Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολια που συνταγογραφούνται


ilonka19

Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα!

Βλέποντας το θεμα επαθα σοκ!!!

Πριν λίγες μερες καναμε το 5ο εμβολιο της μικρής μου κ ρώτησα τον γιατρό αν γίνεται να γράφω κάποια απο τα εμβόλια ετσι ωστε να γλιτώσουμε καποια χρήματα!!!Γιατι είναι αρκετα.....το 1,3,5 εμβολιο 70ευρω κ το 2,4εμβολιο 170ευρω παρακαλώ!!!!!

Και μου απανταει οτι δεν γίνεται εκτός αν πάω στο Ικα να τα κάνω!!!

Τα εχω πάρει στο κρανιο γιατι βλέπω οτι εχετε γράψει οτι το prevenaz του πνευμονιοκοκκου δηλαδη γράφεται κ εγω τον πληρωνω 170 για το συγκεκριμενο μαζι με τις σταγόνες για γαστρεντεριτιδα!!!

Εντωμεταξύ καθε φορα που μας κανει εμβόλιο μας αφήνει και τα κουτια του που απ'οτι εχω δει πάντα λείπουν τα κουπόνια!!!!!!!Δηλαδη τα παιρνει διπλά?????

Το θεμα ειναι οτι ειμαι πολυ ικανοποιημένη σε ολα τα αλλα απο τον συγκεκριμενο γιατρό κ δεν θέλω να τον αλλαξω!!!

Ts65p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια καλημέρα!

Βλέποντας το θεμα επαθα σοκ!!!

Πριν λίγες μερες καναμε το 5ο εμβολιο της μικρής μου κ ρώτησα τον γιατρό αν γίνεται να γράφω κάποια απο τα εμβόλια ετσι ωστε να γλιτώσουμε καποια χρήματα!!!Γιατι είναι αρκετα.....το 1,3,5 εμβολιο 70ευρω κ το 2,4εμβολιο 170ευρω παρακαλώ!!!!!

Και μου απανταει οτι δεν γίνεται εκτός αν πάω στο Ικα να τα κάνω!!!

Τα εχω πάρει στο κρανιο γιατι βλέπω οτι εχετε γράψει οτι το prevenaz του πνευμονιοκοκκου δηλαδη γράφεται κ εγω τον πληρωνω 170 για το συγκεκριμενο μαζι με τις σταγόνες για γαστρεντεριτιδα!!!

Εντωμεταξύ καθε φορα που μας κανει εμβόλιο μας αφήνει και τα κουτια του που απ'οτι εχω δει πάντα λείπουν τα κουπόνια!!!!!!!Δηλαδη τα παιρνει διπλά?????

Το θεμα ειναι οτι ειμαι πολυ ικανοποιημένη σε ολα τα αλλα απο τον συγκεκριμενο γιατρό κ δεν θέλω να τον αλλαξω!!!

 

Εμείς έχουμε ιδιώτη γιατρό που παρακολουθεί τη μικρή και της κάνει τα εμβόλια. Όσα γράφονται από το ΙΚΑ (μου λέει η παιδίατρος μου ποια είναι αυτά) πηγαίνω σε μια παιδίατρο του ΙΚΑ και μου τα γράφει. Τα παίρνω από το φαρμακείο (με μηδενική συμμετοχή, δωρεάν δηλαδή) και τα πηγαίνω στην παιδίατρο μας και μας τα κάνει. Γιατί δεν το κάνεις και εσύ έτσι? Το Prevenar που κάνουμε εμείς για τον πνευμονιόκοκκο το γράφει ο γιατρός του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου τον ρωτησα κ σου ειπα τι μου είπε:Πρεπει να πας να τα κανεις εκει λεει!!!!!

Τον μ@#$%α!!!!!!!!!Με κοροιδεύει μου φαινεται!!!!!!!!!

Μεχρι που σκεφτομαι να τον αλλαξω!!!!!!!

Μα αφου θα τα παρεις τα λεφτουδακια σου βρε ανθρωπε τι σε πειραζει να γλιτωσω κ εγω κανενα ευρωπουλο???????????

Αφου αν προσεξες γραφω παραπάνω οτι καθε φορα που κανουμε εμβολιο μας αφήνει τα κουτια απο τα οποια λειπουν τα κουπονια!!!!Οποτε τα παιρνει διπλα!!!

Παιρνει τα 170 απο εμενα κ κανενα 100σταρικο απο τα φαρμακα????????

Θα τρελαθώ κ τον ειχα κ σε υπόληψη!!!!!!!!!!!!!!

Ts65p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, έτσι εξηγείται γιατί δε θέλει να σου πει να στα γράψουν! Τι να πω βρε κορίτσι μου...ξέρω ότι δεν αλλάζουμε εύκολα παιδίατρο ειδικά αν είμαστε ευχαριστημένες από αυτόν αλλά αν δεν μπορείς να επιβαρύνεσαι το κόστος των εμβολίων ίσως θα πρέπει να βρεις κάποιον άλλο. Υπάρχουν πολλοί καλοί παιδίατροι που δεν σε βλέπουν σαν πορτοφόλι...σκέψου το λίγο! Καλή τύχη στην απόφασή σου!

Link to comment
Share on other sites

christine μου σ'ευχαριστω για τις απαντησεις σου!!!!

Τωρα τι να πω απογοητευση μεγαλη δεν το περιμενα!!!

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι ουτε κορη ουτε γυναικα εφοπλιστη για να μην υπολογιζω τα 170 ευρω!!!Δοξα τον Θεο τα βγαζουμε περα αλλα αν τα γλιτωναμε σιγουρα θα καλυπταμε καποια αλλη μας αναγκη!!!!!!

Δυσκολο πραγμα κ να αλλαξω παιδιατρο αφου την βλεπει απο την ημερα που γεννηθηκε την μικρη μου κ δεν μπορω να πω εχει ερθει κ στις 12 την νυχτα να τη δει......Εδω στην πολη που ζω ειναι απο τους καλυτερους!!!!

Απλα δεν μ'αρεσει κ να με κοροιδευουν μποροστα στα ματια μου!!!!!!

Αληθεια ποια ειναι η διαδικασια για να παω στο Ικα να γραψω το επομενο εμβολιο?

Μπορω να παω κ να τους πω θελω το συγκεκριμενο εμβολιο κ να μου το γραψουν ετσι απλα??

Οι σταγονες για γαστρεντεριτιδα γραφονται?

Αν ειναι θα παω να τα γραψω κ στο επομενο εμβολιο θα τον παρω τηλ.και θα του πω ελατε να μου κανετε το εμβολιο αλλα μην αγοράσετε τα φαρμακα τα εγραψα στο Ικα και πηγα κ τα πηρα εγω.....Θα του ερθει ταμπλαςςςςς!!!!!χαχαχαχα

Ts65p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το γράφει σε δικό της χαρτί η παιδίατρος μου. Κλείνω ραντεβού στο ΙΚΑ στην παιδίατρο 2-3 μέρες πριν κάνουμε το εμβόλιο και της δίνω το χαρτί της παιδιάτρου μαζί με το βιβλιάριο υγείας του παιδιού (για να έχει και η γιατρός του ΙΚΑ μια εικόνα, λογικό είναι) και φυσικά το βιβλιάριο του ΙΚΑ. Μου δίνει η παιδίατρος του ΙΚΑ το χαρτί της συνταγής, το πηγαίνω στο φαρμακείο και παίρνω το εμβόλιο. Ίσως θα μπορούσε να στο γράψει και χωρίς τη συνταγή του ιδιώτη (στην περίπτωση σου δε θα μπορείς να το έχεις μάλλον).

Το ROTATEQ (αυτό εννοείς μάλλον) δεν στο γράφουν στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εμένα μου το γράφει σε δικό της χαρτί η παιδίατρος μου. Κλείνω ραντεβού στο ΙΚΑ στην παιδίατρο 2-3 μέρες πριν κάνουμε το εμβόλιο και της δίνω το χαρτί της παιδιάτρου μαζί με το βιβλιάριο υγείας του παιδιού (για να έχει και η γιατρός του ΙΚΑ μια εικόνα, λογικό είναι) και φυσικά το βιβλιάριο του ΙΚΑ. Μου δίνει η παιδίατρος του ΙΚΑ το χαρτί της συνταγής, το πηγαίνω στο φαρμακείο και παίρνω το εμβόλιο. Ίσως θα μπορούσε να στο γράψει και χωρίς τη συνταγή του ιδιώτη (στην περίπτωση σου δε θα μπορείς να το έχεις μάλλον).

 

Αυτο ακριβώς κάναμε κι εμείς όσον αφορά τα εμβόλια prevenar, noisvac & ανεμοβλογιας! Μέχρι το προηγούμενο εμβόλιο!!!!

Πήγε σήμερα ο άντρας μου να γράψει το Varivax (ανεμοβλογιας) και η παιδίατρος του ΙΚΑ που μέχρι τωρα μας είχε γράψει αυτά που μπορούσε να συνταγογραφήσει, είπε ότι τέρμα! Μέχρι εδώ ήταν, ΟΛΑ τα εμβόλια πλέον γίνονται δωρεάν αποκλειστικά και μόνο στο ΜΑΝΑΣ & ΠΑΙΔΙΟΥ.

 

Εχει πάει καμμία άλλη κοπέλα τον τελευταίο μήνα στο ΙΚΑ και να της έχουν γράψει κανονικά εμβόλιο?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Ξέρει κανένας αν το meningitec μπορώ να το γράψω στο ΙΚΑ; Ανήκει στα υποχρεωτικά ή στα προαιρετικά; Και αν το γράψω είναι υποχρεωτικό να το κάνω στην παιδίατρο του ΙΚΑ ή μπορώ και στο γιατρό μας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλησπέρα ,

σε 2 βδομάδες έχω ραντεβού να μου γράψουν το prevenar στο Κεντρο μανας Νεας Ιωνίας . Λέτε να έω θέμα και να μην μου το γράψουν ?

Το κάναμε σπίτι από τον ιδιωτικό παιδιατρο ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την άλλη εβδομαδα θα κάνει και η μπέμπα μου το Pentavac και το Prenevar. Τα αγορασα απο το φαρμακείο 102 ευρω με απλη χειρογραφη αποδειξη και η φαρμακοποιος μου ειπε να τις επιστρεψω τα κουτια. Ποια είναι η διαδικασία ώστε να τα γραψω και εγω στο ΙΚΑ? Το βιβλιαριο μου θα ειναι ενημερο μεχρι τις 28/2. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΣΤΟ ΙΚΑ ΛΕΝΕ ΔΕ «ΓΡΑΦΕΤΑΙ» ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ 2-3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ΤΟ ΙΚΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;Ευχαριστω.:confused:

Link to comment
Share on other sites

το ικα εχει στα ψυγεια του καποια εμβολια.αυτα τα εμβολια δεν τα γραφει,εαν θελεις πας και τα κανεις εκει.γραφει δηλαδη τα εμβολια που το ιδιο δεν διαθετει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον προηγούμενο μήνα έκλεισα ραντεβου με παιδιατρο στο ΙΚΑ και εγραψα το prevenar για το μωρο και της ανεμοβλογιας για το μεγαλο μου γιο. Δεν θυμαμαι ποια ηταν αλλα εχω γραψει και αλλα στο ΙΚΑ

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας σημείωσε πάνω στο βιβλιάριο του μωρού η παιδίατρος του ΙΚΑ ποια εμβόλια γράφονται.. Αυτά είναι: του Μηνιγγιτιδότοκου, του Πνευμονιόκοκκου (δηλ. Prevenar) και της Ανεμοευλογιάς... μην σου λένε βλακείες στο ΙΚΑ.. δεν μπορεί κάποιοι να τα γράφουν και κάποιοι όχι.. αν σου κάνουν νερά μίλα με τα κεντρικά γραφεία του ΙΚΑ ή καλύτερα στείλε επιστολή στην Δ/κση του ΙΚΑ να σου απαντήσουν επισήμως και με την επιστολή πήγαινε στον παιδίατρο που δεν στα γράφει.. εγώ είχα στείλει επιστολή για άλλο θέμα και μου απάντησαν γραπτώς...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που γράφονταί είναι του πνευμονιόκοκού, του μηνιγγιτιδιόκοκού και της ανεβοβλογιάς. Τα έχω γράψει όλα γιατι έχουν αρκετές δόσεις και είναι ακριβά. Καποίοι γιατροί βέβαια κάνουν νούμερα αλλα υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρει οτι έιναι υποχρεωμένοι να σου τα γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...