Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαινεται το σποράκι;;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το γονιμοποιημένο ωαριο στον υπέρυχο ποσες μερες μετα τη σύλληψη φαίνεται? Πότε γίνεται η εμφύτευση στον πλακούντα? υπαρχουν καποια συμπτώματα? Μολις γίνει η εμφυτευση τοτε αυτό φαίνεται κατευθείαν στο υπέρυχο?

Link to comment
Share on other sites

μετρας την αρχη της προηγουμενης περιοδου.πχ ειχες περιοδο 1 του μηνος(ηταν η πρωτη μερα περιοδου δηλαδη) 4 εβδομαδες τουλαχιστον μετα απο αυτη τη μερα αν εισαι εγκυος θα φανει ΜΟΝΟ ο σακος.για να φανει εμβρυο πρεπει να περασουν περιπου 6 εβδομαδες απο εκεινη την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το τεστ εγκυμοσύνης το έκανα μια μέρα πριν μου έρθει περίοδος. Ήμουν πολύ σίγουρη, και όντως βγήκε θετικό. Στη πρώτη μου επίσκεψη στο γιατρό δεν είδε και πολλά ηταν όντως νωρίς γι'αυτό σε μια βδομάδα απο το πρώτο ραντεβού μου έκλεισε και το δεύτερο, ήμουν 6 εβδομάδων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μια βοήθεια παρακαλωωω. Περίμενα τον γιατρό 2 εβδομάδες από τις διακοπές του με αγωνία για να μου δούμε το εμβρυο και σήμερα που είχαμε ραντεβού ενώ είναι 7η εβδομάδα και 2η ημέρα δεν είδαμε τίποτα - συγκεκριμένα είπε ότι κάτι παει να δει, ίσως. Επειδή έχω μεγάλο κύκλο μου είπε ότι είναι σα να είμαι στην 6η και να πάω την άλλη εβδομάδα. Πράγματι ο κύκλος μου είναι 35-40 ημέρες αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τελευταία φορά που κάναμε κάτι με τον άντρα μου ήταν 1/8. Δεν θα έπρεπε να φαίνεται κάτι-δεν υποτίθεται ότι σίγουρα είμαι στην 7η αν η συλληψη εγινε εστω και 3 μερεσ μετα δηλαδη 5/8 η δεν μετριέται έτσι; Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό το μηχάνημα του γιατρού- ακρίβειας δηλαδή; Τελευταία παριοδο είχα 10/7. Αχ πείτε μου τη γνώμη σας από την εμπειρία σας γιατί θα σκάσω μέχρι την άλλη Δευτέρα!:oops:

Link to comment
Share on other sites

παρε οπωσδηποτε 2η γνωμη κ κανε κ χοριακη.κανονικα στην 6η εβδ φαινεται εμβρυο κ χτυπαει κ η καρδια!ισως να ειναι λαθος γιατρου η να ειναι εξωμητριο.μη το αφησεις κ περιμενεις τον γιατρο σου.ψαξτο

Link to comment
Share on other sites

Χοριακη είχα κάνει στις 13/8 και ήταν 283 και στις 19/8 και ήταν 2326. Έκτοτε δεν έκανα περίμενα τον γιατρο μου. Γενικά είναι πολύ καλός και αυτό για την τελευταία φορά που είχα επαφή με τον άντρα μου δεν το είπα. Η χοριακες νομίζω ήταν καλές τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ξέχασα να σας πω σάκο είδαμε και μου είπε ότι ίσως κάτι παει να φανεί - μια πολύ πολύ μικρή κουκιδα στον υπέροχο. Με τις ημερομηνίες που σας είπα έχει λογική να μην φαίνεται εμβρυο ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει καλό εξοπλισμό???Εμείς είδαμε σάκο και σποράκι στην 8η εβδομάδα και ακούσαμε και καρδούλα!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια βοήθεια παρακαλωωω. Περίμενα τον γιατρό 2 εβδομάδες από τις διακοπές του με αγωνία για να μου δούμε το εμβρυο και σήμερα που είχαμε ραντεβού ενώ είναι 7η εβδομάδα και 2η ημέρα δεν είδαμε τίποτα - συγκεκριμένα είπε ότι κάτι παει να δει, ίσως. Επειδή έχω μεγάλο κύκλο μου είπε ότι είναι σα να είμαι στην 6η και να πάω την άλλη εβδομάδα. Πράγματι ο κύκλος μου είναι 35-40 ημέρες αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τελευταία φορά που κάναμε κάτι με τον άντρα μου ήταν 1/8. Δεν θα έπρεπε να φαίνεται κάτι-δεν υποτίθεται ότι σίγουρα είμαι στην 7η αν η συλληψη εγινε εστω και 3 μερεσ μετα δηλαδη 5/8 η δεν μετριέται έτσι; Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό το μηχάνημα του γιατρού- ακρίβειας δηλαδή; Τελευταία παριοδο είχα 10/7. Αχ πείτε μου τη γνώμη σας από την εμπειρία σας γιατί θα σκάσω μέχρι την άλλη Δευτέρα!:oops:

απο οτι λες τελευταια ελευθερη επαφη ηταν πριν απο...30 μερες σωστα?αρα το λιγοτερο εχουν περασει 30 μερες απο τη συλληψη.

η συλληψη της μπεμπας μου εγινε στις 8/2 κ στις 4/3 δηλαδη 24 μερες μετα ειχαμε δει στον υπερηχο εμβρυο κ χτυπουσε κ η καρδια.γιαυτο σου λεω παρε κ 2η γνωμη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν τελικά δεν αντεξα και πήγα στο μητέρα και έκανα και 2ο υπερηχο. Έβγαλε ότι είμαι 5 εβδομάδων και 2 ημερών ενώ ημερολογιακα 7 εβδομ. Είδαμε σάκο και λεκιθικο και εμβρυικα ίχνη εντός μήτρας γιουπιιιι. Μου είπαν ότι λογικά την άλλη εβδομάδα θα δούμε εμβρυο και ίσως και να ακούσουμε καρδούλα. Εγώ αναρωτιέμαι δεν είναι πολύ αργά; Εσείς όταν λέγατε ότι είδατε εμβρυο στην6 και ακούσατε στην 7 δεν μιλουσατε για ημερολογιακα αλλά για πραγματικές εβδομάδες; Γιατί μόνο έτσι βγάζει νόημα. Επίσης εμβρυικα στοιχεία σημαίνει ότι σίγουρα θα γίνει και εμβρυο; Ουφ αντε να έρθει και η άλλη εβδομάδα. Τουλάχιστον μου έφυγε το άγχος (μαζί με τα 65:mrgreen: ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ξερω ποτε εγινε η συλληψη κ στα 3 παιδια μου...οποτε ημερολογιακα ημουν κ στα 3 παιδια 6 εβδομαδων ενω πραγματικες εβδομαδες ηταν περιπου 4

αντε αφου ειναι ολα οκ μην ανυσηχεις....ισως η συλληψη εγινε στις 1 του μηνα που ειχες κ την τελευταια ελευθερη επαφη οπως ειπες.κ να ξερεις οτι μπορει η συλληψη να γινει μεχρι κ 3 μερες μετα την επαφη.οποτε ισως κ να εγινε στις 4 αυγουστου:P

Link to comment
Share on other sites

Mην αγχώνεσαι δελφίνι μου, εγώ στην 6η εβδομάδα και 4 ημερών είχαμε δει μόνο σάκο με εμβρυικά στοιχεία και λεκιθικό ασκό να δημιουργείται, Τελικά όλα καλά εξελίχθηκαν και καρδούλα ακούσαμε και μια χαρά προχωράμε.

 

Καλή συνέχεια και μια πιο καλή εγκυμοσύνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.. Είχα τελευταία περίοδο 29/7, έκανα χωριακή πριν από 5 ημέρες και ήταν 398 μονάδες, μιλάω με το γιατρό και μου λέει να την ξανακάνω για να είναι πάνω από 1000 για να με δει και να το ακούσουμε... Είναι

λογικό αυτό??? είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω φοβερή αγωνία να το ακούσω

και να μου πει ότι όλα είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι 6 εβδ λογικα ετσι?κανονικα θα πρεπει να φαινεται το εμβρυο τωρα κ να χτυπαει κ η καρδια.αλλα περιμενε καμια βδομαδα ακομα μηπως κ ηταν πιο καθυστερημενη η συλληψη.εκτος κ αν ξερεις ποτε εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω με ακρίβεια δευτερολέπτου χιχιχι!!! 16 Αυγούστου.. Αυτό φαντάστηκα κι εγώ πως θα πρεπε να φαίνεται τώρα!!! η τιμή της χοριακής δεν ήταν τόσο χαμηλή ε???

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω με ακρίβεια δευτερολέπτου χιχιχι!!! 16 Αυγούστου.. Αυτό φαντάστηκα κι εγώ πως θα πρεπε να φαίνεται τώρα!!! η τιμή της χοριακής δεν ήταν τόσο χαμηλή ε???

 

16.8 εγινε η συλληψη και πριν 5 μερες δηλαδη 2.9 ειχες χωριακη 398.δηλαδη 17 μερες μετα τη συλληψη.

εμενα η συλληψη εγινε 8.2 και στις 22.2 δηλαδη 14 μερες μετα.ηταν η χοριακη 24:p

σπορακι ειδα στις 4.3 δηλαδη 24 μερες μετα τη συλληψη.αρα εσυ τωρα που εισαι 22 μερες μετα ε μεχρι τελος εβδομαδας σιγουρα θα δεις σπορακι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...