Recommended Posts

ξερω οτι γραφω λιγο καθιστεριμενα εδω και ισως να μην το δειτε! ειστε μαμαδες ολες τοσο γλυκες, μου θυμιζετε την δικια μου μανουλα που εκανε ετσι οταν ειχε εγω στραβα ματακια! ειναι δυσκολο.. πολυ δυσκολο!! πονας... νιωθεις απορυψεις απο φιλους στο σχολειο...βλεπεις τον εαυτο σου στον καθρεπτη και δεν σου αρεσει...!!δυστηχως οι μερες του χειρουργιου εχουν χαραχτει και η σκεψη τους ποναει!! εγω ομως απο ολα αυτα εμαθα κατι!! εμαθα να χαμογελαω εμαθα να ζω την καθε στιγμη σαν να ειναι μοναδικη και να την νιωθω με οληη μου την καρδια!! οταν μπηκα στο χειρουργιο κοιτουσα την μανουλα μου και της χαμογελασα... της επιασα το χερι και της ειπα ολα θα πανε καλα!!! στο γιατρο μου μεχρι πριν την ναρκωση τραγουδουσα...δεν επαψα να χαμογελαω στιγμη!! αυτο να μαθετε και εσεις στα παιδακια σας! ολα τα αλλα θα περασουν... <3 ειμαι 15... εχω οληη την ζωη δικια μου και τα παιδακια σας το ιδιο <3 :$

Διαφημίσεις

Kalhmera koritsia...polu kontino mou proswpo,hlikias 35 etwn,exei strabismo, oxi ek gennhths, alla tou parousiasthke to problhma se hlikia 10 etwn.....afou prohghthike epembash sto kefali....exei kapoia apo esas paromia empeiria strabismou se enhlika?

καλημέρα κορίτσια έχω ένα μωρακι 11 μηνων το οποίο έχει στραβισμό

μας είπε η γιατρός για γυαλιά για αρχή και αν δεν φτιάξει να κάνουμε χειρουργείο

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα απο εσάς έχει χειρουργήσει το παιδάκι του έχει δει βελτίωση και αν είχε επιτυχία το χειρουργειο

Καλημερα κοριτσια, μας βγηκε κατι καινουργειο παλι. Στην εξεταση του εξαμηνου φανηκε οτι η μικρη αλληθωρηηζει ακομα, και μου ειπε ο παιδιατρος οτι αν δεν φτιαχνει σε κανα μηνα θα μας στειλει σε παιδοφθαλμιατρο. Τι μπορουν να κανουν σε τοσο μικρη ηλικια; Κανουν κατι η απλως περιμενουν μεχρη να χρονισει; Και τοτε τι γυνεται;

Όσο πιο νωρίς πας σε οφθαλμίατρο τόσο το καλύτερο. Το πιο πιθανό είναι πως θα διορθωθεί από μόνο του(μπορεί σε ένα μήνα μπορεί σε 1 χρόνο+) αλλά σε περίπτωση που κάτι υπάρχει θα το αντιμετωπίσεις στην ώρα του.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική όπως κ η αντιμετώπιση.

Εμείς περίπου στην ηλικία σας επισκεφτήκαμε παιδοοφθαλμίατρο για τον ίδιο λόγο και μας επιβεβαίωσε αυτό που πίστευα, πως είναι ψευδοστραβισμός. Δν μπορούσα όμως να το ρισκάρω και να μην το ψάξω. Εμείς επιπλέον έχουμε μια ελαφριά βλεφαρόπτωση στο ένα μάτι που μας είπε πως θα βελτιωθεί όταν μεγαλώσει το μωρό και δεν θα πιέζεται από την ξάπλα και να το ξαναδούμε κλπ. 

Η γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις.

6 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Καλημερα κοριτσια, μας βγηκε κατι καινουργειο παλι. Στην εξεταση του εξαμηνου φανηκε οτι η μικρη αλληθωρηηζει ακομα, και μου ειπε ο παιδιατρος οτι αν δεν φτιαχνει σε κανα μηνα θα μας στειλει σε παιδοφθαλμιατρο. Τι μπορουν να κανουν σε τοσο μικρη ηλικια; Κανουν κατι η απλως περιμενουν μεχρη να χρονισει; Και τοτε τι γυνεται;

λογο κληρονομικοτητας εμεις πηγαμε σε παιδοοφθαλμιατρο οταν εκελεισε τους εξι μηνες ο γιος μου..... οσο ποιο νωρις πας στο γιατρο τοσο ποιο γρηγορα θα διωρθωθει το προβλημα αν υπαρχει.... ισως να χρειαστει να βαλετε και βοηθητικα γιαλακια απο τωρα...καλο θα ειναι να μην το αφησεις παντως.....

Καλησπέρα,

Έχω ένα παιδι 4,5 χρόνων το οποίο πρέπει να κάνει επέμβαση στραβισμου. Έχει κάποιος εμπειρία με τον γιατρό Παρασκευοπουλο στο παίδων Πεντέλης? 

Ευχαριστώ! 

Just now, FOKOKAR είπε:

Καλησπέρα,

Έχω ένα παιδι 4,5 χρόνων το οποίο πρέπει να κάνει επέμβαση στραβισμου. Έχει κάποιος εμπειρία με τον γιατρό Παρασκευοπουλο στο παίδων Πεντέλης? 

Ευχαριστώ! 

Εμπειρία επέμβασης δεν έχω, τον επισκεφτήκαμε όμως όταν η μικρή μας ήταν 6 μηνών γιατί το ένα της ματάκι έμπαινε ελαφρώς μέσα. Τελικά επρόκειτο για ψευδοστραβισμό ο οποίος εξαφανίστηκε με τον καιρό, όμως η εμπειρία μας με το γιατρό ήταν πολύ καλή. Ήταν πολύ γλυκός με το παιδί και πολύ επεξηγηματικός με εμάς. Μου τον συνέστησε η παιδίατρός μας και μια φίλη που το παιδάκι της είχε στραβισμό και ψάχνοντάς το, είχε ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο.

Just now, FOKOKAR είπε:

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ! 

Από επέμβαση όχι, αλλά παρακολουθεί την κόρη μου για ήπιο στραβισμό από πολύ μικρή ηλικία, και τον έχουμε ελέγξει με ασκήσεις. Γενικά έχω πολύ καλή γνώμη, τον βλέπουμε πάνω από 10 χρόνια.

• Μου αρέσει 1

Εμείς είχαμε κάνει επέμβαση στο Παίδων Πεντέλης για στραβισμό η οποία πήγε πάρα πολύ καλά και το παιδί πλέον είναι μία χαρά δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα

• Μου αρέσει 1

sj3dp3.png

Διαφημίσεις

Εγώ παραλίγο να κάνω μικρή και έκανα θυμάμαι κάτι ασκήσεις για κάποια χρόνια, φορούσα κάτι σα βεντουζιτσες στο γυαλί μου στο σπίτι για να σταθεροποιώ το μάτι. Τελικά όλα καλά το σταμάτησα, τολμω να πω όμως ότι και τώρα μου φεύγει το μάτι όταν είμαι κουρασμένη μου το λένε τεμπελικο οι γιατροί οπότε πάω αλλά είναι τυχερή και το ελεγχω. Το επαναφέρω αμέσως. Κανείς πότε δεν το έχει προσέξει και σε όσους το έχω πει ούτε καν το είχαν προσέξει. Ειναι λιγο αστείο αλλά μπορώ να μετακινήσω το μάτι μου σε όποια θέση θέλω, βέβαια δεν κανει να το κάνω αυτό αλλά το κάνω για πλάκα στον άντρα μου ξέρω γω η σε Καμμια φίλη που το χουμε συζητήσει. Παθαίνουν Κολούμπρα:D 

Εγώ ελέγχω τη μεγάλη κάθε χρόνο μηοως πάρει Καμμια κληρονομιά και τη μικρή όπου ναναι, αλλά δεν έχω δει κάτι. 

Έχω όμως γνωστή μου που πάρα το χειρουργείο δυστυχώς αλληθωριζει, δεν πέτυχε μάλλον αλλά ντρέπομαι να ρωτήσω.. Και είναι σχετικά νέα. Ξέρω άλλη μια επίσης που έχει σοβαρό θέμα, νομίζω εκεί πια δεν έχει γυρισμό, είναι 45 το είχε από μικρή. Δεν ξέρω τι κινήσεις έκανε.. 

Ειναι κληρονομικό τελικά? Γιατί εμένα στην οικογένεια μόνο μυωπία είχαν όλοι. Πιθανόν έχω σκεφτεί κάποιος να το είχε ελαφρά όπως εγώ και να μην το κοίταξε καν. Πάντως πιστεύω πως μου έκανε καλό ή εποχή με τις ασκήσεις γιατί από τότε "μου έχει μείνει" σα συνήθεια ας πούμε να ελέγχω και να σταθεροποιώ. Το δυναμωσα το μάτι μου και πιστεύω παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία. Μπορεί αν δεν το κοιτούσαν οι γονείς μου να είχα θέμα σήμερα. Κανείς δεν ξέρει... 

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Εγώ παραλίγο να κάνω μικρή και έκανα θυμάμαι κάτι ασκήσεις για κάποια χρόνια, φορούσα κάτι σα βεντουζιτσες στο γυαλί μου στο σπίτι για να σταθεροποιώ το μάτι. Τελικά όλα καλά το σταμάτησα, τολμω να πω όμως ότι και τώρα μου φεύγει το μάτι όταν είμαι κουρασμένη μου το λένε τεμπελικο οι γιατροί οπότε πάω αλλά είναι τυχερή και το ελεγχω. Το επαναφέρω αμέσως. Κανείς πότε δεν το έχει προσέξει και σε όσους το έχω πει ούτε καν το είχαν προσέξει. Ειναι λιγο αστείο αλλά μπορώ να μετακινήσω το μάτι μου σε όποια θέση θέλω, βέβαια δεν κανει να το κάνω αυτό αλλά το κάνω για πλάκα στον άντρα μου ξέρω γω η σε Καμμια φίλη που το χουμε συζητήσει. Παθαίνουν Κολούμπρα:D 

Εγώ ελέγχω τη μεγάλη κάθε χρόνο μηοως πάρει Καμμια κληρονομιά και τη μικρή όπου ναναι, αλλά δεν έχω δει κάτι. 

Έχω όμως γνωστή μου που πάρα το χειρουργείο δυστυχώς αλληθωριζει, δεν πέτυχε μάλλον αλλά ντρέπομαι να ρωτήσω.. Και είναι σχετικά νέα. Ξέρω άλλη μια επίσης που έχει σοβαρό θέμα, νομίζω εκεί πια δεν έχει γυρισμό, είναι 45 το είχε από μικρή. Δεν ξέρω τι κινήσεις έκανε.. 

Ειναι κληρονομικό τελικά? Γιατί εμένα στην οικογένεια μόνο μυωπία είχαν όλοι. Πιθανόν έχω σκεφτεί κάποιος να το είχε ελαφρά όπως εγώ και να μην το κοίταξε καν. Πάντως πιστεύω πως μου έκανε καλό ή εποχή με τις ασκήσεις γιατί από τότε "μου έχει μείνει" σα συνήθεια ας πούμε να ελέγχω και να σταθεροποιώ. Το δυναμωσα το μάτι μου και πιστεύω παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία. Μπορεί αν δεν το κοιτούσαν οι γονείς μου να είχα θέμα σήμερα. Κανείς δεν ξέρει... 

Ναι, γενικά είναι μου έχει πει ο οφθαλμίατρος. Είχα έναν ελαφρύ στραβισμό μικρή και έκανα και εγώ χρόνια ασκήσεις με ορθοπτικό και μου έχει μείνει σαν ενήλικη μόνο όταν κουράζομαι κι εμένα. Και το έχουν κληρονομήσει τα 2 από τα 3 μου παιδιά.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα