Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαλιά....για πείτε μου!!!!


kalamaraki

Recommended Posts

Δεν είναι καθόλου χαζή η ερώτησή σου!!!

Λοιπόν στα γρηγορα να σου απαντήσω , ξέρω ότι στο παιδικό τμήμα του ΙΚΕΑ και στο τμήμα των χαλιών έχει πλαστικό λεπτό ταπητάκι πολύ λεπτό που το περνάς κάτω από το χαλι σου για να κολλάει στο πατωμα και να μην σουρώνει ή να γλυστράνε τα παιδιά.

Εγώ έχω φλοκάτες του άντρα μου-της πεθεράς μου κατάλευκες χιονάτες και ψάχνω για τρίτη γιατί μου λείπει ενας διάδρομος για την μερία του άντρα μου και δεν βρίσκω....

Αυτές που βρίσκω δεν είναι σαν τις παλιές είναι σαν του ικεα γούνα...μπλιάχ!!!

Και όλα αυτά γιατί μου αρεσουν μου θυμίζουν τα παιδικά μου χρόνια στο χωρίο με τις κόκκινες και πράσινες φλοκάτες της γιαγιάς μου!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπράβο kalamaraki εκεί θα τα είδα και επειδή με τον άντρα μου μαζί στο ΙΚΕΑ, κάνουμε ασκήσεις τροχάδην :lol::lol: δεν το συγκράτησα:lol::lol:

 

τι μου θύμησες τώρα φλοκάτες της γιαγιάκας μου

 

έφτιαχνε τα προικιά για τις εγγόνες της από τότε που ήμασταν 4:grin: :-D με πήραν τα ζουμιά γμτ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω να αγοράσω δυο χαλιά για το σαλόνι μας, ένα για την μπέμπα μου και ένα χαλί για την κουζίνα.....

επειδή φυσικά δεν γνωρίζω τίποτα για χαλιά παρά μόνο για τα κλασσικά χειροποίητα που έχει η μαμά μου και μεγάλωσα με αυτά αλλά με τίποτα δεν στρώνω τέτοια δεν μου αρέσουν....

Για πείτε μου τι να προσέξω στα χαλιά...τι είναι αυτά τα shaggy?

Ποια μαζεύουν σκόνη, ποια είναι δύσκολα στο τίναγμα...

Ξέρω ακόυγομαι χαζή αλλά δεν έχω ξαναγοράσει....

δεν διαβασα ολο το ποστ,αλλα εχω να σου πω μονο ενα πραγμα.πηρα ημιμαλινα(μαλλι και συνθετικο) και βρηκα το μπελα μου.θελει καθε μερα ηλεκτρικη σκουπα,γιατι γεμιζει το σπιτι τριχα(μπουρμπουλια!!)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ δεν γνωρίζω πολλά από χαλιά το μόνο που θα σου πω είναι ότι πείρα 2 χαλιά γκριζομαύρα για να μην λερώνουν και το σπίτι φαινόταν πολύ μουντό και λερωμένο (λόγω χρώματος) εχτές αγόρασα ένα εκρού ανοιχτό και ένα.......πορτοκαλί ναι ανοιχτόχρωμα και το σπίτι έδηξε πάρα πολύ! χρειάζεται το χρώμα δίνει φως και ομορφιά στο σπίτι!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά τα αντιολισθητικά τάπετα για τα χαλιά μπορείς να τα βρεις και στα Practiker και στα μεγάκα super market.(σε περίπτωση που σου πέφτει μακριά το Ικέα).

 

Σας ευχαριστώ, θα ψάξω να τα βρω άμεσα στο paractiker ευκολότερα θα τον πείσω να πάμε........:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρτους ένα τηλέφωνο πριν τραβηχτήτε τζάμπα και τ' ακούσεις!!

Δεν εχει τα ίδια προιόντα σε όλα τα Πράκτικερ , το ξέρω γιατί όταν έμενα αθήνα έψαχνα κάτι πιάτα που είχα πάρει στην θεσσαλονίκη και δεν τα είχαν στην αθήνα σαν σχεδιο καν!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην την πατήσετε σαν εμενα...!!!!!!!!!!!!

 

Αγοράσαμε πριν απο 2 χρονια 2 ολομαλλα χαλιά κοκκινα και ταιριαξαν πολύ με το κλασικομοντέρνο σαλόνι...

 

Καθε μέρα μάζευα απο τις γωνίες τουφες απο κοκκινα χνουδια επι 2 χρονια...

Τα στειλαμε για περιποιηση (ειδική για να μη μαδουν...) και φυλαξη στον 1 χρονο...Οταν ξαναστρώθηκαν συνεχισαν να μαδουν πράμα που μου τσακιζε τα νευρα να φαινεται το σπίτι οτι δεν εχει μπει σκουπα -ανα 1 ωρα αυτή η ιστορία...-

 

Συμπερασμα...χαρισαμε τα χαλιά σε κάποια κοπέλα απο το forum που τα ηθελα για αλλο χωρο...

Πετάξαμε αρα 500 ευρώ χαλαράαααα!!!!!!!

 

Ειμαστε χωρίς χαλιά...

προτάσεις και ποιότητες..please σωστε με για τα εχω πάρει...

δεν μπορω να κάνω και αλλη κακή αγορά...

 

Που να πάω, τι να ζητήσω, τι να αποφύγω-φυσικά και το ολομαλλο...!!-

 

μενουμε Πειραιά

Θα σας χρωστάω χάρη!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην την πατήσετε σαν εμενα...!!!!!!!!!!!!

 

Αγοράσαμε πριν απο 2 χρονια 2 ολομαλλα χαλιά κοκκινα και ταιριαξαν πολύ με το κλασικομοντέρνο σαλόνι...

 

Καθε μέρα μάζευα απο τις γωνίες τουφες απο κοκκινα χνουδια επι 2 χρονια...

Τα στειλαμε για περιποιηση (ειδική για να μη μαδουν...) και φυλαξη στον 1 χρονο...Οταν ξαναστρώθηκαν συνεχισαν να μαδουν πράμα που μου τσακιζε τα νευρα να φαινεται το σπίτι οτι δεν εχει μπει σκουπα -ανα 1 ωρα αυτή η ιστορία...-

 

Συμπερασμα...χαρισαμε τα χαλιά σε κάποια κοπέλα απο το forum που τα ηθελα για αλλο χωρο...

Πετάξαμε αρα 500 ευρώ χαλαράαααα!!!!!!!

 

Ειμαστε χωρίς χαλιά...

προτάσεις και ποιότητες..please σωστε με για τα εχω πάρει...

δεν μπορω να κάνω και αλλη κακή αγορά...

 

Που να πάω, τι να ζητήσω, τι να αποφύγω-φυσικά και το ολομαλλο...!!-

μενουμε Πειραιά Θα σας χρωστάω χάρη!!!!!

 

Εγώ είχα πάθει ακριβώς το ίδιο και μάλιστα έιχα πάρει χαλία γκρί με άσπρα και μάυρα σχέδια και ένα ρίγέ για το γραφείο που μετά έγινε παιδικό.

Φαντάσου λοιπόν τι γίνοτανε που το ένα χνούδι το μάυρο πήγαινε και κόλαγε πάνω στο άσπρο σχέδιο μη σου πώ για το ριγέ με όλα τα χρώματα.

Τα έδωσα και εγώ και πέρασα απο το Ικέα έχω πάρει ένα πολύ ωράιο ποντικί για το σαλόνι μου που παρόλο που λεέι ότι ειναι μαλλί δεν βγάζει τίποτα και δεν φαίνεται και η βρώμα και της μικρής της αγόρασα απο ένα συνοικιακό ενα Disney με ήρωες νομίζω 150 http://www.flycarpet.gr/product.php?dim=1562&pid=2041&im=της μικρής και 200 περίπου το δικό μας και είναι όλα τέλεια.

Αμαν ποια με αυτή τη βρωμοσκούπα ..................:mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αγόρασα αρχές του μήνα χαλιά για το σαλόνι,πήρα τύπου shaggy,είναι σαν κορδελάκια μικρά σατέν,δεν βγάζουν καθόλου χνούδια.

δεν φαίνονται ούτε τα σκουπιδάκια.

σοκολατί γάλακτος.

επίτηδες τα διάλεξα γιατί η μικρή μπουσουλάει.

είχα μάλλινο στο σαλόνι πέρσυ...χάλια.

το έχω κρατήσει βέβαια στην τραπεζαρία,αλλά δεν το πατάμε πολύ.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια αγόρασα αρχές του μήνα χαλιά για το σαλόνι,πήρα τύπου shaggy,είναι σαν κορδελάκια μικρά σατέν,δεν βγάζουν καθόλου χνούδια.

δεν φαίνονται ούτε τα σκουπιδάκια.

σοκολατί γάλακτος.

επίτηδες τα διάλεξα γιατί η μικρή μπουσουλάει.

είχα μάλλινο στο σαλόνι πέρσυ...χάλια.

το έχω κρατήσει βέβαια στην τραπεζαρία,αλλά δεν το πατάμε πολύ.

Κι εμένα μου αρέσουν αυτα, αλλά στο σκούπισμα, δεν θα φεύγουν αυτα μετα από λίγο καιρό? Είμαι σε δίλλημα για το τί χαλί να πάρουμε, έχουμε και σκύλο και τα νεύρα μου έχουνε γίνει κρόσσια με το σκούπισμα...:?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αγόρασα αρχές του μήνα χαλιά για το σαλόνι,πήρα τύπου shaggy,είναι σαν κορδελάκια μικρά σατέν,δεν βγάζουν καθόλου χνούδια.

δεν φαίνονται ούτε τα σκουπιδάκια.

σοκολατί γάλακτος.

επίτηδες τα διάλεξα γιατί η μικρή μπουσουλάει.

είχα μάλλινο στο σαλόνι πέρσυ...χάλια.

το έχω κρατήσει βέβαια στην τραπεζαρία,αλλά δεν το πατάμε πολύ.

 

Ok.εχω πάρει και εγώ για την κουζίνα μου αλλά το δύσκολο είναι το καθάρισμα.:twisted::twisted::twisted:http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=2087

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι παρήγειλα της μικρής το χαλί χτες....http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=2821

και για το σαλόνι γλυκοκοιτάζω αυτό....αχ...http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=3044

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις τελείωσα και με τα χαλία...αποφάσισα επιτέλους..!!!!!!!!!!!

Για το σαλόνι μας πήρα αυτό 245? (160χ230εκ)

xalia-karim-rashid_1015_1.jpg

για την κουζίνα πήρα αύτο 95? (140χ200εκ)

xalia-oslo16.jpg

για την μικρή πήρα αυτό 110? (160χ240εκ)

xalia-paidika6.jpg

και μου μένει να πάρω και δυο διαδρόμους ένα για την κουζίνα μπροστά από το νεροχύτη και έναν για το χωλ μπροστά στην τουαλέτα

Το σύνολο τα χαλιά 450?! Νομίζω καλά μου βγήκαν! Τώρα ποιος το λέει στον αντρούλη ότι στις 4 το πρωί εγώ παρήγγειλα χαλιά από τη Λάρισα χχαχαχαχα!!!

Δεν έχω ύπνο λέμε καθόλου....

 

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki...μπράβο...πολύ ομορφα...να τα χαρειται πολύ ευχομαι...

 

Λοιπον κάπου εκει εχω αποφασίσει και εγώ...

 

Ακουσα την συμβουλή σας και "πήγα" προς τα shaggy...

Πήγαμε σε ενα συνοικιακό κατάστημα, μεγάλο, με απιστευτη ποικιλία και φυσικά ειχε χαλιά μεσα με δερμα και γουνα που μου επεσαν τα σάλια αλλά επειδή πέφτουν και του Φούφη τα σάλια αυτοματα εσβεισε το ονειρο και εσκασε σαν φουσκα στη στιγμή...

 

Λυση αναγκης και πρακτικότητας αλλά εχω την αποψη πως τα εχει λίγο ακριβά...δεν εχει και ιστοσελιδα να σας τα εδειχνα...

 

2 χαλιά 2,5Χ3.5 και 2.5Χ3.00 σε ακριλικό μηχανής και χρυσοκλοστή που γιάλιζε μεσα στα σχεδια πο και που 750 ευρώ...δεν ειναι πολά για ακριλικό χαλί;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλαμαράκι πολύ ωραία τα χαλιά!!!

το πρώτο πήρα κι εγώ...δεν ξέρω βέβαια αν είναι άλλη ποιότητα..

πήρα 2,ένα 2.00χ2.50 και ένα 2.00χ3.00...900Ε(μήπως ήταν ακριβά?)

βέβαια δεν έδωσα λεφτά ακόμα..λίγα λίγα

με την σκούπα δεν με δυσκολεύει,πλύσιμο σε καθαριστήριο εννοείται όπως πάντα.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλαμαράκι τα ίδια χαλιά (karim rashid) απλά σε άλλο χρώμα έχω παραγγείλει κι εγώ. Δυστυχώς όμως δεν τα έχω λάβει γιατί δεν τα είχαν άμεσα διαθέσιμα - επρόκειτο να τα λάβω αυτήν την εβδομάδα αλλά τελικά θα έρθουν την επόμενη (ελπίζω...)

Εσένα πότε σου είπαν πως θα τα έχεις;

 

Σημείωση: εγώ τα παράγγειλα από το www.halia.gr υπέυθυνος του οποίου είναι το ίδιο άτομο που έχει το flycarpet

*

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία απ το συγκεκριμένο site ήταν πολύ καλή γι αυτό και λέω να τα παραγγείλω από εκεί και τα υπόλοιπα (έχω πάρει ήδη της μικρής) να τελειώνω. Εδώ και 15 μέρες λέω θα βγω στα μαγαζια να τσεκάρω αλλά δεν βλέπω να το καταφέρνω και φτάνουν οι γιορτές. Σήμερα άνοιξα και το flycarpet και το halia και βάζω στην άκρη αυτά που μ αρέσουν αν έρθει ο άνδρας μου να διαλέξουμε μαζί να τελειώνουμε.

Άλλωστε δε νομίζω να βρω καλύτερες τιμές στα μαγαζιά. Απ ότι είχα κοιτάξει πριν 1,5 χρόνο τουλάχιστον...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Anna μόλις μου έστειλε μαιλ ότι θα το έχει τέλος της επόμενης εβδομάδας το καριμ και συμφώνησα γιατί μου άρεσε πολύ!

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου kalamaraki :D

Κι εμένα μου τηλεφώνησαν προχθές και μου είπαν πως θα τα στείλουν την άλλη εβδομάδα κι όχι αυτή όπως είχαμε συμφωνήσει.

Ανυπομονώ να έρθουν γιατί κι εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ και βιάζομαι να τα στρώσω - έπιασε και κρύο και φαίνεται γυμνό το σπίτι!!!

 

Το μόνο που με αγχώνει όπως έχω ξαναγράψει είναι το καθάρισμα :roll:

*

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Όταν έρχεται κόσμος πχ σε μια γιορτή...μετά που φεύγουν τι κάνετε για να το καθαρίσετε? Μόνο σκούπα ή και τίναγμα? Γιατί στα απλά κάνεις μια σκούπα και σφουγγάρισμα και τελέιωσε στα shaggy όμως????

 

 

Εγώ σκέφτηκα να πάρω ατμοκαθαριστή.

 

Ελπίζω να μην μου χαλάσουν που είναι και ολόμαλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνωμη που θα παραθεσω ενα μαλλον σχετικα ασχετο θεμα,αλλα δεν ξερω πως να ανοιξω καινουριο(αν γινεται πειτε μου)!θα θελα να ρωτησω αν ξερετε που θα μπορουσα να ρελιασω ενα χαλι που εχω.οχι απαραιτητα συγκεκριμενο μαγαζι,αλλα σε ποιους θα μπορουσα να απευθυνθω!ας πουμε αυτοι που καθαριζουν τα χαλια κοβουν και ρελιαζουν?γιατι ξερω οτι τα μαγαζια που πουλανε χαλια κανουν αυτη τη δουλεια,αλλα θα πρεπει να εχω αγορασει απο εκει το χαλι και δε θελω να μου φυγει μια περιουσια.το δικο μου χαλι ειναι απ'τη λαικη,αλλα ειναι μια χαρα!ουτως η'αλλως δεν το θελω για καλο...το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενα μικρο χωλακι στο σπιτι και δε βρισκω χαλι στις διαστασεις του.οποτε θα πρεπει να το κοψω...

Link to comment
Share on other sites

despina

 

εγώ ρέλιασα το χαλί μου σε ένα εργαστήριο που κάνει μόνο αυτή τη δουλειά .

 

Ειναι στη κυψέλη. Εαν σε ενδιαφέρει να ψάξω να βρω τη διεύθυνση.

Πρέπει ομως να τους το πας εσύ εκεί.

Link to comment
Share on other sites

despina

 

εγώ ρέλιασα το χαλί μου σε ένα εργαστήριο που κάνει μόνο αυτή τη δουλειά .

 

Ειναι στη κυψέλη. Εαν σε ενδιαφέρει να ψάξω να βρω τη διεύθυνση.

Πρέπει ομως να τους το πας εσύ εκεί.

 

Μμμ, πολυ καλη ιδεα η λαικη! Θελω να βαλω κατι στο διαδρομο που ειναι 5 μετρα αλλα δε θελω να το χρυσοπληρωσω. Αν βρεις την διευθυνση την στελνεις και σε μενα μηπως χρειαστει; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...