Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

Εγω δεν γεννησα ακομα για να μπορω να ψηφησω...παντως διαβαζω οσα λετε γιατι εχω τρελο φοβο με τον φτ:(:( φοβαμαι οσο δεν παει...και εκανα και το λαθος να δω ολα τα βιντεακια με γεννες στο ιντερνετ:(:confused::shock::oops: και απλα εχω σοκαριστει δεν μπορω να με φανταστω να γενναω με φτ....ας ερθει πρωτα ο θεος εκεινη η ωρα και βλεπουμε παντως εχω αγχωθει τρελααααααα

 

 

Με το καλο να ερθει το παιδακι σου...

Οταν θα ερθει η ωρα θα εχεις τοση δυναμη μεσα σου που δε θα το πιστευεις..

Και εγω απορουσα με τον εαυτο μου:shock:

Ειμαστε φτιαγμενες γι'αυτο! ;)

WaUBp2.png

WHWGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

'Οταν ήμουν έγκυος,το μοναδικό πράγμα που φοβόμουν ήταν η καισαρική!!!Είχα δει βιντεάκια και με φ.τ. και με κ.τ. και πραγματικά η ιδέα της καισαρικής με τρόμαζε....και ακόμα με τρομάζει!!Γέννησα φυσιολογικά και είχα εύκολη γέννα μπορώ να πω...το μόνο που με χάλασε ότι πέτυχα εφημερία και οι μαίες ήταν πολύ κουρασμένες (ήταν και νύχτα) και με περιόριζαν αρκετά για να μην φωνάζω...Αν έρθει και δεύτερο και τρίτο μωράκι,θέλω και πάλι φ.τ.!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

1η γέννα φυσιολογικά αλλά με βεντούζα γιατί λόγω χρήσης τεχνητών πόνων (ενώ πήγα με πόνους φυσιολογικούς πόνους στην κλινική) δεν άντεξα και ζήτησα επισκληρίδιο και τότε σταμάτησαν οι συσπάσεις της μήτρας (και κινδύνευσε και το παιδί). παρά τρίχα γλύτωσα την καισαρική.

2η γέννα (με αλλαγή γιατρού και μαίας) εντελλώς φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο παρά το ότι πήγα με ραντεβού για πρόκληση τοκετού. η πρόκληση όμως έγινε με το χέρι κι όχι με φάρμακα. όλη την ώρα ήμουν έξω, περπατούσα και καθόμουν (1 ώρα περπατήματος ισοδυναμούν με 4 ώρες στο κρεββάτι μου είπε η μαία γαιτί η βαρύτητα βοηθάει το παιδί να κατέβει), καθόλου ξάπλα. τελευταίο μισάωρο κάτω από ζεστό ντους. ΣΙΓΟΥΡΑ οι πόνοι της φυσιολογικής γέννας αντέχονται πολύ καλύτερα από τους τεχνητούς.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καν μείνω έγκυος ήξερα ότι θα γεννήσω με καισαρική. Εχω ινομυώματα τα οποία μάλιστα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης έγιναν τεράστια. Θα ήθελα να μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά αλλά ευτυχώς η εμπειρία της καισαρικής ήταν πάρα πολύ καλή. Δεν πόνεσα καθόλου μα καθόλου. Ο μόνος πόνος που αισθάνθηκα ήταν όταν μου έβγαζαν τη γάζα! Βλέπετε εγώ δεν μπορώ ούτε χαζαπλαστ να ξεκολλήσω χωρίς να πονέσω. Επίσης ο γιατρός έφερε τον Κωστέτσο να με ράψει. Δεν εξηγείται τέτοια ραφή. Πολύ μικρή η οποία τρία χρόνια μετά είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Σηκώθηκα σχεδόν αμέσως και δεν ξανασχολήθηκα με την τομή ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

.....καισαρικη!!!!!!!

40w + 8!!μετα απο 12 ωρες πονους, διαστολη μηδεν 0!!!!

Ειχα διαβασει τα παντα που λεει ο λογος για φυσιολογικο τοκετο, αλλα για καισαρικη τιποτε!!!Μετεξεταστεα εμεινα!!...το μονο που ειχα ακουσει οτι ...προκειται για εγχειρηση!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά....

 

Είμαι καινουργια στο site και θα ήθελα να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου απο την πραγματικά μοναδική στιγμή που έζησα... Γέννησα στις 16/06/2011 που ήταν και η πιθανή ημ/νια τοκετού. Αν και μέχρι αρχές του έννατου η μικρή μου πριγκίπισσα ήταν με τον ποπό προς τα κατώ και κεφάλι και πόδια στην κοιλιά, τελικά κατάφερε με πάάάάάάάάάάάρα πολύ περπάτημα που έκανα με τον άντρα μου, τη μαμά μου και τις φίλες μου, να γυρίσει στο μέσα του έννατου και να πάρει κατευθείαν και θέση. Μπήκα στο Ιασώ στις 15/06 τα μεσάνυχτα(με τον άντρα μου εννοείτε) για την καθιερωνένη προετοιμασία με καθόλου άγχος, αντίθετα πολύ αγωνία για το πως θα είναι το αγγελουδι μου. Στις 05.30 το πρωί έρχεται η μαία μου, η οποία ήταν πάντα διπλα μου μαζί με την γιατρό μου σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, στις 08.00 μου έβαλαν τεχνιτούς πόνους με διαστολή 2, στη διαστολή 5 έκανα την επισκληρίδιο(όχι γιατί δεν άντεχα τους πόνους, αλλά γιατί με τις αναπνοές ζαλιζόμουν και φοβόμουν το μετά),η οποία μου προκάλεσα και χαλαρωση και έκλεισα τα μάτια μου για λίγο και στις 11.05 γεννήθηκε το αστεράκι μου με φυσιολογικό τοκετό και καθόλου ταλαιπωρημένο. Ο άντρας, η γιατρός και η μαία μου ήταν πάντα διπλα μου. Αν εξαιρέσουμε μιά αιμοραγία που προέκυψε όλα ήταν πραγματικά μοναδικα ακόμα και αυτό με την αιμοραγία. Πιστεύω όμως ότι όπως και να γεννησεί μία γυναίκα, το αποτέλεσμα είναι αυτό που κλέβει την παράσταση....

Σύγνωμη που σας ζάλισα, αλλά ήθελα πολύ να μιλήσω για την εμπειρία μου.

Ευχαριστώ για την καταννόηση!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,

καταρχην χαιρομαι που τα ποσοστα του ΦΤ ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα απο αυτα της Καισαρικης.

Και εγω η ιδια γεννησα φυσιολογικα σχεδον φυσικα θα ελεγα,(υπαρχει διαφορα σε αυτο),στις 29/12/11.

Με επιασε ενας δυνατος πονος χαμηλα στη κοιλια περιπου στις 2:30 το πρωι, σαν να θελω να παω τουαλετα επειγοντως!! οπως και πηγα 3 φορες σε μιση ωρα!! ουτε πηγε το μυαλο μου οτι γεννουσα.

Ξυπνησα τη μαμα μου που εμενε μαζι μας να τις πω οτι ποναω και μου λεει παμε στο νοσοκομειο! Αφου και του αντρα μου του ειπα να μην ερθει ακομα(γιατι ξυπναει πολυ πρωι για δουλεια και να μη ξενυχτισει χωρις λογο μηπως και ηταν απλα ενας πονος και οχι γεννα ,η ασχετη!). Πηγα στο νοσοκομειο στις 3:30 και με ειδε η μαια που ειχα διαστολη 10!! τελεία οπως μου ειπε. Εγω περα απο ενα εντονο πονο χαμηλα δε καταλαβα κατι αλλο. Με τρεξανε στο χειρουργειο και καθως μου επερνε το ιστορικο η μια μαια, με βοηθουσε η αλλη μαια και γεννησα μετα απο 1 1/2 ωρα στις 4:45πμ ουτε επισκληρηδιο ουτε κανενα αλλο παυσιπονο. Καλα που προλαβα να παω εκει δε λες?!! Η εμπειρια ηταν φανταστικη,δοξα το Θεο και καλη εγκυμοσυνη ειχα και υπεροχη γεννα.

Ευχομαι ολα τα κοριτσια να εχουν τοσο ευκολο τοκετο οσο εγω : ))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο μενα,

καταρχην χαιρομαι που τα ποσοστα του ΦΤ ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα απο αυτα της Καισαρικης.

Και εγω η ιδια γεννησα φυσιολογικα σχεδον φυσικα θα ελεγα,(υπαρχει διαφορα σε αυτο),στις 29/12/11.

Με επιασε ενας δυνατος πονος χαμηλα στη κοιλια περιπου στις 2:30 το πρωι, σαν να θελω να παω τουαλετα επειγοντως!! οπως και πηγα 3 φορες σε μιση ωρα!! ουτε πηγε το μυαλο μου οτι γεννουσα.

Ξυπνησα τη μαμα μου που εμενε μαζι μας να τις πω οτι ποναω και μου λεει παμε στο νοσοκομειο! Αφου και του αντρα μου του ειπα να μην ερθει ακομα(γιατι ξυπναει πολυ πρωι για δουλεια και να μη ξενυχτισει χωρις λογο μηπως και ηταν απλα ενας πονος και οχι γεννα ,η ασχετη!). Πηγα στο νοσοκομειο στις 3:30 και με ειδε η μαια που ειχα διαστολη 10!! τελεία οπως μου ειπε. Εγω περα απο ενα εντονο πονο χαμηλα δε καταλαβα κατι αλλο. Με τρεξανε στο χειρουργειο και καθως μου επερνε το ιστορικο η μια μαια, με βοηθουσε η αλλη μαια και γεννησα μετα απο 1 1/2 ωρα στις 4:45πμ ουτε επισκληρηδιο ουτε κανενα αλλο παυσιπονο. Καλα που προλαβα να παω εκει δε λες?!! Η εμπειρια ηταν φανταστικη,δοξα το Θεο και καλη εγκυμοσυνη ειχα και υπεροχη γεννα.

Ευχομαι ολα τα κοριτσια να εχουν τοσο ευκολο τοκετο οσο εγω : ))

τελικά ο άντρας σου ήρθε????:D:D:D

μπράβο σου,να έχουν όλες τέτοιες γέννες .

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω η ιδια γεννησα φυσιολογικα σχεδον φυσικα θα ελεγα.

Με επιασε ενας δυνατος πονος χαμηλα στη κοιλια περιπου στις 2:30 το πρωι, σαν να θελω να παω τουαλετα επειγοντως!! οπως και πηγα 3 φορες σε μιση ωρα!! ουτε πηγε το μυαλο μου οτι γενναω παμε στο νοσοκομειο! Αφου και του αντρα μου του ειπα να μην ερθει ακομα(γιατι ξυπναει πολυ πρωι για δουλεια και να μη ξενυχτισει χωρις λογο μηπως και ηταν απλα ενας πονος και οχι γεννα ,η ασχετη!). Η εμπειρια ηταν φανταστικη,δοξα το Θεο και καλη εγκυμοσυνη ειχα και υπεροχη γεννα.

Ευχομαι ολα τα κοριτσια να εχουν τοσο ευκολο τοκετο οσο εγω :

MARRION δεν μπορεις να φανταστεις ποσο μοιαζουν οι γεννες μας.

σε παραπεμπω αν θες να διαβασεις <<τι εμπειρια ηταν ο τοκετος για σας>> για να μην τα ξαναγραφω.το ιδιο ευχηθηκα και εγω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσια μου!! :)

Ο αντρας μου τελικα εφτασε ακριβως τη στιγμη που ο γιατρος εβγαζε το μπεμπη και φωναξε το ονομα του για να τον παρει αγκαλια και να τον δει. Καλα που τον πηρε η μαμα μου τηλ και του ειπε :

"ΕΛΑ ΓΕΝΝΑΜΕ!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσια μου!! :)

Ο αντρας μου τελικα εφτασε ακριβως τη στιγμη που ο γιατρος εβγαζε το μπεμπη και φωναξε το ονομα του για να τον παρει αγκαλια και να τον δει. Καλα που τον πηρε η μαμα μου τηλ και του ειπε :

"ΕΛΑ ΓΕΝΝΑΜΕ!!!"

ΕΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ 5:00π.μ ,ΠΗΡΑ ΤΗΛ.ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΕ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ(ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΛΑΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ)ΗΡΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΩΡΑ.(ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ.)ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΜΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΤΑΝ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό το κοριτσάκι μου -πρώτο παιδάκι- τον περασμένο Μάιο, δυόμιση μήνες αφ' ότου έκλεισα τα 40 :D !!! Ηταν η ομορφότερη εμπειρία της ζωής μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 05/10/2011 τον γιο μου με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο!! Φοβόμουν την καισαρικη και ήθελα όσο τίποτα άλλο να ζήσω την εμπειρία του φυσιολ. τοκετου, έστω και με επισκλειρηδιο. Ο μπεμπης ήταν τυλιγμενος ελαφρά με τον ομφάλιο λώρο και ο γιατρός μου δεν μου το είχε αναφέρει απο το τελευταίο μας ραντεβού για να μην φρικαρω και αγχωθω!! Και καλα εκανε γιατι ειμαι σιγουρη οτι απο το αγχοσ μου θα φοβομουν να σπρωξω μη τυχον και πνιγει!!!Το μάθαμε όταν βγήκε πριν κόψει τον ομφάλιο!! Ευτυχώς πήγαν ολα κατ΄ευχην!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας ειμαι στην 22η εβδομαδα και θελω να γεννησω φυσιολογικα αλλα στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο και σημερα σκεφτηκα μηπως θα ηταν καλυτερα να παω με καισαρικη γιατι εχω και ενα θεματακι στη μεση και φοβαμαι λιγο να σας πω αφου δεν ξερω σε τι βαθμο θα ειναι οι πονοι,ειναι το πρωτο μου.Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Κοιτα να δεις...εχω ιδιωτη γιατρο αλλα δεν το εχω κουβεντιασει μαζι του γιατι εχω αποφασισει να γεννησω στο νοσοκομειο αυριο θα το κουβεντιασω με το γιατρο του νοσοκομειου που εχω και το πρωτο μου ραντεβου μαζι του.Γιατι αν θελω εγω μπορει να μου το αρνηθει?

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΟΜΠΛΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας ειμαι στην 22η εβδομαδα και θελω να γεννησω φυσιολογικα αλλα στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο και σημερα σκεφτηκα μηπως θα ηταν καλυτερα να παω με καισαρικη γιατι εχω και ενα θεματακι στη μεση και φοβαμαι λιγο να σας πω αφου δεν ξερω σε τι βαθμο θα ειναι οι πονοι,ειναι το πρωτο μου.Εσεις τι λετε?

 

Φοβάσαι τον φυσιολογικό τοκετό και δεν φοβάσαι να σε μαχαιρώσουν στην καισαρική??!!Κακώς!!Μην το σκέφτεσαι και όλα θα πάνε κατ'ευχην!Θα πονέσεις έτσι κι αλλιώς...στον φυσιολογικό τοκετό πονάς εκείνη τη στιγμή,στην καισαρική θα πονάς για μέρες ή και μήνες μετά!Και από όσο κατάλαβα θα σου κάνουν ολική αναισθησία οπότε δεν θα ακούσεις ούτε το πρώτο κλάμα του μωρού...κρίμα δεν είναι?!Με το καλό!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αλλα δεν ξερω ρε γ@@@@ο ειμαι αναποφασιστη κι εγω φυσιολογικο τοκετο θελω αλλα οπως ειπες ,φοβαμαι και για τη μεση και το πονο γενικα του φ.τ.Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο το αγγελουδι μου τον Απριλιο,εκανα και επισκληριδιο.Οι πονοι αρχισαν στΣις 02.3

0π.μ. και γεννησα στις 15.00μ.μ.

Σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν σκεφτομουν καθολου την ωρα του τοκετου απο τον φοβο μου,μονο στη σκεψη του φυσιολογικου η της καισαρικης(χειρουργειο)ανατριχιαζα.Ειπα:θα αντιμετωπισω ο,τι προκυψει αρκει να γεννηθει υγιες το μωρο μου και να μην κινδυνευσω κι εγω.Δεν με ενοιαζε πως θα γεννησω μιας και φοβομουν το ιδιο και για τα δυο.Ετσι,εκανα το σταυρο και την προσευχη μου και ζητησα βοηθεια απο το Θεο να μου δωσει δυναμη να αντιμετωπισω αυτο που συμβαινει.Ολα πηγαν καλα και τωρα το θυμαμαι ως την πιο δυνατη και συγκλονιστικη εμπειρια στη ζωη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...