Recommended Posts

Το έχω σκεφτεί αυτό αλλά η μικρή φωνάζει αρκετά. όταν την ντύνουμαι. Γενικά γκρινίαζει και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ για να μην έχω φωνές. Στην αρχή δεν ήθελε σαλιάρα και έτσι έχουμε αρκετά φορμάκια που έχουν γίνει χάλια. Τώρα της την φοράω αλλά πάλι λερώνεται ο λαιμός.

Το jumbo έχει κάτι σαλιάρες με μανίκια που δένουν πισω.Εγώ είχα σωθεί με αυτές.Απ την άλλη του έβαζα μια πετσέτα μισή μέσα μισή εξω για να μην λερώνεται ο λαιμός του. Ειδικά από τα φρούτα δεν καθαριζουν με τίποτα!!!Τώρα που μεγάλωσε τα χω βάλει με τις λίγδες!Τώρα δεν θέλει σαλιάρα και θελει να τρώει μόνος του, καταλαβαίνεις! Σε ακτίνα 2 μέτρων γίνεται χαμός!!!

Csqyp2.png

Διαφημίσεις

Ξερετε πως βγαινουν οι λεκεδες απο μηλο,σιδηρο & κακακια;;;;;;;;;;;;;;

Σε καθε ρουχο μας εχουμε &απο εναν λεκε!τι θα γινει;;;;;:-(:-(:-(:-(:-(

μπορει καποια πιο εμπειρη μανουλα-νοικοκυρα να βοηθησει;;;

ευχαριστω πολυ!

eNortjK1UjIzNDewULIGXDAStAKi72.png

καλησπέρα σε όλους!!

να ρωτήσω και εγώ παρακαλώ ,πως βγαίνουν οι λεκέδες από λάδι??Ξέρω για το απορρυπαντικό πιάτων αλλά δυστυχώς δεν ξέρω γιατί δεν εξαφανίζονται από τα ρούχα του γιού μου..έρχεται από τον παιδικό και είναι μέσα στους λεκέδες..ευχαριστώ!!

εγω χρησιμοποιω για ολους τους λεκεδες το θαυματουργο bio shout

product-432289.jpg

και εχω σωθει

υπαρχει σε ολα τα σουπερ μαρκετ

]

Έχω ενα πρόβλημα. Η μικρούλα μου έχει κάνει χάλια τα ρούχα της απο τα φρούτα και τις κρέμες. Ειδικά τα φρούτα βάφουνε και δεν βγαίνουν. Τα πλένω σε 40 βαθμούς σε μαλακό πρόγραμμα. Εσείς πως βγάζετε τους λεκέδες,μήπως να βάλω Evrika ή τίποτα άλλο ??Κάνει όμως να το χρησιμοποιήσω??

Ευχαριστώ πολύ

Φιλιά Χαρούλα και Έλενα (7 μηνών)

Χαρούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ το έζησα το δράμα γιατί δεν ήθελε καθόλου την σαλιάρα......είχα απελπιστεί γιατί είχαν γίνει τα φορμάκια της ξεφτίλα. Άκουσα την συμβουλή μιας κοπέλας και σώθηκα. Τα πλένω στους 60 βαθμούς, με κανονικό απορρυπαντικό και βάζω και ace gentile (όχι όμως πλεόν, γιατί καθάρισαν τα πολλά). Μετά από μερικά πλυσίματα θα είναι όλα καλά. (το πρόγραμμα κρατάει 1 ώρα και 40 λεπτά) και πλέον τα πλένω όλα έτσι. Τα ρούχα της είναι Mothercare, zara, marks & spencer και τζάμπο και δεν πάθαν τίποτα.

καλησπέρα σε όλους!!

να ρωτήσω και εγώ παρακαλώ ,πως βγαίνουν οι λεκέδες από λάδι??Ξέρω για το απορρυπαντικό πιάτων αλλά δυστυχώς δεν ξέρω γιατί δεν εξαφανίζονται από τα ρούχα του γιού μου..έρχεται από τον παιδικό και είναι μέσα στους λεκέδες..ευχαριστώ!!

Οι λαδιές θέλουν να βάλεις υγρό πιάτων σε κάθε μία, να τις βρέξεις με λίγο ζεστό νερό, τρίψιμο και μετά στο πλυντήριο όπως είναι χωρίς ξέπλυμα. Τις βγάζω έτσι για χρόνια, όταν δεν βγει καμία είναι επειδή δεν έτριψα αρκετά το σημείο. Την επόμενη φορά που το τρίβω πιο προσεκτικά βγαίνουν. Μόνο λαδιές από ζωικό λίπος (σουβλάκι) και κερί είναι πιο δύσκολες. Εκεί αν δεν βγει όπως παραπάνω, βενζίνη για στεγνό καθάρισμα αλλά προσοχή να μην ξεβάψει το ρούχο. Και μια φορά έβαψε μπουφάν με χρώματα και άφησαν λαδιές που βγήκαν μετά από πολλές προσπάθειες με διαλυτικό για διορθωτικό.

Τί τραβάμε βρε κορίτσια!!!

Οι λαδιές θέλουν να βάλεις υγρό πιάτων σε κάθε μία, να τις βρέξεις με λίγο ζεστό νερό, τρίψιμο και μετά στο πλυντήριο όπως είναι χωρίς ξέπλυμα. Τις βγάζω έτσι για χρόνια, όταν δεν βγει καμία είναι επειδή δεν έτριψα αρκετά το σημείο. Την επόμενη φορά που το τρίβω πιο προσεκτικά βγαίνουν. Μόνο λαδιές από ζωικό λίπος (σουβλάκι) και κερί είναι πιο δύσκολες. Εκεί αν δεν βγει όπως παραπάνω, βενζίνη για στεγνό καθάρισμα αλλά προσοχή να μην ξεβάψει το ρούχο. Και μια φορά έβαψε μπουφάν με χρώματα και άφησαν λαδιές που βγήκαν μετά από πολλές προσπάθειες με διαλυτικό για διορθωτικό.

Τί τραβάμε βρε κορίτσια!!!

Για να δοκιμάσω και έτσι....Η αλήθεια είναι ότι εγώ απλά έβαζα πάνω το απορρυπαντικό και αμέσως στο πλυντήριο...τρίφτε χεράκια τρίφτε , λοιπόν...

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!

Το φαντάστηκα γιατί και εγώ το δοκίμασα μια φορά και δεν βγήκαν. Αυτή τη δουλειά την κάνω στον νιπτήρα του μπάνιου. Πρώτα βάζω το υγρό σε κάθε μία, μετά μία μία νεράκι, τρίψιμο. Αν έχει υγρό και να βραχεί πάλι τη βρίσκεις αλλιώς θα τις χάσεις αν βραχούν.

Καλησπερα να ρωτησω κατι ο μικρος μου πασαλειψε τη sudocream στο σεντονι του κ στον υπνοσακο του, τα εβαλα στο πλυντηριο να πλυθουν αλλα δεν εφυγε ο λεκες μηπως γνωριζετε με τι πρεπει να το καθαρισω για να φυγει.

Για τους λεκέδες που πρότειναν το dr. Deckerman κάπως έτσι και κάνει και για λεκέδες φρούτου, πάντως για λάδι ήταν μια χαρά

Διαφημίσεις

Για τους λεκέδες που πρότειναν το dr. Deckerman κάπως έτσι και κάνει και για λεκέδες φρούτου, πάντως για λάδι ήταν μια χαρά

ποιό από όλα τα ντρ μπεκμαν;

με ενδιαφέρει για τα ρουχάκια της μπέμπας μου, που όταν τρώει τρώνε και τα ρούχα της. στο πλυντήριο δεν βγαίνουν οι λεκέδες, ούτε με φέρυ για τα πιάτα. δεν ξέρω πώς να τα καθαρίσω. τα πλένω, τα σιδερώνω και είναι σαν βρώμικα, για πέταμα τα ρούχα.

καλό είναι και λίγο οξυζενέ πάνω στους λεκέδες γιατί απελευθερώνει οξυγόνο

οξυζενέ ή αμμωνία?

(έχω ακούσει και για την αμμωνία οτι βγάζει κάποιους λεκέδες)

κοριτσια, η αμμωνία ή το οξυζενέ δεν ξεβάφει τα ρούχα; μιλάω για χρωματιστά ρουχάκια.δεν ξέρω πώς να τα καθαρίσω.

Προχτές είχα ένα ατύχημα έκανα μια σαλάτα και ξαφνικά διαπιστώνω πως ο γιος μου είχε πάρει το λαδί και έκανε σαλάτα πάνω στην κρεβατοκάμαρα με Μιράντα σε ένα μπολάκι να τρελαθώ να βάλω φωνές ? το πήρα και πήγα γρήγορα μπάνιο το έπλυνα με φερι τοπικά και περίμενα να τελεύσει το πλυντήριο που είχα βάλει τα ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΡΕ για να πλύνω το κουβέΡλι .

Ανοίγω το πλυντήρια και τη να δω όλα μπλε είχε Βάλη μέσα στον κάδο ένα στυλό δεν ήξερα προς τα πού να κάνω προς το κουβέρλι με τα λάδια η προς τα καλά καρέ με τους λεκέδες από μελανή ?

Φρέσκο Γάλα δεν είχα σπίτι η ώρα ήταν 10 τι να κάνω το σκάφτομαι λίγο και ΚΑΙ

ΡΙΧΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΕΝΑ ΝΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ως διαμαγια βγήκαν ολόλευκα τα καρέ μου

.....

Διαφημίσεις

Προχτές είχα ένα ατύχημα έκανα μια σαλάτα και ξαφνικά διαπιστώνω πως ο γιος μου είχε πάρει το λαδί και έκανε σαλάτα πάνω στην κρεβατοκάμαρα με Μιράντα σε ένα μπολάκι να τρελαθώ να βάλω φωνές ? το πήρα και πήγα γρήγορα μπάνιο το έπλυνα με φερι τοπικά και περίμενα να τελεύσει το πλυντήριο που είχα βάλει τα ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΡΕ για να πλύνω το κουβέΡλι .

Ανοίγω το πλυντήρια και τη να δω όλα μπλε είχε Βάλη μέσα στον κάδο ένα στυλό δεν ήξερα προς τα πού να κάνω προς το κουβέρλι με τα λάδια η προς τα καλά καρέ με τους λεκέδες από μελανή ?

Φρέσκο Γάλα δεν είχα σπίτι η ώρα ήταν 10 τι να κάνω το σκάφτομαι λίγο και ΚΑΙ

ΡΙΧΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΕΝΑ ΝΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ως διαμαγια βγήκαν ολόλευκα τα καρέ μου

Κάτσε γιατί αγχώθηκα μέχρι να διαβάσω το τέλος...:lol:

Το γάλα στη θήκη του πλυντηρίου το έβαλες μαζί με το απορρυπαντικό ???...

Το γάλα βγάζει μόνο στυλό??

(Oι μαρκαδόροι φεύγουν??)

Κάτσε γιατί αγχώθηκα μέχρι να διαβάσω το τέλος...:lol:

Το γάλα στη θήκη του πλυντηρίου το έβαλες μαζί με το απορρυπαντικό ???...

Το γάλα βγάζει μόνο στυλό??

(Oι μαρκαδόροι φεύγουν??)

Τι να σου πω πρώτη φορά το δοκίμασα και εξεπλαγη από την καθαριότητα του νουνού πλήρες

:wink::wink::wink:

.....

Εγω ειχα ρουχα στο πλυντηριο και σε μια τσεπη ηταν ενα στυλο,εκει δεν επαθε τιποτα

Οταν ομως τα εβαλα στο στεγνωτηριο εγινε το ελα να δεις.....Ολα τα ρουχα χαλια!

Και απο την υψηλη θερμοκρασια δεν καθαρισε τιποτα,ουτε με γαλα,ουτε με διαβολακι

4

κοριτσια,εμενα μου πεσε πανω στο παντελονι μου-υφασματινο καλοκαιρινο- υγρο απολυμαντικο για τα χερια.εκεινη την ωραδ φανηκε τιποτα,λεω ενταξει οινοπνευμα εχει μεσα κ εξατμιστηκε.οταν το πλυνα ομως αφησε λεκε,σαν να του χω βαλει χλωρινη.ξεβαψε η καθαριζει??

ειναι κ καινουργιο...:confused:

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

την προηγούμενη εβδομάδα ανοιξε η μύτη της κόρης μου στον παιδικό και η μπλούζα της λερώθηκε.

οταν την πήρα το μεσημέρι είχε ήδη ξεραθεί το αίμα.

εβαλα την μπλούζα σε λεκάνι με κρύο νερό. τίποτα. εβαλα ace gentile, πάλι τίποτα.

ο διαβολάκος του λεκε για αίμα, λετε να κάνει κάτι;

εχετε κάτι αλλο να μου προτεινετε;

σημειωτέον η μπλούζα εάινι λευκή στο σημείο που επεσε το αίμα, αλλα εχει χρωματιστά γραμματα και καρό μανίκια.

να βάλω χλωρίνη τοπικά;

age.png

Γεια σας! Ειμαι καινουρια στην παρέα!

Εχω το έξης προβλημα:δεν μπορω να βγαλω την φρουτοκρεμα απ΄τα ρουχα της μικρης.Εννοώ την αλεσμένη φρουτόκρεμα με μήλο, μπανανα, αχλαδι.

Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

Γεια σας! Ειμαι καινουρια στην παρέα!

Εχω το έξης προβλημα:δεν μπορω να βγαλω την φρουτοκρεμα απ΄τα ρουχα της μικρης.Εννοώ την αλεσμένη φρουτόκρεμα με μήλο, μπανανα, αχλαδι.

Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

Ο λεκες απο τα φρουτα "στιβει" και δεν φευγει ευκολα.

Αυτο που κανω εγω ειναι να του βγαζω αμεσως τη σαλιαρα και το μπλουζακι, μολις τελειωσει, και να τα κανω ενα προχειρο πλυσιματακι στο νεροχυτη με απορρυπαντικο πιατων προδερμ.

Στη συνεχεια τα αφηνω μαζι με τα υπολοιπα απλυτα του, οπως ειναι βρεγμενα μεχρι να βαλω πλυντηριο.

Ετσι δεν εχουν μεινει λεκεδες ξανα. Παντως στην αρχη χαλασα πολλα φανελακια...

line_test_beg_40_time_1259816400_text_cf20ecf0e5ecf0effdebe7f220ece1f220e5dfede1e9.gif

Έχω ένα καλό λευκό πουκάμισο από λεπτό βαμβακερό ύφασμα το οποίο λέρωσα ΄με το λουράκι της τσάντας μου στο σημείο του ώμου. Τρίφτηκε το δέρμα και μου έβγαλε μαύρο λεκέ ο οποίος δεν καθάρισε ούτε με πλύσιμο στο χέρι και ειδικό απορριπαντικό, ούτε και στο πλυντήριο. Άκουσα ότι θα καθαρίσει με μαγειρική σόδα αλλά δεν ξέρω πως να την χρησιμοποιήσω. Όσες ξέρετε παρακαλώ συμβουλές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Έχω ένα καλό λευκό πουκάμισο από λεπτό βαμβακερό ύφασμα το οποίο λέρωσα ΄με το λουράκι της τσάντας μου στο σημείο του ώμου. Τρίφτηκε το δέρμα και μου έβγαλε μαύρο λεκέ ο οποίος δεν καθάρισε ούτε με πλύσιμο στο χέρι και ειδικό απορριπαντικό, ούτε και στο πλυντήριο. Άκουσα ότι θα καθαρίσει με μαγειρική σόδα αλλά δεν ξέρω πως να την χρησιμοποιήσω. Όσες ξέρετε παρακαλώ συμβουλές.

θα βρεξεις το σημειο του λεκιέ με νερό και θα βαλεις επάνω χλωρίνη παχύρευστη. με λίγο τρίψημο θα φυγει. μετα θα το ξεπλύνεις καλα καλα και θα το βάλεις στο πλυντήριο

εναλλακτικά, ψέκασε με ace gentile ή ευρυκα oxygen (κίτρινο μπουκάλι) και ακολουθησε τις οδηγίες

age.png

Αχ αυτοί οι λεκέδες!

Εγώ χρησιμοποιώ το vanish το ροζ.Μουσκεύω για λίγες ώρες τα ρουχα και μετά πλυντήριο.Επίσης πολύ αποτελεσματικό,ειδικά για τους λεκέδες από τα φρούτα είναι το σαπούνι -άσπρο ή πράσινο- τρίβεις πάνω στο λεκέ,αφήνεις να μουσκέψει καλά (κάποιες ώρες)και πλένεις κανονικά στο πλυντήριο.Δοκιμάστε το.Είναι πολύ καλό.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα