Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

θα συμφωνησω απολυτα ,...πρεπει να απαιτουμε αποδειξη..στο πρωτο παιδι πιαστικα κωτσος αλλα στο δευτερο πηγα στο νοσοκομειο και ο γιατρος που με παρακολουθουσε στο ιατρειο μου εκοβε αποδειξη κανονικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Δημοσκόπηση:Απόδειξη σε επίσκεψη στην/στον γυναικολόγο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=89348

Γιατροί-αποδείξεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=57255

Γυναικολόγος απόδειξη

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53766

 

 

Επίσης υπενθυμίζουμε προς ενημέρωση την ανακοίνωση περι δωροληψίας από υπαλλήλους του δημοσίου:

 

Η δημοσίευση του επωνύμου ιατρού/άλλου δημόσιου υπαλλήλου με την υπόδειξη ότι πραγματοποίησε δωροληψία (φακελάκι), χωρις να υπάρχει κατάθεση στην αρμόδια αρχή για το γεγονός συνιστά δυσφήμιση και απαγορεύεται σε αυτό το φόρουμ.

 

Για περιπτώσεις χρηματισμού και δωροδοκίας δημοσίων υπαλλήλων (γιατρών δημόσιων νοσοκομείων)

- δηλαδή εάν ο γιατρός σας σε δημόσιο μαιευτήριο, σας ζητήσει χρηματικό ποσό (φακελάκι)

να επικοινωνείτε με το τηλέφωνο

210 8779700 Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων ΔΕΥ,

Τμήμα διαφθοράς, Αρχηγείο Αστυνομίας

έτσι ώστε να καθοδηγηθείτε για το πώς μπορείτε να καταγγείλετε το συμβάν που αντιμετωπίσατε.

Είναι πολύ σημαντικό να καταγγέλετε ΠΡΙΝ δώσετε το "φακελάκι"έτσι ώστε να είναι αποδείξιμη η καταγγελία κατά την διάρκεια της πράξης του χρηματισμού/δωροληψίας!

Ακόμα, κατόπιν συνεννόησης με την υπηρεσία της Δ.Ε.Υ. σας ενημερώνουμε ότι καμία ανώνυμη και δημόσια καταγγελία σε φόρουμ ή άλλο μέσο του διαδικτύου δεν μπορεί να έχει αποτέλεσμα την δίωξη αυτών των παράνομων πράξεων παρά μόνο εάν γίνει επίσημα με τον τρόπο που θα σας καθοδηγήσει η αστυνομία.

Για να φέρουν εις πέρας την οποιαδήποτε δίωξη, είναι απαραίτητη η απόλυτη συνεργασία όσων καταθέτουν, ενώ επίσης θα χρειαστεί και κατάθεση σε δικαστήριο.

Δείτε την τελευταία δράση η οποία είχε ως αποτέλεσμα την σύλληψη γυναικολόγου, υπεύθυνης της μαιευτικής κλινικής δημόσιου μαιευτηρίου της Αθήνας, αλλά και άλλες συλλήψεις που έγιναν χάρη στην παρέμβαση των ίδιων των συγγενών των ασθενών, όπως στις 28/3/ Θεσσαλονίκη, στις 3/8 ΙΚΑ Θεσσαλονίκης και στις 3/8 ΙΚΑ Ηράκλειο Κρήτης (και οι δύο συλλήψεις δωροδοκία για εμβολιασμό παιδιών)

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!!κ εμεις μια απ τα ιδια!!!

γεννησα στο ελενα κ πηρε ταριφα 1200.ο αντρασ μου δ ηθελε καθολου,σκεφτηκε πολυ σοβαρα να τον καταδωσει αλλα τελικα τον πεισαμε ολοι να μην το κανει.

τωρα στο δευτερο παιδι -ειμαι ετοιμογεννη-σε μια συναντηση μασ ειπε εγω θελω τα ιδια χρηματα παλι.λεω στον αντρα μου μετα γιατι δ ειπεσ κατι??μου λεει τι να πω??να παζαρεψω το παρανομο???

τωρα θα πρεπει να χρεωθουμε για τα βρουμε.πριν λιγο καιρο εκανα μαθηματα ανωδυνου κ με οσεσ μητερεσ μιλησα ειπαν ολες το ιδιο,θα δωσουν πολυ λιγοτερα απο αυτα που τουσ ζητουν οι γυναικολογοι τουσ.κ εμεισ το ιδιο..δ παει αλλο ρε παιδια..να δωσεισ κατι επειδη το θες,συμφωνω απολυτα.αλλα οχι να παιρνουν ενα αυτοκινητο γεννες.

σκεφ αυτο με τα επειγοντα που λετε.τι γινεται δηλ,δ σε ρωτανε ποιος ειναι ο γιατρος σου??κ μετα με τα ραμματα οπωσ λετε??

αυτα ειναι τα πιο ευκολα θα μου πειτε ε??το θεμα ειναι οτι εχει αποδειχτει καλος επιστημονας κ εχει περασει κ μια γεννα κ ντρεπεσαι.αλλα αυτος γιατι δ ντρεπεται??

για την συγκεκριμενη εμαθα στα μαθηματα οτι την εχουν πιασει 2-3 φορεσ με χρηματα κ ακομα δουλευει εκει(ονομα δ ειπαμε... αρα ειμαστε οκ!!)

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!!κ εμεις μια απ τα ιδια!!!

γεννησα στο ελενα κ πηρε ταριφα 1200.ο αντρασ μου δ ηθελε καθολου,σκεφτηκε πολυ σοβαρα να τον καταδωσει αλλα τελικα τον πεισαμε ολοι να μην το κανει.

τωρα στο δευτερο παιδι -ειμαι ετοιμογεννη-σε μια συναντηση μασ ειπε εγω θελω τα ιδια χρηματα παλι.λεω στον αντρα μου μετα γιατι δ ειπεσ κατι??μου λεει τι να πω??να παζαρεψω το παρανομο???

τωρα θα πρεπει να χρεωθουμε για τα βρουμε.πριν λιγο καιρο εκανα μαθηματα ανωδυνου κ με οσεσ μητερεσ μιλησα ειπαν ολες το ιδιο,θα δωσουν πολυ λιγοτερα απο αυτα που τουσ ζητουν οι γυναικολογοι τουσ.κ εμεισ το ιδιο..δ παει αλλο ρε παιδια..να δωσεισ κατι επειδη το θες,συμφωνω απολυτα.αλλα οχι να παιρνουν ενα αυτοκινητο γεννες.

σκεφ αυτο με τα επειγοντα που λετε.τι γινεται δηλ,δ σε ρωτανε ποιος ειναι ο γιατρος σου??κ μετα με τα ραμματα οπωσ λετε??

αυτα ειναι τα πιο ευκολα θα μου πειτε ε??το θεμα ειναι οτι εχει αποδειχτει καλος επιστημονας κ εχει περασει κ μια γεννα κ ντρεπεσαι.αλλα αυτος γιατι δ ντρεπεται??

για την συγκεκριμενη εμαθα στα μαθηματα οτι την εχουν πιασει 2-3 φορεσ με χρηματα κ ακομα δουλευει εκει(ονομα δ ειπαμε... αρα ειμαστε οκ!!)

αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, δε βλέπω το λόγο να πας σε δημόσιο μαιευτήριο... έλεος πια, δεν ντρέπονται λιγάκι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω όταν τον επέλεξα,κι ας γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο,ήξερα οτι θα τον πληρώσω...

Αλλιώς δε θα πήγαινα με δικό μου γιατρό,θα πήγαινα με ραντεβού κάθε μήνα στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου κι όποιος τύχαινε ας με παρακολουθούσε..

Θα μπορούσα κάλλιστα βέβαια να είχα επιλέξει ιδιωτικό νοσοκομείο,αλλά δεν έφτανε το χέρι μου!!

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι αν επιλέγεις συγκεκριμένο γιατρό ξέρεις a priori οτι θα τον πληρώσεις..(καλώς ή κακώς)

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ μπαίνω την Δευτέρα στο Νοσοκομείο Βόλου και δεν μου έχει κάνει νύξη κανείς για φακελάκι αλλά ούτε είμαι διατεθειμένη να δώσω έστω κ 1?.... Αν είχα να διαθέσω στη γέννα τα ποσά που ακούω (1000 κ πάνω) θα πήγαινα στην εξωτερική μου την γιατρό κ όχι στο νοσοκομείο.... Όχι κ να πληρώνονται 1 κ 15 και να ζητάνε κ φακελάκι.... Αν θέλουν τέτοια ποσά να αφήσουν την θέση στο δημόσιο κ να προσπαθήσουν να τα πάρουν στον ιδιωτικό τομέα....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτισια με το να γραφουμε και να γκρινιαζουμε και βαζω και τον ευατο μου μεσα δεν κανουμε τιποτα. Εδω πρεπει να γινει ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ. Πρεπει καποια στιγμη να ενωθουμε δεν τους εχουμε μονο εμεις αναγκη αλλα και αυτοι μονο που το τελευταιο το ξεχναμε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nemina κ vikitsa μπορείτε να μου στείλετε ένα μήνυμα αν έχουμε τον ίδιο γιατρό? Παρόλο που είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη άλλαξα γιατρό και νοσοκομείο πήγα στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο έξω από τα νερά μου έχω πάει μια φορά βρήκα έναν καλό γιατρό αλλά και πάλι δεν βρήκα κάποια κοπέλα να μου πει εμπειρίες! Συγνώμη που αλλάζω θέμα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!!κ εμεις μια απ τα ιδια!!!

γεννησα στο ελενα κ πηρε ταριφα 1200.ο αντρασ μου δ ηθελε καθολου,σκεφτηκε πολυ σοβαρα να τον καταδωσει αλλα τελικα τον πεισαμε ολοι να μην το κανει.

τωρα στο δευτερο παιδι -ειμαι ετοιμογεννη-σε μια συναντηση μασ ειπε εγω θελω τα ιδια χρηματα παλι.λεω στον αντρα μου μετα γιατι δ ειπεσ κατι??μου λεει τι να πω??να παζαρεψω το παρανομο???

τωρα θα πρεπει να χρεωθουμε για τα βρουμε.πριν λιγο καιρο εκανα μαθηματα ανωδυνου κ με οσεσ μητερεσ μιλησα ειπαν ολες το ιδιο,θα δωσουν πολυ λιγοτερα απο αυτα που τουσ ζητουν οι γυναικολογοι τουσ.κ εμεισ το ιδιο..δ παει αλλο ρε παιδια..να δωσεισ κατι επειδη το θες,συμφωνω απολυτα.αλλα οχι να παιρνουν ενα αυτοκινητο γεννες.

σκεφ αυτο με τα επειγοντα που λετε.τι γινεται δηλ,δ σε ρωτανε ποιος ειναι ο γιατρος σου??κ μετα με τα ραμματα οπωσ λετε??

αυτα ειναι τα πιο ευκολα θα μου πειτε ε??το θεμα ειναι οτι εχει αποδειχτει καλος επιστημονας κ εχει περασει κ μια γεννα κ ντρεπεσαι.αλλα αυτος γιατι δ ντρεπεται??

για την συγκεκριμενη εμαθα στα μαθηματα οτι την εχουν πιασει 2-3 φορεσ με χρηματα κ ακομα δουλευει εκει(ονομα δ ειπαμε... αρα ειμαστε οκ!!)

 

 

 

Επειδη με την συγκεκριμενη γεννησα τον Ιουνιο θα σου πω οτι της εδωσα 400 ευρω,τοσα ειχα τοσα εδωσα :rolleyes:

Τα ραμματα ειναι απορροφησιμα οποτε πανω σε αυτο δεν υπαρχει θεμα(σε φυσιολογικο τοκετο).Το πολυ πολυ εαν θελεις να σε δει γιατρος στις 40 μερες πας σε εναν ιδιωτη,δινεις 50 ευρω επισκεψη και τελος.Πιο οικονομικα εν τελη θα σου βγει ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω όταν τον επέλεξα,κι ας γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο,ήξερα οτι θα τον πληρώσω...

Αλλιώς δε θα πήγαινα με δικό μου γιατρό,θα πήγαινα με ραντεβού κάθε μήνα στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου κι όποιος τύχαινε ας με παρακολουθούσε..

Θα μπορούσα κάλλιστα βέβαια να είχα επιλέξει ιδιωτικό νοσοκομείο,αλλά δεν έφτανε το χέρι μου!!

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι αν επιλέγεις συγκεκριμένο γιατρό ξέρεις a priori οτι θα τον πληρώσεις..(καλώς ή κακώς)

 

Δηλαδή δεν το καταλαβαίνεις ότι έτσι συμμετέχεις στην παραοικονομία; Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτά μας έφεραν εδώ που είμαστε σήμερα;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω όταν τον επέλεξα,κι ας γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο,ήξερα οτι θα τον πληρώσω...

Αλλιώς δε θα πήγαινα με δικό μου γιατρό,θα πήγαινα με ραντεβού κάθε μήνα στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου κι όποιος τύχαινε ας με παρακολουθούσε..

Θα μπορούσα κάλλιστα βέβαια να είχα επιλέξει ιδιωτικό νοσοκομείο,αλλά δεν έφτανε το χέρι μου!!

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι αν επιλέγεις συγκεκριμένο γιατρό ξέρεις a priori οτι θα τον πληρώσεις..(καλώς ή κακώς)

 

Στο Νοσοκομείο Βόλου τον τελευταίο καιρό, επειδή έχουν πολλές καταγγελίες για χρηματισμό δεν δέχονται να επιλέξεις γιατρό στη γέννα.... Επιλέγεις μεν ποιος θα σε παρακολουθεί την ημέρα που σου κλείνουν τα ραντεβού αλλά για την γέννα δεν δέχονται να τους πάρεις τηλ για να έρθουν, σου λένε στην εφημερία κ όποιος είναι.... Όχι όλοι, αλλά κάποιοι έχουν συμμαζευτεί και αυτό είναι καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Νοσοκομείο Βόλου τον τελευταίο καιρό, επειδή έχουν πολλές καταγγελίες για χρηματισμό δεν δέχονται να επιλέξεις γιατρό στη γέννα.... Επιλέγεις μεν ποιος θα σε παρακολουθεί την ημέρα που σου κλείνουν τα ραντεβού αλλά για την γέννα δεν δέχονται να τους πάρεις τηλ για να έρθουν, σου λένε στην εφημερία κ όποιος είναι.... Όχι όλοι, αλλά κάποιοι έχουν συμμαζευτεί και αυτό είναι καλό!!!

 

 

Πολυ καλη κινηση! ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας!Νομίζω πως το πιο σωστό θα ήταν να γίνεται μνεία σε γιατρό που δεν ζήτησε φακελάκι,καθώς θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο σε όσες είμαστε προς αναζήτηση γυναικολόγου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα να σε ρωτησω κατι..ειμαι στον πεμπτο μηνα της εγκυμοσυνης μου σκεφτομαι να γεννησω στο αλεξανδρας ποσο περιπου για το νοσοκομειο πληρωσες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Νοσοκομείο Βόλου τον τελευταίο καιρό, επειδή έχουν πολλές καταγγελίες για χρηματισμό δεν δέχονται να επιλέξεις γιατρό στη γέννα.... Επιλέγεις μεν ποιος θα σε παρακολουθεί την ημέρα που σου κλείνουν τα ραντεβού αλλά για την γέννα δεν δέχονται να τους πάρεις τηλ για να έρθουν, σου λένε στην εφημερία κ όποιος είναι.... Όχι όλοι, αλλά κάποιοι έχουν συμμαζευτεί και αυτό είναι καλό!!!

 

 

κοιτα, φυσικα διαλεγεισ γιατρο που σε παρακολουθει στο νοσοκομειο του βολου, αν ομως εσυ γεννασ κ δεν εχει ο δικος σου γιατροσ εφημερεια μπορει να εχει ρεπο/αδεια κλπ,αν τον καλουσες, δεν επρεπε κατι να δωσεις?(αυτα σκεφτομουν)

 

εγω, το ειχα σκεφτει, κ ειπα οκ, οποιος εφημερευει ας με ξεγεννησει, εμπειρια εχουν ολοι τους κ με το παραπανω.(

 

τελικα, στο τελευταιο ραντεβου, ειχαν περασει οι μερεσ κ η πητ ηταν η επομενη, (λογω βαρουσ του παιδιου, λωροδεσιματοσ στο λαιμο κλπ), μου λεει ο δικος μου γιατρος ελα αυριο, εχω εφημερια, να κανουμε εισαγωγη κ προκληση, τελικα γεννησα με τον δικο μου γιατρο, την μεθεπομενη μερα του ραντεβου, αφου εκανα εισαγωωγη κ την επομενη γεννησα--ολο το βραδυ ειχαν εκτακτα, κ μου λεει πολυ ηρεμα ηρεμισε, οσο παρει , θα γεννησεις κ θα φυγω(φοβομουν μην τελειωσει η εφημερια του φυγει),

 

εγω ειχα τον παντελιδη, τιποτα δεν ζητησε, αλλα μου εκανε εντυπωση ειχε ερθει κ ο πλακοπουλος στο δωματιο κ μου λεει ηρεμα, ολοι εδω ειμαστε, αν κατι χρειαστει κ εγω θα ερθω--πρωτη φορα με ειχε δει ο ανθρωπος.

 

γεννησα κ εδωσα 220 ευρω για το δωματιο(το 2011)

 

κ οι μαιες, πολυ βοηθησαν, κ ευγενικες, γενικα εχω πολυ καλες εντυπωσεις(εγω ειχαα 2 που με κρατουσαν κ ηρθε κ 3η να ριχνει παυσιπονο στον ορο--γεννησα χωρις επισκληριδιο--με την προκληση εγιναν ολα τοσο γρηγορα που οταν πονεσα πραγματικα, γεννησα, δεν προλαβα να κανω:D)

 

 

κ επειδη ειχα κ εμπειρια απο κλινικη(στο πρωτο παιδι), γιατρος κ μαιες με φροντισαν το ιδιο, μονο που στην κλινικη εδωσα 2000+1000 τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια καλησπερα και ευχομαι με το καλο σε ολες!

εγω ειχα αποφασισει να γεννησω στο ελενα,μετα απο συστασεις ενος συγγενη για ενα γιατρο που οπως λεγεται ειναι απτους καλυτερους.πηγαμε λοιπον εκει(συγκεκριμενα στην α'κλινικη)και αμεσως καταλαβα οτι ειναι περιζητητος(η ουρα απο εγκυες εφτανε μεχρι εξω).μη σας τα πολυλογω,αφου κοιταξε καποιες πρωτες εξετασεις που ειχα μαζι μου,μου μιλησε για αποκολληση και διαφορες επιπλοκες που συμβαινουν αν κανω αγαρμπα σεξ (!!!!),με εστειλε για εναν απλο υπερηχο να δει οτι ολα ειναι οκ,και επειτα μου ειπε οτι για καισαρικη ζηταει 700 ευρω. μου τονισε οτι πρεπει να παιρνω τον σιδηρο αφου εχω φαει,για να μη γεμισει τρυπες το στομαχι μου,αλλα ουτε λογος για συνταγογραφηση εστω κ ενος κουτιου. εφυγα απογοητευμενη γιατι δεν ειδα καμια ιδιαιτερη ευγενεια ή προσηλωση στο προσωπο μου,φαινοταν οτι ο γιατρος βιαζοταν να με ξεπεταξει.δεν προλαβα δηλαδη να κανω διαλογο μαζι του.ουτε καν να του εξηγησω οτι ΔΕΝ εχω τα 700 που ζηταει. το συζητησα με τον αντρα μου και ειπε οτι αφου μας τον συστησαν εκει θα παω κ θα βρουμε την ακρη. επισης με εχουν τρομοκρατησει αλλες εγκυες που ξερω,οι οποιες δεν εδωσαν λεφτα και τις εκαναν κατι τομες απο το στηθος μεχρι κατω χαμηλα. ενταξει δε με νοιαζει αν οι νοσοκομες δεν με βοηθησουν ή αν δεν μου αλλαζουν γαζες,στομα εχω να φωναξω κ να τα σπασω ολα.ομως οταν εισαι πανω στο τραπεζι του χειρουργειου αβοηθητη κ δε μπορεις να εχεις τον ελεγχο τι γινεται? συμφωνα με τις συστασεις,ο γιατρος αυτος παιρνει 700 αλλα κανει λεπτη δουλεια,με τομη που θρεφει γρηγορα και ειναι διακριτικη.

απο οτι βλεπω απτις απαντησεις σας,σχεδον ολοι οι γιατροι στο ελενα χρηματιζονται.αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος γιατρος εκει που να κανει καισαρικη με λεπτη δουλεια και να μη ζηταει χρηματα!υπαρχει??ποιος ειναι??η εστω να μη ζηταει ταριφα αλλα οτι μπορει καποιος να δωσει? εγω δεν εχω 700 ευρω και πλεον ειμαι στον 6ο μηνα,δεν εχω αγορασει για το μωρο παρα μονο ενα μπιμπερο κ ζηταω απο δεξια κ αριστερα μηπως περισσευει κανα πορτ μπεμπε ή ρουχα για οταν γεννηθει.

δε θελω να καταληξω να τρεχω στα επειγοντα και να γεννησω 'φυσιολογικα' με καποιον αγνωστο γιατρο ή ειδικευομενο,να με πεταξουν μεσα σε ενα δωματιο με γυφτισσες και να μετανιωσω την ωρα κ τη στιγμη. δοξα το θεο ασφαλιστικη καλυψη εχω (πολεμικου ναυτικου),αλλα εξτρα λεφτα δεν εχω να δωσω,ετσι απλα!

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

δε θελω να καταληξω να τρεχω στα επειγοντα και να γεννησω 'φυσιολογικα' με καποιον αγνωστο γιατρο ή ειδικευομενο,να με πεταξουν μεσα σε ενα δωματιο με γυφτισσες και να μετανιωσω την ωρα κ τη στιγμη. δοξα το θεο ασφαλιστικη καλυψη εχω (πολεμικου ναυτικου),αλλα εξτρα λεφτα δεν εχω να δωσω,ετσι απλα!

 

Καμία σχέση δεν έχει το δωμάτιο με τον γιατρό σου. Αν διαλέξεις μονόκλινο, δε θα σε πεταξουν όπως λές σ'ενα δωμάτιο με γύφτισσες. Μιας και έχεις ασφάλιση, θα πλήρωσεις τη διαφορά κι αυτό είναι όλο (Ικα ήταν 55 ευρώ ανα μέρα τον Φεβρουάριο 2013 το μονόκλινο)

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις: να γεννήσω 'φυσιολογικα'. Δε μπορώ να ξανακάνω quote, ο τρόπος που γράφεις όμως φαινεται σαν να υπότιμας το φυσιολογικό τοκετό. Όσο για τα επείγοντα, τόσες και τόσες γυναίκες στο εξωτερικό γεννούν στην εφημερία. Όταν έχεις το δικό σου γιατρό, και του τηλεφωνείς για το παραμικρό, τον φέρεις νύχτα κλπ, λόγικο είναι να πληρώσεις.

 

Κατά τα άλλα, πολύ καλός γιατρός που ΔΕΝ ζητάει φακελάκι είναι ο Αλεξάτος. Έιναι όμως αντίθετος της καισαρικής (μόνο αν υπάρχει λόγος) και πολέμιος της επισκληριδίου. Γέννησα μ'αυτον το Φεβρουάριο. Τον έβλεπα κάθε μήνα απο Ιούλιο έως Φεβρουάριο και δεν μου έκανε ΠΟΤΕ νύξη για χρήματα. Του έδωσα 500 επειδή τον έφερα νύχτα κι επειδή είχα δυστοκία. Αν είχα εύκολο τοκέτο και μέρα, υπολόγιζα να του δώσω 200 ή και 100. Είναι όμως της υπομονής (έχω περιμένει και 3 ώρες) γιατί βλεπει πολλές κοπέλες, ακριβώς μάλλον για τον λόγο οτι δεν πληρώνεις. Μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι τέτοιοι γιατροί στο Έλενα.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εισαι 100% απολυτη για καισαρική? Υπάρχει κάποια επιπλοκή?

 

Παντως δε νομιζω να κάνουν μεγάλες τομές πλέον.

Εμένα ειναι περιπου 10 εκατοστα και ειχα τεραστιο μωρο, και μονο ενα ραμα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω 'φυσιολογικα' εννοω 'μη φυσιολογικα',δηλαδη να γινει καποιο ιατρικο λαθος και να συμβουν επιπλοκες απο καποιο γιατρο που δε ξερει το ιστορικο μου. μιλαω αποκλειστικα για καισαρικη διοτι ειναι μονοδρομος στην περιπτωση μου (εχω θρομβωση στις φλεβες ψηλα στο ποδι κ πριν μαθω την εγκυμοσυνη ηταν να χειρουργηθω).

σχετικα με το γιατρο που ανεφερες,θα μαθω λεπτομερειες και ελπιζω να βγαλω ακρη συντομα.

μεχρι στιγμης παντως με παρακολουθει γιατρος του πολεμικου ναυτικου,αλλα δυστυχως μονο για τις βασικες εξετασεις κ τα φαρμακα.δεν υπαρχουν υποδομες ουτε τμημα μαιευτικης στο π.ναυτικο.

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω 'φυσιολογικα' εννοω 'μη φυσιολογικα',δηλαδη να γινει καποιο ιατρικο λαθος και να συμβουν επιπλοκες απο καποιο γιατρο που δε ξερει το ιστορικο μου. μιλαω αποκλειστικα για καισαρικη διοτι ειναι μονοδρομος στην περιπτωση μου (εχω θρομβωση στις φλεβες ψηλα στο ποδι κ πριν μαθω την εγκυμοσυνη ηταν να χειρουργηθω).

σχετικα με το γιατρο που ανεφερες,θα μαθω λεπτομερειες και ελπιζω να βγαλω ακρη συντομα.

μεχρι στιγμης παντως με παρακολουθει γιατρος του πολεμικου ναυτικου,αλλα δυστυχως μονο για τις βασικες εξετασεις κ τα φαρμακα.δεν υπαρχουν υποδομες ουτε τμημα μαιευτικης στο π.ναυτικο.

 

δε γνωρίζω αν ειναι απαραίτητη η καισαρικη σε περιπτωση θρομβωσεων κι ουτε τι επιπλοκές μπορει να συμβουν, σου ευχομαι όμως να πανε ολα καλα και οπως τα θες!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Έλενα με τη γιατρό που εφημέρευε. Η γιατρός ήταν πολύ καλή και ευγενική όπως επίσης και το 95% των εργαζομένων στο νοσοκομείο. Δεν είχα δικό μου γιατρό ούτε στην εγκυμοσύνη. Με παρακολουθούσαν στα εξωτερικά ιατρεία του Έλενα. Είχα μια ομαλή, υγιή εγκυμοσύνη και γι' αυτό αποφάσισα να εμπιστευτώ τους εφημερεύοντες. Αν παρουσίαζα κάποιο πρόβλημα είχα σκοπό να βρω δικό μου γιατρό να με παρακολουθεί. Τελικά πάντως το καλό ήταν ότι δεν πλήρωσα τίποτα. Μάλιστα η ασφάλισή μου κάλυπτε και μονόκλινο και δεν πλήρωσα τίποτα ούτε για το δωμάτιο. Σε μία επόμενη εγκυμοσύνη θα το ξαναέκανα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλεξατος δεν ζητάει ποτε λεφτά...σε αυτον να πας..!

Κ εγω αν το ηξερα απο την αρχη σε αυτον θα πήγαινα..εγω ειπα στον γιατρο μου (στο Ελενα κ αυτός) οτι δεν θα εχω αυτά που ζητάει κ μου ειπε "δεν πειράζει οτι μπορέσεις" αλλα φάνηκε οτι στράβωσε λιγο..ελπίζω να μην με πετσοκόψει...:confused::(

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσψ με την dora...

Κι εγώ σε δημόσιο γέννησα.Ο γιατρός μου, στον οποίο πήγα από τον 4ο μήνα κύησης, τον ρώτησα ευθέως από την αρχή πόσα ήθελε. Επειδή πήγαινα στα απογευματινά ραντεβού και πλήρωνα το παράβολο 75 ευρώ την φορά, μου είπε να υπολογίζω το σύνολο γύρω στα 1000-1100.Όταν γεννησα και τον ρώτησε ο άντρας μου τί χρωστάμε, του απάντησε πως είναι δύσκολοι καιροί και να δώσει ό,τι έχει ευχαρίστηση!!!Τελικά του δώσαμε 500 και ήταν άψογος στην συμπεριφορά του!!!Τώρα στο 2ο θα πάρει 300+100στον αναισθησιολόγο γιατί θέλω επισκληρίδιο(ή ό,τι έχει το Έλενας-ραχιαία???)

Η ένστασή μου στο δημόσιο είναι για την νάρκωση που ήταν ολική, αλλά αφορά άλλο τόπικ!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα και ευχομαι με το καλο σε ολες!

εγω ειχα αποφασισει να γεννησω στο ελενα,μετα απο συστασεις ενος συγγενη για ενα γιατρο που οπως λεγεται ειναι απτους καλυτερους.πηγαμε λοιπον εκει(συγκεκριμενα στην α'κλινικη)και αμεσως καταλαβα οτι ειναι περιζητητος(η ουρα απο εγκυες εφτανε μεχρι εξω).μη σας τα πολυλογω,αφου κοιταξε καποιες πρωτες εξετασεις που ειχα μαζι μου,μου μιλησε για αποκολληση και διαφορες επιπλοκες που συμβαινουν αν κανω αγαρμπα σεξ (!!!!),με εστειλε για εναν απλο υπερηχο να δει οτι ολα ειναι οκ,και επειτα μου ειπε οτι για καισαρικη ζηταει 700 ευρω. μου τονισε οτι πρεπει να παιρνω τον σιδηρο αφου εχω φαει,για να μη γεμισει τρυπες το στομαχι μου,αλλα ουτε λογος για συνταγογραφηση εστω κ ενος κουτιου. εφυγα απογοητευμενη γιατι δεν ειδα καμια ιδιαιτερη ευγενεια ή προσηλωση στο προσωπο μου,φαινοταν οτι ο γιατρος βιαζοταν να με ξεπεταξει.δεν προλαβα δηλαδη να κανω διαλογο μαζι του.ουτε καν να του εξηγησω οτι ΔΕΝ εχω τα 700 που ζηταει. το συζητησα με τον αντρα μου και ειπε οτι αφου μας τον συστησαν εκει θα παω κ θα βρουμε την ακρη. επισης με εχουν τρομοκρατησει αλλες εγκυες που ξερω,οι οποιες δεν εδωσαν λεφτα και τις εκαναν κατι τομες απο το στηθος μεχρι κατω χαμηλα. ενταξει δε με νοιαζει αν οι νοσοκομες δεν με βοηθησουν ή αν δεν μου αλλαζουν γαζες,στομα εχω να φωναξω κ να τα σπασω ολα.ομως οταν εισαι πανω στο τραπεζι του χειρουργειου αβοηθητη κ δε μπορεις να εχεις τον ελεγχο τι γινεται? συμφωνα με τις συστασεις,ο γιατρος αυτος παιρνει 700 αλλα κανει λεπτη δουλεια,με τομη που θρεφει γρηγορα και ειναι διακριτικη.

απο οτι βλεπω απτις απαντησεις σας,σχεδον ολοι οι γιατροι στο ελενα χρηματιζονται.αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος γιατρος εκει που να κανει καισαρικη με λεπτη δουλεια και να μη ζηταει χρηματα!υπαρχει??ποιος ειναι??η εστω να μη ζηταει ταριφα αλλα οτι μπορει καποιος να δωσει? εγω δεν εχω 700 ευρω και πλεον ειμαι στον 6ο μηνα,δεν εχω αγορασει για το μωρο παρα μονο ενα μπιμπερο κ ζηταω απο δεξια κ αριστερα μηπως περισσευει κανα πορτ μπεμπε ή ρουχα για οταν γεννηθει.

δε θελω να καταληξω να τρεχω στα επειγοντα και να γεννησω 'φυσιολογικα' με καποιον αγνωστο γιατρο ή ειδικευομενο,να με πεταξουν μεσα σε ενα δωματιο με γυφτισσες και να μετανιωσω την ωρα κ τη στιγμη. δοξα το θεο ασφαλιστικη καλυψη εχω (πολεμικου ναυτικου),αλλα εξτρα λεφτα δεν εχω να δωσω,ετσι απλα!

 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να μην αγχώνεσαι!!!

Κατ΄αρχάς, τα πράγματα και η φιλοσοφία είναι λίγο πολύ όπως τα περιγράφει η dora.

Αν θες κάποιον γιατρό να το έχεις κατ'αποκλειστικότητα πρέπει να δώσεις το κατιτις.Γιατί θα τον ενοχλήσεις οποιαδηποτε ώρα της ημέρας και θα του χαλάσεις τις διακοπές επειδή γεννάς και πρέπει να έρθει το συντομότερο!!!

Θα σου πω τί έκανε μια φίλη. Είχε πάει συστημένη σε κάποια γιατρό στο Έλενα από μια φίλη της.Η φίλη της την είχε ενημερώσει ότι αν την ρωτήσεις΄πόσα θέλει, έχει ταρίφα 1200.Οπότε κι η φίλη μου, δεν ρώτησε και πήγαινε στα ραντεβού κανονικά.Όταν γέννησε ήταν εκεί η γιατρός και στο τέλος της έδωσε όσα ήθελε.Η γιατρός ούτε της έκανε νύξη ούτε τίποτα.Μπορείς να κανεις κι αυτό.Άλλωστε, τί μπορεί να σου πει?Δεν σου δίνω το παιδί???Αφού έχεις ήδη γεννήσει.Αρκεί να πάνε όλα καλά και απλώς δεν ξανα-πας μετά σε άλλη εγκυμοσύνη για να μην σε σφάξει!!:-P

 

Όσο για το δωμάτιο, να ξέρεις ότι και να μην έχουν μονόκλινο ή να μην θες να πληρώσεις-απ' ό,τι έχω ακούσει- σε κόβουνε και δεν σε βάζουν με γύφτισες,αλλοδαπούς κλπ, αρκεί να υπάρχει διαθεσιμότητα.Να σου πω ότι το απλό μονόκλινο πέρυσι που γέννησα κόστισε συνολικά 220 ευρώ!!

Για να μην σχολιάσω την καθαριότητα και την εξυπηρέτηση απ' τις νοσηλεύτριες. Τις φώναζα κάθε τόσο για να με βοθήσουν να θηλάσω κι έρχονταν αμέσως...και δεν τους άφησα και το κατιτίς-γιατί νομίζω ότι έτσι τους κακομαθαίνουμε!!!Τους άφησα όταν έφυγα ένα κουτί γλυκά!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...