Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

εννοουσε για το 2ο προφανως γιαυτο την κοιταξα ετσι κ της ειπα με τιποτα!!ευτυχως δε μου το ειπε κ οταν εκανα το γιο γιατι δεν ειμαι για 3ο για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον!!

 

Εγώ πιστεύω ότι το είπε γιατί οι περισσότεροι κάνουν δεύτερο παιδι πάνω στα δυο χρόνια, για να συνεχίσουν να παίρνουν τα elterngeld……χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

LOL!!!!:D:D σιγα μη κανω 2ο μονο κ μονο για τα elterngeld!αν ηταν να σου χαριζαν σπιτι οκ:P σε ποια πολη γερμανιας μενεις???

 

OUUU, αμα ηταν για σπιτι, μεσα και εγω!!!!

Στο Düsseldorf μεσα μενω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kalispera ki apo mena!

Gennisa to koritsaki mou me kaisariki :cry:, an kai den itan afto pou epithimousa. Ta nera mou spasane sti 1 to mesimeri kai mexri tis 5 ta ximeromata den ginotan tipota. Diastoli sto 3 gia ores kai i mikri na min katevainei me tipota. Ponesa arketa (vlepete ithela na to ziso se oli tou ti diastasi), alla kapoia stigmi den antexa allo kai zitisa episkliridio. Pali omos tipota.:(

6 para 10 to prwi efera sto kosmo to koritsaki mou. Apogoitevmeni gia tin kaisariki 3seftixismenoi omos gia to igiestato moro mou!

Kamia fora ta pragmata den erxontai opos ta ipologizoume kai epithimoume..Tora pia to exo xeperasei! Simasia exei to moro kai i kali tou igeia!!:P:p

CLuLp2.png?mOpxZzau
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΝΝΗΣΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ!!:P:p (ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ) ΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ ΚΡΤΗΣΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ...ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ! Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!!!

 

ΘΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ ΠΑΝΤΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Με φυσιολογικό και επισκληρίδιο - μου πρόσθεταν συνεχώς λίγο λίγο φαρμακάκι - η οποία για κακή μου τύχη λίγο πριν γεννήσω μου είχε φύγει και μέχρι να με ξαναποιάσει η επόμενη δόση γεννούσα .. Τουλάχιστον όμως δεν πονούσα τόσες ώρες..Έσπασαν τα νερά το βράδυ και την επόμενη μέρα μπήκα το πρωί με τεχνητούς πόνους ... Γέννησα 16:30... ο μπέμπης μεγάλος για τα κυβικά μου.. Τώρα το θυμάμαι σαν την καλύτερη εμπειρία της ζωής μου ! :P

...ζω & υπάρχω για να σας βλέπω να μεγαλώνετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο μενα!!γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και χωρις επισκληριδιο!!πηγα επισκεψη στον γιατρο να με δει (11 μερες ειχα στον 9ο μηνα) και αφου με ειδε μεσα σε μιση ωρα ειχα γεννησει!!πολυ ομορφη εμπειρια,την θυμαμαι και συγκινουμαι!!αν ειναι ολες οι γεννες ετσι γενναω 10 παιδια:)

μακαρι ολες οι μανουλες να γεννανε ετσι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ 15 ΩΡΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ Κ.ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ Κ.ΕΛΕΝΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

Με καισαρική. Δεν είχα άλλη επιλογή και το ήξερα από την αρχή. Η ιστορία ξεκίνησε με εξωσωματική γονιμοποίηση, 3 έμβρυα, έκανα μείωση σε 2, αλλά δυστυχώς το 2ο το έχασα στον 6ο μήνα. Για να μην γεννήσω όταν διαπιστώσαμε το θάνατο του 2ου εμβρύου (περίπου 28η βδομάδα), έμεινε μέσα μου νεκρό για 2 μήνες! Γέννησα στην 36 εμβδομάδα, δεν θα με άφηναν άλλο, με επισκληρίδιο και καισαρική. Ομολογώ ότι η διαδικασία της καισαρικής δεν είναι πολύ ευχάριστη αλλά δεν είμαι σε θέση να συγκρίνω με τον φυσιολογικό. Το κακό με εμένα ήταν ότι λόγω μάλλον της βεβαρημένης κατάστασης, πόναγα πάρα πολύ την πρώτη μέρα και αρκετά για 1 μήνα σχεδόν. Ακόμα σήμερα, μετά από 5 μήνες δεν έχει εξαφανιστεί τελείως ο πόνος. Παραλίγο γλίτωσα την ολική αναισθησία, το οποίο θα με πλήγωνε πάρα πολύ. Τουλάχιστον είδα το μωράκι μου την στιγμή που βγήκε από μέσα μου, μια απίστευτα συγκινητική! Με όλα αυτά που πέρασα η καισαρική ήταν το τελευταίο πράγμα που με πείραξε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια !!!και γω με καισαρικη ....δε γινοταν διαφορετικα ο μικρος ηταν ορθιος και τυλιγμενος στο λορο δυο φορες...το πρωι τον ειδαμε στο ντομπλερ και το μεσημερι γεννησα.ευτηχως ολα καλα αν και δυσκολα αλλα ολα πηγαν κατ ευχην!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!!ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ(ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!:()

Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ!!

Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Και εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο στο τέλος. Πόνεσα πάρα πολύ αλλά το αγοράκι μου άξιζε άλλους τόσους.........

Μάριος 22/5/09

Χάρης 17/12/10

Κατερίνα 26/7/13

είστε όλη μου η ζωή.............

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς γέννησα με καισαρική και είναι κάτι που μου στοίχισε απίστευτα...ακόμη το σκέφτομαι και λυπάμαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα...βέβαια το παιδάκι μου να είναι καλα!Θα έκανα τα πάντα για να το φέρω στον κόσμο υγιές!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 ωρες πονων και ενω ελπιζαμε οτι θα γεννησω φυσιολογικα ο μικρος κατεβασε παλμους και μπηκα εσπευσμενα για καισαρικη. οταν τελειωσε ο γιατρος μου τρομοκρατημενος μου ειπε οτι υπηρχε ενας θρομβος στη μητρα που δεν ειχε φανει και οτι αν γεννουσα κανονικα ισως και να παθαινα μεγαλη ζημια η εγω η το μωρο. τωρα ειναι 2 ετων ο πιτσιρικος και οποτε με πιανει μελαγχολια που δε γεννησα φυσιολογικα σκεφτομαι οτι η καισαρικη μου εσωσε τη ζωη..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

μπηκα 12 τα μεσανυχτα και γεννησα στη 1και μιση το μεσημερι με καισαρικη.Ηθελα παρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα το μωρο μου ειχε λουρο και αρχισαν να πεφτουν οι παλμοι του.

Link to comment
Share on other sites

τι ομορφη εμπειρια....στις 6 ιουλιου δευτερα παω στον γιατρο μου για τελευταια φορα οπως αποδειχθηκε..με εξεταζει και μου λεει οτι ολα ειναι καλα ο τραχηλος μου μαλακος αλλα πισω ακομα.προς το τελος της εβδομαδας μαλλον μου λεει θα γεννησεις αλλα ποτε δεν ξερεις...ξημερωνοντας 8 ιουλιου στις 2:30 σπασαν τα νερα παω στο μαιευτηριο χωρις πονους.μου βαζουν ωκυτοκινη και στις 6:00 μου κανουν επισκληριδιο.μεχρι τις 8:30 δεν ποναγα καθολου.8:45 ο γιατρος μου λεει σε λιγο θα κρατας την κορη σου.ομως ειχε περασει η επιδραση απο την επισκληριδιοκαι ο γιατρος μου λεει οτι αν κανουμε νεα δοση θα καθυστερησει ο τοκετος.ετσι περασα το τελικο σταδιο χωρις αναισθησια.πονεσα αλλα οταν πηρα αγκαλια μου το κοριτσακι μου ειχα ξεχασει τον πονο.ΣΑΓΑΠΑΩ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη και επισκληριδο,η μπουμπου ηταν καθιστη και δεν μας εκανε την τιμη να γυρισει .ειχα μπει στο μηνα μου 15 μερες και πηγα μια παρασκευη βραδυ στο γιατρο να με δει ,και μου λεει "λενακι τι λες να τη βγαλουμε τη μπουμπου γιατι δεν φαινεται να το εχει ορεξη ?"λεω κι εγω οκ ...και μου λεει "τι λες για αυριο το πρωι κατα τις 8 ,εκει επαθα ενα σοκ .το μεγαλυτερο το επαθε ο συζυγος που παρκαρε το αυτοκινητο και οταν ανεβηκε στο ιατρειο του λεει ο γιατρος αυριο θα γεννησουμε....επρεπε κοριτσια να τον δειτε !!!!μονο εγκεφαλικο που δεν επαθε ...μετα πηρε γνωστους και συγγενεις για να τους πει το νεο!!!!

πηγα που λετε σπιτι εκανα μπανιο ισιωσα το μαλλι ,εβγαλα τα φρυδια και την επομενη το πρωι σκαει μυτη η δικια σου στο μαιευτηριο σα να πηγαινα για καφε!!!

ολη η ιστορια ειχε πολυ πλακα ,δεν πονεσα καθολου ,και μετα τη γεννα ημουν μια χαρα !!!

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...