Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

1oς καισαρική λόγω ισχιακής προβολής & σφηνωμένος στην λεκάνη από τον 6ο μήνα, 2ος καισαρικής λόγω πρώτου - 4 χρόνια πρίν- γιατρός : αφού δεν είχες ποτέ διαστολή γιατί να το διακινδυνέψουμε; Από την μιά αισθάνομαι ¨ανάπηρη¨που δεν έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού, με μεγάλη περιέργεια σε ότι αφορά αυτόν. Από την άλλη γνωστές μου που ήθελαν να τα <<αισθανθούν όλα>> μετά από 12ωρα πόνους βρίζανε τον γιατρό και φάγανε & μαχαίρι. Ή άλλη με 5χρονο & 2χρονο που πάει για πλαστική αιδοίου και ...αναδιαμόρφωση του όλου χώρου-μόνο 35 χρονών & με ακράτεια...Μετά φταίει ο γιατρός;ή εμείς που είμαστε μαζοχίστριες - μέχρι και οργασμό στην γέννα λέει η άλλη ότι ένιωσε μέσα σε όλο αυτό τον πόνο. Δηλαδή μετά με κούραση, ξενύχτια, δόντια, εμβόλια, αρρώστιες, αγωνίες -θέλετε & άλλα;- δεν "πονάς";Μόνο με φυσ. τοκετό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια. Κι εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και τα 2 παιδιά μου. Ήθελα να κάνω επισκληρίδιο αλλά στο πρώτο δεν θυμάμαι αν υπήρχε ή ίσως να μην εφαρμοζόταν συχνά (γέννησα το 1992). Στο δεύτερο είχα ήδη πάθει κήλη δίσκου στη μέση και ο γιατρός μου είπε ότι απαγορεύεται. Το πρώτο το γέννησα με περισσότερο πόνο γιατί μου βάλανε ορό, πιθανότατα ωκυτοκίνη, για να επισπευθούν οι πόνοι ώστε να γεννήσω εντός της βάρδιας του γιατρού στο Αλεξάνδρα. Αυτό που θυμάμαι είναι ένας συνεχής πόνος χωρίς διάλειμμα ενδιάμεσα από τις 10.00 μέχρι τη 1.30 που γέννησα. Στο δεύτερο παιδί δεν μου έβαλαν ορό. Οι πόνοι έρχονταν φυσιολογικά ήταν πιο υποφερτοί-μόνο κοντά στις εξωθήσεις είχα 2-3 δυνατούς πόνους-και γέννησα πολύ ευκολότερα από την πρώτη γέννα.

Επίσης είχα παρακολουθήσει μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στην πρώτη εγκυμοσύνη και πίστευα ότι θα έχω πολύ εύκολη γέννα με λίγο πόνο. Που να ήξερα. Φανταστείτε ότι κάνοντας αναπνοές προσπαθώντας να μετριάσω τις ωδύνες-που δεν μετριάζονταν με τίποτα-την επόμενη μέρα με πόναγε πάρα πολύ ο λαιμός μου, τα πνευμόνια μου και τα χείλη μου. Όμως τα ξέχασα όλα και ευχαρίστως θα έκανα και τρίτο παιδί.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΑ NON-STRESS ΗΤΑΝ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα. και εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Εύχομαι να είχα κάνει καισαρική γιατί το μωρό σφήνωσε, το τράβηξαν με βεντούζα με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και για 15 μέρες να νοσηλεύεται σε ΜΕΘ....

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και απο εμένα . Και γώ γέννησα με καισαρική στις 37 εβδομάδες . Λόγω σακχάρου , ανεβασμένο ουρικό οξύ και λέυκωμα ο γιατρός μου φοβήθηκε μήπως ανεβάσω πίεση και οδηγηθώ σε προεκλαμψία γιαυτο καναμε εισαγωγη για καισαρική. Η αλήθεια είναι οτι ηθελα να ζήσω την εμπειρία ζωής που λέγεται φυσιολογικός τοκετός αλλα φυσικά προέχει η υγεία των παιδιών και των εγκύων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια ,η πρώτη μου γέννα ήταν φυσιολογική με τεχνητούς πόνους και φυσικά χωρίς επισκληρίδιο ( είχα ζητήσει αλλά ο γιατρός μου καθετα αντίθετος) , με άπειρες ώρες αναμονής ώσπου να έρθει η πολυπόθητη διαστολή όμως με μηδενικούς πόνους ήρθε η ώρα της γέννας και απλά με ενημέρωσε ο γιατρος "ξύπνα γεννάς"!!! Η δεύτερη πάλι γέννα ας την αφήσουμε στην άκρη ήταν καισαρική και με άπειρες επιπλοκές .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο . Και στα δύο παιδιά μου έσπασαν τα νερά. Στην πρώτη γέννα πανικόβλητη...... στη δεύτερη πιο ψύχραιμη. Δόξα τω Θεώ!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 5/1/08 και ενώ ήμουν στην 38η εβδομάδα, το γιο μου με καισαρική αμέσως μετά το doppler κύησης καθώς ο μικρός είχε μπλεχτεί με τον ομφάλιο λώρο και ο πλακούντας είχε γεράσει. Ο μικρός δεν είχε πάρει βάρος από το προηγούμενο υπερηχογράφημα κι έτσι εσπευσμένα μπήκαμε χειρουργείο με ολική νάρκωση. Ελπίζω στο δεύτερο που έρχεται μέχρι 6/5/10 να πάνε καλύτερα τα πράγματα και να κάνω τουλάχιστον επισκληρίδιο, γιατί με την ολική η ανάρρωση μου φάνηκε βουνό!

Link to comment
Share on other sites

Με καισαρική την 38 εβδομάδα λόγο διδύμων! Ο γιατρός δεν το σκεφτόταν καν για φυσιολογικό παρόλο που δεν είχα κανένα πρόβλημα! Τι να πω... ακολούθησα την συμβουλή του!

Link to comment
Share on other sites

γενησσα με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο τον γιο μου πριν 7 χρονια και με ωδινες για παροτι ειχα διαστολη μεγαλη δεν εκανε συσπασεισ η μητρα....τωρα το δευτερο ειδωμεν πως θα εξελιχτουν τα πραγματα...

ο μαριουλης μου ειναι 7 και ο δευτερος αντρουλης μου ειναι στο δρομο!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΟ ΜΟΥ ΚΟΡΟΥΛΕΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ Κ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ..ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 4 ΚΙΛΑ Κ 53 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ 4.500 ΚΙΛΑ Κ 57 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ.

ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΟ ΜΟΥ ΚΟΡΟΥΛΕΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ Κ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ..ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 4 ΚΙΛΑ Κ 53 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ 4.500 ΚΙΛΑ Κ 57 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ.

ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ.

 

Με κούφανες! Και τόσο μεγάλα παιδιά και τόσο γρήγορα! Μπράβο! Εγώ γέννησα και τις δύο μου κόρες φυσιολογικά. Η πρώτη 36 εβδομάδων, 3050κ. μετά από 14 ώρες και τη δεύτερη 3550κ, 39 εβδομάδων, 12 ώρες. Αν όλα πάνε καλά και την τρίτη με φυσιολογικό τοκετό

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια εβδομαδα της κυησης κ ο μικρος δεν ελεγε να κατεβει. περναγε καλα φαινετε. πηγαμε με ραντεβου, μου εβαλαν πονους κ μετα απο 5 ωρες κ αφου αρχησαν να πεφτουν οι παλμοι του μωρου μπηκα γρηγορα για καισαρικη (δυστηχως) ηθελα παρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα .............Στον δευτερο γιο μου παλι με καισαρικη αναγκαστικα παροτι ειχε παρει θεση. Ηθελα να το ζησω.........

Link to comment
Share on other sites

Με καισαρική γιατί ο μικρός ζούζουνος δεν ήθελε να γυρίσει (ισχιακή προβολή). Στεναχωρέθηκα να πω την αλήθεια γιατί ήθελα φυσιολογικό τοκετό :-( αλλά από τη στιγμή που τον πήρα αγκαλιά δεν με ένοιαζε πια!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

γέννησα με καισαρική και ολική αναισθησία, γιατί η μικρή όπως μου είπε η γυναικολόγος ήταν πολύ ψηλά. Είχα συσπάσεις δυνατές όλο το βράδυ, αλλά δεν πονούσα, δεν καταλάβαινα τίποτα. Οπότε γέννησα το πρωί χωρίς να το καταλάβω. όταν άνοιξα τα μάτια μου δυστυχώς με έβγαζαν από το χειρουργείο, και δεν είδα τη μικρή μου αμέσως. Δεν πειράζει.

Δεν πόνεσα καθόλου. Τα λίγα πονάκια ήταν υποφερτά και καμία σχέση με όσα λέγονται περί αβάσταχτου. Η μικρή θήλασε κανονικότατα, έστω και λίγο καθυστερημένα την πρώτη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το γιό μου φυσικά στο Κέντρο Φυσικού τοκετού , χωρίς επισκληρίδιο, φάρμακα ή άλλες παρεμβάσεις, όταν έκλεισε την τριακοστή ένατη εβδομάδα. Οι συσπάσεις ξεκίνησαν Πέμπτη ξημερώματα. Τα νερά σπάσανε στις τέσσερις το απόγευμα της Πέμπτης και γέννησα το ίδιο βράδυ στις έντεκα και είκοσι πέντε. Το μωράκι μου γεννήθηκε 3.800 και 54 εκ. Ευχαριστω μεσα από την καρδιά μου τις μαίες μου που στάθηκαν δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια και με υποστήριξαν με όλες τις δυνάμεις τους. Πάντα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και πιστεύω ειλικρινά πως είναι η πιο δυνατή εμπειρία που έχω ζήσει ποτέ. Αν θα το ξανάκανα? Και βέβαια.

Θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που εγκυμονούν να το ψαξούν πολύ το όλο θέμα και να μην εφησυχαστούν...

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 10/08 με φυσιολογικό τοκετό μετά απο πόνους 10 ωρών γιατί είχα μπεί στην 39 εβδομάδα και ο μπέμπης ήταν ψηλά!Οι εξωθήσεις μου κράτησαν 20 λεπτά το πολύ και επισκληρίδιο έκανα και μάλιστα 3 δόσεις η οποία τελικά δεν με έπιασε και τα κατάλαβα όλα κανονικά!!!Όλα πήγαν τέλεια και για να πώ την αλήθεια μου άρεσε ότι ένιωσα το τοκετό μου κανονικότατα!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα την πριγκιπισσα μου με καισαρικη γιατι βγηκε λιγο νωρισ οποτε επρεπε να κανουμε καισαρικη για να μην ζοριστει.Παντα φανταζομουν μια φυσιολογικη κ τελειομηνη γεννα κ η αληθεια ειναι πωσ ακομη κ τωρα αναρωτιεμαι γιατι??? Σημασια βεβαια δεν εχει ο τροποσ που ερχονται στον κοσμο αρκει να ειναι γερα.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...