Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

Και τα 2 τα γεννησα φυσιολογικά. Εξάλλου και η γιατρός μου προτιμά να ξεγενναει φυσιολογικά, αν φυσικά δεν υπαρχουν προβλήματα. Στο νοσοκομείο που ήμουν δεν κάνουν επισκληρίδιο σε φυσιολογικούς τοκετους, άλλωστε συνειδητά δεν ήθελα. Και στις δυο περιπτώσεις μου έσπασε τα νερα η γιατρός μου. Στον πρώτο πονούσα περίπου 5 ώρες (από διαστολή 5), στον δεύτερο περπατούσα ασταμάτητα μεσα στο νοσοκομείο και μεσα σε 1 ώρα η διαστολή εκτοξεύτηκε από το 5 σε τελεία! Η γιατρος μου είχε άδεια και ήρθε να με δει και τελικά με ξεγέννησε! Το αστείο ήταν πως όλοι λέγανε ότι φοβομουν, ήμουν υπερβολική και δεν είχα προετοιμαστει ψυχολογικά, ενω εγω πονούσα γιατί γεννούσα! Όταν ένιωσα πια ότι ακουσίως το σώμα μου έσπρωχνε, πήγα στο NST, είδαν τη διαστολή μου και ένα σπρώξιμο γέννησα.

 

Κορίτσια δεν είναι τίποτα, είναι φυσικός πόνος που το σωμα είναι προδιαγεγραμμένο να αντέξει και μετα τον ξεχνάει! Αφήστε τις καισαρικές και τις επισκληριδίους, είναι τόσο επικίνδυνα όλα αυτα.

Επίσης: ΠΕΡΠΑΤΑΤΕ!!!!Ακόμα και με 9 διαστολή κάνετε βήματα στην αίθουσα!Ολα θα τελειώσουν γρήγορα και με απόλυτη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!

Εγώ γέννησα πριν 35 ημέρες φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο.Δεν ήθελα ούτε να σκεφτώ για καισαρική,ήθελα να ζήσω όλη αυτή την εμπειρία!Παρόλο που ο μικρός μου δεν ήθελε να βγει,επεμινα να γεννήσω φυσιολογικά και τα κατάφερα!Ο γιατρός μου,μου είχε βάλει 2 prostin (υπόθετα) για να κάνω πόνους αλλά τίποτα...Είχα φτάσει στις 40 εβδομάδες + 5 μέρες.Μου έβαλαν τεχνητούς και μου έιχε πει ο γιατρός αν σε 2 ωρες περιπου δεν δούμε καποια εξέληξη θα πάμε για καισαρική!:mad:Στις 2 ώρες ούτε πόνους,ούτε διαστολή:-(:sad:καθώς το μωρό ήταν ακόμα ψηλά.Του ζήτησα να περιμένουμε αλλη μία ώρα και τελικά ξεκίνησαν σιγά σιγά οι πόνοι...Μετά από 9,5 ώρες και αρκετή ταλαιπωρία γέννησα φυσιολογικά!!!:DΑλλά από την στιγμή που βγήκε,ξέχασα και τους πόνους και την ταλαιπωρία και όλα!!Η πιο σημαντική στιγμή στη ζωή μου..να έχω αγκαλιά το μικρούλη μου και απέναντι ο αντρας μου να μου χαμογελάει...!!!:-P

Ελπίζω σύντομα να κάνω το 2ο και να ξαναζήσω αυτή τη στιγμή..!!!!!

ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ 09/06/2011:p

an1cJQh0g410000NDMwMTJkYnw5MDIyOTVkYXxUbyBhbnRyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και ευτυχώς και ο γιατρός μου ήταν αυτής της νοοτροπίας

Είχα πόνους από το Σαββατο το πρωι, μπήκα στο μαιευτήριο 4:00 το πρωί της Κυριακής και μέχρι τις 11:00 το πρωι είχα 8 διαστολή. Μόλις μου έσπασαν τα νερά, έπαθα πρόπτωση ομφαλίας (1 στις 300 γεννήσεις συμβαίνει). Δηλαδή αντί να μπει το κεφάλι του παιδιου μπήκε μπροστά του ο ομφάλιος λώρος και το παιδί πάθαινε ασφηξία και σταμάταγε η καρδιά του.

Οποτε μπήκα εκτάκτως χειρουργειο και επειδή δεν προλαβε να με πιάσει η επισκληρίδιος λόγω του έκτακτου με νάρκωσαν.

Η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκα γιατί δεν τον είδα την ώρα που γεννιόταν.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική το γιο μου πριν 3 σχεδόν χρόνια λόγω αλλοιώσεων παλμών του μωρού και κεχρωσμένου ενάμνιου. Είχε κάνει τα κακά του λόγω δυσφορίας. Αν αφαιρέσεις την αγωνία, δεν ταλαιπωρήθηκα από πόνους. Ήθελα, ωστόσο, να ρωτήσω κάτι και ίσως αυτό να είναι το κατάλληλο thread. Πάσχω από γλαύκωμα ανοιχτής γωνίας από τα 24 μου. Γνωρίζετε αν αυτό είναι απαγορευτικό για φυσιολογικό τοκετό; Ήταν κάτι που είχα παραλείψει να αναφέρω στο γιατρό μου αν και τόσο σημαντικό. Έχω ακούσει πως ίσως να μην έπρεπε να περάσω από τις ωδίνες του φυσιολογικού τοκετού. Λέτε να ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου, που τουλάχιστον βλέπω ακόμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά γεννησα....η πρόθεσή μου ήταν να γεννήσω στο νερό, αλλα παρόλο που πήγα με πόνους κ συσπάσεις, δεν άνοιγε ο τράχηλος καθόλου (μου ελεγε η μαία οτι ασυναίσθητα σφιγγόμουν μολις εφτανε η συσπαση και δεν μπορούσε να ανοίξει ο τραχηλος) και μετα απο 10 ώρες πόνων, συναίνεσα στην επισκληρίδιο, και μετά απο 3 ώρες γέννησα (η διαστολή 'σκαρφάλωνε' μετα την επισκληρίδιο!).Βεβαια αν το ξανακάνω (εννοώ αν κανω και 2ο παιδί) παλι για το νερό θα πάω...κ αν ειμαι τυχερή, θα χω μια διαφορετική ιστορία τοκετού να λέω..(οχι οτι παραπονιέμαι και τώρα, μια χαρα περασα στη γεννα μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα πολύ να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό και επιπλέον ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού. Η μπέμπα μας όμως είχε άλλες προθέσεις. Στην 35 εβδομάδα βρισκόταν σε ισχιακή προβολή και της μαμάς της σπάσανε τα νερά. Συνεπώς η εξελίξεις μας οδήγησαν σε καισαρική τομή...

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο,πηγα στις 6.15 και γεννησα στις 8.35 εναν μπομπιρα 3050 κιλα.Απιστευτη εμπειρια,ξεχνας πονους και ταλαιπωρια μολις αντικρυζεις το θαυμα της ζωης σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να απαντήσω στο γκάλοπ γιατί καμία από τις επιλογές δεν με εκφράζει.

 

Προσωπικά δεν είχα προτίμηση ως προς το πώς θα γεννήσω, το μόνο που με ένοιαζε ήταν να είμαστε εγώ και το μωρό υγιείς. Με παρότρυνση του γιατρού μου είχα σκοπό να γεννήσω φυσιολογικά με επισκληρίδιο, όμως τελευταία στιγμή έκανα καισαρική με ολική νάρκωση λόγω επιπλοκών. Γέννησα πάρα πολύ εύκολα, χωρίς να πονέσω (ούτε πριν ούτε μετά) και με το μωρό όλα καλά. Μετεγχειρητικά όλα πήγαν ρολόι, σηκώθηκα αμέσως, έφαγα αμέσως, δεν είχα ζαλάδες και θήλασα κανονικά.

 

Αν ήξερα από πριν πόσο εύκολη είναι η καισαρική με ολική, μπορεί και να την είχα επιλέξει :-)

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά αλλά από τύχη. Μπήκα ακριβώς στην πιθανή ημερομηνία τοκετού καθώς ο ιατρός, χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα κ με το παιδί να μην έχει κατέβει αρκετά, μου είπε ότι έτσι δουλεύει αυτός (με πρόγραμμα κ όχι στη τύχη) κ με έβαλε με πρόκληση ... ευτυχώς εγώ γέννησα φυσιολογικά. Η άλλη κοπέλα (που την είχα πετύχει κ στα ραντεβού στο ιατρείο του) ακριβώς ίδια κατάσταση κατέληξε με καισαρική γιατί το παιδί δεν κατέβαινε παρά τις συσπάσεις (τεχνιτές κ σε κείνη).

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μα καλά, σχεδόν 48% με καισαρική;;;:?::?::?: Είναι δυνατόν;;;;;

Κι εγώ στην τρίχα τη γλίτωσα, βασικά τσακώθηκα με το γιατρό και του δήλωσα ότι δεν πάω στο χειρουργείο αν δεν προσπαθήσω πρώτα αφού θα μου έκοβε τα φάρμακα!!! Μιλάμε με άκουσε το νοσοκομείο και τελικά, όταν τα έκοψε, γέννησα φυσιολογικά στη δεύτερη εξώθηση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαι τα δυο παιδιά μου γεννήθηκαν φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο, περίπου στην ημερομηνία που αναμένονταν. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και στις δυο περιπτώσεις. Χάρις στον γιατρό τη μαία και τη δική μου ψυχραιμία και συνεργασία (όχι για να το παινευτώ...)ξεμπέρδεψα μέσα σε ένα τέταρτο!

Τώρα αγχώνομαι για το τρίτο μου παιδί. Μακάρι όλα να πάνε εξίσου καλά και να μη συμβεί τίποτα απρόοπτο!!

Ωστόσο, παρατηρώ ότι τελευταία ολοένα και αυξάνονται τα ποσοστά καισαρικής. Κάποιες φορές είναι απαραίτητη αλλά πιστεύω ότι όταν πρόκειται για ιδιωτικές κλινικές κυρίως το θέμα είναι τα "φράγκα", δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, παρατηρώ ότι τελευταία ολοένα και αυξάνονται τα ποσοστά καισαρικής. Κάποιες φορές είναι απαραίτητη αλλά πιστεύω ότι όταν πρόκειται για ιδιωτικές κλινικές κυρίως το θέμα είναι τα "φράγκα", δυστυχώς...

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Ο δικός μου γιατρός και άλλοι γιατροί που ξέρω παίρνουν το ίδιο είτε γεννήσεις με καισαρική είτε γεννήσεις φυσιολογικά, και η διαφορά στο κόστος του μαιευτηρίου είναι πολύ μικρή και ανάλογη της έξτρα μέρας που μένεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

50% στην Ελλάδα οι καισαρικές!!! Απίστευτο;

 

42% δηλώνουν ότι "ιατρικοί ή άλλοι λόγοι επέβαλαν την καισαρική"!!!!! Ξανά απίστευτο;;;

 

Αν θέλετε διαβάστε και τα παρακάτω άρθρα για την υπόθεση:

http://toketos.wordpress.com/2008/08/05/7/

 

http://www.eutokia.gr/2009-02-11-15-11-43

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.Εγω γεννησα με καισαρικη εκτακτος γιατι επαθα τελευταια στιγμη αποκοληση πλακουντα.Περιτο να σας πω ποσο επειγον ηταν που οταν με ανοιξαν δεν ειχε προλαβει να με πιασει η ναρκωση..!!!

 

Πιστευω ομως οτι ο γιατρος που επιλεγει καισαρικη χωρις ιδιαιτερο προβλημα δεν το κανει για οικονομικους λογους(αφου δεν εχει και τεραστια διαφορα)αλλα για ευκολη γεννα χωρις ανχος και ωρες.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!με φυσιολογικο τοκετο απεκτησα το πρωτο μου παιδακι και ευχομαι και το δευτερο που ερχεται τον μαρτιο να γεννηθει κι αυτο με φυσιολογικο :)

Link to comment
Share on other sites

ME KAIΣΑΡΙΚΗ!ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ,ΕΣΠΑΣΑΝ Κ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ...ΔΕΝ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΕΚΕ Κ 4 ΚΙΛΑ ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ!Κ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ!ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ!!!ΧΑ ΧΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά και με επισκληρίδιο..Τέλεια εμπειρία! Όλα έγιναν πολύ γρήγορακ ο μπέμπης βγήκε με 2 σπρωξιές!Είχε κατέβει από την 32η εβδ...με το ζόρι τον κρατήσαμε μέχρι την 38+3!

Link to comment
Share on other sites

Τραυματικη εμπειρια...καλο τελος!!!!

Γεννησα με ακατασχετη αιμοραγια(40εβδομαδα),απο αποκολληση πλακουντα και παρα λιγο να παιθανω και εγω και το μωρο μου. Ολοι στο νοσοκομειο (προσωπικο) μου ειπαν οτι αν δεν ειχα το συγκεκριμενο γιατρο τα αποτελεσματα θα ηταν πολυ ασχημα,κυριος για το μωρο(το οποιο σωθηκε για 1 1/2λεπτο).

Το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι οταν ημουν μικρη,ειχα ακουσει μια φορα στην τηλεωραση οτι μια γυναικα πεθανε στην γεννα απο αιμοραγια.και τοτε ελεγα ''εγω οταν μεγαλωσω δεν θα κανω παιδια,γιατι φοβαμαι μην πεθανω...''

Τα χρονια περασαν φυσικα και εγω το ξεχασα.Η ηρωνια της ζωης ομως μου το θυμησε πολυ καλα.!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...