BOXER72

Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ

Recommended Posts

δεν νομίζω...η σαλπιγγογραφία τους ενδιαφέρει και να την δουν...έτσι και αλλιώς νομίζω είναι ακτινολογική εξέταση, όχι γυναικολογική, θέλω να πω ακτινολόγος την κάνει...

η σαλπιγγογραφια υπογραφεται απο ακτινολογο και οχι απο γυναικολογο,ακτινολογικη εξεταση ειναι...και δεν τους πειραζει που ειναι απο ιδιωτικο μαιευτηριο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Διαφημίσεις

Χριστος Ανεστη!

Ηθελα να σας ρωτήσω:

1) Μεχρι πόσες μοναδες μπορει να παρω αν περάσω από Επιτροπή;

2) Εχω παρει γκοναλ για πρόκληση ωορρηξίας χωρίς επιτροπή. Πρέπει να περάσει 4μηνο να παρω παλι για εξωσωματική αφού περάσω από επιτροπή;

Χριστος Ανεστη!

Ηθελα να σας ρωτήσω:

2) Εχω παρει γκοναλ για πρόκληση ωορρηξίας χωρίς επιτροπή. Πρέπει να περάσει 4μηνο να παρω παλι για εξωσωματική αφού περάσω από επιτροπή;

1. μέχρι 5000 για εξωσωματική και 3000 για σπερματέγχυση.

2. νομίζω πως όχι αλλά καλύτερα ας μας διαφωτίσει κάποια κοπέλα που να το έχει κάνει καλύτερα.

καλημέρα σε όλες !!!

Εκλεισα ραντεβού για επιτροπή στις 6/6/2012...

Από χαρτιά έχω μαζέψει :

-σαλπιγγογραφία

-ληξιαρχική πράξη γάμου

-φωτοτυπίες ταυτότητας

και εκρεμμεί να κάνω υπέρηχο..

Σπερμοδιαγράμματα σύφμωνα με την σελίδα τους , δεν χρειαζόμαστε αφού υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών..

ήθελα να ρωτήσω:

1. Πριν πάω στην επιτροπή , πρέπει να έχω γνωμάτευση ή κάποιο παραπεμτικό από γιατρό του ΕΟΠΥΥ ή απο τον δικο μου γιατρό, που να εξηγεί τους λόγους που χρειάζεται να κάνω εξωσωματική?

2.Αφού πάρω την έγκριση της επιτροπής , πάω απευθείας στο φαρμακείο να πάρω τα φάρμακα ή χρειάζεται να πάω και από κάποιο ΙΚΑ για θεώρηση???

Σας ευχαριστώ!!

καλημέρα σε όλες !!!

Εκλεισα ραντεβού για επιτροπή στις 6/6/2012...

Από χαρτιά έχω μαζέψει :

-σαλπιγγογραφία

-ληξιαρχική πράξη γάμου

-φωτοτυπίες ταυτότητας

και εκρεμμεί να κάνω υπέρηχο..

Σπερμοδιαγράμματα σύφμωνα με την σελίδα τους , δεν χρειαζόμαστε αφού υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών..

ήθελα να ρωτήσω:

1. Πριν πάω στην επιτροπή , πρέπει να έχω γνωμάτευση ή κάποιο παραπεμτικό από γιατρό του ΕΟΠΥΥ ή απο τον δικο μου γιατρό, που να εξηγεί τους λόγους που χρειάζεται να κάνω εξωσωματική?

2.Αφού πάρω την έγκριση της επιτροπής , πάω απευθείας στο φαρμακείο να πάρω τα φάρμακα ή χρειάζεται να πάω και από κάποιο ΙΚΑ για θεώρηση???

Σας ευχαριστώ!!

οταν κανεις και τον υπερηχο πρεπει να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα ο οποιος σου δινει το παραπεμπτικο για την επιτροπη εξωσωματικης αφου ελεξει ολα τα χαρτια σου...ο δικος σου γυναικολογος εφοσον δεν ειναι στο ικα,δεν κανει...

μολις παρεις την εγκριση της επιτροπης και εφοσον εχεις ηδη την συνταγογραφηση απο το κεντρο που θα κανεις την προσπαθεια σου η απο τον γιατρο σου,πας στο φαρμακειο του ικα για τα ακριβα φαρμακα που δινονται δωρεαν και για τα υπολοιπα πας στο φαρμακειο της γειτονιας σου με συμμετοχη 25%...ξεκινας παντα απο το φαρμακειο του ικα

οταν κανεις και τον υπερηχο πρεπει να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα ο οποιος σου δινει το παραπεμπτικο για την επιτροπη εξωσωματικης αφου ελεξει ολα τα χαρτια σου...ο δικος σου γυναικολογος εφοσον δεν ειναι στο ικα,δεν κανει...

μολις παρεις την εγκριση της επιτροπης και εφοσον εχεις ηδη την συνταγογραφηση απο το κεντρο που θα κανεις την προσπαθεια σου η απο τον γιατρο σου,πας στο φαρμακειο του ικα για τα ακριβα φαρμακα που δινονται δωρεαν και για τα υπολοιπα πας στο φαρμακειο της γειτονιας σου με συμμετοχη 25%...ξεκινας παντα απο το φαρμακειο του ικα

Σε ευχαριστώ πολύ magdoulini...

Υπέρηχο ακόμα δεν έχω κάνει, θα πάω μες στον Μάιο...

Ο γυναικολόγος πρέπει να είναι του ΙΚΑ ή μπορώ να πάω και σε συμβεβλημένο του ΕΟΠΥΥ...?

Ελπίζω να μου δώσουν το παραπεμπτικό παρότι δεν είμαι ασθενής τους...

Το λέω αυτό γιατί ένας που πήγα να μου γράψει εξέταση προλακτίνης, με το ζόρι με δέχτηκε..

Είπε πως ο γιατρός μου έπρεπε να είχε ηλ.συνταγογράφηση...Το δίκιο του σωστό, δε λέω, αλλά τι να κάνω εγώ που ο δικός μου δεν έχει???

Από το κέντρο μου έχουν δώσει σε μια κόλλα Α4 με την επωνυμία του κέντρου, τα φάρμακα που πρέπει να πάρω...Τους καλύπτει ως συνταφογράφηση ή θέλουν κάτι πιο επίσημο..? Και με το ίδιο χαρτί του κέντρου πάω στο φαρμακείο του ΙΚΑ ..?

Συγνώμη που ρωτάω χαζά ενδεχομένως , αλλά έχω ταλαιπωρηθεί κατά διαστήματα για διάφορα με το ΙΚΑ ,και θέλω στην συγκεκριμένη φάση να τα έχω όλα στην εντέλεια...

Και μια άλλη ερωτησούλα αν καποιο κοριτσακι ξερει: κατέθεσα πέρισυ 8-4-12 στο οπαδ για το επίδομα εξωσωματικής και ακομα τιποτα δεν έχω λαβει. Εχει κάποια κοπέλα αναλογη εμπειρία για το πότε και αν βαζουν τα χρήματα;

στην ουσια πλεον δεν υπαρχει ικα,υπαρχει ενας ενιαιος φορεας ο εοπυυ...οποτε φανταζομαι οτι ολοι οι γυναικολογοι θα κανουν την δουλεια σου...παραυτα,προτεινω να κλεισεις ραντεβου μεσω του 184 που κλειναμε παλια τα ραντεβου σε γιατρους του ικα,δεν αργουν,ωστε σιγουρα να μην συναντησεις αλλο εμποδιο...

για τα φαρμακα,εμενα μου τα συνταγογραφουσε ο εξωσωματικος μου...φανταζομαι ομως,οτι εφοσον η συνταγη που εχεις,εχει επανω το λογοτυπο του κεντρου και τις ακριβης ποσοτητες φαρμακων που θα χρειαστεις,δεν θα εχεις προβλημα.ευχομαι να ξεμπερδεψεις συντομα,μεγαλη ταλαιπωρια αυτη η διαδικασια

Και μια άλλη ερωτησούλα αν καποιο κοριτσακι ξερει: κατέθεσα πέρισυ 8-4-12 στο οπαδ για το επίδομα εξωσωματικής και ακομα τιποτα δεν έχω λαβει. Εχει κάποια κοπέλα αναλογη εμπειρία για το πότε και αν βαζουν τα χρήματα;

νομιζω οτι πλεον οι πληρωμες των ασφαλισμενων για παροχες γινονται καθε τελος του μηνα...κανε ενα τηλεφωνο στις παροχες ενος ικα να σου πουν ακριβως

Καλησπέρα σας! ήθελα να ρωτήσω αν καμιά σας γνωρίζει κάτι σχετικό με την "γνωμάτευση από ανδρολόγο κτλ, για τη διενεργηθείσα προσπαθεια βελτίωσης του σπέρματος," την οποία θέλουν στην Επιτροπή σε περίπτωση "παθολογικού σπερμοδιαγράμματος" Εμείς έχουμε θέμα "ασθενοσπερμίας" και ποτέ ο γιατρός δεν υπονόησε ότι μπορεί να γίνει κάποια προσπάθεια βελτίωσης και δεν έχουμε κάνει και τίποτε σχετικό... οπότε; ξέρεις κάποια σας κάτι σχετικό; είχει κάποια τέτοια γνωμάτευση πηγαίνοντας στην επιτροπή; ευχαριστώ ..

Διαφημίσεις

Χριστος Ανεστη!

Ηθελα να σας ρωτήσω:

τελικά εντάξει με το 2).? τι έγινε?

gogo μου ειπαν ότι ειναι ασχετο το ένα με το άλλο. Να το δουμε και στη πράξη

οκ θα μας πεις. καλή συνέχεια!

Καλησπέρα σας! ήθελα να ρωτήσω αν καμιά σας γνωρίζει κάτι σχετικό με την "γνωμάτευση από ανδρολόγο κτλ, για τη διενεργηθείσα προσπαθεια βελτίωσης του σπέρματος," την οποία θέλουν στην Επιτροπή σε περίπτωση "παθολογικού σπερμοδιαγράμματος" Εμείς έχουμε θέμα "ασθενοσπερμίας" και ποτέ ο γιατρός δεν υπονόησε ότι μπορεί να γίνει κάποια προσπάθεια βελτίωσης και δεν έχουμε κάνει και τίποτε σχετικό... οπότε; ξέρεις κάποια σας κάτι σχετικό; είχει κάποια τέτοια γνωμάτευση πηγαίνοντας στην επιτροπή; ευχαριστώ ..

περασα επιτροπη τον φεβρουαριο ακριβως με την ιδια αιτιολογια, δεν μου ζητησαν τιποτα αλλο το περασαν ετσι, μεσα σε δυο μερες ειχα την απαντηση. οποτε μην ανησυχεις....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

μολις ανετρεξα στη σχετικη διατυπωση, που υπαρχει στο site του ικα, και αφορα τα σπερ/τα. αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι θελουν γνωματευση οταν το σπερμα ειναι παθολογικο. οταν ομως ειναι απο 1,000,000 εως ασθενοσπερμια δεν χρειαζεται γνωματευση(ισως επειδη δεν υπαρχει προοπτικη υοσιαστικης βελτιωσης;;;;λεω εγω) ρωτησε και το γιατρο σας, θα σου πει εκεινος.

Διαφημίσεις

kathi, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! με γλιτώνεις από πολύ παράνοια και άγχος... εύχομαι να είναι όλα καλά για εσένα..

zouzoumaki12, o γιατρός είναι σε δημόσειο νοσοκομείο, μια χαρά μου φαίνεται ο άνθρωπος αλλα τα πολύ γραφειοκρατικά δεν τα κατέχει.. :), θα πάμε μάλλον και σε κάποιον ενδοκρινολόγο - ανδρολόγο, μήπως μπορεί να μας γράψει κάτι σχετικό ... το γεγονός πάντως πως δεν έχω συναντήσει εδώ στο forum από άλλες κοπέλες κάποια αναφορά σε αυτή τη βεβαίωση, και μετά και από αυτό που έγραψε και η kathi, με κάνουν να πιστεύω ότι μάλλον τα μικρά σχόλια που γράφουν στα σπερμοδιαγράμματα είναι αρκετα...

κοριτσια, να ρωτησω κατι;

απο την επιτροπη εξωσωματικης ζητανε παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα, σωστα;

εγω λοιπον πηρα τηλεφωνο στο ικα της περιοχης μου για να με κατευθυνουν.... η υπαλληλος σα να επεσε απο τα συννεφα μολις της εξηγησα τι ηθελα!! μετα απο μια παυση(ισως για να με ξεφορτωθει;;)με παρεπεμψε σε γιατρο που ηταν παλια(προ εποχης ΕΟΠΥΥ) στο ικα.....

παιρνω κι εγω η αμοιρη τηλεφωνο σ αυτον το γιατρο για να τσεκαρω οτι μπορει να μου δωσει το παραπεμπτικο.... μολις μ ακουει ο ανθρωπος εβαλε τις φωνες: ειμαστε στο μηνα Μαιο, μου λεει, και δεν εχει συνειδητοποιησει κανεις οτι δεν υπαρχει πλεον ΙΚΑ αλλα ΕΟΠΥΥ; θα πας σε γυναικολογο του ΕΟΠΥΥ ή και σε νοσοκομειακο γυναικολογο γιατι και αυτος ειναι στον ΕΟΠΥΥ.....

εγω τωρα τι να κανω;;;

σημερα ολη μερα προσπαθω να επικοινωνησω παλι με την επιτροπη εξωσωματικης, για να μου το διευκρινησουν αυτο, αλλα ματαια!!!!!!!!.......

αλλοτε το τηλεφωνο καλει κανονικα και δεν το σηκωνουν και αλλοτε δειχνει πως "μιλαει".:confused::confused:(οχι που θα κατσουν να σκασουν για εμας)...

σας παρακαλω πολυ, αν καποια κοπελα γνωριζει με σιγουρια τι ακριβως ισχυει ας με ενημερωσει κι εμενα απο τι γιατρο θα πρεπει να παρω τελικα το παραπεμπτικο:(:(:(:(:(:(

στην ουσια πλεον δεν υπαρχει ικα,υπαρχει ενας ενιαιος φορεας ο εοπυυ...οποτε φανταζομαι οτι ολοι οι γυναικολογοι θα κανουν την δουλεια σου...παραυτα,προτεινω να κλεισεις ραντεβου μεσω του 184 που κλειναμε παλια τα ραντεβου σε γιατρους του ικα,δεν αργουν,ωστε σιγουρα να μην συναντησεις αλλο εμποδιο...

Παραταύτα και παρότι θεωρούσα ότι επειδή κάνω εξωσωματικές σε δημόσιο νοσοκομείο δεν θα έχω πρόβλημα με το χαρτί του επίκουρου καθηγητή από το Αρεταίειο, η κυρία που απαντά το τηλ της επιτροπής, συνέστησε χαρτί από γιατρό ΙΚΑ.

Σκεφτόμενη λοιπόν ως ανωτέρω, έκλεισα ραντεβού με συμβεβλημένο ιδιώτη με τον ΕΟΠΥΥ: ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ. Δεν είχε ιδέα τι του έλεγα και μου συνέστησε να τηλ στο 184 για γιατρό του ΙΚΑ.

Οκ, πήρα τηλ στο 184 και έκλεισα το εν λόγω ραντεβού στο ΙΚΑ της γειτονιάς μου, απόγευμα (το ΙΚΑ της γειτονιάς μου έχει και απογευματινά ιατρεία): ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ. Ο γιατρός είπε "δεν ξέρουν στο 184. Αυτές οι δουλειές γίνονται το πρωί, αλλά μπορεί και κάποιος δικός σας να έρθει και να το φτιάξει".

Εν τω μεταξύ άλλαξα κέντρο, επισκεύτηκα το ΓΕΝΕΣΙΣ. Οι κοπέλες εκεί ισχυρίζονται ότι με το παραπεμπτικό του Πάντου είμαι καλυμένη.

Την τύφλα μου δεν έχω καταλάβει.

Μπορεί να στείλω τη μαμά μου αύριο στο ΙΚΑ για καλό και για κακό...

(Αν μπορεί κάποιος τρίτος να φτιάξει την εν λόγω βεβαίωση με το χαρτί του άλλου γιατρού, τότε τι ακριβώς εξασφαλίζουν με τη βεβαίωση???)

Περνάω επιτροπή αυτήν την Παρακευή, ο Θεός βοηθός...

s-age.png

pAfOp2.png

το χαρτι του παντου,δεν κανει 100%!!!! το παραπεμπτικο απο τον γιατρο του ικα εγω το ειχα παρει και για τις δυο φορες που περασα απο επιτροπη,το απογευμα και κανεις δεν μου ειπε κατι αναλογο...δυστυχως απο τοτε που ξεκινησε την λειτουργια του ο ΕΟΠΥΥ κανεις δεν εχει ακριβη ενημερωση για τα ισχυοντα...παντως ο γιατρος του ικα,δεν ξερει τι του γινεται,για να ειναι στο ικα,προφανως και ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ διοτι στην ουσια,ικα πλεον δεν υπαρχει,ο φορεας ειναι ενας και ονομαζεται ΕΟΠΥΥ...

το χαρτι του παντου,δεν κανει 100%!!!! το παραπεμπτικο απο τον γιατρο του ικα εγω το ειχα παρει και για τις δυο φορες που περασα απο επιτροπη,το απογευμα και κανεις δεν μου ειπε κατι αναλογο...δυστυχως απο τοτε που ξεκινησε την λειτουργια του ο ΕΟΠΥΥ κανεις δεν εχει ακριβη ενημερωση για τα ισχυοντα...παντως ο γιατρος του ικα,δεν ξερει τι του γινεται,για να ειναι στο ικα,προφανως και ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ διοτι στην ουσια,ικα πλεον δεν υπαρχει,ο φορεας ειναι ενας και ονομαζεται ΕΟΠΥΥ...

καλησπερα κοριτσι... εσυ περασες προ ή μετα εοπυυ; ο γιατρος που σου εσωσε το παραπεμπτικο ηταν συμβεβλημενος με το ικα ή μα τον εοπυυ;;; εχω μπερδευτει εντελως:!::-(

καλησπερα κοριτσι... εσυ περασες προ ή μετα εοπυυ; ο γιατρος που σου εσωσε το παραπεμπτικο ηταν συμβεβλημενος με το ικα ή μα τον εοπυυ;;; εχω μπερδευτει εντελως:!::-(

περασα προ ευοπυυ ζουζουνακι...ο παθολογος που πηγα τις προαλλες μου ειπε οτι πλεον υπαρχει εοπυυ,ολοι οι γιατροι ανηκουν εκει...ουφ μεγαλο μπλεξιμο και τοση ταλαιπωρια πια...

λοιπον κοριτσια, περασα απο την επιτροπη τον φεβρουαριο και ηταν η περιοδος που ειχα πεσει πανω στις μεγαλες αλλαγες, εγω εχω τεβε παρ΄ολα αυτα μου ζητουσαν παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα ετσι και εγω εκλεισα ενα πρωινο ραντεβου σε γιατρο του ικα μου συμπληρωσε το παραπεμπτικο και πηγα και ευτυχως το δεχτηκαν, τωρα τι δουλεια ειχα εγω του τεβε με το ικα αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο, υποτιθεται οτι ειμαστε εοπυυ αλλα σου λενε πηγαινε στο τεβε για οτι αλλα χαρτια θελεις.....οτι να ναι....γερα στομαχια και υπομονη.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

προ εοπυυ ήθελες παραπεμπτικό από ΙΚΑτζή αλλά τώρα μπορείς από οποιονδήποτε είναι του ΕΠΟΠΥΥ. Ο μαντούδης για να καταλάβετε που έκανα την 2η (Γέννημα) είναι εοπυυ και μου έγραψε αυτός τα φάρμακα για το φαρμακείο του ΙΚΑ!άρα και παραπεμπτικό μπορείς να πάρεις από οποιονδήποτε είναι εοπυυ....cristy o Πάντος είναι συμβεβλημένος? αν ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα...

Στο Γεννεσις (στη γραμματεια) μπορουν να γραψουν ηλεκτρονικα τα φαρμακα με την εγκριτικη αποφαση της επιτροπης κ μετα να τα παρεις απο το φαρμακειο του Ικα, αλλα δε νομιζω οτι μπορουν να δωσουν παραπεμπτικο για την επιτροπη (δεν ειναι συμβεβλημενοι). Γενικως ενα μπερδεμα! Το παραπεμπτικο το ειχα παρει απο γυναικολογο του ΙΚΑ, αν κ εγω πρωην ΟΠΑΔ ειμαι.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα