Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με φυσιολογικό τοκετό και τα 2 μου παιδιά. Στο πρώτο με πρόκληση και φυσικά επισκληρήδιο αναισθησία και το δεύτερο θα πήγαινα για πρόκληση καθώς είχα κλείσει το μήνα μου, αλλά εκεί διαπιστώσαμε πως η διαδικασία είχε ήδη ξεκινήσει. Ο δεύτερος τοκετός όμως πολύ πολύ πιο σύντομος. Και τρίτο να κάνω κάποια στιγμή, πάλι φυσιολογικά θα ήηθελα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο και άνετα θα ξαναγεννούσα άλλες 10 φορές! έχω γεννήσει εδώ και 6 μήνες και αναπολώ την ημέρα του τοκετού με μεγάλη νοσταλγία!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

με κ.τ. δυστυχως γιατι ο αντρουλης κατεβαινε αναποδα και δεν γυρναγε με τιποτα! και εγω αν και φοβομουν ηθελα φυσιολογικο τοκετο... οπως και να χει σημασια εχει οτι ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο ερχεται στον κοσμο μια νεα ζωουλα! λυπαμαι μονο για τους γιατρους που εχουν υποχρεωσει καποιες γυναικες να τραβηξουν την ταλαιπωρια της καισαρικης ενω δεν χρειαζοταν...οσες ανηκουν σε αυτη την κατηγορια να αλλαξουν γιατρο απαραιτητα!

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο τον γέννησα με φτ και η διαδικασία κράτησε 18 ώρες, με επισκληρίδιο που δεν με έπιασε καθόλου. (και διάφορα άλλα που με ταλαιπωρούν ακόμα μετά από 3.5 χρόνια). Τον δεύτερο ευχόμουν να τον γεννησω με κτ καθ όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και εκεί στο τέλος άρχισα να συνηδειτοποιώ ότι δεν θα κάνω ότι θέλω εγώ αλλά το μωρό. Τελικά όμως έγινε με κτ αφού υπήρχε πρόβλημα με τη θέση του πλακούντα κια έπρεπε να ετοιμαστώ αμέσως μετά για χειρουργείο. Τελικά όλα καλά. Πάντως αν και έκανα και τα δύο, ταλαιπωρήθηκα και έχω διάφορα θέματα λογω του φτ, μάλλον το ίδιο θα επέλεγα ξανά καθαρά κια μόνο επειδή είναι φτ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Τα τρια πρώτα παιδιά μου φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο, τα δίδυμα με καισαρική πρόωρα στις 30+5 βδομάδες και το τελευταίο φυσιολογικά πάλι χωρίς επισκληρίδιο (με vbac). Να τα χαιρόμαστε ὀλες οι μανούλες τα παιδάκια μας...:P:p

έξι αγκαλιές, έξι φιλιά και ένα ακόμη πιο μεγάλο από τον άνθρωπο που μου τα χάρισε όλα αυτά....

Σας λατρεύω και τους εφτά......

Link to comment
Share on other sites

Με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο... βέβαια δεν γλύτωσα την πρόκληση και αυτό με χάλασε :( δυσκολευτήκαμε και εγώ και το αγοράκι μου αλλά τα καταφέραμε :D

Link to comment
Share on other sites

Στις 40+3 με φυσιολογικο τοκετο,σπασαν τα νερα μας 1.30 το βραδυ και 09.30 το πρωι κρατησα στην αγκαλια μου τον παλικαρο μου!Πονεσα,πονεσα,πονεσα τοσο πολυ αλλα αξιζε τοσο πολυ τον κοπο!!!αυτο εγινε περσυ τον μαη και σε 2 μηνες περιμενω να γεννησω και το δευτερο αγγελουδι μου κοριτσαρα αυτη τη φορα...Σε ευχαριστω Θεε μου για τα τοσο υπεροχα δωρα Σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με καισαρική αναγκαστικά γιατι ο μπεμπούλης ηταν ισχυακός!!

 

Παρόλα αυτά δεν ηταν και τόσο δυσάρεστη εμπειρία.. μόνο η αγωνία, στη διάρκεια της καισαρικής με επισκληρηδιο, κατα τ'αλλα απο πόνο σχεδόν καθόλου!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εντάξει, για τους ιατρικούς λόγους κατά πόσο είναι υπαρκτοί ή όχι αυτό... ελέγχεται! Διαβάστε http://news.pathfinder.gr/health/news-research/875503.html . Εγώ πάω για την 3η καισαρική για ιατρικούς λόγους αλλά δεν μου βγάζετε από το μυαλό ότι τουλάχιστον η πρώτη φορά ήταν γιατί έτσι βόλεψε τον μαιευτήρα! Βλέπεις όταν κοντεύεις στην 40ή βδομάδα και πλησιάζουν και Χριστούγεννα... στις εγκύους της χώρα μας παρουσιάζονται όλοι οι ιατρικοί λόγοι και οι επιπλοκές που επιβάλλουν πρόκληση ή καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα!

Γέννησα πριν ακριβως απο ενα μήνα,38 εβδομάδων,με φυσιολογικό τοκετό,χωρίς επισκληριδιο,μέσα σε 3 ώρες απο τη στιγμη που με έπιασαν οι πόνοι!!7 το απόγευμα ξεκίνησαν και 10.20 το βράδυ κρατούσα την κορακλα μου.

Υπεροχή εμπειρία,με υπέροχους ανθρώπους γύρω μου.Ενα θα πω,γέννησα με τραγούδια και αστεία!:D

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικος τοκετος με προκληση και επισκληρηδιο.14 ωρες μεχρι να ακουσω το κλαμα του. δυσκολη γεννα λογω του τροπου που κατεβαινε, θα μπορουσε να ειχε παει για καισαρικη. αλλα στο δυσκολο, τελευταιο σταδιο των ωθησεων τα καταφεραμε! 3 καλες σπρωξιες και εξω!! απιστευτη εμπειρια, αξεχαστη. ειναι 5 μισο ο μπεμπακος τωρα και ανυπομονω για το επομενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγ γεννησα με φυσιολογικο χωρις επισκληριδιο στις 37+5 ενα κοριτσακι με 4πλη περιτυλιξη (στο τσακ γλυτωσα καισαρικη) βαρους 2430...

9 το πρωι εσπασαν τα νερα μου και 11παρα 25 το βραδυ ειχα γεννησει.....εξαιρετικα ευκολα με 4 εξωθησεις βγηκε......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα και τα τέσσερα παιδια μου με φυσιολογικό,αλλά μόνο στα δίδυμα επισκληριδιο,γιατί πονούσα πολύ και είχαν σπάσει και τα νερά.

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε ξερω τι να ψηφίσω γιατί για ιατρικούς λόγους χρειαστηκα καισαρική αλλά την προτιμούσα λογω φοβίας και αγχους (ειχα παθει και κριση πανικου) και εφαγα την εγκυμοσυνη μου αυπνη να αγχωνομαι για τη γεννα....

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καισαρική λόγω τεράστιας μυωπίας και πολλών χειρουργείων στη μήτρα. Η γιατρός μου δεν ήθελε καν να κάνω συσπάσεις γιατί φοβήθηκε για ρήξη μήτρας, οπότε και η καισαρική μου έγινε στις 37w+3d.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικά μετά από 9 ώρες!!!ηθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αν και στο τέλος είχα τόσους πόνους που έλεγα πάρτο με καισαρική να ησυχάσω!!!! Στη συνέχεια, επειδή σκίστηκα και είχα πολλά ράμματα έκανα 20 μέρες να καθίσω από τους πόνους που είχα από κάτω....Αν είχα κάνει καισαρική ίσως να πόναγα λιγότερο....

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά (αν και να μου πήγαινε) αλλά μετά από 7 ώρες που είχαν σπάσει τα νερά δεν είχα καθόλου διαστολή, γιατί ο μικρός μου ήταν πολύ μεγάλος τελικά και είχε σφηνώσει, και κάναμε καισαρική, δεν υπήρχε περίπτωση να ξεσφηνώσει όσο και αν περίμενα....

Link to comment
Share on other sites

Εχω γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδειο τρία υγειέστατα παιδάκια και δεν θα το άλλαζα ποτέ σαν εμπειρία!Η φύση μας καθοδηγεί στον τοκετό ,έτσι είμαστε πλασμένες να γεννάμε,εκτός φυσικά αν συντρέχει κίνδυνος για την υγεία της γυναίκας ή του εμβρύου.Για αυτό λοιπόν δεν μπορώ να δεχτώ φόβους και ενδοιασμούς που οδηγούν σε ανευ ιατρικού λόγου καισαρικές.Ασε που στον φυσιολογικό τοκετό ο οργανισμός επανέρχεται σχεδόν αμέσως!Εγώ την επόμενη μέρα από τις γέννες μου έκανα σπαγγάτο!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο danel Εμφάνιση μηνυμάτων

Γέννησα και τα 2 μου παιδιά με Φ.Τ.

Όμως μετά από επίσκεψη σε γιατρό (πολύ καλό επιστήμονα), προβληματίστηκα...διότι μου είπε ότι η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ είναι μία απλή επέμβαση και προφυλάσσει τη γυναίκα από τη λεγόμενη χαλάρωση των μυών του κόλπου που έχει ως συνέπεια αργότερα την ακράτεια ούρων, ειδικά για τις γυναίκες που έχουν γεννήσει εύκολα. Άρα καλύτερα να προτιμάμε Κ.Τ. :-/

 

 

Και κάτι ακόμη!Αν υπάρχει γιατρός που τάσσεται κατά μιας φυσιολογικής γέννας μόνο και μόνο για να "προστατέυσει" την επίτοκο από μια ενδεχόμενη και μελλοντική ακράτεια ούρων,τότε αυτόν τον άνθρωπο μόνο επιστήμονα δεν θα μπορούσα να τον χαρακτηρίσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από 12 ώρες προσπάθεια να γεννήσω φυσιολογικά, τελικά γέννησα με καισαρική. Δεν είχα καθόλου διαστολή και το μωρό δεν κατέβαινε για κανένα λόγο!!! Αν και ο γιατρός μου το έλεγε, προσπαθήσαμε πολύ μήπως και αλλάξει η κατάσταση...

Το θέμα είναι ότι είχα φτιάξει στο μυαλό μου όλη τη διαδικασία της φυσιολογικής γέννας και με στεναχωρεί πολύ το γεγονός ότι δε μπόρεσα να τη ζήσω, ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος... Ξέρω ότι είναι το πιο ξεχωριστό και δυνατό πράγμα που μπορείς να ζήσεις...

Βέβαια και πάλι δεν αλλάζω με τίποτα ότι έτσι μπόρεσα και είχα το υγιέστατο κοριτσάκι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...