Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολια που συνταγογραφούνται


ilonka19

Recommended Posts

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλο μεσημερι. Σημερα με πηρε η παιδιατρος και μου ειπε πως τωρα συνταγογραφουνται όλα τα εμβόλια από το ΙΚΑ...

 

Γεια σου! είναι σίγουρο? εμας μας είχε σημειώσει πάνω στο βιβλιάριο η παιδίατρος του ΙΚΑ ποια γράφονται... αύριο είναι να κάνουμε ένα εμβόλιο από αυτά που δεν γράφονται και ρώτησα για επιβεβαίωση στο φαρμακείο την προηγούμενη εβδομάδα που το παρήγγειλα και μου είπαν ότι οντως δεν γράφεται... αύριο που θα πάω να το πάρω θα ρωτήσω ξανά.. έχει βγει κάποια εγκύκλιος?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με το "νέο" ενιαίο ταμείο ΕΟΠΥΥ που υποτίθεται οτι έχει κάνει έναρξη από 1/11/2011 ? Κάποιες αλλαγές σίγουρα οφείλονται σε αυτό. (υπάγονται οι αφαλισμένοι ΙΚΑ,ΟΠΑΔ,ΟΑΕΕ και από τέλος χρόνου και του ΟΓΑ και ΥΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας, οσες απο εσας ειστε ασφαλισμενες στο ικα θα γνωριζετε οτι υπάρχειπρόβλημα με τα εμβολια και δεν τα γράφουν πλεον για να τα κανεις σε εξωτερικο γιατρο.... τουλαχιστον αυτο συμβαινει στο νομοπου ζω εγω! Στο εντςμεταξυ, ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να βρεις ραντεβου μεσα στο ικα για να κανεις το εμβολιο την χρονικη περιοδο που πρεπει να γινει ( σου κλεινουν 1 με 2 μηνες μετα...). Η ερωτηση μου ειναι η εξης? Αν καθυστερησει να γινει κάποιο εμβόλιο υπάρχει προβλημα?? Γνωριζω μητερα που ξεκινησε τα εμβολια στο παιδι της στον εκτο μηνα! γιατι το κοστος ειναι πολυ μεγαλο για να τα κανεις συνεχεια σε εξωτερικο γιατρο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδιατρος μας που είναι και στο ΙΚΑ μου είπε πως πλέον όλα συνταγογραφούνται. Επίσης ρώτησα φίλη μου που εργάζεται σε κέντρο μάνας και παιδιού και μου είπε το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, οσες απο εσας ειστε ασφαλισμενες στο ικα θα γνωριζετε οτι υπάρχειπρόβλημα με τα εμβολια και δεν τα γράφουν πλεον για να τα κανεις σε εξωτερικο γιατρο.... τουλαχιστον αυτο συμβαινει στο νομοπου ζω εγω! Στο εντςμεταξυ, ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να βρεις ραντεβου μεσα στο ικα για να κανεις το εμβολιο την χρονικη περιοδο που πρεπει να γινει ( σου κλεινουν 1 με 2 μηνες μετα...). Η ερωτηση μου ειναι η εξης? Αν καθυστερησει να γινει κάποιο εμβόλιο υπάρχει προβλημα?? Γνωριζω μητερα που ξεκινησε τα εμβολια στο παιδι της στον εκτο μηνα! γιατι το κοστος ειναι πολυ μεγαλο για να τα κανεις συνεχεια σε εξωτερικο γιατρο....

 

Καλημέρα, έχε υπόψη σου ότι τα εμβόλια γράφονται πλέον ΟΛΑ από το ΙΚΑ. Επειδή εγώ είχα κάνει ένα εμβόλιο στον μικρό στις 8/11/2011 το οποίο δεν το συνταγογραφούσαν παλιά, όταν έμαθα για την εγκύκλιο, πήγα μετά να το γράψω στο ΙΚΑ και έψαχνε η παιδίατρος να βρει την εγκύκλιο για να δει από πότε τα συνταγογραφούν όλα... μου έδειξε την εγκύκλιο και έγραφε ότι από τις 4 Νοεμβρίου 2011 συνταγογραφούνται όλα τα εμβόλια από το ΙΚΑ.... προφανώς στο Νομό που μένεις θα είναι πιο άσχετοι από τους άσχετους στην Αθήνα... συμβουλή μου μην ξαναπληρώσεις εμβόλιο αφού είναι υποχρεωμένοι να τα γράφουν.. την επόμενη φορά που θα πας στο ΙΚΑ πες του ότι έχεις ενημερωθεί ότι υπάρχει εγκύκλιος και εάν δεν στα γράψουν θα τους κάνεις καταγγελία...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλη χρονια και χρονια πολλα! σας ευχομαι υγεια για εσας και τα ζουζουνακια σας! ελενη, μηπως μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω αυτη την εγκυκλιο????? τωρα βεβαια, ειναι και το θεμα οτι απο 1 του ετους πολλα μπορει να εχουν αλλαξει..... σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια όσο αφορα την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη δεν υπαρχει ΙΚΑ ΟΠΑΔ ή ΟΑΕΕ. Εχουν γινει όλα ένα και λεγονται ΕΟΠΥΥ. Αν όμως σου ζητήσουν την εγκλυλιο θα την βρεις στο http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G55_874_4-11-2011.pdf

Και κατι αλλο, αν εχεις παιδιατρο που μεχρι και τον Δεκεμβριο δεν ειχε συμβαση με το ΙΚΑ απο την αλλη βδομαδα ( δεν ειμαι και τοσο σιγουρη ποτε ακριβως, ρωτα τον φαρμακοπειο σου ) θα μπορει να σου τα γραφει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλη χρονια και χρονια πολλα! σας ευχομαι υγεια για εσας και τα ζουζουνακια σας! ελενη, μηπως μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω αυτη την εγκυκλιο????? τωρα βεβαια, ειναι και το θεμα οτι απο 1 του ετους πολλα μπορει να εχουν αλλαξει..... σε ευχαριστω πολυ!

 

Σου απάντησε ήδη η κοπέλα για την εγκύκλιο και την ευχαριστώ!!!! τύπωσέ την και έχε την μαζί σου γιατί στην ηλικία που είναι το μωράκι σου τα εμβόλια είναι κάθε μήνα σχεδόν και είναι κρίμα να τα πληρώνεις... το ότι άλλαξε το έτος δεν αλλάζει κάτι.. η ισχύς αυτής της εγκυκλίου θα παύσει εάν βγει άλλη που να την ακυρώνει .... εάν και με την εγκύκλιο στο χέρι δεν σου τα γράφουν, ζήτησε να σου δώσουν γραπτή αναφορά για ποιο λόγο δεν στα συνταγογραφούν.... εκνευρίζομαι απίστευτα γιατί πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά και πέφτουμε σε όλους τους άσχετους που το παίζουν και ειδικοί και δεν ξέρουν τι τους γίνεται... έλεος δηλ. λες και δεν έχουμε άλλες δουλειές να κάνουμε θα τρέχουμε να βρίσκουμε μόνες μας τα δικά τους τα έγγραφα για να κάνουν την δουλειά τους.... να ήξερες πόσα λεφτά έχω γλιτώσει από θέματα που έχω διαβάσει εδώ μέσα και ούτε που ήξερα τι δικαιούμαστε!! καλά ξεμπερδέματα και να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και από εμένα!

το μωράκι μου θα κάνει την επόμενη εβδομάδα το εξαπλό εμβόλιο.. η γιατρός μου είπε πως θα ρωτήσει αυτή στο ικα αν γράφεται γιατί με το συγκεκριμένο εμβόλιο υπάρχουν ακόμα ερωτηματικά.... ρώτησα φαρμακοποιό και μου είπε πως το εξαπλό είναι το μοναδικό που ΔΕΝ γράφεται στο ικα... και κοστίζει 52 ευρώ... αντ'αυτού μπορώ να κάνω το πενταπλό συν ένα ακόμα.. έτσι μπορούν να μου τα γράψουν στο ικα..

έχω μπερδευτεί!!!! γνωρίζει καμία σας τι γίνεται ακριβώς εντέλει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις την εγκύκλιο πιο πάνω γράφει ξεκάθαρα ότι συνταγογραφούνται όλα τα εμβόλια... από την στιγμή που είναι στον υποχρεωτικό εμβολιασμό το συγκεκριμένο εμβόλιο είναι υποχρεωμένοι να στο γράψουν.. προφανώς η φαρμακοποιός δεν ήξερε.. βάσει της εγκυκλίου πάντως δεν υπάρχει καμία αιτιολογία στο να μην συνταγογραφεί το ΙΚΑ οποιοδήποτε εμβόλιο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όσες είστε από Θεσσαλονίκη, επικρατεί ένα ΧΑΟΣ... Πήρα τηλ σήμερα σε όσες μονάδες "Προστασίας μάνας και παιδιού" ξέρω στην πόλη μας.. Άλλοι μου είπαν πως δεν γράφεται το εξαπλό, άλλες ότι δεν ξέρουν και να πάρω αύριο τηλ και υπήρξε μία που μου είπε πως γράφεται!!!! Και τώρα;;;;:confused:

Κάποιες μου είπαν να βρω ιδιώτη γιατρό που είναι συμβεβλημένος με το Ικα για να μου το γράψει....

Ελλάδα και πάλι Ελλάδα....... Στο τέλος θα το πληρώσω για να το κάνω στο παιδάκι μου...... Χαλάλι του.....

Α!!!! και κάποια κυρία μου είπε πως γράφουν όσα αυτοί έχουν στις αποθήκες του... Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Link to comment
Share on other sites

εγω οσα δεν μου τα εγραφε το ικα πηγαινα εκει και τα εκανα και ειδικα το πρωτο που κανεις 2 μηνων το ικα δεν εχει εξαπλο αλλα πενταπλο και δεν ειχε μεσα της ηπατιτιδας β και τα εκανα χωριστα. το πενταπλο λεγεται pentavac.και εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι συνταγογραφουνται ολα πλεον.

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...