Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

Με καισαρική τομή μετα απο 7 ωρες αναμονης για διαστολή (ειχε κολλήσει στο 3)...Μου έσπασαν τεχνητά τα νερά κτλ..ευτυχώς γιατι οπως αποδείχτηκε ο μπέμπης ειχε τυλιγμενο ομφάλιο λώρο σαν ζωνάρι και ο πλακουντας ηταν πολυ σκληρός. Ολα καλα πηγαν,η επισκληριδιος θαυματουργή και η τομη με πλαστική...Δεν παύει ομως να είναι ενα χειρουργείο και θέλει προσοχή τον πρώτο καιρο☺

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω κυριακη του πασχα του 2013 γεννησα με φυσιολογικο τοκετο υστερα απο 7 ωρες..οταν πηγα στο νοσοκομειο ειχα διαστολη 4 και απορησε η νοσοκομα πως αντεξα αλλα ειλικρινα δεν ποναγα τοσο οσο οταν εφτασα διαστολη 10..μου εσπασε να νερα ο γιατρος και μετα απο 3 ωρες γεννησα γτ ηταν ψηλα ο μικρουλης μου και δεν κατεβαινε...μου εκαναν επισκληριδιο,θαυματουργη ομολογω και εβαλε και βεντουζα...τελικα που λενε περπατα πολυ οσο εισαι εγγυος για μενα δεν ισχυει γτ περπαταγανα μαραθωνοδρομιο αλλα τελικα κολλησε ψηλα..

τα ωραιοτερα πραγματα στην ζωη δεν ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια!!! Εγώ έκανα εισαγωγή 21:50 το βράδυ τις 27/10 και στις 00:50 τις 28 γέννησα.!! Επαναστάτρια η δικιά μου.:D:D. μπήμα με διαστολή 4 και τα νερά μου έσπασαν στο μαιευτήριο.! για πρώτη γέννα καλά τα πήγα νομίζω!!:P:p. Με φυσιολογικό τοκετό έτσι..!

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα γεννησα με φυσιολογικο τοκετο 10.10.15 πητ ειχα 12.10.. και οπως διαβασα κ πιο κατω απο μια κοπελα ουτε σε εμενα επιασε το περπατημα καθε απογευμα εκοβα χιλιομετρα.. γεννησα παρασκευη 5.30 τα ξημερωματα πηγα στο νοσοκομειο και 9και 20πμ γεννηθηκε ο μικρος..γενικα ειχα μια πολυ καλη γεννα και γρηγορη για πρωτο μωρο. Πριν μερα πριν γεννησω να φανταστειτε καθαρισα το σπιτι ειχα κατι πονακια σαν να μου ερχεται περιοδος οποτε λεω ας ετοιμαστω σιγα σιγα...εκανα το μπανακι μου ολα ετοιμα.το βραδυ βγηκαμε με τον αντρα μου για καφε μου ερχοταν πονος ανα μια ωρα σχεδον.. γιατι δεν πηγα στο νοσοκομειο? Περιμενα να δω αιμα για να παω μια κ καλη γιατι λεω εαν παω τωρα τζαμπα θα με κρατησουν ολο το βραδυ. Δεν καταφερα να κομηθω ολο το βραδυ ανα μιση ωρα πηγαινα τουλαετα,στις 4 ξυπνησα τον αντρα μου αφου πια ειδα αιμα.. πηγα χαλαρα η μαια μου λεει πονας? Και τις λεω οχι πολυ. Ελα μου λεει να σε δω.( αυτο ηταν κ κατι που με τρομαζε γιατι ειχα ακουσει οτι ποναει,αλλα παλι καλα δεν καταλαβα τιποτα) με βλεπει κ μου ξανα λεει σιγουρα δεν πονας? εχεις 5 διαστολη,περνω τον γιατρο σου να ρθει.. το μεγαλο το ζορι το τραβηξα στο σπιτι μου εγω κ καλυτερα να σας πω.. γεννησα χωρις επισκληριδιο..μεσα σε 3 ωρες..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα γεννησα με φυσιολογικο τοκετο 10.10.15 πητ ειχα 12.10.. και οπως διαβασα κ πιο κατω απο μια κοπελα ουτε σε εμενα επιασε το περπατημα καθε απογευμα εκοβα χιλιομετρα.. γεννησα παρασκευη 5.30 τα ξημερωματα πηγα στο νοσοκομειο και 9και 20πμ γεννηθηκε ο μικρος..γενικα ειχα μια πολυ καλη γεννα και γρηγορη για πρωτο μωρο. Πριν μερα πριν γεννησω να φανταστειτε καθαρισα το σπιτι ειχα κατι πονακια σαν να μου ερχεται περιοδος οποτε λεω ας ετοιμαστω σιγα σιγα...εκανα το μπανακι μου ολα ετοιμα.το βραδυ βγηκαμε με τον αντρα μου για καφε μου ερχοταν πονος ανα μια ωρα σχεδον.. γιατι δεν πηγα στο νοσοκομειο? Περιμενα να δω αιμα για να παω μια κ καλη γιατι λεω εαν παω τωρα τζαμπα θα με κρατησουν ολο το βραδυ. Δεν καταφερα να κομηθω ολο το βραδυ ανα μιση ωρα πηγαινα τουλαετα,στις 4 ξυπνησα τον αντρα μου αφου πια ειδα αιμα.. πηγα χαλαρα η μαια μου λεει πονας? Και τις λεω οχι πολυ. Ελα μου λεει να σε δω.( αυτο ηταν κ κατι που με τρομαζε γιατι ειχα ακουσει οτι ποναει,αλλα παλι καλα δεν καταλαβα τιποτα) με βλεπει κ μου ξανα λεει σιγουρα δεν πονας? εχεις 5 διαστολη,περνω τον γιατρο σου να ρθει.. το μεγαλο το ζορι το τραβηξα στο σπιτι μου εγω κ καλυτερα να σας πω.. γεννησα χωρις επισκληριδιο..μεσα σε 3 ωρες..

 

Μπράβο συνονοματη!!!!!! Χωρις επισκληρίδειο!!! Μου έβαλες τα γυαλιά :cool:! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ χωρίς ενεση δεν άντεχα.:D:D

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ιδεα και μονο της γεννας φοβομουν πολυ..και ελεγα οτι δεν θα αντεξω,πιστευα οτι θα ζητησω επισκληριδιο... αλλα τελικα δοξα το θεο ολα πηγαν καλα.. :)

Link to comment
Share on other sites

ήθελα με φυσιολογικό αλλά ο μικρός μάλλον περνούσε μια χαρά μέσα μου και δεν έλεγε να κατέβει με τίποτα :?

εξαντλήσαμε όλο το περιθώριο κι αυτός ήταν ακόμα στο στομάχι μου (ο λόγος που δεν πήρα και κιλά στον τελευταίο μήνα αφού δε μπορούσα να φάω!)

τελικά μπήκα με ραντεβού, μου έβαλαν κι ορούς για πόνους αλλά... μπα... τίποτα :?

καισαρική δυστυχώς :(

 

ακριβως τα ιδια! ειχα περασει και τις μερες μου με ρεζους αρνητικο οποτε πηγα με ραντεβου στην 40+3 μου βαλανε ορους περιμενα περιμενα αλλα ευτυχως στις 13 ωρες κατεβηκε και βγηκε φυσιολογικα τελικα! παρα τριχα γλυτωσα την καισαρικη! και το δευτερο φυσιολογικα μεσα σε 2 ωρες!! ελπιζω και το τριτο πρωτα ο Θεος φυσιολογικα να το γεννησω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Ήθελα πολύ να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό, αλλά δυστυχώς καταλήξαμε σε επείγουσα καισαρική και μάλιστα ενώ δεν είχαν σπάσει ακόμα τα νερά! Ήταν οι μέρες που περίμενα τοκετό και είχα πάει στο μαιευτήριο για N.S.T..Συνέθηκα με το μηχάνημα και η γιατρός μου παρακολουθούσε την κινητικότητα του μωρού όταν από κάποιο σημείο και μετά άρχισαν να χάνονται οι παλμοί και να επανέρχονται μετά από κάποια δευτερόλεπτα! Η γιατρός μου ήταν εμφανώς ανήσυχη και εγώ είχα σοκαριστεί! Στη συνέχεια ήρθε η μαία μου και μου ανακοίνωσαν από κοινού ότι μπαίνουμε για καισαρική. Εγώ τις κοιτούσα αποσβολωμένη και δεν ήξερα πώς να αντιδράσω. Νόμιζα ότι ονειρευόμουν και έβλεπα εφιάλτη! Με έπιασαν κυριολεκτικά εξαπίνης! Το μόνο που σκεφτόμουν εκείνη τη στιγμή ήταν το μωρό μου, επομένως δεν το διαπραγματεύτηκα καν! Θα έμπαινα αμέσως για καισαρική! Εκείνη την ώρα δεν είχε σημασία το πώς ή το πότε θα γεννούσα, αλλά το να είναι το μωρό μου ασφαλές. Άλλωστε περίμενα τοκετό ούτως ή άλλως. Αλλά δε μπορώ να πω ότι δεν πανικοβλήθηκα εκείνη τη στιγμή! Δεν είχα πάρει μαζί μου τίποτα και δεν ήμουν προετοιμασμένη κατάλληλα. Να φανταστείτε, εκείνο το πρωί σχεδίαζα με το σύζυγό μου τί θα κάνουμε την υπόλοιπη μέρα μετά το μαιευτήριο! Και εκεί που ο άμοιρος ο σύζυγός μου με περίμενε να βγω για να πάμε βολτίτσα μετά την εξέταση, βλέπει ξαφνικά από πάνω του τη γιατρό να του λέει: "Θα γεννήσει τώρα"! Εκείνος θα πρέπει να σοκαρίστηκε πιο πολύ από μένα...χαχαχαχαχαχα!! :D ...Ευτυχώς, τέλος καλό όλα καλά!! Γέννησα ένα υγειέστατο αγοράκι! Γεννήθηκε 2,450 kg. Ήταν τόσο μικρούλης εξαιτίας του ότι ο ομφάλιος λόρος είχε τυλιχτεί πολλές φορές γύρω από το λαιμό του, εξού και η καισαρική.

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα από ολλανδια!εγω γεννησα πριν 15 μερες και η εμπειρια μου μπορω να πω πως ηταν λιγο τραυματικη!δευτερα απόγευμα στις 6.30 με επιασαν οι πονοι αλλα στο νοσοκομειο πηγα στις 12 γιατι εδώ δε σε δεχοται νωρίτερα όπως την ελλλαδα με αποτέλεσμα να παρω ολους τους πονους σπιτι!ευτυχως εφυγα με διαστολή 2,5 από το σπιτι και μεσα σε 10 λεπτα ως το νοσοκομειο ειχα 8,που σημαινει ότι δεν επαιρνε ουτε επισκληριδιο να κανω και γεννησα εντελως φυσιολογικα και χωρις παυσίπονα!:(αλλα ευτυχως μολις βγηκε η μικρουλα μου τα ξεχασα όλα!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Με φυσιολογικό και επισκληρίδιο εξαρχής...πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή 1, μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και επισκληρίδιο, πρώτη δόση 6 παρά το πρωί, δεύτερη 8 παρά το πρωί, 10 παρά τέταρτο η μπουμπού ήταν στην αγκαλιά μου...μεγάλη ανακάλυψη...δεν καταλαβαίνεις τίποτα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο και ΚΑΜΜΙΑ αλλη παρεμβαση. Επιλογη μου ηταν να γεννησω στο σπιτι μου οπου και περασα τις πρωτες 12 ωρες μαζι με τις μαιες μου και στη συνεχεια πηγα στο μαιευτηριο οπου μετα απο αλλες 12 ωρες γεννησα.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΕΒΑΛΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ!ΕΛΠΙΖΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!:):):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Και τις δυο φορες φυσιολογικα ..ευτυχώς! Ηθελα να ζησω το θαυμα του φυσιολογικού τοκετού και πιστεψτε με δε συγκρινεται! Ευχομαι σε όλες τις εγκυούλες να απολάυσουν τοσο την εγκυμοσυνη τους όσο και εναν φυσιλογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ και τα δύο φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Εδώ δεν κάνουν οπότε έφαγα πόρτα και ας παρακάλαγα εννοείται. βέβαια στο δεύτερο εντάξει ήταν πιο οκ τα πράγματα. Στην πρώτη ζορίστηκα πολύ γιατί ήταν 2 φορές δεμένη με τον λώρο και είχε κολλήσει και ιέσπρωχνα 3 ώρες χωρίς αποτέλεσμα για να μου βάλουν στο τέλος ωδύνες και να βγει σε 20 λεπτά. Νταξ και ο πολύ φυσικός τρόπος έχει τα καλά του και τα κακά του διαπίστωσα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Νομίζω η δημοσκόπηση θα έπρεπε να λέει «κολπικός τοκετός» και «καισαρική τομή». Δεν υπάρχει αφύσικος τοκετός, ιδιαίτερα τη στιγμή που οι περισσότερες γυναίκες γεννούν σε μαιευτήρια, με γιατρούς, φάρμακα, νοσοκόμες, μετρήσεις δεικτών και μηχανήματα. Άλλη λέει «φυσιολογικά» και εννοεί με πρόκληση, άλλη με επισκληρίδιο κλπ. Και η καισαρική τομή είναι και αυτή μια ιατρική διαδικασία όπως όλες οι άλλες.

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν και πιστευω οτι θα προκαλεσει η γνωμη μου σιγουρα πολλες αντιδρασεις παιρνω το θαρρος να την εκφρασω με μια μικρη ελπιδα κατανοησης. Ειμαι ακομα στην προσπαθεια συλληψης και θα μαθω αποτελεσματα σε 5 μερες. Παντα ηθελα να γινω μαμα αλλα συναμα ετρεμα το φυσιολογικο τοκετο. Ειναι κατι που δε θελω να ζησω σε καμια απολυτως περιπτωση. Θελω οπωσδηποτε καισαρικη μιας και φοβαμαι οτιδηποτε συμβαινει στο σωμα μου ενω εχω τις αισθησεις μου. Ειναι παραξενο, αλλα ποτε δε σκεφτομαι τιποτα ουτε με αγχωνει να γινει οποιαδηποτε διαδικασια οταν ειμαι σε ναρκωση. Δε σκεφτηκα ποτε αυτο που λενε οι περισσοτερες γυναικες οτι θελουν να νιωσουν τη γεννα ουτε μπορω να το καταλαβω απλα κατανοω οτι η καθε γυναικα εχει τη γνωμη της πανω σε αυτο το θεμα και καθε γνωμη οσον αφορα το θαυμα της μητροτητας τη θεωρω απολυτα σεβαστη. Απο το φοβο που νιωθω και μονο για τους απιστευτους πονους που συνεπαγεται η διαδικασια δε μπορω να μπω σε αυτη τη θεση ουτε με το μυαλο μου ποσο μαλλον να το κανω κιολας. Δε σκεφτομαι να δω και να νιωσω το μωρο μου να γεννιεται γιατι ξερω οτι ο φοβος και το αγχος θα με καταβαλλουν τοσο πολυ που δε θα νιωσω τη χαρα που θα επρεπε. Η χαρα και η συγκινηση οπως τις εχω φανταστει, ειναι να ξυπνησω και να παρω το μωρο μου στην αγκαλια μου χωρις αγχος,στρες,τρομο και ασχημη ψυχολογια. Κατα τη γνωμη μου,αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η στιγμη που κραταει μια γυναικα το μωρο της στην αγκαλια της για πρωτη φορα και οχι αν το νιωσει η δεν το νιωσει να γεννιεται. Πιστευω πως αυτο που γραφω ειναι λογικο και ευχομαι να μην υπαρξουν υπερβολικα ασχημες αντιδρασεις μιας και δε μου αρεσει να αναστατωνω τους αλλους και κυριως τις γυναικες που εχουν εντονο το αισθημα της μητροτητας οπως το ειχα απο μικρη κι εγω κι εχουμε ολες τον ιδιο σκοπο (ειτε για καποιες εχει ηδη πραγματοποιηθει ενω για αλλες οχι ακομα) :P σημειωση : απ'οτι φαινεται και οπως μου εχουν πει πολλοι γιατροι και με εχουν παρηγορησει ειναι πολυ σιγουρο οτι οταν ερθει η ωρα θα κανω οντως καισαρικη,μιας και εξαιτιας ενος προβληματος που εχω και εχω ενημερωσει το γιατρο, με το φυσιολογικο τοκετο υπαρχει αυξημενος κινδυνος να εχει καποιο προβλημα το μωρο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Νομίζω η δημοσκόπηση θα έπρεπε να λέει «κολπικός τοκετός» και «καισαρική τομή». Δεν υπάρχει αφύσικος τοκετός' date=' ιδιαίτερα τη στιγμή που οι περισσότερες γυναίκες γεννούν σε μαιευτήρια, με γιατρούς, φάρμακα, νοσοκόμες, μετρήσεις δεικτών και μηχανήματα. Άλλη λέει «φυσιολογικά» και εννοεί με πρόκληση, άλλη με επισκληρίδιο κλπ. Και η καισαρική τομή είναι και αυτή μια ιατρική διαδικασία όπως όλες οι άλλες.[/quote']

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Εγω γέννησα με καισαρική απο επιλογή και ένιωσα τη συγκίνηση της γέννας απόλυτα! Νομίζω οτι η διαδικασία και η ανάρρωση μετά εξαρτάται σε μεγαλο βαθμό απο τον γιατρό. Στη δίκη μου περιπτωση, το κλίμα μεσα στο χειρουργείο ηταν ευχάριστο κυρίως επειδή ο γιατρός μου ειναι τέτοιος τύπος, ολα κύλησαν ομαλά και επειδή ειναι και πολυ καλός χειρουργός η ανάρρωση μετά ηταν πολυ γρήγορη. Μεχρι να βγω απο το μαιευτήριο οι πόνοι ηταν ανεπαισθητοι και στο σπιτι ανταποκριθηκα γρήγορα στις απαιτήσεις της καθημερινότητας με το μωρό. Αν ξαναγεννιέσαι πάλι τον ίδιο τροπο θα επέλεγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα εγώ ήθελα με φυσιολογικο τοκετο οπως κ ο γιατρός μου αλλά δεν πήγαν έτσι τα πράγματα ς περίμενα με πρόκληση τοκετού με αλλαγές θέσης περπάτημα κλπ.Μετα από έξι ώρες έχασαν τους παλμούς του μωρού κ μέσα σε τρία δευτερόλεπτα είχα από πάνω μου δέκα άτομα να λένε για επείγον καισαρική επαθα πανικό ήρθε κ ο γιατρός μου κ λέει ήρεμα νιώθεις το μωρό λέω ναι τελικά το μηχάνημα έπαθε μία μικρή βλάβη μόλις έφυγαν όλοι απ το δωμάτιο λέω πάρε το μωρό ΤΩΡΑ δεν κάθομαι ούτε ένα λεπτό ακόμα λόγο πανικού φυσικά την περίμενα 10 χρόνια δεν θα το χάσω στην τελική ευθεία ήμουν ξύπνια την πήρα αγκαλιά αμέσως ευτυχώς δεν είχα πόνους με την καισαρική ένα μικρό τραβηγμα μόνο κ ολα πήγαν καλά κ έχω τι αστερακι μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Μαμάδες... Εγώ και την πρώτη κόρη την γέννησα με καισαρική λόγω του ότι ήταν μικρούλα και δεν θέλανε να την ταλαιπωρήσουμε... Εύκολη καισαρική και γρήγορη ανάρρωση... Και την δεύτερη μου κόρη πριν μερικές μέρες με καισαρική... Η οποία ήταν πιο δύσκολη σε όλα τα θέματα... Και την επισκληριδιος κατάλαβα πολύ καλά. Δεν ήταν καλός ο αναισθησιολογος και όλη η διαδικασία του χειρουργείου με κούρασε... Είχα διάφορους πόνους κατά την διάρκεια. Το μόνο θετικό ήταν πως η γιατρός μου πήρε την πρωτοβουλία και μου αφαίρεσε λίπος και βγήκα από το μαιευτήριο πιο αδύνατη από πριν χε χε. Να προσθέσω πως είχα κάνει και περίδεση και έπρεπε να μου κόψουν και τα ράμματα.... Η ανάρρωση επίσης πιο δύσκολη. Κράτησε πάρα πάνω μέρες...

Η ψυχολογία μου ήταν χάλια γιατί ήθελε και η μεγάλη κόρη αγκαλιές και δεν μπορούσα να την πάρω και έβλεπα πως στεναχωριοταν... Αλλά όλα καλά πλέον!!!

Δεν ξέρω αν ήταν στο χέρι μου αν θα επελαγα φυσιολογικό τοκετό. Με φοβίζει... Πάντως για 3ο παιδί δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Φυσιολογικός τοκετός, η όλη διαδικασία ήταν γρήγορη και σχετικά εύκολη και για τα δύο μου παιδιά!

Η αλήθεια είναι πως φοβόμουν πάρα πολύ, αλλά ήταν πολύ ευκολότερο από οτι περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Έτσι για να το καταλάβω! :-)

Δεν το μετανιώνω με τίποτα. Και το 2ο έτσι θα το κάνω!!!

Συσκευές περιποίησης σώματος, μαλλιών και προσώπου, gadgets για το αυτοκίνητο, το παιδί! http://www.karas.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό ένα μπέμπη 4,420 κιλά και 54 εκατοστά ύψος.. Υπέφερα τόσο πολύ και για πολλές ώρες (από τις 6:30 το πρωί γέννησα στις 16:10) με 5 δόσεις επισκληρίδιου και είχα φτάσει σε σημείο να εύχομαι να μου πει ο γιατρός "πάμε για καισαρική"!! Δεν του το ζητούσα εγώ γιατί είμαι κότα και φοβάμαι :-P:-P:-P με πείσμα και επιμονή του γιατρού μου, καταφέραμε κάτι που άλλοι θα το είχαν παρατήσει από το πρώτο δίωρο!!! Φυσικά είδαμε ότι ο μικρός ούτε έχανε παλμούς ούτε τίποτα, γι' αυτό και προχωρήσαμε φυσιολογικά και πραγματικά τον ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου. Όπως χαρακτηριστικά μου είπε, τον έπαιρναν τηλέφωνο άλλοι γιατροί από διάφορα νοσοκομεία και του έλεγαν ότι χαλάεο την πιάτσα :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...