Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς βγάζετε τους λεκέδες απο τα ρούχα??


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα, πως μπορω να βγαλω κιτρινους λεκεδες πολυκαιριας; υπαρχει καμια λυση;ή παει για πεταμα;

 

Αν το ρουχο ειναι μονο λευκο θα σου προτεινα να βαλεις λιγη χλωρινη, ευρηκα η σοδα. Αν ομως ειναι χρωματιστο βαλε ευρηκα και σοδα φαγητου στο πλυντηριο. Εχεις λιγες πιθανοτητες να βγουν οι λεκεδες παλαιοτητας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κορίτσια καλημέρα!!!!

Να ρωτήσω και γω μήμπως μπορείτε να με βοηθήσετε.....έχουν γεμίσει τα μαγιό μας, το ένα εκ των οποίων εντελώς λευκό, από κίτρινους λεκέδες από τα αντιηλιακά....δεν μπορώ να κάνω τίποτε...χτες βράδυ το μούλιασα στο εύρηκα αλλά τίποτε....πλην ταύροι τα έβαλα στους 40 όμως βαθμούς...πάλι τίποτε....

Καμιά συμβουλή?????

Σας ευχαριστω πολύ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!!

Να ρωτήσω και γω μήμπως μπορείτε να με βοηθήσετε.....έχουν γεμίσει τα μαγιό μας, το ένα εκ των οποίων εντελώς λευκό, από κίτρινους λεκέδες από τα αντιηλιακά....δεν μπορώ να κάνω τίποτε...χτες βράδυ το μούλιασα στο εύρηκα αλλά τίποτε....πλην ταύροι τα έβαλα στους 40 όμως βαθμούς...πάλι τίποτε....

Καμιά συμβουλή?????

Σας ευχαριστω πολύ πολύ

 

Μπορεί να σε βοηθήσει κάποιο "διαβολάκι του λεκέ". Υπάρχει ένα για λάδια ...

 

Ίσως και η χλωρίνη. Αλλά δεν την έχω δοκιμάσει σε Lycra...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ανοιξα μια τσαντα με μωρουδιακα της πρωτης μου κορης γιατι θα τα χρειαστω τωρα που ερχεται η 2η κ τα πιο πολλα ενω ειναι καλοδιατηρημενα ειναι πολυ κιτρινισμενα.

Υπαρχει καποιος τροπος για να φυγει το κιτρινισμα εκτος απο χλωρινη?δεν χρησιμοποιω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω προσωπικα εχω μαθει απο την μητερα μου, και εκανα δεξι μου χερι, το υγρο απορρυπαντικο πιατων στους τοπικους λεκεδες, ακομα και αν αυτοι ειναι φραουλα ροδι η κατι αλλι που ''ποτιζει'' . Κανει φοβερη δουλεια και χωρις να χρειαζεται να αγοραζω εξτρα προιοντα , μιας και ολες το εχουμε στα σπιτια μας!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Κορίτσια βρήκα σε ένα αμερικάνικο σαιτ "συνταγή" για καθαριστικό λεκέδων, τη δοκίμασα στα ρουχαλάκια του μωρού μου (που ήταν γεμάτα φρουτόκρεμα και κακάκια :oops: ) και βγήκαν όλα. Εντάξει, έχω ξετρελαθεί.

 

Η συνταγή είναι: 4 μέρη οξυζενέ, 1 μέρος μαγειρική σόδα, 1 μέρος υγρό πιάτων

 

Τα ανακάτεψα καλά και το πέρασα με σφουγγάρι πάνω στον κάθε λεκέ, χωρίς πολύ τρίψιμο, ίσα ίσα να μουλιάσει και να αφρίσει. Τα άφησα μια ώρα και μετά κανονικά πλύσιμο στο πλυντήριο. Βγήκαν ΟΛΑ!

 

Το πόσο χάρηκα που δεν θα χρειαστεί να τα ξανατρίψω ένα προς ένα δεν λέγεται!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια βρήκα σε ένα αμερικάνικο σαιτ "συνταγή" για καθαριστικό λεκέδων, τη δοκίμασα στα ρουχαλάκια του μωρού μου (που ήταν γεμάτα φρουτόκρεμα και κακάκια :oops: ) και βγήκαν όλα. Εντάξει, έχω ξετρελαθεί.

 

Η συνταγή είναι: 4 μέρη οξυζενέ, 1 μέρος μαγειρική σόδα, 1 μέρος υγρό πιάτων

 

Τα ανακάτεψα καλά και το πέρασα με σφουγγάρι πάνω στον κάθε λεκέ, χωρίς πολύ τρίψιμο, ίσα ίσα να μουλιάσει και να αφρίσει. Τα άφησα μια ώρα και μετά κανονικά πλύσιμο στο πλυντήριο. Βγήκαν ΟΛΑ!

 

Το πόσο χάρηκα που δεν θα χρειαστεί να τα ξανατρίψω ένα προς ένα δεν λέγεται!!!:-D

 

Αυτο ειναι αποτελεσματικο για να αφαιρεσεις τον λεκε κατευθειαν?Κανει και για ρουχα που εχει μεινει ο λεκες απο φρουτα πολυ καιρο?Γιατι εχω αρκετα ρουχαλακια της μεγαλης μου κορης που εχουν σημαδια απο φρουτα.Επισης οταν λετε μερη τι εννοειται?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ηθελα να σας ρωτησω το στυλο βγαινει απο τα ρουχα?Επισης να μουπειτε την γνωμη σας.Μεχρι ποτε πλενατε τα ρουχαλακια των παιδιων χωρια με βρεφικο απορρυπαντικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτο ειναι αποτελεσματικο για να αφαιρεσεις τον λεκε κατευθειαν?Κανει και για ρουχα που εχει μεινει ο λεκες απο φρουτα πολυ καιρο?Γιατι εχω αρκετα ρουχαλακια της μεγαλης μου κορης που εχουν σημαδια απο φρουτα.Επισης οταν λετε μερη τι εννοειται?

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση, τώρα είδα το μήνυμα.

Στο συγκεκριμένο σάιτ η μαμά που το δοκίμασε έλεγε ότι κατάφερε να βγάλει λεκέδες από φρουτόκρεμα που είχαν τα φορμάκια του πρώτου της παιδιού μετά από 2 χρόνια. Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μέχρι και μετά από μια εβδομάδα στα άπλυτα οι λεκέδες βγαίνουν. Μόνο στους λεκέδες από πορτοκάλι έχω παρατηρήσει ότι δεν βγαίνει με την πρώτη φορά.

 

Όταν λέω μέρη εννοώ ότι π.χ. αν θέλεις λίγη ποσότητα θα βάλεις μια κουταλιά απόρρυπαντικό πιάτων, μια κουταλιά σόδα και 2 κουταλιές οξυζενέ, αν όμως θέλεις μεγαλύτερη ποσότητα θα βάλεις 1 φλυτζάνι απορρυπαντικό, 1 φλυτζάνι σόδα και 2 φλυτζάνια οξυζενέ. Γενικά δηλαδή η αναλογία είναι 1:1:2

 

Το στυλό έχω ακούσει ότι βγαίνει με γάλα, αλλά δεν μου έχει τύχει.

 

Τώρα για τα ρούχα του μωρού, ο δικός μου είναι μικρούλης (8μιση μωνών) οπότε συνεχίζω να τα πλένω ξεχωριστά με βρεφικό.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 6 months later...
On 15/9/2011 at 10:45 ΠΜ, neraides είπε:

κοριτσια καλησπερα, πειτε μου τι να κανω με τους λεκεδες των ρουχων γιατι δεν αντεχω αλλο!!!!!!! τα νευρα μου!!!!!!!! φρουτοκρεμα-χορτοσουπα-σοκολατα-περιοδο ειναι οι λεκεδες που με βασανιζουν....εχω δοκιμασει των διαβολακο των λεκεδων- το ace gentile, τιποτα, εχω βαλει απορυπαντικο πιατων κατευθειαν πανω στον΄λεκε κατι κανει αλλα οχι παντα, σκεφτηκα να χρησιμοποιησω καποιο καθαριστικο σαν το ace gentile αλλα δεν ξερω πιο, εχετε να προτινεται κατι δραστικο και αποτελεσματικο;; στο σουπερ ζαλιστικα απο τα πολλα προιοντα που υποσχονται αμεση καθαριοτητα,...μ'αρεσει η καθαριοτητα και θελω και τα ρουχα μου να μην εχουν ιχνος λεκε...τι να κανω;; σωστε με!!!!!!!..ευχαριστω!!!

 

Eπειδή έχω δοκιμάσει όλα όσα αναφέρθηκαν αλλά δεν τα κατάφερνα, τελικά βρήκα τη λύση (χημικό προιόν όμως).  

Ψεκάζω μία φορά στο λεκέ και μετά πλύσιμο, με το ΕΥΡΗΚΑ Spray Pre-Wash.  Τέλειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πληγή άνοιξες.. εγώ έβαζα και βάζω τοπικά λευκαντικό που κάνει και για χρωματιστά με ζεστό νερό και τα τρίβω. Μετά πλύσιμο στους 60 βαθμόυς. Στα καθημερινά φορμακια πάντα θα μένουν κάποιοι λεκέδες γιατί καθημερινά λερώνονται ,τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει. Κάτι θα αχνοφαινεται... αλλά δεν με πειράζει μιας και είναι τελείως αναλώσιμα σ αυτή την ηλικία! Το βασικό είναι άμεση δράση, μόλις τελειώσει το γεύμα βγάζεις το λερωμένο ρούχο και μόυλιασμα σε ζεστό νερό.

Αλλά μόλις είδα ότι το ποστ είναι παλιό!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια, την κιτρινιλα απο τα φανελακια με τι μπορω να τα βγαζω. Διαβασα πιο πανω για την σοδα αλλα ποσο να βαζω 3-4 κιλα ρουχα επησης να τα πλενω με την σοδα στους 60 η φτανει και 40. Λευκαντηκο η χλωρηνη δεν θελω να βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δώρα, εγώ για τα ασπρόρουχα που έχουν κιτρινίσει κάνω το εξής :πλύσιμο στο χέρι με 2 φλιτζανακια του καφέ μαγειρική σόδα για 1 ώρα μούλιασμα ,μετά ξεβγαλμα και πλύσιμο 60 βαθμούς (ή και παραπάνω αν το επιτρέπει το ρούχο)  ή στο πλυντήριο κατευθείαν στο συρταρακι με το απορρυπαντικό (βάζω σκόνη πλυντηρίου) προσθέτω κι 1 φλιτζανάκι του καφέ μαγειρική σόδα. Είναι το πιο ήπιο πλύσιμο, αλλά κάποιες φορές δεν βγαίνουν κάτασπρα, απλά φεύγει η πολύ κιτρινιλα. Αν θες κάτασπρα,  τα φακελάκια για ασπρόρουχα από Σούπερ Μάρκετ, διάφορες μάρκες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...