Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ


BOXER72

Recommended Posts

Εγω το έκανα στον γυναικολόγο μου .

Να ξερεις πως πρέπει να ειναι πιστοποιημένος οτι εχει άδεια να εκτελεί υπερηχογραφήματα για να μπορει να σου υπογράψει τον υπέρηχο που θα πας στην επιτροπή .

Ο δικός σου μάλλον δεν θα εχει πιστοποίηση γι αυτο σου ειπε οχι.

Πάντως όλοι πλεον οι γυναικολόγοι που ασχολούνται με εξωσωματικες εχουν πιστοποίηση κ μου κανει εντύπωση οτι ο γιατρός σου αρνήθηκε .

Για να μην πληρώσεις πάντως μπορεις να απευθυνθείς στα δημοτικά ιατρεία για υπέρηχο η Άκομα κ στο ΙΚΑ ( πας στο γυναικολόγο του ΙΚΑ κ του λες θέλω έναν υπέρηχο . Στον γράφει κ πας κ τον κανεις σε οποιο κέντρο θες κ εχει σύμβαση εοππυ κ πληρώνεις 2 ευρω αντί για 50-70 που θα έδινες αν πηγαίνες χωρις παραπεμπτικό στην βιοϊατρική πχ)

Ελπίζω να σε διαφώτισα εςτω κ λιγο

Καλή τύχη κ αν χρειαστείς καποιο φάρμακο κ μπορω να σε βοηθήσω στειλε μου μηνυμα

Έχω ταλαιπωρηθεί κ γω παρα πολυ με το θέμα αυτο κ συνεχίζω .

 

σε ευχαριστω Παντελινα

επειδη ο γυναικολογος μου ειναι συμβεβλημενος με εοπυυ μου γραφει το υπερηχογραφημα και παω σε Βιοϊατρική που με εξυπηρετεί σωστα;

μαλλον το ξεχασε γιατι μου εχει γράψει ολες τις εξετασεις εκτος αυτης... :wink:

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα ζορια και δανεικα μαζεψαμε για την εξωσωματικη...

μακαρι να σου πανε ολα καλα και να αποκτησεις το πολυπόθητο μπεμπακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 410
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια SOS,εχω παρει τα φαρμακα απο το ΙΚΑ,εχω κανει τρεις προσπαθειες αλλα χωρις αποτελεσμα.Εχω παρει παλι φαρμακα αλλα ενα κουτι gonal 900iu εχει ημερομηνια ληξης 04/16.Δυστηχος στο ΙΚΑ δεν μου το αλλαζουν.Διαγνωστικα απο τον Κο Παντο Κων,οτι εχω ενδομυτριωση και ετσι εκανα το χειρουργειο τον Ιουλιο.Πηρα ενεσης αβερκαπ για 3μηνες και μου ειπε οτι καλο θα ηταν να πρωσπαθησω μονη μου για κανα 6μηνο.(Μια κοπελα που ημασταν μαζι στο χειρουργειο,τα καταφερε μονη της.)

Ζηταω να ανταλλαξω το δικο μου φαρμακο που ληγη 04/16 γιατι θα κανω πρωσπαθεια το καλοκαιρι,με καποια αλλη κοπελα που θα κανει συντομα την πρωσπαθεια.Ειναι στο ψυγειο μου και σφαγισμενο.Παρακαλω πολυ ενα κουτι ειναι μονο,βοηθηστεμε.τηλ 6976796666 η στο [email protected] ειμαι απο Πατρα,ευχαριστω και καλη τυχη σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Θα κάνω την 2η προσπάθεια μου για εξωσωματική το φθινόπωρο κι έχω 5 κουτιά ενέσεις menopur 5x75IU + 1ML σφραγισμένα, που λήγουν στις 03 /16. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να αρχίζει άμεσα αυτές τις ενέσεις για να κάνουμε αλλαγή? Ή ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω την αλλαγή? Είναι κρίμα να τις χάσω, είναι ακριβές και χορηγούνται μέσω ΕΟΠΥ μετά από επιτροπή που δυστυχώς δε μπορώ να ξαναπεράσω. Σας ευχαριστώ πολύ . και εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κοριτσια ΣΟΣ ! Πειτε μου τι να κανω! Μου εγραψε ο γιατρος τα φαρμακα πριν 20 μερες για να ξεκινησουμε τον Σεπτεμβρη και εγω το αφησα δεν πηγα να τα παρω , σκεφτηκα νωρις ειναι ακομα και οι συνταγες εληξαν!!!! Δεν καταλαβα οτι επρεπε να εκτελεσω τις συνταγες μεχρι 12/8 και να παω να τα παρω γτ θα ληγανε ... Τωρα; Τι πρεπει να κανω; Ποσο μεγαλο προβλημα εχω δημιουργησει; Σημερα τυχαια το ειδα,.., ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ΣΟΣ ! Πειτε μου τι να κανω! Μου εγραψε ο γιατρος τα φαρμακα πριν 20 μερες για να ξεκινησουμε τον Σεπτεμβρη και εγω το αφησα δεν πηγα να τα παρω , σκεφτηκα νωρις ειναι ακομα και οι συνταγες εληξαν!!!! Δεν καταλαβα οτι επρεπε να εκτελεσω τις συνταγες μεχρι 12/8 και να παω να τα παρω γτ θα ληγανε ... Τωρα; Τι πρεπει να κανω; Ποσο μεγαλο προβλημα εχω δημιουργησει; Σημερα τυχαια το ειδα,.., ουφ!

 

 

Ίσως να γίνεται να πάρεις μία βεβαίωση οτι δεν πήρες τα φαρμακα με την συνταγη που εληγε στις 12/8....και να σου ξαναεγραφε ο γιατρος νεα συνταγη (χωρις να θεωρηθει οτι ειναι 2η συνταγογραφηση απο αυτες που δικαιουσαι με την επιτροπη)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια

Χθες τελειωσα με την διαδικασια της διεγερσης

και ανοιξα ενα καινουριο στυλο gonal το οποιο ληγει αυτο το μηνα εχει 700μοναδες εχω τηρισει ολους τους κανονες υγιεινής οποια ενδιαφερεται ας επικοινωνησει, ειμαι απο Ξανθη(το χαριζω)

 

ολα καλα θα πανε!!!!!!!

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα...Μου περισεψαν 3 συσκευασιες οrgaloutran οποια κοπελα ενδιαφερεται για οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα,παρακαλω ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαριζω αλτερμον με ληξη 2/2017, μπορουν να χρησιμοποιηθουν ανετα και ενα μηνα μετα, ειναι αντιστοιχες των γκοναλ, πουρεγκον κ.λ.π.

οποια ενδιαφερεται, ας μου στειλει π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εκανα τη Β χοριακη μετα απο τη πρώτη μου εξωσωματικη βγήκε αρνητική...😭😭😭τη παρασκευη θα παω στο κέντρο να συζητήσω με τον γυναικολογο! Φοβαμαι ν κανω δεύτερη προσπάθεια μήπως δεν πετύχει... εσεις τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εκανα τη Β χοριακη μετα απο τη πρώτη μου εξωσωματικη βγήκε αρνητική...😭😭😭τη παρασκευη θα παω στο κέντρο να συζητήσω με τον γυναικολογο! Φοβαμαι ν κανω δεύτερη προσπάθεια μήπως δεν πετύχει... εσεις τι λέτε;

 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι για την αρνητική χοριακή που πήρες.Όμως δε πρέπει να σκέφτεσαι έτσι από τώρα.Θα βρεις δυνάμεις και θα συνεχίσεις τον αγώνα αυτό όπως όλες μας.Εμείς έχουμε βρει το θάρρος και συνεχίζουμε μετά από τόσες προσπάθειες,οπότε μπορείς να το βρεις και εσύ.Καλή επιτυχία στην επόμενη σου προσπάθεια όποτε αποφασίσεις να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
On 29/9/2009 at 0:25 ΜΜ, BOXER72 είπε:

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ . ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.:?:

Καλησπερα επειδη κ γω τωρα ξεκινω με ενημερωσαν οτι μας τα γραφει ο ιατρος και παμε στο ΙΚΑ-ΕΟΠΠΥ και τα περνουμε ανευ κοστους απλα με ενημερωσανε οτι πρεπει μεσα σε 15 ημερες μετα την επιτροπη να παρθουν αλλιως θα πρεπει μετα ξανα να κανεις Β εχοριακη και να την προσκομισης μαζι με την συνταγογραφια του ιατρου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...