Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσιολογικα γεννησα χωρις επισκληριδιο μετα απο 9 ωρες.και επειδη το μωρο ζοριζοταν να βγει το τραβηξαν με βεντουζες.τους πονους τους ξεχασα ακομη απο τοτε.

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΩΟΡΑΚΙ.. ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΧΑΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.. ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ.(Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 6 ΜΗΝΩΝ..)

FY4wp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και τα δύο μου παιδάκια τα γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, μάλιστα ενώ στο πρώτο έκανα επισκληρίδιο,στο δεύτερο δεν πρόλαβαν να μου κάνουν.Ο αναισθησιολόγος ήταν σε μια άλλη γυναίκα που γεννούσε και όταν ήρθε σε μένα ήδη είχα διαστολή τελεία οπότε ηταν ανώφελο να μου κάνει την επισκληρίδιο. Εκεί τα είδα όλα. :rolleyes:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ψηφίστε εδώ για να δούμε τα ποσοστά των μάμαδων που γέννησαν με καισαρική έναντι αυτών που γέννησαν με φυσιολογικό τοκετό.

Με καισαρικη γιατι κατεβαινε με τον ωμο του και επεσαν οι σφυγμοι στο 50!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Με φυσιολογικο και στα δυο μου τα αγγελουδια και χωρις επισκληριδιο σε κανενα!Κπολυ γρηγορα και τα δυο μεσα σε δυο ωρες περιπου.Δοξα το Θεο ειμαι απο τις τυχερες και δεν ταλαιπωρηθηκα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς πηγαίναμε για φυσιολογικό αλλά το τρελό μου κοριτσάκι

κατέβαινε με τα πόδια, οπότε καταλήξαμε σε καισαρική (επισκληρίδιο)

πολύ ωραία εμπειρία, θα το έκανα 100 φορές!

what is meant to be will be

Link to comment
Share on other sites

Με φυσιολογικό τοκετό , μετά από 6 ώρες δυνατών πόνων , αλλά μετά την γέννα ήμουνα μια χαρά , σε σχέση με την καισαρική που εχει αρκετό πόνο , γιατί οπως και να χει είναι μια εγχείρηση

Link to comment
Share on other sites

Με φυσιολογικό τοκετό , μετά από 6 ώρες δυνατών πόνων , αλλά μετά την γέννα ήμουνα μια χαρά , σε σχέση με την καισαρική που εχει αρκετό πόνο , γιατί οπως και να χει είναι μια εγχείρηση

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εγώ έκανα καισαρική 23:40 τη νύχτα και το άλλο πρωί ήμουν όρθια κι έπινα καφέ στην καφετέρια. Και δε θυμάμαι να πόνεσα καθόλου!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό περίπου 2 ώρες μετά την άφιξή μου στο μαιευτήριο και 35 λεπτά μετά την είσοδό μου στο θάλαμο τοκετού.( Χωρίς επισκληρίδιο).Οι πολύ δυνατοί πόνοι κράτησαν συνολικά 1 ωρίτσα.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, 3 ώρες μετά την άφιξή μου στο μαιευτήριο, με επισκληρίδιο, μόλις 5 λεπτά μετά την μεταφορά μου στην αίθουσα τοκετών! Αν και πονούσα και με την επισκληρίδιο-όχι πολύ βέβαια- γιατί μου έκαναν μικρή δόση, ούτε που το κατάλαβα για πότε βγήκε η μπέμπα! Την ώρα που την έβγαλε ο γιατρός εγώ νόμιζα ότι είχε βγει το κεφάλι μόνο και περίμενα να αρχίσει ξανά η επόμενη σύσπαση για να σπρώξω κι άλλο! Μόλις είδα το μωρό έπαθα πλάκα, δεν το πίστευα για πότε βγήκε! Ήμουν αρκετά αγχωμένη πριν και ο γιατρός συνέχεια μου έλεγε αστεία και μου έκανε πλάκα! Βέβαια χωρίς επισκληρίδιο δεν την πάλευα, μέχρι να μου την κάνουν πονούσα πολύ,αλλά ευτυχώς οι πόνοι δεν κράτησαν πολλή ώρα, γέννησα πολύ γρήγορα!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα με φυσιολογικο τοκετο.δεν ηθελα καθολου καισαρικη δε μετανιωσα αν και ηταν αρκετα μεγαλη η μπεμπα και δυσκολευτηκα μετα!εκανα μερικη ρηξη σφιγγτηρα και ειχα παρα πολλα ραμματα.δε μπορουσα να κατσω.μετα μου ειπε ο γιατρος ισως επρεπε να κανουμε καισαρικη.ηταν ομως η καλυτερη εμπειρια.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολες.

 

Με φυσιολογικό, χωρίς επισκληρίδιο. Στη Σουηδία όπου και ζούμε δεν το προμοτάρουνε και πολύ. Και στο δεύτερο, αν και ο πόνος ήταν ανυπόφορος στον Σεβαστιανό, δε θα ζητήσω επισκληριδίο. :cool: Επίσης δεν είδα γιατρό παρά αφού είχα γεννήσει και έπρεπε να κάνω τα ράμματα. Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με παρακολουθούσε μαία καθώς ήταν τελείως φυσιολογική. Στη γέννα είχα 3.:P:p:p:p απίστευτη εμπειρία! Η πεθερά μου είναι επίσης μαία και μου εξηγούσε ότι γενικά κάνουν καισαρικές μόνο για ιατρικούς λόγους. δεν είναι υπέρ.Η όλη διαδικασία του τοκετού από τη στιγμή που σπάσανε τα νερά (φυσιολογικά) μέχρι που γέννησα διήρκησε 12 ωρές. θέλω όμως και δεύτερο!!!:P:p:p:p

 

Π.

rQTGp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα το κοριτσάκι μου σχεδόν πριν από ένα χρόνο με καισαρική.

είχα ξεπεράσει κατά 8 ημέρες την Π.Η.Τ.. δεν είχα κάνέναν πόνο καμία διαστολή τίποτε!!!!!!!

ο γιατρός μου μου πρότεινε να μου βάλει τεχνητούς πόνους αλλά με προειδοποίησε ότι μπορεί να γεννήσω και αμέσως αλλά μπορεί να περάσουν και 8 και 10 ώρες και πάλι να μου το πάρει με καισαρική.

Βεβαίως και προτίμησα την καισαρική, είχα κουραστεί πάρα πολύ.

μου έκαναν ολική νάρκωση,δεν κατάλαβα τίποτα!!

όταν άρχισα να συνέρχομαι είχα πολλούς έντονους πόνους(οι πόνοι με ξύπνησαν από την αναισθησία!), αλλά ευτυχώς δεν τους αισθανόμουν ιδιαίτερα γιατί ήμουν μισοξύπνια.

όταν πλέον συνήλθα για τα καλά με ανέβασαν στο δωμάτιο και ήμουν πάρα πολύ καλά, σηκώθηκα την ίδια μέρα!!!!!

να τονίσω βέβαια ότι γενικά αντέχω τον πόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα με καισαρική γιατί το παιδί έπρεπε να το πάρουν στην 36 βδομάδα λόγω προσωπικών προβλημάτων υγείας με το νεφρό μου. Μιλήσαμε για τεχνιτους πόνους αλλά μου είπε ότι πριν την 37 βδομαδα δεν κάνει και ότι μπορει στο τέλος πάλι να κάνουμε καισαρική. Πόνούσα για μία μέρα μετά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική γιατί (εντελώς τυχαία)ένα χρόνο πριν μείνω έγκυος ανακάλυψα πως έχω μερική αποκόλληση υαλοειδούς ,χωρίς να έχω μυωπία,και μου είπαν οι γιατροί πως υπάρχει περίπτωση να τυφλωθώ...οπότε...:(καισαρική

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη γιατι ηταν ισχιακο ειχε ποδια κατω αν και μου εσπασαν τα νερα και ειχα τελεια διαστολη ο κυριος την ειχε καταβρει σαν πασας και δεν ηθελε με τιποτα να γυρισει...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική διότι είχα ξεπεράσει την 40 εβδομάδα,ήταν πολύ ψηλά η μήτρα μου σε σημείο που να μην κατεβαίνουν τα μωρά και ηταν σχετικά μεγάλο το μωρό 4250.Ο γιατρός μου έκανε επισκληρίδιο αλλά εμένα δε με έπιανε και χαζογελούσα με την απένατι κοπέλα,ουτε διαστολή είχα καθόλου.

Οπότε με πήραν αρον αρον και όπως μου είπαν μετά φαντάρος θα έβγαινε απο εκεί μέσα.:P

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Με φυσιολογικό τοκετό, παρόλο που εγώ ζητούσα στις αρχές της εγκυμοσύνης μου να γεννήσω με καισαρική λόγο φόβου (επισκληρείδιο δεν ήθελε ο σύζυγος μου γιατί φοβόταν για τυχόν αναπηρία :) ), ο γιατρός μου ήταν πέραν για πέραν αρνητικός και μου είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι θα με γεννούσε με φυσιολογικό τοκετό (εάν δεν προέκυπταν οτιδήποτε επιπλοκές...) είναι πιο υγιές για την μανούλα αλλά και για το παιδάκι της. Επίσης μου είχε πει ότι χάνεις και πιο γρήγορα τα κιλά της εγκυμοσύνης... και είχε δίκαιο!!!

[url="http://www.xarakas.gr"][img=http://www.xarakas.gr/baby/line_m123_beg_16_time_1189742400_text_c720f8f5f7effdebe120eceff520e5dfede1e9.gif][/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...