Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαινεται το σποράκι;;;;


Recommended Posts

Εμενα μου εκαναν εσωτερικο υπερηχο και ειδα καρδουλα ...ανυπομονω να το δω . Ευχομαι ολα να συνεχισουν καλα.

Εχθες το βραδυ ειχα μια αρυθμια στην καρδια και ανυσηχησα λιγο αλλα ευτυχως κοιμηθηκα καλα .

Μωρο μου ηρθες για να μου αλλαξεις την ζωη.Σ αγαπω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα μου εκαναν εσωτερικο υπερηχο και ειδα καρδουλα ...ανυπομονω να το δω . Ευχομαι ολα να συνεχισουν καλα.

Εχθες το βραδυ ειχα μια αρυθμια στην καρδια και ανυσηχησα λιγο αλλα ευτυχως κοιμηθηκα καλα .

 

Όλα θα συνεχίσουν καλά! Εγώ,επειδη ρώτησες πριν λίγες μέρες ,πήγα την Τετάρτη στη γιατρό και προσπάθησε με κολπικό υπέρηχο να ακούσουμε την καρδούλα...άρα λογικά ακούγεται και στον κολπικο υπέρηχο. Δεν την ακούσαμε όμως γιατί ενώ σύμφωνα με την περίοδό μου ήμουν 6,5 εβδομάδων, με βάση τον υπέρηχο το έμβρυο ήταν 5,5 εβδομάδων. Έχω πάλι ραντεβύ την ερχόμενη Τετάρτη και αν όλα είναι καλά ίσως ακούσουμε την καρδούλα του! Με το καλό να ακούσεις και εσύ την καρδούλα του αγγέλου σου!

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια να σας ρωτήσω...ποιά από σας έκανε κολπικό υπέρηχο κ άκουσε κ την καρδιά να χτυπά?οχι να την είδε μόνο, αλλά και να την άκουσε..

 

Όπως είπα και πριν η γιατρός μου περίμενε με τον κολπικό υπέρηχο να ακούσει την καρδούλα...είπε ότι την άκουσε 2 φορές αλλά επειδή ήταν μικρό το έμβρυο θα προσπαθήσουμε την ερχόμενη εβδομάδα πάλι. Άρα λογικά και στον κολπικό υπέρηχο ακούγεται καρδούλα!

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και από εμένα... εμείς είδαμε το σποράκι μας εχτές, δλδ στην 4-5 εβδομάδα και μάλιστα δεν το περίμενα από τόσο νωρίς γιατί τώρα φτιάχνει το σάκο του το γλυκό μου...

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Βλέπω εδώ ότι πολλες απο σας είδατε το σποράκι σας απο από 5η και 6η εβδομάδα. Εγώ μπαίνω τώρα στην 6η εβδομάδα και ο γιατρός μου είπε να κανω προγεννητικές εξετάσεις. Σ'ενα χαρτί μου έγραψε τους υπερήχους που θα κάνω. Ο 1ος υπέρηχος είναι τον Αύγουστο (αυχενικη διαφάνεια) που θα έχω μπει τότε στον 3ο μήνα. Δήλαδη μέχρι τότε δεν θα δω καθόλου το μωρό μου??? Πώς γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καλη εγκυμοσυνη κοπελα μου..

δεν καταλαβα ο γιατρος σου θα σε δει ξανα τον αυγουστο?

μηπως δεν καταλαβες κατι καλα?

αλλο ποτε θα κανεις την αυχενικη διαφανεια και αλλο ποτε θα ξαναπας για απλο υπερηχο.

συνηθως στο πρωτο τριμηνο γινεται υπερηχος καθε δυο εβδομαδες.

για ξαναρωτησε τον ιδιο καλυτερα...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι υπερυχοι που σου εγραψε ο γιατρος στο χαρτι ειναι οι μεγαλοι υπερηχοι που γινονται...ειναι εξετασεις στην ουσια.Περα ομως απο αυτους τους υπερηχους λογικα θα σου ζηταει 1-2 φορες το μηνα να πηγαινεις για εναν απλο υπερηχο οπου θα βλεπεις το μωρο.Τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Βλέπω εδώ ότι πολλες απο σας είδατε το σποράκι σας απο από 5η και 6η εβδομάδα. Εγώ μπαίνω τώρα στην 6η εβδομάδα και ο γιατρός μου είπε να κανω προγεννητικές εξετάσεις. Σ'ενα χαρτί μου έγραψε τους υπερήχους που θα κάνω. Ο 1ος υπέρηχος είναι τον Αύγουστο (αυχενικη διαφάνεια) που θα έχω μπει τότε στον 3ο μήνα. Δήλαδη μέχρι τότε δεν θα δω καθόλου το μωρό μου??? Πώς γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

εγω το είδα την 6η εβδομαδα και φυσικα είναι υπερσημαντικο γιατι στον πρωτο υπερυχο βλεπεις αν έχεις 1 ή 2 σποράκια,βλεπεις ο σακος αν είναι σε σωστη διασταση,ακους την καρδια και βλεπεις αν υπαρχει αποκολληση.για μενα είναι σημαντικο και θεωρω ότι είναι λαθος κινηση του γιατρου εκτος αν δεν καταλαβες κατι.παρε τον ξανα τηλεφωνο και απαιτησε να σε δει!!! αν δεν δεχτεί για μενα αλλαξε τον....

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν σου πουν για οποιαδηποτε εξεταση κανεις εναν υπερηχο ακομα και για επιβεβαιωση εγκυμοσυνης να ακουσεις τη καρδουλα!εμενα πρωτα μου εκνε υπερηχο και μετα μου μιλησε για ολα τα υπολοιπα!εννοειται οτι πρεπει να σου κανει!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ισως δεν καταλαβες καλα..αποκλειεται να μην κανεις υπερηχο να δεις ποσους σακους εχεις, ποσα εμβρυα, να ακουσεις και την καρδουλα να δεις γενικα οτι ολα ειναι οκ..εγω ειμαι 6 εβδομαδων και κατι και εχουμε κανει υπερηχο και εχουμε δει σακο και ετο εμβρυο και τελος εβδομαδας θα παμε να ακουσουμε την καρδουλα του. διευκρινησετο και οπως λεει και η zitamar αλλαξετον αν και πρεπει να μην καταλαβες καλα...

:);)
Link to comment
Share on other sites

γεια σου εαν εισαι 6 εβδομαδες πρεπει πρωτα ν κανεις εναν απλο υπερηχο για ν ακουσετε το μωρο εαν ολα πηγαινουν καλα και ετσι οπωςτ υπολογησα αυχενηκη κανεις 13 η 14 εβδομαδα .

εγω 2 μηνων εκαναν τον υπερηχο για ναδω οτι ολα ειναι οκ ειμουν 2 μηνων μετα εκανα εξετασεις του πρωτου τριμηνου και 15 εβδομαδα εκανα αυχενικη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!Εγώ αύριο εχώ το δεύτερο ραντεβού με το γιατρό.Το πρώτο ήταν την προηγούμενη Τετάρτη 14/07 όπου είδαμε τον σάκκο και μια τελίτσα μέσα σε αυτόν.Σύμφωνα με τον υπέρηχο ήμουν 5w+6ημερ.Λέτε αύριο να ακούσω την καρδούλα του?Πολύ άγχος...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!Εγώ αύριο εχώ το δεύτερο ραντεβού με το γιατρό.Το πρώτο ήταν την προηγούμενη Τετάρτη 14/07 όπου είδαμε τον σάκκο και μια τελίτσα μέσα σε αυτόν.Σύμφωνα με τον υπέρηχο ήμουν 5w+6ημερ.Λέτε αύριο να ακούσω την καρδούλα του?Πολύ άγχος...........

 

Δεν αποκλείεται να ακούσεις καρδούλα αν και είναι αρκετά νωρίς ακόμα...Μην έχεις καθόλου άγχος,όλα καλά θα πάνε...Εγώ άκουσα καρδούλα 8+ εβδομάδων!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτες πήγα στον γιατρό που ήμουν στην τελευταία μέρα της 6ης εβδομάδας και δεν καταφέραμε να ακούσουμε την καρδούλα του, οπότε δεν είναι σίγουρο ότι θα την ακούσεις. Νομίζω παίζει ρόλο πόσο μεγάλο είναι το έμβρυο, το δικό μου ήταν μόνο 3,5 χιλιοστά. Μικρό αλλά πανέμορφο (χιχι ακούγομαι σαν μάνα από τώρα)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφία Δ. εγω την ακουσα στις 7 εβδομαδες, απ'ότι καταλαβαίνεις όλα σχετικά είναι...Μια άλλη κοπελα απ'ότι θυμάμαι την ακουσε στις 6 εβδομαδες, αρα....υπομονή κ είμαι σίγουρη ότι θα την ακουσεις σήμερα! Και εμείς στις 5 εβδ κ 4 ημ είδαμε μια κουκίδα (ούτε καν φαινόταν) κ στις 7 εβδομαδες ηταν 9,5 χιλιοστα!! Καλα απιστευο συναίσθημα....

Καλη επιτυχία!

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω 7η εβδομαδα ακαουσα καρδουλα και 10η εβδομαδα ηταν ενα σχηματισμενο μωρακι που κουνιοταν!!!!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΤΕΛΙΚΑ ΧΘΕΣ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΗΣ "ΤΕΛΙΤΣΑΣ" ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟΡΙΑ,ΕΝΩ ΣΤΙΣ 14/07 ΜΕ ΕΒΓΑΖΕ 5w+6ημ. χθες 21/07 με έβγαλε 6w+2ημ.Πώς γίνεται?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω στον υπέρηχο που φαίνεται το μέγεθος του μωρού?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΤΕΛΙΚΑ ΧΘΕΣ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΗΣ "ΤΕΛΙΤΣΑΣ" ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟΡΙΑ,ΕΝΩ ΣΤΙΣ 14/07 ΜΕ ΕΒΓΑΖΕ 5w+6ημ. χθες 21/07 με έβγαλε 6w+2ημ.Πώς γίνεται?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω στον υπέρηχο που φαίνεται το μέγεθος του μωρού?

 

Σοφία καλημερα.

Στον δικό μας υπέρηχο, το μέγεθος του μωρού φαίνεται κάτω δεξιά. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι λέει εκεί. Πάντως θα είναι σε χιλιοστά (mm).

 

Τώρα πώς ακριβώς υπολογίζουν τις ημέρες δεν το ξέρω. Πάντως και εμένα με έδειξε 6w + 3d ενώ κανονικά βάση της τελευταίας περιόδου ήμουν 6w+6d.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη.Εγώ είμαι 6w + 2d και τη Δευτέρα εχω ραντεβού με το γυναικολόγο μου για πρώτη φόρα δεν σας κρύβω την αγωνία μου :? .Ο γιατρός μου είπε οτι τη Δευτέρα θα ακούσουμε και καρδιακή λειτουργία.Η αλήθεια είναι οτι δεν εχω κάνει καμία εξέταση για β χοριακή και δεν μου ζήτησε και ο γιατρός αρκεί το αποτέλεσμα του τέστ ούρων που βγήκε θετικό και σίγουρα να με δει και απο κοντα...

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις και εγω σε καμια εγκυμοσυνη δεν ηθελα να μπω στην αγχωτικη διαδικασια παρακολουθηση της χοριακης!λογικα θα δεις και σπορακι!!ολα καλα σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολυ dimitra η αληθεια ειναι οτι για τη β χοριακή δεν ειχα καμία ιδέα οτι πρέπει να γίνει το διάβασα στο forum απο τις άλλες κοπέλες αλλά δεν με ανχώνει καθόλου, αυτό που με απασχολεί ειναι να πάνε ολα καλά στο πρώτο ραντεβού με το σποράκι μας.Εχεις δυο πανέμορφα παίδια να σου ζήσουν και πάντα με το χαμόγελο οπως τα βλέπω εδω στη photo ( o γιος σου μάλιστα έχει και το όνομα του άντρα μου).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...