Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί δεν έχουμε μάθει να συζητάμε στο Parents;


Recommended Posts

 

για να μην σας κουράζω με κατεβατά όποιος ενδιαφέρετε να δει τις βασικές έννοιες μπορεί να δει το παρακάτω λινκ Φιλοσοφία για παιδιά

 

σε ένα ιδανικό κόσμο θα ήταν το επιθυμητό στην παιδεία και στην εκπαίδευση αλλά δυστυχώς δεν εντάσεται από το δημοτικό στα βασικά μαθήματα.

 

πολυ ωραίο!!

απο εκεί δημοσιεύω το απόσπασμα

 

"Η μάθηση παίρνει τη μορφή του προβληματισμού και της επίλυσης προβλημάτων. Η έμφαση δίνεται όχι σε μια αποθήκευση της γνώσης (στα παιδικά κεφαλάκια ή στα βοηθητικά εγχειρίδια), αλλά σε μια παραγωγή της γνώσης (knowledge making). Αποφασιστικό ρόλο παίζει εδώ η συμμετοχή όλων των μελών της κοινότητας. Ο διάλογος δεν διεξάγεται ανάμεσα στους ευφραδείς, στους ειδήμονες ή στους έμπειρους, αλλά επιδιώκεται η ενεργοποίηση και των πιο διστακτικών. Οποιοδήποτε συμπέρασμα οφείλει να ελεγχθεί και να εγκριθεί από την ολομέλεια, και όχι να επιβληθεί από τους επιτήδειους με κάποια ρητορικά τεχνάσματα. Χαρακτηριστικά γνωρίσματα της ερευνητικής κοινότητας είναι η συνεργασία και η αλληλεπίδραση (ή αλλιώς «διάδραση», αγγλ. interaction)."

το οποίο λέει ακριβώς αυτό που γράφει και το άρθρο problem solving.

 

SAM

φαντάσου

 

αυτο διδάσκεται ήδη σε όλες τις δυτικές χώρες πλέον,

στα παιδάκια προσχολικής,

και είναι πλέον κριτήριο στα σχολεία.

όχι σαν μαθημα, αλλά σαν πράξη, σαν πρακτική! Εξάλλου αυτό λέει, δεν ειναι κατι που το μαθαίνεις σαν μαθημα αλλά σαν βίωμα.

 

Μένει μόνο να ενημερωθούμε και εμείς, και το υπουργείο έτσι ώστε να το εντάξει στους στόχους.

Πιστεύω ότι ήδη οι στοχοι υπάρχουν απο πλευράς υπουργείου,

το θέμα όμως είναι ότι λίγοι ξέρουν να το εφαρμόσουν στην πράξη!!

 

αυτό μαζί με το positive reinforcement - θετική ενίσχυση δηλαδή - επιβράβευση, είναι οτι πιο καλό/ωραίο μπορούμε να δώσουμε νομίζω στα παιδιά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Rasta

    Rasta 17 δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 16 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 7 δημοσιεύσεις

  • Sam

    Sam 6 δημοσιεύσεις

Αν αναφέρεσαι σε εμένα μάλλον με παρεξήγησες... είμαι ελληνίδα και είμαι περήφανη για την καταγωγή μου. Έχουμε όμως γενικά σαν λάος και καποια ελαττώματα, τα οποία και επισημαίνω. Αυτό δεν είναι απαξίωση. Είναι "ξέρω τι μου γίνεται και προσπαθώ να το διορθώσω". Και ναι, πιστεύω ότι η καταγωγή παίζει ρόλο στην διαμόρφωση του χαρακτήρα.

 

όχι δεν αναφερόμουνα σε εσένα ( αν αναφερόμουν σε εσένα θα έκανα παράθεση ;))...

 

απλά είναι αυτό που είπε η Στυλιανάκη...η γενίκευση είναι κακό πράγμα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εδω όπως διάβασα, υπάρχει συγκεκριμένη πιλοτική εφαρμογή της φιλοσοφίας για παιδια΄, προφανώς με ειδική έμφαση σε συγκεκριμένη ώρα,

όχι δηλαδή μόνο γενικά σαν μέθοδο διδασκαλίας, αλλά και σαν μάθημα

 

http://www.kinder-philosophieren.de/ στην Βαυαρία, σε 33 σχολεία - πολύ ενδιαφέρον . Αντίστοιχα υπάρχουν και σε άλλες πόλεις και περιοχές της Ευρώπης όπως είδα απο τους συνδέσμους που ήταν μέσα στο συνδεσμο που παρέθεσε η Sam.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον.

 

Τ

Απίστευτο όμως και αυτό

 

http://www.ibrt.gr/ereyna/pathitiki_epithetiki_diataraxi_prosopikotitas.pdf

 

και αυτό

 

http://users.hol.gr/~stkokkas/hosttest.html

 

 

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΝΤΕ ΤΟ.

οταν πατησετε οκ θα σας βγάλει αρχικα την βαθμολογια για κάθε τομέα ξεχωριστά και στο τελος το νουμερο το συνολικό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Απο το Φιλοσοφία για παιδιά:

 

"Discussing Philosophy With Children: Aims and Methods", στο περιοδικό Teaching Philosophy Vol. 8, No 3, July 1985, pp. 229-235) o Ronald Reed καθορίζει 8 κριτήρια για μια επιτυχημένη φιλοσοφική συζήτηση με παιδιά:

 

1. Μια τέτοια συζήτηση στηρίζεται έως ένα βαθμό σε κάποια άγνοια.

Εάν ο δάσκαλος ήδη γνωρίζει την απάντηση, δεν εμπλέκεται σε μια συζήτηση γύρω από το τάδε ερώτημα.

 

2. Η συζήτηση οφείλει να ασχολείται με τα ενδιαφέροντα των μαθητών.

Αυτά τα ενδιαφέροντα παρέχουν την αφετηρία της συνομιλίας.

 

3. Η συζήτηση χρειάζεται να έχει ένα σκοπό πέρα από την απλή έκφραση γνώμης.

Χρειάζεται κάποιες στοχοθεσίες που υπαγορεύουν τι είναι σημαντικό και τι ασήμαντο για τη συνομιλία.

 

4. Η συζήτηση οφείλει να καταλήγει σε ένα είδος προόδου.

Η πρόοδος έγκειται σε μια ανακάλυψη που νομίζαμε ότι γνωρίζουμε ενώ πράγματι δεν γνωρίζαμε.

Ίσως έγκειται στην ανακάλυψη ότι δεν έχουμε τα εννοιολογικά εργαλεία για να επεξεργαστούμε το δεδομένο πρόβλημα στον δεδομένο χρόνο.

 

5. Η συζήτηση οφείλει να αποφέρει μια αίσθηση προόδου.

Οι συνομιλητές χρειάζεται να αισθανθούν ότι όσο αργή και βασανιστική και αν είναι η συνομιλία, υπάρχει κάτι που επετεύχθη και η συζήτηση άξιζε την προσπάθεια.

 

6. Η συζήτηση οφείλει να δίνει σε κάθε μαθητή ίσες ευκαιρίες να μιλά.

Αυτό δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται στους μαθητές να μιλούν οποτεδήποτε και με οποιονδήποτε τρόπο επιθυμούν, αλλά ότι χρειάζονται κανόνες για το πώς και πότε μπορούν να μιλούν.

 

7. Η συζήτηση οφείλει να επιβάλλει κάποιες υποχρεώσεις στα μέλη.

Αυτές οι υποχρεώσεις μπορούν να ποικίλλουν από εποχή σε εποχή και από τάξη σε τάξη.

 

8. Η συζήτηση οφείλει να διασυνδέεται με άλλα μέρη του αναλυτικού προγράμματος (curriculum) και να τα διαφωτίζει.

Οφείλει να καθιστά ικανό τον μαθητή να βλέπει διασυνδέσεις π.χ. ανάμεσα στις μαθηματικές και στις γλωσσικές δεξιότητες, και να γίνεται καλύτερος χρήστης των μαθηματικών και της γλώσσας.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα αλλά θα ήθελα να γράψω πως με έχει

πιάσει μία μελαγχολία όταν σκέφτομαι ότι σε λίγα χρόνια το παιδί μου

θα μπει στο υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα στο οποίο επικρατούν κατά

κόρον οι δογματικές απόψεις.

 

Δεν πιστεύω ότι κάποιος έχει το κουράγιο να προχωρήσει σε τέτοιου είδους

τομές στην εκπαίδευση χρειάζονται πολλές συγκρούσεις με το κατεστημένο

για να μπορέσουν να εφαρμοστούν παιδαγωγικές μέθοδο όπως πχ η

φιλοσοφία για παιδιά.

 

Θεωρώ ότι δεν <<συμφέρει>>ο σκεπτόμενος πολίτης ο οποίος θα είναι

εκπαιδευμένος από την παιδική ηλικία οι περισότεροι θέλουν άβουλα πιόνια

με στείρες γνώσεις για να μπορέσουν να κρατήσουν τα ηνία της όποιας

εξουσίας.

 

Ακόμη και πιλοτικά αν εφαρμοζόταν ένα τέτοιο σύστημα που προάγει την

διαλεκτική-την κριτική κλπκλπ θα βάζαμε τα παιδιά μας σε μία

<<σχιζοφρενική>>κατάσταση φέρνοντας τους αντιμέτωπα με έννοιες και

αρχές διαμέτρου αντίθετες.

 

Συγνώμη για την απαισιοδοξία μου δεν είμαι στα καλά μου σήμερα η αυπνία

βλάπτει σοβαρά την υγεία και κατά συνέπεια την σκέψη:roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γράψει ένα κείμενο το όποιο μετάνιωσα και είπα δεν θα το δημοσιεύσω αλλα με αφορμή την δημοσίευση της Sam θα το κάνω

Πιστεύω ότι για να αλλάξει κατι πρέπει πρωτα να αλλάξουμε εμεις .

Αυτο είναι το μότο μου έδω και χρόνια …

Με αφορμή λοιπόν την συζήτηση που μετατέθηκε στο εκπαιδευτικό μας σύστημα και στην φιλοσοφία για παιδια

 

Θυμήθηκα ….

 

Πριν 3 χρόνια σε ένα σχολείο οπου ο καθηγητής εισήγαγε αυτην την μέθοδο τέθεικε σε διαθεσιμότητα και εκδιώχθηκε από το σχολείο το οποίο εργαζόταν .

Ειχε δώσει στα παιδια ένα σύγχρονο λογοτεχνικό βιβλίο και με αφορμή λοιπόν αυτό το βιβλίο

τα παιδια καναν συζητήσεις και μάθαιναν να κάνουν διάλογο ,

ανέλυαν το βιβλίο …

και ηταν πραγματικά μια πολύ όμορφη διαδικασία στην οποία συμμετήχαν ,

σκεπτονταν

ανταλλάσαν γνώμες

εκαναν συνηρμους και παραλληλησμούς βασισμένους σε όλη την διδακτέα ύλη τους ...και αλα..

 

Τα παιδια είχαν καθολική συμμετοχή στο μάθημα και ήταν ενθουσιασμένα (επρόκειτο για μαθητές Α γυμνασίου )

 

Τα παράπονα των γονίων όμως

(που τελικά καταφεραν την εκδίωξη του απο το σχολείο )

 

ήταν ότι το βιβλίο πχ ηταν σύγχρονο και δεν ήταν βραβευμένο … ΄

ότι τι περιεχόμενο ήταν μεμπτ...

(διαπραγματευόταν τον θάνατο τον ερωτα κλπ)

 

Δεν υπηρχαν απτα στοιχεία για την αξιολόγηση των μαθητων …

δλδ δεν υπήρχαν γραπτά τα οποία θα μπορούσαν αν αξιολογηθούν – αναθεωρηθούν …και αλλα πολλά!

 

 

Σκεπτόμουν ότι...

Όταν γίνεται ένα υπουργικό συμβούλιο με εισηγήσεις για αλλαγή παιδαγωγικών μεθόδων στην διδακτέα υλη των φοιτητών αλλα κάνεις δεν ακούει κανέναν … και θέλει ο καθένας για δικούς του λόγους να περάσει το δικό του ….πως θα εισάγουνε μετα κατι νέο ..?

Όταν οι δάσκαλοι στο παρόν σύστημα έχουν ,

όσοι έχουν κέφι για δουλειά ,

κουραστεί και σιγά σιγά τα παρατάνε ?

 

Όταν η δουλεια τους δεν είναι μονο η τάξη τους αλλα ένα κάρο γραφειοκρατικές χαζομάρες … πώς να είναι ΕΚΕΙ για τα παιδια?

 

(να και μια ιδεα – όλο ιδέες είμαι μπουχαχαχα-

 

να ετοιμαστεί πχ ένα κείμενο ή δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο από αρμόδιους (εκπαιδευτικούς δασκάλους καθηγητές παιδαγωγικής ,παιδοψυχολόγους κ.α. )…. Και ενυπόγραφο να σταλεί στο υπουργείο με την συμμετοχή και των γονιών, που να προτείνει κάποιες νέες παιδαγωγικές μεθόδους … )

Όταν μεταξύ μας δεν μιλάμε ,

δεν ακούμε ,

πως θα μπορέσουν μετά να αλλάξουν τα πραγματα;

 

Δεν ειμαι καθόλου μηδενίστρια!

Απλά πιστεύω ότι αν αλλάξουμε εμείς μόνο τότε θα αλλάξουν τα πάντα :wink:

Link to comment
Share on other sites

και αυτό

 

http://users.hol.gr/~stkokkas/hosttest.html

 

 

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΝΤΕ ΤΟ.

οταν πατησετε οκ θα σας βγάλει αρχικα την βαθμολογια για κάθε τομέα ξεχωριστά και στο τελος το νουμερο το συνολικό.

 

 

το τεστ ειναι πολυ καλο και βγαζει πολλες αληθειες!

 

βρηκα αυτο...νομιζω ειναι ενδιαφερον

 

http://users.ser.sch.gr/statpapako/dialogos.pdf

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Aria,

 

Οπως τα λές, μόνο εάν αλλάξουμε εμείς, τότε ίσως αλλάξουμε και το σύστημα.

 

Δύσκολα "σπάει" το σύστημα πάντως, όσο καλές προθέσεις και να έχει ο άλλος.

 

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα που το γνωρίζω απο πρώτο χέρι.

 

Ελληνίδα εκπαιδευτικός, κάνει Master και Phd στο "Drama in Education".

 

Kanira, Eleni: A mythic journey, the contribution of D. Heathcoteʼs ʽmythic journeyʼ to the development of teaching a Greek myth using drama in the early years curriculum in order to develop selfawareness. (1995)

 

To Drama in Education είναι μια εκπαιδευτική προσέγγιση που ξεκίνησε η εκπαιδευτικός Dorothy Heathcote.

 

Βασισμένο στο Ελληνικό Δράμα και στη διάδραση, η μέθοδος αυτή προσπαθεί να βάλει το μαθητή σε "ρόλους" ενος "έργου", και μέσα απο αυτό να "ζήσει" τη εμπειρία της μάθησης, της κατανόησης όλων των πλευρών (βλέπε "ρόλοι") καθώς και την κριτική σκέψη, την αμφισβήτηση και τη συζήτηση.

 

Η μέθοδος αυτή βάζει το μαθητή να χρησιμοποιεί το λογισμό, το διάλογο και προωθεί την αυτογνωσία. Απαλάσει απο το δογματισμό και δίνει στους μαθητές μια ολιστική προσέγγιση του θέματος (έργο) προς εξέταση.

 

Η Ελληνίδα αυτή, είναι καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο του Birmingham UK.

 

Πριν απο μερικά χρόνια, είπε να έρθει πίσω στην Ελλάδα και να κάνει κάτι εδώ.

 

Μετά απο πολλές προσπάθειες, κανόνησε συνάντηση με τον Υπουργό Παιδείας, τους ειδικούς συμβούλους του και τις επιτροπές Πρωτοβάθμιας.

 

Ξέρεις τι έγινε στις συναντήσεις αυτές;

 

Με λίγα λόγια της είπαν: "Ευχαριστούμε πολύ, αλλά δεν είναι τώρα η στιγμή να αχοληθούμε με το θέμα σας"

 

Και φαντάσου, το Δράμα γεννήθηκε στη Ελλάδα!

 

Και μετά μου λέτε για Φιλοσοφία στο σχολείο...

 

Κλαίω και πάλι κλάιω...

 

Που θα πάει όμως, πιστεύω οτι μιά μέρα θα τα αλλάξουμε αυτά.

 

Ισως όχι εμείς τώρα πιά, αλλά τα νέα παιδιά μπορούν και θέλουν!

 

Εμεις (οι γονείς) απλά θα τους ανοίξουμε τα μάτια και το μυαλό, όσο μπορούμε.

 

Sam,

 

Μην απογοητεύεσαι και ούτε να μελανχολείς.

 

Τα πράγματα είναι καλύτερα απο ότι ήταν πρίν απο 10 ή 20 χρόνια.

 

Και μην ξεχνάμε ότι το έργο που μπορούμε να κάνουμε στην οικογένεια και στο σπίτι έιναι πάρα πολύ μεγάλο!

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ

 

(και την κυρια την ξερω ....μπραβο που μιλησες για αυτην )

 

και την δουλεια της ...

 

και όλα ....

 

αααααααααχχχχ

αναστενάζω (μπουχαχαχαχαχ)

 

έχει δημιουργηθεί εδαφος παντως για αυτην την δουλεια τωρα ποια

(στο λεω να της το πεις ....) σαφως όμως

ΟΧΙ

στον παρόν δημόσιο εκπαιδευτικό συστημα !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι σε αντίθεση με τη sam είμαι αισιόδοξη.

Κατ'αρχήν θεωρώ ότι ναι, πρέπει να αλλάξει ο τρόπος αντίληψης της διδασκαλίας σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης.Όμως επειδή τα παιδιά μας δε θεωρώ ότι διαμορφώνουν τρόπο σκέψης στο σχολείο αλλά στο σπίτι,μπορούμε κάλιστα στη διαδικασία διαπαιδαγώγησής τους να ξεκινήσουμε εμείς εφαρμόζοντας όλα αυτά που θεωρούμε απαραίτητα στο σπίτι.:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ όλους που προσπαθήσανε να μου αναπτερώσουνε το ηθικό:D

όπως έγραψα η αυπνία βλάπτει την υγεία και τις σκέψεις.

 

Όπως πολύ σωστά γράψανε και η aria και ο Rasta και η gavrias σημασία έχει

να αλλάξουμε τον εαυτό μας να μάθουμε να συζητάμε μεταξύ

μας αλλά και με τα παιδιά μας ώστε να τα εκπαιδεύσουμε και να τους

μεταδώσουμε το πως να επικοινωνούν μέσω του διαλόγου και της κριτικής

σκέψης.

Όλα ξεκινάνε μέσα από την οικογένεια και από τη στιγμή που θα έχουν τα

εφόδια μέσα από το σπίτι θα μπορέσουνε να ανταπεξέλθουν και στις

τρικλοποδιές του εκπαιδευτικού συστήματος.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Και ... με προλάβατε.... ήμουν έτοιμη να ανοίξω νέο θέμα με τίτλο: "Έχουμε μάθει να ακούμε τα ... παιδιά μας;"

 

Και μην το παίρνετε κυριολεκτικά μόνο.

Έχουμε μάθει να ακούμε τα παιδιά;

Όταν έρχονται να μας πουν κάτι, καταλαβαίνουμε τι θέλουν να μας πουν, πίσω από τις λέξεις;... πίσω από την έκφρασή τους; ... πίσω από το θυμό και την οργή τους; Αλήθεια ... ποιος τους έμαθε την οργή και το θυμό; ... ποιος είναι υπεύθυνος στο ότι ο διάλογος είναι θέμα προς ανάλυση αυτή τη στιγμή και δεν έχουν μάθει να τον χρησιμοποιούν; Ούτε εμείς... ούτε τα παιδιά μας, ούτε τα παιδιά των άλλων...

 

Φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα; Φταίμε εμείς; Φταίω εγώ; Φταις εσύ; Ποιος τέλος πάντων φταίει; Και .... στο κάτω κάτω ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ!

 

Ας αφήσουμε τις ευθύνες... και πάμε να κάνουμε κάτι! ΟΥΦ!!!

 

 

 

Συγνώμη για τα ακατανόητα.... αλλά έχω θυμώσει... με τους γονείς/εκπαιδευτικούς/ενήλικες που ΔΕΝ ακούνε τα παιδιά τους! Δεν ακούνε τι έχουν να τους πουν τα μάτια τους που με τόση ειλικρίνια σε κοιτάνε και σφίγγουν τα δόντια μπροστά στο "άδικο". Και ντρέπομαι... ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που πρέπει να παραδεχθώ.... πως ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ τα παιδιά... και πως οι μεγάλοι έχουν άδικο. Ντρέπομαι όχι γιατί πρέπει να το παραδεχθώ... αλλά γιατί ΑΝΗΚΩ στους ενήλικες. Αισθάνομαι πως φέρνω την ευθύνη για όλους τους άλλους....

 

Όταν λοιπόν δεν έχουμε μάθει εμείς να ΑΚΟΥΜΕ, πώς να μάθουμε να κάνουμε διάλογο; Και τι ζητάμε οι έρημοι από τα παιδιά μας; Πού να βρουν τις δεξιότητες για να κάνουν διάλογο;

 

ΟΥΦ! Ελάτε να κάνουμε κάτι όλοι μαζί...... γιατί ....... γιατί....... το αξίζουν τα παιδιά μας.

 

Και ένα τελευταίο... οφφ τόπικ... αλλά θα το πω....

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!! ΑΚΟΥΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?!?!?!!!!!! ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

συνηθισμενος "διαλογος " οταν συναντιουνται καποιοι φιλοι

 

-ασε!ξερεις τι επαθα σημερα;;;

-εγω να δεις τι επαθα!!!!

 

χα χα!ετσι δεν ειναι;;πειτε μου ποιος ειναι ο πομπος και ποιος ο δεκτης εδω!

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που στο νηπιαγωγειο τα παιδια μπορουν και μιλανε ακομα κ παρακινουνται να μιλησουν χωρις να ειμαστε εμεις οι αυθεντιες..

 

ποσο κραταει ομως αυτο;; μεχρι να χρειαστει να μαθουν κατι απ εξω (δημοτικο) και να αρχισσουν να εκτιμουν κ οι γονεις επιτελους την δουλεια στο σχολειο!(εμενα το παιδι μου τα ξερει ολα!)

 

αυτο ξερουν, αυτο εκτιμανε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες για το passive-aggressive behaviour, αλλά αδυνατώ να κάνω τον παραλληλισμό με το εκπαιδευτικό σύστημα και τη μηδαμινή πίεση που ασκεί σε ότι αφορά την πειθαρχία, πάντα μιλώντας με βάση τις δικές μου εμπειρίες. Τί σχέση έχει ο τρόπος διαπαιδαγώγησης όπως ήταν τον 20ό αιώνα στην Αγγλία με αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα;

 

Και εσύ άλλωστε τις δικές σου εμπειρίες καταθέτεις, όπως και ο καθένας μας, αλλά πρέπει να τις χρησιμοποιούμε μόνο ως παράδειγμα και όχι ως απόδειξη όσων γράφουμε. Είπα οτι πολλές οικογένειες λειτουργούν με τον συγκεκριμένο τρόπο και δεν τσακώθηκα με κανέναν. Μήπως δεν με "ακούς";;;

κλείνω γιατί με καλεί το καθήκον...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω σε ερώτημα που τέθηκε σε αυτό το thread: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1365356#post1365356

 

Ο λόγος που δίνω το σχόλιό μου εδώ, είναι γιατί εδώ ανήκει νοηματικά και όχι εκεί....

 

Και να υπήρχαν "παρεκτροπές"...δε θα πήγαιναν στο αρχείο; Οπότε ποιός θα τις έβλεπε και ποιός θα τις έκρινε με το μυαλουδάκι του;

Τώρα από που αρχίζει αυτή η παρεκτροπή και που σταματάει η ανεκτικότητα είναι ένα θέμα αρκετά μπουρδουκλωμένο κατά τη γνώμη μου από αυτά που έχω δει έως τώρα.

Σ' ε λα βιιι.......

 

Και στο αρχείο είναι ορατές οι παρεκτροπές. Τίποτα δε σβήνεται σε αυτό το φόρουμ. Έτσι γνωρίζω τουλάχιστον. Όλα είναι διαθέσιμα για ανάγνωση. Άρα όλοι μπορούν να τις δουν και να τις κρίνουν με το (επαρκές πιστεύω σε ποσότητα) μυαλό τους (και όχι "μυαλουδάκι" όπως αρκετά μειωτικά σημειώνεις).

 

Το πού σταματά η ανεκτικότητα και που αρχίζει η παρεκτροπή αφορά θέμα συμπεριφοράς και ορίων τα οποία καθορίζονται από τον καθένα μας. Σαφώς έχουμε διαφορετικά όρια ο καθένας μας, στο τέλος... αν υπάρχουν ασάφειες... μάλλον ακολουθούνται τα όρια των administrators. Σε γενικές γραμμές όμως τα όριά τους είναι -κατά τη γνώμη μου- όσο χρειάζεται ικανά για να προάγεται ένας διάλογος σε υγιή επίπεδα και πολιτισμένα.

Το αν σε μπερδεύουν τα όρια των admins έχει να κάνει με το πού βρίσκονται τα δικά σου όρια. Η διαφορετικότητα είναι λογική και αναμενόμενη. Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του καθενός μας.

 

Το ότι υπάρχει ένας χώρος που μπορούν να φιλοξενηθούν δύο ή περισσότερες εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις... και δεν έχει πέσει "μαλλιοτράβηγμα", νομίζω πως λέει πολλά! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αναβίωση νήματος, για να μην ξεχνάμε.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αναβίωση και απο μεριάς μου

και επανέρχομαι με μια τοποθέτηση (ξανα)

δεν είναι οτι δνε έχουμε μαθει να μιλάμε στο parents

μια χαρα λαλίστατοι είμαστε

είναι οτι δεν έχουμε μάθει να ακούμε στην ζωή μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Αναβίωση επίσης....

"είναι θέμα παιδείας"

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αναβίωση επίσης....

"είναι θέμα παιδείας"

 

 

και χαρακτηρως βεβαιως, βεβαιως..

 

και επισης, εχει να κανει με το τοπικ...

 

οκ, σε μερικα θεματα εγω ας πουμε χανω την υπομονη μου... τι διαλογο να κανεις με τον φανατισμενο... ή τον ρατσιστη, ή τον μπουφο...

 

 

 

 

ή, τον γαβρο... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ή, τον γαβρο...:mrgreen:

 

εεεεε :lol::lol::lol: fistikion ... :mrgreen:

 

Σοβαρα τωρα.

Οταν μαθουμε να σεβομαστε τον αλλο,

και να λεμε την γνωμη μας σεβομενοι και της αντιπερας οχθης τα συναισθηματα....

τοτε ισως....μπορουμε να ελπιζουμε .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν μαθουμε να σεβομαστε τον αλλο,

και να λεμε την γνωμη μας σεβομενοι και της αντιπερας οχθης τα συναισθηματα....

τοτε ισως....μπορουμε να ελπιζουμε .

 

μπα δεν είναι αυτό...ξες τι είναι ?

θα το πω με παράδειγμα...

γιατί όποιος δεν είναι γάβρος, πρέπει οπωσδήποτε να είναι βάζελος ?...( δεν παίζει στο μυαλό μερικών ότι μπορεί να είναι και τρελλό ΠΑΟΚι ), εκτός από το άσπρο και το μαύρο υπάρχουν και άλλο χρώματα...πολλά

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα.

Οταν μαθουμε να σεβομαστε τον αλλο,

και να λεμε την γνωμη μας σεβομενοι και της αντιπερας οχθης τα συναισθηματα....

τοτε ισως....μπορουμε να ελπιζουμε .

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...