Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κατερινακι εμενα που το εψαξα ο γιατρος που με παρακολουθει τωρα κ ειναι ειδικος στην προγεννετικη διαγνωση μου ειπε οτι ηταν αυτοκτονια που ο προηγουμενος γιατρος δεν μου ειπε για το φολικο...τωρα το περνω 3 μηνες...

ελπιζω να πανε ολα καλα...τι να πω...

 

Απλα ξεκινησε φιλισιν απο την ημερα που αποφασισε να προσπαθησει ξανα.

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και μονο ομορφες στιγμες να ζητε απο εδω και περα.

 

Επειδή λόγω έλλειψης χρόνου δεν κατάλαβα και τόσο καλά...

 

Γιατί τα δίνουν τα FILICINE πριν την εγκυμοσύνη?

 

Με ενδιαφέρει γιατί κι εγώ έχασα μωράκι με παλλίνδρομη κύηση και τώρα θα ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες.

 

Να το πάρω κι εγώ?

Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου αλλά ήθελα πρώτα να καταλάβω απο εσάς το λόγο που σας το έδωσαν...

 

(Το filicine εγώ το έπαιρνα καθόλη τη διάρκεια της πρώτης μου εγκυμοσύνης)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sophie γεια σου.Το φολλικό οξύ λαμβάνεται προληπτικά απο τις εγκύους είτε πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης είτε μόλις γίνει αντιληπτή.Επειδή το συγκεκριμένο στοιχείο περιέχεται στις τροφές σε μικρότερη ποσότητα απ ότι χρειάζεται ο οργανισμός μας καθημερινά, οι γιατροί συνηστούν το συμπλήρωμα.Υποτίθεται ότι το φολλικό οξύ προλαμβάνει ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού συστήματος όπως η δισχιδής ράχη όμως κανείς δε σου εγγυάται ότι παίρνοντας το δε θα συμβεί τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Sophie γεια σου.Το φολλικό οξύ λαμβάνεται προληπτικά απο τις εγκύους είτε πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης είτε μόλις γίνει αντιληπτή.Επειδή το συγκεκριμένο στοιχείο περιέχεται στις τροφές σε μικρότερη ποσότητα απ ότι χρειάζεται ο οργανισμός μας καθημερινά, οι γιατροί συνηστούν το συμπλήρωμα.Υποτίθεται ότι το φολλικό οξύ προλαμβάνει ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού συστήματος όπως η δισχιδής ράχη όμως κανείς δε σου εγγυάται ότι παίρνοντας το δε θα συμβεί τίποτε.

 

ακριβως γιαυτο...κ να καταλαβετε η σπονδυλικη στηλη του μωρου κλεινει την 3-4 εβδομαδα...οποτε οταν το μαθαινουμε δεν προλαβενουμε να κανουμε τιποτα...κ επισης το θεμα που δεν κλεινει η σπονδυλικη στηλη δεν ειναι απλο, δηλαδη ενα αναπηρο παιδι που δεν ειναι κατι σοβαρο...αλλα δεν παει σωστα ο νωτιεος μυαλος με αποτελεσμα αναπηρο απο την μεση κ κατω..αλλα κ μεγαλο προβλημα στο κεφαλι...παραμορφωσης κ με αποτελεσμα προβλημα στην νοημοσυνη....ειναι πολυ ασχημο δυστηχως....κ εμεις μαλλον ειμαστε το ποσοστο 8%...

ελπιζω να μας βοηθησει ο θεος να πανε ολα καλα την επομενη φορα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, με εχουν συγκινησει απιστευτα οι ιστοριες σας..που εχω κλαιω και νιωθω εναν πονο στην ψυχη μου, εναν πονο και ενα γιατι.. η δικη μου ιστορια ειναι πολυ πιο απλη... απλα προσπαθουσαμε 2 χρονια, και καναμε 2 εξωσωματικες και τωρα εχουμε τις μπεμπες. χρειαστηκα πολυ δυναμη για να τις κανω και ιδιαιτερα μετα την πρωτη αποτυχια... αυτο που θελω να σας πω, ειναι να εχετε πιστη στην παναγιτσα, ειναι η μητερα όλων μας, και συντομα οι κοιλιτσες σας θα ειναι γεματες με μωρακια! σας ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου, καλη δυναμη, καλες γιορτες, και να εχετε παντα ψηλα το κεφαλι! ειστε πολυ δυνατες γυναικες και να ειστε περηφανες για τον εαυτο σας! και να θυμαστε: οι γυναικες ειμαστε πολυ δυνατές! αλλωστε για αυτο γινόμαστε μάνες!

Link to comment
Share on other sites

FREEDOM1, Katermihail, ραφαέλ,

με κάνατε να δακρύσω με τις ιστορίες σας... :cry:

 

Καταλαβαίνω τι νιώθετε

γιατί τα ίδια ένιωσα και εγώ όταν έχασα το μωράκι μου

 

αλλά υπηρχε κάτι (ίσως το μοναδικό) που με έκανε να το προσπεράσω...

 

έναν πολύ σημαντικό άνθρωπο στην ζωή μου:

την κόρη μου!!

Εαν δεν την είχα ίσως να μου έστριβε...

 

Sophie γεια σου.Το φολλικό οξύ λαμβάνεται προληπτικά απο τις εγκύους είτε πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης είτε μόλις γίνει αντιληπτή.Επειδή το συγκεκριμένο στοιχείο περιέχεται στις τροφές σε μικρότερη ποσότητα απ ότι χρειάζεται ο οργανισμός μας καθημερινά, οι γιατροί συνηστούν το συμπλήρωμα.Υποτίθεται ότι το φολλικό οξύ προλαμβάνει ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού συστήματος όπως η δισχιδής ράχη όμως κανείς δε σου εγγυάται ότι παίρνοντας το δε θα συμβεί τίποτε.

 

Σκέφτομαι να το πάρω...

Θα ρωτήσω τον γιατρό μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί να κάνω τώρα...????Τί να κάνω..???

Δεν είμαι καλά,καθόλου καλά! Τρίτη 15/12/09 στη γιορτή μου, μαθαίνω τα νέα από την πεθερά μου....η κουνιάδα μου(αδεφή του άντρα μου)΄΄εκανε τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό! την άλλη μέρα έμαθε οτι ήταν 5 εβδομάδων.Στην αρχή χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ , μιας κ προσπαθούσαν για καιρό να πιάσουν.Μετά όμως η χαρά μου αυτή, γύρισε bumerang και με χτύπησε με άσχημεσ κ οδυνηρές αναμνήσει τησ δικής μου εγκυμοσύνης που είχε το τραγικό τέλος!! 2 εβδομάδες τώρα είμαι ακεφη,κλαίω πολλές φορές χάνομαι , είμαι αλού...!!Εκεί δε που με πιάνει πανικός , φόβος κ κλαίω κ χτυπιέμαι είναι στη σκέψη να βρεθούμε από κοντά με την κουνιάδα μου,τον άντρα της κ τα πεθερικά μου , οι οποίοι πολύ φυσιολογικά βιώνουν χαρα για το γεγονος!Εμένα όμως οτιδήποτε γύρω από αυτή την κατάσταση μου ξυπνάει άσχημες μνήμες κ με κάνει να πονάω κ να κλαίω!Αύριο παραμονή Χριστουγέννων θα μαζευτούν στο σπίτι της πεθεράς μου ,αλλά εγω ΄φοβάμαι να πάω!με πιάνει πανικός κ μόνο στη σκέψη οτι ολα εκει θα είναι γύρω από αυτη την κατάσταση!το ιδιο κ την Πρωτοχρονιά(παραμονή)πάλι θα μαζευτούν συγγενεις κ φίλοι εκει κ φυσικά η κουνιάδα μου!δε μπορώ να είμαι σε χώρο που μιλούν για αυτό το θέμα κ γελούν κ διασκεδάζουν κ εγω να πονάω στο ξύπνημα αναμνήσεων κ να κλαίω , μιας κ εγώ ακόμη "πενθώ"!!!Δεν είμαι καλά!!Τρελαίνομαι!! 29/12 θα πάω σε ψυχολόγο μήπως μπορέσω να καταφέρω να διαχειριστώ τα συναισθήματά μου κ οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτή την κατάσταση!!

 

υ.γ. με την κουνιάδα μου δεν έχω κάτι!!ισα ισα που την υπεραγαπω κ πραγματικά χαιρομαι για εκεινη μιασ κ προσπαθουσαν 3 χρονια τώρα κ εύχομαι να πάνε όλα μα όλα καλά μέχρι τέλους!!

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

kalispera eimai kainouria edw k niwthw kapws perierga i alitheia einai. dn anhkw sthn kathgoria oses ekanan diakoph kuhshs alla mallon tha anhkw suntoma.. eimai mia mera prin tin 17h vdomada alla o pateras tou mwrou.... meta apo enan tsakwmo mou gurise tin plath. kserei kapoia kopela apo edw an einai efikth h diakoph kyhshs se toso proxwrhmenh egkumosunh?

an telika teleiwsw oritstika me auton ton anthrwpo dn thelw na exw tpt apo ekeinon.. :(:(:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

kalispera eimai kainouria edw k niwthw kapws perierga i alitheia einai. dn anhkw sthn kathgoria oses ekanan diakoph kuhshs alla mallon tha anhkw suntoma.. eimai mia mera prin tin 17h vdomada alla o pateras tou mwrou.... meta apo enan tsakwmo mou gurise tin plath. kserei kapoia kopela apo edw an einai efikth h diakoph kyhshs se toso proxwrhmenh egkumosunh?

an telika teleiwsw oritstika me auton ton anthrwpo dn thelw na exw tpt apo ekeinon.. :(:(:(:(:(:(:(:(

Ελενάκι μην βιάζεσαι......Περίμενε λιγάκι.....Μπορεί να τα ξαναβρείτε.....

Εντομεταξύ πρέπει να σου πω ότι εγώ έκανα αναγκαστική διακοπή κύησης στην 17η εβδομάδα και μου προκάλεσε πολλά γυναικολογικά προβλήματα...Το καλύτερο θα ήταν να τα ξαναβρείτε.......Προσπάθησέ το όσο και αν γίνεται.....Ευχομαι να ξανασμίξετε.....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Freedom πρέπει να φανείς δυνατή.Ξέρω, τα έχω περάσει και εγώ...Λίγες ημέρες μετά την διακοπή της κύησης αναγκάστηκα να φιλοξενήσω μέσα στο σπίτι μου για μήνα,ένα ζευγάρι που μόλις είχε μάθει τα "ευχάριστα νέα".Ήταν το χειρότερό μου Καλοκαίρι...Πολύ κλάμμα σου λέω.....Τί να κάνουμε όμως,αυτά έχει η ζωή......Δεν πρέπει όμως κούκλα μου να το δείξεις γιατί τότε θα αισθανθείς χειρότερα...Προσπάθησε να το αγνοήσεις όσο μπορείς...Προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι στο μέλλον όλα θα πάνε καλά και για εσένα....Στην αρχή θα πονέσεις πολύ αλλά μετά θα το συνηθίσεις....Υπομονή και κουράγιο.Όλες τα ίδια περνάμε....Δεν είσαι μόνη σου...Να μας σκέφτεσαι και να μπάινεις να γράφεις για να εκτονώνεσαι....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenaki88 καλησπερα,

 

εκανα αι εγω διακοπη κυησης τον Μαρτιο λογω χρωμοσομικου προβληματος του μωρού. Ηταν η δευτερη εγκυμοσυνη μετα απο μια βιοχημικη αποβολη τον Μαιο του 08. Εγω ξ=και ο αντρας μου το θελαμε σαν τρελοι αυτο το μωρο και βαθια μεσα μας ειχαμε πιστεψει οτι τελικα τα ειχαμε καταφερει αλλα.... Σκεψου πολυ σοβαρα τι πας να κανεις. Δεν σου μιλαω για αμαρτιες και αλλα που ακουγα εγω απο διαφορους "καλοθελητες" αλλα το μωρακι σου ειναι υγιες! Γιατι να το κανεις αυτο σε ενα υγιεστατο μωρακι?Το οτι με τον πατερα του μπορει και να χωρισατε δεν σημαινει κατι. Αυτο μωρο σε εχει αναγκη. Ειναι το μωρο σου!Εκτος αυτου διακινδυνευεις και την υγεια σου. Σκεψου το πολυ σοβαρα! Μιλαμε για την ζωη ενος υγιεστατου μωρου του δικου σου μωρου. Για ολες εμεις που εχουμε χασει τοσο αδικα τα μωρα μας και ακομη κλαιμε γι'αυτα ξερεις δεν ειναι και το καλυτερο να ακουμε κατι τετοιο τοσο ανωριμο! Στην τελική δεν ειναι ενα μπλουζακι που το πετας ειναι ενα υγιεστατο και αθωο μωρακι. Ξανασκεψου το πριν ειναι αργα...

ZYlbp2.png
Link to comment
Share on other sites

elenaki 88,

θεωρω οτι αν δεν υπαρχει σοβαρος λογο να γινει διακοπη για λογους υγειας, ΔΕΝ πρεπει ουτε να το σκεφτετε κανεις!!!!Κατσε να σκεφτεις καποια πραγματα πριν αποφασισεις!μιλαμε για μια ζωούλα η οποια αναπτυσεται φυσιολογικα!μην τη "σκοτωσεις"!Συμφωνω απολυτα με τη myriam οτι για ολες εμας που αναγκαστηκαμε να διακόΨουμε την εγκυμοσύνη μας για πολυ σοβαρους λογους υγειας, ειναι πολυ αδικο να ακουμε μελλουσεσ μητερες να θελουν να διακοΨουν επειδη ο πατερας γυριζει την πλατη του!!!δε μιλαμε για αντικειμενο αλλα για εναν ανθρωπο με ψυχη σωμα κ αιμα!! ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...!!!!!!!!!

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανεις αυτο σε ενα υγιεστατο μωρακι?Το οτι με τον πατερα του μπορει και να χωρισατε δεν σημαινει κατι. Αυτο μωρο σε εχει αναγκη. Ειναι το μωρο σου!Εκτος αυτου διακινδυνευεις και την υγεια σου. Σκεψου το πολυ σοβαρα! Μιλαμε για την ζωη ενος υγιεστατου μωρου του δικου σου μωρου. Για ολες εμεις που εχουμε χασει τοσο αδικα τα μωρα μας και ακομη κλαιμε γι'αυτα ξερεις δεν ειναι και το καλυτερο να ακουμε κατι τετοιο τοσο ανωριμο! Στην τελική δεν ειναι ενα μπλουζακι που το πετας ειναι ενα υγιεστατο και αθωο μωρακι. Ξανασκεψου το πριν ειναι αργα...

 

Θα συμφωνησω απολυτα με τη φιλη παραπανω.. Το μωρακι σου ειναι υγιεστατο, μην το κανεις αυτο :confused::confused:... Ολες οι κοπελες που εχουμε γραψει σε αυτο το θεμα αναγκαστηκαμε να προβουμε σε αυτη τη διαδικασια γιατι τα μωρακια μας ειχαν σοβαρα προβληματα υγειας, μακαρι να ειχα κι εγω τωρα το μωρακι μου στην αγκαλια μου υγιες οπως ειναι ειναι το δικο σου, κι ας μην το ηθελε ο συντροφος μου :(:(

 

Απο την αλλη, η εγκυμοσυνη σου ειναι αρκετα προχωρημενη και νομιζω οτι κανενας σοβαρος γιατρος δεν θα αναλαβει να το κανει.. Πρεπει κι αυτοι να ειναι νομικα καλυμμενοι οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα για να γινει κατι τετοιο..

 

Ξανασκεψου το παντως καλη μου φιλη

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eimai mia mera prin tin 17h vdomada alla o pateras tou mwrou.... meta apo enan tsakwmo mou gurise tin plath. kserei kapoia kopela apo edw an einai efikth h diakoph kyhshs se toso proxwrhmenh egkumosunh?

an telika teleiwsw oritstika me auton ton anthrwpo dn thelw na exw tpt apo ekeinon..

euxomai na min mporw na to kanw nomika ... epeidi apla to theloun oi goneis m. euxomai na ginetai mono gia logous ugeias ...

Διακοπή επιτρέπεται μέχρι την 12η εβδομάδα. Κατ' εξαίρεση μέχρι την 24η αν υπάρχουν ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου, αν υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος της ζωής της εγκύου, ή της σωματικής ή ψυχικής της υγείας (με βεβαίωση γιατρού) και αν η εγκυμοσύνη αποτέλεσμα εγκληματικής πράξης δηλ βιασμού αιμομειξίας κλπ. Άρα στην περίπτωσή σου δεν επιτρέπεται.

Το καταλαβαίνω ότι είσαι σε δύσκολη κατάσταση και τελικά δεν έχω καταλάβει αν εσύ ανεξάρτητα από τον καυγά το θέλεις το μωρό... προσπάθησε να μην πάρεις αποφάσεις εν θερμώ. Ο καυγάς θα μπορούσε να γίνει και μία μέρα μετά τη γέννα. Πάντως έχεις δικαιώματα και προστασία από το νόμο σε περίπτωση που σε εγκαταλείψει έγκυο.

Link to comment
Share on other sites

kalispera eimai kainouria edw k niwthw kapws perierga i alitheia einai. dn anhkw sthn kathgoria oses ekanan diakoph kuhshs alla mallon tha anhkw suntoma.. eimai mia mera prin tin 17h vdomada alla o pateras tou mwrou.... meta apo enan tsakwmo mou gurise tin plath. kserei kapoia kopela apo edw an einai efikth h diakoph kyhshs se toso proxwrhmenh egkumosunh?

an telika teleiwsw oritstika me auton ton anthrwpo dn thelw na exw tpt apo ekeinon.. :(:(:(:(:(:(:(:(

Ελενακι γεια σου.Δεν ξέρω τι θα έκανα στην θέση σου.Το μονο που μπορώ να σοθ πω είναι να προσπαθήσετε μήπως και τα βρείτε.Οτα αναγκάστηκα να διακοψω την κύηση στην 17η εβδομάδα ένιωσα σαν δήμιος.Προσπάθησε να το αγαπήσεις αυτό το μωράκι γιατί καταλαβαίνουν περισσότερα απο αυτά που νιομίζουμε κι ας είναι μέσα στην κοιλιά μας.Για να είναι σίγουρο ότι δεν θ αέχεις κάποιο πρόβλημα μετά την διακοπή θα πρέπει να το γεννήσεις φυσιολογικά κι αυτό πίστεψε με είναι φρικτό πολύ φρικτό...Καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Τί να κάνω τώρα...????Τί να κάνω..???

Δεν είμαι καλά,καθόλου καλά! Τρίτη 15/12/09 στη γιορτή μου, μαθαίνω τα νέα από την πεθερά μου....η κουνιάδα μου(αδεφή του άντρα μου)΄΄εκανε τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό! την άλλη μέρα έμαθε οτι ήταν 5 εβδομάδων.Στην αρχή χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ , μιας κ προσπαθούσαν για καιρό να πιάσουν.Μετά όμως η χαρά μου αυτή, γύρισε bumerang και με χτύπησε με άσχημεσ κ οδυνηρές αναμνήσει τησ δικής μου εγκυμοσύνης που είχε το τραγικό τέλος!! 2 εβδομάδες τώρα είμαι ακεφη,κλαίω πολλές φορές χάνομαι , είμαι αλού...!!Εκεί δε που με πιάνει πανικός , φόβος κ κλαίω κ χτυπιέμαι είναι στη σκέψη να βρεθούμε από κοντά με την κουνιάδα μου,τον άντρα της κ τα πεθερικά μου , οι οποίοι πολύ φυσιολογικά βιώνουν χαρα για το γεγονος!Εμένα όμως οτιδήποτε γύρω από αυτή την κατάσταση μου ξυπνάει άσχημες μνήμες κ με κάνει να πονάω κ να κλαίω!Αύριο παραμονή Χριστουγέννων θα μαζευτούν στο σπίτι της πεθεράς μου ,αλλά εγω ΄φοβάμαι να πάω!με πιάνει πανικός κ μόνο στη σκέψη οτι ολα εκει θα είναι γύρω από αυτη την κατάσταση!το ιδιο κ την Πρωτοχρονιά(παραμονή)πάλι θα μαζευτούν συγγενεις κ φίλοι εκει κ φυσικά η κουνιάδα μου!δε μπορώ να είμαι σε χώρο που μιλούν για αυτό το θέμα κ γελούν κ διασκεδάζουν κ εγω να πονάω στο ξύπνημα αναμνήσεων κ να κλαίω , μιας κ εγώ ακόμη "πενθώ"!!!Δεν είμαι καλά!!Τρελαίνομαι!! 29/12 θα πάω σε ψυχολόγο μήπως μπορέσω να καταφέρω να διαχειριστώ τα συναισθήματά μου κ οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτή την κατάσταση!!

 

υ.γ. με την κουνιάδα μου δεν έχω κάτι!!ισα ισα που την υπεραγαπω κ πραγματικά χαιρομαι για εκεινη μιασ κ προσπαθουσαν 3 χρονια τώρα κ εύχομαι να πάνε όλα μα όλα καλά μέχρι τέλους!!

Freedom, σε καταλαβαίνω απόλυτα.Απο τότε που χάσαμε το μωράκι μας νιώθω ότι έγινα πολύ κακός άνθρωπος αφού δε μπορώ να χαρώ με την χαρά των άλλων για τα παιδιά τους.Τελευαία όμωςκάτι άρχισε να αλλάζει.Σήμερα ήρθε στο σπίτι η κουνιάδα μου μα το μωράκι της που είναι 5 μηνών και όταν το πήρα στην αγκαλιά μου ένιωσα αγαλλίαση κι ότι κάπου εκεί υπάρχει η ελπίδα και για εμάς.Δε μπορώ να πω ότι νιώθω άνετα σε όλεσ τισ περιπτώσεις, όπως π.χ. σε λίγες μέρεσς θα πάμε ταξίδι κι εκεί θα συναντήσουμε μια κοπέλα που θα γεννήσει την ημερομηνία που θα γεννήσω κι εγώ, μόνο που το σκέφτομαι το στομάχι μου δένεται κόμπος.Προσπαθώ να σκέφτομαι το μέλλον και να ψάχνω την ελπίδα όπου και να βρίσκεται αυτή.Μην βασανίζεις τον εαυτό σου, θα δεις ότι σύντομα θα έρθει και σε σένα η ευτυχία και τότε θα την χαρείς διπλά γιατί θα ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να την αποκτήσεις.Καλά Χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα κοριτσαια....μην σκεφτεστε ετσι...εμενα η αδελφη μου γεννησε 6 οκτωμβριου κ εγω θα γεννουσα 5...θα ειμαστε μαζι στο ιασω διπλα διπλα..αλλα δεν εγινε ετσι....πηγα στο μαιυτηριο την ειδα χαρηκα για το μωρακι, σκεφτηκα για την μπεμπα μου...αλλα ημουν ολο χαρα γιατι το μωρακι της αδελφης μιου ηταν υγιεστατο....ολα θα μας ερθουν κ σε εμας καλα...δεν γινετε να ειμαστε παντα λυπημενες...ελπιζω το 2010 να μας φερει οτι μας πηρε το 2009....

Link to comment
Share on other sites

xronia polla k kales giortes se oles sas, me xara ugeia kai eutuxia, ola na sas pane opws ta thelete :)

h istoria me ton patera tou mwrou (Manuel) einai ligo periergh... einai gennhmenos k megalwmenos stin ispania gnwristikame ton aprilio se mua sunaulia edw ellada opou thn epomenh mera efeuge gia tin xwra tou,apo tote dn xasame epafh k irthe tin hmera tis giorths mou ellada gia 1 evdomada opou k gnwrise tous dikous m k ton ezhsa k egw apo konta gia ligo. otan efuge zitousa apo tous goneis m na paw ispania to kalokairi na ton vrw alla itan arnhtikoi,etsi k egw mazepsa ta pragmata mou k tin ekana gia ispania sta krufa stis 21 iouliou k gurisa ellada 1h oktwvrh mazi me ton Manuel. oso kairo hmoun stin ispania htan teleia agaph,pathos,oneira, htan monadika gia prwth fora eniwtha eleutherh mesa se mia sxesh. o Manuel einai o pio euaisthitos anthrwpos pou exw gnwrisei mexri twra to idio k oi goneis tou,exw gnwrisei k exw agapithei ap'olous tous suggeneis kai filous tou. to mwro to thelame k to kaname dn mas etuxe..

otan gurisame ellada loipon me zitise apo ton patera m tou eipe pws m'agapaei pws me thelei pws thelei k to mwro k thelei na meinw mazi tou ispania, ton phgame sta kythira ap'opou katagetai k o pateras m gia na ton gnwrisoun suggeneis k filoi,oloi elegan poso kalo paidi einai pws me prosexei pws me koitazei mes ta matia pws dn mou xalaei kanena xatiri.

o Manuel efuge apo ellada 14 oktwvrh dioti ergazetai stin ispania k eprepe na fugei na vrei spiti k na etoimasei ta xartia gia ton gamo. egw emeina pisw ellada epeidh eprepe na ftiaksw ti xartoura tou gamou k ustera na metafrastei sta ispanika apo to upourgeio ekswterikwn opou auti i diadikasia oloklhrwthike stis 9 dekemvrh, paremeina epeishs epeidi eprepe na kanw ena swro progennhtikes eksetaseis klp dioti stin ispania xreiazesai enan idiko arithmo gia na mporei to kratos na sou parexei perithalpsh o opoios dn gnwrizoume poso kairo xreiazetai gia na ekdothei, epishs stin ispania dn milane agglika ,oute kan oi giatroi k ta nosokomeia opote tha eixa ena thema me tin epikoinwnia kathws egw milaw mono agglika k me ton Manuel milame mesw tis agglikhs glwssas.

apo tote pou emeina egkuos stin truferh hlikia twn 21 sxedon 22 ola allaksan..stin arxh frikara eniwsa pws xanw tin eleutheria m pws tha katastrepsw to swma mou gia to opoio pote dn imoun ikanopoihmenh .. epishs allaza xwra,proswpa,filous,oikogeneia,katastaseis k politismo toso grhgora k imoun san thhrio anhmero.. hmoun mes tin arnhtikothta k tin epithetikothta me oloklhro ton gnwsto k agnwsto kosmo..tsakwnomoun me tous goneis mou anoiga tin porta tou spitiou k efeuga me fwnes k klamata san usterikh efhvh.oso afora ton Manuel kathe fora pou thlefwnouse eklaige me zitouse pisw k me rwtouse sunexeia ta sunaisthimata m pros ekeinon..egw omws dn eixa kamia diathesh gia ola auta ..ousiastika gia tpt , monaxa etrexa,etrexa,etrexa, xartia apo marousi,xartia apo kythira,xartia apo peiraia..htan fores pou adiaforousa akoma k gia ton Manuel oxi epeidi to ithela i epeidi ton misousa alla eniwtha etsi xwris na gnwrizw to giati.. mia mera loipon eipa polu asxhma pragmata xwris na ta ennow fusika ... k malista en vrasmw psuxhs... tou eipa pws dn perimenw tpt apo ekeinon,pws dn me aggikse pote, pws dn mporei na me empisteuetai opws dn zitaw tin empistosunh kanenos k telos tou eipa pws dn thelw na tou ksanamilisw.dn kserw poso thumwmenh hmoun otan ta eipa ola auta otan hmastan mazi pote dn eixame tsakwthei pote dn eixame antallaksei mia kakh kouventa.. enw twra eksapwstasews hmastan sunexeia perierga... apo tote o Manuel mou feretai ousiastika opws hmoun egw stin arxh ths egkumosunhs..legontas m omws kata ton xwrismo pws skotwsa ta sunaisthimata tou k pws dn niwthei tpt pia... pws thelei to mwro alla oxi emena,otan tou eipa pws tha riksw to mwro arxise k eklaige san mwro k me parakalouse na min to kanw.. ystera apo mia vdomada milise me ton adelfo m k tou eipe pws m'agapaei me latreuei alla exei plhgwthei polu. otan tou elega pws tha erthw ispania mou elege na kanw oti thelw.. twra pou kserei oti phgainw tin deutera mou leei na min paw k pws tha mou steilei ta pragmata m pisw alla dn me thelei pisw...egw omws deutera feugw me ton adelfo m gia ispania. apofeugei na milisei ston adelfo m k dn tou leei na pei ston mpampa m pws dn me thelei pisw k telos ola... eixe afhsei ton adelfo m legontas tou mesw msn.. pws tha skeftei ola auta pou eipan k tha milisei o Manuel me ton adelfo m. xwrisamw sumfwna me ton Manuel stis 11/12 giati gia emena dn exei teleiwsei tpt ..dn xwrizeis ti gunaika pou htan ta panta gia sena k pou exei to paidi sou mesa ths me enan tsakwmo eksapostasws.. dn mporeis na peis pws dn niwtheis tpt ustera apo 6 meres ..opws epishs i agaph sugxwrei h agaph dinei k mia deuterh eukairia.

apo tote pou egine auto eimai sunexeia stenaxwrimenh ,kolumpaw mes thn amfivolia k ton fovo..fovamai na dw ti tha antikrusw stin ispania ti deutera... makari na pane ola kala giati pragmatika dn kserw ti tha kanw k se ti psuxologikh katastash tha vriskomai. o Manuel einai 30 xronwn tou esteila mi photo me tin koilia m tin perasmenh vdomada k eipe pws tou aresei.. ta ennoei arage auta pou leei i ta kanei epithdes gia na paw konta tou, epeidi logo twn iatrwn k twn xartiwn ton eixa apo anavolh se anavolh oso afora tin epistrofh.... e??:?:elpizw na min sas kourasa... alla makari na eixa tis empeiries tis dikes sas k tin iremia kata ti diarkeia tis egkumosunhs.:oops:sas euxaristw polu oles sas :)

Link to comment
Share on other sites

pisteuw oti tha sas aresei... egw klaiw kathe fora...

 

 

Γιατί δεν είμαι μόνη έχω δυο μάτια ακόμη

μια καρδιά μικρούλα, δάχτυλα πολλά και γνώμη

δεύτερη, μα επιτέλους νιώθω λεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι συγγνώμη που δεν σου απάντησα αμέσως αλλά όλο αυτόν τον καιρό δεν μπορούσα να μπο λόγω υποχρεώσεων.Εγώ έκανα διακοπή κύησης γιατί το μωρό είχε σοβαρό πρόβλημα...Διάβασα την ιστορία σου και νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά!!!!!!!Εντομεταξύ να προσέχεις τον εαυτό σου και το μωράκι σου!!!Περιμένουμε νέα σου!!!!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι μου,

 

Οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να περιμένει από μια κοπελίτσα στην τρυφερή ηλικία των 22 χρόνων που μόλις έχει βγει από την εφηβεία της και ούσα έγκυος να φέρεται ψύχραιμα, λογικά και να μην την ενοχλεί τίποτε..

 

Όλα αυτά που εξιστορείς σίγουρα στην αρχή ξεκίνησαν μαγικά αλλά στην πορεία με όλες τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν φέραν εσένα και τον Μανουέλ στα όριά σας με αποτέλεσμα να ανταλλάξετε πικρά λόγια και να φτάσουν τα πράγματα εδώ που έχουν φτάσει.

 

Έχεις τόσες φοβίες, τόσες ανασφάλειες, είσαι μακριά από τον άνθρωπό σου, πιστεύεις ότι στην οικογένειά σου κανείς δεν σε καταλαβαίνει, τα κατανοώ όλα αυτά και σε συμπονώ απίστευτα. Σκέψου όμως και το μικρούλι που έχεις μέσα σου. Όλο αυτό το άγχος και η στενοχώρια μόνο κακό του κάνουν.

 

Μην προκαταβάλεις αρνητικά τον εαυτό σου για το τι θα συναντήσεις στην Ισπανία. Είμαι σίγουρη πως μόλις ο Μανουέλ σε δει (εσένα και την κοιλίτσα σου) δεν θα μπορέσει να παραμείνει ανέκφραστος και πως αμέσως θα ανοίξει την αγκαλιά του για να σε κλείσει μέσα.

 

Το καλό είναι ότι ο αδερφός σου θα είναι μαζί σου κι έτσι θα έχεις κάποιον δικό σου δίπλα σου για ψυχολογική στήριξη.

 

Αν πάλι στην τελική τα πράγματα δεν πάνε καλά (που δεν το εύχομαι καθόλου) πάλι μπορείς να γυρίσεις στην Ελλάδα, στους γονείς σου που σε αγαπάνε και σε λατρεύουν και που σίγουρα θα λατρέψουν και το εγγόνι τους.

 

Η σκέψη μας είναι μαζί σου.

 

Καλή χρονιά σου εύχομαι και μακάρι όλα σου τα προβλήματα την βδομάδα που μας έρχεται να είναι παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Ελένακι,

περιμένουμε τα νέα σου.γράφεις ότι κυριαή κάνεις εισαγωγή στο μητέρα. το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι να σκεφτείς ότι ότι τώρα φαντάζει βουνό με την πάροδο του χρόνου θα σου φανεί απλώς κάτι μικρό και για τότε ευκολά αντιμετωπίσιμο.

δεν μπορώ να σου πω τι θα ήταν σωστό να κάνεις και τι όχι, αυτό η καρδία σου μόνο μπορει να στο γράψει. προσπάθησε στο μυαλό σου να απλοποιήσεις τα πράγματα και απλά να πάρεις τις αποφάσεις σου, που καλώς η κακώς θα σε ακολουθολυν μια ζωή. τις επιλογές μας πάντα θα τις κουβαλάμε μαζί μας. στο λ.εω γατί 3 χρόνια πριν αναγκάστηκα να κάνω διακοπή εγκυμοσύνης , γιατί ήταν μια εγκυμοσύνη που δεν επιδίωξα αλλός το έκανε και με την καθυστέρηση και θετικό τεστ γκρεμίσττηκαν όλα γύρω μου. δυσκολευτηκα να αποφασίσω την εκτρωση αλλά για τότε δεν γινόταν αλλίως και φέτος ήμουν εγκυος και δυστυχως την 13 εβδομάδα απέβαλλα, και το ήθελα το μωρό τόσο πολύ. και το πρώτο το ήθελα αλλά λόγο φυλετικών διαφορετικών χαρακτηριστικών ήταν αδύνατον. ε΄γω θα ήμουν η τελευταία που θα σε κατέκρινα για όποια σου απόφαση αλλά απλώς σου λέω ότι δυστυχώς τίποτα δεν είναι ευκολή λύση σε αυτές τις περιπτώσεις.εαν χρειαστεις οποιαδήποτε βοήθεια είαμστε εδω για εσένα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...