Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΙΜΑΙ Η ΓΙΩΤΑ Κ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝΑ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ

ΟΦΘ/ΤΡΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΕ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ...ΜΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟΥ..

ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ Π.Μ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...

ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟ ΤΟ

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΧΑΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ...

ΟΤΙ ΘΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ..

ΦΙΛΙΑ

 

Α Κ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟΥ 1 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ..

ΜΙΚΡΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ,ΜΕ ΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΙΜΑ Κ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΟΥΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ..ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ

ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όταν ήμουν μικρή γύρω στα 2 χρονια, το δεξί μου μάτι έφευγε κανείς δεν σκεφτηκε οτι αυτο είναι αφύσικο νομίζανε οτι μεγαλώνοντας θα διορθονόταν, κάποια στιγμή ενας θείος της μητέρας μου οφθαλμίατρος παρατηρησε το προβληματάκι του ματιού μου και τους μίλησε ανοιχτα΄οτι το μάτι μου είχε στραβισμό, μας έστειλαν σε έναν καθηγητη οφθαλμίατρο ο οποίος είπε οτι πρέπει να κάνουμε επέμβαση αλλά την επέμβαση θα την έκαναν μαθητευόμενοι, επειδη οι γονείς μου δε θέλανε να το ρισκάρουν πήγαμε σε έναν οφθαλμίατρο στη Θεσ/κη Νικολινάκος λεγεται, θα τον ευγωμωνω για όλη μου τη ζωή, 2,5 χρονών έκανα την επέμβαση ήμουνα μικρούλα αλλά μάλον ήταν για καλό, τώρα είμαι 24, θυμάμαι ακόμα κάποιες σκηνές από το νοσοκομείο, οτι πονούσα πάρα πολύ και έκλαιγα γιατι ήθελα να βγαλω τις γάζες, την μαμά μου που για να με ηρεμήσει μου έδειχνε στην απέναντι πολυκατοικία μια παπια, τις επισκέψεις στον γιατρό, πολλά πράγματα!

μπορεί τοτε να πέρασα και εγω και η μαμά μου πο΄λλά, αλλά τωρα το προβλημα μου δεν υπάρχει΄, μέχρι την πρώτη γυμνασίου είχα υπερμετρωπία και έπρεπε να φοράω γυαλάκια για τα οποία ντεπόμουν, κάθε φορά ρωτούσα τον γιατρο " γιατρε θα τα βγάλω τα γυαλιά?" και κάθε φορά ο καημένος μου έλεγε μην είσαι βιαστική, υπομονή! πλέον δεν φοράω καθόλου γυαλιά το δεξι μου μάτι βλέπει μια χαρά απλά έχω λίγη μυωπία στο αριστερό!

 

ξέχασα να αναφέρω οτι ο στραβισμός μου δημιουργηθηκε επειδή οταν ήμουν στην θερμοκοιτίδα δεν μου έκλεισαν καλά το ματάκι (αυτο τουλάχιστον έμαθα από τους γονε΄ς μου) τωρα ο μικρούλης μου κάπου κάπου όταν εστιάζει την προσοχή του σε κάτι που είναι μπροστα στο πρόσωπο του κάπως ξεφευγει το ένα ματάκι αλλά είναι ακόμα μικρούλης για να γίνει κάποια γνωματευση, ίσως μεγαλώνοντας να φύγει, ίσως να το έχω αγχος επειδή τα πέρασα! υπομονη στις μανούλες που ζουν τετοιες καταστασεις αλλά όπως είπε και μια κοπέλα καποια στιγμη τα παιδάκια σας θα σας ευγν\ωμονουν!

dev351pbs__.png
Link to comment
Share on other sites

όταν ήμουν μικρή γύρω στα 2 χρονια, το δεξί μου μάτι έφευγε κανείς δεν σκεφτηκε οτι αυτο είναι αφύσικο νομίζανε οτι μεγαλώνοντας θα διορθονόταν, κάποια στιγμή ενας θείος της μητέρας μου οφθαλμίατρος παρατηρησε το προβληματάκι του ματιού μου και τους μίλησε ανοιχτα΄οτι το μάτι μου είχε στραβισμό, μας έστειλαν σε έναν καθηγητη οφθαλμίατρο ο οποίος είπε οτι πρέπει να κάνουμε επέμβαση αλλά την επέμβαση θα την έκαναν μαθητευόμενοι, επειδη οι γονείς μου δε θέλανε να το ρισκάρουν πήγαμε σε έναν οφθαλμίατρο στη Θεσ/κη Νικολινάκος λεγεται, θα τον ευγωμωνω για όλη μου τη ζωή, 2,5 χρονών έκανα την επέμβαση ήμουνα μικρούλα αλλά μάλον ήταν για καλό, τώρα είμαι 24, θυμάμαι ακόμα κάποιες σκηνές από το νοσοκομείο, οτι πονούσα πάρα πολύ και έκλαιγα γιατι ήθελα να βγαλω τις γάζες, την μαμά μου που για να με ηρεμήσει μου έδειχνε στην απέναντι πολυκατοικία μια παπια, τις επισκέψεις στον γιατρό, πολλά πράγματα!

μπορεί τοτε να πέρασα και εγω και η μαμά μου πο΄λλά, αλλά τωρα το προβλημα μου δεν υπάρχει΄, μέχρι την πρώτη γυμνασίου είχα υπερμετρωπία και έπρεπε να φοράω γυαλάκια για τα οποία ντεπόμουν, κάθε φορά ρωτούσα τον γιατρο " γιατρε θα τα βγάλω τα γυαλιά?" και κάθε φορά ο καημένος μου έλεγε μην είσαι βιαστική, υπομονή! πλέον δεν φοράω καθόλου γυαλιά το δεξι μου μάτι βλέπει μια χαρά απλά έχω λίγη μυωπία στο αριστερό!

 

ξέχασα να αναφέρω οτι ο στραβισμός μου δημιουργηθηκε επειδή οταν ήμουν στην θερμοκοιτίδα δεν μου έκλεισαν καλά το ματάκι (αυτο τουλάχιστον έμαθα από τους γονε΄ς μου) τωρα ο μικρούλης μου κάπου κάπου όταν εστιάζει την προσοχή του σε κάτι που είναι μπροστα στο πρόσωπο του κάπως ξεφευγει το ένα ματάκι αλλά είναι ακόμα μικρούλης για να γίνει κάποια γνωματευση, ίσως μεγαλώνοντας να φύγει, ίσως να το έχω αγχος επειδή τα πέρασα! υπομονη στις μανούλες που ζουν τετοιες καταστασεις αλλά όπως είπε και μια κοπέλα καποια στιγμη τα παιδάκια σας θα σας ευγν\ωμονουν!

Επειδή κι εγώ είχα σοβαρό πρόβλημα στραβισμού μικρή και έκανα επέμβαση γύρω στα 5, νιώθω τόσο πολύ αυτό που λές κι εσύ κι όλες. Είμαι 34 κι ακόμη θυμάμαι το χλεύασμα των παιδιών στον παιδικό σταθμό (σκληρός ο κόσμος των παιδιών καμιά φορά δυστυχώς!). Τώρα λοιπόν δείχνει ο μικρούλης μου 8 μηνών να παρουσιάζει παρόμοιο πρόβλημα με τις κόρες να συγκλίνουν προς την εσωτερική γωνία και καταλαβαίνετε τον προβληματισμό μου, δύο παιδίατροι μου μίλησαν για ψευδοστραβισμό και να μην ανυσηχώ αλλά γίνεται να μην το κοιτάξω παραπάνω??άκουσα για το Νικολινάκο και ψάχνω να βρω τηλέφωνο του από το πρωί μιας και στον χρυσό οδηγό δεν βρήκα κάτι. Καμία ιδέα για άλλον ή άλλη παιδο-οφθαλμίατρο στην Θεσσαλονίκη έχει καμία?Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μηπως εχει κανεις τηλεφωνο του Πάικου - διευθυντης οφθαλμολογικου στο Παιδων. Εχω ακουσει οτι ειναι εξαιρετικος. Ο 2χρονος γιος μου εχει υπερμετρωπια. Η πρωτη παιδο-οφθαλμιατρος μετρησε 3 βαθμους στο αριστερο μάτι και 3+ στο δεξι. Πηγαμε για δευτερη γνωμη και η μετρηση ηταν 6 βαθμοι στο αριστερο ματι και 6.75 στο δεξι!! Ο μικρος δεν στραβιζει (ευτυχως). Στο μονο που συμφωνησαν και οι δυο γιατροι ειναι οτι χρειαζεται γυαλια - αλλα με ποσους βαθμους;!!! Οποτε χρειαζομαστε και τριτη γνωμη. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

το παιδί μου 4 ετών υποβλήθηκε σε επέμβαση για συγκλίνοντα στραβισμό και στα δύο μάτια και ενώ τα μάτια δείχνουν μετά την επέμβαση φυσιολογικά, το παιδί να έχει τη δυνατότητα να στραβίζει το ένα μάτι κατά βούληση και κατά την παιδική νοοτροπία όταν θυμώνει... "κοίτα μπαμπά, ρουφάω το μάτι" (δηλ. γυρίζω το ένα μάτι ανεξάρτητα προς τη μύτη), όπως ακριβώς συνέβαινε πριν την επέμβαση. Αναρωτιέμαι αν απαιτείται κάποια αγωγή προκειμένου να εκπαιδευτούν τα μάτια να συνεργάζονται μετά την επέμβαση ώστε μετά από εύλογο χρόνο το παιδί να χάσει αυτή την 'ικανότητα' ή απλά αποτελεί ένδειξη αποτυχίας της επέμβασης?

 

Σημειώνω πως το παιδί είχε στραβσιμό όταν έβλεπε μεσο-μακριά με τα μάτια του να συγκλίνουν προς τα μέσα αλλά και όταν περιεργαζόταν ένα αντικείμενο που κράταγε στα χέρια το δεξί μάτι χωνόταν στην μύτη. Έχω την εντύπωση ότι το πρώτο πρόβλημα διορθώθηκε τουλάχιστον αισθητικά αλλά το δεύτερο παραμένει (ελπίζω να κάνω λάθος άσχετος γαρ)!

 

Το ραντεβού για επανεξέταση είναι την επόμενη εβδομάδα αλλά θα ήθελα να είχα κάποιες απόψεις από τυχόν εμπειρία σας για το μεταβατικό (?) στάδιο αμέσως μετά την επέμβαση.

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου δεν έχει κάποιο εμφανές πρόβλημα αλλά επειδή υπάρχει οικογενειακό ιστορικό από την πλευρά του άντρα μου μεγάλης κληρονομικής μυωπίας ( η οποία η παιδίατρος μας είπε μπορεί να οδηγήσει σε στραβισμό αν είναι στο ένα μάτι μόνο) ψάχνουμε για παιδοφθαλμίατρο στην Αθήνα να την παρακολουθεί. Έχετε κάποιο όνομα ;( είδα τα παλαιότερα posts αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν τα στοιχεία επικοινωνίας και για αυτό το ξαναρωτάω)

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το μικρό μου μόλις χρόνισε άρχισε να "φεύγει" το αριστερό του ματάκι προς τα έξω και προς τα πάνω κάποιες φορές την ημέρα.

Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού στο παίδων Πεντέλης με παιδοφθαλμίατρο. Είναι καλό νοσοκομείο? είναι καλοί οι γιατροί? κάθε απάντηση δεκτή με ευγνωμοσύνη:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Επειδή και η δική μου κόρη έχει στραβισμό και έχει χειρουργηθεί πριν ενάμιση χρόνο, θέλω να γράψω τις δικές μας εμπειρίες. Τώρα είναι 3,5 ετών και είναι τέλεια. Μετά το χειρουργείο που έγινε στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι τα ματάκια της είναι τελείως ευθυγραμμισμένα, και έχουμε σταματήσει και την κάλυψη διότι πλέον δεν έχει κανένα μάτι τεμπέλικο. Ο γιατρός που τη χειρούργησε μας είχε πει να της κλείνουμε το ένα ματάκι πριν το χειρουργείο και να τη χειρουργήσουμε μόλις κλείσει 2 ετών ακριβώς μήπως και αναπτύξει συνεργασία των δυο ματιών. Ήταν ειλικρινής και μας είχε πει ότι το πιο πιθανό ήταν αυτό να μη συμβεί, αλλά τελικά το πετύχαμε. Την είχαμε πάει και στο Αγία Σοφία (όπου μας έλεγαν άλλα αντί άλλων),και στη Χρούσου και στον Δαμανάκη. Ο παιδίατρός μας επέμενε από την αρχή να πάμε στον κύριο Γεράσιμο Βώρο που είναι ο υπεύθυνος του παιδοοφθαλμολογικού ολόκληρου του Ιατρικού Κέντρου και είχε απόλυτο δίκιο. Ο άνθρωπος είναι ειδικευμένος παιδοοφθαλμίατρος πολλά χρόνια στην Αγγλία, φοβερός με τα παιδιά και παραπάνω από τις μισές φορές μας βλέπει δωρέαν. Η δε αμοιβή του για το χειρουργείο ήταν όσο μας είχε ζητήσει η Χρούσου και ο Δαμανάκης. Σε αυτούς δεν μας άρεσε καθόλου η συμπεριφορά, διότι η μεν Χρούσου ήταν τελείως έμπορος και ο Δαμανάκης δεν μας εξηγούσε τίποτα. Ο Βώρος σπαταλάει άπειρο χρόνο να μας εξηγεί σε κάθε βήμα τί κάνει, τί να περιμένουμε και έτσι έχουμε καταλάβει τα πάντα για την πάθηση της κορούλας μας. Ό,τι μας είχε πει έχει γίνει ακριβώς. Έχει έρθει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και γι' αυτό δεν τον ξέρουν ακόμα πολλοί, όμως στο Ιατρικό τον θεωρούν κορυφή. Εμείς είμαστε ξετρελαμένοι, και είναι πολύ ευχαριστημένοι όσοι γονείς συναντάμε στην αναμονή του ιατρείου του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Επειδή και η δική μου κόρη έχει στραβισμό και έχει χειρουργηθεί πριν ενάμιση χρόνο, θέλω να γράψω τις δικές μας εμπειρίες. Τώρα είναι 3,5 ετών και είναι τέλεια. Μετά το χειρουργείο που έγινε στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι τα ματάκια της είναι τελείως ευθυγραμμισμένα, και έχουμε σταματήσει και την κάλυψη διότι πλέον δεν έχει κανένα μάτι τεμπέλικο. Ο γιατρός που τη χειρούργησε μας είχε πει να της κλείνουμε το ένα ματάκι πριν το χειρουργείο και να τη χειρουργήσουμε μόλις κλείσει 2 ετών ακριβώς μήπως και αναπτύξει συνεργασία των δυο ματιών. Ήταν ειλικρινής και μας είχε πει ότι το πιο πιθανό ήταν αυτό να μη συμβεί, αλλά τελικά το πετύχαμε. Την είχαμε πάει και στο Αγία Σοφία (όπου μας έλεγαν άλλα αντί άλλων),και στη Χρούσου και στον Δαμανάκη. Ο παιδίατρός μας επέμενε από την αρχή να πάμε στον κύριο Γεράσιμο Βώρο που είναι ο υπεύθυνος του παιδοοφθαλμολογικού ολόκληρου του Ιατρικού Κέντρου και είχε απόλυτο δίκιο. Ο άνθρωπος είναι ειδικευμένος παιδοοφθαλμίατρος πολλά χρόνια στην Αγγλία, φοβερός με τα παιδιά και παραπάνω από τις μισές φορές μας βλέπει δωρέαν. Η δε αμοιβή του για το χειρουργείο ήταν όσο μας είχε ζητήσει η Χρούσου και ο Δαμανάκης. Σε αυτούς δεν μας άρεσε καθόλου η συμπεριφορά, διότι η μεν Χρούσου ήταν τελείως έμπορος και ο Δαμανάκης δεν μας εξηγούσε τίποτα. Ο Βώρος σπαταλάει άπειρο χρόνο να μας εξηγεί σε κάθε βήμα τί κάνει, τί να περιμένουμε και έτσι έχουμε καταλάβει τα πάντα για την πάθηση της κορούλας μας. Ό,τι μας είχε πει έχει γίνει ακριβώς. Έχει έρθει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και γι' αυτό δεν τον ξέρουν ακόμα πολλοί, όμως στο Ιατρικό τον θεωρούν κορυφή. Εμείς είμαστε ξετρελαμένοι, και είναι πολύ ευχαριστημένοι όσοι γονείς συναντάμε στην αναμονή του ιατρείου του.

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία επικοινωνίας του;

 

Είναι πολύ σημαντικό.. θα περιμένω.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανείς άποψη για τον Κοζέη στη Θεσσαλονίκη? Ο γιος μου εμφάνισε στα τρία του ανισόμετρη υπερμετρωπία (3,5 βαθμούς στο αριστερό μάτι και 6,5 στο δεξί), οπότε το δεξί εμφάνισε και στραβισμό (προς τα μέσα). Μας συνέστησε ασκήσεις με επίδεσμο και γυαλιά κι ενώ για 1,5 χρόνο περίπου πήγαινε καλά τώρα παλινδρόμησε και ξαναρχίσαμε τα ίδια. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία σε αυτόν τον γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας. Και ο δικός μου έχει στραβισμό με αμβλυωπία και υπερμετρωπία. Τώρα είναι 5 χρονών και το πρόβλημα το εντοπίσαμε πριν 2 χρόνια, οπότε και ξεκινήσαμε αμέσως τη θεραπεία με τα patches που καλύπτουμε το καλό ματάκι 4-6 ώρες. Πρώτα πήγαμε στη Χρούσου, την οποία θεωρούν κορυφή και τη συστήνουν όλοι. Ηταν απόμακρη και σύντομη, αφού μας είπε όλα τα μαύρα μαντάτα για τα αποτελέσματα και την θεραπεία μόλις σε 3 λεπτά.... Εμείς μείναμε άφωνοι και δεν προλάβαμε να ρωτήσουμε τίποτα, μας έκοψαν την απόδειξη 90 Ευρω και έξω από την πόρτα. Μετά απο πολλά καταλήξαμε στον Πάϊκο, που είναι επίσης κορυφή και άψογος στην επικοινωνία με παιδιά και γονείς. Και συνεχίζουμε τον αγώνα μας...

Αναρωτίεμαι αν κάποιος ορθοπτικός θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει στην πιο σύντομη αποκατάσταση του προβλήματος με ειδικές ασκήσεις ??? Αν έχει κάποιος πείρα από ορθοπτικό ας μου πει γιατί οι γνώμες των γιατρών δεν είναι σαφείς !!

Link to comment
Share on other sites

Iro τα συμπτώματα που περιγράφεις της μικρής σου είναι ίδια ακριβώς με του μικρού μου και η διάγνωση επίσης:cry:

Εμείς πήγαμε στο παίδων Πεντέλης και μας είπαν να τον παρακολουθούμε και σε έξι μήνες (τον Φλεβάρη) να ξαναπάμε.

Μου είπαν ότι αν χρειαστεί χειρουργείο θα το κάνουμε στην ηλικία των 5 ετών να έχουν αναπτυχθεί τα οπτικά νεύρα.

Στην Πάτρα δυστυχώς δεν υπάρχει παιδοοφθαλμίατρος:?

Εσείς τελικά τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα,

 

Επειδή και η δική μου κόρη έχει στραβισμό και έχει χειρουργηθεί πριν ενάμιση χρόνο, θέλω να γράψω τις δικές μας εμπειρίες. Τώρα είναι 3,5 ετών και είναι τέλεια. Μετά το χειρουργείο που έγινε στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι τα ματάκια της είναι τελείως ευθυγραμμισμένα, και έχουμε σταματήσει και την κάλυψη διότι πλέον δεν έχει κανένα μάτι τεμπέλικο. Ο γιατρός που τη χειρούργησε μας είχε πει να της κλείνουμε το ένα ματάκι πριν το χειρουργείο και να τη χειρουργήσουμε μόλις κλείσει 2 ετών ακριβώς μήπως και αναπτύξει συνεργασία των δυο ματιών. Ήταν ειλικρινής και μας είχε πει ότι το πιο πιθανό ήταν αυτό να μη συμβεί, αλλά τελικά το πετύχαμε. Την είχαμε πάει και στο Αγία Σοφία (όπου μας έλεγαν άλλα αντί άλλων),και στη Χρούσου και στον Δαμανάκη. Ο παιδίατρός μας επέμενε από την αρχή να πάμε στον κύριο Γεράσιμο Βώρο που είναι ο υπεύθυνος του παιδοοφθαλμολογικού ολόκληρου του Ιατρικού Κέντρου και είχε απόλυτο δίκιο. Ο άνθρωπος είναι ειδικευμένος παιδοοφθαλμίατρος πολλά χρόνια στην Αγγλία, φοβερός με τα παιδιά και παραπάνω από τις μισές φορές μας βλέπει δωρέαν. Η δε αμοιβή του για το χειρουργείο ήταν όσο μας είχε ζητήσει η Χρούσου και ο Δαμανάκης. Σε αυτούς δεν μας άρεσε καθόλου η συμπεριφορά, διότι η μεν Χρούσου ήταν τελείως έμπορος και ο Δαμανάκης δεν μας εξηγούσε τίποτα. Ο Βώρος σπαταλάει άπειρο χρόνο να μας εξηγεί σε κάθε βήμα τί κάνει, τί να περιμένουμε και έτσι έχουμε καταλάβει τα πάντα για την πάθηση της κορούλας μας. Ό,τι μας είχε πει έχει γίνει ακριβώς. Έχει έρθει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και γι' αυτό δεν τον ξέρουν ακόμα πολλοί, όμως στο Ιατρικό τον θεωρούν κορυφή. Εμείς είμαστε ξετρελαμένοι, και είναι πολύ ευχαριστημένοι όσοι γονείς συναντάμε στην αναμονή του ιατρείου του.

 

 

μπορεις σε παρακαλω να στειλεις με πμ και σε μενα τα στοιχεια του?

Δεν περιμενα να διαβασω τετοια μνματα με χειρουργια ,γυαλια,πονους και τετοια και εχω παθει πανικο. Απο μωρο μωρο ο δικος μου αληθωριζε αλλα ηταν λεει φυσιολογικο , ολα τα μωρακια μεχρι τον 7-8μηνα αληθωριζουν γιατι τα ματακια τους λογω του οτι ειναι κοντα το ενα με το αλλο πανε προς τα μεσα (μου ειπε η παιδιατρος πως λεγετε αυτο αλλα αυτη τη στιγμη εχω λιγο σοκαριστει και δεν θυμαμαι)τελος παντως μου απεκλεισαι το θεμα του στραβισμου και για να ηρεμσω τωρα 13μηνων ο μικρος με εστειλε σε οφθαλμιατρο. Πηγα λοιπον,τον ειδε και μου ειπε οτι εχει λιγο υπερμετροπια που δικαιολογειτε λογω ηλικιας.Το αριστερο του ματακι πηγαινει αρκετες φορες προς τα μεσα και οχι μονο οταν εστιαζει καπου.εκτος αυτου αν και εχει αρχισει απο 10μηνω να περπαταει πολλες φορες,τις περισσοτρες θα ελεγα σκονταφτει και πεφτει.Υπαρχει πιθανοτητα να μη βλεπει καλα?δεν μου ανεφεε τιποτα τετοιο ο οφθαλμιατρος και μου ειπε απλα να το δουμε παλι σε 1 χρονο. Μηπως τοτε ειναι αργα? Θεμα κληρονομικοτητας δεν τειθεται.Να σημειωσω οτι δεν εχω παρει και απο αλλου γνωμη μονο και μονο επειδη μου ειπε η παιδιατρος μου οτι δεν εχει στραβισμος και ο οφθαλμιατρος να το δουμε σε χρονο αφου αυτη την υπερμετροπια την δικαιολογει η ηλικια του.Εχω αγχωθει πολυ αυτη τη στιγμη μετα απο οσα διαβασα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλησπέρα,

 

Επειδή και η δική μου κόρη έχει στραβισμό και έχει χειρουργηθεί πριν ενάμιση χρόνο, θέλω να γράψω τις δικές μας εμπειρίες. Τώρα είναι 3,5 ετών και είναι τέλεια. Μετά το χειρουργείο που έγινε στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι τα ματάκια της είναι τελείως ευθυγραμμισμένα, και έχουμε σταματήσει και την κάλυψη διότι πλέον δεν έχει κανένα μάτι τεμπέλικο. Ο γιατρός που τη χειρούργησε μας είχε πει να της κλείνουμε το ένα ματάκι πριν το χειρουργείο και να τη χειρουργήσουμε μόλις κλείσει 2 ετών ακριβώς μήπως και αναπτύξει συνεργασία των δυο ματιών. Ήταν ειλικρινής και μας είχε πει ότι το πιο πιθανό ήταν αυτό να μη συμβεί, αλλά τελικά το πετύχαμε. Την είχαμε πάει και στο Αγία Σοφία (όπου μας έλεγαν άλλα αντί άλλων),και στη Χρούσου και στον Δαμανάκη. Ο παιδίατρός μας επέμενε από την αρχή να πάμε στον κύριο Γεράσιμο Βώρο που είναι ο υπεύθυνος του παιδοοφθαλμολογικού ολόκληρου του Ιατρικού Κέντρου και είχε απόλυτο δίκιο. Ο άνθρωπος είναι ειδικευμένος παιδοοφθαλμίατρος πολλά χρόνια στην Αγγλία, φοβερός με τα παιδιά και παραπάνω από τις μισές φορές μας βλέπει δωρέαν. Η δε αμοιβή του για το χειρουργείο ήταν όσο μας είχε ζητήσει η Χρούσου και ο Δαμανάκης. Σε αυτούς δεν μας άρεσε καθόλου η συμπεριφορά, διότι η μεν Χρούσου ήταν τελείως έμπορος και ο Δαμανάκης δεν μας εξηγούσε τίποτα. Ο Βώρος σπαταλάει άπειρο χρόνο να μας εξηγεί σε κάθε βήμα τί κάνει, τί να περιμένουμε και έτσι έχουμε καταλάβει τα πάντα για την πάθηση της κορούλας μας. Ό,τι μας είχε πει έχει γίνει ακριβώς. Έχει έρθει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και γι' αυτό δεν τον ξέρουν ακόμα πολλοί, όμως στο Ιατρικό τον θεωρούν κορυφή. Εμείς είμαστε ξετρελαμένοι, και είναι πολύ ευχαριστημένοι όσοι γονείς συναντάμε στην αναμονή του ιατρείου του.

 

+1000 για τον Γεράσιμο Βώρο.

Τυχαίνει να γνωρίζεται και με τον γιατρό που παρακολουθεί την κόρη μου στην Αγγλία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από μένα,

Ο γιός μου είναι 6 μηνών και έχει στραβισμό. Γεννήθηκε πρόωρα και μάλλον αυτή είναι και η αιτία του στραβισμού. Απευθυνθήκαμε σε παιδοοφθαλμίατρο πριν από 1μιση μήνα περίπου. Κολλάει τα ματάκια του στην μύτη σχεδόν από τότε που γεννήθηκε αλλά ενώ στην αρχή συννέβαινε λίγες φορές μέσα στην ημέρα κατέληξε να χειροτερέψει πολύ και έτσι αποφασήσαμε να τον πάμε στον γιατρό. Πήγαμε πρώτη φορά στο παίδων Πεντέλης και τον εξέτασε ο κος Παρασκευόπουλος. Ο συγκεκριμένος γιατρός έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον για τον μικρό. Από τις 10:00 το πρωί που πήγαμε είμασταν εκεί μέχρι τις 14:30. Μας εξήγησε τα πάντα για τον στραβισμό και οτί ανάλογα με την πορεία του θα τον παρακολουθούμε για να δούμε πότε και αν θα χρειαστεί χειρουργείο. Ζήτησε να τον δει και νευρολόγος ώστε να αποκλείσουμε να οφείλετε ο στραβισμός σε κάποια άλλη αιτία. Επειδή έχουμε συνηθίσει να πληρώνουμε για τα αυτονόητα μου έκανε τρομερη εντύπωση ότι ενώ τα εξωτερικά ιατρεία είχαν κλείσει και ο υπεύθυνος περίμενε εμάς για να κλειδώσει, ο συγκεκριμένος οφθαλμίατρος κάθησε μαζί μας να μας εξηγήσει με κάθε λεπτομέρεια ότι έχει σχέση με το παιδί χωρίς καν να κοιτάξει το ρολόι του. Μας είπε ότι ο στραβισμός είναι μεγάλου βαθμού και να κλείνουμε εναλάξ τα ματάκια του παιδιού για μια ολόκληρη μέρα προκειμένου να γυμνάσουμε τους μυες των ματιών και να ξαναπάμε σε 1μιση μήνα να δει την πρόοδο.

Στο μεσοδιάστημα προκειμένου να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη πήγαμε στην κα Χρούσου που είχαμε ακούσει ότι είναι η πλέον αρμόδια στον στραβισμό. Αφού μας ενημέρωσαν ότι για να κλείσουμε ραντεβού έχει 3 μήνες αναμονή έκαναν μία εξαίρεση λόγω της κατάστασης του μωρού και μας έκλεισαν ραντεβού 15 μέρες μετά. Μόλις είδε το κλειστό ματάκι του παιδιού και ενώ είχε μπροστά της το ιστορικό του παιδιού που είχαν συντάξει πριν από λίγο οι συνεργάτες της ξεκίνησε τις ειρωνίες... "υποθέτω πως δεν ήταν παιδοοφθαλμίατρος αυτός που σας συνέστησε να κλείνετε το μάτι του παιδιού ε?" συνέχισε λέγοντας μας πως το παιδί έχει συγγενή στραβισμό και πρέπει να χειρουργηθεί. Όταν ανέφερα ότι τα ματάκια του παιδιού από τότε που τα κλείνουμε άρχισαν να "ξεκολλάνε" από την μύτη του σχεδόν με αγνόησε λέγοντας μου πως δεν έχει σημασία και απλά πρέπει να κάνουμε χειρουργείο. Μας έδωσε ένα φυλλάδιο για τον στραβισμό, μας είπε να κοιτάξουμε στο ιντερνετ να ενημερωθούμε για το τι έχει το παιδί μας, ρωτήσαμε εμείς το κόστος ενός τέτοιου χειρουργείου και μας χαιρετησε.

Από ότι έχω διαβάσει εδώ δεν αναφέρονται πολλοί σε γιατρούς δημόσιων νοσοκομείων. Μέχρι στιγμής μόνο ο γιατρός στο παίδων μου εμπνέει εμπιστοσύνη (εννοείτε πως θα επισκεφτώ και άλλους, για το μωρό μου πρόκειτε). Σε γενικές γραμμές έχω ακούσει από πολλούς γονείς τις καλύτερες εντυπώσεις για γιατρούς και προσωπικό στην Πεντέλη.

Αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία από παιδοοφθαλμίατρο στο Πεντέλης ας μας την πει για να έχουμε μια ιδέα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εχω εγω εμπειρια απο τον παρασκευοπουλο στο παιδων πεντελης

ο γιατρος ειναι κορυφη και φυσικα δεν χρηματιζεται (οπως και ολοι οσοι εργαζονται στο παιδων)

μας παρακολουθησε την μικρη μας με βρεφικη εσωτροπια και μας εκανε την 1η μας εγχειρηση τον περασμενο σεπτεμβρη. θα κανουμε την 2η εγχειρηση μετα τα 3 της χρονια γιατι θελει να μπορει να του λεει η μικρη μας τι βλεπει και τι οχι και να κανουμε 1 χειρουργειο και να τελειωσουμε, και οχι 1 τωρα στα τυφλα και 1 μετα διορθωτικο

οπως διαβασα την παραπανω εμπειρια πιστευω οτι καναμε πολυ καλα που δεν πηγαμε στην χρουσου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σου LOLIPOP,και εμένα ο μικρός μου πάσχει από στραβισμό και υπερμετροποία.Είναι 15 μηνών και ο οφθαλμίατρος που τον παρακολουθεί μας είπε ότι πρέπει να κάνει επέμβαση.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς πήγε η δικιά σας,γιατί υπάρχουν απόψεις ότι είναι καλύτερα να γίνει η επέμβαση αργότερα,σε πιο μεγάλη ηλικία και δεν έχουμε αποφασίσει για το τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

θα ηθελα να ρωτησω κατι.ο μικρος μου ειναι 19 μηνων.παρατηρησα λοιπον οτι τα ματακια του δεν ειναι εντελως ισια.δεν ξερω αν αυτο προεκυψε η αν το χε απο παλια απλα το προσεξα τώρα, αυτο ομως που με προβληματιζει ειναι οτι οταν κοιταει ευθεια, η αποσταση των ματιων απο την εσωτερικη τους γωνια είναι ίσια.δηλαδη το καθε ματι απεχει το ιδιο απο το ξεκινημά τους.κατα την κινηση τους βλεπω οτι ξεφευγουν.τι ειναι αυτο τωρα;εχει κανεις ιδεα;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επειδη πρεπει να κανουμε επεμβαση στο ματακι, στο πεντελης που πηγαμε σημερα στα εκτακτα και μας είδε ο Παρασκευοπουλος,εχει καμια σας καμια εμπειρια να εχει χειρουργησει ο συγκεκριμενος γιατρος??

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα! επαναφερω το θεμα και ρωταω τις μανουλες που εγραψαν σχετικα και εκαναν την επεμβαση στα ματακια των παιδιων τους, τι αποτελεσματα εχουν?? ( ερωτσ βεβαια ισχυει και για ολες τις αλλες μανουλες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα,

 

Επειδή και η δική μου κόρη έχει στραβισμό και έχει χειρουργηθεί πριν ενάμιση χρόνο, θέλω να γράψω τις δικές μας εμπειρίες. Τώρα είναι 3,5 ετών και είναι τέλεια. Μετά το χειρουργείο που έγινε στο Ιατρικό Κέντρο στο Μαρούσι τα ματάκια της είναι τελείως ευθυγραμμισμένα, και έχουμε σταματήσει και την κάλυψη διότι πλέον δεν έχει κανένα μάτι τεμπέλικο. Ο γιατρός που τη χειρούργησε μας είχε πει να της κλείνουμε το ένα ματάκι πριν το χειρουργείο και να τη χειρουργήσουμε μόλις κλείσει 2 ετών ακριβώς μήπως και αναπτύξει συνεργασία των δυο ματιών. Ήταν ειλικρινής και μας είχε πει ότι το πιο πιθανό ήταν αυτό να μη συμβεί, αλλά τελικά το πετύχαμε. Την είχαμε πάει και στο Αγία Σοφία (όπου μας έλεγαν άλλα αντί άλλων),και στη Χρούσου και στον Δαμανάκη. Ο παιδίατρός μας επέμενε από την αρχή να πάμε στον κύριο Γεράσιμο Βώρο που είναι ο υπεύθυνος του παιδοοφθαλμολογικού ολόκληρου του Ιατρικού Κέντρου και είχε απόλυτο δίκιο. Ο άνθρωπος είναι ειδικευμένος παιδοοφθαλμίατρος πολλά χρόνια στην Αγγλία, φοβερός με τα παιδιά και παραπάνω από τις μισές φορές μας βλέπει δωρέαν. Η δε αμοιβή του για το χειρουργείο ήταν όσο μας είχε ζητήσει η Χρούσου και ο Δαμανάκης. Σε αυτούς δεν μας άρεσε καθόλου η συμπεριφορά, διότι η μεν Χρούσου ήταν τελείως έμπορος και ο Δαμανάκης δεν μας εξηγούσε τίποτα. Ο Βώρος σπαταλάει άπειρο χρόνο να μας εξηγεί σε κάθε βήμα τί κάνει, τί να περιμένουμε και έτσι έχουμε καταλάβει τα πάντα για την πάθηση της κορούλας μας. Ό,τι μας είχε πει έχει γίνει ακριβώς. Έχει έρθει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και γι' αυτό δεν τον ξέρουν ακόμα πολλοί, όμως στο Ιατρικό τον θεωρούν κορυφή. Εμείς είμαστε ξετρελαμένοι, και είναι πολύ ευχαριστημένοι όσοι γονείς συναντάμε στην αναμονή του ιατρείου του.

 

Μπορείς να μας δώσεις τα στοιχεία του Γεράσιμου Βώρου?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...