο γιος μου και ρωτάει τον παππού του στο τηλ πότε θα ρθεις να με δεις και ο άλλος κάνει τον κινέζο! δε θα με ρωτήσει γιατί? εγώ τι θα του πω?

και ούτε έχουμε τσακωθεί οι 2 οικογενειες ούτε τίποτα! και μιλάμε κι απ όλα.

απλά μερικοί άνθρωποι θέλουν να δίνουν λίγα.....αλλά λίγα όμως!

 

 

οκ κάποιοι υποστηρίζουν ότι το να μη θέλει η νύφη τα πεθερικά να μη γινεται καταννοητό από τα παιδιά....γίνεται όμως!!! γιατί οι σχέσεις είναι πάντα αμοιβαίες.

ποιος-α από εμάς θα ανεχόταν να κακολογούν τους γονείς του ή να τους φέρονται άσχημα?

και δε θα αργήσει η στιγμή που τα παιδιά μας θα γίνουν κοινωνοί αυτών των σχέσεων.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

οκ κάποιοι υποστηρίζουν ότι το να μη θέλει η νύφη τα πεθερικά να μη γινεται καταννοητό από τα παιδιά....γίνεται όμως!!! γιατί οι σχέσεις είναι πάντα αμοιβαίες.

ποιος-α από εμάς θα ανεχόταν να κακολογούν τους γονείς του ή να τους φέρονται άσχημα?

και δε θα αργήσει η στιγμή που τα παιδιά μας θα γίνουν κοινωνοί αυτών των σχέσεων.

 

Δυστυχώς!:(

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμείς δεν έχουμε καμία μα καμία απολύτως επικοινωνία με τους γονείς του άντρα μου από την στιγμή που δεν μας τίμησαν με την πολύτιμη παρουσία τους στον αρραβώνα μας. Εννοείται δεν ήρθαν ούτε στον γάμο και έτσι φυσικά και επόμενα δεν έχουν καμία σχέση στην ζωή του παιδιού μας. Απλά δεν υπάρχουν. Το τι ακριβώς θα του πω όταν αρχίσει και ρωτάει δεν το έχω σκεφτεί ακόμα αλλά μάλλον θα ζητήσω την γνώμη ενός ειδικού για να με βοηθήσει να διατυπώσω τα πράγματα και να πω στο παιδί αυτά που μπορεί να καταλάβει βάσει της ηλικίας του. Αργότερα θα καταλάβει μόνος του....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σκ...α θέλουν αυτά τα πεθερικά,με τίποτα δεν είναι ευχαριστημένοι. Αντι να χαίρονται που τα παιδιά τους είναι καλά και εχουν φτιάξει μια ωραία οικογένεια ολο και κάτι βρίσκουν για να χαλάσουν τις σχέσεις.

εμένα ο πεθερός μου όταν αρώστησε το παιδί μας ερχόταν κάθε ημέρα στο νοσοκομείο. Απο τη στιγμή που του είπε ο αντρας μου ότι το ταξαμε στην Παναγία και θα τον βγάλουμε παναγιώτη,του απάντησε ότι η Παναγία αν θέλει να το βοηθήσει δεν χρειάζεται τάματα,και απο τότε φυσικά δεν έχει ξαναπατήσει το πόδι του στο νοσοκομειο ούτε και στο σπιτι. Και αμα τον πάει ο αντρας μου απο εκεί δεν ασχολείτε καθόλου.:( τι να πώ,να πάνε να κόψουν το λαιμό τους ολοι τους δεν με ενδιαφέρουν καθόλου σαν ανθρωποι δεν υπάρχουν για μένα. Αλλα στο παιδί μου δεν θα μεταδώσω αυτή μου την πίκρα γιατι το θεωρώ άδικο. Οταν μεγαλώσει και καταλαβαίνει καλυτερα θα του εξηγήσω κάποια πραγματα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα,αν ηξερα οτι η γιαγια μου δεν ηθελε τη μανα μου και της εκανε τη ζωη δυσκολη,δεν θα ηθελα να εχω σχεσεις μαζι της!!:cool:

Eσυ δεν θα ηθελες. Αφου η μαμα σου, σου επετρεψε να ακουσεις και τις 2 πλευρες και οχι μια μονοπλευρη αποψη (την δικη σου).

 

Olga στην περιπτωση σου ειναι καθαρα επιλογη τους να μην θελουν να λαβουν μερος στην ζωη σου και στην ζωη αυτου του παιδιου . Οποτε εσυ δεν εχεις κανει τιποτα μα τιποτα που να μπορει να σου χρεωσει αργοτερα το παιδι σου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω καλη σχεση με πεθερα.γενικα δεν ειχα προβλημα ποτε μαζι της.αλλα ο πεθερος μου ειναι εντελως αξεστος!!!ενα πασχα κ ενω ειχα απλα σχεση με τον αντρα μου για 2,5 χρονια τοτε κ συγκατοικουσαμε,η πεθερα μου μας ειπε να παμε στο τραπεζι.εγω ειχα ειδη γνωρισει απο παλιοτερα ολους τους συγγενεις του αντρα μου,καθως κ τους γονεις του τους ειχα δει πολλες φορες.λοιπον φτασαμε κ με ειδανε οι συγγενεις κ αρχισανε να με ρωτανε τι κανω κ γενικα ηταν πολυ ευγενικοι. ο μελλοντικος τοτε πεθερος μου επιασε σε μια γωνια τον αντρα μου κ του ειπε να με παρει κ να φυγουμε διοτι δεν ειμαι γυναικα του κ δεν εχω καμια θεση εκει!!κ ο αντρας μου τον εβρισε κ με πηρε κ φυγαμε.οταν παντρευτικα δεν σηκωθηκε ουτε ΕΝΑΝ χορο να χορεψει.καθοταν στο τραπεζι κ κοιτουσε σαν χανος.γεννησα την κορη μου κ δε πηρε ουτε ενα τηλ για να πει εστω ''να μας ζησει ''κ να ο κλεισει!κ ειναι κ το πρωτο του εγγονι!τον πηρε τηλ ο αντρας μου 7 μερες μετα για να μας ευχηθει!!βαφτισα την κορη μου κ την ωρα που η νονα διαβαζε με το παιδι αγκαλια αυτος πηγε κ εκανε τσιγαρο!γεννησα τον γιο μου κ ηθελε το ονομα του(χρηστος) η κουνιαδα μου ομως το ειχε ειδη βαλει στο γιο της.κ για ποιο λογο να εβαζα το ονομα του μετα απο τετοια συμπεριφορα???βαφτισα τον γιο μου κ οταν ολος ο κοσμος περνουσε να ευχηθει στο τελος σε μας κ στους γονεις αυτος ηταν στο προαυλιο!!δε θελω ουτε να τον βλεπω!για να μη πω οτι ηθελε να παρω νυφικο απο την βουλγαρια επειδη εκει εκανε 200 ευρω!!εννοειται πως πηρα απο ελλαδα!γιαυτο μαλλον ειχε μουτρα στο γαμο.10 μερες μετα το γαμο ημασταν σπιτι των πεθερικων κ ο αντρας μου κατι εψαχνε κ ανοιξε το συρταρι κ βρηκε μεσα φακελακια συγγενων τα οποια προοριζοταν για μας αξιας 1600 ευρω!κ μετα ειπε κ καλα οτι δε μας τα εδωσε για να μας τα βαλει στην τραπεζα!!κ ετσι να ηταν με ποιο δικαιωμα??αφηστε που δε τον πιστεψα!ο αντρας μου εχει βαρεθει να μαλωνει μαζι του.να σημειωσω οτι 1600 ευρω κοστισε κ η ενοικιαση του νυφικου.τα συμπερασματα δικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σκ...α θέλουν αυτά τα πεθερικά,με τίποτα δεν είναι ευχαριστημένοι. Αντι να χαίρονται που τα παιδιά τους είναι καλά και εχουν φτιάξει μια ωραία οικογένεια ολο και κάτι βρίσκουν για να χαλάσουν τις σχέσεις.

εμένα ο πεθερός μου όταν αρώστησε το παιδί μας ερχόταν κάθε ημέρα στο νοσοκομείο. Απο τη στιγμή που του είπε ο αντρας μου ότι το ταξαμε στην Παναγία και θα τον βγάλουμε παναγιώτη,του απάντησε ότι η Παναγία αν θέλει να το βοηθήσει δεν χρειάζεται τάματα,και απο τότε φυσικά δεν έχει ξαναπατήσει το πόδι του στο νοσοκομειο ούτε και στο σπιτι. Και αμα τον πάει ο αντρας μου απο εκεί δεν ασχολείτε καθόλου.:( τι να πώ,να πάνε να κόψουν το λαιμό τους ολοι τους δεν με ενδιαφέρουν καθόλου σαν ανθρωποι δεν υπάρχουν για μένα. Αλλα στο παιδί μου δεν θα μεταδώσω αυτή μου την πίκρα γιατι το θεωρώ άδικο. Οταν μεγαλώσει και καταλαβαίνει καλυτερα θα του εξηγήσω κάποια πραγματα.

 

Πλάκα κάνεις!!! Καλά έχω γίνει έξαλλη τώρα!

Συγγνώμη βρε κορίτσια αλλά αυτός τώρα είναι παππούς? Είναι πατέρας? Το παιδί του και το εγγόνι του περνάνε έναν γολγοθά αυτός ο σιχαμένος παρεξηγιέται και έχει απαίτηση να του βγάλουν το όνομα? Πρέπει αυτό το παιδάκι να τον γνωρίσει? Τι θα κερδίσει γνωρίζοντας αυτόν τον παππού? Εκεί τρελλαίνομαι και θέλω να ξεκατινιαστώ εντελώς, με κάτι τέτοια καραγκιοζιλίκια που αντί να πει Δόξα τω Θεώ, δημιουργεί κι άλλα προβλήματα ο ανεγκέφαλος!

Αννίνα μου, είναι αυτονόητο ότι το παιδί τουλάχιστον θα το τάξεις όπου εσύ νομίζεις, συγκεντρώσου στο μωράκι σου και άστους όλους να κουρεύονται... Να πάνε όλα καλά, να τελειώσει ευχάριστα αυτή η δύσκολη ιστορία και να βλέπεις το μωράκι σου μόνο να γελάει...:P

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτό είναι ένα κομμάτι που σύντομα θα με προβληματίσει και εμένα.

 

Με τον πεθερό μου δεν έχω καμία σχέση τα τελευταία 4 χρόνια. Επαψε να έχει επαφή μαζί μας γιατί δεν ενέκρινε το γάμο μας μετά απο απόφασή μας να μη ζήσουμε μαζί τους. Η πεθερά μου είναι ο κλασικός τύπος της γυναίκας που λατρεύει το γιο της και μισεί τη νύφη της - αλλά με το γάντι. Μπροστά στον άντρα μου είμαι η λατρεμένη νύφη... μέχρι να με πετύχει μόνη. Ολο το βάρος της κατάστασης της οικογένειάς της το ρίχνει σε εμένα. Εγω φταίω που ο άντρας μου δε μιλάει πια με τον πατέρα του, εγω φταίω που ο πεθερός μου δεν ήρθε στο γάμο μας και στη βάπτιση του γιου μας, εγω φταίω που οι σχέσεις της με τον άντρα της δεν είναι πλεον καλές, ... για όλα ρε παιδί μου! Φυσικά με την πρώτη ευκαιρία μου τα κοπανάει...

 

Το μωρό μας είναι τώρα 14 μηνών. Με τους γονείς μου έχει άριστες σχέσεις, τους βλέπει σχεδόν καθημερινά. Τον παππού του (τον πεθερό μου) δεν τον γνωρίζει καν και την γιαγια (την πεθερά μου) την βλέπει 5-6 φορές το χρόνο. Κάποια στιγμή θα με ρωτήσει για τον άλλο παππού. Δεν ξέρω τί θα του πω. Σε καμμία περίπτωση την αλήθεια. Τι να εξηγήσεις σε ένα παιδί, οτι δε το θέλει ο παππούς του για τον εγωισμό του, γιατί πάντα έβαζε τις επιθυμίες του πάνω απο τις επιθυμίες του παιδιού του, γιατί δεν εκτίμησε ποτέ τη γυναίκα του παιδιού του, τί? Οταν έρθει η ώρα, θα το συζητήσω με τον άντρα μου και ελπίζω να του δώσουμε μια εξήγηση που θα καλύψει το γιο μας χωρίς να κατηγορεί τους παππούδες του.

 

Η μεγαλύτερη ανησυχία μου όμως είναι τί μπορεί να πει η πεθερά μου στο παιδί... Φοβάμαι οτι δε θα διστάσει να με κατηγορήσει στο παιδί μου με την πρώτη ευκαιρία. Εκεί θα έρθω σε δύσκολη θέση.

 

Τα πράγματα φυσικά είναι δυσκολότερα αφου ο άντρας μου θεωρεί οτι η μητέρα του με αγαπάει και οτι εγω την αδικώ. Με το δικιο του. Οταν είναι μαζί μου και ο άντρας μου είναι πάντα κυρία. Τι να του εξηγήσω του ανθρώπου και τί να του πω... Καταλαβαίνω και εγω τη δυσκολία να βρίσκεσαι ανάμεσα στη μητέρα σου και τη γυναίκα σου...

 

Ευχομαι η μεταξύ μας διαμάχη (με εμένα και την πεθερά μου και τον πεθερό μου) να μην επηρέασει ποτέ το παιδί μου. Εγω τουλάχιστον θα το προσπαθήσω. Δε θα τους κατηγορήσω ποτέ, και θα προσπαθήσω να βρω δικαιολογίες για την απαράδεκτη στάση τους. Οχι για εκείνους, για το παιδί μου και για τον άντρα μου. Αυτά που αισθάνομαι εγω... και με πληγώνουν όλα αυτά τα χρόνια, δεν υπάρχει λογος να πληγώνουν και αυτούς που αγαπώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

 

έχω μια κόρη 27 μηνών...

και το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να της εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους δεν πάω μαζί της όταν πήγαινει επίσκεψη στη μητέρα του άντρα μου....

Εγω και η μητέρα του άντρα μου δεν έχουμε σχέσεις...δε μιλάμε, δε βλεπόμαστε...λόγω δικής της υπαιτιότητας....βασικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δε μου μιλάει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....

Εγω δε θέλω να μπλεξω το παιδί μου σε αυτη την ιστορία και τη στέλνω την κόρη μου επίσκεψη στη γιαγιά της με τον άντρα μου....τωρα τελευταία όμως η μικρη μου ζητάει να πηγαίνω μαζί τους, πράγμα που δε γίνεται....

και φαντάζομαι οτι σύντομα θα με ρωτήσει και γιατί....

τι πρέπει να της πω εγω????

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κατηγορήσω τη μητέρα του άντρα μου (άσχετα αν της αξίζει).

Το τι συμβαίνει μεταξύ μας δεν αφορά τη σχέση του παιδιού με τη γιαγιά του....

Αλλά πως να το χειριστώ??? τι να της πω όταν θα με ρωτήσει γιατι δεν πηγαίνω μαζί???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή μεγαλώνοντας θα καταλάβει το λόγο. Όσο είναι μικρούλα ακόμα, μπορείς να προφασίζεσαι ότι έχεις κάποια δουλειά ή πρέπει να καθαρίσεις το σπίτι κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δουλειές προφασιζομαι αλλά τωρα τελευταία επιμένει να ακολουθήσω....

και πιστευω οτι τα παιδιά έχουν τρομερό ένστικτο και πολύ σύντομα θα καταλάβει οτι κάτι δεν πάει καλά....

και θέλω να έχω προλάβει εγω να της το εξηγησω παρά να μπερδευτεί μόνη της με διάφορες σκέψεις....

και θέλω επίσης να την προλάβω πριν κάνει καμία ερώτηση στη μητέρα του άντρα μου γιατί είμαι σίγουρη οτι η απάντηση που θα πάρει δε θα μου αρέσει....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι στο παιδί πρέπει να λέμε πάντα την αλήθεια, αλλιώς να μην λέμε τίποτα. Σκέψου όμως αν της πεις τον αληθινό λόγο που δεν έχετε επαφές με τη γιαγιά, και με την παιδική αφέλεια ένα δίχρονο παιδάκι τα μεταφέρει λίγο διαφορετικά τα πράγματα στη γιαγιά, μήπως γίνουν χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως κλωνοποιησαν την πεθερα μου????????????

Κι εμεις τα ιδια εχουμε.....μαλλον ειχαμε γιατι τωρα πια δεν το ζηταει καν το παιδι να το δει οποτε ησυχασαμε και απο τα πηγαινε ελα.Κι επειδη εχει αρκετες γιαγιαδες ....προφανως δε θα αναρωτηθει για την πεθερα μου, προς το παρον τουλαχιστον.Αργοτερα μπορει να της πω οτι μας αφησε .....και να το αφησω φλου........αχαχαχαχαχαχαχα

 

Παντως συμφωνω οτι η κορη σου δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να ακουσει κακοχαρακτηρισμους για την γιαγια.Ασε να κρινει μονη της μεγαλωνοντας.Εξηγησε της οτι οταν επισκεπτεται την γιαγια , ειναι μια ευκαιρια για την μανουλα να ξεκουραστει και να κανει καποιες δουλιτσες και οτι ειναι καλα η γιαγιακα να την χαρει ολη δικη της!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια καποτε. την πηγαινε ο μπαμπας, αλλα το παιδι δεν με ρωτησε ποτε γιατι δεν παω. ισως επειδη καποτε την πηγαινα κ εγω?

αργοτερα απλα ειχε μαθει πως παει στη γιαγια, μονο με τον πατερα της, γιατι ειχα δουλειες (με φουντες, ουτως ή αλλως).

αλλα τωρα πια κ ο μπαμπας δεν επισκεπτεται τη γιαγια/μαμα του.

 

ειναι αρρωστη απλα (η γιαγια).

αργοτερα το παιδι θα μαθει ποσο εξαιρετικα αρρωστημενη ψυχολογικα ηταν κ ειναι η κυρια μανταμ σουσου ντολτσεβιτιστρια του κ@λεου, που σιγουρα δεν τη λες γιαγια!

 

υγ: αντε γεια, για τον αλλο κοσμο ποτε θα της πω????:twisted:

σορρυ ε! ... αλλα ευκαιριας δοθεισης να κανω κ εγω η γυνη μια εξτρα ευχη για τα χριστουγεννα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

κανε την εκπληξη, παρε ενα κουτι γλυκα και πηγαινε επισκεψη με το παιδι,

δεν υπαρχει κανενας λογος στη γη να κραταμε κακια στην ψυχη μας για κανενα,

ο,τι κιαν μεσολαβησε, δειξε αγαπη- δεν μιλω θεωρητικα,ολες εχουμε ζησει ασχημες καταστασεις.

Να δεις ποσο ομορφα θα νιωσετε ολοι αν γινει αυτο, και προπαντων το κοριτσακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη μου γλυκια......εκανα πολλες φορες πισω και πολλες φορες εγινα ο μ@@@@@@ της υποθεσης.Ομως οταν μιλαμε για την πεθερα μου μιλαμε για εναν ανθρωπο ακρως επικινδυνο οποτε καλυτερα να ειναι μακρια μας.

Και δεν βλεπω και λογο πια μετα απο τοσα που εχει κανει να την ξαναβαλω στην ζωη μας.

Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θα της στερουσα το εγγονι, απλα το αποφασισε μονη της να μη το βλεπει ουτε αυτο.

 

Προφανως η fairytale, αντιμετωπιζει τα ιδια με ολες μας και μπραβο της που δεν ανακατευει το παιδι.Τωρα αν απο μονες τους γινονται εκτος των αλλων και κακες γιαγιαδες ......η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη μου γλυκια......εκανα πολλες φορες πισω και πολλες φορες εγινα ο μ@@@@@@ της υποθεσης.Ομως οταν μιλαμε για την πεθερα μου μιλαμε για εναν ανθρωπο ακρως επικινδυνο οποτε καλυτερα να ειναι μακρια μας.

Και δεν βλεπω και λογο πια μετα απο τοσα που εχει κανει να την ξαναβαλω στην ζωη μας.

Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θα της στερουσα το εγγονι, απλα το αποφασισε μονη της να μη το βλεπει ουτε αυτο.

 

Προφανως η fairytale, αντιμετωπιζει τα ιδια με ολες μας και μπραβο της που δεν ανακατευει το παιδι.Τωρα αν απο μονες τους γινονται εκτος των αλλων και κακες γιαγιαδες ......η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!!!!

ακριβως ετσι επραξα κ εγω!

 

κανε την εκπληξη, παρε ενα κουτι γλυκα και πηγαινε επισκεψη με το παιδι,

δεν υπαρχει κανενας λογος στη γη να κραταμε κακια στην ψυχη μας για κανενα,

ο,τι κιαν μεσολαβησε, δειξε αγαπη- δεν μιλω θεωρητικα,ολες εχουμε ζησει ασχημες καταστασεις.

Να δεις ποσο ομορφα θα νιωσετε ολοι αν γινει αυτο, και προπαντων το κοριτσακι σου...

 

απαξ κ παρω ενα μπουκετο άνθη αυτη τη φορα κ δη τσουκνιδια κ της το σκασω μες στα μουτρα?????

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι στο παιδί πρέπει να λέμε πάντα την αλήθεια, αλλιώς να μην λέμε τίποτα. Σκέψου όμως αν της πεις τον αληθινό λόγο που δεν έχετε επαφές με τη γιαγιά, και με την παιδική αφέλεια ένα δίχρονο παιδάκι τα μεταφέρει λίγο διαφορετικά τα πράγματα στη γιαγιά, μήπως γίνουν χειρότερα;

 

την αλήθεια δε θέλω να της την πω...αλλά ούτε και ψέμματα...

ψάχνω μια μέση λύση....

το αν θα της πω την αλήθεια και την μεταφέρει με άλλα λόγια στη γιαγιά της, πίστεψε με καθόλου δε με ενδιαφέρει....

εδώ δε με συμπαθούσε που της φερόμουν καλά....τι χειρότερο μπορεί να γίνει τώρα???

 

Μηπως κλωνοποιησαν την πεθερα μου????????????

Κι εμεις τα ιδια εχουμε.....μαλλον ειχαμε γιατι τωρα πια δεν το ζηταει καν το παιδι να το δει οποτε ησυχασαμε και απο τα πηγαινε ελα.Κι επειδη εχει αρκετες γιαγιαδες ....προφανως δε θα αναρωτηθει για την πεθερα μου, προς το παρον τουλαχιστον.Αργοτερα μπορει να της πω οτι μας αφησε .....και να το αφησω φλου........αχαχαχαχαχαχαχα

 

Παντως συμφωνω οτι η κορη σου δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να ακουσει κακοχαρακτηρισμους για την γιαγια.Ασε να κρινει μονη της μεγαλωνοντας.Εξηγησε της οτι οταν επισκεπτεται την γιαγια , ειναι μια ευκαιρια για την μανουλα να ξεκουραστει και να κανει καποιες δουλιτσες και οτι ειναι καλα η γιαγιακα να την χαρει ολη δικη της!!!!!

 

α καλά....δεν έχει ζητησει ποτέ να δει το παιδί!!!!

απ'όταν γέννησα εμείς της το πηγαίναμε...μετά μόλις έγινε 3 μηνων, εδωσε παραγγελία στον άντρα μου να μην ξαναπατησω σπίτι της!!!(δεν της είχα κάνει τίποτα εν τω μεταξυ!)

δεν ήρθε στη γαμοβάφτιση μας....

και το παιδί απο 3 μηνων το ξαναείδε όταν έγινε 23 μηνων που της το πήγε ο άντρας μου όταν πέθανε ο πατέρας του!

και απλά θέλησα ΕΓΩ να συνεχίσει να το βλέπει...

 

μια απο τα ιδια καποτε. την πηγαινε ο μπαμπας, αλλα το παιδι δεν με ρωτησε ποτε γιατι δεν παω. ισως επειδη καποτε την πηγαινα κ εγω?

αργοτερα απλα ειχε μαθει πως παει στη γιαγια, μονο με τον πατερα της, γιατι ειχα δουλειες (με φουντες, ουτως ή αλλως).

αλλα τωρα πια κ ο μπαμπας δεν επισκεπτεται τη γιαγια/μαμα του.

 

ειναι αρρωστη απλα (η γιαγια).

αργοτερα το παιδι θα μαθει ποσο εξαιρετικα αρρωστημενη ψυχολογικα ηταν κ ειναι η κυρια μανταμ σουσου ντολτσεβιτιστρια του κ@λεου, που σιγουρα δεν τη λες γιαγια!

 

υγ: αντε γεια, για τον αλλο κοσμο ποτε θα της πω????:twisted:

σορρυ ε! ... αλλα ευκαιριας δοθεισης να κανω κ εγω η γυνη μια εξτρα ευχη για τα χριστουγεννα!

 

εμένα είναι άλλη περίπτωση...κλινική θα τη χαρακτήριζα!!!:D:D:D

δυσκολος άνθρωπος και με πολλές μεταπτωσεις....

οτι να'ναι....:twisted:

 

κανε την εκπληξη, παρε ενα κουτι γλυκα και πηγαινε επισκεψη με το παιδι,

δεν υπαρχει κανενας λογος στη γη να κραταμε κακια στην ψυχη μας για κανενα,

ο,τι κιαν μεσολαβησε, δειξε αγαπη- δεν μιλω θεωρητικα,ολες εχουμε ζησει ασχημες καταστασεις.

Να δεις ποσο ομορφα θα νιωσετε ολοι αν γινει αυτο, και προπαντων το κοριτσακι σου...

 

δεν καταλαβες....εγω δεν κρατάω κακία....

αν μου ζητησει συγνωμη και μου δωσει εξηγησεις για τη συμπεριφορά της, εγω θα είμαι οκ!

αλλά δε θα το κάνει....

και αν εμφανιστω φάντης μπαστουνι με γλυκά, το πιθανότερο είναι να με πετάξει έξω!!!

επίσης να σου πω οτι δε μεσολάβησε κάτι!!!

δεν έχει συμβεί τίποτα μεταξύ μας που να δικαιολογεί τη συμπεριφορά της!!!

Κυριακή τρωγαμε στο σπίτι της και Τρίτη είπε να μην ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί!!! χωρίς λόγο!!!!:shock:

 

 

Θα μπορούσα να κάνω αυτό που μου είπε ο άντρας μου όταν του έθεσα την ερωτηση που έθεσα κι εδω:

"πες την αλήθεια του παιδιού....είναι απλά τα πράγματα: η γιαγιά σου είναι τρελή!!!"

:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο εκανε και η δικια μου.Ξαφνικα σταματησε να μου μιλαει.Τωρα εδω και 3 μηνες περιπου εχει θυμωσει και με τους δικους μου.

Εδω ρε κοριτσια την ειχα την κορη μου 8 μερες με 40 πυρετο , 10 μηνων μωρακι και δεν φιλοτιμηθηκε η γαιδουρα να παρει να δει πως ειναι το παιδι.

Σημιωστε οτι η μαμα μου μενει ενα τετραγωνο απο το σπιτι της.Το παιδι ειναι μεχρι το απογευμα εκει.Θα μπορουσε να πεταγεται να το βλεπει.Η μαμα μου 100 φορες της ειχε πει οτι μπορει να πηγαινει οποτε θελει.Ποτε δεν πηγε.Τωρα βεβαια θυμωσε κιολας.

Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι.

Εσενα τουλαχιστον ο αντρας σου καταλαβαινει την μουρλα της μανας του.Ο δικος μου "την μανουλα" την εχει για αγια.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο εκανε και η δικια μου.Ξαφνικα σταματησε να μου μιλαει.Τωρα εδω και 3 μηνες περιπου εχει θυμωσει και με τους δικους μου.

Εδω ρε κοριτσια την ειχα την κορη μου 8 μερες με 40 πυρετο , 10 μηνων μωρακι και δεν φιλοτιμηθηκε η γαιδουρα να παρει να δει πως ειναι το παιδι.

Σημιωστε οτι η μαμα μου μενει ενα τετραγωνο απο το σπιτι της.Το παιδι ειναι μεχρι το απογευμα εκει.Θα μπορουσε να πεταγεται να το βλεπει.Η μαμα μου 100 φορες της ειχε πει οτι μπορει να πηγαινει οποτε θελει.Ποτε δεν πηγε.Τωρα βεβαια θυμωσε κιολας.

Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι.

Εσενα τουλαχιστον ο αντρας σου καταλαβαινει την μουρλα της μανας του.Ο δικος μου "την μανουλα" την εχει για αγια.

 

α καλά.....η δικιά μου δε συμπαθεί τη μαμά μου επειδή είναι χωρισμένη με το μπαμπά μου!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

στο μαιευτήριο όταν γέννησα μιλούσε με το μπαμπά μου και τη μαμα μου την αγνοούσε!!!!!!

μιλάμε για ψυχοπαθης!!!

 

καλά τον άντρα μου δεν τον έπαιρνε με τίποτα να μου τη δικαιολογήσει!!!

10 χρόνια που είμαστε μαζί, η μάνα του ανα τακτά χρονικά διαστηματα θύμωνε μαζί μου χωρίς λόγο και περνούσαν και 3 χρόνια χωρίς να μιλάμε....μετα έκανα εγω πίσω και έλεγα ας πάει και το παλιάμπελο και ξαναμιλούσαμε για μερικούς μήνες....μετα ξαναθύμωνε και πάλι απο την αρχη....

ε τώρα έχω και ένα παιδί....δε μπορώ να με βλέπει μια έτσι μια γιουβέτσι με τη γιαγια της....

οπότε για να της ξαναμιλήσω απαιτώ εξηγησεις για τη συμπεριφορά της....δεν πρόκειται να μου τις δώσει, οπότε άντε γεια....

 

γιαυτό ψάχνω πως να δικαιολογήσω όλο αυτό στη μικρη....

δε θέλω να την αντιπαθήσει...γιαγιά της είναι....

Link to comment
Share on other sites

καλά τον άντρα μου δεν τον έπαιρνε με τίποτα να μου τη δικαιολογήσει!!!

10 χρόνια που είμαστε μαζί, η μάνα του ανα τακτά χρονικά διαστηματα θύμωνε μαζί μου χωρίς λόγο και περνούσαν και 3 χρόνια χωρίς να μιλάμε....μετα έκανα εγω πίσω και έλεγα ας πάει και το παλιάμπελο και ξαναμιλούσαμε για μερικούς μήνες....μετα ξαναθύμωνε και πάλι απο την αρχη........

 

Και η δικια μου ετσι κανει αλλα ο αντρας μου κοιμαται ορθιος.Βαρεθηκα να μιλαω λοιπον και να μαλωνω στνεχεια και σταματησα να ασχολουμαι εντελως.Τωρα οταν στελνει πραγματα για την μικρη (παντα μεταχειρισμενα της αλλης εγγονης) απλα τα πεταω και τελειωνει το θεμα εκει γιατι αλλη μια κουβεντα να ακουγα για "την μανουλα" θα του εσπαγα το κεφαλι.

 

Καλα κανεις και σκεφτεσαι ετσι για την μικρη σου και μπραβο σου.Κι εγω το ιδιο σκεφτομαι.Αλλα απο την στιγμη που δεν ζηταει να την δει ........τι να κανω? Να την στειλω με το ζορι?

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

κανε την εκπληξη, παρε ενα κουτι γλυκα και πηγαινε επισκεψη με το παιδι,

δεν υπαρχει κανενας λογος στη γη να κραταμε κακια στην ψυχη μας για κανενα,

ο,τι κιαν μεσολαβησε, δειξε αγαπη- δεν μιλω θεωρητικα,ολες εχουμε ζησει ασχημες καταστασεις.

Να δεις ποσο ομορφα θα νιωσετε ολοι αν γινει αυτο, και προπαντων το κοριτσακι σου...

 

αυτο το εκανα περσυ στα γενεθλια της αλλα αντι να το σεβαστει και να υποχωρησει λιγο ....εγινε πιο εγωιστρια και οι σχεσεις μας πλεον ειναι ανυπαρκτες...εσεις καντε το για να μην κραταμε κακια οπως λεει και η κοπελα ...αλλα αμα δεν θελει δεν θα παρακαλαμε κιολας!!παντα υπαρχει το υποβαθρο της αρρωστημενης σχεσης μαμας παιδιου γι αυτο απο τωρα προετοιμαζομαι ψυχολογικα για να κανω ανεξαρτητα παιδια και να γινω η καλυτερη πεθερα

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...