Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυκατοικίες!!!!


έχω δίκιο  

858

  1. 1. έχω δίκιο



Recommended Posts

sevoula να εκμεταλλευτώ την ιδιότητά σου ως νομικός και να σε ρωτήσω πόσο παράνομο είναι αν κάποιος που ενοχλείται από άλλο ένοικο/ιδιοκτήτη στην ίδια πολυκατοίκια, τοιχοκολλήσει μια μέρα στην είσοδο όλες τις ωραίες δραστηριότητες από τον ενοχλούντα;

Και να λέει π.χ.: Χθες κατά τις 2.30μμ η κυρία τάδε του τάδε ορόφου έκανε σεξ με θορυβώδη τρόπο με αποτέλεσμα να ξυπνήσουν τα παιδιά του κάτω ορόφου.

Σήμερα κατά τις μεσημβρινές ώρες μεταξύ 3.30-3.45 έριχνε με θόρυβο νερά στο μπαλκόνι.

Την δείνα ώρα καθώς άπλωνε τα ρούχα στο μπαλκόνι χτυπούσε τα κάγκελα με άγνωστο αντικείμενο με αποτέλεσμα να ξυπνήσει τους ενοίκους όλων των διαμερισμάτων, οι οποίοι και διαμαρτύρονται.

Δε συνεχίζω άλλα παραδείγματα.

Φαντάζεσαι να το έκανε αυτό κάποιος για να συμμορφώσει ένα ενοχλητικό γείτονα; Τι συνέπειες θα είχε;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 31 δημοσιεύσεις

  • Gold

    Gold 15 δημοσιεύσεις

  • balabol

    balabol 14 δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 11 δημοσιεύσεις

Δεδομένου ότι αν τα αναφέρεις ονομαστικά, θεωρείτε παραβίαση προσωπικών δεδομένων (μη σου πω και συκοφαντική δυσφήμιση), σε βλέπω με καμια μηνυσάρα Ναααααααααα.

Είχα εκτυπώσει κάποτε κάτι τέτοιο για ένα διαχειριστή που του έβαλε πρόστιμο η αρχεία προστασίας προσωπικών δεδομένων γιατί ανήρτησε ονομαστικά τα χρωστούμενα κοινόχρηστα στην είσοδο της πολυκατοικίας.

Και αν θυμάμαι καλά η απόφαση έλεγε ότι οι πίνακες των κοινοχρήστων πρέπει να βρίσκονται σε σημείο που να μην είναι προσβάσιμο από επισκέπτες........... ενώ όλοι οι πίνακες σε όλες τις πολυκατοικίες είναι φάτσα κάρτα μόλις μπαίνεις μέσα.

 

sevoula συμφωνείς?

 

με τους τρελλούς που είχα μπλέξει εδώ μέσα τον έχω χρυσοπληρώσει το δικηγόρο μου ιδιαίτερα σε ότι αφορά θέματα κοινοχρήστων και δεν τόλμησε κανείς να με αντικρούσει ξανά. Μπορώ να πω ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με έξοδα πλεόν, αν δεν περάσει από μένα δεν γίνεται(λολ).

Αχ! να μπορούσα όμω να πλακώσω την αποκάτω στο ξύλο..............

Link to comment
Share on other sites

zana1911 μια χαρά τα λες. κι από κει που σου χρώσταγε θα την έκανες χρυσή τη μανδάμ.

ως ανακοίνωση μπορεί να μπει κάτι γενικό σαν αυτό που έγραψε η gold, ή το πολύ πολύ να γραφεί ως γενική παράκληση ότι τα παιδάκια κοιμούνται τις χ ώρες και μπλα μπλα μπλα.

το μόνο που θα συνέστηνα είναι αυτό με την παρατήρηση, τη ΓΣ, κι έπειτα την αστυνομία. θα ακολουθούσε βέβαια δικαστικός αγώνας (ασφαλιστικά μέτρα νομής), κι επειδή ο ανάγωγος δεν θα έβαζε μυαλό για πολύ, θα τον κυνηγούσα με τακτική αγωγή αποζημίωσης και εκτέλεση. να πληρώσει.

το καλύτερο όμως είναι να βρείτε συμμάχους στην πολυκατοικία, θα χρησίμευαν και ως μάρτυρες ή ως από κοινού ενάγοντες (μειώνονται και τα έξοδα) ή ακόμα πιο κατινίστικα (μερικές φορές χρειάζεται) ανταποδοτικά. σκούζει αυτή; χτυπήστε το κουδούνι:σας συμβαίνει κάτι, γιατί φωνάζατε και ανησυχήσαμε, μήπως σας βρήκε κανένα κακό.

"κάνετε ανακαίνιση, ε; σας στοίχισε ακριβά, γιατί μετακινούσατε όλα τα έπιπλα μετά τις 11μμ επί 2 εβδομάδες".αυτό το τελευταίο ταιριάζει στην από πάνω μου.

όσο για τους καβγάδες που έχει με την κόρη της, τις λυπάμαι. είναι κατάντια!

ως τώρα ευτυχώς δεν έχει ενοχληθεί το πουλάκι μου, γι' αυτό και είμαι ψύχραιμη. μετά δεν εγγυώμαι για το τί πρόκειται να κάνω.

και όταν αλλάξω τις τέντες και δω λεκέδες, θα το σκεφτώ να κινηθώ νομικά εναντίον της με αγωγή αποζημίωσης. θα την έχω προειδοποιήσει όμως πρώτα προφορικά και αν δω ότι δεν καταλαβαίνει, τότε γραπτώς (εξώδικο).

το κακό είναι ότι όταν κινείσαι δικαστικά, τότε οι σχέσεις δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξουν ποτέ από μόνες τους. πάντα κάτι θα βρίσκει να κάνει ο άλλος για να τραφεί από τον εκνευρισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πιο πολύ για πλάκα τα έγραφα τα ανωτέρω περί ανάρτησης ανακοίνωσης για τις ωραίες δραστηριότητες της ενοχλητικής της πολυκατοικίας. Όχι πως θα ήταν άσχημη ιδέα να γίνει κιόλας.

Αλλά, τι προσωπικά δεδομένα μου λέτε όταν αυτά τα δεδομένα από προσωπικά γίνονται συνοικιακά. Προσωπικό δεδομένο είναι να μην ξέρει ο άλλος κάποια δικά σου στοιχεία. Εδώ μιλάμε ότι οι γείτονές σας σας δίνουν πλήρη αναφορά σχετικά με όλα όσα κάνουν.

Και πάλι αστειευόμενη τα γράφω αυτά.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

o.k. eviri.τότε στα πλαίσια του αστείου κι εγώ θα ήθελα να πιάσω από το γιακά αυτόν που 10μμ κοπανάει επί 10λεπτο τα κάγκελα από το πάρκινγκ της πυλωτής λες και γίνεται μανούρα, με αποτέλεσμα να κουνιέται το μωρό μου στον ύπνο του.

να σύρω από το μαλλί την από πάνω μου και να την κάνω να γλύψει με τη γλώσσα της την τέντα μου που την κατάντησε κουρέλι.

να επιστρέψω στις πόρτες των ιδιοκτητών τις βρωμιές που πετούν στον ακάλυπτο, γιατί όποτε τους είδα να πετούν σκουπίδια από τα παράθυρα της τουαλέτας και πήγα αμέσως και χτύπησα το κουδούνι, έκαναν πως δεν ήταν μέσα.

να τους πω κατάμουτρα ότι είναι βρωμιάρηδες, τσιγκούνηδες και πρωτόγονοι.

γιατί είχαμε και το άλλο: αποφασίσαμε τις ώρες θέρμανσης και όλα καλά. έλα όμως που κατέβαιναν και πείραζαν το μηχανισμό με αποτέλεσμα να μην υπάρχει θέρμανση. οπότε έβαλα κλιματιστικά και ο λογαριασμός της ΔΕΗ ήρθε έγκυος για πληρωμή, 580,00 ευρώπουλα. Συν 170,00 για τα κοινόχρηστα, τα είδα όλα.

εγώ να δεις πόσο πολύ θέλω να τους φτύσω.

μεγάλωσα σε χωριό, όπου όλα ήταν όμορφα στη γειτονιά μου, στις γειτονιές του χωριού, γιατί όταν ήμασταν παιδιά παίζαμε παντού. οι γείτονες είναι καλύτερα από συγγενείς.μαζί στις χαρές, μαζί στις λύπες, μια αγκαλιά! εδώ δεν λένε καλημέρα, και μάλιστα κοιτάζουν και στραβά, αν κάνεις το βήμα να καλημερίσεις πρώτος.

όταν έφερα τη μικρή μου από την κλινική, για τον 1ο μήνα έκλαιγε το πουλάκι μου κυρίως το βράδυ, λόγω κυρίως συγκάματος που ξεπεράσαμε, αλλά και γιατί κοιμόταν την ημέρα. γυρίζει μια φιλολόγα και λέει στη μάνα μου: την ακούμε τη μικρή το βράδυ που κλαίει, πες της να μη την θηλάζει, γιατί δεν την χορταίνει. Τίποτα άλλο;

το μωρό μετά το μήνα έστρωσε στον ύπνο και αφού είχε εδραιωθεί η γαλουχία, όλα καλά. γυρίζω και της λέω χαμογελαστή, όταν με είδε και μου είπε πως δεν την ακούνε τη μικρή εδώ και μήνες: ναι ακολούθησα τη συμβουλή σου, τη θήλαζα ακατάπαυστα και εδραιώθηκε η γαλουχία συντομότερα από ότι υπολόγιζα. σ' ευχαριστώ.

ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ!τα είπα και ησύχασα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμμμμ, σας κερδίζω τρελά όλους!

Το προηγούμενο σπίτι μας ήταν στο πατρικό του άντρα μου, σε πολυκατοικία 30+ ετών, 6όροφη με 7 διαμερίσματα κατα μέσο όρο σε κάθε όροφο. Ένα μικρό χωριό δλδ.

-Στο ισόγειο μια ημίτρελη θεούσα που άναβε παντού καντηλάκια & έστρωνε όλο το πάτωμα με εφημερίδες. Αποτέλεσμα... φωτιά!

-Στον 1ο, μια εντελώς τρελή πρώην ιερόδουλη νυν ρακοσυλλέκτρια, που τα είχε βάλει με μια κακομοίρα μετανάστρια που έμενε δίπλα της & της ούρλιαζε όλη την ώρα. Επίσης έβλπε "πονηρού περιεχομένου" να το πω ευγενικά ταινίες & ζητοκραύγαζε επίσης να το πω ευγενικά.

- Δίπλα μας η κα Τασία, καλή η καημένη αλλά θεόκουφη, που όταν μιλούσε στο τηλ δεν μπορούσαμε να ακούσουμε τηλεόραση (καθώς την είχαμε σιγά για το μωρό). Κατα τ' άλλα το μωρό μας το άκουγε όταν έκλαιγε.

-Στον 2ο ή 3ο θα σας γελάσω, άλλη ημίτρελη που έμενε με την άρρωστη μάνα της & καμια 10αριά γάτες. Έβριζε τη μάνα της (φωναχτά) & την πρώην ιερόδουλη του 1ου (επίσης φωναχτά)

- Στον 5ο ο διαχειριστής 100 χρονών με τη μαμά του κοντά στα 130, κρύωναν & έβαζαν το καλοριφέρ Απρίλη μήνα με αποτέλεσμα να είμαστε με ανοιχτά παράθυρα & να χρυσοπληρώνουμε το πετρέλαιο!

- Ο θυρωρός τα είχε κάνει πλακάκια με έναν αλλοδαπό ένοικο που εκτελούσε χρέη μάστορα στην πολυκατοικία & έκαναν επίτηδες ζημιές για να τις επισκευάζει ο άλλος & να μοιράζονται τα κέρδη

Για να μη σας πω τη βρώμα που είχαν οι κοινόχρηστοι χώροι! Εννοείται πως είχαμε & pets κατσαριδούλες! Δυο ειδών κιόλας & τις μεγάλες τις μαύρες & τις μικρές τις καφέ! Μια μέρα είδα μια να περπατά πάνω στην κουνουπιέρα του μωρού (και το μωρό να κοιμάται απο μέσα). Πολύ ωραίες στιγμές, αξέχαστες!!!

Όταν έμεινα εγκυος στο δεύτερο δήλωσα στον άντρα μου πως δεν γεννάω 2ο μωρό εκει μέσα & έτσι ευτυχώς φύγαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε novpal έχεις σκεφτεί ποτέ να δώσεις την ιστορία συγκατοίκησής σου σε πολυκατοικία σε σεναριογράφο; Πίστεψέ με θα έκανε μεγάλη τηλεθέαση αν γινόταν σήριαλ.

Εγώ πάντως γέλασα με όλα όσα ανέφερες.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βρίσκω ότι η ιστορία της novpal είναι για σενάριο:D

Τελευταίο κρούσμα η από κάτω που με απείλησε ότι αν δεν βάλω χαλιά και μοκέτες σε κάθε εκατοστό ακάλυπτου πατώματος, θα φωνάξει την αστυνομία. "Είναι δυνατόν να ακούω το μωρό σου να περπατάει και να του πέφτουν παιχνίδια όλη την ώρα;" Και να φανταστείτε ότι τα μικρά τα κοιμίζω κάθε μεσημέρι και τα μεγάλα κάνουν μαθήματα και γενικά είμαστε πολύ προσεκτικοί.

Αυτή ήρθε 10 η ώρα το πρωί να μου πει ότι το μωρό παίζει δυνατά και σκοντάφτει όταν τρέχει:? της απάντησα ότι είμαστε στη φάση που του μαθαίνω να πετάει, αλλά δεν γέλασε, γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου και εγώ, καθότι ήμασταν μαζί απ' όταν ήταν σπουδαστής, έχουμε αλλάξει 5 σπίτια σε 7 χρόνια σχέσης, οπότε έχουν δει πολλά τα ματάκια μου....

Στη μία οικοδομή είχαμε δίπλα μας ένα γείτονα που είχε νταλκά και άκουγε Καζατζίδη... στη διαπασόν!!! Τι 3 το πρωί, τι στις 5 δε καταλάβαινε τίποτα. Μια μέρα ακούω να μαλώνει με την κοπέλα του και χλαπ χλουπ χαστούκια, μια άλλη μέρα μας χτυπάει το κουδούνι, ανοίγει ο αντρας μου και τον βουτάει τον πάει σπίτι του να τα πιουν, (αυτός ήταν σαν ντουλάπα) ο αντρας μου το σκάει και επιστρεφει μετά απο κανένα 15λεπτο και τα είχε δει όλα!

Στην άλλη οικοδομή είχαμε και εμείς pets (κατσαρίδες) και φωναζανε συχνα εταιρία για απολύμανση και βρωμούσε όλος ο τόπος! Μας πετούσαν ο,τι θέλεις στο μπαλκόνι (καθότι ανώγειο) κάτω στο ισόγειο ήταν μια οικογένεια Ρώσσων που τα παιδάκια παίζανε μπάλα στις 15:00, μία φορά που τα έκανα παρατήρηση τα πλάκωσε στο ξύλο ο μπαμπάς τους, οπότε δεν ξαναείπα τίποτα.

Μεγαλώσαμε, πιάσαμε καλύτερες δουλειές οπότε αλλάξαμε σπίτι και οικοδομή, εκτός πόλης. Σ' αυτή την οικοδομή δε μπορούσε να συννενοήθεί κανείς με κανένα! Η σπιτονοικοκοιρά μας ήθελε να κάνει την κόρη της διαχειρίστρια που έμενε αλλού!!! Τι νόμιζε πως ήταν κανένα αξίωμα;! Είμασταν 5 νέα ζευγάρια και δε μπορούσαμε να συννενοηθούμε για τίποτα! Μια μέρα από την απέναντι οικοδομή ουρλιαζαν γιατί έκαναν σεξ, και την επόμενη είπαν εμάς να μη φωνάζουμε κατά τη διάρκεια της πράξης γιατί έχουν μικρά παιδιά! (είναι κουφοί, μας την είπαν κιόλας)! Όταν απλώνανε το χαλί τους γιατί το πλένανε τα βρωμόνερα ( ναι ήταν μαυρα, και ας ήταν υποτίθεται πλυμμένο το χαλί) έφταναν μέχρι τη μέση της μπαλκονόπορτας, και όταν τους είπαμε να το απλώσουν πιο πέρα όχι μπροστά στο σαλόνι, είπαν ότι δεν κάνουν τίποτα γιατί είχαμε γάτα! (λες και είχαμε τύφο!) Φοβόμουν μην ρίξουν φόλα στη γάτα, και άλλα καλά...!Τελικά φύγαμε απο κει και όσοι είχαν διαμερισματα δικά τους τα πούλησαν γιατί δεν αντεχαν τους συγκεκριμένους.

Και τώρα στην παρούσα οικοδομη: έχουμε ένα τσιγκούνη γείτονα που πέρυσι έλεγε πως είχε χαλάσει η ωρομέτρησή του και πληρώσαμε όλοι μαζί το πετρέλαιο που εκείνος έκαψε αποδεδειγμένα. Έλεγε θα φωνάξει τεχνικό να το δει αλλά όλο κωλυσιεργούσε: αποτελεσμα να μείνουμε πέρυσι απο τον Μάρτιο χωρίς πετρέλαιο! Φέτος που θα γεννιόταν η μικρή μου με τα κρύα είπα δε πάει άλλο!!!Τελικά του κόψαμε τη θέρμανση, αλλά δε πληρώνει ούτε τα υπολοιπα κοινοχρηστα (χωρίς το πετραλαιο). Το καλύτερο ήταν ότι τίναζαν μέσα στην οικοδομή!

Το συμπερασμα απο όλα αυτά: Αν και όταν πάρουμε σπίτι θα πάρουμε μεζονέτα. Χωρίς γειτονες. Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα! Και τραβάω τα μαλλιά μου που μάθαμε κατόπιν ότι νοικιάστηκε μεζονέτα 30-50 ευρώ ακριβότερη απ' όσο νοικιάζουμε το διαμερισμα (απλά η πρόσβαση γίνεται μόνο με αυτοκινητο, δε πάει συγκοινωνία).

Αλλά άλλη μετακόμιση δε θα την αντέξω!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βρίσκω ότι η ιστορία της novpal είναι για σενάριο:D

Τελευταίο κρούσμα η από κάτω που με απείλησε ότι αν δεν βάλω χαλιά και μοκέτες σε κάθε εκατοστό ακάλυπτου πατώματος, θα φωνάξει την αστυνομία. "Είναι δυνατόν να ακούω το μωρό σου να περπατάει και να του πέφτουν παιχνίδια όλη την ώρα;" Και να φανταστείτε ότι τα μικρά τα κοιμίζω κάθε μεσημέρι και τα μεγάλα κάνουν μαθήματα και γενικά είμαστε πολύ προσεκτικοί.

Αυτή ήρθε 10 η ώρα το πρωί να μου πει ότι το μωρό παίζει δυνατά και σκοντάφτει όταν τρέχει:? της απάντησα ότι είμαστε στη φάση που του μαθαίνω να πετάει, αλλά δεν γέλασε, γιατί άραγε;

 

Ας την να κελαηδάει, δε μπορεί να κάνει τίποτα, θα γελάνε οι αστυνομικοί (αν έρθουν για τέτοιο χαζό περιστατικό..)

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα καλά βρε κορίτσια είναι ζωή αυτή;;; Δηλαδή εσείς τώρα "την βρίσκετε" με το τσακώνεστε όλη την ώρα, να είστε συνέχεια μέσα στα νεύρα, να έχετε πάρε δώσε με αστυνομίες και δικηγόρους;;;; Εγώ πάντως δεν θέλω να με βλέπουν τα μωρά μου έτσι κι επειδή δεν έχω μεγαλώσει έτσι "την κάνω". Νοίκιασα το διαμέρισμα σε ένα ζευγάρι πολύ τσαμπουκάδες με τους γείτονες και πάω βούρ για την μονοκατοικιούλα μου! Μα είναι ζωή αυτή;;;; Πώς μπορείτε βρε κορίτσια; Καλύτερα να πήγαινα στο χωριό μου παρά να γίνω έτσι! Εγώ έχω μεγαλώσει πάαααααραααα πολύ ήρεμα, δεν θυμάμαι ποτέ φωνές στην γειτονιά μας, εκτός απο μια φορά που πήρε φωτιά ένα πεύκο στην αλάνα πίσω απο το σπίτι και τρέχαν όλοι να την σβήσουνε!!!! Αλλά όλοι μαζί όμως......!!!!!

Πραγματικά πάντως χαρά στο κουράγιο σας! Για εμένα δεν είναι ποιότητα ζωής αυτή!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Βρε novpal έχεις σκεφτεί ποτέ να δώσεις την ιστορία συγκατοίκησής σου σε πολυκατοικία σε σεναριογράφο. Πίστεψέ με θα έκανε μεγάλη τηλεθέαση αν γινόταν σήριαλ.

Εγώ πάντως γέλασα με όλα όσα ανέφερες.

 

Δεν το είχα σκεφτεί, να βγει & κάτι καλό απο τα 3 χρόνια που περάσαμε εκεί! Πάντως μπορεί να γελάω τώρα που τα θυμάμαι, αλλά τότε δεν είχε πολλή πλάκα! Πείτε με υπερβολική, αλλά με όλη αυτήν την τρέλα & τη γρουσουζιά εκει μέσα, το σπίτι είχε μια μαυρίλα βρε παιδί μου, μια αρνητική ενέργεια.

Τώρα είμαστε σε πολυκατοικία με 6 διαμερίσματα συνολικά (λιγότερα απο ότι είχαμε στον παλιό μας όροφο) αλλά & πάλι στόχος μας είναι να την κάνουμε για μονοκατοικία όταν μπορέσουμε.

Α, και ξέχασα το καλύτερο (θα μπει & αυτό στο σενάριο που θα γράψω)! Η κουμπάρα μου στο παλιό της σπίτι είχε δίπλα έναν τύπο που ήθελε να μπει στο fame story & για να το πετύχει έκανε μαθήματα στο fame studio & είχε αγοράσει μικρόφωνα, ενισχυτές κλπ & έκανε συνέχεια πρόβα ένα & μόνο ένα τραγούδι (δεν λέω ποιό, μη δίνουμε & στόχο). χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ καθόλου υπερβολική δε σε βρίσκω novpal. Δεν νομίζω κανείς να ήθελε να μένει στο δικό σου σπίτι (το πρώτο εννοώ). Αλλά βλέπω και η κουμπάρα σου για συμπαράσταση σε σένα καλοπερνούσε. Ωραία πράματα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Αχ Θεε μου... Τι μου κάνατε τώρα... Μεγάλη πληγή...Όλα μου τα χρόνια ζω σε πολυκατοικία. Ποτέ μέχρι πριν 2,5 χρόνια που ήρθα σε αυτό το σπίτι δεν είχα γνωρίσει γείτονα σαν αυτόν που μου έλαχε απο πάνω. Θα τα πω επιγραμματικά γιατί θα μου ανέβει η πίεση ξανά...

-Άπειρα φυτά και λουλούδια των οποίων τα φύλλα και τα άνθη τόσο λόγω αέρα όσο και επειδή αυτός τα πέταγε κατέληγαν στη βεράντα μου. 3 φαράσια την ημέρα στις περιόδους αιχμής...

-Μας έκανε μούσκεμα ποτίζοντας

-Τίναγμα μικρών χαλιών έξω από τα μπαλκόνια τους. Χνούδια, σκόνη, τρίχες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο μέσα στο σπίτι ΜΟΥ...

-Άπλωμα μεγάλων υφασμάτων με τρόπο να μου κλείνει ΟΛΟ το μπαλκόνι...

-Σύρσυμο επίπλων, κάρφωμα καρφιών, κοπανήματα με σφυρί και ότι άλλο φαντάζεστε ή όλη μέρα, ή 13.00-17.00 ή 22.00-24.00

-Πάρτι με άνοιγμα τις μουσικής στις 23.30 και ουρλιαχτά από τους καλεσμένους-ζουλού

-Θόρυβο κάποιας μηχανής μετά τις 02.00 τα ξημερώματα

-Τάκα τάκα τα τακούνια μες τη νύχτα

 

Τσακώθηκα πολλές φορές για νερά και φύλλα. Απαντήσεις: "Τι φταίω εγώ που εσύ εχεις πλατεία και όχι βεράντα", "Δεν είναι σκουπίδια, φύλλα είναι", "Νεράκι είναι"

 

Σκέφτηκα να μαζεύω τα φύλλα και να τα πετάω στην πόρτα τους...

να τους πλυμμυρίσω το διαμέρισμα...

να τους ρίξω χλωρίνη στα λουλούδια να ησυχάσω...

να της βάλω φωτιά στο πατάκι την ώρα που το τινάζει

να ρίξω γράσο στην κουρτίνα της

να πετάξω πέτρες μπας και τους βρει καμία στο κεφάλι

να...να...να...

Έφτασα σε σημείο να θέλω να προβώ σε εγκληματικές ενέργειες καθώς επίσης μια μέρα ο άνδρας μου με βρήκε σε κατάσταση αμοκ, είχα χάσει το μυαλό μου μην αντέχοντας άλλο να ζω έτσι.

Το αποτέλεσμα είναι εγώ να περνώ δράμα και αυτός το μονο που δεν κάνει πια είναι να πετάει νερά...

Μαζεύω τα φύλλα κάθε μέρα, κυνηγάω σαυράκια μες την Αθήνα λόγω της ζούγκλας του, Έχω μόνιμα κλειστές κουρτίνες για να μη βλέπω τα απλωμένα, έχω κλειστά παράθυρα από εκεί που τινάζει, βαράω τους σωλήνες όταν στη 1 τη νύχτα τσακώνονται με τα τακούνια φορεμένα και βρίζω κάθε Κυριακή που η νοικοκυρά στις 3 το μεσημέρι δεν μπορεί να σκουπίσει αν δεν σύρει όλα τα έπιπλα.

Αυτοί οι άνθρωποι είμαι εντελώς βέβεη πως έχουν κατέβει απ τα δέντρα. Δεν είναι καν ζώα, τα ζώα έχουν ψυχή...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι εκτός άν αλλάξεις σπίτι, οπότε μη συγχύζεσαι. Δεν ξέρω αν δάβασες τις δικές μου περιπέτειες για να δεις οτι υπάρχουν & χειρότερα. Σε καταλαβαίνω, αλλά τι να κάνεις. Μόνο τα δικά σου νεύρα θα σπάσουν γιατί προφανώς αυτοί είναι -μην πω καλύτερα-.

Πάντως, στη θέση σου πολύ θα ήθελα να κάνω τα εξής (αν & τελικά δεν ξέρω αν θα έμπαινα στον κόπο): για τα απλωμένα σεντόνια κλπ. πες οτι πήρες γάτα & αν δεν τα μαζέψει να της σκίζεις λίγο τις άκρες. Αν δεν πιάσει να της τα βρέχεις με το λάστιχο να μην στεγνώνουν ποτέ.

Μάθε τι ώρα κοιμούνται & σε ποιό δωμάτιο & πάρε μια μπάλα & κοπάνα τη στο ταβάνι & μετά πες, σορυ το μωρό έπαιζε μπάσκετ (?)

Βέβαια μετά θα έχεις ιερό πόλεμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μόνιμα κλειστές κουρτίνες για να μη βλέπω τα απλωμένα, ..

 

Εμένα ο κανονισμός στην πολυκατοικία μου λέει ότι απαγορεύεται το άπλωμα στην φάτσα του κτιρίου. Έχεις διαβάσει τον δικό σου κανονισμό?

Αν έχεις όρεξη να τον τρέξεις καλείς την αστυνομία΄την ώρα που είναι απλωμένα τα ρούχα τους, λες όλα τα υπόλοιπα και του τραβάς και μια μήνυση που πάει αυτόφωρο.

 

Μια πιο εύκολη λύση...........αφού τα ρούχα του φτάνουν στο ύψος του ματιού σου, μπορείς άνετα να του τα μπογιατίσεις (δεν φταί εσύ το παιδί παίζε), να πάρεις ένα ξυράφι και να του τα σκίσεις (όχι πολύ και δειχτείς). Να σου πω εγώ πως τα μαζεύει.

 

Επίσης άδειασε το φαράσι με τα φύλλα ΤΟΥ, μπροστά στην πόρτα ΤΟΥ και άμα σου πει κάτι, πες του -φυλλαράκια είναι πως κάνεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ΟΟΟΟΛΑ αυτά τα χω σκεφτεί. Εξώδικα κ μηνύσεις δεν μ αφήνει ο άνδρας μου, του φαίνονται μικροπράγματα... Παιδιά δεν παίζονται λέμε. Εντός του πάρκινγκ έχει χτυπήσει 2 αυτοκίνητα κ το αρνείται. Δε μιλάνε σε κανέναν, δεν ανοίγουν την πόρτα ούτε στο Θεό τον ίδιο, δεν πληρώνουν κοινόχρηστα, δε δουλεύουν. Και είναι ανω των 40... Όταν δε έμαθαν ότι ο άνδρας μου είναι αστυνομικός ως εκ θαύματος σταμάτησε να δουλεύει η μηχανή... Κ επειδή είναι πολύ περίεργοι γενικώς αυτές τις μέρες σκέφτομαι να πάρω στην αντιτρομοκρατική να τους "δώσω" για τρομοκράτες. Πλάκα κάνω αλλά μ αυτά που ακούμε δεν το χω κ για απίθανο. Υπομονή στις συμπάσχουσες...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Μια πιο εύκολη λύση...........αφού τα ρούχα του φτάνουν στο ύψος του ματιού σου, μπορείς άνετα να του τα μπογιατίσεις (δεν φταί εσύ το παιδί παίζει), να πάρεις ένα ξυράφι και να του τα σκίσεις (όχι πολύ και δειχτείς). Να σου πω εγώ πως τα μαζεύει.

 

Επίσης άδειασε το φαράσι με τα φύλλα ΤΟΥ, μπροστά στην πόρτα ΤΟΥ και άμα σου πει κάτι, πες του -φυλλαράκια είναι πως κάνεις έτσι?

 

Επιμένω για αυτά..............ιδίως αφού δεν πληρώνουν και κοινόχρηστα, τι θα κάνετε θα τους αφήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι μόνοι Ζάνα μου. Εδώ και έναν μήνα κόπηκε το φυσικό αέριο επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν. Εμένα σκασίλα μου, έχω ζεστό σπίτι και air conditions. Για τον συγκεκριμένο, κακώς δεν έχω κυνηγήσει να του γίνει έξωση. Όταν βρω τον ιδιοκτήτη του θα του τονίσω τις οφειλές του. Στα συμβόλαια αναφέρεται ότι αν ο ενοικιαστής δεν είναι εντάξει στις οφειλές του ο ιδιοκτήτης μπορεί να του κάνει έξωση. Αν ήξερε δε ο ιδιοκτήτης πως το χει κάνει το σπίτι, μπορεί και να τον κυνηγούσε μέχρι το Σουφλί με τα πόδια.

Η αλήθεια είναι πως θα φύγουμε επαρχία το καλοκαίρι. Αν ήξερα ότι θα μείνω θα τον είχα στείλει σε καμια σπηλιά εξ αρχης. Αλλά επειδή δε μου παει και να τον αφήσω να αλωνίζει μπορεί να φύγω αλλά πρώτα θα τον διώξω.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ax τι να πρωτογραψει κανεις για τις απαραμιλλης ομορφιας πολυκατοικιες!

 

Εχθες το μεσημερι τσακωθηκα με μια κυρια 2 οροφους κατω απο μενα, η οποια μολις αγορασε το διαμερισμα και θεωρησε σωστο να "γαζωσει" τον τοιχο στις 15.30 το μεσημερι γιατι τοτε μπορουσε ο μαστορας!

Γενικα δεν τσακωνομαι αλλα εχω κανει υπομονη εδω μεσα 4 χρονια τωρα και απο την περασμενη εβδομαδα αρχισα να τα χωνω οταν ενοχλουμαι!

 

Η απο πανω μου, οταν πηγα να τις κανω παρατηρηση στις 16.00 το μεσημερι γιατι σκουπιζε ακριβως πανω απο το δωματιο του μικρου και πεταχτηκε το παιδι απο την τρομαρα του, δεν μου ανοιξε καν την πορτα μονο μου ειπε "σας ακουω κι απο δω"!!!Λεπρη εγω δεν ειμαι, αυτη εχει χολερα και δεν θελει να με κολλησει!!!!!!!!!

 

Ασανσερ με το ζορι αλλαξαν καθοτι 30 χρονια πολυκατοικια ε καποια στιγμη χαλασε!

καλοριφερ εδω δεν παιζει! (αντε Δεκεμβριο με Φεβρουαριο 2 ωρες καθε βραδυ και πολυ ειναι!) Μη χειροτερα, εμεις εδω στα νοτια δεν κρυωνουμε οτι καιρο κι αν κανει!Ειμαστε κολοπετσωμενοι!

Παντου βλεπεις αποτσιγαρα και απιστευτη βρωμια, ντρεπομαι οταν εχω απισκεψεις, αλλα σιγα που θα παω εγω να καθαρισω!Η καθαριστρια μας ειναι τουριστρια!

 

Συνελευση εδω εχουν να κανουν τουλαχιστον 15 χρονια και ετσι ο καθεις κανει οτι του γουσταρει και ο διαχειριστης μονο τα κοινοχρηστα μαζευει, αλλα πληρωνεται (σχετικα) για αυτο, οποτε οταν εχω κατι, παω και το λεω και ισως παρ'ελπιδα διορθωθει η κατασταση!

 

Δυστυχως ριξαμε πολλα λεφτα για να το ανακαινισουμε (απο μεσα κουκλα κι απ'εξω πανουκλα!) αλλα ειμαι σιγουρη οτι σε 2 χρονια το πολυ θα τους κουνησω το μαντηλι και δεν θελω να τους ξαναδω ποτε!

 

 

Αυτο που με θλιβει ομως παρα πολυ, ειναι οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

mimika, λες να ήμαστε γείτονες? Και εμείς στο π. φάληρο μέναμε!!!

 

εμεις ακομα μενουμε, αλλα δεν το βλεπω για πολυ ακομα.....

δεν αντεχω τις μικροπρεπειες και τις κατινιες τρελαινομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια επαναφερω το θεμα γιατι δεν αντεχω αλλο.. αν δε τα πω καπου θα αρχισω να κοιμαμαι με ηρεμιστικα.. χθες μεχρι τις 1 χοροπηδουσαν και τραγουδουσαν, και 3μιση τα ξημερωματα κανανε το μπανακι τους με τις βρυσες να σφυριζουν αμειλικτα.. τις τα πα, μου πε συγγνωμη και παλι τα ιδια.. τωρα 4παρα και παλι νταπα ντουπα τα πιατα στον παγκο της κουζινας.. μεχρι τωρα τις κανω τοσο ευγενικες παρατηρησεις, αλλα καμια μερα ρε παιδια.. ο θεος να την φυλαει απο τα χερακια μου...

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα κάτι άλλο............ πήγα στην διαχειρίστρια και άρχιζα και τσίριζα στο διάδρομο της πολυκατοικίας να με ακούσουν ΟΛΟΙ, ότι την επόμενη φορά που θα φέρω την αστυνομία, θα τους μαζέψω όλους όσους είναι μέσα στο συγκεκριμένο διαμέρισμα και θα τους πάω στο τμήμα να κάνω μύνηση , να περάσουν αυτόφωρο και αυτό το πράγμα θα γίνεται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ από δω και πέρα αν δεν συνετιστούν.

Το θέμα είναι να πραγματοποιείς και τις απειλές σου, και αυτοί ξέρουν ότι εγώ τις πραγματοποιώ. Τους το'ξα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αυτόφωρο θα περνάνε έτσι και συνεχίσουνε.

Και αν έρθει η αστυνομία και δεν τους βρει, θα πάρω το περιπολικό και πάω στην δουλειά τους να ζητήσω να τους συλλάβουν. Και ειδοποίησα και το εργοδότη τους ότι αν δει περιπολικά στο μαγαζί του και να συλλαμβάνουν τον υπάλληλό τους εγώ θα το'χω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...