Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαινεται το σποράκι;;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τέλεια!!!!!!!!!!!με το καλό να το δείτε να μεγαλώνει κάθε φορά και περισσότερο!!!!και εμείς σήμερα πήγαμε και τα είδαμε και ακούσαμε και της καρδούλες τους,πολύ κοντά ηταν οι παλμοί εμας στους 157,3!!!μα πόσο τέλειο,μοναδικό και συγκινητικό??εγώ τελικά είμαι 7w και 3d!!θα ξαναπάμε σε 2 εβδομάδες να τα δούμε,εσείς πότε?

 

 

Εμείς θα πάμε στις 27!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες.σας ευχομαι καλες και τελειωμηνες εγκυμοσυνες.εγω κοντευω.σε 10 μερες μπαινω στο μηνα μου.σας ευχομαι οτι καλυτερο.φιλια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην έκτη εβδομάδα και χτες 'είδα' το σποράκι μου!!!

Το έχω μέσα σε εισαγωγικά γιατί η γυναικολόγος έκανε πολύ ώρα να με κάνει να καταλάβω ότι για αυτή την τελίτσα μιλάμε...χαχα!

Καρδούλα δεν ακούσαμε (θα ήθελα βέβαια:cool: ) αλλά είπε ότι η τελίτσα κουνιέται που σημαίνει ότι ξεκίνησε να χτυπάει απλά δεν ακούγεται ακόμη!!

Thanks αγοροmummy!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα εγώ περίμενα να αδιαθέτησα 18/1 και επειδή εχω πολυ σταθερό κύκλο το ξέρω οτι ειμαι έγκυος χωρις να εχω κανει τεστ η χωριακη.δεν θελω να μπω σε αυτή τη διαδικασία λόγω δυο πρόσφατων ανεμβρυικων κυήσεων. Κορίτσια ποτε πρεπει να πάω στο γιατρό για να δω αν υπάρχει μωρό και καρδιακή λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ περίμενα να αδιαθέτησα 18/1 και επειδή εχω πολυ σταθερό κύκλο το ξέρω οτι ειμαι έγκυος χωρις να εχω κανει τεστ η χωριακη.δεν θελω να μπω σε αυτή τη διαδικασία λόγω δυο πρόσφατων ανεμβρυικων κυήσεων. Κορίτσια ποτε πρεπει να πάω στο γιατρό για να δω αν υπάρχει μωρό και καρδιακή λειτουργία;

 

σε ποια διαδικασια δε θες να μπεις;

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

να πω κ δω την ιστορια μου να μου πειτε καμια γνωμη.ημερολογιακα αυριο ξεκιναω 8 εβδ.τερ 28/11.πρωτη χοριακη 5310 στο οριο της 6-7 εβδ ,9/1 την ειχα κανει.πρωτος υπερηχος 10/1,μονο σακος (λιγο χααμηλα κ ειχε εμβρυικα στοιχεια),ενδοκολπικος,στον υπερηχο εβγαινα 1 βδομαδα λιγοτερο.σημερα απο την κοιλια,μεγαλωσε ο σακος κ ειχε καλυτερη θεση,παλι 1 βδομαδα διαφορα,αλλα δε φαινοταν τπτ μεσα(εψαξε κ ενδοκολπικα).ξαναεκανα χοριακη 60950 στη μεση απο 6-7εβδ.να συμπληρωσω οτι εχω μεγαλους κυκλους 30-35 ημερων κ ελευθερες επαφες 11,13,15,17 κ 20/12.θα ξανακανω χοριακη μεθαυριο,αλλα υπαρχει περιπτωση παλινδρομης.εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

σε ποια διαδικασια δε θες να μπεις;

 

Στη διαδικασία του να κανω χωριακες και να πηγαίνω στο γιατρό και να βλέπει μόνο ενα άδειο σάκο και να μου λέει έλα σε δυο εβδομάδες πχ να δούμε τι γινεται και εγώ να καταρρακωνομαι και να περιμένω με αγωνία γιατι μου εχει συμβεί ήδη δυο φορές. Ξέρω οτι δεν εχω καλή ψυχολογία και θελω να πάω μια φορα και να δω οτι ειναι να δω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ απο μενα .Μολις χθες πηγα για τον πρωτο μου υπερηχο.Ο σακος σε σωστη θεση κ ενα μικρο σπορακι μεσα .Καρδουλα δεν ακουσαμε ειναι νωρις ακομα ειπε ο γιατρος.Εγω παλι μπερδευτηκα πως υπολογιζεις ποσο εβδομαδων εισαι? Η τελευταια περιοδος 22/11 αλλα ο κυκλος μου ειναι αστατος κ λογω επεμβασης δεν ειχα επαφη πριν τις 20/12. Εκανα χοριακη 17/1 κ εδειξε 1614 Μπορει καποιος να με βοηθησει να υπολογισω σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα .Μολις χθες πηγα για τον πρωτο μου υπερηχο.Ο σακος σε σωστη θεση κ ενα μικρο σπορακι μεσα .Καρδουλα δεν ακουσαμε ειναι νωρις ακομα ειπε ο γιατρος.Εγω παλι μπερδευτηκα πως υπολογιζεις ποσο εβδομαδων εισαι? Η τελευταια περιοδος 22/11 αλλα ο κυκλος μου ειναι αστατος κ λογω επεμβασης δεν ειχα επαφη πριν τις 20/12. Εκανα χοριακη 17/1 κ εδειξε 1614 Μπορει καποιος να με βοηθησει να υπολογισω σωστα ?

 

συμφωνα με τη ΤΕΡ , εισαι 9 εβδομαδων.

κανονικα, θα πρεπε να χες ακουσει καρδια , αλλα εφοσον ειχες αργες επαφες μαλλον εχει δικιο ο γιατρος σου, θα ναι μικρο ακομα για να ακουστει καρδια.

για χωριακη δε ξερω να σε βοηθησω, γιατι εγω δν εκανα ποτε, αλλα καλο μου φαινεται το νουμερο!

με το καλο!

δες κ εδω , μπορει να βοηθηθεις

 

http://christospappas.gynaikologos-thessaloniki.gr/page/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τη ΤΕΡ , εισαι 9 εβδομαδων.

κανονικα, θα πρεπε να χες ακουσει καρδια , αλλα εφοσον ειχες αργες επαφες μαλλον εχει δικιο ο γιατρος σου, θα ναι μικρο ακομα για να ακουστει καρδια.

για χωριακη δε ξερω να σε βοηθησω, γιατι εγω δν εκανα ποτε, αλλα καλο μου φαινεται το νουμερο!

με το καλο!

δες κ εδω , μπορει να βοηθηθεις

 

 

Δηλαδη συμφωνα με την τελευταια περιοδο ειμαι 2 μηνων κ συμφωνα με την ωορηξια μου κ την ημ/νια επαφης ειμαι 1 μηνα. Τωρα μπερδευτηκα περισσοτερο

 

 

κοιτα, μην ανησυχεις. δεν ειναι τοσο σημαντικο τωρα αυτο. μολις ακουσεις καρδια κ μεγαλωσει λιγο ο σακος ο γιατρος θα μπορεσει να προσδιορισει την ηλικια κυησης κ θα σου πει.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψιλοαγχωνομαι γιατι τυχαινει να ειμαι διαβητικη κ παιζει πολυ σημαντικο ρολο το ποσο ρυθμισμενη ειμαι κατα την οργανογενεση

 

δυστυχως το θεμα του διαβητη θα σε απασχολει σε ολη την εγκυμοσυνη, οποτε κ στην περιοδο της οργανογεννησης δε θα κανεις τιποτα διαφορετικο απ οτι σε ολη την εγκυμοσυνη σου!

μην ανησυχεις, ενημερωσε γυναικολογο κ ενδοκρινολογο κ θα σου πουν τι πρεπει να κανεις ακριβως!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ. ΕΜΕΝΑ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΓΡΑΦΕΙ 5w 0d +_7d. ΑΡΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΒΑΣΗ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΥΝ ΠΛΗΝ 7 ΗΜΕΡΕΣ. ΟΜΩΣ ΕΙΔΑΜΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΑΚΟ 10mm ΚΑΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ. ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ 11.12 ΕΝΩ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΗΤΑΝ 18.1 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΚΕ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΑΚΟ? Ο ΣΑΚΟΣ ΣΑΝ ΜΕΓΕΘΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ 10mm? ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ. ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΠΤ ΟΥΤΕ ΕΜΒΡΥΟ ΟΥΤΕ ΚΑΡΔΙΑ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΝΜ ΕΙΝΑΙ ΟΚ????

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ. ΕΜΕΝΑ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΓΡΑΦΕΙ 5w 0d +_7d. ΑΡΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΒΑΣΗ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΥΝ ΠΛΗΝ 7 ΗΜΕΡΕΣ. ΟΜΩΣ ΕΙΔΑΜΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΑΚΟ 10mm ΚΑΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ. ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ 11.12 ΕΝΩ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΗΤΑΝ 18.1 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΚΕ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΑΚΟ? Ο ΣΑΚΟΣ ΣΑΝ ΜΕΓΕΘΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ 10mm? ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.

Κ εγω 5 εβδομαδων ειδα μονο σακο κ μετα απο 10 μερες μου ειπε να παω κ ακουσαμε καρδούλα..ειναι απολυτα φυσιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας και απο εμενα! Την κυριακη ανακαλυψαμε πως ειμαι εγκυος!!! Δεν μας ηρθε απλοχερα η εγκυμοσυνη. Εκανα την πρωτη μου χοριακη που εδειξε 423 εκανα μετα απο 2 μερες(εχθες δλδ) την 2η και εδειξε 1525. Την τεταρτη που ερχεται μου ειπε ο γιατρος να παω για τον πρωτο μου υπερηχο. Τοτε με βαση υπολογισμους μου θα ειμαι 5w6d. Εμεινα εγκυος μετα απο προκληση ωορηξιας επομενως ξεραμε και την ωρα που εγινε η ωορηξια αρα οι υπολογισμοι μου ειναι βασιμοι. Λετε να δουμε το σπορακι μας ή θα ειναι νωρις ακομα; Μη παω εκει και δεν δω σπορακι και παρτην κατω την Αννουλα χαχαχα!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας και απο εμενα! Την κυριακη ανακαλυψαμε πως ειμαι εγκυος!!! Δεν μας ηρθε απλοχερα η εγκυμοσυνη. Εκανα την πρωτη μου χοριακη που εδειξε 423 εκανα μετα απο 2 μερες(εχθες δλδ) την 2η και εδειξε 1525. Την τεταρτη που ερχεται μου ειπε ο γιατρος να παω για τον πρωτο μου υπερηχο. Τοτε με βαση υπολογισμους μου θα ειμαι 5w6d. Εμεινα εγκυος μετα απο προκληση ωορηξιας επομενως ξεραμε και την ωρα που εγινε η ωορηξια αρα οι υπολογισμοι μου ειναι βασιμοι. Λετε να δουμε το σπορακι μας ή θα ειναι νωρις ακομα; Μη παω εκει και δεν δω σπορακι και παρτην κατω την Αννουλα χαχαχα!

 

Anna_Tar από την δική μου εμπειρία πρώτη φορά πήγα στο γιατρό για υπερηχο όταν ήμουν 5w2d και είδαμε σάκο και εμβρυικα στοιχεία και ακριβώς μια βδομάδα μετά άκουσαμε καρδούλα να πάλλεται.Απλά από ότι ξέρω το φυσιολογικό για καρδιά να ακούσεις είναι από τέλη 5ης μέχρι και 9η εβδομάδα!εύχομαι ότι ομορφότερο!

Link to comment
Share on other sites

Anna_Tar από την δική μου εμπειρία πρώτη φορά πήγα στο γιατρό για υπερηχο όταν ήμουν 5w2d και είδαμε σάκο και εμβρυικα στοιχεία και ακριβώς μια βδομάδα μετά άκουσαμε καρδούλα να πάλλεται.Απλά από ότι ξέρω το φυσιολογικό για καρδιά να ακούσεις είναι από τέλη 5ης μέχρι και 9η εβδομάδα!εύχομαι ότι ομορφότερο!

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!! Απλως να δουμε πως δεν ειναι αδειος ο σακος για να μοου φυγει η αγωνια!!!!!!! :) Εσυ εχεις γεννήσει ή εισαι ακομα έγκυος; :)

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω και ένα μικρό πρόβλημα. Στις 14/12/2015 ήταν η τελευταία περίοδος και στις 14/01/16 ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Αλλά στις 22/01/16 είχα αιμορραγία τρελή όμως για μία εβδομάδα πήγα στο γιατρό σάκο είδε αλλά μου είπε ότι έχω δικερη μήτρα ξανά πήγα στο γιατρό στις 27/01/16 πάλι είδε σάκο χωρίς έμβρυο. Αιμορραγία έχω ακόμα με πόνους θα πάω πάλι την Δευτέρα. Και έχω αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω και ένα μικρό πρόβλημα. Στις 14/12/2015 ήταν η τελευταία περίοδος και στις 14/01/16 ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Αλλά στις 22/01/16 είχα αιμορραγία τρελή όμως για μία εβδομάδα πήγα στο γιατρό σάκο είδε αλλά μου είπε ότι έχω δικερη μήτρα ξανά πήγα στο γιατρό στις 27/01/16 πάλι είδε σάκο χωρίς έμβρυο. Αιμορραγία έχω ακόμα με πόνους θα πάω πάλι την Δευτέρα. Και έχω αγωνία.

 

Γεια σου!!! Για την αιμορραγία τι σου είπε ο γιατρός; Χοριακες έχεις κάνει να δεις με τι ρυθμό αυξάνεται;;; (δεν σου λεω πολλες 2-3 μόνο). Ποσο εβδομαδων θεωρείσαι τωρα;

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...