Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μητερα στο ικα, συζυγος στο δημοσιο, 6μηνο και 9μηνο


xamogelaki

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

 

ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ενω ο συζυγος ειναι δημοσιος υπαλληλος. Αν πάρω το 6μηνο εχει δικαιωμα ο συζυγος να παρει το 9μηνο; ξερω οτι δε μπορει να το παρει αν παρω το μειωμενο ωραριο, ισχυει το ιδιο και αν παρω το 6μηνο;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πιθανότερο είναι εάν πάρεις το εξάμηνο να πάρει τους υπόλοιπους 3 μήνες ο σύζυγος αρκεί να μην πάρεις εσύ το μειωμένο.

 

Έτσι τουλάχιστον μας είπε η υπηρεσία του άντρα μου που είναι δημόσιος. Δεν το έχουμε ψάξει όμως πάρα πολύ γιατί θα τους πάρουμε του χρόνου αυτούς τους 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

ναι τελικα μαριτα εχεις δικιο, ρωτησα στο υπουργειο εσωτερικων και αυτο μου ειπαν κι εκεινοι, αν δεν παρω το μειωμενο τοτε ο συζυγος δικαιουται 3μηνο. τωρα για το μειωμενο νομιζω οτι αν παρω το 6μηνο δεν δικαιουμαι τις ιδιες ωρες μειωμενου οπως καποια που δεν το εχει παρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος, και η σύζηγός μου ιδιωτική υπάλληλος. Πήρε αυτή το 6άμηνο, κι εγώ πήρα περίπου 7 μήνες, δηλ το μειωμένο που αντιστοιχεί από τη στιγμή που γυρνάει η σύζηγος στη δουλειά, μέχρι το παιδί να κλείσει τα 4 χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι και στη δική μου υπηρεσία δεν είχαν ιδέα, και βρήκα εγώ αυτή τη φόρμουλα, ως συμπέρασμα από την εγκύκλειο του ΥΠ.ΕΣ. που αφορά την μετατροπή του μειωμένου ωραρίου σε συνεχή άδεια. Στην υπηρεσία μου το δεχτηκαν αυτό ..... Βέβαια δεν το ψάχνω και παραπάνω, γιατί φοβάμαι μη γίνει τίποτα και μου κόψουν τους 4 μήνες από τους 7, δηλ να μου δώσουν μόνο 3μηνο!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα με υποχρεωνες αν μου ελεγες που μπορω να βρω αυτή την εγκύκλιο. ειναι σε καποια ιστοσελίδα ή θα μπορούσες να μου τη στείλεις σε mail;

η γραμματεια διοικησης του υπες μου ειπε οτι δικαιουτα τριμηνο.

Link to comment
Share on other sites

θα με υποχρεωνες αν μου ελεγες που μπορω να βρω αυτή την εγκύκλιο. ειναι σε καποια ιστοσελίδα ή θα μπορούσες να μου τη στείλεις σε mail;

η γραμματεια διοικησης του υπες μου ειπε οτι δικαιουτα τριμηνο.

 

Πως δικαιολογεί αυτή ότι δικαιούται τρίμηνο; Ο Κώδικας Δημοσίων Υπαλλήλων λέει ότι αν η σύζυγος δεν κάνει χρήση μειωμένου, μπορεί να κάνει ο σύζυγος...και το μειωμένο μετατρέπεται σε 9μηνο....οχι σε 3μηνο....Αυτός ο νόμος δεν έχει αλλάξει, και ο νόμος Πετραλιά που λέει για το 6μηνο στον ιδιωτικό είναι μεταγενέστερος, και δεν ακυρώνει τον προηγούμενο...Κανονικά 9μηνο θα έπρεπε να παρουμε...Για πες της το αυτό να δούμε τι θα σου πει; Ή ρώτα τη βάσει ποιού σκεπτικού σου λέει για τρίμηνο,και βάσει ποιας νομοθεσίας; Θα δω αν εχω καπου αυτή την εγκύκλειο, αλλά δε λέει κατι ρητά.....απλά λέει ότι για να μετατρέψεις το μειωμένο σε συνεχές, υπάρχει ένας τύπος, που μετράει τις μέρες από τότε που γυρνάει η γυναίκα από τη λοχεία (3 μήνες δηλ μετά τη γέννα) μέχρι τα 4 χρόνια του παιδιού... Αν σ' αυτό τον τύπο λοιπόν δε μετρήσεις από τους 3 μήνες της λοχείας, αλλά βάλεις και το 6μηνο, αφού τότε γυρνάει η γυναίκα πλεον στη δουλεια, μέχρι τα 4 χρόνια, είναι περίπου 7 μήνες.....έτσι το σκεφτηκα εγω....και δεν είχα πρόβλημα....και πιστευω ότι αφού δεν υπάρχει νομοθεσία που να λεεί ρητά μετά το νομο πετραλιά τι γίνεται με το δημόσιο, είναι μια λογική σκεψη....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η εγκύκλειος που αναφέρεται στη μετατροπή του μειωμένου ωραρίου σε συνεχές... όπου λέει "απο τη λοχεια μέχρι τη λήξη του μειωμένου", βάλε "από τη λοχεία+ 6 μήνες" , και υπολόγισε....

 

 

http://www.doe.gr/egk/adeies2.pdf

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με συγχωρείς η γυναίκα σου πήρε 2 ώρες μειωμένο και μετά πήρες εσύ την άδεια; Εγώ έχω γυρίσει στη δουλειά από τις 24 Αυγούστου αφού τελείωσε το εξάμηνο μου και δεν έχω πάρει καμία ώρα μειωμένο. Ο άντρας μου όπως τα υπολογίζεις εσύ γιατί χάθηκα λίγο με αυτά που γράφει το υπουργείο εσωτερικών, πρέπει να πάρει και αυτός 7μηνο;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η εγκύκλειος που αναφέρεται στη μετατροπή του μειωμένου ωραρίου σε συνεχές... όπου λέει "απο τη λοχεια μέχρι τη λήξη του μειωμένου", βάλε "από τη λοχεία+ 6 μήνες" , και υπολόγισε....

 

 

http://www.doe.gr/egk/adeies2.pdf

 

σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά! να δουμε αν θα το καταλαβουν στην υπηρεσία του γιατί δεν ήξεραν καν οτι δικαιούται 2 μερες αδεια για τον τοκετό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή με συγχωρείς η γυναίκα σου πήρε 2 ώρες μειωμένο και μετά πήρες εσύ την άδεια; Εγώ έχω γυρίσει στη δουλειά από τις 24 Αυγούστου αφού τελείωσε το εξάμηνο μου και δεν έχω πάρει καμία ώρα μειωμένο. Ο άντρας μου όπως τα υπολογίζεις εσύ γιατί χάθηκα λίγο με αυτά που γράφει το υπουργείο εσωτερικών, πρέπει να πάρει και αυτός 7μηνο;;;

 

Οχι,δεν πήρε μειωμένο,γι' αυτό πήρα εγώ την άδεια.....Αν εσύ δεν πάρεις μειωμένο, πάει ο άντρας σου βεβαίωση από την εργασία σου ότι δε θα πάρεις εσύ το μειωμένο, οπότε το δικαιούται αυτός...Τώρα το μειωμένο αν το μετατρέψεις σε συνεχές, εγώ λέω ότι είναι περίπου 7 μήνες...άλλοι λένε 3.....Τι λέει του καθενός η Υπηρεσία να δούμε....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια. εχω δυο αποριες.η πρωτη ειναι ποση αδεια εγκυμοσυνης δικαιουμαι!δουλευω σε δημοσια εργασια 4ωρο.και η δευτερη απορια μου ειναι εαν δικαιουται και ο πατερας αδεια απο την δικη του εργασια.ακουσα κατι τετοιο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια.ο ανδρας μου δουλευει σε ιδιωτικη επιχειρηση.αν γνωριζει καποια κοπελα ας μου απαντησει.:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για ιδιωτικη επιχειρηση δεν ξερω να σου απαντησω.Εχουμε ομως πολυ φιλο μας δημοσιο υπαλληλο (στα ΕΛΤΑ εργαζεται) που πηρε ολο το 9μηνο και ειναι στο σπιτι, μια και η γυναικα του ειναι ασφαλισμενη στο ΤΕΒΕ και δεν δικαιουται αυτη την αδεια.Ψαξτο παντως...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

άδεια παίρνει ο πατέρας μόνο όταν δεν πάρει η μητέρα και είναι ελεύθερη επαγγελματίας. θέλει επομένως βεβαίωση για την εφορία και υπεύθυνη δήλωση...εσυ δεν θα πάρεις?

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εκανα τη βλακεια και εδωσα στον αντρα μου 1,5 μηνα απο το 9 μηνο μου και τωρα που ειναι να παω στη δουλεια φεβρουαριο(και αν δεν την ειχα δωσει θα πηγαινα απριλιο)το εχω σκυλομετανιωσει.αλλωστε δεν το εκτιμησε (οι αντρες εκτιμανε μονο τη δικη τους προσπαθεια και κουραση!!):evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον ιδιωτικό τομέα ο σύζυγος δικαιούται όταν γεννήσεις 2 μέρες άδεια, σύμφωνα με απόφαση ΓΕΣΕΕ νομίζω, σε αντίθεση με τον δημόσιο τομέα που για τη γέννα δεν παίρνει κάποια άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την mariori στον ιδιωτικό τόμέα ο συζύγος δικαιούτε κάποιες μέρες άδεια(2-3)δεν ξέρω ακριβώς αλλά μετά τίποτα......Οσο για σένα εξαρτάτε τι σύμβαση έχεις.....Πχ τα stage δεν δικαιούνται σχεδων τίποτα .....ψάξτο λίγο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπερα ξερετε απο τι εξαρταται για να παρει καποια το 6μηνο η το 9μηνο?Εννοω τι παραπανω πρεπει να ισχυει για το 9μηνο?

 

Όταν λες 9μηνο τί εννοείς; Εργάζεσαι σε ιδιωτικό ή δημόσιο φορέα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιωτικο

 

Στον ιδιωτικό τομέα δικαιούσαι μόνο 6μηνες άδεια μητρότητας. Στο δημόσιο δικαιούσαι 9 μήνες αλλά η άδεια κύησης τους ξεκινάει από τον 5 μήνα περίπου και το υπολογίζουν διαφορετικά, ώστε όλη η άδεια που παίρνουν να είναι ένα έτος. Εμείς του ιδιωτικού δικαιούμαστε 56μέρες άδεια κύησης πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετου (φεύγεις περίπου στον 8 μήνα κύησης), 63ημέρες μετά την πιθανή ημερομηνία τοκετού άδεια λοχείας (2,5 μήνες είναι περίπου)και έπειτα σου λένε να επιστρέψεις στη δουλειά. Τώρα αν συνεννοηθείς με την εργασία σου μπορείς να πάρεις όποια κανονική άδεια σου οφέιλουν ή τελος πάντων θες να πάρεις από το τρέχον έτος και έπειτα έχεις τρεις επιλογές: 1. Παίρνεις 3,5 μήνες σε μέρες το μειωμένο σου ωράριο και επισρέφεις με πλήρες 2. Παίρνεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ και έπειτα επιστρέφεις με μειωμένο 3. Παίρνεις τους 3,5 μήνες και έπειτα τους 6μήνες και την άδεια σου και επιστρέφεις ακριβώς όταν το παιδάκι σου θα είναι 13 μηνών. Αν τώρα ο σύζυγος είναι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός έχεις δικαίωμα να πάς στη δουλειά σου με πλήρες 8ωρο και εκείνος να πάρεις 9 μήνες άδεια πατρότητας (είναι μαζεμένοι οι μήνες που θα έλειπε εσύ).Βλέπεις τι σε συμφέρει περισσότερο και το πράττεις.

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδιωτικό τομέα δικαιούσαι μόνο 6μηνες άδεια μητρότητας. Στο δημόσιο δικαιούσαι 9 μήνες αλλά η άδεια κύησης τους ξεκινάει από τον 5 μήνα περίπου και το υπολογίζουν διαφορετικά, ώστε όλη η άδεια που παίρνουν να είναι ένα έτος. Εμείς του ιδιωτικού δικαιούμαστε 56μέρες άδεια κύησης πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετου (φεύγεις περίπου στον 8 μήνα κύησης), 63ημέρες μετά την πιθανή ημερομηνία τοκετού άδεια λοχείας (2,5 μήνες είναι περίπου)και έπειτα σου λένε να επιστρέψεις στη δουλειά. Τώρα αν συνεννοηθείς με την εργασία σου μπορείς να πάρεις όποια κανονική άδεια σου οφέιλουν ή τελος πάντων θες να πάρεις από το τρέχον έτος και έπειτα έχεις τρεις επιλογές: 1. Παίρνεις 3,5 μήνες σε μέρες το μειωμένο σου ωράριο και επισρέφεις με πλήρες 2. Παίρνεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ και έπειτα επιστρέφεις με μειωμένο 3. Παίρνεις τους 3,5 μήνες και έπειτα τους 6μήνες και την άδεια σου και επιστρέφεις ακριβώς όταν το παιδάκι σου θα είναι 13 μηνών. Αν τώρα ο σύζυγος είναι δημόσιος υπάλληλος ή στρατιωτικός έχεις δικαίωμα να πάς στη δουλειά σου με πλήρες 8ωρο και εκείνος να πάρεις 9 μήνες άδεια πατρότητας (είναι μαζεμένοι οι μήνες που θα έλειπε εσύ).Βλέπεις τι σε συμφέρει περισσότερο και το πράττεις.

 

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ.Τα ειχα διαβασει ολα αυτα αλλα εσυ μου τα εχεις μαζεμενα και ειναι ευκολοτερο.Να σε ρωτησω κατι αλλο...Εγω εργαζομαι 5ωρη το δικαιουμαι κανονικα απο οτι ξερω το 6μηνο σωστα?Α!και κατι αλλο δεν μπορει ο εργοδοτης να με υποχρεωσει να παω για δουλεια μετα την γεννα ετσι δεν ειναι?Ειμαι με αναρρωτικες απο την 8η εβδομαδα λογο συσπασεων δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο?Μπορω να παρω πρωτα το 6μηνο και μετα την αδεια?Γιατι μπορει να θελησω να την παρω αργοτερα τμηματικα.Ελπιζω να μην σε ζαλισα!!!!!!!!(ο αντρας μου ειναι και αυτος στον ιδιωτικο τομεα)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ.Τα ειχα διαβασει ολα αυτα αλλα εσυ μου τα εχεις μαζεμενα και ειναι ευκολοτερο.Να σε ρωτησω κατι αλλο...Εγω εργαζομαι 5ωρη το δικαιουμαι κανονικα απο οτι ξερω το 6μηνο σωστα?Α!και κατι αλλο δεν μπορει ο εργοδοτης να με υποχρεωσει να παω για δουλεια μετα την γεννα ετσι δεν ειναι?Ειμαι με αναρρωτικες απο την 8η εβδομαδα λογο συσπασεων δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο?Μπορω να παρω πρωτα το 6μηνο και μετα την αδεια?Γιατι μπορει να θελησω να την παρω αργοτερα τμηματικα.Ελπιζω να μην σε ζαλισα!!!!!!!!(ο αντρας μου ειναι και αυτος στον ιδιωτικο τομεα)

 

 

Εαν εννοεις την ετησια αδεια αυτο εξαρταται απο το ποτε τελειωνει το 6μηνο σου.εμενα το πρωτο μου 6μηνο μου τελειωσε αυγουστο οποτε ειχα περιθωριο μεχρι το τελος του ετους να παρω την ετησια αδεια.

 

τωρα που ειμαι παλι εγκυος και το 6μηνο θα αρχισει αυγουστο και θα τελειωσει φεβρουαριο του 2013 θα πρεπει να την παρω αμεσως μετα την αδεια λοχειας και μετα θα ακολουθησει το 6μηνο του οαεδ.οποτε θα γυρισω για δουλεια μαρτιο του 2013.μπορω βεβαια εαν θελω να την παρω πριν βγω σε αδεια κυοφοριας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειμαστε μαζι γεννας τον ιουνιο?Επειδη οπως εχω γραψει παραπανω εχω αναρρωτικη απο τον οκτωβρη την παιρνω ολη την αδεια κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ.Τα ειχα διαβασει ολα αυτα αλλα εσυ μου τα εχεις μαζεμενα και ειναι ευκολοτερο.Να σε ρωτησω κατι αλλο...Εγω εργαζομαι 5ωρη το δικαιουμαι κανονικα απο οτι ξερω το 6μηνο σωστα?Α!και κατι αλλο δεν μπορει ο εργοδοτης να με υποχρεωσει να παω για δουλεια μετα την γεννα ετσι δεν ειναι?Ειμαι με αναρρωτικες απο την 8η εβδομαδα λογο συσπασεων δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο?Μπορω να παρω πρωτα το 6μηνο και μετα την αδεια?Γιατι μπορει να θελησω να την παρω αργοτερα τμηματικα.Ελπιζω να μην σε ζαλισα!!!!!!!!(ο αντρας μου ειναι και αυτος στον ιδιωτικο τομεα)

 

Ο εργοδότης σου δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να μη πάρεις την άδεια λοχείας. Είναι υποχρεωτική. Μπορεί να σου πει όμως ότι θα επιστρέψεις μετά για δουλειά γιατί δεν σου εγκρίνει το 6μηνο ή το μειωμένο σε μέρες. Και το 6μηνο του ΟΑΕΔ και το μειωμένο σε μέρες εξαρτάται από την έγκριση του εργοδότη. Τους δίνει αυτό το δικαίωμα ο νόμος. Ωστόσο να ξέρεις ότι τα δικαιώματα τα "μητρικά" είναι τα ίδια σε ότι θέση κι αν είσαι, απλά επειδή είσαι 5ωρη έχεις μικρότερες αποδοχές στα επιδόματα του ΙΚΑ σε σχέση με κάποια που δουλεύει 8ωρο. Την άδεια τώρα μπορέις να την πάρεις ανάλογα με το πότε πρέπει να ξεκινήσει η άδεια μητρότητας σου. Στο πρώτο μου παιδί που τελείωσε η λοχεία μου 3/1 μου ενέκρινε ο ΟΑΕΔ να πάρω το 6μηνο χωρίς να έχω πάρει ΚΑ. Τώρα που θα είμαι τέλος απριλίο παιζει και δεν παίζει. Αν είσαι από μάιο και έπειτα, θα πρέπει να πάρεις πρώτα την ΚΑ και έπειτα το 6μηνο. Τέλος, την κανονική σου άδεια την παίρνεις κανονικά και συγκεκριμένα με το που τελειώσει η άδεια λοχείας σου, θα πάρεις οπωσδήποτε την κανονική άδεια του 2011 που δεν πήρες και μετά του 2012.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...