Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ το παιδί???


Recommended Posts

Εγώ ΤΕΒΕ ο σύζυγος ΙΚΑ. Το γράψαμε ΙΚΑ για πολύ συγκεκριμένους λόγους (ο γυναικολόγος μου είναι δ/ντης σε κατάστημα και με εξυπηρετεί). Είδα όμως ότι στο βιβλιάριο του μωρού γράφει οικογ.γιατρό και ρώτησε ο άντρας μου. Μπορεί να μου συνταγογραφήσει, να πάρω το εμβόλιο και να πάω να του το κάνει (ασχέτως αν πάμε σε ιδιώτη γιατρό εμείς). Εσάς δεν έχει στην πρώτη σελίδα βιβλιαρίου του μωρού γιατρό με ωράρια επισκέψεων και τηλ του;

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια καλημέρα!!!!!!!!!!!!!

όπως βλέπετε σε λίγο καιρό γεννάω κ γω με το καλό!!!

ήθελα να ρωτησω μηπως καποια-ος ειναι στη δικη μου φαση με τις αφάλειες!!!!

 

εγώ έχω ΤΕΒΕ κ ο σύζυγος ΙΚΑ, φέτος το ΤΕΒΕ δεν ειχε καθολου παιδίατρο(ειμαι επαρχια) , του χρόνου δεν ξερουν καθόλου τι θα γινει!

αλλα κ να βάλουν δε ξερω ποια ασφαλεια θα ηταν καλυτερη για το παιδι!οπότε δε ξέρω ακομα τι να κανω κ που να το βαλω το παιδι σε μενα η στο συζυγο

αν ειναι κανενας στην ιδια περιπτωση με μενα η αν ξέρει κάτι οποιαδήποτε γνώμη ευσπρόδεκτη:D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!!!!!!

Εφ οσον δεν υπαρχει παιδιατρος με το ΤΕΒΕ τοτε γιατι το σκεφτεσαι????Μεχρι να ερθει παιδιατρος θα εχει γεννηθει το μωρακι σου.Δεν υπαρχει λογος να γραφτει εκει το παιδι.Εγω εχω ΙΚΑ και ο συζυγος μου ΤΕΒΕ αλλα τον μικρο τον εγραψα στο ΙΚΑ.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

SAΒRINA ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΜΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ.... ΟΣΟ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟ, ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ...

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς τα ίδια,εγώ τεβε κι ο άντρας μου ίκα.

την βάλαμε στο τέβε,πάμε σε ιδιώτη γιατρό,πληρώνω την επίσκεψη 40Ε αλλά τα εμβόλια τα γράφω σε κέντρο υγείας στο βιβλιάριο του τέβε.

στο ίκα υπάρχει πρόβλημα με τα ραντεβού.

για σκέψου κι αυτή την λύση αν σε βολεύει.

με το καλό να έρθει το μωρό σου!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol:Γεια σου φιλεναδα!!!!!!!!:lol:

Εγω εχω τον μικρο στο ικα...βεβαια δεν εχω καμια σχεση με το τεβε...παντως οπου και να το γραψεις μαλλον σε εξωτερικο ιατρο θα το πηγαινεις..οποτε κοιτα μια ασφαλεια που να σου καλυπτει τα εμβολια!!!

Φιλακιαααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mrgreen:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ αν βρισκομουν σε αυτο το διλλημα σιγουρα θα το εγραφα στο τεβε..

Βρισκεις εναν γιατρο που σου κανει και πηγαινεις εκει..στο ικα ειναι δραματικα τα πραγματα..

εμεις εχουμε την τυχη να ειμαι εγω στο τεβε και ο συζυγος στο δημοσιο οποτε ΣΑΝ ΤΟ ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

sabrina σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις. Και εγω ειχα ακριβως τον ιδιο ενδοιασμο. Ειμαι και εγω απο επαρχια και οταν ηταν να γεννησω ειχα ρωτησει στο ΤΕΒΕ και μου ειπαν πως δεν ειχαν κανενα γιατρο αλλα μπορουσα να πηγαινω σε οποιον ηθελα και με την αποδειξη που θα μου εκοβε θα επαιρνα καποια λεφτα πισω. Η ιδεα ομως γενικα του ΤΕΒΕ δεν μου αρεσε καθολου και αποφασισαμε με τον αντρα μου να τον γραψουμε σε αυτον (ΙΚΑ), βρηκα και μια παιδιατρο εξω που ηταν και στο ΙΚΑ (σε περιπτωση χτυπα ξυλο που θα χρειαζομουν κατι απο το ΙΚΑ θα ειχα την ιδια γιατρο και θα μας ξερει και το ιστορικο μας) . Τελικα φετος απο οσο μαθαινω στο ΤΕΒΕ δεν μπορεις ουτε τις αποδειξεις να προσκομισεις για να παρεις καποια λεφτα πισω.

Εξαρταται βεβαια και κατα ποσο εξυπηρετησαι ευκολα απο το ΙΚΑ και το ΤΕΒΕ της περιοχης σου.

Link to comment
Share on other sites

Sabrina με το καλό να έρθει το παιδάκι σου καλή λευτεριά να έχεις!!!!!!!

Και΄μεις είχαμε πρόβλημα με την ασφάλεια μας ΤΕΒΕ είμαστε.......... λόγω ενός άσχημου γεγονότος που έγινε.......:(χάσαμε σε τροχαίο την παιδιάτρό μας και όλη της την οικογένεια αλλά ευτυχώς το θέμα λύθηκε και υπάρχει γαιτρός.Ας γεννηθεί το παιδάκι και μετά βλέπεις.Εμείς με το ΤΕΒΕ όσο αφορά τα εμβόλια και τις επισκέψεις είμαστε καλυμμένοι πολύ καλα μερικά δε εμβόλια είναι δωρεάν και δεν πληρώνουμε επίσκεψη.........όπως σου είπε και η miamama στο ΙΚΑ πρέπει να κλείνεις ραντεβού.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολυ βρε κορίτσια!!!!!

από τη μία εχει κ τα κατα και τα υπέρ.....αλλά το χειρότερο κατα είναι οτι ουτε καν εχει παιδίατρο φέτος εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!!

κ ρωτησα κ μου ειπαν ουτε δεν ξέρουν αν θα έχει του χρόνου!!!

 

α και για τη φίλη τη demi που αρπάχτηκε που ειπα για την επαρχία ισα ισα νιώθω πολυ τυχερή που μενω εδω κ ειμαι κ καρακεντρο ακομα καλυτερα δηλαδη.......

απλα ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ Κ ΑΥΤΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ευχαριστω κ παλι κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Sabrina,

Με το καλό καταρχήν το μωράκι σου. Όσον αφορά το θέμα που έθεσες, έχεις την εντύπωση πως αν γράψεις το παιδάκι σου στο ΙΚΑ θα χρησιμοποιείς ως παιδίατρο σου τον παιδίατρο του ΙΚΑ? Έχω δυο παιδάκια ασφαλισμένα στο ΙΚΑ και σε γιατρό του ΙΚΑ πήγα μόνο μια φορά για να μου γράψει κάποιες μικροβιολογικές εξετάσεις. Σε πληροφορώ ότι το μετάνιωσα. Περίμενα μία εβδομάδα για να κλείσω ραντεβού για τον γιατρό, άλλες 2-3 ημέρες για να κλείσω ραντεβού για το μικροβιολογικό του ΙΚΑ, και εκεί η αντιμετώπιση τους σε παιδιά 5 & 2 χρονών ήταν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Η μεγάλη μου επειδή φοβήθηκε και άρχισε να κλαίει της φωνάζανε να σταματήσει και τη μικρή μου την τρυπήσανε τρεις φορές γιατί λέει κουνιότανε και έσπαζε η φλέβα!!! Δεν λέω μπορεί να έτυχε οι συγκεκριμένες κυρίες να ήταν άγριες, ποτέ όμως σε εξωτερικό μικροβιολογικό ιατρείο - και πίστεψε με το έχουμε επισκεφτεί αρκετές φορές - δεν είχανε τα παιδιά μου τέτοια αντιμετώπιση ή τόση ταλαιπωρία. Εάν είχα δικαίωμα επιλογής θα προτιμούσα το ΤΕΒΕ που πηγαίνεις σε όποιον γιατρό θέλεις (στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον έχεις δικαίωμα επιλογής ανάμεσα σε αρκετούς) και για περαιτέρω εξετάσεις επιλέγεις οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο επιθυμείς και πληρώνεις το 25% της αξίας των εξετάσεων σου. Χωρίς ραντεβού, χωρίς ταλαιπωρία και με ανθρώπινες συνθήκες αντιμετώπισης.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μεχρι πριν ενα χρονο ειχα ασφαλισει τα παιδια μου στο ικα,κ μετα στον οαεε (τεβε).οι διαφορες ειναι παρα πολλες,κι ολες υπερ του τεβε απο οικονομικη πλευρα,αλλα κ απο εξυπηρετηση,χρονο(που χρειαζεσαι για να ολοκληρωσεις την οποιαδηποτε συναλλαγη σου) κ ανεση,τουλαχιστο στην περιοχη που μενω εγω.νομιζω το τεβε σου δινει τη δυνατοτητα αν δεν υπαρχει γιατρος της ειδικοτητας που χρειαζεσαι,να διαλεξεις τον γιατρο που θελεις,κ να παρεις πισω τα χρηματα που εδωσες.ψαξε το απο αυτη την πλευρα,το τεβε καλυπτει ολα τα εμβολια,δινει καλυτερο επιδομα τοκετου.στη δικη μου περιπτωση,που το ενα μου παιδι χρειαζεται λογο κ εργοθεραπειες,τα χρηματα που παιρνω πισω απο το τεβε,ειναι υπερδιπλασια απο τα αντιστοιχα του ικα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

... δινει καλυτερο επιδομα τοκετου...

 

theolvas να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό που γράφεις, εγώ έχω ΙΚΑ και ο άντρας μου ΤΕΒΕ, εγώ θα πάρω λογικά επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ (γεννάω σε κανά μήνα), υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να πάρουμε χρήματα από το ΤΕΒΕ και όχι από το ΙΚΑ?

 

κατά τα άλλα εγώ συγκρίνοντας την εξυπηρέτηση μεταξύ των δύο ταμείων όσον αφορά τους υπόλοιπους γιατρούς εκτός παιδιάτρου, βλέπω ότι στο ΤΕΒΕ που πηγαίνει ο άντρας μου έχει την αντιμετώπιση που θα είχε και αν πλήρωνε, ενώ το ΙΚΑ μη πω για το χάλι του όλοι το ξέρουμε...

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
επαναφέρω το ερώτημα,γιατί έχω την ίδια απορία

 

τελικά σου λύθηκε η απορία? Γιατί ενδιαφέρει και μένα αυτό ακριβώς

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα

 

Εχω την εξης απορια: ήμουν στον ιδιωτικο τομεα 12 χρονια περιπου και έχω ενα παιδι ασφαλισμενο σε εμενα (ΙΚΑ), απο τον Ιουλιο ομως ειμαι ασφαλισμενη στο ΤΕΒΕ γιατι ανοιξα δικο μου καταστημα και θα ηθελα να ξερω αν με συμφερει να ασφαλισω το παιδι μου στο δικο μου ταμειο ή του αντρα μου που εχει ΙΚΑ και ποιο το ωφελος σε καθε περιπτωση και φυσικα να ξερω τι γινεται σε περιπτωση 2ου παιδιου αν δηλ. ειναι καλυτερα να τα εχει ασφαλισμενα ο αντρας μου, αν παιρνουμε επιδομα απο τον ΟΑΕΔ και αν οι απολαβες ειναι καλυτερες του ΙΚΑ γιατι γνωριζω οτι απο το ΤΕΒΕ παιρνεις μονο ενα επιδομα τοκετου.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΒΕ +

α)βρίσκεις ιδίωτη παιδίατρο συμβεβλημένο με το ΤΕΒΕ και πας ότι ώρα θέλεις το παιδί, πρωί-απόγευμα κλπ. χωρίς να καταβάλεις ούτε ένα ευρώ.

β)σου γράφει τα φάρμακα, εμβόλια στο βιβλιάριο και δε πληρώνεις τίποτα και τα παίρνεις την ίδια μέρα.

γ)θα πάρεις ένα στανταρ ποσό όταν γεννήσεις επίδομα του τεβε

δ)θα έχεις μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές 50% για ενα χρονικό διάστημα μετά τη γέννα.

ΤΕΒΕ -

α) αν πάς σε δημόσιο νοσοκομείο πληρώνεις όλα τα έξοδα και μετά τα καταθέτεις για να πάρεις πίσω το 75%.

β)σε περίπτωση γέννας δεν επωφελήσε με τα επιδόματα τοκετού και λοχείας και τους 4 μήνες που βγαίνουν ανάπαυσης...θα τα ξέρεις αφού ήσουν στο ικα και βέβαια δεν δικαιούσαι 6μηνου από τον οαεδ και τη συμπληρωματική παροχή του ΟΑΕΔ που ουσιαστικά έρχεται να συμπληρώσει τη διαφορά του μισθού.

ΙΚΑ +

το αρνητικό (β) ΤΕΒΕ... και εάν έχεις και ασφαλισμένο το πρώτο παιδί στο βιβλιάριο του ικα το δικό σου παίρνεις μια προσαύξηση στα επιδόματα αυτά 10%.

παίρνεις ένα εφάπαξ ποσό για τη γέννα 980 ευρώ.

εάν νοσηλευτεί το παιδί που είναι ασφαλισμένο στο ικα σε δημόσιο νοσοκομείο πληρώνεις μεν αλλά σου επιστρέφονται όλα τα χρήματα από το ικα (ίσως χρειαστούν μερικές ενστάσεις αλλά θα τα πάρεις πίσω)

ΙΚΑ -

για παιδίατρο θα κλείνεις ραντεβού κανά μήνα πρίν ειδικά για εμβόλια, θα υπάρχουν ουρές, χαμηλό ενδιαφέρον από τους γιατρούς του ικα εκτός και αν τους βάλεις κάτι στη τσέπη αλλιώς σε "ξεπετάνε" κλπ.

Συμπέρασμα - Συνταγή

Μέχρι να γεννήσεις είσαι στο ικα εσύ και το παιδί, αφού γεννήσεις και πάρεις τα επιδόματα κλπ γράφεις το παιδί στο ΤΕΒΕ για να έχεις την άνεση με τον παιδίατρο και όχι τη ταλαιπωρία του ικα σε αναγκάζει να πληρώνεις ιδίωτη γιατρό και τα εμβόλια από τη τσέπη σου και αν χτύπα ξύλο προκύψει κάτι έκτακτο θεός φυλάξει κινήσου γρήγορα και ξαναγράψε το παιδί στο ΙΚΑ.

 

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το προσθέσει ή ας κάνει διορθώσεις για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι, τα παραπάνω στηρίζονται στη δική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα συμβαινει το εξης 1ο εγω υποχρεωτικα θα εχω ΤΕΒΕ τωρα δηλ. δεν μπορω να επιλεξω και να αλλαξω μετα και 2ο θα ηθελα να ξερω αν τα ασφαλισει ο αντρας μου που εχει ΙΚΑ θα ισχυει οτι ισχυε και σε εμενα με τα επιδοματα, καλα σαφως καταλαβαινω οτι δεν θα μπορει να παρει το μειωμενο κτλ αλλα μηπως παιρνουμε περισσοτερα χρηματα.

 

ΥΓ. Παντως ουτως ή αλλιως δεν χρησιμοποιουσα τους παιδιατρους του ΙΚΑ γιατι αν περιμενεις απο αυοτυς καληνυχτα.....

Link to comment
Share on other sites

O άντρας μου εχει ΙΚΑ και εγω δουλευω σε μια δημοσιο τομεα και εχω ΤΕΒΕ. Μεχρι στιγμης με το ΤΕΒΕ ειμαι ευχαριστημενη οσον αφορα το παιδι. Το μονο π[ου με εκνευρισε ειναι οτι πριν κανενα μηνα που εκανα την αυχενικη , πηγα σοτ Αλεξανδρα και πληρωσα 70 ευρω (σε ιδιωτικο που ειχα παει προπερσυ πληρωσα 160) λεω οκ μια χαρα. Παω ομως στο ΤΕΒΕ και δεν τα πηρα τα λεφτα. Μου ειπαν οτι την β επιπεδου και το ντοπλερ τα δινουν τα λεφτα τωρα ειμαι περιεργη ... τον αλλο μην θα κανω β επιπεδου θα παω να δω τι θα μου πουν παλι διαφορετικ θα παρω την αποδειξη και θα την βαλω στην εφορια

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στο ΙΚΑ και η γυναικα μου και η μικρη ειναι στο ΤΕΒΕ. Μετα απο 2 χρονια + 2μηνες που ειναι η μικρη γραμμενη στο ΤΕΒΕ εχω να σου πω τα εξης:

---- Δεν συγκρινεται σε ΤΙΠΟΤΑ το ΤΕΒΕ με το ΙΚΑ σε θεμα με τους γιατρους. Τους επιλεγεις αναλογα με το που μενεις στην αρχη της χρονιας,βλεπεις ποιες μερες και ωρες δεχονται για ΤΕΒΕ, ολοι εχουν τα ιατρεια τους και δεν κλεινεις ραντεβου κανα μηνα πριν και αν οπως στο ΙΚΑ, και σε οσα ιατρεια εχω παει ειτε για την μικρη ειτε για την γυναικα μου ολα ηταν καινουρια, καθαρα και οι γιατροι ηταν πολυ καλοι.

Η μεγαλη διαφορα σε οτι εχει σχεση και με σενα αλλα και με το μωρο ειναι πως οποτε χρειαστηκαμε κατι την ιδια μερα πηγαιναμε στο ιατρειο και μας εξεταζαν...Κατι πολυ σημαντικο για το μωρο που δεν μπορεις να περιμενεις να κλεισεις ραντεβου και και και.....Ακομα και εαν εχεις αλλη παιδιατρο οπως εμεις, η οποια ηταν στο ΤΕΒΕ αλλα σταματησε, εκτος ΤΕΒΕ πας κανονικοτατα και στα γραφουν ολα.......

 

Απλα να ξερεις πως καθε χρονο να πηγαινεις στο ΤΕΒΕ που ανηκεις και να γραφεις γιατρους......Εκτος απο φετος που βγηκε εγκυκλιος οτι παραμενουν οι ιδιοι και δεν χρειαζεται να πας και να ξανα γραψεις γιατρους......Οποτε να το υπολογιζεις και αυτο.Καμια ωρα καθε χρονο...

 

Στο θεμα των χρηματων απο τα επιδοματα δεν συγκρινεται το ΙΚΑ με το ΤΕΒΕ.....Στο ΤΕΒΕ παιρνεις ενα επιδομα 800 ευρω για φτ + 80 για κτ. ενω στο ΙΚΑ σχεδον ολα......Απλα για μενα τα αλλα υπερισχυουν στο τελος γιατι ολοι ξερουμε τι σημαινει ΙΚΑ........

 

Εαν γεννησεις σε ιδιωτικο τα λεφτα του ΙΚΑ θα πανε εκει ενω εαν πας σε δημοσιο μενουν στην τσεπη........

 

Γενικοτερα εγω θα σου προτεινα να γραψεις το μωρο στο ΤΕΒΕ γιατι θα γλιτωσεις μεγαλη ταλαιπωρια σε σχεση με το ΙΚΑ. Τους γιατρους τους θελουμε οταν τους χρειαζομαστε και ΟΧΙ οταν εχει ραντεβου στην λιστα του ΙΚΑ......Δυστυχως, το ΙΚΑ ειναι ενας βασικος λογος για να πας στο ΤΕΒΕ!!!!!!!!!

 

35 χρονια δεν εχω χρησιμοποιησει το ΙΚΑ για οτιδηποτε εκτος απο εκτακτα περιστατικα που χρειαζομουν χειρουργειο και δεν ειχα επιλογη......Εχω και μια ιδιωτικη και παιρνω το 80% πισω οποτε ΜΑΚΡΙΑ απο το ΙΚΑ.......

 

Απλα η γνωμη μου......Φιλικα....

Link to comment
Share on other sites

κάτι που δεν έχει καταλάβει ο κόσμος είναι ό,τι το επίδομα τοκετού και λοχείας δεν είναι λεφτά που δίνονται έτσι από το ικα, για να τα πάρει η γυναίκα πρέπει να είναι η ίδια ασφαλισμένη, και ουσιαστικά ισοδυναμούν περίπου με τους μικτούς μισθους που θα έπερνε για το διάστημα αυτό και η διαφορα που προκύπτει από τα μηνιατικα της έρχεται και συμπληρώνεται από τη συμπληρωματική παροχή μητρότητας του ΟΑΕΔ. Υπόψη ένα μέρος από αυτα τα ποσά (αναφέρομαι στα μηνιάτικα) το πληρώνει ο εργοδότης στην μητέρα πληρώνοντας της 25 ημέρες ασθενείας αν βέβαια δεν τις έχει χρησιμοποιήσει ήδη.

Άρα το βάζω στη τσέπη και πληρώνω το ιδιωτικό νοσοκομείο ή το ότι πάρεις είναι μια ή άλλη είναι έννοιες σχετικές. Το καθαρό έξτρα εισόδημα-βοήθημα ουσιαστικά είναι τα 800 ευρώ αν μιλάμε για το ΤΕΒΕ ή τα 990 ευρώ αν μιλάμε για το ΙΚΑ.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου......Οι πιο πολλοι νομιζουν οτι το ΙΚΑ δεινει πιο πολλα λεφτα αλλα στην ουσια τους δινει ενα μερος απο τα λεφτα σαν να τα δουλευανε........Απλα τα παιρνεις προκαταβολικα στο χερι και σου ειναι πιο βολικο να κινηθεις στην αρχη......Γιατι στο ΤΕΒΕ, η γυναικα μου ανοιξε το μαγαζι της μολις 40ησε γιατι τα εξοδα και οι λογαριασμοι ετρεχαν......Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...