Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, ElenaVi είπε:

Τι να πω κοριτσακι μου, με συγκινεις, αλήθεια!Δυστυχώς πιο πλ χαίρονται καποιες φόρες ατομα που δεν σε ξερουν, παρα ατομα συγγενικα...δυστυχώς κ ευτυχως φυσικα γτ βλεπεις οτι σε νοιώθουν ατομα. Σε ευχαριστώ πολυ...αυριο η αυχενική κ μας εχουν χαλασει λιγο την διαθεση (εχουμε ιερεα ξαδερφο κ μας ειπε καποια πράγματα, η εκκλησία ολα αυτα τα θεωρει απαραδεκτα, το να ψάχνουμε το παιδι κ να κάνουμε επιλογες), οποτε καταλαβαινεις. Εύχομαι να πανε ολα τελεια αγαπη μου γλυκειά κ να κρατησεις το μωρακι σου με το καλο...ολα καλα να σου πανε! Το αξιζεις!

Σε ευχαριστώ παρα πολυ Iris, η αλήθεια ειναι οτι εδω μπορουμε να καταλάβουμε πολυ περισσότερο η μια την αλλη, αυτο τουλάχιστον αποδεικνύεται.παντα υγεια σου εύχομαι κ οτι επιθυμείς! 

Σε καταλαβαίνω...ησουν κ σε προχωρημένη εγκυμοσύνη! Τι ειδος αμβλωσης εκανες, αν θες φυσικα μου απαντας γτ καταλαβαίνω οτι ειναι δυσαρεστη εμπειρία. Σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχες σου κ σου εύχομαι απο εδω κ περα μονο ευχαριστες εμπειρίες...με το καλο το επόμενο παιδακι σου να ειναι υγιεστατο!Ειναι τρομερα δυσκολο αυτο που συνεβη...ομως σίγουρα δεν θα γίνεται καθε φορα!σου εύχομαι οτι καλύτερο...

Ευχαριστώ πολυ κορίτσι μου!Μακάρι να πανε ολα κλ μεχρι το τελος :-) οτι επιθυμείς σου εύχομαι!

Ευχαριστούμε Αννουλα!Ναι, αν μπορείς να προσεύχεσαι σε ευχαριστουμε πολυ!παντα υγεια να εχεις!κ εσυ οτι επιθυμείς να ερθει κοντά σου γρήγορα!

Καλημέρα κοριτσι μου...με το καλό η αυχενικη..μην στεναχωριέσαι για κανέναν.. Ο καθένας στην ζωή του κάνει τις δικές του επιλογές που θεωρεί σωστές.. .Ούτε εμείς θέλαμε να το κάνουμε.. Αλλά απο το να μην μπορούσαν να ζήσουν μια ζωή φυσιολογική...χειρότερο δεν θα ήταν αυτο;;;Ο καθένας να κοιτάει την ζωή του...θα περιμένω νέα σου... Φιλιά πολλά...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, διαβάζω τα posts σας και καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σας για την διακοπή της κύησης. Το ζευγάρι και μόνο έχει το δικαίωμα να πάρει οποιαδήποτε απόφαση για ένα τόσο λεπτό και αυστηρά προσωπικό θέμα και κανένας, κατά την γνώμη μου, δεν θα πρέπει να παρεμβαίνει. Θέλουν τεράστιο σθένος και αίσθημα ευθύνης οι αποφάσεις ενός ζευγαριού για διακοπή της κύησης ή για συνέχισή της αν το μωράκι έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί αύριο μεθαύριο οι εμείς οι γονείς θα φύγουμε από αυτόν τον κόσμο και τα παιδιά μας θα πρέπει να μπορούν να ζήσουν μόνα τους. 

 

ElenaVi, κλείστε τα αυτιά σας και στηριχτείτε ο ένας στον άλλον και στους ανθρώπους που πραγματικά σας αγαπούν και δεν σας κουνάνε το δάχτυλο. Να χαίρεστε που το παιδάκι σας δεν νοσεί και μην ακούτε κανέναν που ακόμα και από άγνοια ή αφέλεια λέει πράγματα που σας πικραίνουν. Θα πάνε όλα καλά και με την αυχενική, μην αγχώνεσαι! Σ' ευχαριστώ και για τις ευχές σου!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ροζακι είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου...με το καλό η αυχενικη..μην στεναχωριέσαι για κανέναν.. Ο καθένας στην ζωή του κάνει τις δικές του επιλογές που θεωρεί σωστές.. .Ούτε εμείς θέλαμε να το κάνουμε.. Αλλά απο το να μην μπορούσαν να ζήσουν μια ζωή φυσιολογική...χειρότερο δεν θα ήταν αυτο;;;Ο καθένας να κοιτάει την ζωή του...θα περιμένω νέα σου... Φιλιά πολλά...!!!

Ολα κλ κ με την αυχενική!Δοξα το Θεο!Επισης το πιθανότερο να ειναι κοριτσάκι το μωράκι μας!Δεν νομίζω οτι θελει κανεις να κανει διακοπή, αλλα ο κοσμος ολος να κρινει...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Summer love είπε:

Ενδιαφέρον αυτό που λες για τα ωάρια ! Πρώτη φορά το ακούω και θα το κοιτάξω .αν Πράγματι ισχύει θα είναι τρελό ...

Με διαβεβαίωσε ο γυναικολόγος μου ότι ισχύει. Είναι βέβαιο γιατί είναι στις επιτροπές που συζητάνε τα θέματα με το Υπουργείο. Προσπαθούν τώρα να το αλλάξουν, όπως και άλλα σχετικά θέματα. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ElenaVi είπε:

Ολα κλ κ με την αυχενική!Δοξα το Θεο!Επισης το πιθανότερο να ειναι κοριτσάκι το μωράκι μας!Δεν νομίζω οτι θελει κανεις να κανει διακοπή, αλλα ο κοσμος ολος να κρινει...

Μπράβο κούκλα μου... με το καλο...Όλα θα πάνε τελεια αυτή φορά....βημα βήμα 

...θα φτάσουμε στο τέλος να τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/9/2019 at 1:49 ΠΜ, ElenaVi είπε:

Σε καταλαβαίνω...ησουν κ σε προχωρημένη εγκυμοσύνη! Τι ειδος αμβλωσης εκανες, αν θες φυσικα μου απαντας γτ καταλαβαίνω οτι ειναι δυσαρεστη εμπειρία. Σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχες σου κ σου εύχομαι απο εδω κ περα μονο ευχαριστες εμπειρίες...με το καλο το επόμενο παιδακι σου να ειναι υγιεστατο!Ειναι τρομερα δυσκολο αυτο που συνεβη...ομως σίγουρα δεν θα γίνεται καθε φορα!σου εύχομαι οτι καλύτερο...

Δε με πειράζει αφού έχει περάσει πια ο καιρός. Η διαδικασία έγινε με χάπια cytotec από το στόμα κάθε 9 ώρες.Πηρα δύο φορές κ την επόμενη με πιάσαν πολύ έντονοι πόνοι κ είδα αίμα.Πηγα στην κλινική κ εκεί σπάσανε και τα νερά. Μετά με κοιμισανε τη στιγμή που πήραν το έμβρυο (ίσως για να μη το δω;).Αμέσως σηκώθηκα κ πήγα σπίτι την ίδια στιγμή κ δεν έγινε αποξεση.Μου είπε ο γιατρός πως δεν πρέπει να τραυματιστεί η μήτρα αν θέλω να συλλάβω πιο εύκολα μετά.Παρ όλα αυτά ενώ προσπαθούμε περίπου 9 μήνες δεν τα έχουμε καταφέρει...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ior1983 είπε:

Δε με πειράζει αφού έχει περάσει πια ο καιρός. Η διαδικασία έγινε με χάπια cytotec από το στόμα κάθε 9 ώρες.Πηρα δύο φορές κ την επόμενη με πιάσαν πολύ έντονοι πόνοι κ είδα αίμα.Πηγα στην κλινική κ εκεί σπάσανε και τα νερά. Μετά με κοιμισανε τη στιγμή που πήραν το έμβρυο (ίσως για να μη το δω;).Αμέσως σηκώθηκα κ πήγα σπίτι την ίδια στιγμή κ δεν έγινε αποξεση.Μου είπε ο γιατρός πως δεν πρέπει να τραυματιστεί η μήτρα αν θέλω να συλλάβω πιο εύκολα μετά.Παρ όλα αυτά ενώ προσπαθούμε περίπου 9 μήνες δεν τα έχουμε καταφέρει...

Καλημέρα κορίτσι μου ότι κ να σου πω τώρα ειναι λιγο....θα σου πω μόνο να μην αγχώνεσαι  κ θα έρθει...αν είσαι κ με τεστ ωορρηξίας  πετατα...μην σκέφτεσαι τίποτα...απλά έλα κοντά με τον άντρα σου ευχαριστηθείτε  ο ένας τον άλλον κ θα έρθει... Εγώ μέχρι σε ψυχολόγο πηγα...κόντευε να μου γίνει εμμονή.... κ μετά από 1 μισή μήνα που πήγαινα ήρθε...Σε εμένα θεωρώ ότι με βοήθησε...με χαλάρωσε ισως;;; δεν ξέρω...σου εύχομαι τα καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ior1983 είπε:

Δε με πειράζει αφού έχει περάσει πια ο καιρός. Η διαδικασία έγινε με χάπια cytotec από το στόμα κάθε 9 ώρες.Πηρα δύο φορές κ την επόμενη με πιάσαν πολύ έντονοι πόνοι κ είδα αίμα.Πηγα στην κλινική κ εκεί σπάσανε και τα νερά. Μετά με κοιμισανε τη στιγμή που πήραν το έμβρυο (ίσως για να μη το δω;).Αμέσως σηκώθηκα κ πήγα σπίτι την ίδια στιγμή κ δεν έγινε αποξεση.Μου είπε ο γιατρός πως δεν πρέπει να τραυματιστεί η μήτρα αν θέλω να συλλάβω πιο εύκολα μετά.Παρ όλα αυτά ενώ προσπαθούμε περίπου 9 μήνες δεν τα έχουμε καταφέρει...

Επώδυνη διαδικασία..πηρες κ μια δευτερη γνωμη για την αποξεση, να εισαι σιγουρη?εμενα μου ειχαν κανει αλλα ηταν πιο νωρίς. Ξερω οτι μετα την αποξεση εισαι πιο γονιμη..αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Θα σου ελεγα να σιγουρευτείτε για αυτο κ να μην αγχώνεσαι, κ εμεις μετα την αμβλωση δεν μπορουσαμε ευκολα, ισως ειναι κ το στρες. Στους 12 μηνες τα καταφέραμε. Θα βοηθήσει να παρεις τεστ ωορρηξίας..εμενα με βοηθησε πολυ!

19 ώρες πρίν, Ροζακι είπε:

Μπράβο κούκλα μου... με το καλο...Όλα θα πάνε τελεια αυτή φορά....βημα βήμα 

...θα φτάσουμε στο τέλος να τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας...

Αμην Παναγία μου!Ολα να ναι καλα, μεχρι το τελος για ολα τα κορίτσια!!να σαι καλα κοπέλα μου...Να κρατήσει ς σύντομα το παιδακι σου...

On 18/9/2019 at 11:45 ΠΜ, Iris89 είπε:

Κορίτσια, διαβάζω τα posts σας και καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σας για την διακοπή της κύησης. Το ζευγάρι και μόνο έχει το δικαίωμα να πάρει οποιαδήποτε απόφαση για ένα τόσο λεπτό και αυστηρά προσωπικό θέμα και κανένας, κατά την γνώμη μου, δεν θα πρέπει να παρεμβαίνει. Θέλουν τεράστιο σθένος και αίσθημα ευθύνης οι αποφάσεις ενός ζευγαριού για διακοπή της κύησης ή για συνέχισή της αν το μωράκι έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί αύριο μεθαύριο οι εμείς οι γονείς θα φύγουμε από αυτόν τον κόσμο και τα παιδιά μας θα πρέπει να μπορούν να ζήσουν μόνα τους. 

 

ElenaVi, κλείστε τα αυτιά σας και στηριχτείτε ο ένας στον άλλον και στους ανθρώπους που πραγματικά σας αγαπούν και δεν σας κουνάνε το δάχτυλο. Να χαίρεστε που το παιδάκι σας δεν νοσεί και μην ακούτε κανέναν που ακόμα και από άγνοια ή αφέλεια λέει πράγματα που σας πικραίνουν. Θα πάνε όλα καλά και με την αυχενική, μην αγχώνεσαι! Σ' ευχαριστώ και για τις ευχές σου!

Δυστυχώς στεναχωριέσαι οταν τα ακους απο κοντινα σου άτομα καποια πράγματα, σου χαλαει η διάθεση...αλλα ναι, μετα το παιρνεις κ αποφαση κ λες δεν αξίζει. Ο Θεος ξερει τι θα μου φερει κ μονο Αυτος...Σε ευχαριστώ κ εγω.κ ευχομαι να ειναι ολα κλ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με την δύναμη του Θεού θα πάνε όλα καλά! Θα το δείτε! Να κάνετε άλλα πράγματα για να ξεχνιέστε. Έχοντας περάσει σχεδόν όλη μου την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι με αιμορραγίες και συσπάσεις, κατέληξα ότι ένας από τους λόγους που περνάμε δυσκολίες πριν αποκτήσουμε παιδί είναι να διδαχτούμε την αρετή της υπομονής (είχα βαρεθεί να ακούω αυτήν την λέξη όταν ήμουν έγκυος), γιατί χρειάζεται πολλή υπομονή και μετά που θα γεννηθεί το μωρό. 

 

ElenaVi, κ εμένα μου είχε πει στην αυχενική ο εμβρυοπαθολόγος ότι είναι μάλλον κοριτσάκι, αλλά μου είπε πως το λέει με πολύ μεγάλη επιφύλαξη γιατί δεν μπορούσε να διακρίνει καθαρά ακόμα. Είχα προετοιμαστεί κ εγώ και είχα στο μυαλό μου την κόρη μου... Τελικά μετά μάθαμε ότι περιμένουμε γιο! :grin: Εντάξει, την επόμενη φορά η κόρη λέω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Iris89 είπε:

Κορίτσια, με την δύναμη του Θεού θα πάνε όλα καλά! Θα το δείτε! Να κάνετε άλλα πράγματα για να ξεχνιέστε. Έχοντας περάσει σχεδόν όλη μου την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι με αιμορραγίες και συσπάσεις, κατέληξα ότι ένας από τους λόγους που περνάμε δυσκολίες πριν αποκτήσουμε παιδί είναι να διδαχτούμε την αρετή της υπομονής (είχα βαρεθεί να ακούω αυτήν την λέξη όταν ήμουν έγκυος), γιατί χρειάζεται πολλή υπομονή και μετά που θα γεννηθεί το μωρό. 

 

ElenaVi, κ εμένα μου είχε πει στην αυχενική ο εμβρυοπαθολόγος ότι είναι μάλλον κοριτσάκι, αλλά μου είπε πως το λέει με πολύ μεγάλη επιφύλαξη γιατί δεν μπορούσε να διακρίνει καθαρά ακόμα. Είχα προετοιμαστεί κ εγώ και είχα στο μυαλό μου την κόρη μου... Τελικά μετά μάθαμε ότι περιμένουμε γιο! :grin: Εντάξει, την επόμενη φορά η κόρη λέω!

Καλημέρα κορίτσια!Δυστυχώς σμρ δεν ξυπνησαμε καλα..το πρωι ειχα μια εμτονη αιμορραγία, πηγα στα επειγοντα κ μου χουν κανει εισαγωγη. Μου ειπαν οτι εχω χαμηλό πλακουντα...το αίμα ειναι ασταματητο κοκκινο. Τι να πω...δεν ξερω. Ευτυχώς το μωρο ακούστηκε καλα κ ετσι έχουμε ελπιδες. Πρέπει ναμιλησω με τον γιατρό. Δεν καταλαβα τι ειναι ο χαμηλό ς πλακουντας... τα χω παιξει λιγο, αλλα κανω υπομονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ElenaVi said:

Καλημέρα κορίτσια!Δυστυχώς σμρ δεν ξυπνησαμε καλα..το πρωι ειχα μια εμτονη αιμορραγία, πηγα στα επειγοντα κ μου χουν κανει εισαγωγη. Μου ειπαν οτι εχω χαμηλό πλακουντα...το αίμα ειναι ασταματητο κοκκινο. Τι να πω...δεν ξερω. Ευτυχώς το μωρο ακούστηκε καλα κ ετσι έχουμε ελπιδες. Πρέπει ναμιλησω με τον γιατρό. Δεν καταλαβα τι ειναι ο χαμηλό ς πλακουντας... τα χω παιξει λιγο, αλλα κανω υπομονη.

 

Αχ, κατάλαβα. Όπως έγραψα και πιο πάνω, τα έχω περάσει όλα αυτά στην εγκυμοσύνη μου και μάλιστα πολλές φορές και σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι. Κάνατε πάρα πολύ καλά που πήγατε στα επείγοντα. Μπορεί να είναι κάποια αποκόλληση επειδή είναι πιο χαμηλά ο πλακούντας, αλλά αυτό θα "διορθωθεί" μόνο του, γιατί όσο μεγαλώνει το μωρό ανεβαίνει και ο πλακούντας. Αφού ακούσατε το μωρό, αυτό είναι το σημαντικότερο. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε να είσαι ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Iris89 είπε:

 

Αχ, κατάλαβα. Όπως έγραψα και πιο πάνω, τα έχω περάσει όλα αυτά στην εγκυμοσύνη μου και μάλιστα πολλές φορές και σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι. Κάνατε πάρα πολύ καλά που πήγατε στα επείγοντα. Μπορεί να είναι κάποια αποκόλληση επειδή είναι πιο χαμηλά ο πλακούντας, αλλά αυτό θα "διορθωθεί" μόνο του, γιατί όσο μεγαλώνει το μωρό ανεβαίνει και ο πλακούντας. Αφού ακούσατε το μωρό, αυτό είναι το σημαντικότερο. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε να είσαι ήρεμη.

Ναι, προσπαθω να μην σκέφτομαι γενικα..νιωθω σε παραμικρη κινηση μου να τρεχει αιμα κ τρομαζω...αλλα θα συνελθω...που θα παει!θα διορθωθει λες?εσυ τι ακριβως ειχες?Δεν ξερω, με τρομαζει...

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι σε τρομάζει και είναι λογικό. Σκέψου όμως ότι είσαι ανάμεσα σε γιατρούς και αυτό πρέπει να σε κάνει να νιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια. Επίσης, πίστεψέ με, πάρα πολλές κοπέλες έχουν αίμα στην εγκυμοσύνη και ταλαιπωρούνται, αλλά όλα βαίνουν καλώς. Αν είναι κάποια μικρή αποκόλληση πρέπει να φύγει όλο το αίμα από το σημείο εκείνο για να σταματήσει. Σιγά σιγά όσο μεγαλώνει το μωρο  "τραβάει" τον πλακούντα προς τα πάνω. Κ εγώ είχα λίγο πιο χαμηλό πλακούντα και ειχα μια μεγάαααλη αποκόλληση στο α' τρίμηνο, αλλά το μωρό ήταν μια χαρά και γενικώς είχα αιματάκι σε όλη σχεδόν την εγκυμοσύνη μου, μικροαποκολλήσεις. Γι' αυτό, προσπάθησε να είσαι ήρεμη. Είσαι ανάμεσα σε ανθρώπους που ξέρουν τι να κάνουν για να σε βοηθήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElenaVi είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Δυστυχώς σμρ δεν ξυπνησαμε καλα..το πρωι ειχα μια εμτονη αιμορραγία, πηγα στα επειγοντα κ μου χουν κανει εισαγωγη. Μου ειπαν οτι εχω χαμηλό πλακουντα...το αίμα ειναι ασταματητο κοκκινο. Τι να πω...δεν ξερω. Ευτυχώς το μωρο ακούστηκε καλα κ ετσι έχουμε ελπιδες. Πρέπει ναμιλησω με τον γιατρό. Δεν καταλαβα τι ειναι ο χαμηλό ς πλακουντας... τα χω παιξει λιγο, αλλα κανω υπομονη.

Κοριτσι μου καλημερα... είχα επιχειλιο πλακούντα στην αυχενικη κ μου είχαν πει να μην κουράζομαι κ να είμαι λίγο ξαπλωμένη...Γενικά δεν ήθελε.κουραση για να ανέβει...κούραση λέγοντας ουτε κατσαρόλα με νερό... έκανες κάτι που κουραστηκες;;;; Αφού το ακούσατε μην αγχώνεσαι  αφου είσαι κ στο νοσοκομείο...περαστικό να είναι...!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ElenaVi είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Δυστυχώς σμρ δεν ξυπνησαμε καλα..το πρωι ειχα μια εμτονη αιμορραγία, πηγα στα επειγοντα κ μου χουν κανει εισαγωγη. Μου ειπαν οτι εχω χαμηλό πλακουντα...το αίμα ειναι ασταματητο κοκκινο. Τι να πω...δεν ξερω. Ευτυχώς το μωρο ακούστηκε καλα κ ετσι έχουμε ελπιδες. Πρέπει ναμιλησω με τον γιατρό. Δεν καταλαβα τι ειναι ο χαμηλό ς πλακουντας... τα χω παιξει λιγο, αλλα κανω υπομονη.

Είναι πράγματι τρομακτικό όλο αυτό κορίτσι μου, αλλά να ξέρεις πως πολλές κυήσεις στην μεγάλη πλειοψηφία τους είχαν ξεκινήσει με αιμορραγία και συνεχίστηκαν κ ολας και τελικά ήρθαν στο κόσμο υγιέστατα τα μωρά τους! Απλά θέλει προσοχή από εσένα. Στην κόρη μου στην 14 εβδομάδα μπήκα στο ΡΕΑ για παρακολούθηση γιατί στη μέση μιας θεατρικής παράστασης που παρακολουθούσα , παρατήρησα αίμα στα πόδια μου... και όταν σηκώθηκα χρειάστηκα ολόκληρη πετσέτα μπάνιου για να περιορίσω την αιμορραγία μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο πανικοβληθηκα έκλαιγα έλεγα πάει την έχασα αλλά έφταιγε ο πλακούντας μοτ και εμένα. Απλά έκατσα στο κρεβάτι για κάποιες εβδομάδες. Όλα θα πάνε καλά θα το δεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, geo81 είπε:

Είναι πράγματι τρομακτικό όλο αυτό κορίτσι μου, αλλά να ξέρεις πως πολλές κυήσεις στην μεγάλη πλειοψηφία τους είχαν ξεκινήσει με αιμορραγία και συνεχίστηκαν κ ολας και τελικά ήρθαν στο κόσμο υγιέστατα τα μωρά τους! Απλά θέλει προσοχή από εσένα. Στην κόρη μου στην 14 εβδομάδα μπήκα στο ΡΕΑ για παρακολούθηση γιατί στη μέση μιας θεατρικής παράστασης που παρακολουθούσα , παρατήρησα αίμα στα πόδια μου... και όταν σηκώθηκα χρειάστηκα ολόκληρη πετσέτα μπάνιου για να περιορίσω την αιμορραγία μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο πανικοβληθηκα έκλαιγα έλεγα πάει την έχασα αλλά έφταιγε ο πλακούντας μοτ και εμένα. Απλά έκατσα στο κρεβάτι για κάποιες εβδομάδες. Όλα θα πάνε καλά θα το δεις!!

Έχεις απόλυτο δίκιο...θέλει προσοχή κοριτσάρα μου...μην φοβάσαι τίποτα όλα καλά θα πάνε...Ο γιατρός τι είπε μιλήσατε τελικα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ροζακι είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο...θέλει προσοχή κοριτσάρα μου...μην φοβάσαι τίποτα όλα καλά θα πάνε...Ο γιατρός τι είπε μιλήσατε τελικα;;;;

Ποσο καταλαβαίνω το σοκ που θα επαθες...κ στο θέατρο κιολας, να μην ξερεις τι να κανεις...για τετοια αιμορραγία μιλαω κ.εγω, ειμαι.με απορροφητικες πανες. Αλλα νιωθω οτι πανε λιγο καλύτερα τα πράγματα μιας κ δεν περπαταω...Ρε κορίτσια τι να πω, τα χρειαστηκα. Ο γιατρός ειπε οτι επαθα αποκολληση, εκτος απτον οπισθιο κ χαμηλο πλακουντα. Ειπε οτι θα βγω μαλλον Τετάρτη απο το.νοσοκομείο.  Οτι πρέπει θα κανω, χρειάζεται η υπομονή κ η αλήθεια ειναι οτι το πρωι την εχασα. Ευχαριστώ για το.κουράγιο κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως φυσιολογικό να χάνεις και την ηρεμία, και την υπομονή και την ψυχραιμία σου, αλλά τώρα πάει, πέρασε αυτή η περιπέτεια. Το αίμα θα που βγήκε από το σημείο της αποκόλλησης θα σταματήσει σιγά σιγά, να μην σε τρομάζει. Κ η αποκόλληση θα επουλωθεί μέσα σε λίγες μέρες. Σκέψου ότι είναι όπως όταν κάνουμε μία πληγή στο δέρμα που σε λίγες μέρες φτιάχνεται καινούργιος ιστός, έτσι θ γίνει και στο σημείο αυτό. Εγώ όταν έπαθα την μεγάλη αποκόλληση στο α' τρίμηνο είχαμε προγραμματίσει σε 2 βδομάδες την αυχενική και, όταν πήγαμε να την κάνουμε, να φανταστείς δεν φαινόταν καν η αποκόλληση.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ElenaVi είπε:

Ποσο καταλαβαίνω το σοκ που θα επαθες...κ στο θέατρο κιολας, να μην ξερεις τι να κανεις...για τετοια αιμορραγία μιλαω κ.εγω, ειμαι.με απορροφητικες πανες. Αλλα νιωθω οτι πανε λιγο καλύτερα τα πράγματα μιας κ δεν περπαταω...Ρε κορίτσια τι να πω, τα χρειαστηκα. Ο γιατρός ειπε οτι επαθα αποκολληση, εκτος απτον οπισθιο κ χαμηλο πλακουντα. Ειπε οτι θα βγω μαλλον Τετάρτη απο το.νοσοκομείο.  Οτι πρέπει θα κανω, χρειάζεται η υπομονή κ η αλήθεια ειναι οτι το πρωι την εχασα. Ευχαριστώ για το.κουράγιο κορίτσια!

Κοριτσι μου καλημερα  πως εισαι;;; μειώθηκε καθολου;;;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Είναι απολύτως φυσιολογικό να χάνεις και την ηρεμία, και την υπομονή και την ψυχραιμία σου, αλλά τώρα πάει, πέρασε αυτή η περιπέτεια. Το αίμα θα που βγήκε από το σημείο της αποκόλλησης θα σταματήσει σιγά σιγά, να μην σε τρομάζει. Κ η αποκόλληση θα επουλωθεί μέσα σε λίγες μέρες. Σκέψου ότι είναι όπως όταν κάνουμε μία πληγή στο δέρμα που σε λίγες μέρες φτιάχνεται καινούργιος ιστός, έτσι θ γίνει και στο σημείο αυτό. Εγώ όταν έπαθα την μεγάλη αποκόλληση στο α' τρίμηνο είχαμε προγραμματίσει σε 2 βδομάδες την αυχενική και, όταν πήγαμε να την κάνουμε, να φανταστείς δεν φαινόταν καν η αποκόλληση.

Ωραια, μου δίνεις θαρρος με αυτα που λες..Εύχομαι να ναι ετσι κ να μην συμβαίνει συχνα επειδή ο πλακουντας ειναι χαμηλα. Δεν περνανε κ οι ωρες εδω μεσα κ το.χειρότερο.ολων ειναι οτι δεν επιτρέπονται αντρες συνοδοι κ εδιωξαν τον αντρα.μου, ετσι χθες που ειχα τοσο αναγκη εμεινα μονη μου.Ευχαριστώ πολυ Iris, με αυτα που λες νιωθω καλυτερα.

Just now, Ροζακι είπε:

Κοριτσι μου καλημερα  πως εισαι;;; μειώθηκε καθολου;;;

Καλημερα κοριτσάκι μου...μειωθηκε λιγο, ναι!φαίνεται να επουλωνεται η πληγη..γενικα εδω, δεν ειναι για να μενεις πολυ!το βράδυ φεραν στο δωμάτιο κατατις 2 μια ετοιμογεννη που σφσδαζε, εκλαιγε, χτυπιοταν..στο ιδιο δωμάτιο μια κοπέλα που κανει.συνέχεια εμετους,.τι να σου πω...με τα πολλα τημ πρωτη την  ξαναπηραν στις 4:30. Γενικά το προσωπικό δεν εινσι κ πλ εξυπηρέτικο, γτ χθες ο αντρας μου τους παρακαλούσε να μεινει για να με βοηθησει κ εκεινες του ειπαν τι σε νοιάζει θα την βοηθήσουμε εμεις..ομως βαρυγκομουσαν για να έρθουν κ αισθανόμουν πλ ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ElenaVi είπε:

Ωραια, μου δίνεις θαρρος με αυτα που λες..Εύχομαι να ναι ετσι κ να μην συμβαίνει συχνα επειδή ο πλακουντας ειναι χαμηλα. Δεν περνανε κ οι ωρες εδω μεσα κ το.χειρότερο.ολων ειναι οτι δεν επιτρέπονται αντρες συνοδοι κ εδιωξαν τον αντρα.μου, ετσι χθες που ειχα τοσο αναγκη εμεινα μονη μου.Ευχαριστώ πολυ Iris, με αυτα που λες νιωθω καλυτερα.

Καλημερα κοριτσάκι μου...μειωθηκε λιγο, ναι!φαίνεται να επουλωνεται η πληγη..γενικα εδω, δεν ειναι για να μενεις πολυ!το βράδυ φεραν στο δωμάτιο κατατις 2 μια ετοιμογεννη που σφσδαζε, εκλαιγε, χτυπιοταν..στο ιδιο δωμάτιο μια κοπέλα που κανει.συνέχεια εμετους,.τι να σου πω...με τα πολλα τημ πρωτη την  ξαναπηραν στις 4:30. Γενικά το προσωπικό δεν εινσι κ πλ εξυπηρέτικο, γτ χθες ο αντρας μου τους παρακαλούσε να μεινει για να με βοηθησει κ εκεινες του ειπαν τι σε νοιάζει θα την βοηθήσουμε εμεις..ομως βαρυγκομουσαν για να έρθουν κ αισθανόμουν πλ ασχημα.

Η αλήθεια είναι πως δεν εχω εμπειρία από νοσοκομεία... Η πρώτη φορά που θα μείνω μέσα πρωτα ο θεος θα ειναι με την γεννα...υπομονή κοριτσάκι μου...κ εγώ θα ήθελα τον άντρα μου η κάποιον δικό μου...Όπως το θέλω κ στην γέννα αλλα δεν νομίζω να αφήνουν απο όσο μου έχουν πει άλλες κοπέλες...Όσο μπορούμε θα σου κάνουμε κ εμείς έστω κ λίγο από δω παρεούλα... ειδες;;; όλα θα πάνε τελεια...Δεν μου είπες...κουράστηκες καπου;;; να προσέχεις κ το πρωί όταν ξυπνάς δεν κανει να τεντωνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καμιά φορά στα νοσοκομεία να είναι άβολα, αλλά μην διστάζεις καθόλου να ζητήσεις ό,τι θέλεις, ακόμη και αν δυσανασχετεί το προσωπικό. Θα περάσουν οι μέρες θα δεις. Εγώ είχα νοσηλευτεί στον έκτο μήνα μερικές μέρες στο νοσοκομείο και ήμουν με άλλες τρεις κοπέλες στον θάλαμο, είχαν όμως ανάλογα προβλήματα με εμένα και επικρατούσε ησυχία στο δωμάτιο. Ζήτησε από τους δικούς σου να σου φέρουν κάποιο βιβλίο ή κάτι άλλο να περνάς τον χρόνο σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2019 at 5:28 ΜΜ, popi76 είπε:

Μιλάμε για μια φυσιολογική εγκυμοσύνη προς το παρόν. Εγώ ήξερα ότι γίνεται μέχρι την 9η. Γι΄αυτό ο γιατρός της της είπε άμεσα. Το θέμα είναι ότι ο σύζυγος δεν μπορεί να την μεταπείσει, ό,τι και να της λέει. 

 

Και δεν πρέπει να την μεταπείσει. Δεν πρόκειται να το κυοφορήσει αυτός το παιδί, αν η μαμά δε θέλει, τέλος. Μπορεί να τελειώσει ο γάμος αν γι αυτόν είναι πραγματικά σημαντικό, και λογικά μετά από κάτι τέτοιο ο οποιοσδήποτε γάμος δύσκολα συνεχίζεται, αλλά δόξα τω Θεώ, να επιβάλει στη γυναίκα του να προχωρήσει, δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 6:15 ΜΜ, popi76 είπε:

Ούτε εγώ την κρίνω, αλλά ο σύζυγός της είναι φίλος και θέλει το παιδί του!!!! Νιώθει ότι το σκοτώνουν, έτσι μου είπε. Έχω στενοχωρεθεί πάρα πολύ. Σαν σύντροφος είναι υποστηρικτικός, τουλάχιστον έτσι δείχνει, και αγαπάει πολύ τα παιδιά. 

 

Αν ο σύζυγος είναι αυτός που ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη και τη διαφωνία του και προσπάθησε να την ντροπιάσει για να προχωρήσει με την εγκυμοσύνη, τι να πω, δεν έχω λόγια; Ελπίζω να προχωρήσει εκείνη σε διαζύγιο, δεν είναι δυνατό να συνέλθει ένας γάμος από κάτι τέτοιο. Το πιο παράλογο δε είναι ότι μιλάς για μία γυναίκα 45 ετών, και η ηλικία από μόνη της είναι αρκετός λόγος για διακοπή (όχι πως χρειάζεται λόγος). 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2019 at 11:02 ΠΜ, ElenaVi είπε:

Επώδυνη διαδικασία..πηρες κ μια δευτερη γνωμη για την αποξεση, να εισαι σιγουρη?εμενα μου ειχαν κανει αλλα ηταν πιο νωρίς. Ξερω οτι μετα την αποξεση εισαι πιο γονιμη..αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Θα σου ελεγα να σιγουρευτείτε για αυτο κ να μην αγχώνεσαι, κ εμεις μετα την αμβλωση δεν μπορουσαμε ευκολα, ισως ειναι κ το στρες. Στους 12 μηνες τα καταφέραμε. Θα βοηθήσει να παρεις τεστ ωορρηξίας..εμενα με βοηθησε πολυ!

Δεν πήρα δεύτερη γνώμη γιατί ο γιατρός μου δεν ήθελε να κάνει τη διακοπή λέγοντας μου πως δεν είναι ηθικά σωστο οπότε βρήκα άλλον γιατρό πάνω σε όλο τον πανικό κ ήμουν ήδη σε προχωρημένη εγκυμοσύνη... Γενικά το πώς σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι λέγοντας τους για διακοπή κύησης είναι απαράδεκτο αλλά και από τον ίδιο το γιατρό;;; Χρησιμοποιώ τεστακια ωορρηξίας αλλά τίποτα ακόμα...ElenaVi μη στεναχωριέσαι όλα θα πάνε καλά σκέψου το Γολγοθά που πέρασες πέρυσι και τώρα που περίμενες τα αποτελέσματα. Όλα πήγανε καλά τώρα και θα πάνε καλά θα το δεις να έχεις θετική σκέψη :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...