Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με καισαρική και επισκληρίδιο γιατί είχα πίεση και το μωρό μου έπρεπε να γεννηθεί για να μην πάθω εκλαμψία. Γέννησα στις 36 εβδομάδες έναν παίδαρο 2500 κιλά.......

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα με σπασμένα νερά (αυτό όμως που χάνεις λίγο-λίγο αμνιακό υγρό, όχι έντονα), πήγα στην κλινική και μου έκαναν εισαγωγή 3 το μεσημέρι της Τετάρτης.

Γέννησα με καισαρική το πρωί, στις 9.30, της Πέμπτης, μετά από 18 ολόκληρες ώρες....

Χαλάλι της!! Και οι πόνοι και όλα! Χαλάλι της!!!

Link to comment
Share on other sites

Με καισαρική δυστυχώς. Με τελεία διαστολή μπήκα στο χειρουργείο (αφού έφαγα τους πόνους μέχρι να πάω στο 5 όπου και έκανα επισκληρήδιο), το μωρό ανέβασε παλμούς για αρκετή ώρα και όταν ηρέμισε λίγο είδαν ότι επειδή δεν είχε εμπεδωθεί είχε κακή θέση (διαπιστώσαμε ότι κατέβαινε με το αυτί ο παλιοκουτσομπόλης) και αποφάσισαν να με χειρουργήσουν. Έσπρωχνα έσπρωχνα μπας και αλλά αυτά δε γίνονται έτσι. Μακάρι να μπορούσα να σηκωθώ όρθια, είμαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Το φυσάω και δεν κρυώνει.... Για την ιστορία από το 1 έως το 10 πήγα σε 3 ώρες. Τουλάχιστον η έναρξη του τοκετού έγινε με φυσικό τρόπο, από μόνη της.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

loukomamy πηγαμε με ταξι γιατι ο αντρας μου δεν ηταν με τιποτα σε θεση να οδηγησει.το μωρο το ενιωθα να βγαινει και δε μπορουσα να κατσω κ ημουν στο πλαι ουρλιαζοντας τον ταξιτζη να κανει γρηγορα ο οποιος αλλαξε 7 χρωματα απο τον φοβο του.σε 5 λεπτα ημουν στο νοσοκομειο.με πειρανε με καροτσακι στο δωματιο τοκετου και μολις ξαπλωσα μου ειπαν να αρχισω να σμπροχνω.2 φορες εσμπροξα κ βγηκε:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσιολογικό τοκετό. Σε λιγότερο από 3 ωρες απο την ωρα που μπηκα στο μαιευτήριο. Αφού επειδή ήταν νύχτα (03:30), είπαμε, πρωτη γέννα είναι, θα αργησουμε, ας μην ειδοποιήσουμε αμεσα κανεναν, να μην βγαλουν τη νύχτα στις καρεκλες. Μας συμβουλευσε και η μαια το ιδιο για να μην αγωνιουν πολλες ωρες. Τους γονείς μου τους ειδοποιήσαμε τελικά 3 τεταρτα πριν γεννησω νομιζοντας ομως οτι ειμαστε ακομα στη μεση του τοκετου. Ευτυχως μενανε κοντα, ήταν και ξημερωματα και σε 1 τεταρτο εφτασαν. Μισή ωρα περιμεναν μονο. Ακομα μου το κοπανανε. Επισκληρήδιο δεν εκανα γιατί γέννησα σε δημοσιο μαιευτηριο.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

aspa η μαια μου ειπε πως αυτο λεγεται οξυς τοκετος.οταν δλδ δεν υπαρχει το σταδιο που οι πονοι ερχονται ανα 20 λεπτα κ οσο παει πιο γρηγορα αλλα ερχονται με τη μια ανα μισο λεπτο.η αληθεια ειναι οτι οντως πονεσα πολυ κ μου ηρθε αποτομα αλλα μετα σκεφτηκα πως καλυτερα ετσι παρα να ειχα ταλαιπωρηθει πολλες ωρες.κ σε μενα στην πρωτη γεννα ολοι μου λεγανε οταν μπηκα στο μηνα μου οτι κανονικα πρεπει να κανω 7 με 9 ωρες επειδη ημουν πρωταρα αλλα τελικα ευτυχως εκανα 2:p οσο για την 2η 11λεπτη γεννα περασε σαν αστραπη κ δε συνειδητοποιησα τιποτα.αφου ακουσα κλαμα και δε πιστευα οτι βγηκε.:roll:

Link to comment
Share on other sites

aspa η μαια μου ειπε πως αυτο λεγεται οξυς τοκετος.οταν δλδ δεν υπαρχει το σταδιο που οι πονοι ερχονται ανα 20 λεπτα κ οσο παει πιο γρηγορα αλλα ερχονται με τη μια ανα μισο λεπτο.η αληθεια ειναι οτι οντως πονεσα πολυ κ μου ηρθε αποτομα αλλα μετα σκεφτηκα πως καλυτερα ετσι παρα να ειχα ταλαιπωρηθει πολλες ωρες.κ σε μενα στην πρωτη γεννα ολοι μου λεγανε οταν μπηκα στο μηνα μου οτι κανονικα πρεπει να κανω 7 με 9 ωρες επειδη ημουν πρωταρα αλλα τελικα ευτυχως εκανα 2:p οσο για την 2η 11λεπτη γεννα περασε σαν αστραπη κ δε συνειδητοποιησα τιποτα.αφου ακουσα κλαμα και δε πιστευα οτι βγηκε.:roll:

 

ΤΕΛΕΙΑ .να σου ζησουν !!!!!!

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

loukomamy πηγαμε με ταξι γιατι ο αντρας μου δεν ηταν με τιποτα σε θεση να οδηγησει.το μωρο το ενιωθα να βγαινει και δε μπορουσα να κατσω κ ημουν στο πλαι ουρλιαζοντας τον ταξιτζη να κανει γρηγορα ο οποιος αλλαξε 7 χρωματα απο τον φοβο του.σε 5 λεπτα ημουν στο νοσοκομειο.με πειρανε με καροτσακι στο δωματιο τοκετου και μολις ξαπλωσα μου ειπαν να αρχισω να σμπροχνω.2 φορες εσμπροξα κ βγηκε:D:D

 

Που να οδηγήσει ο έρημος ο άνθρωπος???? Εδω ο δικός μου κόντεψε να λυποθυμίσει τη στιγμή που μου σπάσαν τα νερά! Καλά αυτό το δικό σου Δημητρα δεν ήταν γέννα.... αυτό ήταν για το Prime 11!!!!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσιολογικό τοκετό. Σε λιγότερο από 3 ωρες απο την ωρα που μπηκα στο μαιευτήριο. Αφού επειδή ήταν νύχτα (03:30), είπαμε, πρωτη γέννα είναι, θα αργησουμε, ας μην ειδοποιήσουμε αμεσα κανεναν, να μην βγαλουν τη νύχτα στις καρεκλες. Μας συμβουλευσε και η μαια το ιδιο για να μην αγωνιουν πολλες ωρες. Τους γονείς μου τους ειδοποιήσαμε τελικά 3 τεταρτα πριν γεννησω νομιζοντας ομως οτι ειμαστε ακομα στη μεση του τοκετου. Ευτυχως μενανε κοντα, ήταν και ξημερωματα και σε 1 τεταρτο εφτασαν. Μισή ωρα περιμεναν μονο. Ακομα μου το κοπανανε. Επισκληρήδιο δεν εκανα γιατί γέννησα σε δημοσιο μαιευτηριο.

 

Τα ίδια και εγώ. Μπήκα στις 9.30 το βράδυ και μου λέει η γυναικολόγος μου "Καλά ξημερώματα γεννάς, μην τους ταλαιπωρήσουμε τους ανθρώπους". Τελικά εγω γέννησα στις 3.40 το πρωί και οι δικοί μου ειδοποιήθηκαν κατά τις 7.30. Ηρθαν στις 9.00και εγω είχα ήδη στην καφετέρια και έψαχνα τον άντρα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Που να οδηγήσει ο έρημος ο άνθρωπος???? Εδω ο δικός μου κόντεψε να λυποθυμίσει τη στιγμή που μου σπάσαν τα νερά! Καλά αυτό το δικό σου Δημητρα δεν ήταν γέννα.... αυτό ήταν για το Prime 11!!!!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

χαχαχαχαχαχ οντως!!γεννα στο fast forward :P σας ευχαριστω κοριτσια για της ευχες κ εσεις να χαιρεστε τα δικα σας γλυκουλινια:-)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ. Μπήκα στις 9.30 το βράδυ και μου λέει η γυναικολόγος μου "Καλά ξημερώματα γεννάς, μην τους ταλαιπωρήσουμε τους ανθρώπους". Τελικά εγω γέννησα στις 3.40 το πρωί και οι δικοί μου ειδοποιήθηκαν κατά τις 7.30. Ηρθαν στις 9.00και εγω είχα ήδη στην καφετέρια και έψαχνα τον άντρα μου!!!!!

 

 

Καλά, εμενα, αν τους το εκανα αυτο, δεν θα μου ξαναμιλουσανε. :evil:

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, ότι τώρα που γέννησα, συνειδητοποιήσα οτι ΟΛΕΣ μου οι φιλες έχουν γεννησει με καισαρική. Μια ερώτηση θέλω να κανω (π.χ. πώς ειναι ο κόλπος μετά τον τοκετό) και καμια δεν ξερει να μου απαντήσει. Μα τόσο πολύ πια?

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναλογως τι εννοεις.αμεσως μετα τον τοκετο η γενικα για το υπολοιπο της ζωης σου?εγω παντως 2-3 μηνες μετα απο καθε γεννα δεν εβλεπα καμια διαφορα απο πριν.ετσι νομιζω τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σχετικά αμεσως μετά τον τοκετό. Εχω γεννήσει μολις 3,5 μηνες το πρωτο μου παιδακι και λιγο απογοητευτηκα με το μπατε σκυλοι αλλέστε που διαπιστωσα οτι γινεται εκει κατω.:oops:

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

θα επανελθεις μη φοβασαι.σε σκισανε η σκιστικες μονη σου κατα τη διαρκεια της γεννας?εγω μονη μου δυστηχως κ ειδικα στην κορη με ραβανε επι μια ωρα!ειχα σκιστει σε 3 σημεια κ για 15 μερες δε μπορουσα ουτε να κατσω ουτε να περπατησω ουτε να βηξω.μονο εγω ξερω πως θηλαζα κιολας!στον μικρο ευτυχως μονο 1 ραμμα.παντως κ απο τον αντρα μου που ρωτησα δε βλεπει καμια διαφορα :oops::oops::oops: τους πρωτους μηνες ειχα διαφορα ειδικα στο πρωτο μωρο αλλα στο 2ο εκανα μασαζ στην περιοχη σε ολη την εγκυμοσυνη με baby oil γιατι διαβασα πως ετσι αποκτα μεγαλυτερη ελαστικοτητα κ δε σκιζεσαι.παντως μην ανυσηχεις πιστευω οτι θα γινεις οπως πριν.διαβασα πως υπαρχουν ασκησεις συσφηξης για το σημειο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ME ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΛΛΙΩΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΟΔΙΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΥΤΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ Κ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΨΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα επανελθεις μη φοβασαι.σε σκισανε η σκιστικες μονη σου κατα τη διαρκεια της γεννας?εγω μονη μου δυστηχως κ ειδικα στην κορη με ραβανε επι μια ωρα!ειχα σκιστει σε 3 σημεια κ για 15 μερες δε μπορουσα ουτε να κατσω ουτε να περπατησω ουτε να βηξω.μονο εγω ξερω πως θηλαζα κιολας!στον μικρο ευτυχως μονο 1 ραμμα.παντως κ απο τον αντρα μου που ρωτησα δε βλεπει καμια διαφορα :oops::oops::oops: τους πρωτους μηνες ειχα διαφορα ειδικα στο πρωτο μωρο αλλα στο 2ο εκανα μασαζ στην περιοχη σε ολη την εγκυμοσυνη με baby oil γιατι διαβασα πως ετσι αποκτα μεγαλυτερη ελαστικοτητα κ δε σκιζεσαι.παντως μην ανυσηχεις πιστευω οτι θα γινεις οπως πριν.διαβασα πως υπαρχουν ασκησεις συσφηξης για το σημειο αυτο...

 

Με εκοψε ο γιατρός, και η αλήθεια ειναι οτι ειχα μονο πεντε ραμματα, και τρεις ωρες μετα που ανεβηκα στο δωματιο, ΚΑΘΙΣΑ για να φαω το πρωινό μου χωρίς κανεναν πόνο. Αφού με εβλεπε η μανα μου και μου ελεγε παιδί μου δεν πονάς? και της ελεγα καθόλου.

Η αλήθεια είναι ότι τις πολλέεεεεεεες φορές που έχουμε ερθει σε επαφή με τον αντρα μου μετα τη γέννα (3 ολες κι ολες) τα πραγματα ειναι απογοητευτηκά. Απ΄έξω πονάω κι απο μεσα δεν καταλαβαινω τιποτα. Αλλά κι εγω πιστευω οτι οσο περναει ο καιρός θα φτιαχνουν τα πραγματα. Προσπαθώ όταν θυμαμαι να κανω και καμια ασκησουλα από αυτες που λες κι εσύ, αλλα όλο το ξεχναω.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Δημητρα 83 το τι γελιο έχω κανει σκεπτομενη τους τοκετους σου σε εικονοποιημενη μορφή δε φαντάζεσαι :lol:.Γελαω με τον πονο σου καταλαβες δηλαδη...

Εγω γέννησα φυσιολογικά αφου κοντεψα να παιξω μπουνιες :mad::mad::-xμε το γιατρό μου στο δωματιο ωδυνων.Με το που μου εκαναν επισκληριδιο- την οποια σχεδον μου επεβαλαν και εγω φοβομουν γιατι ημουν 35 εβδομαδων μονο- με έπιασε τραγικη φαγουρα σε όλο το σωμα, νομιζα οτι τα χειλια μου πρηστηκαν τοσο που θα εσπαγαν, κοντεψα να τρελλαθω σε πρωτη φαση και σε δευτερη νεκρωσαν ολα. Για 4-5 ωρες ιδια διαστολη ιδια ολα και εγω με το ζορι να κραταω τα ματια ανοιχτα να μην κοιμηθω μην και με πανε για καισαρική και δεν το παρω χαμπαρι.Ημουν ναρκωμενη....Να τους παρακαλάω, σας παρακαλω, σταματηστε τα φαρμακα, σας παρακαλω, μη μου βαζετε τιποτα, θελω να γεννησω μονη μου σας το ειπα απο την αρχη...Στο τέλος μου είπαν κατι για τις αναπνοες του παιδιου και καλυτερα να παμε για καισαρική και κατι τετοια...Ο γιατρος να μου λεει παω να ντυθω για καισαρικη και εγω να του λεω πηγαινε, εγω δεν ερχομαι...Ξαφνικα εξερραγην!!!Βρήκαν ευκαιρια οταν πεταχτηκε ο αντρας μου κατι να φαει και θελανε να με χωσουνε στο χειρουργειο....Εβαλα κατι φωνες που ακομα τις θυμαμαι και απαιτησα να γεννησω μόνη μου, χωρις αλλα φαρμακα...Μου έβγαλαν όλα τα φαρμακα και τοτε αρχισαν να επανερχονται και οι συσπασεις και ολα και μεσα σε 2 ωρες ειχα διαστολη 10 και γέννησα μονο με 2 ωθησεις:!:, ισα που προλαβε ο ακατανομαστος και εβαλε τα γαντια του και επιασε το μωρο, δε συζηταμε τωρα οτι δεν προλαβε καν να με κοψει και κοπηκα μονη μου...Και τι νομιζετε οτι μου ειπε μετα απο όλο αυτο το θεατρο??? Ενταξει??? Μπορώ τωρα να παω σπιτι μου επιτέλους??? Τι να πει κανεις??? Και ειναι και ακριβοπληρωμενος και με υπευθυνη θεση στο μητερα!!! Ουτε ζωγραφιστο δε θελω να τον ξαναδω στη ζωη μου...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!!!!!ακου τι ειπε!πως δε πηρε κ ποπ κορν να σε κοιταει πως γεννας!!ελεος μερικοι γιατροι!εγω οταν γεννησα την κορη κ φευγαμε απο το νοσοκομειο μου λεει η μαια ''στο καλο κ τα ξαναλεμε σε 2 χρονια!'' την κοιταξα καπως ετσι:shock: κ τις λεω ''με τιποτα ομως!!'' τελικα την ξαναειδα μπροστα μου μετα απο 2 χρονια κ 3 μηνες!!με ξεγεννησε κ στον γιο.οταν εφυγα της λεω ''μη πεις τιποτα αυτη τη φορα!'':P:p

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!!!!!ακου τι ειπε!πως δε πηρε κ ποπ κορν να σε κοιταει πως γεννας!!ελεος μερικοι γιατροι!εγω οταν γεννησα την κορη κ φευγαμε απο το νοσοκομειο μου λεει η μαια ''στο καλο κ τα ξαναλεμε σε 2 χρονια!'' την κοιταξα καπως ετσι:shock: κ τις λεω ''με τιποτα ομως!!'' τελικα την ξαναειδα μπροστα μου μετα απο 2 χρονια κ 3 μηνες!!με ξεγεννησε κ στον γιο.οταν εφυγα της λεω ''μη πεις τιποτα αυτη τη φορα!'':P:p

 

ΧΑΧΑΧΑ .... δεν καταλαβες γιατι σου ειπε τα λεμε σε δυο χρονια;;;;

Link to comment
Share on other sites

εννοουσε για το 2ο προφανως γιαυτο την κοιταξα ετσι κ της ειπα με τιποτα!!ευτυχως δε μου το ειπε κ οταν εκανα το γιο γιατι δεν ειμαι για 3ο για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...