Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ!

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ,ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΖΗΤΑΕΙ "ΑΜΟΙΒΗ" 1300 ΕΥΡΩ.ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΟΛΑ?ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η ΜΑΙΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΖΗΤΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ!

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ,ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΖΗΤΑΕΙ "ΑΜΟΙΒΗ" 1300 ΕΥΡΩ.ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΟΛΑ?ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η ΜΑΙΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΖΗΤΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

 

 

Καλημέρα vasok εγώ πηγαίνω σε γιατρό που είναι και σε ιδιωτικά και στο Αλεξάνδρας. Λοιπόν για το Αλεξάνδρας μου ζήτησε 1500 ευρώ για το ιδιωτικό που τελικά επέλεξα εγώ μου ζήτησε γύρω στα 3500. Τόσα ζητούν συνήθως, από όσο γνωρίζω κι από άλλες γνωστές μου, εκεί περίπου έδωσαν σε δημόσιο. Βέβαια το καλύτερο είναι να κάνεις συμφωνία από την αρχή, να του πεις δηλαδή συμφωνώ ή όχι δεν στα δίνω τόσα. Αν το ξεκαθαρίσεις νομίζω, πως θα ξέρεις από εκεί και πέρα πως θα κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα στον Πύργο Ηλείας. Από δική μου και μόνο ευχαρίστηση έδωσα στο γυναικολόγο μου 400 ευρώ χωρίς να τα ζητήσει. Βέβαια, συμφωνώ πως με το "φακελάκι" δημιουργούμε κακό προηγούμενο, αλλά έτσι το θεωρήσαμε, αντί να του πάρουμε κάποιο δώρο, να δώσουμε αυτά τα χρήματα. Και να σημειώσω πως ποτέ δεν του έδωσα ούτε ένα ευρώ κατά τη διάρκεια της κύησης όταν τον επισκεπτόμουν για τον απαραίτητο υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΛΕΝΑ μου είχαν ζητήσει 1000?. Τα έδωσα... τότε και ήμουν και ευχαριστημένη!!!! Πήγαινα ομως στο ιδιωτικό ιατρείο της γιατρού και επίσης ήταν μαζί μου στη γέννα απο το πρωι μέχρι το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα στο Ελενα δεν εχουν ιδιωτικά ιατρεία οι γιατροί . Μόνο στα Πανεπιστημιακά επιτρέπεται αυτό .

 

Νομίζω οτι ο λόγος που δίνεται το φακελάκι είναι γιατί ο γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου που σε παρακολουθεί , δεν είναι υποχρεωμένος να έρθει να σε ξεγεννήσει , οταν σε πιάσουν οι πόνοι . Δεν αμοίβεται για κάτι τέτοιο .

 

Μπορείς να πας να γεννήσεις με τον εφημερεύοντα ιατρό και τότε δεν χρωστάς τίποτα .

 

Πιστεύω βέβαια πως ζητούν πολλά για δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα . Απο οτι διαβάζω στην επαρχία ζητούν κάτω απο τα μισά .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδιά σε μένα συνέβη εντελώς το αντίθετο. Το πρώτο παιδί το γέννησα σε ιδιωτική κλινική, όλα τα έκανε η μαία και ο γυναικολόγος μου μπήκε μόνο για να πιάσει το παιδί να μην πέσει κάτω όταν γεννήθηκε. Το δεύτερο παιδί το γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, με γιατρό που με παρακολουθούσε συνέχεια από την αρχή της κύησης μέχρι και τον τοκετό, δεν μου ζήτησε ΠΟΤΕ χρήματα, εγώ της έδωσα γιατί έτσι ήθελα να την ευχαριστήσω, γιατί με πρόσεξε πάρα πολύ. Και να σας πω και κάτι άλλο; ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙ;;;;; Είμαι 37 χρονών, έχω πάει σε άπειρα ιδιωτικά ιατρεία, έχω δώσει του κόσμου τα λεφτά τα οποία φυσικά μου τα ζήτησαν και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πήρα ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Δηλαδή αυτό δεν είναι φακελάκι και τα χρήματα που δίνεις σε κάποιο γιατρό οικειοθελώς είναι; Αν έχει πάρει κάποια από σας απόδειξη από γιατρό να μου το πει να γελάσω...

 

 

Κακώς που δεν έχεις πάρει. Στον ιδιοτικό τομέα εγώ δεν έχω ποτέ φύγει από ιατρείο χωρίς απόδειξη. Και πρόσφατα που έκανα επέμβαση σε ιδιοτικό νοσοκομείο, τους έβαλα να μου κόψουν απόδειξη και για το τελευταίο ευρώ! Στο δημόσιο, ότι έχει ευχαρίστιση ο καθένας δίνει (και αν έχει ευχαρίστιση). Στον μαιευτήρα μου έδωσα κάποια λεφτά γιατί πήγα σε αυτόν στον 8 μήνα αφού με παρέπεμψε ο γιατρός που είχα ως τότε, λόγω προβλημάτων στην εγκυμοσύνη. Με πρόσεξε από την πρώτη στιγμή και είχα μια πολύ καλή γέννα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω γενναω σε 15 μερες,με παρακολουθουσε ιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο στη ροδο μεχρι τον 6ο μηνα που γυρισα αθηνα γιατι ο εν λογω 'κυριος' δεν μπορουσε να αναλαβει τισ ευθυνες του.πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο μου ζητησε η γιατρος 1200 ευρω και παρολο που της ειπα οτι δεν υπαρχει συζυγος,ειμαι ανεργη απο τον ιανουαριο αν μπορουμε να τα βρουμε σε καποια αλλη τιμη μου απαντησε οτι αν εχω οικονομικο προβλημα να παω στην εφημερια.λυπαμαι που σας το λεω αλλα εγω δεν θα πιαστω κοροιδο να δωσω σε κανεναν απο αυτους λεφτα που με τοσο εξυπνο τροπο τα περνουν απο φοβισμενες νεες μητερες.οι γονεις μας και οι γιαγιαδες μας γεννουσαν σε πολυ χειροτερες συνθηκες και δεν επαθαν τιποτα.πρεπει να σταματησουμε αυτο το παραμυθι με τα φακελακια γιατι στο τελος θα καταληξουμε να χρωσταμε σε ολους τους γιατρους!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια τι ποσά είναι αυτά?Εγώ γέννησα στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης και δε μου ζήτησαν τίποτα αλλά ούτε και έδωσα.Δε ξέρω αν έχει σημασία οτι γέννησα και τις 2 φορές με καισαρική.Α!Ξέχασα.Ο άντρας μου έδωσε στη νοσοκόμα που του έφερε το μωρό 50 ευρώ.Πάντως δεν είχα κάποιο παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ γέννησα στο Έλενα.

Ο γιατρός μου ζητησε 1200 (αφου τον ρωτησα εγω), ήταν σαν να πηγαινα σε ιδιωτικο ιατρειο ομως, ούτε εξωτερικά ιατρεια, ούτε περιμενα πολύ ποτέ. Ο ίδιος μου εκανε τους υπερηχους στο γραφείο του και σε ολες τις επισκεψεις δεν μου πηρε τιποτα. Μονο για τις μεγαλες εξετασεις με εστελνε σε διαγνωστικο κεντρο. Όποτε τον επαιρνα τηλεφωνο ηταν διαθεσιμος και αν καποια στιγμη δεν απαντουσε με επαιρνε πισω σε 10 λεπτα.

Μου προτεινε αν ηθελα να παρω μαια επειδη δεν θα καναμε επισκληρηδιο, μου προτεινε μια μαια του Έλενα που συνεργαζεται χρόνια, και με ρωτησε αφού γέννησα, αν συμφωνω να της δωσουμε 300.

Στο μαιευτηριο εδωσα 800 γιατί πηγα σε δωματιο lux.

Ο γιατρός κανονισε τις διακοπες της οικογενειας του (γιατι γεννησα τελος Ιουλιου) βάσει του ποτε γενναγα εγω, και δεν κανονισε τη γεννα μου βασει των διακοπων του. Απόδειξη, το οτι γύρισε απο τις διακοπες του 3 μερες πριν την ΠΗΤ και ευτυχως, γιατί γεννησα 2 μερες νωριτερα. Την ωρα του τοκετού, τον πηρα τηλεφωνο στις 02:30 τη νύχτα και φτασαμε μαζι στο μαιευτηριο. Αφού στην είσοδο, όταν μας ρωτησε ο φυλακας τι θέλαμε (τι να θελαμε νυχτιατικα στο μαιευτήριο χριστιανέ μου?), απαντησε αυτός απο το πισω αυτοκινητο "ειναι μαζί μου, γεννάει" Βεβαια στις ωδινες, η αληθεια ειναι οτι η μαια την εκανε ολη τη δουλεια, αυτος μια πηγαινε, μια ερχοτανε, πιάναμε την κουβεντα, αλλα φυσικα ηταν ΕΚΕΙ.

Επισης ειχα κανει μια αποξεση μαζι του στο παρελθον γιατι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν παλλινδρομη, και τοτε με προσεξε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, εξου και αποφασισα να μεινω σε αυτον και τοτε δεν μου ζητησε λεφτα. Η αδελφή μου που ειχε την ιδια περιπετεια, ο γιατρός της (στο Μητερα) για την αποξεση της ζητησε 1200 οσα εμενα μου ζητησε για όλη την εγκυμοσυνη και τη γεννα.

Πολυ πολυ ευχαριστημενη (αν και καποιοι θα σκεφτουν πολλα για Δημόσιο) Και δεν το θεωρω φακελακι. Θεωρω οτι ο γιατρός επρεπε να αμοιφθει για τις υπηρεσιες που μου παρειχε.

Θα με ενδιέφερε να μου έστελνες τα στοιχεία του γιατρού σου.

Τα περιγράφεις ιδανικά και θα ήθελα κάπως έτσι να ειναι και η δική μου εμπειρία!

Να σου ζήσει το παιδάκι σου. Να ειναι πάντα ευτυχισμένο, γερό και τυχερό στη ζωή του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμενα ο γυναικολογος μου ζητησε 950 ευρω στο κρατικο(μεσα και τα 150 του αναισθησιολογου).βασικα τα ζητησε απο τη γυναικα μου μια μερα πριν γεννησει γιατι εγω λογω δουλειας ελειπα.πηγα εξαλλος στο γραφειο του και βριζοντας ΑΙΣΧΡΑ ζητησα εξηγησεις.προσπαθουσε να με ηρεμησει και μου ειπε πως δεν τα απαιτησε αλλα αν εχουμε να τα δωσουμε.στην γυναικα μου δεν ειπε κατι τετοιο.τελικα δεν εδωσα μια σε κανεναν εκτος απο τις νοσοκομες γιατι εγω το ηθελα και σας πληροφορω οτι μας ειχαν στα πουπουλα μεχρι που φυγαμε.ο γιατρος?????με το σεις και με το σας.παρτε τους λιγο με το αγριο.σταματηστε να τους τα δινετε ετσι ευκολα.εγω δεν το εκανα απο τσιγκουνια αλλα γιατι δεν θελω να πιανομαι κοροιδο.αυτη η αλητεια και η εκμεταλλευση πρεπει να τελειωνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννισα σε ιδιωτικο νοσοκομειο "Μητερα". Σε γενικες γραμες ολλα ηταν καλα, ο γιατρος μου ηταν πολυ καλος, αλλα ειναι ακριβο.Το νοσοκομειο 2200(επειδι ημουνα με καισαρικη), και ο γιατρος με την μαια 1500(καλη τυμη). Αυτο ηταν με εκπτοση φετος. Δεν ειναι εβκολα να μαζεψεις τοσο λεφτα κες!Αλλα για τετια τυμη το νοσοκομειο μπορει να εχει και καλιτερη εξυπηρετιση. Μετα την εγχειρηση περιμενα περιπου 40 λεπτα καπια να ερθει να με πλυνει, ειχα πολυ αιμα. Και καθε πραγμα επρεπε να το ζιτισω , ενω σερβιετες , βρακακια, κατι για τα χερια. Αυτα ηταν στο πακετο του νοσοκομειο. Το προσοπικο ειναι πολυ νεο και λιγες κοπελες εχουν αρκετη εμπιρεια. Μαλον με τις τυμες εχουν μειωσει και την πιοτιτα εξυπηρετισης.Αλλα ο γιατρος μου και η μαια μου ηταν πολυ καλοι.

Ειμαι ευχαριστιμενη επειδι στο νοσοκομειο φροντιζανε καλα το μωρο μου και μερικες μαιες μου εξιγισαν πωσ να θυλαζω. Και το νοσοκομειο ειναι καθαρο.

Ετσι ειδα εγω τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο Ελενα απο το οποιο εμενα ΠΟΛΥ ευχαριστημενη, αλλα οχι και απο τη γιατρο μου η οποια οταν την ρωτησα μου ζητησε 1000 Ευρω αλλα τελικα πηρε 600 Ευρω λογω του οτι δεν εμεινα ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημενη.

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο ΠΑΠΑΓΕΟΡΓΙΟΥ απο το οποιο εμενα πολι ευχαριστημενη.εκανα καισαρικι επιδι ειχαν σπασι τα νερα μου( το παλικαρακι μου ιθελε να κανουμε χριστουγγενα μαζι 24/12/2009)δεν μου ζιτισαν τιποτα κε σαν χριματα δεν δοσαμε τιποτα μονο κερασματα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ο γιατρος μου ειναι στο ελενα και αφου πρωτα ρωτησα μου ζητησε 1300 αν εχω...αν δεν

εχω δεν εγινε και τπτ!Θα κανω καισαρικη και οτι μπορεσω να του δωσω θα του δωσω!Για πολλους αυτο δεν ειναι σωστο αλλα κι αυτος δεν ειναι υποχρεωμενος να εχει το κιν. ανοιχτο ολο το 24ωρο για να απανταει στις δικες μου αποριες οτι ωρα να ναι και ουτε ειναι υποχρεωμενος αν μου συμβει κατι να ερθει στο νοσοκομειο!Τα λεφτα του θα τα δωσω απ τη στιγμη που ειναι απικο ανα πασα ωρα και στιγμη!Θελω γιατρο 24 ωρες το 24ωρο μεχρι να γεννησω!Αυτο πληρωνω!Αλλιως θα πηγαινα στις εφημεριες!Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα πηγαινα στο ιδιωτικο και θα πληρωνα 4-5 χιλιαρικα και το μωρο μου θα ταν μαζι με αλλα 30 και οχι μαζι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος μου ειναι στο ελενα και αφου πρωτα ρωτησα μου ζητησε 1300 αν εχω...αν δεν

εχω δεν εγινε και τπτ!Θα κανω καισαρικη και οτι μπορεσω να του δωσω θα του δωσω!Για πολλους αυτο δεν ειναι σωστο αλλα κι αυτος δεν ειναι υποχρεωμενος να εχει το κιν. ανοιχτο ολο το 24ωρο για να απανταει στις δικες μου αποριες οτι ωρα να ναι και ουτε ειναι υποχρεωμενος αν μου συμβει κατι να ερθει στο νοσοκομειο!Τα λεφτα του θα τα δωσω απ τη στιγμη που ειναι απικο ανα πασα ωρα και στιγμη!Θελω γιατρο 24 ωρες το 24ωρο μεχρι να γεννησω!Αυτο πληρωνω!Αλλιως θα πηγαινα στις εφημεριες!Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα πηγαινα στο ιδιωτικο και θα πληρωνα 4-5 χιλιαρικα και το μωρο μου θα ταν μαζι με αλλα 30 και οχι μαζι μου...

 

Έχοντας την εμπειρια της γέννας σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν θα έδινα ούτε 3 ευρώ για να είναι το μωρό μου στο θάλαμο νεογνων. Έχοντας συνέχεια το μωρό δίπλα μου μπορεσα να θηλάσω και ήξερα ότι δεν θα του έδιναν συμλήρωμα. Επίσης όταν γύρισαμε σπίτι είχαμε ήδη γνωριστεί. ήξερα πότε κλαίει γιατι πεινάει, γιατί θέλει άλλαγμα κ.λπ. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και η κάθε γυναίκα βιώνει τα πράγματα διαφορετικά. Όσο για την αμοιβή του γιατρού συμφωνω. αν γεννήσεις με τον εφημερεύοντα γιατρό δεν χρειάζεται να δώσεις τίποτα. Αν όμως θέλεις έναν γιατρό που να είναι συνέχεια δίπλα σου στον τοκετό και να σε παρακουλουθεί καθόλη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης τότε πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μονο ο δικος μου γιατρος δε ζητησε τιποτα?μαλιστα οταν πηγα να του δωσω εγω φακελακι,αρνηθηκε κατηγορηματικα.μηπως φταιει το γεγονος οτι και ο πατερας μου ειναι γιατρος?σε αλλο νοσοκομειο και αλλη ειδικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να παίζει μεγάλο ρόλο. Μεταξύ συναδέλφων υπάρχει αλληλεγγύη. Εγώ πάντως θεωρώ ότι απλώς πλήρωσα το γιατρό μου για τις υπηρεσίες του. Έτυχε να γεννήσω σε δημόσιο. Αν γεννούσα με τον ίδιο γιατρό σε ιδιωτικό τότε το φακελάκι θα λεγόταν αμοιβή; Βέβαια αν πήγαινα σε ένα δημόσιο νοσοκομείο και με ξεγεννούσε ο γιατρός που ήταν εφημερία τότε δεν θα έδινα τίποτα εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό ούτε να προβοκάρω, ούτε να το παίξω πολίτης παράλληλου σύμπαντος, αλλά από αυτά που διαβάζω τρέμω από τα νεύρα μου. Ισως και να εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου.

 

Είμαι στην 39η εβδομάδα, πρόκειται να γεννήσω από μέρα σε μέρα και αντί να σκέφτομαι τη μπεμπούλα που θα φέρω στον κόσμο και να πλημμυρίζω χαρά, κάθομαι και αγχώνομαι για το φακελάκι του γιατρού.

 

Είμαι από αυτές που δεν έχουν κάνει κουβέντα για φακελάκι καθόλου, δεν ξέρω αν θα μου ζητηθεί τελευταία στιγμή ή εκ των υστέρων και πως θα αντιδράσω.

 

Εργάζομαι από 18 ετών, τώρα είμαι 34. Στη διάρκεια των χρόνων αυτών, κάποιοι συναλλασσόμενοι που θεώρησαν ότι βοηθήθηκαν κάπως περισσότερο απ΄το κανονικό, μου πρόσφεραν γλυκά, λουλούδια, βιβλία, μικρά αρώματα. Κανένας δε μου έδωσε χρήματα.

 

Οι κύριοι γιατροί των δημοσίων νοσοκομείων μας ισχυρίζονται ότι τρων τα καλύτερα χρόνια τους στα βιβλία και αρχίζουν την καριέρα τους πολύ καθυστερημένα, κι ότι η αμοιβή τους από το κράτος είναι δυσανάλογη της προσφοράς τους. Αυτή είναι η σύνηθης δικαιολογία για το φακελάκι (αφήνουμε παράμερα το γεγονός ότι επιτελούν λειτούργημα - υποτίθεται). Φίλη μου μαία, ωστόσο, ισχυρίζεται ότι η αμοιβή επιμελητή (χωρίς τις βραδινές βάρδιες), ανέρχεται στα 1.500 ευρώ, αν κάποια γνωρίζει κάτι άλλο, παρακαλώ να με διορθώσει. Εγώ σε 16 χρόνια δουλειάς φτάνω στα 1.200 ευρώ και κάνω και το σταυρό μου για την καλή μου τύχη. Γιατί ο χ γιατρός είναι σε δυσχερέστερη θέση από μένα και πρέπει να "ενισχυθεί" με τον προσωπικό μου κόπο;

 

Διάβασα αρκετά το φόρουμ για να διαπιστώσω ότι πολλών από μας οι άντρες είναι άνεργοι, πολλές από εμάς το ίδιο. Γιατί τις οικονομίες μηνών να τις δίνουμε σε άτομα που ούτως ή άλλως πληρώνονται από το κράτος για να κάνουν τη δουλειά τους; Γιατί, αφού θεωρούν ότι δεν πληρώνονται ικανοποιητικά, δεν διεκδικούν τα δικαιώματά τους; Τί κράτος είναι αυτό που αφήνει τους πολίτες να ενισχύουν το ΕΣΥ (χαχαχαχα) με μαύρα λεφτά;

 

Γιατί να φοβάμαι (γιατί φοβάμαι! όπως υποθέτω ότι φοβάστε/φοβηθήκατε κι εσείς) να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, φοβάμαι να τον ενοχλήσω στο τηλέφωνο, γιατί δεν του υποσχέθηκα τίποτα, γιατί δεν τον ρώτησα "η αμοιβή σας γιατρέ;", φοβάμαι ότι θα γεννήσω σε εφημερία κι εκείνος δε θα είναι εκεί, ή θα είναι και θα κάνει τη δουλειά του διεκπεραιωτικά, ή θα είναι εκεί με την προοπτική να τα πάρει, σε ενδεχόμενο δε καισαρικής θα με ράψει σαν αρνί το Πάσχα, αν καταδεχτεί να το κάνει ο ίδιος, κι όχι κάποιος ειδικευόμενος. Η ότι θα μου πει μετά "πέρασε απ΄το γραφείο να τα πούμε", με απώτερο σκοπό. Και το ακόμα χειρότερο είναι ο ίδιος ο φόβος, το να υποπτεύομαι το παραμικρό.

 

Αλλά το χείριστο βρε κορίτσια είναι που λέτε "χαλάλι τα χρήματα", "το άξιζε με το παραπάνω", "αισθάνθηκα ότι αμείφθηκε όπως του άξιζε", κι όλα αυτά για να επιτελέσει ο γιατρός απλώς το καθήκον του! Δηλαδή η ανθρωπιά, το ενδιαφέρον και η καλή δουλειά αγοράζονται; Βρε κορίτσια!!!!

 

Ειλικρινά θα με παρηγορούσε πολύ να βρεθεί κάποια άλλη που να νιώθει όπως εγώ - όχι, το φακελάκι δεν είναι καθόλου αυτονόητο, καθόλου νόμιμο, καθόλου ανταμοιβή, καθόλου δεν τους τιμά, άλλο να τους πάρει κανείς κάποιο δώρο σε ένδειξη ευγνωμοσύνης κι άλλο να τους πληρώσει. Οταν μάλιστα ακούω για γαιδούρια που ορίζουν εξαρχής ταρίφα, εξαγριώνομαι! Πόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση και δέος μπορεί να έχει κανείς για να θεωρεί τον σωστό άνθρωπο και τον σωστό επιστήμονα δυο διαφορετικές έννοιες. "Τα παίρνει, ναι, (και κάνει κι άλλα διάφορα, όπως είναι αγενής/κάφρος/δεν εξηγεί/δεν προετοιμάζει) αλλά φοβερός επιστήμονας!".

 

Τα βγαλα από μέσα μου - κι εξακολουθώ κάπως να φοβάμαι. Απλά θέλω να δω αν κι άλλες αισθάνονται το ίδιο. Και σκέφτομαι μήπως δεν πρέπει πια να θεωρούμε κάποια αχρεία πράγματα αυτονότητα. Ούτε να βοηθάμε στη διαιώνιση της κατάστασης (στον κύκλο της κλοπής δε φταίει μόνο ο κλέφτης, αλλά κι ο κλεπταποδόχος, στον κύκλο του ΕΣΥ δε φταίει μόνο ο φακελογιατρός, αλλά και ο "πελάτης" και ο "η αμοιβή σας γιατρέ μου;"). Μήπως αν μαζευτούμε πολλές υπάρχει και η δυνατότητα αντίδρασης, καταγγελίας και μείωσης/εξάλειψης του φαινομένου.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω έτσι ακριβώς, αλλά δυστυχώς τα έδωσα. 1000 ευρώπουλα και ας μην μου περισσεύουν. Ήταν η πρώτη και τελευταία όμως. Στα επόμενα παιδάκια μου, εφημερεύων και ο Θεός βοηθός! Αν είναι καλοί και ευγενικοί μαζί μου, θα τους κεράσω ωραιότατα σοκολατάκια!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να γραψω πως νιωθω για το θεμα,με καλυψες απολυτα.

εγω στον γιατρο μου που μου ζητησε 1000 ευρω-στο ελενα-,δεν εδωσα ουτε ενα ευρω.

περα απο την γενικοτερη αποψη μου επι του θεματος την οποια και ανελυσες,δεν δεχομαι να πληρωσω καποιον ο οποιος με αντιμετωπισε σαν κρεας,με εβαλε για καισαρικη για να γυρισει στο σπιτακι του το μεσημερι και να μην ασχοληθει μαζι μου καθολου,ηρθε 1 φορα να με δει και με αφησε με το καθετηρακι στο χερι και χωρις αλλαγη να ψαχνω αλλον γιατρο για να παρω εξητηριο,γιατι ηταν σ/κ και ηθελε να παει εκδρομη.

ποια ανθρωπια και ποιο λειτουργημα;;;;;

ναι,συμφωναι,υπαρχουν και γυναικολογοι εντελως διαφορετικοι απο εκεινον,αλλα και παλι,η ανταμοιβη τους ειναι ο μισθος τους και το γεγονος οτι βοηθησαν να ερθει στον κοσμο μια ψυχουλα με ασφαλεια....αυτα και μονο θα επρεπε να τους φτανουν.

δικαιωμα καταγγελιας εχουμε ολες,καμια ομως δεν το ασκει.ουτε καν εγω,δεν βγαζω τον εαυτο μου απ'εξω.

φανταζομαι οτι τωρα ομως με την οικονομικη κριση,που ολοι λιγο εως πολυ θα ζοριστουμε (εμεις απιστευτα πολυ)δεν θα εχουν την ανεση να ζητανε τοσα πολλα.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

Προκειται να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο -μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω γιατρό για αυτό το λόγο- μόνο που τελικά το ποσό που πρέπει να υπολογίσω για τη γέννα μου είναι 2.500 ευρώ για να μπορώ να τον καλέσω όταν με το καλό έρθει η ώρα και να έχω μια μαία κοντά μου + αναισθησιολόγο σε περίπτωση που χρειαστεί επισκληρίδιος. Το ποσό αυτό μου ζήτησε ο γιατρός από το πρώτο ραντεβού γνωριμίας μας και μου διευκρίνησε ότι θα είναι χωρίς απόδειξη. Διαφορετικά οι εναλλακτικές που έχω είναι να με κάνει πάσα σε κάποιον τρίτο πιο οικονομικό συνάδελφο ή η ευφημερία. Να σημειώσω ότι κάθε φορά που με δέχεται στο ιατρείο του με χρεώνει 100 ευρώ (με απόδειξη) χωρίς να κάνει κάτι το αξιοσημείωτο... να μου τυπώσει έναν υπέρηχο ή κάτι τέτοιο. Για την ακρίβεια την τελευταία φορά τον ρώτησα 2-3 φορές για τις μετρήσεις του μωρού (βάρος κλπ), για να ανακαλύψει η μαία του τελικά πως δεν τις είχε κρατήσει καν στη μνήμη του υπολογιστή της. Αυτό το γεγονός με έκανε να νιώσω μια ανασφάλεια για τη σοβαρότητα των επισκεψεών μου και κάπως σαν ξεπέτα (για 100 ευρώ).

Όσο για τα 2.500 της γέννας, καταλαβαίνω ότι αν θέλω να έχω έναν συγκεκριμένο γιατρό δίπλα μου ό,τι ώρα κι αν μου ρθει να γεννήσω θα πρέπει ίσως να τον πληρώσω για αυτό γιατι βρίσκεται εκτός βάρδειας, αλλά απ την άλλη δεν είναι λίγο πολλά για μαύρα...? Δεν προσφέρθηκε καν να κόψει μια μικρότερη απόδειξη... Ακόμα και σε σχέση με αυτά που διαβάζω στο forum το ποσο μου φαίνεται υπερβολικό. Οι περισσότερες μιλάτε για φακελάκια των 1.000 max... Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.. :roll:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

να αλλάξεις γιατρό, ειναι πάρα πολλά ακόμα και αν΄εχεις να τα δώσεις. μπορείς να ανοιξεις θέμα: ψαχνω γιατρό σε δημοσιο νοσοκομείο που να μην τα παίρνει... όλο και θα υπάρχουν κοπέλες να σου συστήσουν. Εγώ ειμαι επαρχία και έψαχνα γιατρό που να μην έχει ταρίφα, γιατί ούτως ή άλλως δεν τα χα, αλλά να κάνει με σεβασμό τη δουλειά του! Ευτυχ'ως βρήκα, από γνωστό που μου σύστησε δηλαδή.... μη νομίζεις ότι ειναι ευκολο, άπειρες ανασφαλειες και άγχη αλλά δεν ειχα επιλογή να πάω σε ιδιωτικό γιατρό ή να πληρώνω στην επίσκεψη ούτε καν 20 ΕΥΡΏ και μου λες ότι παίρνει 100;;;; Πάντως ψάξεεεε!!! Με το καλό!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Προκειται να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο -μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω γιατρό για αυτό το λόγο- μόνο που τελικά το ποσό που πρέπει να υπολογίσω για τη γέννα μου είναι 2.500 ευρώ για να μπορώ να τον καλέσω όταν με το καλό έρθει η ώρα και να έχω μια μαία κοντά μου + αναισθησιολόγο σε περίπτωση που χρειαστεί επισκληρίδιος. Το ποσό αυτό μου ζήτησε ο γιατρός από το πρώτο ραντεβού γνωριμίας μας και μου διευκρίνησε ότι θα είναι χωρίς απόδειξη. Διαφορετικά οι εναλλακτικές που έχω είναι να με κάνει πάσα σε κάποιον τρίτο πιο οικονομικό συνάδελφο ή η ευφημερία. Να σημειώσω ότι κάθε φορά που με δέχεται στο ιατρείο του με χρεώνει 100 ευρώ (με απόδειξη) χωρίς να κάνει κάτι το αξιοσημείωτο... να μου τυπώσει έναν υπέρηχο ή κάτι τέτοιο. Για την ακρίβεια την τελευταία φορά τον ρώτησα 2-3 φορές για τις μετρήσεις του μωρού (βάρος κλπ), για να ανακαλύψει η μαία του τελικά πως δεν τις είχε κρατήσει καν στη μνήμη του υπολογιστή της. Αυτό το γεγονός με έκανε να νιώσω μια ανασφάλεια για τη σοβαρότητα των επισκεψεών μου και κάπως σαν ξεπέτα (για 100 ευρώ).

Όσο για τα 2.500 της γέννας, καταλαβαίνω ότι αν θέλω να έχω έναν συγκεκριμένο γιατρό δίπλα μου ό,τι ώρα κι αν μου ρθει να γεννήσω θα πρέπει ίσως να τον πληρώσω για αυτό γιατι βρίσκεται εκτός βάρδειας, αλλά απ την άλλη δεν είναι λίγο πολλά για μαύρα...? Δεν προσφέρθηκε καν να κόψει μια μικρότερη απόδειξη... Ακόμα και σε σχέση με αυτά που διαβάζω στο forum το ποσο μου φαίνεται υπερβολικό. Οι περισσότερες μιλάτε για φακελάκια των 1.000 max... Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.. :roll:

Αν γεννουσες σε ιδιωτικο τα ιδια λεφτα θα πηγαινΕ σχεδον!100 ε τη φορα ειναι τουλαχιστον 1000 ευρω σε ολη την εγκυμοσυνη δηλ.3500 συνολο!Υπαρχουν γιατροι ιδιωτες που δεν παιρνουν επισκεψη και παιρνουν 1500 στο τελος και αλλα 2000-2500 στο νοσοκομειο 4000!Γεννησα στο ελεν αδεν εδωσα ποτε επισκεψη,1600-αναισθησιολογο+γιατρο και 500 στο μονο0κλινο συνολο 2100!Τωρα παλι σε δημοσιο μου ζητησε 1300(πολυ ευγενικα του στυλ αν εχω)θα δωσω οσα μπορω και κανα 500αρι το δωματιο θα παει το πολυ 1800!Βρες αλλο γιατρο...οσο μπορεις ακομη γιατι οσο περναει η εγκυμοσυνη δυσκολα ανλαμβανουν!

Καλυτερα αυτα τα λεφτα να τα κρατησεις για το μωρακι σου,η σε οτι αλλο θες!

Ακου 2500 χιλιαρικα?ποιος νομιζει οτι ειναι?Ανοιχτη καρδια εκανε ο κουμπαρος μου και ο χειρουργος ιδιωτης πηρε 3500!Ημαρτον!

Και στην τελικη αν δεν θελεις να αλλαξεις γιατρο στο τελος δωστου οτι εχεις και πεσ του με χτυπησε η κριση...Τι θα σου κανει?

Link to comment
Share on other sites

100 ;; Σε δημοσιο νοσοκομειο ; ειναι παρα πολλα. Εγω σε ιδιωτικο γιατρο απλα την μερα του τοκετου εδωσα 1000. Αλαξε γιατρο υπαρχουν και αλλοι αξιολογοι γιατροι. Αυτοs πουλαει το ονομα του

line_flow_rose_beg_39_time_1274500800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...