Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα και τα δύο παιδιά μου. Το προτίμησα για να είμαι περισσότερο ασφαλής σε ενδεχόμενο κίνδυνο. Βέβαια και τις δύο φορές είχα το δικό μου γιατρό, οπότε δεν θεωρώ ότι έδωσα φακελάκι αλλά την αμοιβή του, ώστε να είναι εκεί είτε Πάσχα-Χριστούγεννα, είτε σε διακοπές-αργίες, είτε μετά τα μεσάνυχτα. Κάτι που θέλω να επισημάνω είναι ότι αν φρόντιζε το κράτος (αναφέρομαι σε όλες τις κυβερνήσεις) να αμοίβει τους γιατρούς έτσι όπως πραγματικά το αξίζουν, αν άλλαζε η νοοτροπία των ίδιων των γιατρών να μη ζητάνε φακελάκι δηλαδή κι αν άλλαζε η στάση των νοσηλευομένων δηλαδή να μη δίνουν φακελάκι, τότε θα σταματούσε το φαινόμενο. Μην ξεχνάμε ότι κάποιος για να γίνει γιατρός περνάει πολλά-και μάλιστα τα καλύτερα και πιο παραγωγικά- χρόνια της ζωής του προκειμένου να σπουδάσει. Κατά τη διάρκεια των ετών αυτών ξοδεύει αρκετά χρήματα τα οποία θα ξεκινήσει να κάνει απόσβεση μετά τα 35 του, όταν άλλοι συνομίληκοί του είναι ήδη φτιαγμένοι επαγγελματίες. Και σίγουρα οι σπουδές του στέκονται (κατά κάποιο τρόπο) εμπόδιο στη δημιουργία οικογένειας σε ηλικία κάτω των 40 πλέον. Κι όλα αυτά για να προσφέρει τις υπηρεσίες του στον άνθρωπο. Άρα είναι υποχρέωση του κράτους να αμοίβει καλά τους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων. Για να μην είναι, ας πούμε, αναγκασμένοι με τη σειρά τους οι γιατροί να ζητούν φακελάκι. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι συμμερίζομαι τη συνήθεια αυτή (των γιατρών). Απλά δικιολογώ- έναντι άλλων χαμηλά αμοιβομένων επαγγελμάτων- το επάγγελμα του γιατρού λόγω των πολλών ετών σπουδών τους.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eviri, συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ειναι η αμοιβή του για τις υπηρεσιες που μου παρεχει 9 μηνες. Εγω του τηλεφωνησα 02:30 τη νυχτα οταν γενναγα, και αν δεν ειχε γυρισει μια μερα πριν, θα τον γυριζα απο τις διακοπες του (γιατι ηταν κατακαλοκαιρο).

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρέπεις να θεωρώ ότι δεν είναι η αμοιβή του για τους 9 μήνες αλλά μόνο για τον τοκετό. Γιατί κάθε μήνα όταν κάνεις επίσκεψη στο ιδιωτικό του ιατρείο τον πληρώνεις αδρά, όπως έκανα κι εγώ. Αν πάλι τον επισκέπτεσαι μέσα στο δημόσιο νοσοκομείο, φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να δίνεις αμοιβή για την επίσκεψη καθώς έχεις κάποιου είδους ταμείο. Αν κάνω λάθος αγαπητή Smouts πραγματικά ενημέρωσέ με.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω 9 μηνες πηγαινα στο νοσοκομειο τα απογευματα και με εβλεπε και δεν πληρωσα τιποτα. Και ουτε ταμεια ουτε τιποτα. Αυτη ηταν η συμφωνια μας απο την αρχή. Δεν πληρωνεις τιποτα στις επισκεψεις. Ολα μαζι στο τελος.

Μονος του εκανε τους υπερύχους και η αναμονή ήταν μισή ωρα περίπου καθε φορα. Τον επαιρνα τηλεφωνο οταν ερχοταν ο καιρος του επομενου ραντεβου και μου ελεγε ελα την Πεμπτη π.χ. Μονο για τις μεγαλες εξετασεις με εστελνε εξω. Μονο αυτα πληρωσα στην εγκυμοσυνη (αυχενική, β επιπεδου και ντοπλερ) και τις εξετασεις αιματος στο μικροβιολογικο καθε μηνα. Αρα για μενα ηταν η αμοιβή του για 9 μηνες. Αλλα δεν λειτουργουν ολοι ετσι. Εμενα δεν εχει ιατρειο εξω. Αλλοι εχουν.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ γέννησα στο Έλενα.

Ο γιατρός μου ζητησε 1200 (αφου τον ρωτησα εγω), ήταν σαν να πηγαινα σε ιδιωτικο ιατρειο ομως, ούτε εξωτερικά ιατρεια, ούτε περιμενα πολύ ποτέ. Ο ίδιος μου εκανε τους υπερηχους στο γραφείο του και σε ολες τις επισκεψεις δεν μου πηρε τιποτα. Μονο για τις μεγαλες εξετασεις με εστελνε σε διαγνωστικο κεντρο. Όποτε τον επαιρνα τηλεφωνο ηταν διαθεσιμος και αν καποια στιγμη δεν απαντουσε με επαιρνε πισω σε 10 λεπτα.

Μου προτεινε αν ηθελα να παρω μαια επειδη δεν θα καναμε επισκληρηδιο, μου προτεινε μια μαια του Έλενα που συνεργαζεται χρόνια, και με ρωτησε αφού γέννησα, αν συμφωνω να της δωσουμε 300.

Στο μαιευτηριο εδωσα 800 γιατί πηγα σε δωματιο lux.

Ο γιατρός κανονισε τις διακοπες της οικογενειας του (γιατι γεννησα τελος Ιουλιου) βάσει του ποτε γενναγα εγω, και δεν κανονισε τη γεννα μου βασει των διακοπων του. Απόδειξη, το οτι γύρισε απο τις διακοπες του 3 μερες πριν την ΠΗΤ και ευτυχως, γιατί γεννησα 2 μερες νωριτερα. Την ωρα του τοκετού, τον πηρα τηλεφωνο στις 02:30 τη νύχτα και φτασαμε μαζι στο μαιευτηριο. Αφού στην είσοδο, όταν μας ρωτησε ο φυλακας τι θέλαμε (τι να θελαμε νυχτιατικα στο μαιευτήριο χριστιανέ μου?), απαντησε αυτός απο το πισω αυτοκινητο "ειναι μαζί μου, γεννάει" Βεβαια στις ωδινες, η αληθεια ειναι οτι η μαια την εκανε ολη τη δουλεια, αυτος μια πηγαινε, μια ερχοτανε, πιάναμε την κουβεντα, αλλα φυσικα ηταν ΕΚΕΙ.

Επισης ειχα κανει μια αποξεση μαζι του στο παρελθον γιατι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν παλλινδρομη, και τοτε με προσεξε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, εξου και αποφασισα να μεινω σε αυτον και τοτε δεν μου ζητησε λεφτα. Η αδελφή μου που ειχε την ιδια περιπετεια, ο γιατρός της (στο Μητερα) για την αποξεση της ζητησε 1200 οσα εμενα μου ζητησε για όλη την εγκυμοσυνη και τη γεννα.

Πολυ πολυ ευχαριστημενη (αν και καποιοι θα σκεφτουν πολλα για Δημόσιο) Και δεν το θεωρω φακελακι. Θεωρω οτι ο γιατρός επρεπε να αμοιφθει για τις υπηρεσιες που μου παρειχε.

αχ σε παρακαλω στειλε μου το ονομα του γιατρου σε προσωπικο μηνυμα γιατι και γω ψαχνς για γιατρο στο ελενα

Link to comment
Share on other sites

Τοση ωρα διαβαζω και ειλικρινα εχω νευριασει με την νοοτροπια αυτη,οχι μονο των γιατρων αλλα και την δικη μας!!!Τι θα πει φακελακι,γιατρος δεν ειναι αυτη δεν ειναι η δουλεια του....γιατι επιμενουμε να διατηρουμε μια " αρρωστη" κατασταση?Aν δηλαδη δεν του δωσω φακελακι τι θα γινει......για φανταστειτε τι βγαζουνε ολοι αυτοι στις πλατες μας!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!Είμαι λίγο έξαλλη και εγώ με το θέμα.Εγώ είχα αρχίσει επαφές με γιατρό σε δημόσιο νέο νοσοκομείο, ο οποίος έπαιρνε 75 Ευρώ το ραντεβού.Στο δεύτερο ραντεβού τον ρωτήσαμε για το οικονομικό για να υπολογίζουμε. Μας ζήτησε 2000 για αυτόν και 500 για το νοσοκομείο και επίσης το χειρότερο επειδή γεννάω Αύγουστο, μπορεί και να μην είναι εδώ, αλλά θα με στείλει σε έμπιστό του.Πως σας ακούγεται;

Link to comment
Share on other sites

Κλινική και πάλι κλινική.Αν γεννούσα σε νοσοκομείο το αγγελούδι μου θα ήταν τώρα στον ουρανό.Ο γιατρός μου με παρακολουθούσε 2 φορές τη μέρα και μπήκα εκτακτως με καισαρική.Και μόλις είχα μπει στον μήνα μου με μία εγκυμοσύνη πάρα πολύ εύκολη.Στο δημόσιο εκτός το ότι δεν έχεις τόσο παρακολούθηση από τον γιατρό, μια γνωστη μου της είπε ο γιατρός να κάνει υπομονή μέχρι την Παρασκεύη που θα έχει εφημερία.Και αυτή όλη τη βδομάδα σκηλοπονούσε.

Όσο για τα λεφτα αν τα βάλετε κάτω η κλινική να βγαίνει κανα 1000? πιο πολύ.Στο δημόσιο όχι να δώσεις στο γιατρό όχι να δώσεις κάτι παραπάνω να σε βάλουν σε δίκλινο γιατί καμμιά φορά σε βάζουτ επίτιδες με γύφτους για να ζυητήσεις αλλαγή δωματίου.Οχι οτι έχω κάτι με τους ανθρώπους αλλά όταν έχει επισκεπτήριο και σκάνε μύτη καμμία 20 άτομα... και ν θες να θηλάσεις.Γιαυτό κλινική και πάλι κλινική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν από 20 χρόνια γέννησα το γιο μου στο δημόσιο νοσοκομείο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης.Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα ιδιώτη γιατρό (συγγενής).ο οποίος με έδωσε να κάνω εξετάσεις στην αρχή και μετά με ξαναείδε στο τέλος του 2ου τριμήνου έτσι μου είχε πει να κάνω.Ήμουν τότε 20 χρονών και δεν ήξερα πως πρέπει να πηγαίνεις πιο συχνά και η συμπεριφορά του προς εμένα ήταν εντελώς αδιάφορη και χωρίς καμιά ενημέρωση τι συμβαίνει στις εγκυμοσύνες.Μετά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να με παρακολουθούν οι γιατροί των εξωτερικών ιατρείων του νοσοκομείου.Ευτυχώς που το έκανα διότι γέννησα λίγο πρόωρα,1 μέρα μόλις μπήκα στον 9ο.Τότε το μωρό μου χρειάστηκε αίμα ορό οξυγόνο θερμοκοιτίδα φωτοθεραπεία και τρεφόταν με καθετήρα.Το 1ο 48ωρο ήταν κρίσιμο και δεν ξέραμε αν θα ζήσει ή αν θα πεθάνει.Βέβαια ήταν θέλημα Θεού να ζήσει.Αν είχα επιλέξει μια ιδιωτική κλινική δεν θα προλάβαινε να φτάσει στο νοσοκομείο γιατί θα πέθαινε και μην φανταστείτε ότι ακόμη και σήμερα ότι αυτά δεν συμβαίνουν στις ιδιωτικές κλινικές.Τα δύσκολα περιστατικά τα στέλνουν στα δημόσια νοσοκομεία.Σε ιδιωτική κλινική της Θεσ/νίκης έχω μάθει επίτηδες τα βάζουν σε θερμοκοιτίδα για να σε χρεώνουν παραπάνω.Γι' αυτό λοιπόν δεν θα πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτό μας μετά ως λεχώνες,ποιος γιατρός θα μας ξεγεννήσει,αλλά και την τύχη του νεογέννητου παιδιού μας.Δυστυχώς στη χώρα μας δεν υπάρχει επιλογή συγκεκριμένου γιατρού στα δημόσια νοσοκομεία,παρά μόνο αυτού του εφημερεύοντα.Μακάρι κάποτε να γίνει για να εξαλειφθούν και τα φακελάκια

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και μια κοπελα στο φορουμ....ειναι πολυ εκνευριστικο να δινουμε λεφτα οχι απο την καρδια μας η επειδη τοσο κοστιζει κατι...αλλα να δινουμε μαυρα για να χτισει την βιλα του ο καθε ενας.Και γιατι να μην δωσω το φακελακι στα παιδια της Αιτης?Τα εχει περισσοτερο αναγκη ενας γιατρος??

Υπαρχει καποιος απο εσας που να συναντησε ανθρωπο που να μην ζητησει φακελακι ?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν απανταει κανεις ειναι ανησυχητικο;;;;;

οταν ειχα κανει μια πολυ μικρη επεμβαση στο χερι μου πριν απο 2 χρονια ο δοκτορ δε μου ζητησε κατι αλλα του εδωσα εγω 100 ευρω. φυσικα τα πηρε!!! απλα ηθελα να τα δωσω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εγω. Αλλα εδω δεν συνηθιζεται οποτε δεν χρειαζεται. Μαλιστα πληρωνεις το νοσοκομιο και αυτο πληρωνει το γιατρο..

 

αλλο βελγιο καλη μου, αλλο ελλαδα......

εδω το μονο δεδομενο ειναι το φακελακι!!!!

γι αυτο και η Κατερινα το χει απορια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεχρις στιγμης που με παρακολουθει γιατρος νοσοκομειου η συμπεριφορα του ειναι ΑΨΟΓΗ τετοια περιποιηση ουτε σε εξωτερικο οταν πηγαινα ηρεμος με κατανοηση να τον παρω τηλ οτι ωρα θελω και απο οτι ξερω δεν ζηταει φακελακι και καλος επιστημονας...θα δουμε μεχρο το τελος.....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από ό,τι έχω καταλάβει, δεν είναι πολλοί αυτοί που σου ζητάνε με θράσος έχοντας μάλιστα και ταρίφα....Οι περισσότεροι απλώς παίρνουν ό,τι τους δίνεις....Υπάρχουν όμως και λίγες φωτεινές εξαιρέσεις που εκ πεποιθήσεως δεν καταδέχονται να πάρουν τίποτε (ξέρω τουλάχιστον 2)

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεχρις στιγμης που με παρακολουθει γιατρος νοσοκομειου η συμπεριφορα του ειναι ΑΨΟΓΗ τετοια περιποιηση ουτε σε εξωτερικο οταν πηγαινα ηρεμος με κατανοηση να τον παρω τηλ οτι ωρα θελω και απο οτι ξερω δεν ζηταει φακελακι και καλος επιστημονας...θα δουμε μεχρο το τελος.....

 

 

Αθηνα ηταν αυτο?Γιατι προσεξα οτι μερικες κοπελες που δεν πληρωσαν ηταν επαρχια και μονο

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος που ο γιατρος να εκανε την δουλεια του χωρις να ζητησει κατι...

 

Ναι. Πριν από 3μισι χρόνια περίπου έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση στο Αρεταίειο και κανείς δε μου ζήτησε τίποτα. Και ούτε πρότεινα να δώσω από μόνη μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια ο γιατρός του δημοσίου πληρώνεται απο αυτό (καλα-κακά δεν θα το κρίνω-επιλογή δική του) που σημαίνει οτι τα ρήματα που του δίνουμε είναι μαύρα=φακελάκι.Μην κρυβομαστε πίσω από το δάχτυλο μας.Σε γιατρό νοσοκομείου που είχα έρθει σε επαφή ζητούσε 70 επίσκεψη και 2.000 για τον τοκετό.Εαν έλειπε βέβαια θα με αναλαμβανε καποιος συνεργάτης του ή ο εφημερεύον.Απαράδεκτο.

Τώρα θα δώσω τα ίδια σε ιδιώτη (με επίσκεψη 50€ και απόδειξη) και θα γεννήσω σε ιδιωτικό(οπου τουλάχιστον θα εξασφαλίσω μια αξιοπρέπεια, καθαριότητα και ...πάνες για το παιδί μου που στα δημόσια δίνουν με το σταγονόμετρο).

Και άλλοι επιστήμονες δεν πληρώνονται ικανοποιητικά αλλά δεν εκβιάζουν μαύρα χρήματα από ανθρώπους που τους έχουν ανάγκη.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

φυσικα και ειναι μαυρα! εχετε υπολογισει τι βγαζουν; 5 τοκετους να εχουν την ημερα επι 1000 υπολογιστε! και μετα φορολογουν εμας και λενε οτι δε βρισκουν απο που να τα παρουν... δεν ξερω τωρα με τα νεα τεκμηρια αν θα στριμωχτουν. η χειροτερη φαρα απο αποψη φακελακι ειναι οι χειρουργοι με τους γυναικολογους μαζι αλλωστε κι αυτοι κανουν χειρουργεια και εχουν μαλιστα και μεγαλη αγαπη στις καισαρικες, τα γνωστα... αλλα μπορεις να μη δωσεις και να τον τσαντισεις και αν χρειαστεις κατι μετα σε ποιον θα πας; εγω πχ τα εδωσα οταν μου εφτιαχνε τη βεβαιωση τοκετου δε με επαιρνε να της κανω κογξες. μετα απο μερικες μερες ειχα προβλημα με το ενα ραμμα πως θα πηγαινα να με δει αν δεν της ειχα δωσει αυτα που ζητουσα; το χειροτερο βεβαια ειναι οτι πολλες φορες ενω τους πληρωνεις σου κανουν και λαθη!!! αυτο μου συνεβη με τον πρωτο που τον χρυσοπληρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ζήτησαν αλλά ο άντρας μου το 1000 το έσκασε!:evil:

Ένα παιδί σου ζωγραφίζει τη μέρα με χαρούμενα χρώματα. Ένα παιδί σου κουβεντιάζει, και νομίζεις πως κάτι διαφορετικό συμβαίνει στον κόσμο. Σου τραγουδά και θαρρείς πως είσαι ακόμα παιδί. Σου φέρνει μια σακούλα γέλιο και σου την αδειάζει απλόχερα μπροστά σου. Μα εκείνο που πραγματικά κερδίζεις από ένα παιδί είναι ο άδολος τρόπος που σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...