Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρακτικά θέματα-μαιευτήριο Έλενα


goofy

Recommended Posts

Θα παρακαλούσα όποια μανούλα έχει γεννήσει με καισαρική στο Έλενα, να με διαφωτήσει λίγο σχετικά με κάποια πρακτικά ζητήματα:

 

1) Τι πρέπει να πάρω μαζί μου για το μωρό;

2) Κάθε πότε καθαρίζουν το δωμάτιο;

3) Κάθε πότε καθαρίζουν εμάς τις ίδιες; Π.χ. αν λερώσεις τα σεντόνια, περιμένεις μέχρι το πρωί ή φωνάζεις και στα αλλάζουν;

4) Τι γίνεται την πρώτη μέρα με το μωρό, εφόσον είμαστε με ουροκαθετήρα; Ποιος το αλλάζει/πλένει κλπ;

5)Επιτρέπονται αποκλειστικές για βοήθεια την πρώτη μέρα έστω; Και πώς τις βρίσκεις;

6) Επιτρέπεται ένα άτομο τουλ. μαζί σου όλη την ημέρα ή αυστηρά και μόνο τις ώρες επισκεπτηρίου;

7) Κάτι άλλο που πρέπει να έχω υπόψη μου;;;

 

Πολλές οι απορίες μου και σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει και γι'αυτό σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, που θα μπείτε στον κόπο...

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θυμήθηκα κι άλλα συγχωρέστε με!

:cool: Τι διαφορές έχει το απλό από το lux μονόκλινο;

9) Σου δίνουν παυσίπονα μετά το χειρουργείο (στο Ιασώ δίνανε άλλες 3 μικρές δόσεις αναιασθητικού);

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Popo!Kaneis e?

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Goofy απ΄οσο ξερω απο φιλες μου γιατι δεν εχω γεννησει εκει ο συνοδος επιτρεπεται. Δεν επιτρεπεται να κατσει ο αντρας σου τη νυχτα αλλα αν εισαι σε μονοκλινο μπορει.

Αποκλειστικες βρισκεις μεσω του νοσοκομειου, το καθε νοσοκομειο εχει συγκεκριμενα ατομα συνηθως που συνεργαζεται.

Τωρα τα υπολοιπα θεματα δεν τα γνωριζω, παντως στο δημοσιο που γεννησα εγω καθαριζαν το δωματιο 2 φορες την ημερα οι καθαριστριες, τα σεντονια τα αλλαζαν αμεσως αν λερωνονταν αλλιως καθε πρωι.

Το μωρο το εναλαμβανεις εξ ολοκληρου εσυ από τη στιγμη που το εχεις στο δωματιο. Δεν ερχεται κανεις να στο αλλαξει, πλυνει ταισει. Μονο μπανιο τα κανουν το πρωι αλλα συνηθως τα πας εσυ μεχρι την αιθουσα.

Οσο για τα παυσιπονα δεν εχει να κανει με το νοσοκομειο. Το νοσηλευτικο προσωπικο ακολουθει τις οδηγιες του εκαστοτε γιατρου οπως γινεται παντου. Αν ο γιατρος σου δωσει οδηγια να σου δινουν παυσιπονο καθε μια ωρα ειναι υποχρωμενοι να το κανουν ασχετα απο τις επιπτωσεις που αυτο θα εχει σε σενα η στο μωρο σου. Αν παλι τους πει οχι παυσιπονα τοτε δεν μπορουν απο μονοι τους να σου δωσουν τιποτα. Θα πρεπει να απευθυνθεις στο γιατρο σου για μια τετοια λεπτομερεια, γιατι δεν ισχυει το ιδιο για καθε κοπελα.

Εγω πχ οταν γεννησα εκανα μορφινες τις 2 πρωτες μερες κ η διπλανη μου επερνε ντεπον.. Με τον ιδιο γιατρο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dora!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. δε χρειάζεται να πάρεις τίποτα μαζί σου στα παρέχουν όλα.

2. καθαρίζουν κάθε μέρα

3. το προσωπικό είναι ευγενικό και σε εξυπηρετούν όταν το ζητήσεις, φτάνει να μη γίνεται πανικός, οπότε και θα περιμένεις λίγο.

4. εννοείται μπορείς να χεις συνοδό έναν δικό σου άνθρωπο 24 ώρες για να φροντίζει εσένα και το μωρό σου όταν δε θα μπορείς η ίδια.

5. στο επισκεπτήριο είναι όσο αυστηροί πρέπει χωρίς να σου δημιουργούν πρόβλημα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

μιλάω μόνο για τα μονόκλινα τα λουξ στο 5ο όροφο, κι αυτό γιατί μόνο αυτήν την εμπειρία έχω. δε νομίζω όμως να διαφέρει και πολύ η κατάσταση και στους άλλους ορόφους, ίσως στα 3κλινα μόνο λόγω συνωστισμού.

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ

όποτε θες πήγαινε η ίδια να δεις τους χώρους και να ρωτήσεις ό,τι χρειαστείς, δε θα βρεις πρόβλημα σε αυτό.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αννα27 μια που έχεις και π΄ροσφατη εμπειρεία μπορείς να μας πεις πως ήταν οι αίθουσες τοκετών? είναι μεμονομένα δωμάτια? ειναι ανακαινισμένα? Ερχονται άλλοι γιατροί να σε δούνε η μ΄νο ο γιατρός σου (το ρωτάω γιατί στο Πανεπιστημιακό γίνεσαι θέαμα και σε άλλους και δεν μπορείς να αρνηθείς) επίσης από παιδια΄τρους τι λέει παιρνάνε να το εξετάζουνε στο δωμάτιο. Εαν μπορείς να μας διαφωτίσεις σε αυτά θα ήμουν εγνώμων. Ευχαριστώ.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση. Στο ΙΑΣΩ π.χ. είχε δικό σου δωματιάκι για την προετοιμασία (ξύρισμα, κλύσμα, τουαλέτα, πλύσιμο κλπ). Στο ΕΛΕΝΑ τι παίζει;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επιτέλους γέννησα και πλέον μπορώ να απαντήσω εκ πείρας στα παραπάνω για τις μελλοντικά ενδιαφερόμενες.

 

1) Ρούχα εξόδου, γαντάκια, καλτσάκια και μια αλλαξιά ρούχα.

2) Κάθε μέρα.

3) Δε σε πλένουν, αλλά σε αλλάζουν αν χρειαστεί, το ίδιο και τα σεντόνια.

4) Ο συνοδός.

5)Δεν το ξέρω, γιατί είχα, να'ναι καλά, την αδελφή μου.

6) Επιτρέπεται

7) Γενικά οι συνθήκες στα λουξ τουλάχιστον ήταν άριστες, αν εξαιρέσεις το ότι είσαι σχεδόν αβοήθητη με το μωρό. Δηλ. δε θα το άντεχα αν ήταν το πρώτο μου παιδί ή αν δεν είχα 24ωρη βοήθεια.

Όσον αφορά, χειρουργεία, αναισθησιολόγους, αδελφές έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και φυσικά κατάφερα να θηλάσω το μωράκι μου, πράγμα στο οποίο βοήθησε και το ότι το είχα συνέχεια κοντά μου, στο μονόκλινο μου, με την ησυχία μου, χωρίς άγχος και παρεμβολές όπως -κρίμα- την πρώτη φορά.

Όσον αφορά το κόστος, με επισκληρίδιο, σε λουξ και με ταμείο ΤΥΔΚΥ(Δημόσιο), πλήρωσα σχεδόν 350 ευρώ (τίποτα!!!!)

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να σου ζήσει goofy να είναι τυχερό και γερό. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες είχα ένα άγχος για τα χειρουργεία παρόλο που ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι όλα αποστειρωμένα. Δεν θέλω να φανεί ρατσιστικό αλλά το ρώτησα γιατί μπαίνουν γύφτισσες και κάθε λογιών άνθρωποι που δεν κάνουν εξετάσεις και δεν ακολουθούν τους κανόνες της υγειινής. Μου είπε η μαία ότι δεν μπάινει καμιά σε χειρουργείο εαν δεν βγούν πρώτα οι εξετάσεις για διάφορα γκαι εαν δουν κάποια περίεργη την στέλνουν πρώτα για μπάνιο και μετά γεννάει.΄Συγνώμη κιόλας αλλά έχω πάθει μεγάλη ζημιά από μόλυνση χωρίς να φταίω και από τότε φοβάμαι.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην ανησυχεις στα χειρουργια ειναι ολα αποστειρωμενα και μην τρελενεσαι επειδη ειναι δημοσιο νοσοκομειο δεν σημαινει οτι ειναι χαλια...Εγω γεννησα τον Αυγουστο και ημουν στον 5ο στα λουξ δωματια που ειναι παρα πολυ ωραια.Οι κοπελες σε βοηθουν σε οτι θελεις και γενικοτερα η εμπειρια μου ειναι θετικη και απο τα 2 μου παιδια.Παιδιατροι περνουν απο τα δωματια καθε μερα.Καθε πρωι οι κοπελες παιρνουν το μωρακι και στο κανουν μπανιο.Λιγο πακετο ειναι κατω στην προετοιμασια αλλα περναει γρηγορα.Εκει να προσεχεις λιγο αν δεν σου αλλαξουν σεντονακι να το ζητησεις εσυ...Παντως ειναι ευγενικες γενικοτερα...Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την καισαρική : γέννησα την Δευτέρα και πήρα εξιτήριο την Παρασκευή πρωί. Ωστόσο έχει σχέση και ο ίκτερος που εμφανίζουν ορισμένα μωράκια, εάν δηλαδή είναι εντός επιτρεπτών ορίων φεύγεις σε τέσσερεις-πέντε μέρες μετά την καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωρακι χριστινακι!!

δηλαδη αν μεινει το μωρο με ικτερο θα πρεπει να μεινω και εγω στο νοσοκομειο?στον φυσιολογικο υπαρχει περιπτωση να παρει καποια εξιτηριο στις τρεις μερες?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Alis σ' ευχαριστώ μου έλυσες όλες τις απορίες μου και την τελευταία που ήταν εαν περνάνε κάθε μέρα παιδίατροι. Στο Πανεπιστημιακό έιχαμε βαρεθεί από το ν΄τυσε ξεντύσε το μωρό γιατί έμπιαναν στην σειρά νεογνολόγοι, και παιδίατροι και έτσι δεν ξέρω στο Ελενα. Αλλά όπως μου λέει και ένας φίλος μου που είναι ιατρικός επισκέπτης το παίδων και το ελενα θεωρείται ότι έχει τις καλύτερες παιδιατρικές. Στο πρώτο δεν έκανα πάντως έτσι ρε κορίτσια ήμουν χαλαρή, πολύ ήρεμη πολύ ευτυχισμένη και πολύ δυνατή στον τοκετό στο δέυτερο δεν ξέρω τι έχω πάθει ψυρίζω την μαιμού όπως λές και εσύ τρελάινομαι. Δεν ξέρω δεν έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρώτο δεν έκανα πάντως έτσι ρε κορίτσια ήμουν χαλαρή, πολύ ήρεμη πολύ ευτυχισμένη και πολύ δυνατή στον τοκετό στο δέυτερο δεν ξέρω τι έχω πάθει ψυρίζω την μαιμού όπως λές και εσύ τρελάινομαι. Δεν ξέρω δεν έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.

 

Πάντα είσαι χαλαρή στο πρώτο λόγο αγνοιας. Εγω στο πρωτο είμουν δυο λαλούν και τρεις χορεύουν, ενω στο δευτερο είχα τρελό αγχος. Πάντως να ξέρεις πως αν γεννήσεις στο Ελενας η διαμονή σου είναι κατι παραπάνω απο αξιοπρεπείς, θα τολμούσα να πώ εξαιρετική. Τύφλα να έχουν τα ιδιωτικα που δινεις μια περιουσια (μιλώ για τη λουξ πτέρυγα του 5ου). Απλά στο μόνο που υστερεί η όλη φάση είναι το χειρουργίο,οχι απο πλαυρας αποστείρωσης αλλά πως να στο πω,το πρώτο το έκανα στο Αττικο και σαν καινουριο νοσοκομείο είχαν γενικά άλλη πολιτική. Παρόλο που εκανα καισαρικη λίγο πριν μπω στο χειρουργιο έβαλαν τον αντρα μου μεσα στο δωματιακι που περιμενα ενω στο Ελενας ουτε λόγος. Ενα φιλι και αντίο εξω απο το χειρουργιο.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση. Στο ΙΑΣΩ π.χ. είχε δικό σου δωματιάκι για την προετοιμασία (ξύρισμα, κλύσμα, τουαλέτα, πλύσιμο κλπ). Στο ΕΛΕΝΑ τι παίζει;

 

Στο Ελενας η προετοι,ασια είναι λίγο τραγελαφική. Το θυμάμαι και γελάω. Οταν φτασαμε με πήγαν στην υποδοχή. Φαντάσου 10κρεβάτια χωρισμένα με παραβάν, τοσο παλια που πρέπει να είναι τα ίδια απο οταν με γέννησε η μαμα μου. Εγω έιμουν τυχερή και δεν ήταν άλλες κοπέλες εκει. Εκεί λοιπον σου δίνουν μια μαυρη σακούλα (σκουπιδιων) για να βάλεις μεσα τα προσωπικα σου είδη. Μετά λοιπον μου έδωσαν κατι παντόφλες (τι παντόφλες,σαγιοναρες λαστιχενιες παλαιολιθικες)5 νουμερα μικρότερες και μια ρομπα που μονο η γιαγια μου στη κατοχη θα φόραγε. Αφου λοιπον γίνετε κλισμα και καλοπισμος και αφου ενεργήσει το κλισμα(εγω είδα 1 τουαλέτα,τι γίνετε αραγε οταν είναι πολλές γυναίκες?) σε παίρνουν και πάτε αν θυμάμαι καλά στον 1ο οροφο. Μεχρι εκεί πας με συνοδους. Μετα αποχωρίζεστε και σε παν σε δωματιακι για νά περιμενεις μεχρι το χειρουργίο. Πάντως αυτο με τη ρόμπα είχα πολύ γελιο. Βέβαια πόση ωρα κρατάει όλο αυτο? Η διαμονη σε αποζημιώνει. Και στο 3ο μου παιδακι πρωτα ο Θεος εκεί θα πάω πάλι. Με το καλό.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Alis σ' ευχαριστώ μου έλυσες όλες τις απορίες μου και την τελευταία που ήταν εαν περνάνε κάθε μέρα παιδίατροι. Στο Πανεπιστημιακό έιχαμε βαρεθεί από το ν΄τυσε ξεντύσε το μωρό γιατί έμπιαναν στην σειρά νεογνολόγοι, και παιδίατροι και έτσι δεν ξέρω στο Ελενα. Αλλά όπως μου λέει και ένας φίλος μου που είναι ιατρικός επισκέπτης το παίδων και το ελενα θεωρείται ότι έχει τις καλύτερες παιδιατρικές. Στο πρώτο δεν έκανα πάντως έτσι ρε κορίτσια ήμουν χαλαρή, πολύ ήρεμη πολύ ευτυχισμένη και πολύ δυνατή στον τοκετό στο δέυτερο δεν ξέρω τι έχω πάθει ψυρίζω την μαιμού όπως λές και εσύ τρελάινομαι. Δεν ξέρω δεν έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.

 

Συνηθως ετσι ειναι στο δευτερο και απο αλλες κοπελες που εχω ακουσει γιατι ξερεις τι σε περιμενει!:)Και εγω ετσι ημουν (2 καισαρικες) και τελικα ηταν ολα πιο ευκολα και τσαμπα το αγχος!!Και παιδιατροι του παιδων επισκεπτονται τα μωρα στο Ελενας.Ειναι καλα θα το διαπιστωσεις και η ιδια.Να χαλαρωσεις και να απολαυσεις το μωρακι σου οσο θα ειστε μονοι στο μαιευτηριο γιατι οι στιγμες ειναι μοναδικες και μετα στο σπιτι δεν εχεις την πολυτελεια οπως με το πρωτο, ο χρονος μοιραζεται!

Link to comment
Share on other sites

Η λαστιχενια παντοφλα ολα τα λεφτα!!!!Εγω παντως δεν την φορεσα...την πρωτη φορα φορεσα τα αθλητικουλια μου και στο δευτερο ηταν καλοκαιρι και φορεσα τις σαγιοναρουλες μου.Την ρομπιτσα δεν την γλυτωνεις.Παντως στο δευτερο πηγα οργανωμενη(γιατι μετα και απο τις 2 μου γεννες σας ανακαλυψα)!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ foulina το πρώτο στο Αττικό το ΄γεννησα και όλη η προετοιμασία και οι αίθουσες τοκετών ήταν εξαιρετικές νόμιζες ότι γεννούσες prive. Τα δωμάτια ήταν χάλια από την άποψη ότι ήταν τετράκλινα κάθε μια ε΄χε τον συνοδό που κοιμόταν εκεί οπότε 6 άτομα στο ίδιο δωμάτιο όταν μαζευόντουσαν δε και οι επισκέπτες που ε΄μπιαναν ότι ώρα ήθελαν χωρίς να τους εμποδίζουν ήταν μια τρέλα, δεν μπορούσες να ηρεμήσεςι. Στ οΕλενα ΄τωρα για τον 5ο μου λέει και ο γιατρός μου και μου λέει το ίδιο ότι γι' αυτό το δωμάτιο θα πλήρωνα στο ιδιωτικό 6000 ευρώ. Την προετοιμασία έτσι πως την περιγράφεται τρομάζω λίγο αλλά τι να κάνω θα την υποστώ. Λέτε να πάρω δική μου ρόμπα? Να ζητήσω από καμιά φίλη που δουλέυει σε Νοσοκομείο να μου βρεί μια και παντοφλίτσες το ίδιο. Τα ρούχα πάντως στο Αττικό τα έδωσαν στον άντρα μου ο οποίος ήταν παρών σε όλο τον φυσιολογικό κάτι τέτοιο βέβαια δεν νομίζω ότι θα συμβεί στο Ελενα.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγώ foulina το πρώτο στο Αττικό το ΄γεννησα και όλη η προετοιμασία και οι αίθουσες τοκετών ήταν εξαιρετικές νόμιζες ότι γεννούσες prive. Τα δωμάτια ήταν χάλια από την άποψη ότι ήταν τετράκλινα κάθε μια ε΄χε τον συνοδό που κοιμόταν εκεί οπότε 6 άτομα στο ίδιο δωμάτιο όταν μαζευόντουσαν δε και οι επισκέπτες που ε΄μπιαναν ότι ώρα ήθελαν χωρίς να τους εμποδίζουν ήταν μια τρέλα, δεν μπορούσες να ηρεμήσεςι. Στ οΕλενα ΄τωρα για τον 5ο μου λέει και ο γιατρός μου και μου λέει το ίδιο ότι γι' αυτό το δωμάτιο θα πλήρωνα στο ιδιωτικό 6000 ευρώ. Την προετοιμασία έτσι πως την περιγράφεται τρομάζω λίγο αλλά τι να κάνω θα την υποστώ. Λέτε να πάρω δική μου ρόμπα? Να ζητήσω από καμιά φίλη που δουλέυει σε Νοσοκομείο να μου βρεί μια και παντοφλίτσες το ίδιο. Τα ρούχα πάντως στο Αττικό τα έδωσαν στον άντρα μου ο οποίος ήταν παρών σε όλο τον φυσιολογικό κάτι τέτοιο βέβαια δεν νομίζω ότι θα συμβεί στο Ελενα.

 

Μου κάνει εντύπωση οσον αφορα το Αττικο για το επισκεπτήριο γιατι οταν γεννησα εγω ήταν πολύ αυστηρο. Μεχρι 2 ατομα στη καθε λεχωνα και περναγαν συχνα σεκιουριτι για ελεγχο. Τώρα δε νομιζω να σου επιτρεψουν δικια σου ρομπα. Ελα βρε συ εχει πλακα (αστειακι). Πάντως μη τρομάζεις γιατι σε διαβεβαιω οτι οταν θα δεις δωματιο και προσωπικο θα ξεχάσεις ολα τα άλλα. Φοβερα χρωματα,πλασμα τηλεωραση, ψυγειακι στο κομοδινο,δερματινη πολυθρονα για τον συνοδο και ολα πεντακαθαρα. Κανε μια βολτα στον 5ο και θα καταλαβεις τι σου λεω. Τιποτα λιγότερο απο άψογα. Παντως δε νομιζω να επιτρεψουν στο συζυγο να ειναι μεσα αφου γεννουν πολλες γυναικες και ψιλογίνεται χαμος. Αλλες τις ετοιμαζουν για χειρουργιο αλλες τις εχουν ετοιμες για γεννα,λιγο χλωμο το βλεπω.Για οτι θες είμαι εδω.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

και εγώ foulina το πρώτο στο Αττικό το ΄γεννησα και όλη η προετοιμασία και οι αίθουσες τοκετών ήταν εξαιρετικές νόμιζες ότι γεννούσες prive. Τα δωμάτια ήταν χάλια από την άποψη ότι ήταν τετράκλινα κάθε μια ε΄χε τον συνοδό που κοιμόταν εκεί οπότε 6 άτομα στο ίδιο δωμάτιο όταν μαζευόντουσαν δε και οι επισκέπτες που ε΄μπιαναν ότι ώρα ήθελαν χωρίς να τους εμποδίζουν ήταν μια τρέλα, δεν μπορούσες να ηρεμήσεςι. Στ οΕλενα ΄τωρα για τον 5ο μου λέει και ο γιατρός μου και μου λέει το ίδιο ότι γι' αυτό το δωμάτιο θα πλήρωνα στο ιδιωτικό 6000 ευρώ. Την προετοιμασία έτσι πως την περιγράφεται τρομάζω λίγο αλλά τι να κάνω θα την υποστώ. Λέτε να πάρω δική μου ρόμπα? Να ζητήσω από καμιά φίλη που δουλέυει σε Νοσοκομείο να μου βρεί μια και παντοφλίτσες το ίδιο. Τα ρούχα πάντως στο Αττικό τα έδωσαν στον άντρα μου ο οποίος ήταν παρών σε όλο τον φυσιολογικό κάτι τέτοιο βέβαια δεν νομίζω ότι θα συμβεί στο Ελενα.

 

Μην τρομαζεις δεν ειναι τιποτα ...Δεν μπορεις να φερεις δικια σου.Οι ρομπες ειναι περιεργες αλλα ειναι ολα καθαρα και παπουτσακια μπορεις να βαλεις τα δικα σου.Θα τα λες και θα γελας!!!Δεν ξερω σε ποια εβδομαδα εισαι και αν προλαβαινεις αλλα αν ειναι να γεννησεις φυσιολογικα και κανετε μαζι με τον αντρα σου μαθηματα ανωδυνου τοκετου στο ελενας μπορει να μπει μαζι σου και στο χειρουργιο. Οχι ομως σε καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην 36 εβδομάδα. Μαθήματα ανώδυνου δεν κάναμε γιατί ήταν πρωί και ο σύζυγος δεν μπορούσε. Στο πρωτο στο Αττικό ήταν μέσα σε όλη την διάρκεια χωρίς να έχουμε κάνει μαθήματα. Οσο για τον κόσμο που λέω στο επισκεπτήριο γέννησα το 2007 που ακόμη τα πράγματα ήταν περίεργα στο Αττικό. ίσως τώρα είναι καλύτερα. Να φανταστείτε ότι το παιδί έπαθε ίκτερο και μου έφεραν λάμπες και το κράτησα εγώ κάτω για 24 ώρες σε ένα μαξιλάρι γιατί μέσα στο ειδικό κρεββατάκι γυμνό δεν καθόταν με τίποτα. όλη την νύχτα έκλαιγα γιατί του φόρεσαν κάτι γυαλάκια τα οποία δεν ήθελε και τα τραβούσε όλη την ώρα και φοβόμουν μήπως του φύγουν και τυφλωθεί. Επίσης την τελευταία ημέρα έφεραν μια Ιρακινή που μόλις την έφεραν μαζεύτηκαν γύρω της όλο το σόι και τα 3 μικρά παιδάκια της τα οποία ανέβαιναν στο κρεβάτι ξυπόλυτα αφού δεν φορούσαν παπούτσια και δεν τα εμπόδισε κανένας χρειάστηκε να κάνω φασαρία για να έρθουν και να τους διώξουν όλους. Να μην πω για την βρώμα. Του είχα πει του άντρα μου ότι εαν δεν με έβγαζαν γιατί ήδη είχα δύο ημέρες παραπάνω με τον ίκτερο και δεν υπέγραφαν οι παιδίατροι για να βγώ ότι θα έπιαρνα το παιδί και θα έφευγα. Είχα πλέον φτάσει στα ορια μου.

Αυτές οι εμπειρίες με έκαναν να μην θέλω να ξαναπατήσω το ποδαράκι μου εκεί. Βέβαια τώρα μπορεί να βελτιώθηκαν τα πράγματα γιατί όταν διαμαρτυρήθηκα στον γιατρό μου είπε ότι υπήρχαν προβλήματα λόγω της έλλειψης προσωπικού (το 2007 μόλις είχε ανοίξει η παιδιατρική και μονάδα για πρόωρα δεν υπήρχε). Πάντως όπως έχω ξαναπεί οι αίθουσες τοκετών και η προετοιμασία είναι άψογη. Μέχρι και μουσική σου βάζουν να ακούς ενώ γεννάς.

Προχθές ο γιατρός με πήγε βόλτα στον 5ο για να ηρεμήσω γιατί τον έχω τρελάνει και μου φάνηκαν πολύ κυριλέ όπως τα περιγράφετε κορίτσια και όπως καταλαβαίνετε η Ελληνίδα μάνα η υστερικιά ζήτησε να μάθει και τι γίνεται εαν το πιαδί έχει ίκτερο και χρειαστεί

λάμπες.

Σας ευχαριστώ πάντως για την υποστήριξη και τις πληροφορίες σας είναι πολύ σημαντικές.

foylina σ' ευχαριστώ.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια foulina εσύ γιατί άλλαξες από το Αττικό στο Ελενας?

 

Ωσ δημόσιο νοσολομείο το Αττικο οταν γεννησα το βρήκα εξαιρετικο. Αυτό ομως μόνο πριν 3 χρόνια. Σε αυτα τα 3 χρονια που περασαν ακουσα για ελληψεις προσωπικου και για διαφορα προβλήματα. Απο την άλλη μενω κεντρο και ηθελα ολοκληρο ταξιδι για να πάω ενω στο Ελενας μιας και με βολεβει το μετρο πηγαινα γρηγορα. Φαντασου οταν πηγα να γεννησω με προγραμματισμενη καισαρικη, βαλιτσουλα και μετρο. Πρέπει να ομολογήσω οτι πριν 3 χρονια ήταν ολα πεντακαθαρα και οι νοσηλευτριες ευγενεστατες,τολμω να πω πιο πολυ και απο το Ελενας. Θεωρω οτι οποια κοπελα μπορεσει να γεννησει στο Ελενας και να εχει διαμονη στη λουξ πτερυγα του 5ου είναι τυχερη και σε εισαγωγικα δε θα θελει να γυρισει σπιτι της. Σε εμπνει πολύ το περιβαλον.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...