Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

Γέννησα και τα 2 μου παιδιά με Φ.Τ.

Όμως μετά από επίσκεψη σε γιατρό (πολύ καλό επιστήμονα), προβληματίστηκα...διότι μου είπε ότι η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ είναι μία απλή επέμβαση και προφυλάσσει τη γυναίκα από τη λεγόμενη χαλάρωση των μυών του κόλπου που έχει ως συνέπεια αργότερα την ακράτεια ούρων, ειδικά για τις γυναίκες που έχουν γεννήσει εύκολα. Άρα καλύτερα να προτιμάμε Κ.Τ. :-/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα και τα 2 μου παιδιά με Φ.Τ.

Όμως μετά από επίσκεψη σε γιατρό (πολύ καλό επιστήμονα), προβληματίστηκα...διότι μου είπε ότι η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ είναι μία απλή επέμβαση και προφυλάσσει τη γυναίκα από τη λεγόμενη χαλάρωση των μυών του κόλπου που έχει ως συνέπεια αργότερα την ακράτεια ούρων, ειδικά για τις γυναίκες που έχουν γεννήσει εύκολα. Άρα καλύτερα να προτιμάμε Κ.Τ. :-/

 

Και εξακολουθείς να τον θεωρείς πολύ καλό επιστήμονα μετά από αυτό που σου είπε:confused::confused::confused:

Μη γράφετε τέτοιες ανακρίβειες γιατί διαβάζουν και γυναίκες που τις πιστεύουν!!!!!!!!!!

Η κτ δεν είναι απλή διαδικασία!!!!!!!!!! Είναι ένα πολυ σοβαρό χειρουργείο τόσο για τη γυναίκα όσο και για το μωρό και πρέπει να γίνεται μόνο σε περιπτώσεις απόλυτης ανάγκης!!!!!!!!!!!! Έχει πολλές συνέπειες και δεν είναι τρόπος γέννας, αλλά παρέμβαση για τη σωτηρία της ζωής μητέρας και βρέφους!!!!!!!!

Όσο για την ακράτεια, που όντως παρουσιάζεται σε μεγάλες ηλικίες, γιαυτό το λόγο υπάρχουν κατάλληλες ασκήσεις που γυμνάζουν τους μύες της περιοχής και έτσι προλαμβάνεται! Εξάλλου, δεν είναι ανάγκη να γεννήσεις με φτ για να σου παρουσιαστεί ακράτεια!

Link to comment
Share on other sites

Πριν περιπου 4 χρονια γεννησα το γιο μου με καισαρικη,ειχα ολοκληρωσει ολον τον ενατο μηνα και το μωρο ηταν πολυ ψηλα,χωρις να εχω καθολου συσπασεις....η ειρωνεια ειναι οτι δυο και κατι μηνες πριν ειχα νοσηλευτει στο νοσοκομειο με συσπασεις και βγαινοντας ακολουθησα καποιες μερες φαρμακευτικη αγωγη.Οταν πια θελαμε τις συσπασεις στον ενατο και μου ειπε να του δινω να καταλαβαινει στον ποδαροδρομο,ειχαμε πληρη ησυχια.Τωρα γεννω την κορη μου σε ενα μηνα και 10 μερες περιπου με καισαρικη πλεον.Δεν ειμαι ειδικος επιστημονας,αλλα δε θα ηθελα με τιποτα να κανω τωρα φτ,εχοντας μια καισαρικη στο ενεργητικο μου.Ξερω οτι συνηθιζεται πλεον η αντιθετη αποψη,αλλα ακομα και αν το ηθελε ο γιατρος μου,θα το αρνιομουν εγω.

Link to comment
Share on other sites

Η κτ ... δεν είναι τρόπος γέννας, αλλά παρέμβαση για τη σωτηρία της ζωής μητέρας και βρέφους!!!!!!!!

 

Από τις πιο νηφάλιες και to the point ατάκες που έχω διαβάσει στο forum για το θέμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα!!!! Η κτ είναι χειρουργική επέμβαση, ο φτ είναι όπως το λέε και η λέξη "φυσιολογική διαδικασία", χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις. Μακάρι να μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά την κόρη μου, αλλά λόγω προεκλαμψίας επιβαλλόταν η κτ, και για εμένα και για τη μικρή ήταν ζήτημα ζωής και θανάτου. Πιστεύω πως κάποιοι γιατροί επιλέγουν την κτ για ευκολία, αλλά αν συζητάμε ανοιχτά με το γιατρό μας μπορούμε να βρούμε μία λύση. Παρ' ότι είχα υψηλή πίεση σε όλη την εγκυμοσύνη συζήτησα ανοιχτά και με 2 καρδιολόγους και με 3 γυναικολόγους το ενδεχόμενο και τους κινδύνους ενός φυσιολογικού τοκετού, και από τους 5 επιστήμονες η απάντηση ήταν κτ. Μπορούμε να διασταυρώνουμε γνώμες και να μην μένουμε στο γυναικολόγο που είχαμε πριν την εγκυμοσύνη, προσωπική γνώμη και εμπειρία :-)

Link to comment
Share on other sites

Elenanicou, δε γράφω ανακρίβειες που τις βγάζω από το μυαλό μου αλλά από το στόμα ενός επιστήμονα. Κι εγώ τα ίδια πιστεύω με αυτά που λες αλλά δε μπορώ να μην ακούσω και την άποψη ενός γιατρού που δεν είχε όφελος να μου το πει, απλώς το έφερε ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Elenanicou, δε γράφω ανακρίβειες που τις βγάζω από το μυαλό μου αλλά από το στόμα ενός επιστήμονα. Κι εγώ τα ίδια πιστεύω με αυτά που λες αλλά δε μπορώ να μην ακούσω και την άποψη ενός γιατρού που δεν είχε όφελος να μου το πει, απλώς το έφερε ο λόγος.

 

Τότε ο επιστήμονας σού είπε ανακρίβειες! Τις δικές του ανακρίβειες κρίνω λοιπόν, τις οποίες εσύ τις μετέφερες εδώ. Δεν θα ξαναφερθώ στο θέμα της ακράτειας ούρων(ασχολίαστο πραγματικά σαν αιτία για να επιλέξει μία γυναίκα την κτ...).

Οι παππούδες που έχουν και αυτοί ακράτεια γέννησαν πολλά παιδιά;!

Κανένας επιστήμονας δεν θα πρέπει να προβάλλει τέτοιους συσχετισμούς για να υπερασπιστεί και να προωθήσει την κτ! Και γενικά κανένας επιστήμων δεν θα πρέπει να την προωθεί!

Εϊπαμε λύση ανάγκης είναι!

Link to comment
Share on other sites

Elenanicou, δε γράφω ανακρίβειες που τις βγάζω από το μυαλό μου αλλά από το στόμα ενός επιστήμονα. Κι εγώ τα ίδια πιστεύω με αυτά που λες αλλά δε μπορώ να μην ακούσω και την άποψη ενός γιατρού που δεν είχε όφελος να μου το πει, απλώς το έφερε ο λόγος.

 

Τότε ο επιστήμονας σού είπε ανακρίβειες! Τις δικές του ανακρίβειες κρίνω λοιπόν, τις οποίες εσύ τις μετέφερες εδώ. Δεν θα ξαναφερθώ στο θέμα της ακράτειας ούρων(ασχολίαστο πραγματικά σαν αιτία για να επιλέξει μία γυναίκα την κτ...).

Οι παππούδες που έχουν και αυτοί ακράτεια γέννησαν πολλά παιδιά;!

Κανένας επιστήμονας δεν θα πρέπει να προβάλλει τέτοιους συσχετισμούς για να υπερασπιστεί και να προωθήσει την κτ! Και γενικά κανένας επιστήμων δεν θα πρέπει να την προωθεί!

Εϊπαμε λύση ανάγκης είναι!

 

Η κοπελα ανεφερε απλα τα λεγομενα ενος γιατρου.Δε νομιζω να υπαρχει κανονισμος που να μας απαγορευει κατι αντιστοιχο...και γω συμφωνω οτι ο φτ ειναι ο,τι καλυτερο (εφοσον δε συντρεχουν ιατρικοι λογοι),αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορουμε να αναφερουμε και 1-2 προτερηματα που μπορει να εχει η κτ...ακομα και αν ειναι ανακριβεια,η κοπελα εγραψε οτι της το ανεφερε καποιος ιατρος,δεν κατεθεσε επιστημονικη αναφορα υπερ της κτ...το φορουμ ειναι απλα ενα φορουμ,δεν αντικαθιστα την επιστημονικη αποψη σε καμια περιπτωση,αλοιμονο αν μια γυναικα που εχει παιδια ή ετοιμαζεται να γεννησει συμβουλευεται αποκλειστικα το φορουμ και οχι την αντιστοιχη ειδικοτητα...τι θελω να πω...ας μην αποπαιρνουμε ετσι καποιον που αναφερει μια εμπειρια του ή μια αποψη του (εμπειρια στην προκειμενη περιπτωση γιατι απλα η κοπελια εξιστορησε τι της ειπε ενας γιατρος και μοιραστηκε μαζι μας τα συναισθηματα της).

Ο καθενας εξαλλου μπορει να εκφραζει συναισθηματα και αποψεις...και γω ακουω τελευταια και διαβαζω χιλιες μυριες αποψεις υπερ του φτ μετα απο καισαρικη αλλα εγω προσωπικα δε θα το επελεγα και δεν ντρεπομαι να το πω!

Link to comment
Share on other sites

Και εξακολουθείς να τον θεωρείς πολύ καλό επιστήμονα μετά από αυτό που σου είπε:confused::confused::confused:

Μη γράφετε τέτοιες ανακρίβειες γιατί διαβάζουν και γυναίκες που τις πιστεύουν!!!!!!!!!!

Η κτ δεν είναι απλή διαδικασία!!!!!!!!!! Είναι ένα πολυ σοβαρό χειρουργείο τόσο για τη γυναίκα όσο και για το μωρό και πρέπει να γίνεται μόνο σε περιπτώσεις απόλυτης ανάγκης!!!!!!!!!!!! Έχει πολλές συνέπειες και δεν είναι τρόπος γέννας, αλλά παρέμβαση για τη σωτηρία της ζωής μητέρας και βρέφους!!!!!!!!

Όσο για την ακράτεια, που όντως παρουσιάζεται σε μεγάλες ηλικίες, γιαυτό το λόγο υπάρχουν κατάλληλες ασκήσεις που γυμνάζουν τους μύες της περιοχής και έτσι προλαμβάνεται! Εξάλλου, δεν είναι ανάγκη να γεννήσεις με φτ για να σου παρουσιαστεί ακράτεια!

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!Μια γνωστή μου που έκανε κ.τ. έπαθε σηψαιμία γιατί ξέχασαν τον πλακούντα μέσα!!:shock: και μια άλλη κάτι με το έντερο με αποτέλεσμα να ξαναχειρουργηθεί!!!Δεν είναι καθόλου απλή διαδικασία....κοιτάξτε βιντεάκια στο youtube και θα καταλάβετε!Πολύ κρίμα που κάτι το φυσιολογικό πλέον πολλοί το θεωρούν λάθος...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι απλο...οσο για τον ξεχασμενο πλακουντα,ε ,εκει τι να σχολιασεις;Αυτο δεν ειναι περιπλοκοτητα ειναι εγκληματικη ανευθυνοτητα και δυστυχως δε συνανταται μονο σε χειρουργεια ,αλλα και σε μια απλη ιατρικη εξεταση.Τιποτα δεν ειναι απλο και δεδομενο,το καθετι που κανουμε πρεπει να το πραττουμε με τη δεουσα υπευθυνοτητα και δεοντολογια ,ποσο μαλλον τις ιατρικες πραξεις!

Link to comment
Share on other sites

Εthy, πράγματι όπως ακριβώς τα έθεσες ήθελα να τα πω αλλά να...δεν έχω τη διάθεση να μπαίνω σε διαδικασία να εξηγώ τα αυτονόητα, γι' αυτό σ'ευχαριστώ που το έκανες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο.Ηταν μια καταπληκτικη εμπειρια το κατα ευχαριστηθηκα και απολαυσα τον τοκετο μου οσο τιποτα αλλο.Ετσι γενναω αλλες 10 φορες.Και γεννησα και γρηγορα και πολυ ευκολα.Δοξα τον Θεο.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα ανεφερε απλα τα λεγομενα ενος γιατρου.Δε νομιζω να υπαρχει κανονισμος που να μας απαγορευει κατι αντιστοιχο...και γω συμφωνω οτι ο φτ ειναι ο,τι καλυτερο (εφοσον δε συντρεχουν ιατρικοι λογοι),αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορουμε να αναφερουμε και 1-2 προτερηματα που μπορει να εχει η κτ...ακομα και αν ειναι ανακριβεια,η κοπελα εγραψε οτι της το ανεφερε καποιος ιατρος,δεν κατεθεσε επιστημονικη αναφορα υπερ της κτ...το φορουμ ειναι απλα ενα φορουμ,δεν αντικαθιστα την επιστημονικη αποψη σε καμια περιπτωση,αλοιμονο αν μια γυναικα που εχει παιδια ή ετοιμαζεται να γεννησει συμβουλευεται αποκλειστικα το φορουμ και οχι την αντιστοιχη ειδικοτητα...τι θελω να πω...ας μην αποπαιρνουμε ετσι καποιον που αναφερει μια εμπειρια του ή μια αποψη του (εμπειρια στην προκειμενη περιπτωση γιατι απλα η κοπελια εξιστορησε τι της ειπε ενας γιατρος και μοιραστηκε μαζι μας τα συναισθηματα της).

Ο καθενας εξαλλου μπορει να εκφραζει συναισθηματα και αποψεις...και γω ακουω τελευταια και διαβαζω χιλιες μυριες αποψεις υπερ του φτ μετα απο καισαρικη αλλα εγω προσωπικα δε θα το επελεγα και δεν ντρεπομαι να το πω!

 

Το φόρουμ δεν υποκαθιστά την επιστημονική γνώση, αλλά σίγουρα έχει τη δύναμη κάποιες γυναίκες να τις επηρεάζει. Κανέναν δεν αποπήρα, και αν έτσι φάνηκε, λυπάμαι. Αν το να αντιπροβάλει κανείς την αντίθετη άποψη φαίνεται αρνητικό σε κάποιους, επίσης λυπάμαι. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα λεγόμενα του.

Όσο για το vbac δεν το επιλέγεις από επιλογή δική σου και όχι από επιβολή κάποιου τρίτου. Τουλάχιστον γνωρίζεις τις εναλλακτικές και είσαι σε θέση να επιλέξεις. Αυτό όμως δεν αναιρέι το γεγονός ότι το Vbac είναι ασφαλέστερο και προτιμότερο από κάθε επαναλληπτική κτ, και επίσης δεν ντρέπομαι να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος φυσικα εχει την τελικη επιλογη κι ευθυνη της μεθοδου τοκετου που επιλεγει...οταν ομως σου λεει οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ρηξης μητρας με φτ μετα απο καισαρικη και οταν καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου νιωθω τα "τσιμπηματα" απο τις κλωτσιες του παιδιου στην τομη ,σχεδον 4 ετη μετα,ε,δε νομιζω να ειναι και τοσο εγκλημα η επιλογη της κτ σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου...πολλα λεγονται περι φυσικων διαδικασιων και τοκετου στο σπιτι ,αλλα θεωρω οτι ορισμενα πραγματα τεινουν να γινονται μοδα και τιποτα περα απο αυτο...η καλυτερη μεθοδος ειναι η ασφαλεστερη σε καθε περιπτωση και οσο και αν ειμαστε ολοι υπερ της φυσιολογικης ροης των πραγματων,ας μην δαιμονοποιουμε και καθε αλλη μεθοδο που οντως υπαρχει αναγκη σε ορισμενες περιπτωσεις να εφαρμοστει και δε σημαινει οτι ολοι οι γιατροι της Ελλαδας ανηκουν στην κατηγορια που επιλεγουν την κτ για να μην ξυπνησουν τη νυχτα του Σαββατου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ζητούμενο είναι να μην αναγκαστεί η γυναίκα να φτάσει στο σημείο να σκεφτεί το vbac...

Mόδα δυστυχώς δεν είναι να διεκδικούμε τα αυτονόητα, αλλά να μην ξεφεύγουμε από τον τρόπο σκέψης που μας έχουν επιβάλλει.

Το συγκεκριμένο topic δεν αφορά το vbac, αλλά αφου το θέτεις θα σου πω ότι η ρήξη μήτρας σαν επιπλοκή, έχει στατιστικά, περισσότερες πιθανότητες να συμβεί σε μία επαναλάμβανόμενη κτ, παρά σε έναν φτ μετά από κτ.

Όποιος ζητα ενημέρωση για το Vbac καλό θα ήταν να την έχει από γιατρούς έμπειρούς και καταρτησμένους πάνω στο θέμα και όχι φυσικά από εκείνους που έχουν ακόμα το δόγμα μία φορά κτ σημαίνει για πάντα κτ.

Όποιος ζητά ενημέρωση για το Vbac θα πρέπει να τη ζητά σε σχέση με την εναλλακτική της κτ και τότε σίγουρα θα διαπιστώσει ότι η κτ υστερεί κατά πολύ, εφόσον τα δικά της ρίσκα, επιπλοκές και κίνδυνοι είναι πολλοί περισσότεροι.

Το vbac δεν είναι μόδα. Είναι ό,τι πιο φυσικό και φυσιολογικό.

Οι ενοχλήσεις που αναφέρεις, σίγουρα δεν σε εμπόδισαν να ολοκληρώσεις την εγκυμοσύνη σου... Αν η μήτρα σου ήταν τόσο ευαίσθητη, να είσαι σίγουρη ότι θα σε είχε προδόσει πολύ νωρίτερα...

Το θετικό όμως πια είναι ότι οι γυναίκες γνωριζούν τις επιλογές τους και όταν έχουν σωστή και άρτια ενημερώση μπορούν να επιλλέξουν ελεύθερα ό,τι τις κάνει να νιώθει ασφαλεις.

Το λυπηρό βρίσκεται σε όλες εκείνες τις επίτοκες που ο γιατρός με κάθε δικαιολογία που μπορεί να σκεφτεί τις οδηγεί στο χειρουργείο χωρίς εκείνες να είναι σε θέση ούτε να επιλέξουν, ούτε να αντιδράσουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μου έλεγα πάντα οτι ήθελα να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό γιατί θεωρούσα τη διαδικασία οτι πιο μαγικό υπάρχει. Όταν έμεινα έγκυος έλεγα συνέχεια θα γεννήσω φυσιολογικά εκτός εαν για ιατρικούς λόγους πρέπει να κάνω καισαρική. Τελικά στις 03 Φεβρουαρίου και ώρα 09.45' γέννησα τον άγγελο μου. Την κόρη μου, το νόημα της ζωής μου φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο. Ήταν η ωραιότερη εμπειρία της ζωής μου, ότι πιο όμορφο. Δεν έχω τραυματική εμπειρία και εαν έρθει ένα δεύτερο παιδάκι πάλι έτσι θέλω να γεννήσω :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα φρικαρα στην ιδεα του φτ

Αλλα επειδη ειναι καλυτερος για το μωρο ηταν η σιγουρη επιλογη μου

Βεβαια δεν φανταζομουν οτι θα καταληξω σε αιφνιδιο προωρο τοκετο με ισχυακη προβολη και επομενως καισαρικη

Στην 2η εγκυμοσυνη ρωτησα τον γιατρο μου για φτ μετα απο καισαρικη(ειχα ακουσει μαλιστα οτι αναλαμβανει)αλλα ηταν αρνητικος

Να πω την αληθεια οταν ημουν προς το τελος της εγκυμοσυνης και το μωρο ειχε παρει θεση..ενιωσα οτι του εμποδιζω τον φυσικο του δρομο..αλλα δεν ειχα ουτε την επιθυμία να το προσπαθησω αλλα ουτε και το θαρρος..

Το κακο με τις καισαρικες ειναι οι πιθανες συμφησεις και βεβαια δεν μπορεις να κανεις οσες θελεις ετσι απλα

Η επομενη ειναι παντα πιο επικυνδυνη απο την προηγουμενη

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα φρικαρα στην ιδεα του φτ

Αλλα επειδη ειναι καλυτερος για το μωρο ηταν η σιγουρη επιλογη μου

Βεβαια δεν φανταζομουν οτι θα καταληξω σε αιφνιδιο προωρο τοκετο με ισχυακη προβολη και επομενως καισαρικη

Στην 2η εγκυμοσυνη ρωτησα τον γιατρο μου για φτ μετα απο καισαρικη(ειχα ακουσει μαλιστα οτι αναλαμβανει)αλλα ηταν αρνητικος

Να πω την αληθεια οταν ημουν προς το τελος της εγκυμοσυνης και το μωρο ειχε παρει θεση..ενιωσα οτι του εμποδιζω τον φυσικο του δρομο..αλλα δεν ειχα ουτε την επιθυμία να το προσπαθησω αλλα ουτε και το θαρρος..

Το κακο με τις καισαρικες ειναι οι πιθανες συμφησεις και βεβαια δεν μπορεις να κανεις οσες θελεις ετσι απλα

Η επομενη ειναι παντα πιο επικυνδυνη απο την προηγουμενη

αγαπητή μου αν ξαναμείνεις έγκυος και θες να γεννήσεις φυσιολογικά καλό είναι να πάρεις και άλλη γνώμη .Κοπέλα μέσα στο φ'ορουμ γέννησε μετά από καισαρική με 17 μήνες διαφορά φυσιολογικά,φίλη μου μετά από 22 μήνες φυσιολογικά.Τίποτα λοιπόν δεν αποκλείεται και δεν απορρίπτεται εξ αρχής

το ζητούμενο είναι να υπάρχει καλή έκβαση της εγκυμοσύνης και όλα τα άλλα βρίσκονται....εγώ επέλεξα και τα 2 καισαρική γιατί όπως έγραψες "παντα φρικαρα στην ιδεα του φτ"

όχι πως δεν μπορούσα αν το επιθυμούσα πραγματικά και επέμενα στη γιατρό μου θα πήγαινα για φτ αλλά οι απόψεις μου ήταν άλλες και είναι...

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το feeling οτι του κοβω το φυσικο του δρομο ηταν τις τελευταιες μερες και α αφου ειχαν αρχισει και οισυσπασεις

Θεωρω οτι μιλησε μεσα μου ενα παναρχαιο ενστικτο..δεν ξερω αν το εκφραζω σωστα

Τιποτα παραπανω

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...
η ρήξη μήτρας σαν επιπλοκή, έχει στατιστικά, περισσότερες πιθανότητες να συμβεί σε μία επαναλάμβανόμενη κτ, παρά σε έναν φτ μετά από κτ.

όχι έλενα αυτό δεν ισχύει

 

οι πιθανότητες να πάθεις ρήξη μήτρας μετά από μία προγηθήσα σε δοκιμαστικό τοκετό είναι περίπου 0,7 - 1,5 % (αρκετοί παράγοντες παίζουν ρόλο)

ενώ στην επαναληπτική καισαρική είναι 0,2% νομίζω (σίγουρα πάντως μικρότερο)...

καλό το vbac αλλά ας μην το ωραιοποιούμε παραπάνω από όσο πρέπει έχει τους κινδύνους του και μια γυναίκα για να το κάνει πρέπει να είναι πλήρως ενημερωμένη για αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Αν και απ'τη μια η επιλογη της μητέρας για καισαρικη ή vbac πρεπει να είναι σεβαστή, απ'την αλλη έχουν και τα μωρά δικαιωματα που ενδεχομένως παραβιάζονται όταν επιλεγεται καισαρικη. Όσο για το τι ειναι πιο ασφαλες, αν και τα ποσοστα ρηξης είναι 0,4 και 0,2 αντιστοιχα, η μητρικη θνησιμότητα στις γεννες με καισαρικη είναι 4 φορες μεγαλυτερη απ'οτι στις vbac.

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το τι ειναι πιο ασφαλες, αν και τα ποσοστα ρηξης είναι 0,4 και 0,2 αντιστοιχα, η μητρικη θνησιμότητα στις γεννες με καισαρικη είναι 4 φορες μεγαλυτερη απ'οτι στις vbac.

όχι ούτε και αυτό υσχύει ο μητρικός θάνατος στη γέννα με καισαρική είναι 4 φορές μεγαλύτερο από την απλή φυσιολογική γέννα (και όχι από το vbac)

 

και να σημειώσω ότι έχω η ίδια ένα πιτυχημένο vbac στο ενεργητικό μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...