Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ


BOXER72

Recommended Posts

Καλησπέρα nice,είναι δύσκολο κάποιος να σου πει κάποιο κέντρο εξωσωματικής.....έγω πρόσφατα πήγα στον Πραπα και θα κάνω την 1η προσπαθεια εξωσωματικης τον Μαιο στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ.Μείναμε ευχαριστημένοι απο την συμπεριφορά του και ήταν απολυτα ειλικρινης μαζί μας.Εχω ακουσει όμως και πολυ καλα λόγια για το EMBRYOLAB,έχει επιτυχίες αρκετές.Το σημαντικό είναι να βρεις ένα καλό και αξιόπιστο κέντρο για την εξωσωματική,δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου για ένα τόσο λεπτό και ευαισθητο κομμάτι όπως η εξωσωματική.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 410
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα nice,είναι δύσκολο κάποιος να σου πει κάποιο κέντρο εξωσωματικής.....έγω πρόσφατα πήγα στον Πραπα και θα κάνω την 1η προσπαθεια εξωσωματικης τον Μαιο στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ.Μείναμε ευχαριστημένοι απο την συμπεριφορά του και ήταν απολυτα ειλικρινης μαζί μας.Εχω ακουσει όμως και πολυ καλα λόγια για το EMBRYOLAB,έχει επιτυχίες αρκετές.Το σημαντικό είναι να βρεις ένα καλό και αξιόπιστο κέντρο για την εξωσωματική,δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου για ένα τόσο λεπτό και ευαισθητο κομμάτι όπως η εξωσωματική.:D

 

Αγαπητή demy, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου... Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα στον υπέρηχο αντί για την μαύρη εικόνα που βλέπουμε εδώ και χρόνια, να δεις το μπιζελάκι σου και να ακούσεις μια καρδούλα να χτυπά δυνατά σαν να λέει μανούλα ήρθα επιτέλους... Όσον αφορά εμένα πήγα και στα δυο κέντρα... Αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω ακόμα... Είσαι η πρώτη κοπέλα που συνάντησα και έχει πάει στον πρώτο κέντρο... Γνώρισα 2 άτομα που πήγαν στο δεύτερο και τώρα πλέον κρατάνε στην αγκαλιά τα αγγελούδια τους... Ο προσωπικός μου γυναικολόγος λέει ότι το ποσοστό επιτυχίας του πρώτου είναι 70% ενώ για τον δεύτερο δεν ξέρω σε τι ποσοστά κυμαίνεται... Δύσκολη απόφαση τελικά... Αν είχαν ορίσει κ οι δυο ιατροί την ίδια πορεία, θα με βοηθούσαν στην απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή demy, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου... Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα στον υπέρηχο αντί για την μαύρη εικόνα που βλέπουμε εδώ και χρόνια, να δεις το μπιζελάκι σου και να ακούσεις μια καρδούλα να χτυπά δυνατά σαν να λέει μανούλα ήρθα επιτέλους... Όσον αφορά εμένα πήγα και στα δυο κέντρα... Αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω ακόμα... Είσαι η πρώτη κοπέλα που συνάντησα και έχει πάει στον πρώτο κέντρο... Γνώρισα 2 άτομα που πήγαν στο δεύτερο και τώρα πλέον κρατάνε στην αγκαλιά τα αγγελούδια τους... Ο προσωπικός μου γυναικολόγος λέει ότι το ποσοστό επιτυχίας του πρώτου είναι 70% ενώ για τον δεύτερο δεν ξέρω σε τι ποσοστά κυμαίνεται... Δύσκολη απόφαση τελικά... Αν είχαν ορίσει κ οι δυο ιατροί την ίδια πορεία, θα με βοηθούσαν στην απόφαση...
nice,πήγα στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ μετά από προτροπή μιας φίλης μου η οποιά είχε επιτυχία με την 1η προσπάθεια,γενικότερη στη πόλη μου ο Πραπας είναι πολύ γνωστός,έγω εντυπωσιαστηκα με τον άνθρωπο Πραπα μας μίλησε ειλικρινά για τις επιλογες που έχουμε,απόφασισαμε την επιλογη της εξωσωματικής...όμως πρόσφατα μια άλλη φίλη χάρη στο EMBRYOLAB κράταει στην αγκαλίτσα της 2 υπέροχους μπέμπηδες!!!!Κάλη επιτυχία σε ότι αποφασίσεις....FOLLOW YOUR HEART!!!!:):-)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Να ρωτήσω για το κόστος των ενέσεων pregnyl; Μού έγραψε ο γιατρός συνταγή για 2 ενέσεις. Πόση είναι η συμμετοχή; είναι ακριβές; δεν τον ρώτησα...

Ευχαριστώ.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Να ρωτήσω για το κόστος των ενέσεων pregnyl; Μού έγραψε ο γιατρός συνταγή για 2 ενέσεις. Πόση είναι η συμμετοχή; είναι ακριβές; δεν τον ρώτησα...

Ευχαριστώ.

Δεν νομίζω πως είναι ακριβές γύρω στα 3-4 ευρώ κοστίζουν.

2zusp2.png?GREA7lcm
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι ακριβές γύρω στα 3-4 ευρώ κοστίζουν.

 

Α!ευτυχώς...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kορίτσια, οι γιατροί πια συνταγογραφούν τα φαρμακα που παιρνουμε μετα την εμβρυομεταφορά, δηλ. τα ουτροζεστάν π.χ. ή χρειάζεται χαρτί από την επιτροπή εξωσωματικής για να στα γραψουν;

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, οι γιατροί πια συνταγογραφούν τα φαρμακα που παιρνουμε μετα την εμβρυομεταφορά, δηλ. τα ουτροζεστάν π.χ. ή χρειάζεται χαρτί από την επιτροπή εξωσωματικής για να στα γραψουν;

 

 

Καλημέρα !!!

 

Αυτά τα φάρμακα που παίρνουμε μετά την ωοληψία ΠΑΝΤΑ γράφανε οι γιατροί.

 

Τα παίρνεις από το κάθε φαρμακείο.

 

Τα φάρμακα αυτά δεν είναι μονο για εξωσωματική και δεν χρειάζεται να έχεις την απόφαση τις επιτροπής !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Σάντυ, την περασμένη εβδομάδα πήρα όλα τα φάρμακα για την εξωσωματική πέραν των συσκευασιών Γκονάλ που είχα πάρει από το ΙΚΑ με το χαρτί της επιτροπής και πλήρωσα συμμετοχή 75 ευρώ... Σήμερα έκανα και την πρώτη ένεση Γκονάλ, ο θεός να βάλει το χεράκι του να πάνε όλα καλά... Αλλά είπαμε θετική σκέψη και φαρδύ χαμόγελο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,πέρασα επιτροπή στις 28/3 και πήρα την έγκριση για εξωσωματική,μετά πήγα στο Φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την εγκριση της επιτροπής και με ένα χαρτί από τον γυναικολόγο μου πήρα μετά από 2μέρες τις ενέσεις menopure δωρεαν.Επίσης ο γυναικολόγος μου συνταγογράφησε 3 pregnyl,5orgalutran,5utrogestan,2zinadol(αντιβίωση συζυγου) για τα οποία πλήρωσα στο φαρμακείο 85ευρω με συμμετοχή.Ελπίζω να βοήθησα,καλή επιτυχία!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,πέρασα επιτροπή στις 28/3 και πήρα την έγκριση για εξωσωματική,μετά πήγα στο Φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την εγκριση της επιτροπής και με ένα χαρτί από τον γυναικολόγο μου πήρα μετά από 2μέρες τις ενέσεις menopure δωρεαν.Επίσης ο γυναικολόγος μου συνταγογράφησε 3 pregnyl,5orgalutran,5utrogestan,2zinadol(αντιβίωση συζυγου) για τα οποία πλήρωσα στο φαρμακείο 85ευρω με συμμετοχή.Ελπίζω να βοήθησα,καλή επιτυχία!!!!!!:D

 

Αγαπητή Ντέμυ, περάσαμε μαζί από την επιτροπή (28/3 - Πλατεία Αριστοτέλους) και εγώ όπως και εσύ πήρα τα φάρμακα αλλά τελικά διαπίστωσα ότι έκανα βλακεία... Την περασμένη εβδομάδα τηλεφώνησα στο ΕΟΠΠΥ της περιοχής μου για το επίδομα εξωσωματικής και μου είπε ο υπάλληλος ότι πρέπει η πρωτότυπη έγκριση να προσκομιστεί σε αυτόν μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για να εγκρίνει την χορήγηση του ποσού.... :( Εγώ έχω ήδη δώσε το χαρτί στο φαρμακείο :( Θα πάω αύριο εκεί μπας και βρω άκρη...

 

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι... Εγώ ξεκίνησα.. Σήμερα στον πρώτο υπέρηχο είδαμε 9 αβγουλάκια... Ελπίζω τουλάχιστον ένα από αυτά να μετατραπεί σε μωράκι.... Καλή επιτυχία σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

 

Θα περασω κι εγω απο επιτροπη την αλλη εβδομάδα κι εχω αγχος.

Να σας ρωτησω .

Αν εγκρίνουν την προσπαθεια, μου δίνουν ενα παραπεμπτικο, παω στον γιατρο του ΕΟΠΥΥ μου γραφει τα φαρμακα και μετα παω στο φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ? τα φαρμακα δεν τα παιρνεις αμεσως? περιμενεις δυο μερες απο την αποφαση?

 

Δηλαδη πχ αν περασω απο επιτροπη την Παρασκευη ποτε θα παρω τα φαρμακα?

 

Καλη επιτυχία σας ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ντέμυ, περάσαμε μαζί από την επιτροπή (28/3 - Πλατεία Αριστοτέλους) και εγώ όπως και εσύ πήρα τα φάρμακα αλλά τελικά διαπίστωσα ότι έκανα βλακεία... Την περασμένη εβδομάδα τηλεφώνησα στο ΕΟΠΠΥ της περιοχής μου για το επίδομα εξωσωματικής και μου είπε ο υπάλληλος ότι πρέπει η πρωτότυπη έγκριση να προσκομιστεί σε αυτόν μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για να εγκρίνει την χορήγηση του ποσού.... :( Εγώ έχω ήδη δώσε το χαρτί στο φαρμακείο :( Θα πάω αύριο εκεί μπας και βρω άκρη...

 

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι... Εγώ ξεκίνησα.. Σήμερα στον πρώτο υπέρηχο είδαμε 9 αβγουλάκια... Ελπίζω τουλάχιστον ένα από αυτά να μετατραπεί σε μωράκι.... Καλή επιτυχία σου εύχομαι...

nice,καλη επιτυχία!Όταν φτάσαμε στο κτίριο της επιτροπής είχε τόσο πολύ κόσμο που αγχώθηκα,ευτυχώς μπήκα κατευθειαν γιατί ήταν η σειρά μου σε δέκα λεπτά είχα στα χέρια μου την έγκριση.Στο φαρμακέιο δίνουμε φωτοτυπία της έγκρισης,αυτό το γράφει στο ενημερωτικό σημείωμα εξωσωματικής που μας έδωσε η επιτροπή,το λάθος είναι δικό τους.Έκανες ωοληψία?Εγω ξεκίνησα ενεσιμα στις 16/5 και πήγα για ωοληψια στις 27/5(22ωαρια και 45 ωοθυλάκια),από αυτά δημιουργήθηκαν 10 βλαστοκύστες.Λόγω υπερδιέργεσης η εμβρυομεταφορά θα γίνει με τον επόμενο κύκλο μου,περίμενω να αδιαθετήσω στις 1/7 θα μεγαλώσει το ενδομήτριο με χάπια και μετα θα περιμένω.:DΠάντως εαν θέλεις μπες στο θέμα "συμπτώματα εμφύτευσης μετα από εξωσωματική??",έχουμε κάνει ωραια παρεουλα με τα κορίτσια που κάναμε ή θα κάνουμε εξωσωματική.Φιλιά!!!!:):wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

 

Θα περασω κι εγω απο επιτροπη την αλλη εβδομάδα κι εχω αγχος.

Να σας ρωτησω .

Αν εγκρίνουν την προσπαθεια, μου δίνουν ενα παραπεμπτικο, παω στον γιατρο του ΕΟΠΥΥ μου γραφει τα φαρμακα και μετα παω στο φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ? τα φαρμακα δεν τα παιρνεις αμεσως? περιμενεις δυο μερες απο την αποφαση?

 

Δηλαδη πχ αν περασω απο επιτροπη την Παρασκευη ποτε θα παρω τα φαρμακα?

 

Καλη επιτυχία σας ευχομαι!!!

Θα πάρεις την έγκριση θα την βγάλεις φωτοτυπία και θα δώσεις το άντιγραφο(όχι το γνήσιο)στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ,αφου πρώτα ο γυναικολόγος σου θα σου δώσει γνωμάτευση για τα ενέσιμα.Εγώ είμαι από επαρχία και τα ενέσιμα τα πήρα σε 2μέρες,εαν έχουν απόθεμα θα τα πάρεις άμεσα διαφορετικά θα περιμένεις.Βοήθησα???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

 

Θα περασω κι εγω απο επιτροπη την αλλη εβδομάδα κι εχω αγχος.

Να σας ρωτησω .

Αν εγκρίνουν την προσπαθεια, μου δίνουν ενα παραπεμπτικο, παω στον γιατρο του ΕΟΠΥΥ μου γραφει τα φαρμακα και μετα παω στο φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ? τα φαρμακα δεν τα παιρνεις αμεσως? περιμενεις δυο μερες απο την αποφαση?

 

Δηλαδη πχ αν περασω απο επιτροπη την Παρασκευη ποτε θα παρω τα φαρμακα?

 

Καλη επιτυχία σας ευχομαι!!!

ΟΛΓΙΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΙΣ14-06,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΕΓΩ ΠΕΡΝΑΩ 20-06 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ,ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΗΝ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΓΙΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΙΣ14-06,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΕΓΩ ΠΕΡΝΑΩ 20-06 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ,ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΗΝ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ.

 

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΙΣ 28/3.ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ,ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.:D

Link to comment
Share on other sites

nice,καλη επιτυχία!Όταν φτάσαμε στο κτίριο της επιτροπής είχε τόσο πολύ κόσμο που αγχώθηκα,ευτυχώς μπήκα κατευθειαν γιατί ήταν η σειρά μου σε δέκα λεπτά είχα στα χέρια μου την έγκριση.Στο φαρμακέιο δίνουμε φωτοτυπία της έγκρισης,αυτό το γράφει στο ενημερωτικό σημείωμα εξωσωματικής που μας έδωσε η επιτροπή,το λάθος είναι δικό τους.Έκανες ωοληψία?Εγω ξεκίνησα ενεσιμα στις 16/5 και πήγα για ωοληψια στις 27/5(22ωαρια και 45 ωοθυλάκια),από αυτά δημιουργήθηκαν 10 βλαστοκύστες.Λόγω υπερδιέργεσης η εμβρυομεταφορά θα γίνει με τον επόμενο κύκλο μου,περίμενω να αδιαθετήσω στις 1/7 θα μεγαλώσει το ενδομήτριο με χάπια και μετα θα περιμένω.:DΠάντως εαν θέλεις μπες στο θέμα "συμπτώματα εμφύτευσης μετα από εξωσωματική??",έχουμε κάνει ωραια παρεουλα με τα κορίτσια που κάναμε ή θα κάνουμε εξωσωματική.Φιλιά!!!!:):wink:

 

Αγαπητή μου, εγώ ετοιμάζομαι να πάω Θεσ/νίκη για ωοληψία τη Δευτέρα... Έχω 10 ωάρια ώριμα.. Κατά τα άλλα μου είπε ο ιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην πόλη μου ότι "όλα είναι εξαιρετικά". Θα φανεί μετά την Δευτέρα... Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, ήρεμη αλλά νιώθω φοβερά κουρασμένη και ταλαιπωρημένη. Δεν μπορείς να φανταστείς πόοοοοοοσο πολύ θέλω να καπνίσω και κρατιέμαι. Από το πρωί που ξυπνάω αρχίζω να σκέφτομαι πότε εντός της ημέρας θα κάνω το μισό τσιγάρο που επιτρέπω στον εαυτό μου. Αλλά όλα για καλό σκοπό, αισιοδοξία και θετική σκέψη :)

 

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα τον Ιούλιο... Ελπίζω το φθινόπωρο να μας βρει με τεράστιες χοριακές κατ'αρχήν και όλα να πάνε καλά στη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου, εγώ ετοιμάζομαι να πάω Θεσ/νίκη για ωοληψία τη Δευτέρα... Έχω 10 ωάρια ώριμα.. Κατά τα άλλα μου είπε ο ιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην πόλη μου ότι "όλα είναι εξαιρετικά". Θα φανεί μετά την Δευτέρα... Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, ήρεμη αλλά νιώθω φοβερά κουρασμένη και ταλαιπωρημένη. Δεν μπορείς να φανταστείς πόοοοοοοσο πολύ θέλω να καπνίσω και κρατιέμαι. Από το πρωί που ξυπνάω αρχίζω να σκέφτομαι πότε εντός της ημέρας θα κάνω το μισό τσιγάρο που επιτρέπω στον εαυτό μου. Αλλά όλα για καλό σκοπό, αισιοδοξία και θετική σκέψη :)

 

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα τον Ιούλιο... Ελπίζω το φθινόπωρο να μας βρει με τεράστιες χοριακές κατ'αρχήν και όλα να πάνε καλά στη συνέχεια...

nice,να είσαι ήρεμη η διαδικασία της ωοληψίας είναι απλή και σύντομη δε πονας καθόλου,εγώ πάντως με τη μέθη είχα θέμα. Όσο αφορά το τσιγάρο είναι πολυ δύσκολο είμαι καπνίστρια και σε νοιώθω....Τα ωάρια σου είναι αρκετά και μακάρι να γονιμοποιηθούν όσα το δυνατόν περισσότερα.Η εμβρυομεταφορά θα γίνει κανονικά στις 5 μέρες?Σου ευχομαι καλή επιτυχια και περιμένω νέα σου:wink::D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!! ευχομαι σε ολες να τα καταφερουμε!!! με δυναμη και πιστη!!;)

εγω περναω απο επιτροπη στις 6/8 στην πατρα και μενω αθηνα!

εκλεισα στην πατρα γιατι στην αθηνα μου ειπαν για 29/11. :confused:

τι να πω?????

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΕΜΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ.ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

nice,να είσαι ήρεμη η διαδικασία της ωοληψίας είναι απλή και σύντομη δε πονας καθόλου,εγώ πάντως με τη μέθη είχα θέμα. Όσο αφορά το τσιγάρο είναι πολυ δύσκολο είμαι καπνίστρια και σε νοιώθω....Τα ωάρια σου είναι αρκετά και μακάρι να γονιμοποιηθούν όσα το δυνατόν περισσότερα.Η εμβρυομεταφορά θα γίνει κανονικά στις 5 μέρες?Σου ευχομαι καλή επιτυχια και περιμένω νέα σου:wink::D

 

demy79, αυτό που μου έχουν πει μέχρι στιγμής είναι ότι Πέμπτη ή Παρασκευή θα γίνει η εμβρυομεταφορά... Βέβαια την σωστή εικόνα θα έχουν μετά την ωοληψία... Πρέπει σε αυτό το σημείο να πω ότι η συμπεριφορά της κλινικής ήταν άριστη μέχρι στιγμής... Δυο φορές μου τηλεφώνησε η μαία που μας είχε δείξει πως θα κάνουμε τις ενέσεις να με ρωτήσει πως πάω με τα φάρμακα, αν έχω απορία ή κάποια ενόχληση, χτες με πήρε και ο ιατρός μου, παρόλο που είχε συνεννοηθεί τηλεφωνικά μπροστά μου με τον ιατρό που με παρακολουθεί στην πόλη μου για την συνέχεια, ήθελε και αυτός λέει να δει πως πάω και να με ενημερώσει και αυτός για την συνέχεια... Ελπίζω να συνεχιστεί και στην πορεία αυτή η συμπεριφορά τους... Αύριο το απόγευμα που εύχομαι να έχω επιστρέψει στο σπιτάκι μου θα σε ενημερώσω για τα περαιτέρω... Εσύ πότε με το καλό περιμένεις να αδιαθετήσεις...

Link to comment
Share on other sites

nice,αδιαθετω στις 1/7 με το καλό...μέτα με χάπια παχαίνουμε ενδομήτριο και αναμένω ημερομηνία εμβρυομεταφοράς.Σύμφωνα με το γυναικολόγο μου,γενικότερα η πορεία μου έιναι καλή πέρα του δέοντος,μπόρει λόγω της ανεξήγητης υπογόνιμότητας μπόρει και ως παρθένος οργανισμός σε ορμόνες να είχα καλή ανταπόκριση.Πάντως οι βλαστοκύστες ανεβάζουν τις πιθανότητες της επιτυχίας και είμαι ήρεμη,αλλά την επιτυχία ή την αποτυχία την ορίζει και η τύχη μερικές φορές.Χαιρομαι που είσαι ευχαριστημένη με το κέντρο,θυμάμαι μαζί ψάχναμε-ρωτούσαμε για εξωσωματική έγω κατέληξα στο άλλο που ρωτούσες.Ευχομαι καλή επιτυχια για αυριο,περιμένω νέα σου:D

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρος μας!!Ο άντρας μου ,μου χάρισε ένα κουτάβι και πίστεψε με έχει βοηθήσει κάνω και προπόνηση....Η προλακτίνη δεν νομίζω να έχει σχέση με την έγκριση της επιτροπής,τους ενδιαφέρει να έχεις όλες τις εξετάσεις,εαν προσπαθείται πολλά χρόνια χωρίς αποτέλεσμα εαν έχεις κάνει άλλες μεθόδους υποβοηθούμενης,όπως σπερματεγχυση ή θεραπεία με ορμόνες.;)

Link to comment
Share on other sites

demy και nice, βλέπω ότι περάσατε πρόσφατα από την επιτροπή της Θεσσαλονίκης και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα, αν μπορείτε να μου απαντήσετε.

Έχω ραντεβού με την επιτροπή στις 19 Σεπτεμβρίου. Έχω "κατεβάσει" το χαρτί με τα δικαιολογητικά για την επιτροπή και η απορία μου αφορά τα σπερμοδιαγράμματα. Γράφει "...το ένα να έχει γίνει στον ΕΟΠΥΥ". Τι εννοεί; ο σύζυγός μου ήδη έκανε ένα με παραπεμπτικό από γιατρό ΕΟΠΥΥ σε συμβεβλημένο εργαστήριο του ΕΟΠΥΥ. Το 2ο πού θα πρέπει να το κάνουμε;

Επίσης, γράφει στο πεδίο για επιπλέον εξετάσεις "Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος" Έχω τη σαλπιγγογραφία που είχε δείξει κάτι, κάναμε υστεροσκόπηση που έδειξε υπερπλασία ενδομητρίου, και μετά από 4 μηνες κάναμε βιοψία ενδομητρίου που είχε δείξει ότι επανήλθε στα φυσιολογικά. Θα χρειαστεί και 2η σαλπιγγογραφία;

 

Θα μου πείτε γιατί δε ρωτάω το κέντρο εξωσωματικής... δεν έχουμε καταλήξει που θα ξεκινήσουμε τελικά. Πρέπει να αποφασίσουμε μέχρι τέλη Ιουλίου. Έχουμε κάνει ένα ραντεβού μόνο στο Γε...ις στη Θεσσαλονίκη με την κ. Ζερβ...κου. Εσείς σε ποιο κέντρο ξεκινήσατε, αν θέλετε μου γράφετε και π.μ. γιατί διάβασα ότι είστε ευχαριστημένες. Έχω λίγο μπερδευτεί με το θέμα αυτό. Ο γιατρός μου επιμένει για το παραπάνω κέντρο με τη συγκεκριμένη γιατρό ενώ ο ουρολόγος μας είπε πολύ καλά λόγια για το εμβρ...λαμπ...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας! :):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...