Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μητερα στο ικα, συζυγος στο δημοσιο, 6μηνο και 9μηνο


xamogelaki

Recommended Posts

Ο εργοδότης σου δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να μη πάρεις την άδεια λοχείας. Είναι υποχρεωτική. Μπορεί να σου πει όμως ότι θα επιστρέψεις μετά για δουλειά γιατί δεν σου εγκρίνει το 6μηνο ή το μειωμένο σε μέρες. Και το 6μηνο του ΟΑΕΔ και το μειωμένο σε μέρες εξαρτάται από την έγκριση του εργοδότη. Τους δίνει αυτό το δικαίωμα ο νόμος. Ωστόσο να ξέρεις ότι τα δικαιώματα τα "μητρικά" είναι τα ίδια σε ότι θέση κι αν είσαι, απλά επειδή είσαι 5ωρη έχεις μικρότερες αποδοχές στα επιδόματα του ΙΚΑ σε σχέση με κάποια που δουλεύει 8ωρο. Την άδεια τώρα μπορέις να την πάρεις ανάλογα με το πότε πρέπει να ξεκινήσει η άδεια μητρότητας σου. Στο πρώτο μου παιδί που τελείωσε η λοχεία μου 3/1 μου ενέκρινε ο ΟΑΕΔ να πάρω το 6μηνο χωρίς να έχω πάρει ΚΑ. Τώρα που θα είμαι τέλος απριλίο παιζει και δεν παίζει. Αν είσαι από μάιο και έπειτα, θα πρέπει να πάρεις πρώτα την ΚΑ και έπειτα το 6μηνο. Τέλος, την κανονική σου άδεια την παίρνεις κανονικά και συγκεκριμένα με το που τελειώσει η άδεια λοχείας σου, θα πάρεις οπωσδήποτε την κανονική άδεια του 2011 που δεν πήρες και μετά του 2012.

 

 

 

μονο το μειωμενο σε μερες ειναι σε συμφωνια με τον εργοδοτη,το 6μηνο εφοσον τον εχεις ενημερωσει εγγραφως απο πριν δεν μπορει να σου την αρνηθει.ευτυχως γιατι αλλιως κανεις εργοδοτης δεν θα το εδινε το 6μηνο ;)

 

 

για το αλλο που εχω μαρκαρει δεν νομιζω οτι γινεται αυτο που λες.βαση νομου η ετησια αδεια πρεπει να δωθει μεχρι τελος του χρονου η το πολυ μεχρι τον φεβρουαριο του επομενου ετους.επομενως η Μαρια(στην προκειμενη)δεν μπορει να παρει μετα την αδεια λοχειας την αδεια του 2011,αλλα την αδεια του 2012.εαν εχει υπολοιπο αδειας απο το 2011(αν και δεν διαβασα να εχει υπολοιπο) μπορει να την παρει μεχρι το τελος του αλλου μηνα.

 

 

 

 

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ναι,τον ιουνιο γενναω :-P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μονο το μειωμενο σε μερες ειναι σε συμφωνια με τον εργοδοτη,το 6μηνο εφοσον τον εχεις ενημερωσει εγγραφως απο πριν δεν μπορει να σου την αρνηθει.ευτυχως γιατι αλλιως κανεις εργοδοτης δεν θα το εδινε το 6μηνο ;)

 

 

για το αλλο που εχω μαρκαρει δεν νομιζω οτι γινεται αυτο που λες.βαση νομου η ετησια αδεια πρεπει να δωθει μεχρι τελος του χρονου η το πολυ μεχρι τον φεβρουαριο του επομενου ετους.επομενως η Μαρια(στην προκειμενη)δεν μπορει να παρει μετα την αδεια λοχειας την αδεια του 2011,αλλα την αδεια του 2012.εαν εχει υπολοιπο αδειας απο το 2011(αν και δεν διαβασα να εχει υπολοιπο) μπορει να την παρει μεχρι το τελος του αλλου μηνα.

 

 

 

 

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ναι,τον ιουνιο γενναω :-P

Σε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ για την βοηθεια σου και απο οτι βλεπω τα ξερεις καλα!!! Ωραια μαζι ειμαστε:P:p!!Εμενα μου εχει δωσει πητ 4/6/2012.

Οχι δεν εχω υπολοιπο αδειας απο το 2011 εκτος απο τις 5 ημερες λογο γαμου που δεν μου εχει δωσει αλλα προχτες που τον ρωτησα μου ειπε οτι θα μου τις δωσει οταν επιστρεψω(που πολυ αμφιβαλλω αν γινεται κατι τετοιο αλλα τελοσπαντων!!!!!!!!!!:mad::mad:)Αρα εγω μετα τον αυγουστο να του ζητησω την αδεια μου και μετα να παρω το εξαμηνο:confused::confused:?(Ευτυχως που ειμαστε μαζι και θα εχω βοηθεια:lol::lol:!!!)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ για την βοηθεια σου και απο οτι βλεπω τα ξερεις καλα!!! Ωραια μαζι ειμαστε:P:p!!Εμενα μου εχει δωσει πητ 4/6/2012.

Οχι δεν εχω υπολοιπο αδειας απο το 2011 εκτος απο τις 5 ημερες λογο γαμου που δεν μου εχει δωσει αλλα προχτες που τον ρωτησα μου ειπε οτι θα μου τις δωσει οταν επιστρεψω(που πολυ αμφιβαλλω αν γινεται κατι τετοιο αλλα τελοσπαντων!!!!!!!!!!:mad::mad:)Αρα εγω μετα τον αυγουστο να του ζητησω την αδεια μου και μετα να παρω το εξαμηνο:confused::confused:?(Ευτυχως που ειμαστε μαζι και θα εχω βοηθεια:lol::lol:!!!)

 

 

ακριβως,μολις τελειωσει η αδεια λοχειας θα παρεις στο καπακι την αδεια του 2012 και μετα το 6μηνο του οαεδ ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...