Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο ειχα κλεισει τον μηνα μου και με προκληση αλλα δεν αντεχω τον πονο οποτε εκανα επισκληριδιο !!! Γνωμη δικη μου ειναι οτι δεν υπαρχει λογοσ να πονας αφου υπαρχει η επισκλ. !! πηγαν ολα πολυ καλα!!

υπαρχει ομως και το ενδεχομενο μα μην πιανει η επισκλ. σε μια φιλη μου την εκαναν 8 δοσεισ επισκλ. γιατι δεν την επιανε καλα κι οταν εφτασε η στιγμη να γεννησει καταλαβαινε οχι πολλα πραγματα αλλα πονουσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα με καισαρική ένα υγιέστατο αγοράκι 3830γρ. στο "Έλενα". Οι λόγοι της καισαρικής: το παιδί ψηλά, προχωρημένη εγκυμοσύνη (40+3ημ), η ηλικία μου (38 ετών), και ο κίνδυνος να το βγάλει το παιδί με κουτάλες σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού (τάδε έφη ο "αγαπητός" μου γιατρός).

Λόγω άγχους μου θεώρησα ότι έτσι θα είναι αφού το λέει ο γιατρός, στον οποίον σημειωτέον είχα εκφράσει την δυσαρέσκειά μου για καισαρική. Για να μου "χρυσώσει" το χάπι λοιπόν έκανε και καλά πρόκληση τοκετού κατά την οποία δεν είχα σχεδόν καθόλου πόνους.

Προφανώς στο μυαλό του είχε να κάνει καισαρική για να ξεμπερδεύει και να σχολάσει στην ώρα του (δεν θα ξεχάσω τη στιγμή που όταν έλεγξε τη μήτρα για υπολλείματα πλακούντα και την πίεσε είπε "κάτσε να τελειώνουμε γιατί θέλω να φύγω")

Αποτέλεσμα: δεν βίωσα τους πόνους της γέννας ούτε την χαρά να ακούσω το πρώτο κλάμα του παιδιού αφού η καισαρική έγινε με ολική νάρκωση, ξύπνησα από την νάρκωση μέσα σε φρικτούς πόνους και όταν μου φέραν το παιδί 4 ώρες σχεδόν μετά τη γέννησή του το κοιτούσα και δεν είχα το κουράγιο και δυστυχώς ούτε τη διάθεση να το αγκαλιάσω. Ο θηλασμός "πήγε πίσω", η κατάθλιψη χτύπησε την πόρτα μου και όταν πήγα στον γιατρό στις 40 μέρες για να με δει και του είπα ότι έπαθα κατάθλιψη λόγω της καισαρικής η απάντησή του ήταν: "να δεις τι θα πάθαινες αν γεννούσες φυσιολογικά". Όσο για το αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά στο μέλλον η απάντηση ήταν άμεση: "έκανες καισαρική, και το επόμενο με καισαρική" (είναι δυνατόν να χαλάσουμε το πρόγραμμά μας).

Και να μην ξεχάσω την "υποστήριξή του" στο θέμα του θηλασμού: όταν του τηλεφώνησα 5 μέρες μετά τη γέννα γιατί πονούσαν πολύ οι θηλές μου για να τον ρωτήσω τι να κάνω, οι οδηγίες του ήταν οι εξής: πάρε τα τάδε χάπια 2 μέρες, φόρα στενό στηθόδεσμο για 15 μέρες και το γάλα θα κοπεί" (ευτυχώς που η αγαπημένη μου φαρμακοποιός δεν μου έδωσε τα χάπια και που χάρη σε αυτήν και σε σας θηλάζω ακόμη το μωρό μου - 3 μηνών σχεδόν-και μάλιστα αποκλειστικά).

Συγνώμη που επεκτάθηκα τόσο πολύ αλλά θα έσκαγα αν δεν τα έλεγα.

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 24/2/10 ένα υπέροχο κοριτσάκι! Έκανα καισαρική λόγω ισχιακής προβολής! Αν και φοβόμουν τρελά το νυστέρι (δεν είχα ξανακάνει εγχείρηση ποτέ), η καισαρική αποδείχτηκε παιχνιδάκι και η συγκίνηση μου τεράστια! Γέννησα με επισκληρίδιο και όχι με ολική!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα με φυσιολογικό και χωρίς επισκληρίδιο και χαίρομαι για αυτήν μου την απόφαση. Πήγα στο μαιευτήριο τελευταία στιγμή (γύρω στις 4μμ) και 6.50μμ γεννήθηκε η Λυδία! Η μαία μου είναι θεά -της βγάζω το καπέλο (Λαμπρινή την λένε). Εκείνη με βοήθησε σε όλα και στην απόφαση αυτή για την επισκληρίδιο. Έφυγα και μία μέρα νωρίτερα από το μαιευτήριο. Τόσο καλά πήγε, ούτε ράμματα ούτε τίποτα.

Αν έκανα και δεύτερο παιδάκι (γιατί ακόμα δεν θέλω), πάλι έτσι θα το έκανα!

an1cCxjVM0V1210ODU4ODM4amR8NTQ1NTg3OWRhfEx5ZGlhIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρώτο κ.τ. με επισκληρίδιο λόγω διπλής περιτύλιξης του ομφάλιου λώρου.Ο γιατρός ήταν ανένδος για φυσιολογικό. Στο δεύτερο κ.τ. με επισκληρίδιο ξανά λόγω του ότι δεν είχαν περάσει 3 χρόνια απο την πρώτη κ.τ. Η απογοήτευση μου ήταν μεγάλη,πάντα ήθελα να έχω την εμπειρία του φ.τ. είχα κάνει μαζί με το σύζυγο μου σεμινάριο σε labour support για φυσικο τοκετό ,χωρίς επεμβάσεις, φάρμακα και κλπ. Έμεινα στα όνειρα. Τώρα το ξεπέρασα σημασία έχει ότι και τα δύο μου παιδάκια είναι μια χαρά.:D:D:D

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια εγω γεννησα με προκληση φυσιολογικου τοκετου γιατι ο μπεμπης μας ηταν μεγαλος 3800 μου εσπασαν τα νερα ο γιατρος με την μαια μου κ φυσικα εκανα κ επισκληριδιο.....μπηκα στις 6.30 κ 10.00 ειχα γεννηση.

μια ωρα αντεξα με πονους κ μετα επισκληριδιο ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΑΛΗΨΗ.

τωρα που εχουν περασει 8 μηνες κ το σκεφτομαι τελικα δεν ηταν τοσο οι πονοι αλλα που δεν αντεχα την ολη κατασταση στο νοσοκομειο με ολους απο πανω μου μιας κ δεν ειχα ξαναμπει σε νοσοκομειο ΠΟΤΕ στην ζωη μου...

ευχαριστως ξανα μενω εγκυος κ σημερα αν μπορουσα θελω πολυ να το ξανα ζησω αυτο κ πιστευω οτι ολες αξιζουμε μια τετοια εμπειρια στην ζωη μας!!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα πω και εγω την ιστοριουλα μου...δεν ειμαι και Αθηναια τη πολη δεν ηξερα οπως και γιατρους...Νεα,26 εμεινα εγγυος με το πρωτο μου παιδακι,για γιατρο ειχα το γιατρο του ΙΚΑ που μου εγραφε φαρμακα δηλ.ασβεστιο,φολικο οξη και αλλα και μου εδινε υπερηχογραφιματα.Καλος γιατρος!!!Ειχα μικρα προβληματα οπως το μωρο ηταν πολυ κατω(λογο βαρους)ομως δεν θα ξεχασω ποτε πως γεννησα το αγγελουδι μου-στο νοσ.Αλεξανδρα με γιατρο της εφημεριας,με μια καλη κοπελλα να με βοηθαει πως να ανασαινω...Αχ-ποναγα,αλλα αυτος πονος ηταν τοσο γλυκος-ερχοταν το μωρακι μου,και αυτος ποναγε και εκανε υπομονη και ετσι τα καταφερα-ημουν η πιο ησιχη...και δεν φοβιθηκα ουτε στη 2 ουτε στη 3 εγγυμοσηνη-ολα με το γιατρο του ΙΚΑ.ολους στην "Αλεκσανδρα" με εφημερευοντους γιατρους και θελω να πω-η γεννα σε κανει ΜΗΤΕΡΑ,το νιωθεις,εισαι ΗΡΩΙΔΑ-αυτη ειναι η φυση μας,με αλλους τροπους μονο για φοβιτσιαρηδες ειναι-και ΑΛΗΘΙΝΗ γυναικα δεν φοβαται τιποτα-υγεια να εχει...

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο. Πήγα για ραντεβού στο γιατρό και αφού με τσέκαρε, μου λέει "εσύ γεννάς"!! Το ραντεβού ήταν στις 10:00, μέχρι να με ετοιμάσουν, να μου δώσουν δωμάτιο, να δυναμώσουν οι πόνοι, πέρασε η ώρα... Ώρα 13:50 κρατούσα αγκαλιά το κοριτσάκι μου! Οι πόνοι είναι μεν δυνατοί, αλλά αξίζουν τον κόπο, αφού τελειώνουν με ένα γλυκό πλασματάκι στην αγκαλιά σου! Και όλα ξεχνιούνται μετά! Ευχαριστώ τον Θεό και την Παναγιά που με βοήθησαν και πήγαν όλα καλά!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο. Πήγα για ραντεβού στο γιατρό και αφού με τσέκαρε, μου λέει "εσύ γεννάς"!! Το ραντεβού ήταν στις 10:00, μέχρι να με ετοιμάσουν, να μου δώσουν δωμάτιο.......
μεχρι εδω κι εγω τα ιδια. αλλα την επισκληριδιο δε την εχανα με τιποτα! μεσα σε 4 ωρες μαξ. γεννησα κ τις 2 φορες και φυσικα τη 2η πολυ πιο γρηγορα ευκολα και χωρις καν ενα παυσιπονο μετα την δραση της επισκληριδιου,γελουσαν οι νοσηλευτριες κ μου λεγαν "να δεις που θα μας χρειαστεις για υποθετο!!!!" ...ακομα περιμενουν!:P:p:p:p
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο. Πήγα για ραντεβού στο γιατρό και αφού με τσέκαρε, μου λέει "εσύ γεννάς"!! Το ραντεβού ήταν στις 10:00, μέχρι να με ετοιμάσουν, να μου δώσουν δωμάτιο, να δυναμώσουν οι πόνοι, πέρασε η ώρα... Ώρα 13:50 κρατούσα αγκαλιά το κοριτσάκι μου! Οι πόνοι είναι μεν δυνατοί, αλλά αξίζουν τον κόπο, αφού τελειώνουν με ένα γλυκό πλασματάκι στην αγκαλιά σου! Και όλα ξεχνιούνται μετά! Ευχαριστώ τον Θεό και την Παναγιά που με βοήθησαν και πήγαν όλα καλά!

με το καλό το δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω κατι.ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.πριν 3 χρονια ειχα κανει μια εκτρωση.τωρα ειμαι εγκυος και ειμαι στον μηνα μου.γενικα δεν ειχα προβληματα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εκτος απο τον χαμηλο αιματοκριτη (26.5).την αλλη εβδομαδα θα γεννησω και μαλλον θα παω καισαρικη γιατι δεν εχει γυρισει το μωρο.η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει προβλημα που θα κανω καισαρικη λογω του οτι ειχα κανει την εκτρωση!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω κατι.ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.πριν 3 χρονια ειχα κανει μια εκτρωση.τωρα ειμαι εγκυος και ειμαι στον μηνα μου.γενικα δεν ειχα προβληματα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εκτος απο τον χαμηλο αιματοκριτη (26.5).την αλλη εβδομαδα θα γεννησω και μαλλον θα παω καισαρικη γιατι δεν εχει γυρισει το μωρο.η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει προβλημα που θα κανω καισαρικη λογω του οτι ειχα κανει την εκτρωση!!!!

νομιζω πως πιο πολυ θα πρεπει να ανησυχησεις για το παραπανω αιμα που θα χασεις (αφου εχεις ηδη χαμηλο αιματοκριτη) λογω καισαρικής παρά γι αυτο...ολοκληρη εγκυμοσυνη πέρασες, τωρα θα χεις προβλημα? (Οσο για το αν εχει γυρισει το μωρο ενα σου λεω...εμενα μου το γυρισε ο γιατρος ΕΠΙΤΟΠΟΥ.)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μου εκανε ενεσεις σιδηρου και ανεβηκε στο 28.5 πριν 10 μερες.τωρα δεν ξερω ποσο ειναι.μου ειπε να κανω καισαρικη γιατι το μωρο ειναι ανασκελα και το κεφαλακι του δεν εχει μπει στην λεκανη και οτι εχω στενη λεκανη.την περασμενη εβδομαδα το μωρο ηταν 3080.σημερα θα παω παλι στον γιατρο.θα εχει μια καλυτερη εικονα μου ειχε πει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 5 χρόνια έφερα στον κόσμο την κόρη μου με καισαρική τομή με ολική νάρκωση καθώς μένω σε επαρχεία και δεν υπάρχει δυνατότητα επισκλιρίδιου. Ο λόγος μεγάλο μωρό 4.150 ανεμπέδωτο. Έσπασαν κανονικά τα νερά μου πέρασα τους πόνους περιμέναμε μήπως και κατέβει το μωρό αλλά μάταια, οπότε μπήκα για καισαρική τομή προς μεγάλη μου απογοήτευση καθώς και τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης μου προετοιμαζόμουν για ένα φυσιολογικό τοκετό. Τώρα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου θα μπω για άλλη μια φορά με προγραμματισμένη καισαρική. Το μείον της όλης υπόθεσης είναι ότι μετά την ολική νάρκωση δεν έχεις το κουράγιο να πάρεις το αγγελούδι σου αγκαλιά να ζήσεις τη στιγμή, όταν συνέρθεις όλα φαντάζουν σαν ένα όνειρο. Συν τους πόνους της επέμβασης μετά. Και δεν συζητώ για την πείνα των 3 ημερών μέχρι να ενεργοποιηθεί το έντερο:lol: κόντεψα να φάω το κρεββάτι :mrgreen: Βέβαια μετά όλα ξεχνιούνται;)

dev011pr___.pngan1cv7ONw361210Mjg1ZGx6fDQ2ODAwMjNkamF8fk1hcmlhIGlzLi4uLi4uLi4u.gif
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στις 03/04/09 (9 ημέρες πριν την τελική ημερομηνία), λόγω υψηλής πίεσης και λευκών, με τεχνητούς πόνους, φυσικά με επισκληρίδιο, μετά από 14 ώρες αναμονής. Τις 4 τέσσερις πρώτες ώρες πόναγα, αλλά μετά ο Θεός έπλασε την επισκληρίδιο και νόμιζα ότι είχα πάει εκδρομή ένα πράγμα! Η μαία και η γιατρός μου, μου συμπαραστάθηκαν απίστευτα όλες αυτές τις ώρες, είναι καταπληκτικές και οι δύο και δεν τις αλλάζω με τίποτα!

Όμως, αν άντεχα τον πόνο δεν θα επέλεγα να κάνω επισκληρίδιο γιατί μετά με πόναγε στο σημείο εκείνο όταν είχα συγκεκριμένες στάσεις, όταν κουραζόμουν, κτλ. Αν κάνω δεύτερο, δεν θα επέλεγα να κάνω επισκληρίδιο. Πάντως ψηφίζω υπέρ φ.τ. και ευχαριστώ απεριόριστα την γιατρό μου που πάλεψε γι' αυτό.

 

evangelie!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 1 χρόνο με καισαρική γιατί το κοριτσάκι μου δεν είχε γυρίσει καθόλου και σπάσαν τα νερά στην 38η εβδομάδα, Το δυσάρεστο της όλης υπόθεσης ήταν η ολική νάρκωση γιατί δεν έπιασε η επισκληρίδιος και το ότι ανέβασα πίεση 19 η οποία έπεσε απότομα στο 7. Αφού τελείωσε αισίως (χάρη στον υπέροχο γιατρό μου) όλο αυτό έκανα και 10 μέρες να συνέλθω.

Link to comment
Share on other sites

με φυσιολογικο και στις δυο γεννες και πολυ ευκολα μπορω να πω......και η πλακα ειναι οτι εκανα επισκληριδιο 10 λεπτα πριν γεννησω το μπεμπη,,,,, με επιασε μετα......καλο.......

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα 4 μωράκια φυσιολογικά, τα 2 πρώτα χωρίς επισκληρίδιο και τα 2 επόμενα με επισκληρίδιο. Τέλειες εμπειρίες, ιδίως η πρώτη που σου είναι όλα πρωτόγνωρα, σαν ένα όνειρο!!!

 

Την πρώτη φορά που έκανα επισκληρίδιο ένιωθα πολύ περίεργα μετά. Μα καθόλου πόνο? Λες και είχα πάει για καφέ! Έως τύψεις μπορώ να πώ ότι ένιωσα για λίγο, και φόβο για το αν πάθει κάτι το μωρό μου (γιατί δεν μου φαινόταν φυσιολογικό να μην πονέσω). ;)

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...