Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

Πού είναι αυτές οι πορτοκαλιές που με 500-1000 ευρώ γεννάς σε γιατρό που σε έχει παρακολουθήσει σε όλη την εγκυμοσύνη σου και όταν έρθει η ώρα τρέχει να σε ξεγεννήσει ο ίδιος; Με τόσα χρήματα αυτό δε μπορεί να συμβεί παρά μόνο σε γιατρό δημοσίου με "φακελάκι". Δεν επικροτώ αυτή την κατάσταση, απλά λέω ότι με τόσα χρήματα αυτό δε γίνεται με κάποιον άλλον τρόπο.

 

με αυτό τον τρόπο όμως φτάσαμε να ζητάνε οι του δημοσίου 1500-2000 φακελάκι, το οποίο ως γνωστόν πάει όλο στην τσέπη τους και μαύρο, έτσι; αφού ούτε έξοδα έχουν για να συντηρούν ιατρείο, ούτε για άλλους λόγους, ό,τι τους δίνουμε πάει για τη βιλίτσα ;) μετά γιατί φωνάζουμε μόνο για τους πολιτικούς που φάγανε τα λεφτά και παρανομήσανε, αλλά εκεί που μας συμφέρει συντηρούμε την παρανομία;

 

Προς Θεού δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά, αλλά το κακό είναι γενικό τελικά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με αυτό τον τρόπο όμως φτάσαμε να ζητάνε οι του δημοσίου 1500-2000 φακελάκι, το οποίο ως γνωστόν πάει όλο στην τσέπη τους και μαύρο, έτσι; αφού ούτε έξοδα έχουν για να συντηρούν ιατρείο, ούτε για άλλους λόγους, ό,τι τους δίνουμε πάει για τη βιλίτσα ;) μετά γιατί φωνάζουμε μόνο για τους πολιτικούς που φάγανε τα λεφτά και παρανομήσανε, αλλά εκεί που μας συμφέρει συντηρούμε την παρανομία;

 

Προς Θεού δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά, αλλά το κακό είναι γενικό τελικά.

 

Συμφωνώ μαζί σου, απλά προσωπικά δε φωνάζω μόνο για τους πολιτικούς. Με κίνδυνο να με κράξουνε σε τεράααααααααστιο βαθμό ισχυρίζομαι ότι όλοι μαζί τα φάγαμε με εξαίρεση ένα ελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού. Γιατί αυτή η κατάσταση με τα φακελάκι για μένα είναι καθαρή περίπτωση "τα φάγαμε" χωρίς ελαφρυντικά για κανέναν.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, απλά προσωπικά δε φωνάζω μόνο για τους πολιτικούς. Με κίνδυνο να με κράξουνε σε τεράααααααααστιο βαθμό ισχυρίζομαι ότι όλοι μαζί τα φάγαμε με εξαίρεση ένα ελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού. Γιατί αυτή η κατάσταση με τα φακελάκι για μένα είναι καθαρή περίπτωση "τα φάγαμε" χωρίς ελαφρυντικά για κανέναν.

 

συμφωνούμε απόλυτα ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να δώσουμε φακελάκι σε γιατρό Δημοσίου; Πληρώνεται, δε πληρώνεται από το Κράτος;

Εγώ, εσύ (όχι προσωπικά ''εσύ'', γενικά το λέω), είμαστε βλάκες που δε τα τσεπώνουμε απο δεξιά και αριστερά και παίρνουμε το μισθό μας; Γιατί να μη το καταγγείλουμε, τί φοβόμαστε;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να δώσουμε φακελάκι σε γιατρό Δημοσίου; Πληρώνεται, δε πληρώνεται από το Κράτος;

Εγώ, εσύ (όχι προσωπικά ''εσύ'', γενικά το λέω), είμαστε βλάκες που δε τα τσεπώνουμε απο δεξιά και αριστερά και παίρνουμε το μισθό μας; Γιατί να μη το καταγγείλουμε, τί φοβόμαστε;

 

Δηλαδή τι προτείνεις να κάνουμε; Να πηγαίνουμε στο ιατρείο του να μας παρακολουθεί σε ολόκληρη την εγκυμοσύνη, να συμφωνήσουμε ότι αυτός θα μας ξεγεννήσει και όταν τελειώσει ο τοκετός να τον καταγγείλουμε; Ανέντιμο το βρίσκω και αυτό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γενικα συμφωνω με την κατερινα.

 

δεν μου "παει" να εχω εναν γιατρο δημοσιου,να εχω το κινητο του και να τον καλω ανα πασα στιγμη,να τον παρω τηλεφωνο οταν ερθει η ωρα τοκετου να ερθει να με ξεγεννησει,να με παρακολουθει (εμενα τουλαχιστον δωρεαν στα εξωτερικα ιατρεια με παραβολο των 3 ευρω που μου επεστρεφε το ικα με την αποδειξη) σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και να μην δωσω τιποτα.να εχω δηλαδη ουσιαστικα εναν ιδιωτη γιατρο αλλα δωρεαν.ε, δεν γινεται.....:rolleyes:

 

η ενσταση μου ειναι στην ταριφα.αλλο να σου πει οσα θελεις και μπορεις και αλλο να εχει και ταριφα π.χ 1,500 ευρω την στιγμη μαλιστα που ειναι και μαυρα.ναι αυτο με βγαζει εκτος εαυτου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και εγω με την κατερινα!!!ελεος δηλαδη,δεν πληρωνεται???οκ να το παρει το "δωρακι" του οσα θελουμε και μπορουμε αλλα οχι και ταριφα!!δηλαδη οι γυναικες που δεν εχουν καθολου οικονομικη δυνατοτητα μονες τους θα γεννησουν?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και εγω με την κατερινα!!!ελεος δηλαδη,δεν πληρωνεται???οκ να το παρει το "δωρακι" του οσα θελουμε και μπορουμε αλλα οχι και ταριφα!!δηλαδη οι γυναικες που δεν εχουν καθολου οικονομικη δυνατοτητα μονες τους θα γεννησουν?

Αυτό ακριβώς!

 

Εάν ο άλλος μου ζητήσει τα χρήματα, ναι θα το καταγγείλω. Και πραγματικά δε με νοιάζει εάν έχω το σταθερό του, το κινητό, το κόσμο του όλο! Η αχαριστία μου τη δίνει.

Εάν με παρακολουθούσε γιατρός Δημοσίου, απο μόνη μου εγώ δε θα έδινα φακελάκι. Όχι για τα 1000-2000 ευρώ, αλλά για το μαμώτο.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανως γεννησες με ιδιωτη...

Εχεις δικιο αλλα ο γιατρος του δημοσιου πληρωνεται γαι να ειναι εκει ενα 8ωρο και στις εφημεριες...οχι για να ειναι προσωπικος γιατρος κανενος.Δενσυμφωνω κι εγω στο να μου βαζει ταριφα η να μου λεει τοσα θελω αλλιως δεν αναλαμβανω αλλα τωρα που ειμαι εγκυος εγκυμοσυνη,εξετασεις,προγγενητικος,νοσηλεια(σε μονοκλινο) και το φακελακι θα μου στοιχισουν το πολυ 1800 ευρω.Στον ιδωτη θα πληρωνα τουλαχιστον 5000 συνολο και δεν εχω...

Ο γιατρος που εχω μου ειπε ενα ποσο ,αλλα μου ειπε οτι το σημαντικο ειναι να γεννησω ενα γερο μωρο και ολα τα αλλα τα βρισκουμε!ξερω οτι θελει λεφτα,και ξερειοτι θα παρει οτι μπορεσω αλλα ειναι ασχημο να μην του δωσω τπτ ή να τον καταγγειλω...

Προσωπικα αν ηταν να γεννησω φυσιολογικα θα πηγαινα σε εφημερια να γεννησω...αλλα τωρα με την καισαρικη φοβαμαι λιγακι οποτε προτιμω να δωσω φακελακι(ξαναλεω ξερω οτι ειναι λαθος)και να νιωθω ασφαλης ειδικα την ωρα του χειρουργειου...Πες οτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης καπως βολευεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Αλλά μου ''τη δίνει'' το φακελάκι. Δε μπορώ να το συλλάβω ως νοοτροπία. Στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης, δεν υπάρχει φακελάκι. Εδώ το έχουμε κάνει καθεστώς! Ή μου τα δίνεις ή σε έχω γραμμένο.....

Από πότε η υγεία είναι εμπορεύσιμο αγαθό και οχι δικαίωμα;;;;; Φορτώνω άσχημα. Και άμα δε τα έχει κάποιος, πάει δηλαδή σα το πρόβατο στη σφαγή;;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καλύτερο είναι ότι φακελώνονται και οι ειδικευόμενοι! με ταρίφα τα 500-750, για να σε παρακολουθούν στην εγκυμοσύνη! Αυτό βέβαια συμβαίνει πιο συχνά με αλλοδαπές κοπέλες, που προφανώς οι καημένες δεν γνωρίζουν το σύστημα, και φαντάζονται ότι γιατροί είναι κι αυτοί, οπότε ας τους εμπιστευτώ... μετά βέβαια φωνάζουμε ότι πήγα στο τάδε νοσοκομείο και δεν μου έκαναν καλή εξέταση, μα πώς να σου την κάνουν, αφού δεν τους πληρώνεις δεν ασχολούνται κιόλας. και το θεωρούμε λογικό και δεδομένο να λέμε "εγώ είχα το γιατρό μου στο τάδε δημόσιο και με παρακολουθούσε". είναι κρίμα να διαιωνίζουμε μια τέτοια κατάσταση πάντως, δεν είναι δωράκι για τον καλό γιατρό μας, δωράκι είναι και μια κορνίζα, αυτό που γίνεται είναι ότι ο εξαίρετος κατά τα άλλα γιατρός χρησιμοποιεί τις υποδομές του δημοσίου και βλέπει πελάτισες ιδιωτικά, εν ολίγοις κλέβει...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Αλλά μου ''τη δίνει'' το φακελάκι. Δε μπορώ να το συλλάβω ως νοοτροπία. Στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης, δεν υπάρχει φακελάκι.

 

Στις υπόλοιπες χώρες στο εξωτερικό δεν υπάρχει φακελάκι αλλά δεν υπάρχει και γιατρός.Σε όλη την εγκυμοσύνη μπορείς να ενοχλείς μια μαία που σου ορίζουν και γιατρό δεν βλέπεις παρά μόνο στην γέννα. Επίσης σε βλέπουν όλες και όλες 4 φορές το πολύ χωρίς υπέρηχο κάθε μήνα κτλ μόνο για τις βασικές εξετάσεις αυχενική, β επιπέδου σίγουρα και δεν ξέρω αν κάνουν κάτι άλλο.Αυτά δεν τα φαντάστηκα τα λένε κοπέλες που είναι στο εξωτερικό και έγκυες.

Επίσης να πω ότι οι πανεπιστημιακοί μπορούν νόμιμα να έχουν και ιατρείο εκτός νοσοκομείου και να κόβουν και αποδείξεις νόμιμα.Και να συμφωνήσω ότι τα χρήματα στο τέλος τα δίνεις για να έχεις τον γιατρό όποτε θέλεις για ότι θέλεις σε όλη την διάρκεια.Από το να σου γράφει εξετάσεις και αναρρωτικές μέχρι να έρθει ότι ώρα σε πιάσουν οι πόνοι και να σε ξεγεννήσει και για όσες ώρες χρειαστεί. Άλλωστε για αυτό και στα δημόσια γεννάνε οι περισσότερες φυσιολογικά και όχι με καισαρικές.Αν κάνεις καισαρική σημαίνει ότι όντως το χρειαζόσουν.

Αν δεν θέλει κάποια να πληρώσει πάει και γεννάει στην εφημερία με όποιον πετύχει που είναι εκεί για να κάνει την δουλειά του.Αλήθεια πόσες από εμάς θα μπορούσαμε να πάμε χωρίς να έχουμε γιατρό να γεννήσουμε;Και πόσες από εμάς θα μπορούσαμε να έχουμε μόνο μαία για όλη την εγκυμοσύνη και να κάνουμε μόνο 2 υπερήχους για να μην πληρώσουμε αμοιβή στον γιατρό;

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο ηταν στην αιθουσα οδηνων διπλα μου μια κοπελα αλλοδαπη οπου καθ ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης της την παρακολουθουσε μια γυναικολογος του νοσοκομειου.ε λοιπον οταν ηρθε η ωρα της να γεννησει η συγκεκριμενη γιατρος δεν απαντουσε με τιποτα στα τηλεφωνα και δεν εμφανιστηκε στη γεννα:shock:.πιθανον θα καταλαβε πως δε θα παρει δραχμη και ετσι αδιαφορησε

Link to comment
Share on other sites

Στις υπόλοιπες χώρες στο εξωτερικό δεν υπάρχει φακελάκι αλλά δεν υπάρχει και γιατρός.Σε όλη την εγκυμοσύνη μπορείς να ενοχλείς μια μαία που σου ορίζουν και γιατρό δεν βλέπεις παρά μόνο στην γέννα. Επίσης σε βλέπουν όλες και όλες 4 φορές το πολύ χωρίς υπέρηχο κάθε μήνα κτλ μόνο για τις βασικές εξετάσεις αυχενική, β επιπέδου σίγουρα και δεν ξέρω αν κάνουν κάτι άλλο.Αυτά δεν τα φαντάστηκα τα λένε κοπέλες που είναι στο εξωτερικό και έγκυες.

Επίσης να πω ότι οι πανεπιστημιακοί μπορούν νόμιμα να έχουν και ιατρείο εκτός νοσοκομείου και να κόβουν και αποδείξεις νόμιμα.Και να συμφωνήσω ότι τα χρήματα στο τέλος τα δίνεις για να έχεις τον γιατρό όποτε θέλεις για ότι θέλεις σε όλη την διάρκεια.Από το να σου γράφει εξετάσεις και αναρρωτικές μέχρι να έρθει ότι ώρα σε πιάσουν οι πόνοι και να σε ξεγεννήσει και για όσες ώρες χρειαστεί. Άλλωστε για αυτό και στα δημόσια γεννάνε οι περισσότερες φυσιολογικά και όχι με καισαρικές.Αν κάνεις καισαρική σημαίνει ότι όντως το χρειαζόσουν.

Αν δεν θέλει κάποια να πληρώσει πάει και γεννάει στην εφημερία με όποιον πετύχει που είναι εκεί για να κάνει την δουλειά του.Αλήθεια πόσες από εμάς θα μπορούσαμε να πάμε χωρίς να έχουμε γιατρό να γεννήσουμε;Και πόσες από εμάς θα μπορούσαμε να έχουμε μόνο μαία για όλη την εγκυμοσύνη και να κάνουμε μόνο 2 υπερήχους για να μην πληρώσουμε αμοιβή στον γιατρό;

 

όντως στο εξωτερικό έτσι είναι. Το ίδιο υγιή παιδιά γεννιούνται κι εκεί, όπως κι εδώ, απλά εμείς τα πληρώνουμε χρυσά ;)

 

Οι μαίες πάντως που μας έκαναν μαθήματα ανώδυνου μας είχαν πει ότι πρώτο στις καισαρικές είναι το Έλενα, δεν έχω στατιστικά για το αν ισχύει, απλά το αναφέρω.

 

Το θέμα δεν είναι τα λεφτά. Το θέμα είναι η κοροϊδία. Στους δασκάλους δλδ γιατί δεν δίνουμε φακελάκι να προσέχουν το παιδί μας καλύτερα στο σχολείο;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα δεν είναι τα λεφτά. Το θέμα είναι η κοροϊδία. Στους δασκάλους δλδ γιατί δεν δίνουμε φακελάκι να προσέχουν το παιδί μας καλύτερα στο σχολείο;

Αν ομως πεις στον δασκαλο να ερθει να κανει ιδιαιτερα στο παιδι σου δεν θα τον πληρωσεις???

Ετσι κι οι γιατροι στην εφημερια τους δεν ζητανε φακελακι...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ομως πεις στον δασκαλο να ερθει να κανει ιδιαιτερα στο παιδι σου δεν θα τον πληρωσεις???

Ετσι κι οι γιατροι στην εφημερια τους δεν ζητανε φακελακι...;)

 

ναι αλλά στα ιδιαίτερα θα έρθει σπίτι μου, δεν θα χρησιμοποιήσει τη σχολική τάξη για να μαζέψει τα παιδιά που θέλει να τους κάνει ιδιαίτερα. Εκεί είναι η διαφορά. Το να πληρώνω κάποιον για να μου παρέχει υπηρεσίες είναι ο ιδιωτικός τομέας. Το να χρησιμοποιεί κάποιος το δημόσιο τομέα για να έχει απολαβές ιδιωτικού είναι κλέψιμο και για αυτόν που δίνει το φακελάκι (καταλαβαίνω βέβαια ότι πολλοί αναγκάζονται από φόβο) και για τους υπόλοιπους που ο γιατρός δεν ασχολείται μαζί τους/ τους ξεπετάει/ τους παίρνει τα ραντεβού για να τα δώσει σε πελάτισσές του, και για τον ίδιο το γιατρό που κάνει γερό κομπόδεμα και δεν αποδίδει και φόρο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι οι πανεπιστημιακοί μπορούν νόμιμα να έχουν και ιατρείο εκτός νοσοκομείου και να κόβουν και αποδείξεις νόμιμα.Και να συμφωνήσω ότι τα χρήματα στο τέλος τα δίνεις για να έχεις τον γιατρό όποτε θέλεις για ότι θέλεις σε όλη την διάρκεια.Από το να σου γράφει εξετάσεις και αναρρωτικές μέχρι να έρθει ότι ώρα σε πιάσουν οι πόνοι και να σε ξεγεννήσει και για όσες ώρες χρειαστεί. Άλλωστε για αυτό και στα δημόσια γεννάνε οι περισσότερες φυσιολογικά και όχι με καισαρικές.Αν κάνεις καισαρική σημαίνει ότι όντως το χρειαζόσουν.

 

Πρώτον, πέραν του ότι πλέον ούτε οι πανεπιστημιακοί έχουν νόμιμα ιατρεία (οι ιατρικοί σύλογοι κάνουν τα στραβά μάτια και το επιτρέπουν), αυτό δε σημαίνει οτι μπορούν να κάνουν χρήση του δημόσιου νοσοκομείο για να πληρώνονται ιδιωτικά από τις πελάτισές τους! Αν θέλουν οι πανεπιστημιακοί να ιδιωτεύουν αυτό οφείλει να γίνεται σε ιδιωτική κλινική και όχι με τα έξοδα του δημόσιου νοσοκομείου (φάρμακα, μαίες, αναλώσιμα κτλ).

 

Δεύτερον, και στα δημόσια νοσοκομεία οι καισαρικές συμβαίνουν σε υψηλά ποσοστά ιδίως στις περιπτώσεις που πηγαίνουν πελατειακά! Αυτό που κρατάει τοις καισαρικές στα δημόσια νοσοκομεία σε πιο χαμηλό ποσοστό είναι οι περιπτώσεις εκείνες που δεν θα πληρώσουν...

 

Αν ομως πεις στον δασκαλο να ερθει να κανει ιδιαιτερα στο παιδι σου δεν θα τον πληρωσεις???

Ετσι κι οι γιατροι στην εφημερια τους δεν ζητανε φακελακι...;)

 

Όταν ήμουν μαθήτρια στις δέσμες κάποιοι καθηγητές μου, που έκαναν και ιδιαίτερα έφταναν σε σημείο να μη μας κάνουν μάθημα στη σχολική τάξη γιατί έλεγαν "αυτά θα τα μάθετε στο φροντηστήριο". Κάτι τέτοιο φτάσαμε να ισχύει και στα δημόσια νοσοκομεία! Έχουν θολώσει τόσο οι γιατροί που αν δεν τα "στάξεις" δεν σε εξυπηρετούν!

 

Έχω όμως μια απορία: Αν παρακολουθεί την εγκυμοσύνη μου κάποιος γιατρός του δημοσίου (και πληρώνεται ιδιωτικά για τις επισκέψεις μου ή τις κάνω μέσα στο νοσοκομείο) και όταν έρθει η ώρα να γεννήσω τυχαίνει να εφημερεύει (οπότε δεν τον "έφερα" από το σπίτι του... θα πληρωθεί ή όχι το "φακελάκι" του;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο γιατρός μου ουδέποτε μου ζήτησε χρήματα, ούτε στον τοκετό ούτε και στις επισκέψεις που γίνονταν και (εξακολουθούν το ίδιο στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου) σε απογευματινά.

Και πάντα 24 ώρες το 24ωρο στη διάθεσή μου.

Υπάρχουν ευτυχώς και αυτές οι λαμπρές εξαιρέσεις.

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ουδέποτε μου ζήτησε χρήματα, ούτε στον τοκετό ούτε και στις επισκέψεις που γίνονταν και (εξακολουθούν το ίδιο στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου) σε απογευματινά.

Και πάντα 24 ώρες το 24ωρο στη διάθεσή μου.

Υπάρχουν ευτυχώς και αυτές οι λαμπρές εξαιρέσεις.

 

Καλό είναι όταν βρίσκουμε τέτοια διαμαντάκια να δίνουμε και ονόματα. Άποψή μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, δεν έχω κανένα πρόβλημα να δώσω το όνομά του, είναι ο κ. Καμπανιέρης στο νοσοκομείο των Χανίων.

 

Μπράβο στον κ. Καμπανιέρη λοιπόν. Απλά πιστεύω ότι στην επαρχία τέτοιοι άνθρωποθ βρίσκονται πιο εύκολα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

αλλο τετοιο "διαμαντακι"ειναι ο Κανακακης,στο Ελενα.Γεννησε η κολλητη μου σ ε αυτον μεκαισαρικη και δεν ειχε ζητησει λεφτα!Το ιδιο εχουν πει κι αλλες κοπλες απο εδω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι καθηγητρια σε φροντιστηριο... Ειμαι 29 ετων, εφαγα 5 χρονια να σπουδασω Γαλλικη φιλολογια, αρχισα να δουλευω με τα Γαλλικα, δουλεια 0!!Αποφασισα να το γυρισω στα Αγγλικα.. Εσκασα 3000 για μαθηματα και εξεταστρα και εφαγα 1 ακομα χρονο απο τη ζωη μου στο διαβασμα.... Συνολο λοιπον 6 χρονια σπουδων. Ο μισθος μου... απο 200 εως 400 ευρω το μηνα... Ιδιαιτερα δεν εχω... Στο φροντιστηριο οι γονεις μου μιλανε λες και ειμαι κολληταρι τους (οχι ολοι ευτυχως!!!)... Μια μαμα με αποκαλει ''ρε κοπελια''. Και ειμαι η δασκαλα του παιδιου της.... Τη λατρευω τη δουλεια μου, αλλα οταν παω στο γιατρο και σκαω 50 ευρω για 10 λεπτα υπερηχου, οταν εγω παιρνω 8 ευρω για 1 ωρα διδασκαλιας, ε ναι τρελαινομαι. Γιατι και εγω σπουδασα και εγω ειχα αγωνιες και εγω το ΕΠΕΛΕΞΑ οπως και οι γιατροι.... Σε μενα ομως, που στηριζετε την εκπαιδευση των παιδιων σας, δε θα μου δωρισετε 2000 ευρω σαν φακελακι,εεε;;;; Εγω πρεπει να ανεχομαι να μου μιλουν ασχημα για 200 ευρω.... γιατι ειναι η δουλεια μου.... Εγω ανεχομαι τα πιτσιρικια που φερνουν με πυρετο στην ταξη (οντας εγκυος εγω), επειδη ''ειναι η δουλεια μου''. Και αν εγω δε κανω καλα τη δουλεια μου, θα με στειλουν σπιτι μου. Τον γιατρο θα τον καλυψουν και δε θα παθει ουτε γρατζουνια........

 

Ετσι σκεφτεστε για τους καθηγητες των παιδιων σας, γιατι οχι και για τους γιατρους λοιπον;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

etoile (αστέρι), επικροτώ 100% αυτά που γράφεις. Είμαι εναντίον του φακέλου σε οποιοδήποτε επάγγελμα. Γνώμη μου είναι ότι, ή δε θα δίνουμε σε κανέναν επαγγελματία φακελάκι ή θα δίνουμε σε όλους. Όπως ακριβώς λες κι εσύ, είναι άδικος αυτός ο διαχωρισμός επαγγελμάτων. Είμαι υπέρ του να χρυσοπληρώνονται οι γιατροί από την πολιτεία, γιατί τρώνε τις σάρκες τους στα θρανία για πολλά χρόνια και όσο εργάζονται πρέπει να συμπληρώνουν τις γνώσεις τους με σεμινάρια, που θα πει ξανά θρανία εφ' όρου ζωής. Χώρια ότι κι αυτοί βρίσκονται μέσα στα μικρόβια και στην ψυχική φθορά που προκαλούν θεάματα ακρωτηριασμένων και πεθαμένων ανθρώπων.

 

Παρόλ' αυτά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι που σπουδάζουν αρκετά χρόνια - καλή ώρα όπως στη δική σου περίπτωση - δεν πρέπει να αμοίβονται αδρά. Το αντίθετο μάλιστα, θα 'πρεπε να έχουν έναν αξιοζήλευτο μισθό και τον απαιτούμενο σεβασμό από τον καθένα μας.

 

Στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε αυτό ο καθένας ξεχωριστά αλλά και όλοι μαζί σαν πολιτεία. Μόνο έτσι θα μιλάμε για ευνομία.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα

κι εγω εδωσα φακελακι στην γιατρο μου για να ερθει μες τα αγρια μεσανυχτα και να μην με ξεγεννησει ο αγνωστος σε εμενα γιατρος της εφημεριας ( ο οποιος ηταν πολυ εξηπυρετικος δεν μπορω να πω και ηταν κ βοηθος της γιατρου μου την ωρα του τοκετου)

εν κατακλειδι,

κι εγω πληρωσα αλλα τα εδωσα για να την ξεβολεψω απτο σπιτι της οτι ωρα και να ειναι.....

δεν το ειδα σαν φακελακι.....γενικα δεν πιστευω στα φακελακια, αλλα αν θες καποιον να ειναι εκει χωρις να εχει υπηρεσια κατι πρεπει να του δωσεις....δεν θα το κανει απτην καλη του την καρδια

 

θα συμφωνησω κι εγω , οσο κι αν δεν μας αρεσει η εννοια ΄φακελακι' . γεννησα 7 απριλιου στο Αλεξανδρας . ημουν για προγραμματισμενη καισαρικη στις 11 απριλιου (λογω προβληματος στα ματια μου) , αλλα με επιασαν πονοι , πηρα την γιατρο στις 2 την νυχτα , φυσικα ηρθε και γεννησα 5 45. ημουν μονο εγω που γεννουσα , πριβε κατασταση. με παρακολουθουσε η συγκεκριμενη γιατρος κ ειχα 3 τηλ που μπορουσα να την βρω. οποτε την χρειαστηκα , απαντουσε αμεσως στο τηλ. πληρωσα στο νοσοκομειο 280,00 ευρω, σε τρικλινο δωματιο.

παντως με τιποτα δεν θα εδινα 2000-3000 μονο στον γιατρο του ιδιωτικου

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...