Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απο το αλεσμενο στο λιωμενο και στο κανονικο


Recommended Posts

ο Βασιλακης ειναι 18 μηνών και το μεσημεριανό του το τρωει αλεσμενο ακομα οχι γιατι δε μπορει να μασησει (εχει 12 δοντια), ισα ισα οταν τρωμε το βραδυνο τρωει μαζι μας κανονικα, απλα ενω στο βραδυνο δε με νοιαζει ποσο θα φαει και στην ουσια τρωει πολυ λιγο και μετα το γαλα του, στο μεσημεριανο με νοιαζει να φαει ενα πιατακι. ομως αν ειναι λιωμενο η σε κομματακια αργει να το φαει βεβαιως με αποτελεσμα να κρυωνει και να τρωει πολυ λιγοτερο απ' ό, τι αν ήταν αλεσμενο. εσεις δεν ειχατε τετοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμενα τοσο ειναι και αλεσμενα του δινω γι'αυτο το λογο. Το πρωι τα φρουτα τα αλεθω γιατι του δινω 1 αχλαδι, 1 μπανανα, 1/2 μηλο, 1/2 ροδακινο και βαζω και το χυμο 1/2 πορτοκαλιού. Σκεψου οτι αυτα δεν θα τα ετρωγε αμα δεν ηταν αλεσμενα. Το μεσημεριανο του το αλεθω παλι γιατι τρωει μεγαλη ποσοτητα και το απογευμα του δινω κρεμα και μετα κανενα τοστ, αυγοφετα και αλλα τετοια και τα μασαει. Η γιατρος μας μου ειπε να τα κοψω εδω και καιρο. Οταν τα Σαβ/κα τον ταιζω εγω (γιατι δουλευω) αρχισα την μεσημεριανη την τροφη και ή να την παταω η θα την κοβω μικρα κομματακια. Εμενα οταν αναγουλιαζει (που αναγουλιαζει συχνα) κατευθειαν τα βγαζει (οταν τρωμε αλεσμενα). Και σκεφτομαι και λεω αφου τρωει το βραδυ κανονικα γιατι να μην τρωει και τα υπολοιπα. Εχει και αρκετα δοντια, απλα ειναι το θεμα της ποσοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο μικρος οταν αρχισαμε τα λιωμενα(12 μηνων ) ετρωγε το μισο απο οτι ετρωγε με λιωμενα και ειναι απολυτως φυσιολογικο ..Μιας και αργει πολυ να μασησει αλλα σιγα σιγα θα αυξησει την ποσοτητα . Εμας τρωει πλεον κανονικα φαγητο και ικανοποιητικη ποσοτητα ..Θελει λιγο υπομονη...

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρια που το αλεσμενο ειναι πιο ευπεπτο και τρωει περισοτερο. Στο μη αλεσμενο ομως ειναι τροφη που πρεπει να επεξεργαστει το στομαχακι του οποτε καλυπτετε με μικροτερη ποσοτητα. Φυσιολογικο ειναι νομιζω αυτο

 

Εμεις φαγαμε για απογευματινο αχλαδακι κοματακι - κοματακι (μαλακο εννοειτε :-D)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν και χειρότερα. Εμένα ο γιος μου είναι 23 μηνών και ακόμα του δίνω αλεσμένα: φρουτόκρεμα και φαγητό μεσημεριανό. Με διευκολύνει έτσι γιατί τον ταϊζω μαζί με τη μπέμπα που είναι 10 μηνών. Επίσης ένας βασικός λόγος που δε θέλω να φύγω εντελώς από τα πολτοποιημένα είναι ότι είναι αδύνατος και φοβάμαι ότι μέχρι να μάθει να τρώει αρκετή ποσότητα θα μου αδυνατίσει ακόμα πιο πολύ. Βέβαια έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί σε αυτή την ηλικία μάλλον θα έπρεπε να τα τρώει όλα μη αλεσμένα. Πάντως τρώει και μη πολτοποιημένα το βράδυ πριν το γάλα του, όπως σπαγγέτι, ριγγατόνι, πατάτες τηγανητές ή βραστές, φέτα, τυρί κίτρινο, κέηκ, πίτσα, μικρά κομμάτια από φρούτα, πίτες, τοστ, κομμάτια από ψάρι, κομμάτια από μαρούλι, μπισκότα. Αυτό που δε θέλει σε καμία περίπτωση είναι κομμάτια από κρεας, τα φτύνει ή του προκαλούν εμετό, γι αυτό το κρέας πάντα το πολτοποιώ. Ελπίζω πώς με τον καιρό θα κάνουμε την ολική μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τοσο ειναι και αλεσμενα του δινω γι'αυτο το λογο. Το πρωι τα φρουτα τα αλεθω γιατι του δινω 1 αχλαδι, 1 μπανανα, 1/2 μηλο, 1/2 ροδακινο και βαζω και το χυμο 1/2 πορτοκαλιού. Σκεψου οτι αυτα δεν θα τα ετρωγε αμα δεν ηταν αλεσμενα. Το μεσημεριανο του το αλεθω παλι γιατι τρωει μεγαλη ποσοτητα και το απογευμα του δινω κρεμα και μετα κανενα τοστ, αυγοφετα και αλλα τετοια και τα μασαει. Η γιατρος μας μου ειπε να τα κοψω εδω και καιρο. Οταν τα Σαβ/κα τον ταιζω εγω (γιατι δουλευω) αρχισα την μεσημεριανη την τροφη και ή να την παταω η θα την κοβω μικρα κομματακια. Εμενα οταν αναγουλιαζει (που αναγουλιαζει συχνα) κατευθειαν τα βγαζει (οταν τρωμε αλεσμενα). Και σκεφτομαι και λεω αφου τρωει το βραδυ κανονικα γιατι να μην τρωει και τα υπολοιπα. Εχει και αρκετα δοντια, απλα ειναι το θεμα της ποσοτητας.

 

 

ακριβως αυτό! ξέχασα να αναφερω τη φρουτοκρεμα. του τη δινω αλεσμενη γιατι ετσι τρωει τοσα φρουτα που αλλιως πως θα τα τρωγε και αντε και πες οτι δεν πειραζει να φαει μονο μηλο τη μια μερα και αχλαδι την αλλη, το πορτοκαλι που ειναι απαραιτητο πως θα το πιει που ειναι σκετη ξινιλα δε θα πρεπει να το αναμειξω με κατι αλλο για να ξεγελαστει; δεδομενου οτι αν κοψω σε κομματια μερικα φρουτα σε ελαχιστο χρονο θα εχουν μαυρισει πρεπει να φαγωθουν αμεσως. Εντωμεταξυ διαβασα καπου οτι το να τρωνε αλεσμενα για τοσο καιρο καποια στιγμη αρχιζει να καταστρεφει τα δοντια τους...

Link to comment
Share on other sites

το πορτοκαλι που ειναι απαραιτητο πως θα το πιει που ειναι σκετη ξινιλα δε θα πρεπει να το αναμειξω με κατι αλλο για να ξεγελαστει;

Εμενα τρελαινεται για χυμο πορτοκαλι παντως. Ποτε δεν το εχω βαλει στην φρουτοκρεμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ διαβασα καπου οτι το να τρωνε αλεσμενα για τοσο καιρο καποια στιγμη αρχιζει να καταστρεφει τα δοντια τους...

Και εγω αυτο καπου το εχω ακουσει και σιγα σιγα προσπαθω να τον προσαρμοσω. Τωρα το Σαβ/κο εκτος απο το φρουτο του που θα ειναι αλεσμενο ολα τα αλλα θα τα φαμε λιγο πατημενα και αντε να δουμε. Πιστευω θελει πολυ προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

τον ξεκινησα τωρα δυο μερες. το πρωι στις 8 πινει το γαλα του κοιμισμενος, ξυπνα κατα τις 10.30 και τρωει μιση ή μια μπανανα αναλογως τα κεφια. μετα κατα 11.30 - 12 τρωει σιγα σιγα ενα ροδακινο. το κοβω σε κυδωνατα κομματια οχι ολο μαζι, κοβω ενα κομματι του το δινω στο χερι, το τρωει, μετα απο κανα 5λεπτο αλλο ενα κομματι κτλ μετα 1-2 του δινω ενα αβγο και στις 14,30-15,00 φαγητο ο, τι εχουμε κι εμεις χτες και προχτες ειχαμε μπιφτεκια με πατατες και αυτο εφαγε μονο που ειναι λαιμαργος και χτες πνιγηκε με ενα κομματι πατατα με αποτελεσμα να κανει εμετο και το ενα απο τα δυο μπιφτεκια. στο καπακι κοιμαται (ουτε αυτο μου αρεσει που κοιμαται τοσο γρηγορα μετα το φαγητο) και του δινω γαλα οσο θελει (μονο κοιμισμενος το πινει και μονο με μελι). φαινεται οκ, σημερα θα του δωσω παστιτσιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω το Σαβ/κο του εδωσα κανονικο φαγητο το μεσημερι αλλα δεν τα πηγαμε και πολυ καλα.... Δεν εφαγε και πολυ μεγαλη ποσοτητα αλλα που θα παει.... Εγω τα φρουτα εξακολουθω και τα αλεθω λογο ποσοτητας και οταν ξυπναει το απογευμα του δινω κρεμα και μετα κατα τις 8 του καω κανενα τοστ, αυγοφετες και οτι αλλο σκεφτω και εκεινα τα μασαει κανονικα. Αντε να δουμε τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

xμμμ εμενα χτες με το ζορι εφαγε μισο ροδακινο, προτιμουσε να φαει κουλουρακια κι αηδίες... θελει πολυ κηνυγι και τωρα που ειμαι με την κοιλια στο στομα χαιρετισματα!

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου ειναι 7μιση μηνων,η γιατροσ μου ειπε να της δινω σιγα σιγα φρουτακι στο χερι (μπανανα) κ λαχανικα βρασμενα σε κομματακια,το μωρο δεν εχει καθολου δοντια,την φρουτοκρεμα ουτε να την φτυσει,τισ δοκιμασα ομοσ μικρα κομματακια κ τα εφαγε ,μην φανταστειτε τρελλη ποσοτητα ενα ροδακινακι τη μια μερα ,μια μπανανα μεγαλη την αλλη,το φαγητο το αλεσα οχι τελειως ομως αλλα δεν τις αρεσε ,εκεινο το προτιμαει αλεσμενο καλα,ενδιαφερομαι οταν θα γινει ενος χρονου να κανουμε ενα ταξιδακι στο εξωτερικο με το μωρο θα μπορει να τρωει κομματακια φαϊ ?διοτι να κουβαλαω κ το μουλτι χλωμο το κοβω...

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

7,5 μηνων?????? αχ πολυ πισω εχουμε μεινει εμεις! τωρα ξεκινησαμε τα αλιωτα!!!!!! δε τα ηθελαν με τιποτα....ειναι στο παιδι τελικα, ουτε τα δοντια παιζουν τοσο ρολο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου που ειναι 18 μηνων δεν το τρωει οταν ειναι αλεσμενο!!! αυτο ξεκινησε απο 15 μηνων και μαλιστα θελει να τρωει μονος του αλλιως δεν τρωει καθολου. μην ρωτησετε πως γινεται οταν εχουμε φακες ή αλλο φαγητο που θελει κουταλι! με τα αλλα καλα τα παμε γιατι φυσικα τρωει με τα χερια. μεχρι να καταλαβω οτι ηθελε να τρωει μονος εμεινε νηστικος για 10 μερες!!! παντως και η κορη μου οταν χρονισε δεν τα ηθελε λιωμενα παρολο που ειχε6 δοντια μονο.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεκινησαμε εδω και ενα μηνα παιδικο με αλιωτα φαγητα στο προγραμμα.

Η Α τωρα λατρευει καροτα κολοκυθια και πατατες και μασουλαει. Μονο κρεας λιωνω.

Ο Β ενω τρωει το μοσχαρι με το χερι, μη και του κατσει νυχακι απο καροτο, ΔΕ το θελει με τιποτα.

Αλλα θα στρωσει που θα παει!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια,

ο μικρός μου 15 μηνών εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να του δίνω το δικό μας φαγητάκι!

το πρόβλημα είναι καθημέρινα δεν τον έχω μια δουλεύω και τους βγάζει το λάδι - δηλαδη κάνει 1 ώρα σχεδόν να φάει και δεν τρώει όσο λένε.

Το ΣΚ που είμαι μαζί του - με πολυ υπομονή τρώει σχεδόν 3/4 του μπολ.

Δεν ξέρω τι να κάνω να αρχίσω να του δίνω πάλι λιωμένο και ιδιαίτερο φαγητό?

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αλεσμένα της δίνω ακόμη γιατί με τα κομματάκια αναγουλιάζει..μόνο ψωμί και μπισκοτάκι τρώει μόνη της...η παιδίατρος μου είπε να μην επιμείνω έως τα 2 της...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε την γνώμη μου, μην έχετε άγχος. Μπορείτε να δίνετε λίγο στην αρχή απ' το δικό σας και μετά αλεσμένο (το δικό σας ή ιδιαίτερο). Το πρώτο μου παιδί έκοψε τα αλεσμένα 2,5 χρονών κι αυτό με πολύ ζόρι. Με τα επόμενα δίδυμα σταμάτησα να ασχολούμαι με το φαγητό τους όταν ήταν 1,5 στις διακοπές. Δεκαπέντε μέρες έπιναν μόνο γάλα κι έτρωγαν γιαούρτι και πού και πού λίγο φρούτο. Μετά τις διακοπές΄, στο σπίτι άρχισαν να τρώνε το κανονικό μας φαγητό... Τώρα στο μωρό δίνω πού και πού απ' το δικό μας όταν επιτρέπεται (έχουμε διαφορα προβλήματα με αλλεργίες) αλλά της έχω και το δικό της. Σιγά σιγά θα το συνηθίσει...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ κοριτσια χρειαζομαι την βοηθεια σας!!Πριν 3 μερες ξεκινησα να λιωνω με το πηρουνι τα λαχανικα,για να ξεκινησουμε σιγα σιγα να κοβουμε τα αλεσμενα!Του τα λιωσα πολυ καλα.εκτος απο το κοτοπουλο που το αλεσα,και το εφαγε ολο το φαι.Μεχρι εδω καλα,μου εφυγε και λιγο ο φοβος μην μου πνιγει.Προχτες ειπα να του δωσω απο το δικο μας,μπιφτεκι με πατατουλα στον φουρνο(του τα αλεσα γιατι δεν ηξερα πως θα του φανει το δικο μας φαγητο)εφαγε 6-7 κουταλιες και αυτο ηταν.Δεν εφαγε αλλο.Εχτες ειπα ας γυρισουμε στο δικο του φαγητο για την ωρα και του εφτιαξα την μοσχαροσουπα του..Αυτη τη φορα αλεσα το κρεας λιγο και τα λαχανικα με το πηρουνι...Εφαγε λιγο παραπανω σε σχεση με τ μπιφτεκι και τις πατατες και δεν ηθελε αλλο...Τι να κανω κοριτσια?Να συνεχισω να τα λιωνω με το πηρουνι και να μην τρωει πολυ?Να γυρισω στα αλεσμενα?Απ την αλλη σκεφτομαι οτι πρεπει να μαθει να τρωει μη αλεσμενα αλλα ετσι φοβαμαι οτι θα τρωει ελαχιστα...Πετε μου την γνωμη σας...Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι αφού ξεκίνησε να τρώει έτσι ακόμη και λίγο μην του το γυρίσεις..εμένα η δικιά μου όταν της δινω φαγητα πατημένα με το πηρούνι αναγουλιάζει και τα βγάζει!

και είμαι ακόμη αναγκασμένη να της δίνω αλεσμένα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα.ο μικρος μου ειναι ενος ετους.του εφτιαξα μια μερα φιδε με λιγο τυρι(πολυ πολυ μικρα κομματακια).με την πρωτη κουταλια εκανε εμμετο.(του καθισε ο φιδες στη γλωσσα και αναγουλιασε).το ιδιο εκανε και μια φορα που του εδωσα σχεδον διαλυμενα κομματακια τυρι με πολυ λιγο ψωμακι(παλι σε μικρα κομματια),βουτηγμενο σε ντοματα.τι να κανω?φανταζομαι οτι αν του δωσω και τραχανα θα κανει το ιδιο.εχει 7 δοντακια....καμια ιδεα?ειναι νωρις ακομα για μη αλεσμενες τροφες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πώ βρε κορίτσια που γίνεται 2 χρονών τον άλλο μήνα; πάντως με όσους παιδιάτρους το συζήτησα όλοι μου είπαν να μην τον πιέσω, όποτε θέλει να φάει άλλιωτα θα μου το δείξει. Και αυτό κάνω δεν έχω άλλη επιλογη. Είναι πολύ αδύνατος και δεν κάνω πειράματα, τον προτρέπω αλλά δεν τον πιέζω γιατί κάνει εμετό. Δοκιμάζει μια κουταλιά από το δικό μας και το φτύνει. Μόνο κοφτό μακαρονάκι τρώει άλλιωτο.:shock:Κατά τα άλλα όταν δεί πιάτο και στρωμένο τραπέζι τρέχει για να δοκιμάσει.Στο σταθμό όμως τα γουβαρλάκια δεν τα τρώει αλεσμένα σε μένα τα κάνει αυτά! :shock: Υπομονή χρειάζεται κάποια στιγμή θα βαρεθούν τα αλεσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...