Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρός στο Έλενα μου ζήτησε 1400 για καισαρική (όλα μέσα, με επισκληρίδειο). Αν θέλω αλλαγή στο δωμάτιο θα πρέπει να συνεννοηθώ με το γραφείο. Μου έχει δώσει και το κινητό της.

 

Πληρώνω 8 Ευρώ στους υπερήχους που μου κάνουν άλλοι (ξεπέτα 2 λεπτών, βλέπουν μόνο μέγεθος και τους χτύπους της καρδιάς - φυσικά αυχενική και β' επιπέδου έκανα αλλού), και 4 Ευρώ για την επίσκεψη γιατρού ( που παίρνεις από το ταμείο).

 

Αν υπάρχει κάποια/ος καλός γιατρός που να μη ζήτησε τίποτα στο Έλενα, παρακαλώ να μου στείλετε πμ. αλλά γιατί να μην βγεί και δημόσια το όνομά του;;; Έχει κάποια το τηλ του κ. Κανακάκη για να τον ρωτήσω πότε μπορώ να τον δώ;

 

Επίσης άκουσα πρόσφατα άλλη εναλλακτική. Έχεις ιδιωτικό γιατρό που δίνεις π.χ. 50 Ευρώ στην επίσκεψη (όπως εγώ στην κόρη μου το 2008 ) για να τον παίρνεις τηλ. στην εγκυμοσύνη, και παράλληλα πας και σε αυτόν του δημοσίου, όπου θα γεννήσεις. Έτσι είσαι πάντα καλυμένη..

 

Η εμπειρία μου στο Λητώ ήταν πολύ καλή, είχα πληρώσει όμως γύρω στα 3000 για τρίκλινο με καισαρική και 2500 στη γιατρό μου και 400 σε ιδιωτική μαία. Βέβαια μετράνε και τα εξής: το γεγονός οτι η τομή είναι πολύ διακριτική, σηκώθηκα πολύ σύντομα και με άφησε να κάνω ντους και να φάω επίσης σύντομα, στις 40 μέρες ήταν όλα καθαρά, η μαία με βοήθησε στο να μου δείξει τα του θηλασμού και της φροντίδας της μικρής και την ώρα της γέννας ψυχολογικά. Έδωσα και μια προκαταβολή νομίζω 300 Ευρώ για βλαστοκύτταρα τα οποία από την τράπεζα μου είπαν οτι δεν ήταν αρκετά για φύλαξη και τελικά δεν τα φυλάξαμε. Τώρα θα τα δώσω σε δημόσια τράπεζα

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια υπαρχουν ιατροι που δεν ζητανε και δεν πρεπει να ζητανε τιποτα- ειναι οι εφημερευοντες ιατροι σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια.

πας στο εφημερευων νοσοκομειο οταν σε πιανουν οι πονοι και γεννας με τον ιατρο που εφημερευει-αυτο ειναι το σωστο και αμα θελεις τους παιρνεις και ενα κουτι γλυκα. και εισαι και κυρια.

θα βρεις σιγουρα πολλες γυναικες εδω που το κανανε με το ιδιο τροπο που αναζητας κι εσυ, εμενα προσωπικα με νευριαζει παρα πολυ που μαθετε με αυτον τον τροπο και τους ιατρους και τους εαυτους σας.

Link to comment
Share on other sites

Φακελάκι... χμμ.. πονεμένο θέμα.

 

Η δική μας ιστορία έχει ως εξής:

 

Ήμουν έγκυος στα δίδυμα. Ήθελα να γεννήσω με το γιατρό που έκανα εξωσωματική, αλλά ήταν Αθήνα ενώ εγώ έμενα επαρχία, αρκετά μακριά. Τα ιδιωτικά μαιευτήρια της περιοχής δεν τα συζητούσα με τίποτα.

 

Είχα λοιπόν ένα (μεγαλο)-γιατρό. Με ζητούσε για να με δει, κάθε 2-3 εβδομάδες και πάντα μου έκλεινε απογευματινό ραντεβού με το αντίστοιχο ποσό (νομίζω ήταν κάπου στα 60-70 ευρώ -δεν το θυμάμαι ακριβώς, πέρασαν χρόνια). Συνολικά μέχρι τον 9ο μήνα πρέπει να είχα σκάσει περίπου 700 ευρώ σε απογευματινά ιατρεία.

 

Είχα αρχίσει να ακούω "ψιθύρους" πως θέλει χρήματα. Εμένα δε μου είχε ζητήσει, ούτε φαινόταν να κάνει νύξει για κάτι τέτοιο. Κι εγώ δεν έλεγα τίποτα για περισσότερα.

 

Κάποια στιγμή ρώτησα αν ήθελε κάτι παραπάνω, και αρνήθηκε. (Ήταν η εποχή που ο Τριανταφυλλόπουλος έβγαζε θέματα με φακελάκια σε νοσοκομείο -και μάλλον ο γιατρός έψαχνε να βρει τις κάμερες.... :lol:)

 

Έφτασα πια στην 38η εβδομάδα με τα δίδυμα. Και στο τελευταίο ραντεβού, με ρωτάει το απίστευτο:

 

"Όταν έρθει η ώρα θα σας ξεγεννήσει ένας ειδικευόμενος που θα είναι σε εφημερία. ....... Εκτός αν θέλετε εμένα. Θέλετε να γεννήσετε μαζί μου; Δηλαδή αν τύχει βράδυ ο τοκετός, θέλετε να έρθω;"

 

Κόκκαλο εγώ! Σοκ ο άντρας μου.

"Μα... τόσο καιρό... γιατί έρχομαι σε σας; Μαζί θέλω να συνεχίσουμε" του είπα.

 

"Εεε εντάξει" μου λέει.

 

 

Εκεί κατάλαβα... πως πήγαν "τσάμπα" τα 700 ευρώ του απογευματινού ιατρείου. Και πως ήθελε παραπάνω. Όταν το συζήτησα με άλλες, μου είπαν πως του έδιναν σε ΚΑΘΕ επίσκεψη γύρω στα 30-50 ευρώ (Δηλαδή καμιά 500αριά μαύρα + 400/500 στη γέννα επίσης μαύρα).

 

 

Έτσι για την ιστορία... ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, ενώ εκείνος ήθελε να με προγραμματίσει. Με είχε βάλει μέσα 3-4 μέρες νωρίτερα (με σκοπό με το "κλείσιμο" της εβδομάδας να μπω χειρουργίο -δε μου το είχε πει. Το άκουσα κατά λάθος σε συνομιλία του με άλλους γιατρούς -δε με είχε δει πως ήμουν κοντά). Υπέγραψα και έφυγα από το νοσοκομείο και σε συνενόηση με τον γιατρό μου στην Αθήνα πήγα και γέννησα στο ΙΑΣΩ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

.....

πας στο εφημερευων νοσοκομειο οταν σε πιανουν οι πονοι και γεννας με τον ιατρο που εφημερευει-αυτο ειναι το σωστο και αμα θελεις τους παιρνεις και ενα κουτι γλυκα. και εισαι και κυρια........

 

Θα διαφωνίσω λίγο μαζί σου... :D

 

Παλιά που είχαν τη μαμή για τις γέννες, ήταν μια γυναίκα που την ήξεραν. Την εμπιστεύονταν... Είναι δύσκολο -για μένα λέω- να μπω σε μια διαδικασία που ΔΕ γνωρίζω με έναν παντελώς άγνωστο άνθρωπο, με παντελώς άγνωστο χαρακτήρα.

 

π.χ. εγώ προσλαμβάνω το άγχος του άλλου πολύ εύκολα και μπορεί να με φτάσει στα όρια του πανικού. Υπάρχουν γιατροί που με κάνουν να πανικοβάλομαι και γιατροί που με τη στάση τους με χαλαρώνουν.

 

Δε θα ήθελα να το παίξω κορώνα-γράμματα, για να δω τι θα μου τύχει. :rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και βεβαια υπαρχουν ιατροι που δεν ζητανε και δεν πρεπει να ζητανε τιποτα- ειναι οι εφημερευοντες ιατροι σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια.

πας στο εφημερευων νοσοκομειο οταν σε πιανουν οι πονοι και γεννας με τον ιατρο που εφημερευει-αυτο ειναι το σωστο και αμα θελεις τους παιρνεις και ενα κουτι γλυκα. και εισαι και κυρια.

 

άλλο να εφημερεύει άλλο να ειδικεύεται. Και όταν η εγκυμόσύνη είναι και υψηλού κινδύνου θέλεις να έχεις όση πιο πολλή εμπειρία γίνεται. Οταν εγώ είμουν έγκυος (με δίδυμα) πηγαινα σε ιδιώτη γιατρό αλλά είχαμε συμφωνήσει ότι αν ο τοκετός έρθει πολύ γρήγορα θα παω στο νοσοκομείο να γεννήσω γιατί αυτό θα ήταν πιο ασφαλές για τα παιδιά (αν δηλαδή ξέραμε ότι θα χρειαστούν θερμοκοιτίδα κλπ). Αυτός ήταν ο τρόμος μου στην εγκυμοσύνη να πάω στο νοσοκομείο και να με ξεγενήσει ένας ειδικευόμενος επειδή δεν τα έσκαγα στον καθηγητή!

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε.

Και στο εξωτερικό γεννούν οι ειδικευόμενοι αλλά έχουν εποπτεία είναι έτοιμος ο καθηγητής να παρέμβει.

Ήθελα να ήξερα αυτοί οι μεγαλογιατροί θα αφήναν τους ειδικευόμενους να γεννήσουν τις γυναίκες τους?

Link to comment
Share on other sites

....

Ήθελα να ήξερα αυτοί οι μεγαλογιατροί θα αφήναν τους ειδικευόμενους να γεννήσουν τις γυναίκες τους?

 

:lol: To άλλο... με τον Τοτό, το ξέρεις;;; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εδω ομως ειναι το θεμα οτι θελουμε το μονοκλινο , το ιατρο μας ,τις ανεσεις μας, τις μαιεις με τελειως παρανομο τροπο. οι αλλες γυναικες με οντως οικονομικα προβληματα που θα πανε να γεννησουν που θα τους βαλουν- σε τετρακλινο, χωρις τον ιατρο της κ.λ και αυτο ειναι δικαιο?

οι ιδιες οι γυναικες δημιουργησαν ολο αυτο το κλημα-να βολευτουν οι ιδιες και για την αλλη δε με νοιαζει.

τωρα, για τα διδυμακια που λετε- μπαινουν με προγραμματισμενη καισαρικη που κανονιζετε με τον ιατρο σας, και οπου μπειτε- μονοκλινο, δικλινο...αυτο μαλλον θα ηταν σωστο, και αμα θελεις του κανεις ενα δωρο. αυτα εχει το δημοσιο- την ασφαλεια δεν την αναζηταμε? οχι αυτο το μπαχαλο- θα σε κρατησω το μονοκλινο και αν συμβει κατι παρε με στο κινητο... που ζουμε? και ποιος ευθυνεται για ολα αυτα που περναμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα ήθελα να εκθέσω την άποψή μου επί του θέματος από μια άλλη οπτική.

 

Κατ'αρχήν είναι παράνομο να ζητείται φακελάκι στο δημόσιο νοσοκομείο από το ιατρικό προσωπικό... Εξάλλου ο καθένας κάνει τις επιλογές του κι αν ο κάθε ιατρός επέλεξε να διοριστεί στο δημόσιο αποδέχτηκε και ένα συγκεκριμένο μισθό για να κάνει σωστά τη δουλειά του.

 

Επιπλέον, παρόλο που επίσης είναι παράνομο (πλέον ακόμη και για τους πανεπιστημιακούς απ' όσο γνωρίζω) οι γιατροί του δημοσίου να διατηρούν ιατρείο και εκτός νοσοκομείου, θα είναι σε θέση να είναι κοντά σου μόνο αν τύχει η ημέρα που θα σε πιάσουν πόνοι να συμπίπτει με εφημερία της ίδιας κλινικής. Σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται να "προκληθούν" τεχνητά οι συνθήκες προκειμένου οι δύο αυτές ημερομηνίες να συμπίπτουν. Πέραν της μη φυσιολογικής διαδικασίας τοκετού και του ρίσκου που συνεπάγεται δημιουργείται και μία ακόμη επικίνδυνη κατάσταση:

 

Δεν είναι τυχαίο ότι στα μεγάλα νοσοκομεία τις ημέρες των εφημεριών συνοστίζονται η μία πίσω από την άλλη οι προκλήσεις τοκετών και οι καισαρικές με αποτέλεσμα αφένός να ρισκάρεται η σωστή αντιμετώπιση των περίπλοκων τοκετών (αφού οι υποδομές και το προσωπικό είναι συκγεκριμένα), αφετέρου δε να περνούν σε δέυτερη μοίρα οι περιπτώσεις εκείνες που δεν έδοσαν το φακελάκι για να είναι κοντά ο γιατρός.

 

Μία τέτοια περίπτωση αποτελεί και μία γνωστή η οποία έχασε το μωράκι της λίγο πριν τη γέννα, όταν είχε πάει να γεννήσει σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο της Θεσ/νίκης.

 

Γενικά δεν είμαι κατά του δημόσιου νοσοκομείου. Είμαι όμως κατά του να δεχόμαστε να πληρώνουμε φακελάκια, αφενός γιατί εμείς ενισχύουμε αυτή τη τακτική, αφετέρου γιατί για να δεχτούμε εμείς την καλύτερη μεταχείρηση και να έχουμε τον γιατρό από επάνω μας πιθανό αυτό να σημαίνει πως δυσχεραίνουμε ακόμα περισσότερο τις συνθήκες τοκετού μίας γυναίκας που πραγματικά δεν έχει να δώσει αυτό το κάτι παραπάνω.

 

βρηκα και καποια κοπελα με τη σωστη αντιληψη των πραγματων και ΣΥΜΦΩΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τι να σας πω? Εγώ γέννησα στο Γενικό Νοσοκομείο Χανίων. Με ξεγέννησε η ίδια γιατρός που μου ανακοίνωσε οτι είμαι έγκυος και με παρακολουθούσε από την αρχή. Δεν πήρε ούτε ένα ευρώ. Ο άντρας μου πήγε να της δώσει λεφτά και μόνο που δεν τον έβρισε. Στη μαία έδωσε 50 ευρώ αφού την κυνήγαγε σέ όλο τον όροφο. Δεν ήθελε να τα πάρει. Είχα μονόκλινο δωμάτιο με δικό του μπάνιο και οι μαίες έρχονταν κάθε τρεις ώρες για να θηλάσω όλες τις μέρες που ήμουν εκεί. Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ για τους υπερήχους κ.τ.λ. Τι να πω? Είναι να μη σου τύχει.

Iqvfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρηκα και καποια κοπελα με τη σωστη αντιληψη των πραγματων και ΣΥΜΦΩΝΩ.

 

 

 

Γεννησα σε δημοσιο με εφημερευοντα γιατρό. Ηταν καταπληκτικος!!! ευενικος και επεξηηματικος + οτι εκανε ολη την δουλεια της μαιας(σπρεξε , ανεπνεε κτλ)Δε θα ξεχασω ομως τις ωρες ςκςινες μια κοπελα αλλη που υπεφερε και ειχε τον μεγαλογιατρο να της φωναζει _σκασε-σταματα πια να φωναζεις!!!!!!σημ.ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη και εναν γρηγορο και ευκολο τοκετο .

Link to comment
Share on other sites

Γιατρός στο Έλενα μου ζήτησε 1400 για καισαρική (όλα μέσα, με επισκληρίδειο). Αν θέλω αλλαγή στο δωμάτιο θα πρέπει να συνεννοηθώ με το γραφείο. Μου έχει δώσει και το κινητό της.

 

Πληρώνω 8 Ευρώ στους υπερήχους που μου κάνουν άλλοι (ξεπέτα 2 λεπτών, βλέπουν μόνο μέγεθος και τους χτύπους της καρδιάς - φυσικά αυχενική και β' επιπέδου έκανα αλλού), και 4 Ευρώ για την επίσκεψη γιατρού ( που παίρνεις από το ταμείο).

 

Αν υπάρχει κάποια/ος καλός γιατρός που να μη ζήτησε τίποτα στο Έλενα, παρακαλώ να μου στείλετε πμ. αλλά γιατί να μην βγεί και δημόσια το όνομά του;;; Έχει κάποια το τηλ του κ. Κανακάκη για να τον ρωτήσω πότε μπορώ να τον δώ;

 

Επίσης άκουσα πρόσφατα άλλη εναλλακτική. Έχεις ιδιωτικό γιατρό που δίνεις π.χ. 50 Ευρώ στην επίσκεψη (όπως εγώ στην κόρη μου το 2008 ) για να τον παίρνεις τηλ. στην εγκυμοσύνη, και παράλληλα πας και σε αυτόν του δημοσίου, όπου θα γεννήσεις. Έτσι είσαι πάντα καλυμένη..

 

Η εμπειρία μου στο Λητώ ήταν πολύ καλή, είχα πληρώσει όμως γύρω στα 3000 για τρίκλινο με καισαρική και 2500 στη γιατρό μου και 400 σε ιδιωτική μαία. Βέβαια μετράνε και τα εξής: το γεγονός οτι η τομή είναι πολύ διακριτική, σηκώθηκα πολύ σύντομα και με άφησε να κάνω ντους και να φάω επίσης σύντομα, στις 40 μέρες ήταν όλα καθαρά, η μαία με βοήθησε στο να μου δείξει τα του θηλασμού και της φροντίδας της μικρής και την ώρα της γέννας ψυχολογικά. Έδωσα και μια προκαταβολή νομίζω 300 Ευρώ για βλαστοκύτταρα τα οποία από την τράπεζα μου είπαν οτι δεν ήταν αρκετά για φύλαξη και τελικά δεν τα φυλάξαμε. Τώρα θα τα δώσω σε δημόσια τράπεζα

 

Εγώ στο Λητώ πλήρωσα 2.150 στο μαιευτήριο και 2.500 γιατρό μαζί με μαία επιλογής μου και έκανα και 2 μαθήματα ανώδυνου τοκετού μαζί της στον 8ο μήνα. Γέννησα φυσιολογικά και εννοείται η μαία έκανε την περισσότερη δουλειά στον τοκετό. Εσύ γιατί πλήρωσες μαία για καισαρική?

Link to comment
Share on other sites

kitty δεν απαγορευεται να εχουν ιατρειο ολοι των δημοσιων νοσοκομειων.καποιοι γυναικολογοι (νομιζω οι πανεπιστημιακοι) μπορουν να εχουν νομιμα.

και του ΙΚΑ επιτρεπεται να εχουν ιατρειο

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και μια κοπελα στο φορουμ....ειναι πολυ εκνευριστικο να δινουμε λεφτα οχι απο την καρδια μας η επειδη τοσο κοστιζει κατι...αλλα να δινουμε μαυρα για να χτισει την βιλα του ο καθε ενας.Και γιατι να μην δωσω το φακελακι στα παιδια της Αιτης?Τα εχει περισσοτερο αναγκη ενας γιατρος??

Υπαρχει καποιος απο εσας που να συναντησε ανθρωπο που να μην ζητησει φακελακι ?

 

ναι. εχω κανει δυο εγχειρησεις και οχι μονο δε μου ζητησαν φακελακι αλλα αι οταν προσφερθηκα μονη μου να δωσω δεν το δεχτηκαν. ο ενας βεβαια γνωριζε την οικονομκη κατασταση της οικογενειας μου και ειχε εγχειρησει και τον αδερφο μου στο παρελθον, επισης ουτε τοτε πηρε χρηματα.

ο αλλος ηταν τοτε διευθυντης ή υποδιευθυντης ωρλ στο σισμανογλειο, δε θυμαμαι τ ονομα του, παλι μολις πηγα να του δωσω χρηματα δν τα δεχτηκε, και μου ειπε οτι αυτη ειναι η δουλεια του.

στον γιατρο που γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο δωσαμε καποια χρηματα κυριως επειδη μας δεχοταν οτι ωρα μας βολευε εμας, εκτος των πρωινων ραντεβου μεσω του νοσοκομειου, και οτι χρειαζομουν τον επαιρνα τηλ κι αν δεν μπορουσε ν απαντησει με επαιρνε πιο μετα. μαζι με αυτα που του δωσαμε για τ γεννα, τα οποια ΔΕΝ ζτησε, ο αντρας μου του τα εδωσε, ηταν κατω απο 500 ευρω. το κακο ειναι οτι ενω νοσηλευομουν απο την προηγουμενη, οταν μου εσπασαν τα νερα εκανα διαστολη και γεννησα σε μιση ωρα κι ο γιατρος ισα που προλαβε να παρει τα βλαστοκυτταρα απο τον ομφαλιο λωρο, και με ξεγεννησε ειδικευομενος. σ αυτον δε δωσαμε τιποτα γιατι δεν τον βρηκαμε μετα.

Link to comment
Share on other sites

εδω ομως ειναι το θεμα οτι θελουμε το μονοκλινο , το ιατρο μας ,τις ανεσεις μας, τις μαιεις με τελειως παρανομο τροπο. οι αλλες γυναικες με οντως οικονομικα προβληματα που θα πανε να γεννησουν που θα τους βαλουν- σε τετρακλινο, χωρις τον ιατρο της κ.λ και αυτο ειναι δικαιο?

οι ιδιες οι γυναικες δημιουργησαν ολο αυτο το κλημα-να βολευτουν οι ιδιες και για την αλλη δε με νοιαζει.

τωρα, για τα διδυμακια που λετε- μπαινουν με προγραμματισμενη καισαρικη που κανονιζετε με τον ιατρο σας, και οπου μπειτε- μονοκλινο, δικλινο...αυτο μαλλον θα ηταν σωστο, και αμα θελεις του κανεις ενα δωρο. αυτα εχει το δημοσιο- την ασφαλεια δεν την αναζηταμε? οχι αυτο το μπαχαλο- θα σε κρατησω το μονοκλινο και αν συμβει κατι παρε με στο κινητο... που ζουμε? και ποιος ευθυνεται για ολα αυτα που περναμε τωρα?

 

Γιατί τα δίδυμα με προγραμματισμένη καισαρική;;; Δεν το καταλαβαίνω!

 

 

Δε μιλήσαμε καν για παραπανήσιες ανέσεις. Στο κάτω κάτω κι όσες πάνε στα ιδιωτικά, δεν τους περισσεύουν. Οι περισσότερες διαλέγουν 6κλινο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

 

Ασφάλεια υπάρχει και στα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια.

 

Και στο κάτω κάτω από το να μου στοιχίσει το ίδιο σε δημόσιο και σε ιδιωτικό (μεγάλο), τότε... προτιμώ ιδιωτικό... να μου κάνουν και τούμπες (ακόμα και στο 6κλινο). .... και να έχω και ΝΟΜΙΜΗ απόδειξη!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο με τα δωματια δεν το καταλαβα .

γεννησα πριν 2 χρονια και στο Αττικο και τα εσκασα χοντρα στον γιατρο και ημουνα σε τετρακλινο .....γεννησα πριν ενα μηνα στο Ελενα δεν τα εσκασα στον γιατρο και ημουνα σε μονοκλινο ....οτι δηλωσεις στην εισαγωγη θα σε βαλουν (αν εχουν) δεν εχει σχεση ο γιατρος .πχ στο πρωτο δεν γνωριζα οτι μπορω να επιλεξω δωματιο (ε πρωτη γεννα εδω πιαστικα κοτσος στο φακελακι και στις επισκεψεις στο ιατριο του) στο δευτερο που γνωριζα το δηλωσαμε στην εισαγωγη και το πηρα .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εγώ είμαι απ τις "τυχερές" της υπόθεσης.πριν 4 χρόνια γέννησα το πρώτο μου παιδάκι σε δημόσιο νοσοκομείο της επαρχίας.ιδιωτικό δεν ήθελα γιατί τα θεωρούσα πεταμένα λεφτά.ήμουν 5 μηνών όταν βρήκα το γιατρό που ήθελα να με ξεγεννήσει.μέχρι το τέλος δε ζήτησε ούτε 1 ευρώ.όταν τέλειωσε ο τοκετός (και ήταν από πάνω μου αυτός και 2 μαίες) ο άντρας μου έβγαλε να του δώσει 300 ευρώ(μοίραζε λεφτά απ τη χαρά του)και δεν ήθελε να τα πάρει με τίποτα με τα πολλά πήρε 50 ευρώ απ το "πακετάκι" και του είπε να πιω ένα κρασί στην υγειά σας!!!!στο δεύτερο γιο μου είχα αλλάξει περιοχή με τη οικογένειά μου και γέννησα με άλλο γιατρό πάλι σε δημόσιο.πάλι δεν πήρε φράγκο στις επισκέψεις(εκτός από μια που πήγα απόγευμα γιατί δεν είχα βρει πρωινό ραντεβού πλήρωσα 40 ευρώ στα Τ.Ε.Π. όμως όχι στο γιατρό.και με απόδειξη.)Όταν γέννησα ήταν όλοι από πάνω μου και όταν τελείωσε ο τοκετός ο άντρας μου του έδωσε 300 τα πήρε βέβαια αλλά δεν είχε θίξει θέμα για φακελάκι.και έδωσε και σε 2 απ τις νοσοκόμες από 20 ευρώ.(η μία μου κράταγε το χέρι.)αυτή δεν τα πήρε η άλλη τα πήρε.

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites

darklady είχα κάνει τη συμφωνία με μαία της γιατρού μου που περιελάμβανε την παρουσία της γέννας, μαθήματα ανώδυνου και οτιδήποτε χρειαζόμουν σε σχέση με το θηλασμό κτλ. μετά τη γέννα. Δεν ήξερα οτι θα έκανα καισαρική :). Αλλά με βοήθησε την ώρα εκείνη γιατί μου είπε μια κουβέντα που μου έφτιαξε την ψυχολογία και ήρθε και την 3η-4η μέρα για να μου πεί κάποια πράγματα για το μωρό, για τη φροντίδα, το θηλασμό κτλ. Δεν τα κλαίω αυτά τα λεφτά. Είναι πολλά αλλά είναι κάτι στο οποίο συμφωνείς αν θέλεις αυτή την υπηρεσία. Δεν σε υποχρεώνει κανείς. Στο ΛΗΤΩ τώρα ξέρω οτι έχουν μειώσει τις τιμές, αλλά το 2008 τόσα μου βγήκαν. Γράφεις οτι γέννησες φυσιολογικά. Στην καισαρική υπάρχουν και άλλες χρεώσεις του νοσοκομείου, φάρμακα, κτλ.

 

πεπα δεν θα με πιάσουν οι πόνοι γιατί θα παω με προγραμματισμένη καισαρική λόγω της πρώτης (μην μπούμε τώρα στη συζήτηση οτι δεν είναι υποχρεωτικό..) και επειδή έχω ξανακάνει εγχείριση στη μήτρα. Τί προτείνεις δηλαδή; να πάω μια μέρα γειά σας ήρθα να κάνω καισαρική; Φυσικά προτιμώ να ξέρω δυο πράγματα για τον άνθρωπο που θα μου βάλει νυστέρι, μην είμαστε και αφελείς!! Πολλά έχουν ακούσει τα αφτάκια μας.. Εδώ νεογέννητο αφήσαν να πεθάνει από αφυδάτωση αν το θυμάστε! Δεν κατάλαβα την τελευταία σου πρόταση..

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και βεβαιως να πας με προγραμματισμενη καισαρικη-ειπε κανεις το αντιθετο? αλλα οχι επειδη εχεις τα 1400 ε και επιλεγεις ολο το πακετο οπως το γραφεις πιο πανω και θελεις να γλιτωσεις τα παραπανισια εξοδα με τελειως λαθος τροπο. για σκεψου-αμα δεν ειχες και αυτα τα 1400 τι θα εκανες? η αλλη δηλαδη πρεπει να ειναι πεταμενη στο ραντζο?

δεν υπαρχει κοπελα μου δικαιολογια σε αυτα που πας να κανεις και πιστευω οτι καταλαβαινομαστε.

απο κει και περα αμα σε παρακολουθει καποιος ιατρος στο δημοσιο νοσοκομειο και εχει προγραμματισει την καισαρικη σου- το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτος θα σου την κανει, γιατι ο αλλος δεν ξερει το ιστορικο σου και δεν σε παρακολουθησε, οποτε τον ρωτας-ιατρε, ποτε γενναω? θα την κανετε εσεις?

και αμα δεν εχεις καλες εντυπωσεις απο το νοσοκομειο γιατι πας τοτε?

γιατι αμα ακουμε ασχημα πραγματα για το νοσοκομειο , ιατρο, κλπ πια ειναι η επομενη κινηση μας?

σε σενα ειναι αλλοι λογοι που το κανεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πεπα συνεχίζω να μην καταλαβαίνω :?. Μάλλον πρέπει να γίνεις πιο σαφής για το ποιούς λόγους έχω να επιμένω να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο. Κι εγώ τα κερατιάτικα πάω να αποφύγω, γιατί οι καιροί άλλαξαν και για μας. Ποιός είναι ο τελείως λάθος τρόπος; Πώς δηλαδή η συμπεριφορά μου θα φέρει "την άλλη" σε ράντζο; Ούτως ή άλλως, το δωμάτιο το μονοκλινο το πληρώνεις νόμιμα. Τα παράνομα είναι του γιατρού που εκμεταλλεύεται αυτή την κατάσταση, χρησιμοποιεί τη δημόσια υγεία, συντελεί στο να φτάσει η χώρα μας στο σημείο που έχει φτάσει.

 

Ψάχνω είπαμε να βρώ κάποιον στο Έλενα που τουλάχιστον δεν θα μου τα ζητήσει προκαταβολικά. Αλλά δεν έλαβα κανένα πμ. Αυτό κάτι λέει....

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο

 

ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ μαιευτήρια

 

Σας ζητήθηκε φακελάκι?

Πόσα χρήματα?

Πότε ?

Αν αρνηθήκατε τι επιπτώσεις υπήρξαν?

 

 

περιγράψτε την εμπειρία σας.

ψηφίστε έτσι ώστε να συμπληρωθεί μεγάλο δείγμα ψήφων, και διαδώστε το έτσι ώστε να δημιουργηθεί μια πραγματική εικόνα της κατάστασης που επικρατεί.

 

 

εμας αττικο ηταν ο γιατρος μας δεν ζητησε αλλα εμεις του δωσαμε γιατι ειχα πολυ δυσκολη γεννα μιασ και εκανα επιπλοκη τελευταια στιγμη και με στηριζε συνεχως ακομα και οταν με ξεγεννουσε

Link to comment
Share on other sites

πεπα συνεχίζω να μην καταλαβαίνω :?. Μάλλον πρέπει να γίνεις πιο σαφής για το ποιούς λόγους έχω να επιμένω να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο. Κι εγώ τα κερατιάτικα πάω να αποφύγω, γιατί οι καιροί άλλαξαν και για μας. Ποιός είναι ο τελείως λάθος τρόπος; Πώς δηλαδή η συμπεριφορά μου θα φέρει "την άλλη" σε ράντζο; Ούτως ή άλλως, το δωμάτιο το μονοκλινο το πληρώνεις νόμιμα. Τα παράνομα είναι του γιατρού που εκμεταλλεύεται αυτή την κατάσταση, χρησιμοποιεί τη δημόσια υγεία, συντελεί στο να φτάσει η χώρα μας στο σημείο που έχει φτάσει.

 

Ψάχνω είπαμε να βρώ κάποιον στο Έλενα που τουλάχιστον δεν θα μου τα ζητήσει προκαταβολικά. Αλλά δεν έλαβα κανένα πμ. Αυτό κάτι λέει....

 

Παρανομία είναι εξίσου το να παίρνεις "μαύρα" με το να δίνεις "μαύρα".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

και του ΙΚΑ επιτρεπεται να εχουν ιατρειο

 

Ακόμα κι έτσι να είναι, εξακολουθεί να είναι παράνομο να χρηματίζονται για την εργασία τους στο δημόσιο νοσοκομείο...

 

Που σημαίνει πως ένας γιατρός του δημοσίου, ακόμα κι αν νομίμως του επιτρέπεται να έχει ιατρείο, αν θέλει να πληρωθεί για μία γέννα θα πρέπει αυτή να γίνει σε ιδιωτικό μαιευτήριο.

 

Το ίδιο ισχύει και για τους γιατρούς του ΙΚΑ. Είναι παράνομο να πηγαίνεις στο ΙΚΑ και να σου ζητούν πληρωμή για τις υπηρεσίες τους...

 

Παρανομία είναι εξίσου το να παίρνεις "μαύρα" με το να δίνεις "μαύρα".

 

Προσοχή ίσως πρέπει να δοθεί και σε μία άλλη οπτική του θέματος.

 

Κατά πόσο είναι "νόμιμο" ή όχι να παρακινούνται ή να επιδεικνύονται μέσα στης συζητήσεις ενός forum παράνομες ενέργειες;

 

Για παράδειγμα, γνωρίζοντας ότι είναι παράνομο να χρηματίζονται οι γιατροί του δημοσίου, σε πολλές περιπτώσεις έχω πετύχει συζητήσεις για το πώς δόθηκαν "μαύρα" κάποια λεφτά ή ακόμη και να συστήνονται γιατροί του δημοσίου επί πληρωμή.

 

Μη ξεχνάμε πως δεν συζητάμε σε ένα στενό παρεϊστικο κύκλο, αλλά σε ένα forum με πολλούς αναγνώστες...

 

Εδώ ίσως θα χρειαζόταν και μια πιο έγκυρη νομική άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή ίσως πρέπει να δοθεί και σε μία άλλη οπτική του θέματος.

 

Κατά πόσο είναι "νόμιμο" ή όχι να παρακινούνται ή να επιδεικνύονται μέσα στης συζητήσεις ενός forum παράνομες ενέργειες;

 

Για παράδειγμα, γνωρίζοντας ότι είναι παράνομο να χρηματίζονται οι γιατροί του δημοσίου, σε πολλές περιπτώσεις έχω πετύχει συζητήσεις για το πώς δόθηκαν "μαύρα" κάποια λεφτά ή ακόμη και να συστήνονται γιατροί του δημοσίου επί πληρωμή.

 

Μη ξεχνάμε πως δεν συζητάμε σε ένα στενό παρεϊστικο κύκλο, αλλά σε ένα forum με πολλούς αναγνώστες...

 

Εδώ ίσως θα χρειαζόταν και μια πιο έγκυρη νομική άποψη...

 

Συμφωνώ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου ζήτησαν, αλλά και να μου ζητούσαν θα σας έλεγα τώρα τι θα πέρνανε :oops::oops:. οπότε μου έμεινα και τα 1000 ? από το ΙΚΑ, για να τα ξοδέψω για το μπέμπακο μου και όχι να τα χαρίσω στο κάθε λιγούρη μεγαλογιατρό που δεν ξέρει τι έχει:evil:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...